Felle Engelie aanklacht tegen Wysjinsky Recht der mimderliedeii WEERBERICHT Organisaties missen vertrouwen in veiligheid Maatregelen voor eventuele evacuatie verzacht 55ste Jaargang DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 00 No. 26849 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no:. 57055 Democratisch minimum HET is op zichzelf een tragisch ver schijnsel, dat het in deze tijd, waarin de democratie als het ware aanbeden wordt, nodig is dat drie be volkingsgroepen der Indonesische sa menleving (die van de Minahassa, Am- bon en Timor) een beroep moeten doen op de regering van het land waarmede zij eeuwenlang door de nauwste banden verbonden zijn geweest ten einde te verkrijgen hetgeen in de Grondwet der Democratie, het Handvest der Verenig de Naties, wordt erkend als een primair democratisch recht, te weten het recht van zelfbeschikking. Tragisch omdat in dat beroep grote ongerustheid tot uitdrukking komt ten aanzien van hun staatkundige positie zoals deze krachtens het ter R.T.C. be reikte accoord in uitzicht wordt gesteld. Wel is waar wordt in deze overeenkomst de mogelijkheid van het houden ener volksstemming nadrukkelijk genoemd, doch het gevaar schuilt naar de me ning van velen in de hierboven genoem de gebieden en ook naar onze me ning niet ten onrechte! hierin, dat de gebieden, waar de bevolking in de gelegenheid kan worden gesteld zich uit te spreken over de vorming van een afzonderlijke deelstaat, worden aange wezen door de regering der Ver. Staten van Indonesië op aanbeveling van de Unci of enig ander orgaan van de Ver. Naties. Zien wij het goed, dan kan na een eventuele ratificatie van het huidige ac coord waarvoor de kansen over en weer gunstig schijnen zélfs wanneer de Unci zou aanbevelen in de drie bo vengenoemde gebieden onder haar toe zicht een volksstemming te organiseren - de Republiek Indonesia Serikat te allen tijde zeggen: „Neen, wij wensen U niet te beschouwen als afzonderlijke deelstaat in een bijzondere verhouding tot het Koninkrijk Nieuwe Stijl; gij zijt zonder meer een onderdeel van onze deelstaat Oost-Indonesië". tN naam van dezelfde democratie, waarop de Republiek Indonesia ruim 4 jaar geleden haar bestaansrecht als souvereine staat op Java. Madura en Sumatra grondde en waarop thans deze Republiek tezamen met de B.F.O. als R.I.S. haar volledige en bijna erkende souvereiniteit bepleit, kan Nederland onmogelijk lijdelijk toezien hoe aan de Minahassa, Ambon en Timor een status wordt opgedrongen, waarvan nog geens zins vaststaat, dat zij door de bevol king wordt gewenst. Het is misschien niet verstandig of tactisch geweest maar wie kan dat beoordelen? dat hun vertegenwoordigers geweigerd heb ben zich door een sub-commissie der R.T.C. te laten aanmerken als „waarde volle belangen" en deswege geweigerd hebben daar hiui belangen te bepleiten. Men geeft o.i. geen enkel recht prijs wanneer men zulks dóet op "een plaats, die naar het eigen inzicht ligt beneden het politieke niveau, waarop men meent aansDraak te mogen maken. Maar an derzijds getuigt het van een fier volks bewustzijn. dat zij geen positie hebben aanvaard beneden het peil, waarop zij meenden recht te kunnen doen gelden, nJ. die van een gelijkberechtigde deel staat binnen het kader der Nederlands- Indonesische Unie. DE Minahassa, Ambon en Timor althans belangrijke bevolkinss groepen daarvan geven blijk prijs te stellen op een