De opneming van Wesf-Duilsland in hef Europese samenleven voor jubileum der Reddingmaatschappijen Zullen radicale ministers zich moeten terugtrekken? Prinses Wilhelmina onderscheidde vele redders 58ste Jaargang WOENSDAG 16 NOVEMBER 1949 00 No. 26848 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no:. 57U55 Schumacher maakt bezwaren Kanselier Adenauer heeft gisteren in .y v/estduitse parlement verklaard, ce Westelijke mogendheden hebben 'cd'evonden, dat de ontmanteling van Duitse industrieën wordt vertraagd. Hij zei, dat de drie hoge commissa rissen in Bonn gemachtigd waren de "eigende kwesties met de Westduitse iToriteiten te bespreken: 1. de toe- ■eramir.g aan Duitsland om grotere en -.ellere oceaanschepen te bouwen. '*2 De toestemming aan Duitsland om t* treden tot bepaalde internatio nale organisaties. 3 De" beste manier om de schade- 'evolgen te ontgaan van de for mele staat van oorlog tussen Duitsland er. het Westen. 4 Het recht vap Duitsland om con sulaire en handelsmissies in het bui tenland te vestigen. De vertraging van de ontmanteling jouV'der. voor de staalindustrie en de snithetische industrie, hangende het è;2dresultaat van de huidige onderhan- deüngen, aldus dr Adenauer. D> kanselier heeft deze mededelingen ontvangen op een bijeenkomst met de one hoge commissarissen, die drie uur heeft geduurd. De herziening van de ontmantelings- M geldt niet voor ondernemingen, die ais bestemd voor de oorlogsproductie te toek staan. Reeds uitgevoerde demon es zullen niet teniet worden gedaan. De geallieerde hoge commissarissen hebben Adenauer meegedeeld, dat de -orderingen bij de onderhandelingen uiteraard zullen afhangen van de hou ding van Duitsland ten aanzien van •amenwerking met de geallieerde Vei- rheidsraad, de aanvaarding van het Ë'umststuut en het volledige lidmaat schap van Duitsland van het Ruhror- gaan en tenslotte van de dekartellise- Schumaoher, leider van de sociaal democratische oppositie, critiseerde de pannen voor deelneming van buiten jas kapitaal en de samenwerking met buitenlandse industrieën. Hij zei dat de belangen van de vrijheid op het spel honden en niet die van de Europese ivire industrie. Hy klaagde er over, a: de kanselier met de geallieerden bid onderhandeld zonder alle leden van feet kabinet er in te kennen. Adenauer bad voortijdige concessies gedaan. Schumacher was het verder niet eens Eet de geallieerde politiek van „kop pelverkoop", zoals ontmanteling met edertekening van het Ruhrstatuut. Zijn partij was tegen investering van Isuitenlands kapitaal in steenkool en Ook de communistisohe leider keerde Éch tegen de voorstellen der regering. Hiercp verklaarde Adenauer, dat „in geen ander land ter wereld de voorzit- ur van een zo grote partij als de so ciaal-democratische, het hoofd van de regering, tijdens belangrijke internatio nale onderhandelingen, zo in de rug i"u hebben aangevallen als Schuma cher dit heeft gedaan in zijn redevoe ringen en interviews van de vorige -Als ik cr Schumacher en prof. Schmia 'de socialistische vlce-voorzitter van de Bonisdag), hoor, vraag ik me soms af, ie de oorlog wel gewonnen heeft." Adenauer verklaarde verder, samen werking met de socialistische oppositie inzake de buitenlandse politiek „on mogelijk' te achten en dreigde, dat hij en andere regeringsleiders niet langer tn vergaderingen van de commissie voor Vr.tenlanc'se zaken van de Bondsdag zouden verschijnen, omdat geheimhou- ung niet verzekerd was. vTerwijl hij sprak, maakten de socia len lawaai met de kleppen van hun «oenaars en sommigen wilden de zaal slopen, maar werden door hun lei- c-rf hiervan weerhouden. Schumacher 'rakende politieke