Na de conferentie Ie Parijs Tweede Kamer keurt eerste Begrotings-lioofdstiikken goed Geen opheffing van clivideiul-stop en speculatie-belasting TWEE TROEVEN UITGESPEELD 88ste Jaargang ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 No. 26845 Acheson in Duitsland Naar te Parijs verluidt, hebben de drie Westelijke hoge commissarissen voor Duitsland de volgende instructies ontvangen van de conferentie der drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, welke te Parijs is gehouden: 1 Spoedig onderhandelingen aan knopen met de Duitse regering te Bonn. 2. Duitsland stopzetting van de ont manteling aanbieden in ruil voor ef fectieve veiligheidsgaranties. 3. Kanselier Adenauer mededelen, dat de Westelijke bezettende mogend heden zowel als de Raad van Europa bereid zijn Duitsland toe te laten als toegevoegd lid van de Raad van Europa. Naar verder verluidt is in het alge meen opdracht gegeven de huidige staat van oorlog te beëindigen voor zover het de betrekkingen tussen de federale regering en de Westelijke be zettende mogenheden betreft. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. noemde de resultaten van de besprekingen met Acheson en Bevin over Duitsland „aanvaardbaar". Onze denkbeelden stemden niet altijd geheel overeen, aldus zeide Schuman, doch wij werden het steeds op aan vaardbare termen eens. Schuman zelde verder, dat de geallieerden geen af stand hadden gedaan van rechten en beginselen, waarover in het verleden overeenstemming bereikt was. De reactie van de Franse pers op de „hielp-Duitsland-politiek". welke door de Grote Drie te Parys zou zijn opge steld, is over het algemeen niet direct ongunstig. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, is inmid dels per vliegtuig te Frankfort aange komen voor een bezoek aan Duitsland van vier dagen. Hij was in gezelschap van de Amerikaanse hoge-commissarls, Mc Cloy. Acheson zal besprekingen voeren met de hoge-commissarissen, kanselier Adenauer en anderen. Ache son verklaarde, dat de conferentie van Parijs „in volledige harmonie en ge heel bevredigend" was verlopen, De resultaten van de conferentie zouden in de komende weken en maanden aan het licht treden, aldus zeide hij. Hij Amerikaanse staalstaking geëindigd De grootste Amerikaanse staalmaat- schappij. de „United States Steel Cor poration", is met de vakbond der staal- arbeiders tot overeenstemming gekomen uver beëindiging van de staking in de staalindustrie, welk 42 dagen geduurd heeft. De getroffen overeenkomst is een compromis ten aanzien van de pen- sioenseisen. De maatschappij en de arbeiders zullen ieder de helft der kosten betalen van een verzekerings stelsel volgens hetwelk uitkeringen zul len worden gedaan bij overlijden en ziekte, ongevallen en ziekenhuisverple- ging. Men verwacht, dat de kleinere staal bedrijven zich bij deze regeling zullen aansluiten. Schijn-overdracht in Oost-Duitsland Op wapenstilstandsdag is het militaire bestuur voor Oost-Duitsland vervangen door een bestuursraad en heeft de nieuwe Oost-Duitse regering formeel regeringsbevoegdheden gekregen die voordien weerden uitgeoefend door het Russische militaire bestuur. De beleidswijziging werd. bekend ge- maakt door generaal Tsjocikoff. die in plaats van militair gouverneur hoofd van de bestuursraad ls geworden. Die beleidswijziging houdt in: 1. Straf toezicht op de Oost-Duitse regering, tot dusverre uitgeoefend door het Russische militaire bestuur, zal onverminderd worden overgenomen door de bestuursraad. 