y.V.V. nam een nieuw, zij het kantoor in gebruik „Tabinta" vermoedelijk 3 December te Amsterdam Jubilerende reddingsmaalschappijen werden Laatste Berichten Beurs van Amsterdam WOENSDAG 16 NOVEMBER freemdelingenbezoek vertoont stijgende lijn Het vriendelijke V.V.V.-gebouwtje aan het Stationsplein, binnen welks muren in het verleden reeds menig ten een interessante reis kreeg uit gestippeld, Adel kortgeleden in ver band met de Leidse spoorwegwerken onder slopershanden. Dank zij echter de medewerking van het Leids ge meentebestuur, dat vooral in de laatste jaren de betekenis van een dergelijk bureau is gaan inzien, en de tegemoetkomende houding van de Commissaris van Politie, de he:r R. j Meijer, kon het bestuur van deze vereniging beslag leggen op vrijwel het grootste gedeelte van het Politie posthuis aan de Steenstraat. Met aanwending van de uit het oude ge bouw afkomstige betimmering en na algehele restauratie van dit posthuis is thans een vriendelijk kantoor ont staan. dat zeker wat het Interieur betreft niet voor zijn voorganger on derdoet. Hoewel het actieve bestuur van deze bijna 50 jaar bestaande vereniging, daarin krachtig gesteund door zijn eaergieke directeur, de heer J. Visser, niet rusten zal vóór en aleer op het geprojecteerde Stationsplein weer een eigen home kan worden betrokken, meende het goed te doen aan de ope- g van deze tijdelijke verblijfplaats een officieel tintje te moeten geven. Met de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, kwamen hiertoe hedenochtend vele genodigden in de Sociëteit Amicitla samen. HOE HET V.V.V.-WERK GROEIDE. De voorzitter van V.V.V., de heer N. C F van Ginkel, die als eerste spreker een overzicht gaf van de groei van het V V V-werk. herinnerde er aan. dat da vereniging in 1901 op initiatief van de 3 Octobervereniging is opgericht. Een voudig begonnen in een houten gebouw tje op het. Stationsplein, was de dage lijkse leiding van het bureau in han den van mej. Schuyt Best. Een groot aantal jaren heeft zij deze functie met enthousiasme vervuld. Vervolgens weid de spreker uit over de toeneming van werkzaamheden, oa. met één. later {vee. rijwielbewaarplaatsen aan het station, welke kortgeleden ln handen der Ned. Spoorwegen zijn overgegaan, saardoor de vereniging zich een be langrijke bron van Inkomsten zag ont- mn. Nadat de heer Van Ginkel met vreug de had geconstateerd, dat het vreem delingen bezoek aan Leiden en omstre ken de laatste jaren een stijgende lijn vertoont, wees hy er op, dat in 1948 door het bureau circa 3000 telefonische en p.m. 4500 mondelinge informaties TPrden verstrekt, bovendien werden enjeveer 900 schriftelijke gegevens rondgezonden. Spreker betreurde het, men in Leiden zo weinig besef leefi hoeveel goed en nuttig werk door V.V.V. voor de stad Leiden wordt ver- ter \h bewijs hiervoor noemde spre ker het leden- en begunstigersgetal der v.'reivging, dat slechts 125 bedraagt. Tenslotte brao'nt de heer Van Ginkel dank aar. het gemeentebestuur en de Commissaris van Politie voor de sym- P3t.nieke medewerking, welke het be duur bij de inrichting van het nieuwe bureau heeft mogen ondervinden, waar- ni hij het kantoor voor geopend ver klaarde. Wethouder Van Schaik, die de geluk wensen van 'het gemeentebestuur over bracht. achtte een vereniging, welke 't :cemQ€]in3erjbezoek stimuleert, voor err. gemeente van gTOot belang en hoopte, dat het contact, dat in het erieaen nu niet bepaald zo sterk is v-ewees tmocht uitgroeien tot eenhech- 'e basis, waarop het V.V.V.