munt uit de situatie k willen slaan en beschuldigde de kan selier er van zijn zelfbeheersing te ver azen. De conferentie van de drie hoge commissarissen met dr Adenauer wordt «ficieel „harmonieus" gerioemd. Een :reede conferentie ter voortzetting van bespreking over de te Parijs ge- tornen besluiten zal morgenmiddag borden gehouden. Jn de wandelgangen van de Bondsdag men na de rede van de kanselier yra gevoelen, dat de huidige onderhan delingen zonder te veel moeilijkheden •0l overeenstemming zullen leiden en ce Westelijke mogendheden West- yJltsland eindelijk een uitweg uit zijn risoleere positie hebben verschaft. D=an Acheson zal vermoedelijk heden oen persconferentie te Washington fierheden meedelen over vèr- •-'wkende garanties, die door de West- Se regering zijn toegezegd. In of- •1 te Washington is men ■iv. gevoelen, dat op de conferentie de ministers van Buitenlandse Za- te Parijs meer is bereikt dan alge- ~-en verwacht werd. Velen zien hierin WEER BERICHT MEER WIND. Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking C; P'aatselijk mist en hier en daar wat yfn.re§^n Zwakke tot matige Oostelijke •ma. ;einig verandering in tempera- Jr- 'Opgemaakt te 10 uur). 17 NOVEMBER ,J, op: 802 uur: onder: 16.47 uur. <LK°P: uur; on^er' *5.21 uur' vvater te Katwijk te 0.14 en 12.45 nummer bestaat oit zes pagina's. het begin van een nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen Duitsland en de rest van West-Europa (in het bijzon der Frankrijk) en ook tussen Duits land en de Verenigde Staten. Hcewei geen onmiddellijke beëindi ging van de formele staat van oorlog tussen Duitsland en het Westen voor speld wordt, verwacht men wel, dat Duitsland in de naaste toekomst rechtstreeks te Washington zal worden vertegenwoordigd. DEAN ACHESON THUIS. Dean Acheson is te Washington te ruggekomen. Bij het verlaten van het vliegtuig verklaarde hij. dat zijn besprekingen met beide andere ministers „volkomen harmonieus'' waren en dat zij „volle dige overeenstemming" hadden bereikt. Ook zijn besprekingen met de Duitse leiders noemde Acheson „zeer bevredi gend voor mij". Acheson werd verwelkomd door pre sident Truman, die men hoorde zeg gen: „Ge hebt het prachtig gedaan". De ambassadeurs van Frankrijk, Ne derland, en België en de Luxemburgse gezant waren ook ter begroeting c-p het vliegveld Het hart van de Nederlandse militairen in Indonesië blijft naar hun vaderland trekken. Dit bleek alweer toen een aan tal soldaten van het garnizoen Sema- rang voor een Passar Malam (Avond- markt, of zoals wij zeggen, kermis) deze typisch Hollandse molen bouwden. On danks het warme klimaat smaakten de oliebollen file op de Passar Malam ver krijgbaar waren, de jongens uitstekend. WESTELIJKEN ERKENNEN DQNAUCOMMISSIE NIET. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de regeringen van de Sovjet-Unie, Joego-Slavië, Bulgarije, Hongarije, Tsjec'no-Slowakije en de Oekraïne doen weten, dat zij de door deze landen ingestelde Donaucommlssie ter controle van de scheepvaart op deze rivier niet erkennnen. In een nota wordt verklaard, dat de conventie tracht Engeland, Frankrijk, Italië, België en Griekenland te bero ven van de verdragreohten, die deze landen bij de internationale Donau- overesnkomst van 192-1 hebben verwor ven. Italiaanse politie vangt internationaal misdadiger De politie te Milaan heeft bekend gemaakt, dat zij een 46-jarige Armeen, hekend als „de professor" en 24 leden van zijn terroristenbende heeft gearres teerd. De politie verklaarde, dat de bende streefde naar gewelddadige omverwer ping van regeringen, met Israël in wa pens en springstoffen handelde en spi- onnage bedreef in