hechtere band met Nederland dan waartoe de thans ontworpen staatsrechterlijke verhouding tussen Nederland en de R.I.S. de mo gelijkheid opent. Het is stellig geen toevalligheid, dat deze gebieden door de eeuwen heen van alle bevolkings groepen in de Indische Archipel de grootste trouw aan het Nederlandse ge zag hebben betoond. Toen, na de Japan se invasie, de strijd op Java reeds lang was beslecht, voerden op Noord-Celebes guerilla-troepen nog maandenlang een verbeten strijd tegen de overmachtige Japanse eenheden. Ambonnezen en Timoerezen leverden gedurende vele hren de meest betrouwbare soldaten •oor het Koninklijke Nederlands-Indi sche Leger. Het ls een Nederlandse ereplicht om deze trouw niet te belonen door die ge bieden zonder slag of stoot te doen op gaan in een staatsverband, dat zij niet alleen niet wensen, doch waartegen zij zich uitdrukkelijk verzetten. FT ET minste wat een zich zelf res- j pecterend Nederlands parlement, zélfs in zijn door eigen en voor namelijk door naaste voorgangers ver wegen dwangpositie, kén en moet doen, h het. nastreven van zodanige voor gaarden, waardoor het democratische ?n internationaal-verankerde recht der 'Indonesische) minderheden op zelfbe schikking wordt gewaarborgd. Wat dc Minahassa, Ambon cn Timor momenteel trachten te bereiken, is wn volstrekt democratisch minimum. Zij eisen geenszins een bijzondere sta ins. maar vragen slechts een volks uitspraak daarover. Het is volkomen logisch, dat die uitspraak moet zUn verkregen vóórdat de souvereiniteits- overdracht heeft plaats gevonden, ten einde te voorkomen, dat ex-territoriale pressie op die stemming in oncontro leerbare omvang invloed kan uitoefe nen. Democratisch Nederland zou de be ginselen der democratie verkrachten en zijn historische taak in Indo nesië oneer aandoen, wanneer het thans onder eigen verantwoordelijk heid zijn sanctie zou geven aan een regeling, waardoor de behartiging van de rechten van een minderheid in handen wordt gelegd van een meer derheid. welke a priori die rechten ontkent. BRITSE ARBEIDERS STELLEN TOCH LOON-EISEN. Leiders van 37 vakverbonden van scheeps en machinebouwers, die meer dan een derde van de 800.000 leden van het Brit se algemene vakverbond. T.U.C., verte genwoordigen, hebben besloten aan te dringen ojd een loonsverhoging van een pond sterling per week. Dit besluit is genomen tegen het ad vies van de vakverbondsleiders in om het regeringsverzoek tot grote gematigd heid bij het stellen van looneisen op te volgen. De scheeps- en machinebouw-arbei- ders zijn echter van mening, dat hun looneisen kunnen worden ingewilligd zonder dat dit tot een verhoging van de prijzen hunner producten behoeft te lei den. Zij achten de winstmarge op hun producten groot genoeg. MEER WIND. He Bilt verwacht tot morgenavond: Matige tot krachtige en aan de kust wellicht tijdelijk harde Zuidelijke yma. Meest zwaar bewolkt met later ^?e resen. Minder koude nacht en '-•j-.overdag iets hogere temperaturen. 'uPSemaakt te 10 uur). 