-werk ver eer kan werden uitgebouwd. Ofschoon voor 1950 geen 'bedrag kon worden, uit getrokken om de vereniging ook finan cieel to steunen, hoopte spr., dat zulks in de toekomst nog eens het geval zal kunnen zijn. Teveel factoren spreken hier echter een woordje mee, hetgeen niet wegneemt, dac de wethouder reeds thans zyn volledige steun wilde toe zeggen. Achtereenvolgens spraken een woord van gelukwens jhr W Boreel, directeur van het A.N V.V. uit Den Haag, die o.a. wees op de rijke deviezenbron, welke het vreemdelingenbezoek aan ons land oplevert, mr J. Woltjer, directeur van de Stichting V.V in Zuid-Holland, die het licht liet vallen op de culturele be tekenis van een stad als Leiden, de heer W. v. d. Laan, die wees op de familieverwantschap, welke er tussen de 3 Octobervereniging en de V.V.V. be staat, de heer H. J P. Wassenaar, die als „overbuur" de felicitaties van het bestuur van de Sociëteit Amicitla over bracht, de heer H. J Wenckebach, voorzitter van de V.V.V. te Noordwijk- aan Zee en ten slotte iy F Schalij, die zich ln deze kring als vertegenwoordi ger van de Ned. Spoorwegen meer een „overweldiger", dan een meelevend VV.V.-er voelde. Van zijn kant was spreker echter sterk getroffen door de hartelijke samenwerking, waarop de eertijds bestaande moeilijkheden zijn opgelost. Hoewel de plannen nog in het duister liggen, sprak hij de hoop uit, dat de vereniging in de toekomst we derom over een gebouw zal kunnen be schikken. da' ln de onmiddellijke om geving van het nieuwe stationsgebouw een plaats zal vinden. Nadat, de heer Van Ginkel alle spre kers had beantwoord, werd het nieuwe, zij het tijdelijke, home bezichtingd. waarbij allen vol lof waren over de doelmatige inrichting van het gebouw tje. DE AMA-TENTOONSTELLING. In het St Antonius Clubhuis kwamen gisteravond ruim 300 medewerkers aan de A.M.A.-Missietentoonstelling bijeen voor een feestavond, als dank voor hun medewerking aan deze zo goed geslaag de tentoonstelling. Rector L. P. M. Vester opende de avond, waarna pater D. J. Simons, missienaris uit de Bel gische Congo een korte causerie hield over het Missiewerk. Een gratis verlo ting zonde? nieten bracht de stemming er in en deze steeg nog aanzienlijk toen de bekende K R O.-artisten Dries Krijn en Guus Jansen uit „De Klok heit ne gen" een uurtje vermaak brachten met liedjes, een muzikale hersengymnastiek en een hoorspel. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde L" de heer A. v. d. Kuy (Leidsendam)idem letter K: de heren P. P Leendert (Delft) en P Dullemeijer (Leiden). Twee ex-burgemeesters voor Bijz. Raad van Cassatie EEN VAN HEN TIJDENS DETENTIE MISHANDELD. „Belachelijk als het niet zo triest was," met deze woorden schetste mr Haga. de president van de Bijzondere Raad van Cassatie, het qptreden van de 61- jarige P. H. Oldemans, die hedenmor gen voor de Raad verscheen'. Verdachte, koopman van professie, is, na een cursus van drie maanden, in Augustus 1943 burgemeester geworden van Alblasserdam. De Procureur-Fiscaal bij de Raad, mr baron Van Voorst tot Voorst, liet zich in zeer afkeurende zin uit over mishandelingen, die O. heeft onder gaan, tijdens zijn detentie, doch, zo zei hü. requirant heeft die mishandelin gen volkomen aan zich zelf te danken gehad. Ware er in Nederland 'n bijl tjesdag geweest, dan zat requirant hier niet meer, zo zei de Procureur- Fiscaal, want als burgemeester is hij geen echte burgen-ader geweest doch een burgerverrader. Het een. itegen het. ander afwegende, kwam mr baron Van Voorst tot Voorst tol de conclusie, dat de door het Haagse Bijzondere Hof opgelegde straf van 12 jaar in verhouding tot de ge pleegde misdrijven te lioht was. Hij con cludeerde tot een gevangenisstraf van 14 jaar. Uitspraak over 4 weken. Een transportvliegtuig van de Hon gaars-Russische luchtvaartmaatschappij Maszovlet is bij Pecz, in Zuld-Hongarije neergestort. De