Nederland, Italië. België, Luxemburg, Zwitserland en SDarije. In. de flat van „de professor" vond de politie een grote hoeveelheid wa pens cn springstoffen, die volgens de arrestant over was van een versche ping naar Israël, dooh volgens de poli tie voor gebruik in Italië bedeeld was. Volgens de poltie had de bende po litiek contact met de neo-fascistische Italiaanse sociale beweging en 'n niet- senoemde uiterst-linkse partij. De Ita liaanse communistische partij verklaar de, dat zij „de professor" als spion bij de politie heeft aangegeven na hem uit de partij te hebben gestoten. (Van onze Parijse correspondent). Na een aantal weken als centrum de. internationale diplomatie gefungeerd te hebben, eist Parijs momenteel weer al ler aandacht op voor de binnenlandse politiek. Een tijdperk van beproevingen voor het jongste kabinet Bidault is in geluid: beproevingen van velerlei aard. Eerstens staat op de werkbank de fi nanciële begroting voor het volgend jaar. Er is nog een verschil van een slordige 200 milliard" francs en tot dus ver heeft geen enkele minister die op de eigen posten willen of kunnen uitsparen Dan is er de kwestie van de collectieve arbeidscontracten, waarover thans de syndicaten met de regering aan het overleggen zijn. In de sector der buitenlandse politiek staat vervol gens minister Schumari de kamerdebat ten over Duitsland te wachten, die wanneer de gebeurtenissen in Bonn zich volgens het schema voltrekken op 22 November moeten beginnen. Wij hebben al eerder gewezen op de moei lijkheden, die deze minister zeker zal ontmoeten, wanneer hij het parlement van de noodzaak moet overtuigen Duits land de weg te openen 'naar "de confe- rentietafel van de Europese Raad Want voor velen is de Europese Raad in dit geval het voorportaal van het Atlantisch pact en opneming in dit pact impliceert de herbewapenirg van Duitsland Schuman, en Acheson eveneens, hebben by herhaling verklaard, dat deze even tualiteit tijdens hun jongste bespre kingen niet is overwogen, en de Franse minister heeft tijdens een persconfe rentie er bovendien aan herinnerd, dat geen enkel nieuw land zich bij het pact kan voegen zonder de unanieme toe stemming van alle twaalf tegenwoor dige ondertekenaars. Als garantie te gen de her-milltarisatie van Duitsland ach'te de F-anse minister deze bepaling voldoende. Formeel moge hij gelijk hebben, dat neemt echter niet weg dat er reeds in Frankrijk een duidelijke angst valt waar te nemen voor een overhaaste rehabilitatie van Duitsland, die dit land vroeg of laat ook als mili- t.are imch'sfacto- zal herstellen Eeri voorproef van de tegenstanden, die Schuman te "overwinnen ''al krijgen, caf De Gaulle op zijn laatste persconfen- rentie reeds ten beste, toen hij de Fran- ce regering met meer hoon overlaadde clan hij zich in tijden veroorloofd had. ^oor de generaal hadden alle huidige bewindvoerders hun incompetentie nu wel voldoende duidelijk bewezen en ae enige oplossing was, volgens hem. het volk zijn recht van spreken terug ce geven Nieuwe verkiezingen, desnoods met het actuele stemmingssysteem, zullen volgens hem duidelijk moe ten maken, welke partijen de meeste mensen achter zich hebben en als er dan klaarheid in de werkelijke machts verhoudingen is geschapen, dan zal er eindelijk een constructieve politiek ge voerd kunnen worden, ten bate vooral ook van de gehele Europese samen werking. En dan, als laatste hinderpaal, is er het congres der radicale partij, waarin zich steeds sterker stromingen af be ginnen te tekenen geleid door oud premier Daladier en de felle burge meester van Bordeaux Chaban-Delrnas die aandraven op terugtrekking hun- r.ei mlnisiers