18 NOVEMBER. Zon op: 8 04 uur; onder: 16 46 uur. jrMaan op: 5.25 uur; onder: 15-36 uur HjWvater te Katwijk te 1.02 en uur Deuren en ramen der •Sovjet-Unie blijven dicht! In de politieke commissie hebben de Britse minister van Staat, Hector Mac Neil, en de Russische minister van Bui tenlands? Zaken, Wysjinsky, felle woor den gesproken naar aanleiding van het Russische voorstel om Engeland en Amerika te beschuldigen van oorlogs ophitsing. Eerst voerde McNeil het woord. Ga naar Rusland terug om het Politie bureau uit te leggen, waarom zelfs in de ergste dagen van het Hillcrlsme de openbare mening in de wereld nim mer zo eensgezind tegen Duitsland was als nu tegen Rusland, zei tot Wys jinsky. De Russische regering en die alleen snijdt haar volk af van de sym pathie van de wereld. De Britse minister ontkende, dat En geland en Amerika rondom Rusland een uitgebreid net van bases hebben opge bouwd om dat land ln te sluiten. De Britse en Amerikaanse troepen waren uit vele gebieden teruggetrokken in te genstelling tot de Russische. Engeland had zijn strijdkrachten van vijf millioen tot ongeveer 750.000 verminderd, maar van een vergelijkbare vermindering aan Russische zijde was hem niets gebleken. Waarom worden de buitenlandse ra dio-uitzendingen gestoord op een wijze, die slechts te vergelijken is met die van Goebbels?, zo vroeg McNeil. Dat storen had echter geen nut, want de uitzendin gen uit het Westen waren op een aan tal golflengten in Moskou te horen. „Wij hebben geen trek in de Russi sche vrede, die vernietigend is en niet scheppend". McNeil vertelde de volgende Russische fabel „Er-was-eens een slang, die prachtig kon zingen, maar het hinderde hem, dat de vogels zo op een afstand bleven. rHouden jullie niet van mijn stem?", vroeg de slang daarom. .Ja", zei de spreeuw, „je zingt, even mooi als een nachtegaal, maar wij wer den bang. toen wij je giftanden zagen. Je zang deed ons genoegen, maar zing als je blieft een eindje verder van ons vandaan". McNeil vergeleek Wysjinsky met de slang met het nachtegalengeluld uit deze fabel. Op de hem eigen heftige wijze diende Wysjinsky van repliek. Hij herhaalde de beschuldiging, dat. de „oorlogspropagan da" van Engeland en Amerika was uit gegroeid tot voorbereidingen voor een nieuwe oorlog Amerika zette de vesti ging van militaire bases in het buiten land voort. Als van atoombommen ge bruik werd gemaakt, kwamen de 90 of meer Amerikaanse superforten in Enge land in vuurkracht overeen met 19.000 gewone bommenwerpers. West-Duitsland werd tot. een springplank gemaakt voor een aanval op Rusland, Tegen wie wa ren de „Noordpool-operaties" gericht? Vele sprekers in het debat hadden uiting gegeven aan hun vrees voor Rusland. Als u onder deze vrees ineen krimpt, aldus de Russische minister, als u werkelijk zo zenuwachtig bent, raad ik u aan medisch advies te vra gen. Welke feiten zijn er om die vrees te rechtvaardigen? Een leger dat de Oceaan kan oversteken om Amerika aan te vallen, bestaat er niet. Zich tot de Amerikaanse afgevaar digde wendend, zei Wysjinsky: „Rusland verkeert in dezelfde positie als Amerika, misschien nog wel in een betere. De Sovjet-Unie is progressief en vergevor derd op wetenschappelijk terrein." McNeil, zo ging spreker voort, sprak over alles in de wereld, behalve over onze vredesvoorstellen. Laat hij-zijn ogen openen en kijken naar wat er in de we reld gebeurt. In alle landen ter wereld zijn millioenen mensen op mars. Het zijn onze vrienden, vrienden van de vrede en van de democratie in de mooiste zln: van het woord. Over het storen van buitenlandse ra dio-uitzendingen zei Wysjinsky, „als wij, al die minderwaardige onzin in Rusland' toelieten, zou ons volk in zulk een ver--, ontwaardlging ontsteken, dat de gevol gen niet plezierig zouden zijn voor de heer McNeil en al degenen, die er naan