vijf leden van de be manning en een passagier zijn om het leven gekomen. Zes Amerikaanse leden vau de bank-sub-commlssle van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden, zijn gisteravond aan boord van het passagiersschip ..Ame rica" naar Europa vertrokken voor een onderzoek naar werking ën resultaten van het plan-Marshall. Zij zullen o*a. een be zoek aan ons land brengen. Vijf jaar met altrek, luidde de con clusie van de Procureur-Fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie tegen de 49-jarige L. J. Zandt uit Zuidlaren, die van October 1943 tot aan de bevrijding biugemeester is geweest van Gieten. Het- Leeuwarder Bijzonder H-f had Z. tot 6 jaar veroordeeld. Uitspraak over 4 werken. Een litteraire prijs voer plagiaat De Haarlemse Uitgevers-Maatschappij Boom-Ruygrok N.V. heeft in 1948 een prijsvraag uitgeschreven voor een meis jesboek. Zij ontving bij de inzendingen een manuscript van een negentien jarige Haarlemse „letterkundige" W. de Graaf die onder de naam W. van der Laan een roman instuurde, getiteld „Wij bouwen ons een toekomst". De jury kende hem de tweede prijs ter waarde van f 500 toe. Thans is gebleken, dat deze jongeling met uitzondering van de naam der hoofdpersonen en de titel van het boek zijn manuscript van de eerste tot de laatste letter heeft over geschreven van het boek „Start" van Tilly Pulles, dat in 1939 by Meulenhoff te Amsterdam verscheen. Het boek „Wij bouwen ons een toekomst" is inmiddels al uitgegeven en 700 exemplaren zijn reeds in de handel. De „auteur" is thans ter zake van oplichting in verzekerde bewaring gesteld. De uitgeverij Boom Ruygrok heeft waarschuwingen doen toekomen aan andere uitgeversbedrij ven, omdat men vermoedt, dat de loiaap ook nog andere plagiaten op zijn naam heeft staan. Twee vliegtuigen van de lucht macht van India zijn in de stad Cal cutta neergestort. Het ene (kwam te_- recht nabij het centrum, waardoor 15 personen werden gewond en het andere hv een buitenwijk. Een piloot kwam om hetr leven, doch de andere kon zich met zijn parachute redden. WETSVOORSTEL DIVIDENDBEPERKING 1949. De Vereniging van „Fondsenhouders" en de Vereniging „Effectenbescherming" hebben gezamenlijk een request gezon den naar de Tweede Kamer, waarin wordt verzocht het voorstel tot de wet op de dividendbeperking 1949 te verwer pen en dat uitsluitend zal worden be sloten tot intrekking van het besluit op de dividendbeperking 1941. HOGE RAAD VAN DEFENSIE IN ITALIË. De Italiaanse Senaat heeft een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij in Italië een hoge raad voor de landsverdediging wordt opgericht, waarvan het staats hoofd het voorzitterschap zal uitoefe nen, terwijl de eerste minister onder voorzitter zal zyn. EINDHOVENS KANTONRECHTER SPREEKT GETUIGEN VAN JEHOVA VRIJ. De kantonrechter te Eindhoven heeft gistermiddag 5 Getuigen van Jehova, die bij de door de politie aldaar op 27 Augustus gehouden grootscheepse raz zia waren gearresteerd, vrijgesproken, omdat geen der 5 agenten van politie, die ter terechtzitting werden gehoord kon verklaren, dat deze 5 verdachten een overtreding hadden gepleegd. GEEN VOORNEMENS TOT VERLENGING DIENSTPLICHT. Het A.NP. verneemt in goed inge lichte kringen, dat een verlenging van diensttijd niet in het voornemen ligt. De regering zou alleen bereid zijn een zodanige verlenging te bezien indien de wenselijkheid daarvan zou kunnen blij ken in West-Europees verband. Wat" de tweede lichting 1949 betreft, deze is nauwelijks onder de wapenen en zal nu natuurlijk niet voor Indonesië worden'opgeleid. Andere conclusies kon men echter hieraan niet verbinden In de begroting vooor 1950 is voor zien in drie Indonesië-bataljons. welke