2. De Sovjet-Unie wenst de betrek kingen met het Westen in Berlijn die twee maanden geleden door het Westen werden afgebroken als repres- saille tegen de Russische weigering te handelen overeenkomstig het accoord dat in Juni een eind heeft gemaakt aan de spoorwegstaking te handha ven. 3. De buitenlandse betrekkingen en de handel met net. buitenland zullen onder de nauwlettend toeziende ogen van de Russen door Oost-Duitse verte genwoordigers worden onderhouden, die ogenschynljjk vrijheid van handelen zullen hebben 4. Vriendschap met de Sovjet-Unie is een eerste vereiste. (U.P.) Wat er in wezen verandert Alles schijn! Maar het was niet an ders te verwachten. EEN SALOMO GEVRAAGD. Amerikaanse autoriteiten zoeken mo menteel naar een tweede Salomo cm het gesohil over een kind tussen twee vrouwen bij te leggen. Twee vrouwen, die zich beiden aan boord bevonden van een transportschip dat einde van de vorige maand Bre merhaven verliet, kregen ruzie over een kind, dat naar haar zeggen haar eigen kind is- Mevr. Klain vertelde dat het kind haar zoon Abraham was, die haar zes jaar geleden door de Duitsers was af genomen, teen zij en haar man naar een concentratiekamp waren gezonden. Maar mevr. Sepp, een Estlandse ge scheiden vrouw, die het kind bij zien had, zegt dat het haar kind Ls en dat zij het met de nodige papieren kan aantonen. Mevr, Klain zeiae dat zij gedurende de reis het kind aan eek van het schip 1 had zien spelen en dat haar meteen de gelijkenis met haar man, die inmiddels in een concentratiekamp is overleden, opviel. Zij herkende het kind als haar eigen zoon, die haar zes jaar geleden j afgenomen was. Beide vrouwen zijn naar Ellis Island overgebracht, waar zij I verblijf zullen houden tot het onderzoek r.aar de zaak is afgelopen. (U.P.). I was van plan niet veel te zeggen doc-h tijdens zijn bezoek aan Duitsland hoofd zakelijk het oor te luisteren te leggen, aangezien hij tot nog toe voornamelijk op schriftelijke inlichtingen had moe ten afgaan. Wel zeide hij, dat. de toe stand in Duitsland aanzienlijk verbe terd was. Wanneer officiële verklarin gen nodig waren, zouden deze door Mc Cloy worden afgelegd. ERITREA De politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft heden een Pools voorstel verworpen om Eritrea binnen 3 jaar onafhankelijkheid te verlenen en intussen onder direct beheer van de Ver enigde Naties te stellen. Met 40 tegen 6 stemmen en 9 onthou dingen besloot de commissie een vijf- landencommissie in te stellen, die ken nis moet nemen van de wensen der be woners van Eritrea aangaande de toe komst van hun land. De Commissie zal bestaan uit. Zuld-Afrika, Guatemala, Pa kistan, Noorwegen en Birma. REKENMACHINE VOOR BLINDEN. Op de najaarsvergadering van het Academisch Genootschap „Petronella Moens" in het Trippenhuis te A'dam, werd gedemonstreerd met een reken machine, die ir Herweijer uit Haren (Gr.) geschikt heeft gemaakt voor ge bruik door blinden. Deze machine stelt blinden in staat snel en gemakkelijk wiskundige bereke ningen uit te voeren, waardoor zij bijv. als prijscalculator of loonadminlstxfe- teur werkzaam kunnen zijn. „Dat zou consumptie in bepaalde kringen bevorderen" Terwijl wy elders in dit nummer onze artikelenreeks „Hoe staat het ër mee?" voortzetten, vinden ook de w erkzaamhe den op het eigenlijke station regelmatig voortgang. Links op de'voorgrond de laat ste Testen van de overkapping van het. eerste perron. Zodra ook deze verwijderd zijn, zal de tijdelijke hulpbaan in en van de richting Amsterdam over dit „perron" wrorden aangelegd. De .trein, naar Amsterdam komt dan direct langs de achtergevel van het huidige stations-* gebouw te rijden. Omstreeks Mei zal met de bouw van een nieuw stationsgebouw- een aanvang worden gemaakt. Indien deze bouw volgens de plannen verloopt, moet dit gebouw in Januari 1952, om trent, welke tij tl men ook over hoog-spoor denkt te gaan rijden, gereed zijn, waar na het huidige stationsgebouw dinks op de foto» zal worden afgebroken. Het tw:eede perron (rechts op de foto) zal omstreeks half Januari 1950 het. tijd stip waarop de tijdelijke hulpbaan in gebruik wordt genomen onder slq- pershanden vallen. (.Van onze parlementaire redacteur) Gisteren maakten in de Kamer nog verscheidene sprekers gebruik van de gelegenheid tot repliek In zoverre deze tot de regering was gericht werd zij door premier Drees in een knappe im provisatie