smachten, dat deze uitzendingen onge hinderd kunnen geschieden. Over het verzoek van McNeil om in Rusland de gordijnen op te trekken enj de deur open te zetten zei Wysjinsky „De deuren en ramen van de Sovjet unie staan altjjd open voor frisse lucht, maar wat voor lucht komt er uit het Westen in onze richting? Het Westen wil onder het mom van jour nalisten geheime agenten in Rusland vestigen. Daarvoor openen wij onze deuren en ramen niet." GEVAARLIJKE SABOTAGE TE ORLY De Franse politie heeft sabotage daden geconstateerd op het groctste internationale vliegveld van Frankrijk, dat van Or'.y. Enige kabels van de radio-installatie bij de Noordelijke startbaan bleken te zijn doorgesneden, aan andere was be schadiging toegebracht. De kabels zijn inmiddels gerepareerd, maar de politie wijst er op dat de sabotage op het nippertje is ontdekt, zedat men ernsti ge gevolgen had kunnen verwachten en speciaal werd cp de nachtlandingen gewezen wanneer de radio-appara- tuur niet had gefunctioneerd. Het Parijse parket stelt een uitge breid onderzoek naar de sabotage in. (U P.). AMERIKA ERKENT ROOD CHINA NIET. De Amerikaanse minister Dean Ache- son zeide op een persconferentie, dat de behandeling van de Amerikaanse consul-generaal te Moekden, Angus Ward, elke mogelijkheid had uitgescha keld, dat de Amerikaanse regering op dit ogenblik de kwestie van erkenning der communistische regering overweegt. Ward is gearresteerd en zal voor een volksgerechtshof terecht staan. DEMONSTRATIEVE STAKINGEN IN OOSTENRIJK In Oostenrijk zijn demonstratieve sta kingen tegen de snel stijgende kosten van levensonderhoud uitgebroken. Mor gen zal het bestuur van de federatie van vakverenigingen bijeen komen om de „gevaarlijke situatie" te bespreken. De vakverenigingen der mijnwerkers en metaalarbeiders hebben gisteren een symbolische staking doen houden. Het vakverbond der arbeiders in de confec- tie-industrie heeft gedreigd een staking uit te roepen, indien niet vóór Vrijdag a.s. onderhandelingen over loonsverno- ging zijn begonnen Intussen heeft de Oostenrijkse rege ring stappen genomen om de prijzen van voor het levensonderhoud van vi taal belang zijnde goederen omlaag te brengen. Zo zijn grotere hoeveelheden aardappelen naar Wenen gezonden, waardoor de prijs der aardappelen in de laatste twee dagen met 60 procent is gedaald, doch niettemin toch hoger is gebleven dan die van een week geleden. De volgende organisaties: Voor onze militairen overzee (V.O.M.O.), Gemeen schappelijke actie van Nederlandse vrouwen, Bond militairen uit Indone sië (B M.U.I.), Nationaal Jongeren Ver bond (N.J.V.), Nieuw Guinea Vooruit (Niguvo) en Nat. Ver. voor Ned. Volks planting in Nieuw Guinea hebben aan de Nederlandse regering en beide Ka mers der Staten Generaal een adres gezonden met afschriften aan de H.V.K en de Legercommandant in In donesië, waarin verklaard wordt dat „de berichten uit Indonesië op een steeds toenemende spanning en on gerustheid duiden onder de Europese en dat deel van de Indonesische be volking, hetwelk in de afgelopen ja ren trouw aan deze zijde heeft ge staan. Deze bevolkingsgroepen missen het gewaarborgd zijn. fecteerd is door extreme elementen cn daardoor gevaar opleveren voor bovengenoemde groepen en onze mi litairen, in het bijzonder in Oost- Java. Daarnaast baart ook het verder door dringen van de Darul Islam in West- Java ernstige zorg in verband met de veiligheid