uit de eerste lichting 1950 zouden moe ten komen. Uit het feit. dat uitzen ding naar Indonesië niet zal plaats hebben-mag men echter niet de gevolg trekking maken, dat ze ook niet zullen worden opgeroepen, Omtrent de nadere besterpihing van deze bataljons is nog geen beslissing genomen. DODti EN ZWAARGEWONDE BIJ DARUL ISLAM-OVERVAL. Een ffrote bende van de Darul Islam heeft Maandag in de tuinen van de suikerfabriek Bajdjaratrna bü Brebes (in het Rebied van Semarang) een aanval gedaan op twee employees, die vergezeld waren van de ondernemlngs- wacht Hierbij kwam een employé om het leven, terwijl de andere zwaar werd gewond. Op last van de administrateur van dé onderneming zijn alle werk zaamheden in de tuinen voorlopig ge staakt.0 JAMES ROOSEVELT CANDIDAAT VOOR GOUVERNEURSCHAP. James Roosevelt, de oudste zoon van de voormaligs president van de Vere nigde Staten, heeft bekend gemaakt, dat hy zich volgend Jaar bij de verkie zingen candidaat zal stellen voor het ambt van gouverneur van Californlë. —Té San Prospero (Italië) zat een 30-jarige boer de gehele nacht voor het open raam te wachten op dieven, die eerder reeds kiopen uit zijn ren ge stolen hadden Toen hij iets zag bewe gen. schoot hij. Het bleek, dat hij zijn elgën moeder gedood had. De Egyptische kunst in de Perzische tijd LEZING VAN Dr W. D. VAN WIJNGAARDEN. Over dit onderwerp hield gisteravond Qr Y- D van Wijngaarden een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Onder de Perzische tijd verstaat men m de geschiedenis van Egypte de pe riode, die loopt van 525 vóór Chr., toen Cambyses Egypte veroverde ,tot 332 vóór Cnr, toen Alexander de Grote het land bevrijdde. Het begin en het slot van die Periode werden gevormd respectievelijk Door een langdurige en een kortstondige •ija van overheersing door het machtige Perzische ryk. De daartussen liggende :'Jj van ruim zestig Jaren van onafhan kelijkheid stond voortdurend in het te- -en van de bedreiging uit het Oosten, in deze korte tijd, waarin Egypte zich v°or het laajst in het bezit van konin- sen uit inheemse dynastieën mocht ver- neugen, maakte het land nog een bloei- 'ild door. Kunsthistorisch vormen de monumen- van de Perzische tijd een eenheid, sluiten nauw aan bij die van de vo- periode, de Saïtlsche tijd, en tonen ooral onder de 30e dynastie nog 'n be- r^nderenswaardige rijpheid en schoon hei! Wij merken daarbij dezelfde ar- waïserende tendenzen op als vóór de Perzische tijd; echter valt thans een Q-udelijke voorliefde op voor navolging de hoge kunst der 18e dynastie. Dit ^•ijkt in de bouwkunst uit het weer in ?ej»uik komen van de papyrusbundel- ::i- Vele tempels werden toen gebouwd, uitmuntten door zorgvuldige aanleg fijne afwerking. In grote verschei- pïnheii werden beeldhouwwerken ver- '^rdigd, die opvallen door een realls- cue stijl en hun gepolijste oppervlak en. In de reliefkunst liet men zich e^al inspireren door de grafreliefs van net Oude en van het Nieuwe Rijk; al- onVerscheiden deze late reliefs zich hun voorgangers door een gezwol- ,en modellering. Vele onderzoekers menen in de kunst- men van deze tijd Griekse Invloed te ^-'peuren; aanname daarvan is op geen Uie.e wijze gerechtvaardigd. DeEgyp- ;";najen hebben aan deze Griekse in- '-oed, die elders in het Oosten met "3cnt doordrong, sterk weerstand ge- ?