beantwoord. Tegenover de heer Oud herhaalde de minister, dat de uitspraak destijds in zake de dr Borms-avond wel de zaal- houder gold, doch dat de kantonrechter daarbij als het ware opzettelijk de gele genheid had gezocht om in de over weging tot zijn vonnis uit te spreken, dat de regering gelijk had met het hooghouden van de internationale hof felijkheid en het gastrecht. In het ge val van het Nat. Jongeren Verbond was formeel zeker geen bevoegdheid vei- keerd gebruikt. Ook moreel was het ingrijpen van de regering niet onge rechtvaardigd Het Kurhaus was over wegend in gebruik als verblijf voor de gasten der regering In het algemeen belang zou zo nodig tot vordering van het gehele gebouw worden overgegaan Dat de heer Weiter en de overige Ka merleden de documenten der R.TC. later ontvingen dan de pers. kwam door het wachten op de correctie-arbeid van de redactiecommissie, die op de open bare slotvergadering werd ingesteld. Ten behoeve van de publicaties over die vergadering waren de ongecorrigeerde exemplaren wel verstrekt aan dc pers. „die wij, gelijk bekend, gaarne zo snel mogelijk inlichten." aldus de heer Dress met een ondeugende glimlach Ten aanzien van Indonesië ver klaarde dc premier nogmaals: „Ik be weer geenszins, dat er geen reden tot ongerustheid zou wezen." Op bepaal de punten is er onrust door de vrees of de toekomstige ontwikkeling wel gunstig zal zijn. De heer Zandt, die nader had ge pleit om alle openbaar vervoer op Zon dagen stil te leggen en de aandacht had gevraagd voor het zedelijk kwaad van bioscopen, danszalen en lectuur, vloe ken. sport en spel. toneel en opera gokken en verzekeringswezen, terwijl hij ook nog de vaccinatie en de repre sentatiegelden besprak kreeg geen antwoord van dr Drees. ..Hij wilde zijn ambtgenoten niet beroven van het ge noegen ener gedachtenwisseling met de geachte afgevaardigde." Van opheffing van dc dividendstop zal voorshands wel geen sprake zijn. Want jegens de heer v. d. Wetering voerde de minister aan, dat zulk een opheffing zou betekenen het moge- lijk maken of bevorderen van meer consumptie in bepaalde kringen. Spr. besloot met het herhaalde ver zoek aan de Kamer, om mee te helpen aan de bezuiniging, door niet bij ieder begrotingshoofdstuk aan te dringen op maatregelen, die meer uitgaven vergen. Als voorbeeld noemde hij het vragen naar een derde postbestelling. niet worden gesproken, aldus de heer Lieftinck. Ook hij gaf te kennen, dat er voors hands geen sprake kan zijn van op heffing der speculatie-winstbelasting en van de dividendstop. „Ik huiver bij de gedachte, dat wy de buitenlandse devaluaties hadden moeten verwerken door een binnen landse deflatie", aldus de minister. De Kamer keurde ten slotte z.Ttst. de volgende begrotingshoofdstukken goed. 1. Huis der Koningin (onder aanteke ning van het tegen der communisten); 7a 1 Nationale Schuld- 7a 2 Buitenge wone aflossing van de Nationale Schuld; 14. onvoorziene uitgaven, als mede de wet op de middelen. VOORDRACHT HOGE RAAD. By de aanvang der vergadering werd de voordracht opgemaakt ter .vervul- TOEZICHT OP DE KERKEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Bij decreet, van de Tsjechoslowaakse. regering zijn 19 regfonhle autoriteiten benoemd die toezicht zullen houden op „de politieke en beroeps-opvoeding van de Tsjechoslowaakse gées.elijkheia". Deze autoriteiten zullen toezien op de activiteit en eigendom van alle ker ken en contróle uitoefenen op het gods dienstonderwijs op de scholen en de opleiding van priesters in de semina ria. Ook zullen zij toezicht houden op de godsdienstige pers en kerkelijke liefda digheid en zij zullen „het godsdienstige leven observeren". ling in de vacature v. d. Flier in de Hoge Raad. Overeenkomstig de aanbe veling van de Hoge Raad luidt de voor dracht: 1 rnr M. A. van Rijn van Alke made. raadsheer in het Haagse Ge rechtshof; 2. prof. mr G J. Wiarda van de Universiteit te Utrecht; 3. mr M. F. Westerouen