uit het kabinet Bidault Zonder op de uitslag van dit congres vooruit te lopen, kan men nu al voor spellen dat de radicale ministers Queuil- le. Delbos en René Mayer al hun over redingskracht aan zullen moeten wen den om dreigende moties onder de ta fel te werken en zo de regering, waarin zy zitting hebben, van de ondergang te redden. Zoals men weet, volgt dit con gres op overeenkoms'ige part ij-bij een- komster. van de zijde der ka'holieken er. socialisten, die er uiteindelijk in toegestemd hebben de manda'en hun ner ministers te verlengen. Zo ver is 'hans dus de parlementaire democratie in Frankrijk reeds „geëvolueerd", dat het voortbestaan van een regering rechtstreeks afhankelijk is geworden van een congres ener partij, die zich tevoren, op het parlementaire plan voor deeineming had uitgesproken en bo vendien slechts uit naam van een mi- nimaa1 percentage van het kiezersvolk kan spieken Alles tezamen genomen kan mep rius wel zeggen, dat voor Bidault de tiid van rozegeur en maneschijn nog niet bepaald is aangebroken. Integen deel siaan hem de komende weken nog heel wat politieke najaarstormen te wachten Een gevaarlijk wapen 'N ZICH ZELF BESTURENDE RAKET De Amerikaanse luchtmacht heeft iets naders bekend gemaakt over de „Firebird", een zichzelf besturende ra ket. De Firebird, die voorzien is van een automatische piloot, wordt losge laten van een „moeder-straaljager". De raket kan vijandelijke vliegtuigen op sporen en vernietigen in enkele secon den.- zd snel dat de raket zelfs op een radarscherm moeilijk te vangen is. Een zegsman van de luchtmacht' deel de mede dat het zelfbesturend projec tiel sneller is dan het geluid. Het projectiel is uitgerust met een ingewikkeld radarsysteem, waarop het de vijandelijke toestellen opvangt. Eerst wordt de \ijand opgespoord door de moeder-straaljager, waarna het pro jectiel in ae goede rlohting afgevuurd worde Wanneer het projectiel in de nabijheid komt van het vijandelijk toe stel, ontploft het automatisch, zodat het vijandelijk tcestel vernield wordt. De Firebird werd ontworpen door de Ryan Aeronautical Cy en kost twee miUioen dollar. (U.P.). BAAS BOVEN BAAS. De vaste passagiers van een vroege tram in Berlijn waren tct de ontdek king gekomen, dat een van hen een uiterst geraffineerde zakkenroller moest zijn. Zij konden er echter ook na we ken maar niet achter kernen wie het was, tot op zekere dag een van de tramklanten, wat hij beschreef als een „klein haakvormig instrument" had uitgevonden. Dit droeg hij by zich. Al spoedig had hij succes, daar een 19- j&rig meisje „gehaakt" werd en onmid dellijk aan de politie werd overgele verd. De uitvinder heeft echter niet veel plezier meer gehad van zijn appa raat, dat gestolen bleek te zijn toen hij na het verhoor het politiebureau ver liet. CONFERENTIE TE CEYLON. De Britse regering heeft een uitno diging van de regering van Ceylon, om de conferentie van ministers van bui tenlandse zaken der dominions in net begin van het volgende jaar bij te wo nen, aangenomen. De conferentie, die te Colombo zal worden gehouden, zal plannen maken voor een Japans vredesverdrag en een definitieve beslissing nemen over er kenning van de Chinese communistische regering. Processen in Polen op komst MISLEIDEN EN VERRADERS. Waarnemers te Warschau melden, dat een Zondag gehouden redevoering van de Poolse president Bierut de voorbereiding heeft ingeluid van ver- raadprocessen, die waarschijnlijk aan het eind van dit jaar zullen worden ge houden. In een rede van drie uur voor het centraal comité van de verenigde arbeidersparty sprak de president over „misleiden en verraders", die hij be schuldigde van het