~en Toch behoeft deze moeilijke ,r^S nog een hernieuwd onderzoek. wat de kunst van deze late tijd heeft geleverd, is niet alles minderwaardig, vaak beweerd wordt. Aan het ein- J aer. Egyptische kunst staan nog wer- -»> die tot de beste van alle tijden ge- 'Kunnen worden. Eerst na de Gi J van Alexander de Grote dringen "nesse kunst -opvattingen met kracht rJ-ïoor ?n geven aan de kunst Hellenistisoh karakter. (Foto LD./Van Vliet) Het is alles afbraak, wat het Leidse sta tion en omgeving thans laten zien. Het 7" Stationsplein heeft al een kale aanblik gekregen door gedeeltelijke sloop van de voetbrug en de vrijwel voltooide sloop van de overkapping van het eerste per- ron. Aap de andere zijde van de weg verdween het WV-gebouwtje en nu brokkelt een andere sta-in-de-weg voor de ruimere verkeerswegen onder de slo pershamer weg: „Zomerzorg". Daarmee zal de Stationsweg nabij het station een geheel andere aanblik krijgen, doordat na voltooiing van deze sloop tussen de Kamer van Koophandel en de tram remise aan de overzijde van het spoor alleen het óók voor afbraak bestemde seinhuis als bebouwing zal overblijven. Een kale vlakte, waaraan menig Leide- naar slechts met moeite zal kunnen wen nen. Een(belangryk ogenblik in de sloop; het bekende torentje van „Zomerzorg" is aan de beurt om te worden afgebro ken. tt Minister Drees maakte onderscheidingen bekend Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij en de Zuid- Hollandse Maatschappij tot Redding van Drenkelingen heeft ter receptie ln de Ridderzaal de minister van Ver keer en Waterstaat, minister-presi dent dr Drees, medegedeeld, dat het H.M. dc Koningin behaagd heeft aan de beide jubilerende maatschappijen het praedicaat „Koninklijke" te ver lenen. Daarna bood de minister aan de bestuurders een vlag aan, thans gesierd met de Koninklijke Kroon. Voorts deed de minister mededeling van de volgende onderscheidingen: De heer H. Th. de Booy, directeur van de N, en Z.H. Reddingsmaatschappij.-be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Mees Toxopeus schipper van de reddingboot Insulinde, deelnemer aan 157 reddlngtochten, waarbij 241 mensen werden gered, tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en de heren D. Tot, schipper van de reddingboot „Brandaris" en W. de Ja ger, schipper van de reddingboot „Ko ningin Wilhelmina" tot Broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Aan de heer J. Bakker, schipper van de reddingboot „Joan Hodschon", die reeds in het bezit is van de zilveren Voorts werd a.o. toegekend de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons aam de heer B. v. d. Wiel, vuurpijlrichtcr te Noordwijk aan Zee. De medaille voor menslievend hulp betoon in zilver is o.a. verleend aan C. Jonker, schipper van dc reddingboot te Katwijk aan Zee. t)e minister deed de mededeling der onderscheidingen voorafgaan door een rede. waarin hij er o.a. aan herin nerde. dat het bestuur in het oprich tingsjaar 1824 aan een plaatselijke commissie, die voor de eerste maal ge tuigschriften moest uitreiken aan de bemanning van een reddingboot, de raad gaf. daarvan geen ophef te ma ken. Men vindt dit uitgedrukt in de volgende simpele bewoordingen: „De zaak moet zelve goed en prijzenswaar dig ziln, maar zich niet door veel ge- druisch en ophef doen aanprijzen. Wij moeen zo eenvoudig onze weg gaan. gelijk Ued. dat altoos met ons eens waart". De minister herinnerde dan aan de band tussen Vorstenhuis en reddingwezen, waarbij onze gedach ten teruggaan naar de toewijding en het voorbeeld, aan geheel ons volk ge geven door die Beschermheer en vriend van het reddingwezen: wijlen Prins Hendrik. Voorts memoreerde de mi nister de grote belangstelling van H.KH. Prinses Wilhelmina. NAAM „DE BOOY" 50 JAAR AAN MAATSCHAPPIJ VERBONDEN. „Uit naam van het personeel wil ik hier hulde brengen aan de voortreffe lijke leiding van het hoofdbestuur en medaille voor menslievend hulpbetoon, Is de eremedaille in goud, verbonden van onze directeur." a«n de Orde Yan Oranje-Nassau toege- Zo sprak gistermorgen de materiaal