van Mee teren. adv. en proc. en raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te Den Haag, De Tweede Kamer zal Dinsdag 15 November a.s., des namiddags om één uur wederom in openbare vergadering bijeen komen. Als de vos de passie preekt TOESPRAAK VAN WYSJINSKY. De Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Wvsjinsky, heeft op een diner van de vereniging Amerika Sovjet-Rusland het woord gevoerd. In de toespraak, waarin hij zowel jo viaal als overredend was, zeide hij dat „Bevin voor het socialisme even nutte loos is als een geitebok voor het krijgen van melk." In plaats van een voorbe reide speech af te steken over „de Ame rikaanse plannen voor wereldoverheer sing". week hy af en verklaarde, dat Rusland vrede wenste. „Wij kernen op voor vréde, voor gelijkheid der landen en voor het socialisme. Ik zal hierom trent openhartig zijn: wij komen niet cp voor het kapitalisme, dooh wij wen sen oiis niet in uw aangelegenheden te mengen.'- Wysjinski wees er cp, dat het de zes tiende verjaardag was van de Ameri kaans-Russische betrekkingen. „Het is een belangrijke vriendschap," zo ver volgde de minister, „want vriendschap pelijke betrekkingen tussen deze twee landen betekenen de beste garantie voor vrede in de gehele wereld. Wij waarderen uw pogingen cm te verhin deren, dat deze vriendsohap verbroken wordt.'' Hij zeide, dat de S:vjet-delaga- tie de lopende witting der V.N. bijwoon de „om te tónen dat het mensdom vrede wenst, dat de volken in de gehele wereld de oorlog haten en de oorlog reeds in het ibegin gedood willen zien. In ae toespraak beschuldigde Wys- jiqsky de Westerse mogendheden er van, dat zy pogen de voorraadvorming van at-oomzommen stop te willen zet ten, opdat de V.S. hun voorsprong zou den kunnen handhaven. Het was a-ge meen bekend, dat de V.S. meer atoom bommen hadden, dan zich in enig an der land bevonden. Wysjhuky had dc Verenigde Naties medegedeeld, dat de Sovjet-Unie de atoomenergie slechts voor constructieve doelen georuiktc. Dc Westerse diplomaten waren „gentle- nien-illusionisten". De Sovjet-Unie had in het verleden een onmiddellijk ver- bed op atoomwapens en de instelling van een nauwlettende internaticna.c controle op de productie- van atoom energie in ae gehele wereld voorge staan. De Sovjet-Unie deed zulks o.k thans nog. De organisatoren van co „atoom-strategie" en de „atoom-diplo- matie" hadden nooit de geringste be doeling ge.iad cm het aantal atoom bommen te beperken, laat staan te ver bieden. De Westerse landen hadden slechts de bedoeling cm de productie van atoomenergie in de gehele wereld aan hun eigen contróle te onderwerpen. TRUMAN OVER DE BURGER RECHTEN. In een rede op de herdenkingsdag van dc wapenstilstand van 1913 hcoft Tru man te Washington opnieuw geëist, dat het Congres zijn wetsontwerp betreffen de de burgerrechten zal aanvaarden. Ik heb zojuist een krans op het graf van de Onbekende Soldaat gelegd, zo zeide hij. „Geen Amerikaan weet, en geen werkelijke Amerikaan geeft cr om, of deze man katholiek, jood, of protestant was, of wat zyn afkomst en zijn huids kleur; was". Uit het antwoord van minister Lief- l tinck stippen wij aan. dat hij aan de bezwaren tegen de verhoogde represen- tatiegelden wil tegemoet komen, door bij nota van wijziging een andere vorm voor deze voorstellen te zoeken. De regering acht het niet mogelijk om na binding door de Kamers het overleg met Amerika te beginnen over de besteding der Marshallgelden Wel zou de Kamer vooraf suggesties Kun nen doen. Van een belasting der devaluatie- winst op de buitenlandse bezittingen van grote concerns kan geen spratke zijn. Wel is er natuurlijk de belasting op de winst, die Nederlandse maatschap pijen van haar dochterondernemingen in het buitenland maken. Van een deling van het arbeidsaan- deel in het nationale inkomen 56'; legen voor dc oorlog 48' kan nog De burgemeester van Staphorst, de heer H. van der Wal, zijn echtgenote en twee