veroorzaken vaneen broedermoordende strijd in de Poolse (communistische) arbeiderspartij. De president zeide, dat voormalige leiders van de partij in hun „politieke ver blindheid" en wantrouwen jegens de Sovjet-Unie, saboteurs en spionnen de kans gegeven hadden in hoge staatspo- sities door te dringen In de categorie der „misleiden" plaatste hij o.a. Gomul- ka; onder de „ven-aders" de voormalige minister van Voedselvoorziening Lucho- wioz en zijn medewerker Jaro-szewicz, de voormalige onderminister Jozef Du- biel, die reeds is gearresteerd, en vele ongenoemde anderen, onder wie hoge functionarissen van het ministerie van Defensie. Bierut drong aan cp een grondige reorganisatie der partij. Zijn rede bevat een aanwijzing, dat Luoho- wicz, Jaroszewicz en Dubiel mogeijk de slachtoffers zullen zijn van een even tueel proces als dat tegen Rajk in Hon garije. In dat geval zal waarschijnlijk meer de nadruk gelegd werden op de anti-Sovjetrusssche dan ae „Titoïsti- sche" neigingen van de beklaagden. POGING TOT ONTVOERING TE BERLIJN. Een slager in de Amerikaanse sector van Berlijn, die vroeger lid was geweest van de door de communisten geleide so cialistische eenheidspartij, is gisteren door voorbijgangers gered uit handen van drie burgers, die de man in een auto met een nummerplaat van de Sov jet-sector wilden ontvoeren. De drie ontvoerders namen de vlucht. De slager vond drie mannen op hem wachten toen Hij zijn winkel binnen kwam De mannen identificeerden zich als agenten van politie en bevolen de slager mee te gaan Toen de slager bui ten op de auto het nummerbord van de Sovjet-sector zag, riep hij luidkeels om hulp. Voorbijgangers wisten hem te be vrijden. Spanje lijdt onder droogte EEN RECORD BEREIKT. De waterreservoirs in Spanje hebben thans een zo laag peil bereikt, als in jaren niet is voorgekomen. En nog steeds houdt de drocgte aan, hoewel al lang het regenseizoen is ingegaan. De reservoirs zijn thans nog voor 13% gevuld en dit daalt met 2% per week. De boeren houden godsdienstoefenin gen en bicstonden voor regen. Tac'nt:g percent van het graan is reeds gezaaid, maar nu zyn de zachte regens noodza kelijk om de grond zaöht te maken, zodat het zaad kan ontkiemen. De electriciteitsbeperkingen, die slechts één dag per week stroom toestaan, heb ben de fabrikanten gedwongen hun toevlucht te nemen tot alle mogelijke ingenieuze vindingen, die het mogelijk maken hun fabrieken aan het draaien te houden. Generatoren, tractoren en stoommachines worden in werking ge steld. Experts wijzen er op dat Spanje de laatste vijf jaren reeds met droogte te kampen heeit en dat de toestand ieder jaar slechter is geworden. Het econo misch lot van 't hele land hangt thans a: van de regen die in de eerstkomen de maancen zal vallen. Wanneer in dp winter en het voor jaar met voldoende regen zal vallen cm de reservoirs te vullen voor de zo- merdroogte komt. zullen de gevolgen catastrofaal zijn. (U.P.). Nationalisatie Britse staalindustrie uitgesteld TOT NA DE VERKIEZINGEN. De Britse regering heeft een reso lutie voorgesteld, volgens weüke het in werking tieden van üe wet tot nationa lisatie van de Britse staalindustrie tot October 1950 zal worden uitgesteld, dat wil zeggen tot na de algemene ver kiezingen, die in Februari of Maart worden verwacht. Deze resolutie is de vrucht van een door het kabinet genomen besluit om tot een compromis te komen met het in meerderheid conservatieve Hoger huis. Als de conservatieven in de komende verkiezingen de overhand zouden beha len, zullen zij de wet op de staalindus trie niet van kracht laten worden. Men verwacht, dat het Hogerhuis de regeringsresolutie zal