in tend. I specteur van de Noord- en Zuid-Hol landse Redding-Mij., de heer W. Klijn, in een met oranje-blauwe maatschap pij-vlaggen versierde zaal van Krasna- polsky 'te Amsterdam, waar het groot ste deel 'van de schippers en beman ningsleden van de 26 reddingstations met hun vrouwen en vele leden van de plaatselijke commissies was verenigd, voor men zich naar de Ridderzaal ln Den Haag begaf, waar vanmiddag een receptie werd gehouden van de twee r edding-maa tsohappij en Alvorens de heer Klijn het glas-in- lood-raam, een geschenk van 't per soneel, dat geplaatst zal worden in het hoofdkantoor, aanbood, huldigde hy de directeur, de heer H. Th. de Booy. „Reeds byna een halve eeuw Is de naam De Booy aan de NZHRM verbonden. U bent getreden in de voetsporen van uw vader, en het is voor ons een bijzondere eer, dat uw vader ook hier vandaag aanwezig is. In de donkere jaren van de bezetting heeft u voor ons gezorgd als een vader; dit bezorgde u een ereplaats in ons aller hart." Na aeze woorden bood spreker de heer De Booy als huldeblijk een zilve ren blocnota aan. Mees Toxopeus en Douwe Tot, de schippers van de „In sulinde" en van de „Brandaris" namen vervolgens de grote maatschappij-vlag weg, die het door Jan Everts vervaar digde raam bedekte. De heer De Booy sprak woorden van dank en eindigde alaus: „De woorden van hulde, die tot het hoofdbestuur en mij ,zyn gesproken, geef ik terug aan u. Leve de NZHRM." Luid applaus weer klonk na deze woorden. Het rinkelde ln ae zaal. niet van echte sporen, maar van de vele medailles, die de 'oorsten sierden van de schippers, stuurlieden, motordrijvers en opstappers: „de spo ren, die zij verdijdmet hun koene reddingswerk!" Opvarenden uit Leiden en omgeving Het troepentransportschip „Tabinta". dat 4 November uit Tandjong Priok is vertrokken met demobiliserende mili tairen. zal vermoedelijk 3 Dec. a.s. te Amsterdam arriveren. De volledige pas sagierslijsten liggen ter inzage op onze bureaux Witte Singel 1 .te Leiden en Koningin Wilhelminastraat 15, te Kat wijk aan Zee. Blijkens deze lijsten be vinden zich aan boord de navolgende militairen uit Leiden en omgeving. Leiden: H. Broomans. Lombokstraat 90; A. Clements. Lijsterstraat 28; E. M. Fal- laux, Anna Paulownastraat 36; J. Hen zen. Roggebroodshof 1; A. Janse, Cele- besstraat 5; H. J. Jong, Timorstr. 40; A. P. G. de Kier, Gerard Doustr. 69; W. C. de Rooy, Paul Krugerstraat 27; J. H. van Vonderen. Marislaan 15; P. L. D. de Wekker, Kanaalstr. 30; C G. Buil, Rijndykstr. 21; J. v. d. Dikken- berg, Dahliastr. 21; B. Kesseboom, 4e Binnenvestgracht .47; L. v. Klaveren, Narmstraat 36; M. Remundt. Haarlem merstraat 299 AEL J. Smittenaar, Munnikenstraat 36; H. H. T. Stokvis, Zeemanlaan 36; C. v. Zuiden. Haarlem merstraat 215 AP. Starre, Alexander- straat 30. Alphen: W. A de Jong. Nieuwstraat 25; C C. v. d. Oert, Toussaintstraat 20; F. W. Snoek, Van Genderenstr. 19. Bodegraven: M. A, Kraan, Noordzijde 122; D. Zwaneveld, Oude "Bodegraven C 113. Boskoop J. Peters. Puttekade 5.. Hazerswoude C. M. v. d. Tcgt, Dorpsstraat 214. Hillcgom: A. v. Felius, Meerstraat 150; Chr. de Jong, Leldsestraat 192; W. v. d. Bosch, Lapinenburgstraat 4; Bernhardstraat 45. J. Meijer, Pr. Katwijk aan Zcc: D. C. Vink. Ligusterstraat 32; G. C. de Vreugd, Schoolstraat 5; D. - van Duyn. Noordstraat 9; C. de Jong. Waal Malefijtstraat 155; W. de Mol. Louwe straat 23; H. Ros. Duinstraat 92. Leimuiden: P. v. Iperen. Vriezekoop 463; P. J. Hoogervorst. Geerweg 605. Lisse: Th. M. v. d. Lans, Jullanastraat 92. Nieuwkoop? P. C. Bloos, Zuideinde A 189. Noordwijk: D. van Duyn, Gasthuissteeg 3; Th. A. Jansen. Hardenbroekweg 6; G. C. v. d. Zalm. Molenstraat 27. Oegstgeest: Chr. Endeveld. Hoge Morsweg 87; A. C. J. Kooloos, Hoge Morsweg 110; J. H. v. d. Mey. Hoge Morsweg 45. Rijnsburg: N. Noort. Kanaalstraat 1; G. v. Star- kenburg. Moleneind 7. Sasscnheim: G. J. Sikking, Rusthoflaan 38. Voorschoten B. H. Beugelsdfjk, Van Kempen straat 23. Waddinxveen J. A. J. Koster. Bodegravenstraatweg No 83. Warmond: H. J. Hoogstraten. Warmundastr. 