Staphorster meisjes hebben gistermid dag een model Staphorster boerenwagen op het Paleis Soestdijk afgeleverd. Deze boerenwagen was tydens het jongste be- |Zoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan. de J Provincie Overijssel door de Staphorster burgerij aan de Prins aangeboden als een j I geschenk voor de Prinsesjes. H.M. Koningin Juliana kijkt lachend j naar Prinses Margriet, die haar zusje I Marijke juist in dc nieuwe wagen heeft geholpen. Rechts op de foto de burg-e- I imeester van Staphorst, de heer H. van' dér Wal met zyn echtgenote en de beide i Sta.phorster meisjes, de negen-jarige Jentje Pieleman uit Rouveen eu de elf- j jarige Jantje Kuyers, een dochter van een der wethouders van Staphorst. - Toen ze na afloop van het bozoek weer op de treden van het hoge bordes stond, zei Jentje tegen d.e burgemeester f/Jk hacj Marijke best naai- Staphorst "wjllcn meenemen". v.t Met Ingang van het volgend Jaar zullen voormalige Nobelprijswinnaars het recht krijgen hun candldaten voor dc Nobelprijs aan te bevelen. Deze maatregel werd genomen In de hoop dat hierdoor de lichamen die de prils moeten toekennen, een Internationale leidraad zullen hebben die hun taak zal vergemakkelijken (U.P.). ONZE VERLIEZEN De Regering maakt bekend, dat tct 'naar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Soldt. H. J Beverdam, Almelo en soldt. G. Dykstra, Wijmbritssra- deel, (Fr.). Kon. Ned, Ind, Leger: Atnfi soldt. Ie Jcl. Infie: K. Ja- chaoeboen. Chln. soldt. 2c kl. An Kwee, cn Man. soldt. 2e kl. Infie: D. Wa re w\ NU EN DAN BUIIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, vooral in de Noordelijke helft van het land. Vrij krachtige en langs de kust tijdelijk harde Westelijke wind. Iets.kceler. (Opgemaakt te 10 uur). 13 NOVEMBER. Zon op: 7.55 uur. onder: 16 53 uur. Maan op: 23 33 uur; onder: 14.09 uu: (L.K.). Hoogwater tc Ka'.wijk te 7,54 en 20 22 uur (14 II ie 9 04 en 21-41 uur). ■a Dit mfrpft-er bestaat uit acht paginal Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f 4.15 per kwartaal; 32 cents per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no: 57055 LEIDSCH DAGBLAD Over gebrek aan actie behoeft men de laatste dagen niet te klagen. Integen deel, alle hens zijn als het ware aan dek gebracht En in belde kampen! Trots al deze actie is dientengevolge het alge- Diene beleid niet gewijzigd: beide par tijen zyn druk doende om haar posi ties te consolideren en zo sterk mogelijk zich te maken. Tot contact tussen de partijen op zichzelve is het nog niet ge komen. Mogelijk zal Moskou een poging wagen voor nieuwe besprekingen bin nen afzienbare tijd. Daarover gaan ge ruchten. De troefkaart, die de Sovjets op tafel hebben gedeponeerd, is er een van de allereerste orde, dat valt moeilijk te ontkennen, Practisch gesproken heeft Moskou zich thans toch meester ge maakt van het Poolse leger en daardoor van de feitelijke macht in dit land. Zulks op een wel bijzonder vernuftige wijze De bekende Russische maarschalk Rokossofsky. een der groten uit de laat ste wereldoorlog, is van Poolse afkomst cn wat was eenvoudiger dan deze maar schalk weer Pool te doen worden, doch dan natuurlijk te zetten op een leidende plaats, hier op die van minister van de fensie en opperbevelhebber van het Poolse leger. Met deze uiterst knap ge vonden zet op het politiefke schaakbord heeft Moskou zijn grenzen tot aan de Oder-Neisse-stelling. die immers gedacht is als grens tussen Duitsland en Polen, volledig zeker gesteld. Daartegenover hebben de drie grote Westelijke geallieerden als troef uitge speeld de opneming van West-Duits- land in hun kamp. Wanneer dit nu een onomstotelijk zeker iets zou zijn, dan was het een troef, die voor die van Moskou niet onderdeed, maar, he laas, zo is het in wezen niet. Deze troef verkeert nog slechts in embryo nale toestand, kan misschien een troef worden, doch kan ook nog een niet blijken te zyn De kaarten in het Westen liggen im