van onze militairen. Gevraagd wordt ln de rayons ln wel ke de Nederlandse troepen zullen wor den geconcentreerd te gelijkertijd ook de nog in het binnenland wonende Ne derlanders en op ons vertrouwende be volkingsgroepen, die hiertoe de wens te kennen geven, onder te brengen, en voorbereidingen te willen treffen voor een eventueel noodzakelijk blijkende evacuatie dezer bevolkingsgroepen naar I die gebieden, in welke rust en veiligheid vertrouwen, dat de regering van de Ver. Staten van Indonesië in staat zal blijken, na de souvereiniteits over dracht orde en rust, speciaal op Java, te handhaven. Vooral omdat bedoelde berichten er op duiden, dat een be langrijk gedeelte van de T.N.I. geïn- nammer beslaat cit ze3 pagina's. De geschiedenis van de 19-jarige Engel- filmactrice Joan Dowling loopt eigenlijk parallel aan die van Assepoes ter. Joan, die een dochter is uit een een voudig arbeidersgezin, begaf zich nadat zij een prijsje had gewonnen tijdens een schoonheidsconcours, op het glibberige pad, dat haar naar de roem in de film en theaterwereld moest brengen, en ook hééft gebracht. Vanavond zal Joan deel nemen aan een bal in het Odeon te Londen, waar alleen de grootste sterren aan het Engelse filmfirmament zullen schitteren. Het hoogtepunt van dit feest is voor haar. dat zij aan de koning en koningin zal worden voorgesteld. Joan mag echter, in tegenstelling met Asse poester, tot het eind van het bal blijven. Waarschijnlijk zal Joan ook wel met beide schoenen thuis komen. Met welgevallen bekijkt Joan de schoen tjes, waarmee zij vanavond over de dansvloer zal zweven. Uncle Sam: grootste werkgever ter wereld (Van onze correspondent te New York) Die schrale man met de sik, Uncle Sam genaamd, is in de loop der jaren uitgegroeid tot een ware kolossus. Niet alleen is hij tot een ware be moeial geworden in het leven van iede re Amerikaanse burger en onderne ming, hij is ook verreweg de grootste ondernemer. In het afgelopen begrotingsjaar '30 Juni 1949) betaalde hij niet minder dan 10.200.000.000 dollar aan salarissen. Slaat men dat om over de belastingbeta lende bevolking, dan komt dat neer op 227 dollar per belastingbetaler. Voor het lopende jaar zal dit bedrag nog verder stijgen, want een groot aantal salarisverhogingen van federale amb tenaren had piaats gedurende het be grotingsjaar 1948/49 en kwam zodoen de slechts gedeeltelijk tot uitdrukking. Uncle Sam heeft thans 6 uit iedere 100 werkende personen in zijn dienst. Hij is een vrij goede betaler ook, want hy betaalt 8 dollar uit iedere 100 dol lar, die aan lonen en salarissen in Amerika betaald worden. Leger, vloot en luchtmacht zijn ae zwaarste posten. Zij nemen in totaal bijna 3.6 milliard dollar voor hun i-e- kening. Aan de niet geüniformeerde ambtenaren gaat 6.6 millaird dollar weg. De posterijen hebben 480.000 em ploy é's, die 1-56 milliard aan salaris sen ontvangen. Natuurlijk is er in Amerika grote cri- tiek op deze zware ambtenarij maar voorstanders van geleide economie zeg gen, dat dit een reuze uitvinding is: elke dollar, die een ambtenaar ver dient, wordt uitgegeven en komt zo doende in circulatie, waarvan het ge hele bedrijfsleven profiteert. Zij vergeten echter te zeggen, dat iedere dollar, die de regering uitgeeft, eerst door de regering van de belas tingbetalers afgenomen moet worden, waardoor de belastingbetaler zoveel minder uit te geven heeft. Een rege ring kan nu