23. Wassenaar: C. J. G. van Bers. Kerkstraat 22 B; P. G. W. A. Kok. Langstraat 63; W. v. d. Marei, Middelweg 18. Zoeterwoude: J. Th. Onderwater, Zuidbuurtseweg 28 Z wammerdam J. Verhoeff, Vinkenbuurt 104. HERZIENING SALARISSEN POLITIE-AMBTEN AREN. Dezer dagen kan een K.B. tegemcet woraen gezien, waarbij de salarissen van ambtenaren van de rijkspolitie en van ae gemeentepolitie nader worden geregeld. Het betreft hier ae zgn. tech nische herziening zoals deze voor de burgerlijke rijksambtenaren reeds is gescfhied. De salarissen boven de f. 3.600 zijn op dc gebruikelijke wyae „ontknikt". Voor de wachtmeesters en agenten van politie betekent deze herziening, dat, bhalve de thans geldende salaris schaal van 7 jaar, neg twee periodieke verhogingen zijn ingevoegd, waardoor de schaal langer wordt. SCHADE AAN DE „MERCURIUS" VALT MEE. Naar de N.V. oiieschecpvaart en Be- vrachtlngsmaatsch'appij te Rotterdam mededeelt, heeft zij van haar agent te Londen bericht ontvangen, cUyi de schade, door de aanvaring aan de „Mercurius" toegebracht men zie elders buitengewoon meevalt. Het schip was van Purfleet vertrokken met bestemming naar Oultonbroads. In de dikke mist is toen de aanvaring met de „Sedulity" gevolgd. D.e schade werd door een expert van Lloyds zeer wei nig betekenend geacht. De bemanning bevindt zich weer aan boord. TEXTIELDIEFSTAL TE ROTTERDAM. Een partij textielgoederen ter waar- dde van f. 3000 werd in de afgelopen nacht uit het magazijn van de firma Storm en Ranke aan de Nieuwe Bin nenweg te Rotterdam ontvreemd. De diefstal was goed voorbereid; de dieven zijn via het dak, waarin een gat werd gemaakt, op de zolder gekomen. Daar werd een deur, die toegang gaf tot de tweede étage en de rest van het pand, geforceerd. Het. transportprobleem heb ben ze vermoedelijk opgelost door de ge stolen goederen in vijf koffers te pak ken, die terloops ook werden gestolen. DE AFFAIRE DER VALSE GULDENS EN PESETA'S. Te Charleroi doet het gerucht de ron de, dat de te Madrid wonen-de echtge note van Hector Renard, enkele dagen geleden door de Spaanse autoriteiten gearresteerd is. Zoals gemeld is H. R. een der hoofdbeschuldigden in de zaak der valse guldens en valse peseta's. Te genover de Belgische politie heeft hij verklaard, opdracht te hebben gekregen van de Intelligence Service, een grote hoeveelheid valse peseta's in Spanje in te voeren, ten einde hierdoor bij t-e dra gen tot de val van het huidige regiem. De valse peseta's zouden gedrukt wor den op machines, welke zouden worden aangekocht met het geld, dat verdiend werd met het vervaardigen van de valse guldens. H. R., die een belangrijke rol heeft gespeeld in het verzet, en in Spanje een ontsnappingslyn voor uit het door de Duitsers bezette gebied uitge weken personen organiseerde, houdt vol, bij zijn handelingen door idealisme te zijn geleid. Hij dreef te Madrid een ex port- en importzaak en was in het be zit van een diplomatiek paspoort. Tot nu toe is van politie-zijde niet verklaard, dat dit paspoort een verval sing is. „Wederzijds vertrouwen is geboren" LANDBOUWDESKUNDIGEN VOOR INDONESIË GEVRAAGD. Tydens de R.T.C. is tussen Indone siërs en Nederlanders een wederzijds vertrouwen geboren, dat misschien het duidelijkst geïllustreerd wordt door het verschil in de openingsspeech cn de slotrede van Hatta", aldus