goedkeuren en nu haar oppositie tegen de staalwet sta ken. Oude herinneringen opgehaald De herdenking van het 125-jarig be staan van de beide N?derlandse Red dingmaatschappijen is voor onze red ders ter zee wel een bijzondere dag geworden. De plechtige herdenking, in de Rid derzaal, werd bijgewoond door Prin ses Wilhelmina, die na de rede van de minister-president dr W. Drees persoonlijk een aantal onderscheidin gen aan de leden van de redding bootbemanningen en van de redding- maatschappijen uitreikte. Een grote verrassing was het, toen na hét officiële gedeelte, terwijl het kopje thee werd geserveerd, onze Ko ningin geheel onopvallend de Ridder zaal binnenL am. Er volgd; een har telijke begroeting tussen de Ko ninklijke moeder en haar dochter en daarna onderhielden zy zich elk afzonderlijk met vele leden van de reddingbootbemanningen en tal van genodigden. Koningin Juliana en Prinses Wil- helmlna bewogen zich temidden van de vele genodigden. Met velé onzer redders, die talrijke medailles op de borsr droegen werden hartelijke woor den gewisseld. Gevraagd 'werd naaf de moeilijkheden, naar het beschikbare materiaal en naar alles wat met de redding ter zee verband houdt. „Heeft u wel eens met mijn vader ge varen?", zo vroeg onze koningin aan een der dapperen, die reeds vele men senlevens heeft gered Hij kon er een bevestigend antwoord op geven, want vaak-ontmoette men in vroegere jaren prins Hendrik aan boord van een dér schepen. Vele aardige tafereeltjes deden zich voor. Met name toen Prinses Wilhel mina ergens in de zaal gezeten was met de minister van Verkeer en .Water staat en rond haar de leerlingen van de Machinistenschnol en de Zeevaart school te Schev.eningen zich scha a den Tijdens de ongedwongen reerprie maakten ook de ministe-s hun opwach ting. Aanwezig waren de minister-pre sident dr W. Dre^s, de ministers mr J. R. H. van Schaick. mr T. R. J Wyers. mr J. In 't Veld en m- Spitzen en later ook de ministens mr W. F Schokkine mr J. H. van Maarseveen en mr A. M Joekss. Ook vele leden van het Corps Dip'o- ms'ioue woonden de p'echtizheid bij Onder hen waren de ambassadors van China, Engeland Canada. India, de gezanten van Noorwegen. Zweden en de- zaakgelastigde van Australië. De Koningin dankte de diplomatieke e regering in de Ridderzaal te Den Haag een receptie aangeboden, waarbij H.K.H. Prinses Wilhelmlna enkele tientallen. Koninklijke onderscheidingen heeft uit gereikt. De bekende redder, Mèes Toxopeus ont vangt uit handen van H.K.H, Prinses Wilhelmina Ai medaille van Ridder 'n de Orde van Oranje Nassau. vertegenwoordigers met een hartelijk woord voor hun belangstelling. Na de rede van de minister-president hebben de voorzitter van de NZHRM, de heer p. E Tegelberg en de voorzit ér van de Zuid-Hollandse Maat schappij, de heer Murl Leis, woorden van dank gespróken. De heer Tegelberg, die tal van ver richtingen van de leden van zijn maat schappij releveerde, deelde mee, dat hij thans 30 jaar voorzitter V3n de NZHRM is en dat hij op 1 Januari 1950 het voorzitte.schap zal ov°rgeven aan zün opvolger en collega, jhr Quarles van Ufford De heer Mu'k Leis herinnerde er aan hoe de leden van de Zuid-Hol landse Maatschappij vroeger bij een tamp Prins Hendrik ontmoetten, die zelf daadwerkelijke hulp verleende. Hij merkte op. hoe de maatschappij voor de bes'rijding der uitgaven grote medewerking mocht ondervinden van de r^deryen In Rotterdam en 's-G.a- venhage. van de Industrie er het bank- we r en van vc'- narticuli°ren. De Marinierskapel zo-ede tijdens- het officiële gedeelte en de receptie voor een muzikale omlijsting.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1