mers altijd nog ietwat vreemd en on zeker. In de eerste plaats vormen de drie Westelijke grootmachten geen vol komen eenheid. Zowel Amerika. Enge land als Frankrijk houden er hun eigen gedachten en voornemens op na, die wel in menig opzicht parallel lopen, doch elkaar niet volslagen dekken. Spe ciaal Frankrijk staat tegenover het Duitse vraagstuk anders dan de beide Angel-Saksische landen, die er breder kijk op na houden, maar zich dat ook kunnen veroorloven. Meer dan voor zijn partners spreekt voor Frankrijk het vraagstuk der veiligheid een hartig woordje mee, ook al zyn beide anderen niet blind voor deze kant van het vraagstuk. En dat kan men Frankrijk niet kwalijk nemen na de lessen uit het verleden en zelfs uit recent verleden. Had men b.v. Frankrijk in 1933, toen Hitier het Rijnland weer inlijfde bij het Duitse rijk, zijn gang laten gaan en was het Franse leger toen in beweging gebracht, wie weet, of de geschiedenis dan niet een heel ander verloop zou hebben genomen en de oorlog zou zijn afgewend Beide Angel-Saksische landen heb ben evenwel een dusdanige pressie op minister Schuman uitgeoefend, dat hij is bezweken voor de drang, zij het na het kabinet Bidault ter elfder ure nog te hebben gekend De vraag blijft ech ter. hoe straks de Franse Nationale Vergadering op een en ander zal rea geren. En. over de afloop kan men niet geheel gerust zijn, want het nieuwe Franse kabinet, dat na de langste cri sis die het land nog ooit heeft door gemaakt, ten slotte te voorschijn is ge treden, staat wel bijzonder zwak! Zo op het eerste gezicht lijkt het voor Frankrijk nog niet eens zo slecht er voor te staan, daar de nieuwe Duitse regering van Adenauer immers, ook al wordt het niet rechtstreeks gezegd, de aansluiting van het Saargebied in de Franse invloedssfeer erkent en tevens zich neerlegt bij het statuut voor de Ruhr, gelijk door het Westen ontwor pen Edoch, daar staat tegenover, dat als beloning voor deze houding Duitsland, althans het Duitsland van Adenauer, in West-Europa zal worden binnengehaald als partner, hetgeen impleclet inhoudt, wil dit het gewenste resultaat opleve ren, dat took weer een zekere bewape ning er op na mag gaan houden Voor welk doel de verdere ontmanteling der Duitse oorlogsindustrie zal worden ge staakt Zie, daar openen zich as pecten, waarvan de draagwijdte moei lijk geheel is te overzien. De ervarin- pen, met Duitsland als gelijkgerechtigde in Europa zijn immers weinig geschikt, om veel vertrouwen te schenken. Bovendien, wie kan garanderen, dat op regering Adenauer in West-E)uils- '8nd aan het roer zal blijven? En wie pi cr na hem komen, zo Adenauer wn val wordt gebracht? Reeds nu is er tegen zijn plannen een geduchte op positie, geleid door de leider der socia listen, Schumacher, die Adenauers plannen slechts onder bepaalde voor- ve*n rdgn voonvaan*elijk wil onderschry- In de tweede plaats is er dus naast de onenigheid in het Westelijk kamp onenigheid onder de Duitsers, die het voordeel hebben, beide partijen in het uereldsteekspel tegen elkaar te kunnen uitjoelen! Wanneer men beide op tafel gewor- Pe" troefkaarten gaat. keuren kan het aientengevolge moeilijk anders of men Za' de kaart van Moskou als de sterkste moeten erkpunen, althans voor het nuidig ogenblik. Maar laat ons af pachten, welke kaarten zullen volgen YOS.TTD4 OVER EEN VREDESVERDRAG. De Japanse premier. Sjigeroe Yosjida, Heeft in het parlement in antwoord op vragen gezegd, dat hij geloofde, dat Ja pan het recht had de vredesconferentie te verlaten en dus geen vredsverdrag te tuiten. indien de bepalingen „te ongunstig" zouden blijken te zijn. Hij verklaarde evenwel, dat het waar- ^bynlyk was. dat de geallieerden naar ^Pans ideeën omtrent het vredesver drag zouden luisteren, om niet in de 'outen van Versailles te vervallen. Hij <ei. dat generaal Mac Arthur steeds naar gelijke Japanss verzoeken had geluis-

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1