zcidc Wisaksono, de secretaris van Staat voor Landbouw cn Visserij, die in kringen te Bataria is genoemd als de mogelijke minister van Landbouw en Visserij, van de V.S.I. Op de vraag of er voor Indonesië des kundigen op landbouwgebied uit Ne derland zullen worden aangetrokken o.a. in verband met het welvaartsplan,, ant woordde Wisaksono, dat de belangstel ling voor Indonesië in Nederland zeer groot is, maar dat het aantal aanmel dingen daarmede geen gelijke tred houdt. Hij was er echter van overtuigd, dat deze aanmeldingen in grote getale zullen geschieden, zodra de situatie in Indonesië duidelijker is geworden en de rust cn orde zijn weergekeerd. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Bartholomews Arnoldus, z. van J. Nle- vaart en S. Gijbols; Gerardus Johannes Maria. z. van G. J. Dubbeldeman en C. P. van Kempen: Jan Adrlaan, z. van M, La- ban en A. H. Dorst; Ferdinand Marlnus, z. van M. Laban en A. H. Dorst; Dirk. z van D. van Pijlen en S. C. E. van der Heljde; Maria, d van P. Hasselbach en B, van der Zeeuw: Jacobus Hendrikus. z. van C P. Glasbergen en J. Vink: Pleter Marinus. z. van S. Kroonenberc en A. G. Holthuis; Marytle. d. van P. M. Sjardyn en M. Jansen: Albertus Gerrlt, z. van F. A. N. Blocmheuvel en M. Holswilder; Marga- retha Johanna, d. van C. Lepelaar en J. Lasschuyt; Louise Christine Maria Bernn- dette, d." van K. M. J, Timmerman en J P. Boks; Grietje, d. van D. de Gier en H. Faas. OVERLEDEN: H A. Roerade. z.. 5 maanden: A. C. Sommellncr. wed. van M. F. Hcetvelt. 80 laar; H Zaalberg, man, 80 Jaar; D. J. Kamerman, d., 1 Jaar. GETROUWD: J. P. Smittenaar Jm en J. G. Bosker Jd. BEURSOVERZICHT Er leek vandaag iets meer grond in de markt gekomen te zijn. Aanbod in Indonesische fondsen scheen er van daag niet te ziin. Amsterdam Rubber kwam nl. na 132 op 134, H.V.A. trok tot 146 aan en Dell bleef gehandhaafd op 131, koersen, die alle duiden op eni ge steun. De laatste dagen ligt de Soheepvaarthoek flauw. Scheepvaart Unie verloor 4% op 145, waarna een herstel van 2% volgde. De Indische lij nen hebben gisteren enige punten ver- lorerL doch boden vandaag Iets meer weerstand. Internationale fondsen bleven goed op prijs. Kon. Olie bewoog zioh tussen 307 en 308 1/4. De belangstelling voor de dollarlening Nederland bleef aan houden. Er was aanvankelijk vraag te gen middenkoers. Het slot kwam op 951/8%. De guldensleningen waren prijshoudend en stil. De markt sloot ongeanimeerd. Woensdag 16 November ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— koers v heden Vorige O. K. Ned '48 ZVi 100M Ned. '47 3'A 3 98V4 Dollar-ing '47 3 95^ Investerlngscert. 3 99^6 Ned p 1962/4 m.b 3 99^ Indië "37 A 3 95V4 Grootboek '46 3 97Va ACTIEVE AANDELEN Kolon Bank 60 V£ N. Ind H bank 102 Ned HandelmiJ 16iy4 A.K 185V* 185 Lever Br 240243 Philips 237 239 Wilton Feyenoord 15244 Kon Olie 308% '509% Amst Rubber 134% .35% Deli-Bal Rubber 84 Holl Amer lijn 162% Kon Ned S'onmboot 124% 26% Ned Sr.heepv Unie 147% 48% H V A 147% 48% Java Cult 63% De!) Bat Mij 106% 106% DeLl MU 132 132% Senembah 112 - NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3'/2) i Den Haag 1947 1 3 R'dam *37 L ID 3% Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3% Kon. Petr MU 100% 102 102 104% - 104% N1ET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Amsterd Bank Rotterd Bank Twentsche Bank 169 178% 178 Industriële Ondernemingen Ned G en Spir tabr Rolt Droogd MU Zwanenb Organon Handelsondernemingen MU. 310% 324 199 Born Sum. H. Intornatlo Alben Heyu Ned MU Walv Vrt. Spoorwegen Del) Spoorw MU. Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 130 162 205 111% 28 V» 37%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5