eenmaal geen „koop kracht" uit het niet schéppen, het is hoogstens een kwestie van verdeling. Voorts wordt verzocht, de verdere uitzending van gezinnen van Neder land uit te willen doen staken en of de regering voor het tijdig nemen van maatregelen ervoor zal zorgen, dat de veiligheid van onze militairen en bur gers bij ongeregeldheden zal zijn ge waarborgd. Indonesië morgen in Veiligheidsraad D; Veiligheidsraad zal in haar ver gadering van morgenmiddag de Indo nesische kwestie bespreken. De agen da voor deze vergadering vermeldt als eerst2 punt: de Indonesische kwestie speciaal rapport van de Unci aan de Veiligheidsraad over de R.T.C. P.K.I. trekt zich van R.T.C.-resuItaat niets aan SAMENWERKING MET TAN MALAKKAGROEP ZOU ONMOGELIJK ZIJN. De correspondent van Ancta te Djokja, had buiten de stad een ge sprek met een lid van het „Polit bureau" van het Centrale Komiié van de Partai Kommunis Indonesia en meldt hierover, dat het Front Demo- krasi Rakjat zi«'h met de ter RTC be reikte resultaten niet kan verenigen. De fractieleden van het Front De- mokrasi Rakjat zullen Djokja niet bin nenkomen voordat de regering een garantiever klaring geeft, dat ze niet meer gearresteerd zullen worden. Ver klaard werd dat Setiadjid als vermist moet worden beschouwd, terwijl Tjugito en Sudirman in de gevangenis van Se- marang zouden zijn. Aidid en Lukman bevinden zich in Peking, waar het Wereld vakverbond bijeenkomt. Voorts werd beweerd, dat samenwerking tus sen de PKI en de Tan Malakkagroep onmogelijk is, wegens het principiële verschil in standpunt; de Tan Ma lakkagroep ls extreem nationalistisch en radicaal, de PKI socialistisch. Over de resultaten van de RTC zeide het lid, dat de PKI zich niets aantrekt van de RTC, omdat de na tionale strijd er niet van afhangt. De kwestie is niet een goed- of afkeuren, doch een voortzetten van de natio- na Ie strijd totdat de idealen zijn be- reikt. De vrijheidsstrijd begint op- I nieuw met de vorming van de RIS. De PKI is er van overtuigd, dat in I In het kader van de militaire hulp aan Europa houden enige hoge Amerikaanse officieren besprekingen te Londen met militaire deskundigen der landen, die het Atlantisch Pact hebben getekend. Tijdens de besprekingen aan de tafel met het gezicht naar de camera van links naar rechts: de heer D. M. de Smit (met sigaret) Nederland; generaal D. L. G. Doorman, Nederland; de heer M. Rose, Engeland; admiraal A. D. Ni- choll, Engeland; W. John Kenney, hoofd der ECA-missie voor het Gemenebest; majoor G. F. M.Chandler (tolk), Ri chard B. Freund, Verenigde Staten; en de ambassadeur der V.S., Douglas. Met de rug naar de camera v.l.nr.: George Malaby, secretaris der Westerse Unie; Gerard André, Frankrijk; en Paul Steh- lin, Frankrijk. JAARVERGADERING DER BRUCKNERVERENIGING. De heer Rutters gehuldigd. In hotel Terminus vergaderde de Ne derlandse Brucknervereniging onder voorzitterschap van de heer H. Rutters, die wees op het bijzonder karakter dezer bijeenkomst, in het jaar, waarin de 125ste geboortedag van de compo nist Anton Bruckner wordt herdacht Deze herdenking zal worden aange grepen om de aandacht te vestigen op deze grote figuur; het besef van de waarde van Bruckner's werken is nog niet voldoende doorgedrongen. De voor zitter herdacht zijn overleden voor ganger jhr Van Beresteyn, waarop de heer Rutters die 22 December 72 jaar wordt bij monde van de tweede voor zitter Willem van Otterloo gehuldigd werd. Drs A B. M. Brans sprak hierop een Brucknerherdenkingsrede uit. dc toekomst dc eenheidsstaat Indo nesië werkelijkheid zal worden. P.K.I. SPREEKT VAN „NEDERLANDSE OVERWIN NING". Gevraagd naar de voor- en nadelen van het aanvaarden van de ter RTC bereikte overeenkomst, zeide het lid, dat het volk van de resultaten slechts zal profiteren tot het uitbreken van een derde wereldoorlog; hierna zal In donesië ln een andere situatie verkeren. Voorts zeide hij, d<at er in Indonesië slechts 2 communisten waren, nl. wijlen Muso en Alimin en dat de ande ren slechts leerling-communisten zijn. Een echte communistische organisatie heeft men ln Indonesië nog niet; de PKI is slechts in haar ideologie com munistisch. De PKI heeft intussen haar stand punt ten aanzien van de RTC bekend gemaakt. Het luidt aldus; le. De RTC-overeenkomst is een po litieke .economische en militaire over winning voor de Nederlanders en een nederlaag voor het Indonesische volk, ofschoon dit in de afgelopen guerilla- krijg een overwinning behaalde. 2e De RTC-overeenkomst betekent slechts een voordeel voor de „boven laag". de aristocratie, de hoge ambte naren. het corps van het binnenlands bestuur en het Nederlandse Koninkrijk. 3e. Daar de resultaten van de RTC onbevredigend zijn, spoort dc PKI het gehele Indonesische volk (guerilla- stryders, leger, arbeiders, boeren, scholieren en jongeren) aan de RTC- overeenkomst te verwerpen en de stryd voort te zetten voor een 100 c/c onafhankelijk Indonesië. Nota inzake Nederlandse deviezenpositie DEFICIT VAN f. 951 MILLIOEN. In een nota inzake de Nederlandse deviezenpositie naar aanleiding van het verslag der commissie voor de handels politiek uit de Tweede Kamer deelt de regering o.a. mede, dat het deficit ad f. 951 millioen op de lopende rekening van de voorlopige betalingsbalans van 1948 globaal als volgt ls samengesteld: (ln min gld). Overschotten: Frankrijk 27x; Indone sië. Suriname en Curacao 61x; Noor wegen 18x; Polen lx; Sterllnggebieden incl. transacties ln ponden sterling met andere landen 321x: Tsjechoslowakije 6x. Zweden 27x; Deficit 951. Totaal 1412 Tekorten: Argentinië 26x; België 237x; Canada 50x; Denemarken 14x; Duitsland 15x: Finland 15x, Italië 5x; Dollargebieden, incl. transacties in U S.A. dollars met andere gebieden 1007x; Zwitserland 32x; Diverse lan den (netto) 11. Totaal 1412. x) exclusief transacties in pond ster ling en/of U.SA. dollar. Het is, naar het oordeel van de rege ring van het grootste belang, dat van de mogelijkheden, welke ons door de devaluatie worden geboden ter verbe tering van onze internationale concur rentiepositie ten volle profijt wordt ge trokken. Hiertoe is het vóór alles nodig, dat de kostprijsverhogende werking van de devaluatie zoveel mogelijk beperkt wordt. Dodelijk ongeval met Firefly LUITENANT TER ZEE-VLIEGER 3e KLASSE M. J. VAN WIJCK VERDRONKEN. Aan de ingang van dc Moray Flrth, ongeveer 45 myl ten N.-W. van In- verness (Schotland), is de Firefly „K 35" na een mislukte dcklanding op H.M.'s vliegkampschip „Karei Door man", in zee gestort. De enige inzit tende luitenant ter zee vlieger der 3e klasse M. J. van Wyck slaagde er .niet in, uit het toestel, dat onmiddellijk in de diepte verdween, te ontkomen. Het ongeval is hoogstwaarschijnlijk te wyten aan een vliegfout van de be stuurder. Deze heeft terstond na de verkeerde landing op eigen initiatief gas bijgegeven om over het vangnet heen te komen De snelheid van het toestel was echter te gering, zodat dit naar stuurboord afgleed en in zee stortte. De Fire-Fly „K 35" behoorde tot. het Squadron no 2, waarmee H.M.'s Karei Doorman thans vliegoefeningen houdt bjj de Schotse kust DOODSTRAFFEN UITGEVOERD. Bij KB. is afwijzend beschikt op de gratieverzoeken. Ingediend door J. Lamberts en S. van Droffelaar. Zij wa ren beiden bij sententie van het Bij zondere Hof te Leeuwarden (kamer Assen) tot de doodstraf veroordeeld. De vonnissen zijn inmiddels reeds ten uit voer gelegd. NA 4Vj JAAR. In de textielfabrieken te Aalten werken thans verscheidene Duitse meisjes. Nu was een van deze meis jes jarig en, zoals gebruikelijk, werd de machine waar de jarige werkte, versierd, o.a. met de Nederlandse vlag. De Duitse bekeek de verslering en tekende toen op de Nederlandse vlag een hakenkruis. Daardoor wer den vanzelfsprekend de collega's verbolgen De directie werd ln het geval gemengd en de brutale Duit se werd op staande voet ontslagen Oproep voor nieuwe liberale partij MET KRACHTIGER BELEID TEN AANZIEN VAN INDONESIË. Tot een aantal Nederlanders, aldus de „Telegraaf", is een oproep gericht om te komen tot de stichting van een liberale partij tot krachtiger beleid ten aanzien van Indonesië enz. De ondertekenaars van deze oproep zijn: mr E. H. von Baumhauer te Am sterdam en A. H. van Heek te Enschedé, beiden in hun kwaliteit van medeleiders in de oppositie in de V.V.D.; dr Feuille- teau de Bruin, Den Haag; B. J. ter Kuile. Enschedé en N. H. ter Kuile En schedé; dr A. van Schelven. Den Haag; J Kalff, burgemeester van Helloo; prof. dr J. Clay, Amsterdam; ir A. Ruys, Bilt- hoven; jhr B C. C. M. M. v. Suchtelen, Oegstgeest; ir J. T. Duyvis, Amsterdam; J. B. Hugenholtz, Bentveld; mr W. P. Kessler. Amsterdam; generaal Winkel man, Soesterberg; mr P. J. Prinsen Geerligs, Haarlem; J. van Holten, Aer- denhout; G. L. Tichelman en N. Sy- brandy, Rijswijk; P. van den Arend, Rot terdam; luit.-generaal A. J. v. Trlcht, Den Haag; Van de Lande, Deventer en Jack Dekker, Alkmaar JAARVERGADERING NED. VER. VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK. Vrijwilligers en deskundigen dringend nodig. De Ned. Ver. voor Maatschappelijk Werk hield onder voorzitterschap van mr S. J. R. de Monchy een vergadering in Esplanade te Utrecht, waarvoor bui tengewoon grote belangstelling bestond. De algemeen-secretaris, mej. mr M. Tjeenk Willink gaf een overzicht en deelde mede, dat de financiële moeilijk heden het hoofdthema vormen voor het daeelijks bestuur. Nadat mr J. Everts, oud-directeur van de Sociale Raad te Amsterdam, tot lid van het dagelijks bestuur was be noemd, werden inleidingen gehouden door mej. W. Hillen, directrice van de R.K. school voor Maatschappelijk Werk te Sittard en door de heer E. M. van Diffelen, directeur van „Kerk en We reld" te Driebergen. zy behandelden de verhouding tussen de vrijwillige (onbezoldigde) en de beroeps-maatschappelijke werkers en waren van mening, dat ons volk te weinig is opgevoed in de begrip pen voor maatschappelijk werk. Het tekort aan vrijwilligers, vooral van jongeren, wordt allerwege gevoeld. Concluderend merkten zij op, dat zo wel vrijwilligers als deskundigen even hard nodig zijn. zy behoren gedragen te worden door een algemeen gevoel voor hetgeen nodig is voor leniging der nood.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1