ABDIJSIROOP. fè£en Brojg Naar ruimer recreatiemogeiijkheden in Zuid-Holland akkers; STADSNIEUWS WEK DE GAL IN UW LEVER OP Een moderne Phileas Fogg op Schiphol tandcream Met een enkel woord WOENSDAG 9 NOVEMBER ïnfialen van achterstand op lange termijn In December 1937 besloten de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland me de te werken aan de aanleg in werkver schaffing van een net van rijwielpaden in de provincie en op de begroting 1938 f. 100.000.hiervoor uit te trekken Ook in volgende jaren is een bedrag op de begroting uitgetrokken. Tengevolge van de oorlog heeft de uitvoering van de plannen om de pro vincie met een net van rijwielpaden te overdekken lange tijd gestagneerd. Dit valt te meer te betreuren, zo delen Ge deputeerde Staten aan de Provinciale Staten mee. omdat de behoefte aan recreatiemogelijkheden, die zich reeds voor de oorlog deed gevoelen, inmid dels aanzienlijk is toegenomen. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat er. voor wat betreft de mogelijkheid van ontspanning in de vrije natuur ln deze provincie achterstand bestaat. Zonder nadere voorzieningen zal in de bestaande en toekomstige behoefte aan recreatie niet kunnen worden voor zien. Ged. Staten menen, dat in dit opzicht voor de provincie een belang rijke taak is weggelegd. Door systematisch en gedurende een aantal jaren naar verwezenlijking van een bepaald program te streven, zal het mogelijk zijn op dit punt tot merk bare resultaten te komen. Zoveel moge lijk zal daarbij tevens samenwerking moeten worden gezocht met andere in stanties. waaronder de gemeentebestu ren. Ged. Staten hebben contact ge zocht met de stichting „Het Zuid-Hol landse Landschap". Het ligt in de be doeling te treffen voorzieningen zoveel mogelijk mede dienstbaar te maken aan werkloosheidsbestrijding door ze in D.U.W.-verband te doen uitvoeren. De volgende voorzieningen staan het college voor ogen: 1. Het maken van enige nieuwe toe gangen naar zee, waardoor, mits te vens voor de nodige accomodatie als fietsenbergplaats, overdekte thee- schenkerii c.d. wordt gezorgd, de zo nodige spreiding van het strandbe- zoek kan worden verkregen. Gedacht wordt aan een pad naar het strand ter hoogte van Meyendel, een tussen het Wassenaarse Slag en Katwijk, een tussen Kükduin en Tcrheyde en een tussen Oostvoorne en Rockanje. 2. Aanleg van rijwielpaden door de duinen en in de polder. Recente tellin gen hebben uitgewezen, dat het be kende fietspad van Scheveningen over het Wassenaarse Slag naar Katwijk, Noordwijk en de Ruigenhoek op zomer- ten wacht als een betere outillage behoeve van de watersport. 4. Het geschikt maken van de oever landen van de afgedamde Brielse Maas voor massale recreatie door de aanleg van rijwielpaden, beplante oeverstroken, bossages e.d. op droogvallende stikgron den en schorren. 5. Het treffen van voorzieningen zo als beplantingen, bossages langs de bin nenkant van de duinen. Indien Provinciale Staten het in de kapitaaldienst van de ontwerpbegro ting voor 1950 uitgetrokken bedrag van f. 100.000 ln beginsel willen aanvaarden, ligt- het ln het voornemen van Ged. Staten, t.z.t. nader uitgewerkte plannen aan de Staten-vergadering voor te leg gen. opdat omtrent ieder plan een af zonderlijk besluit kan worden genomen. Ged. Staten vragen machtiging tot het voorbereiden van werken, als in het voorafgaande bedoeld. Waarde land- en tuinbouw- productie 2500 MILLIOEN. Blijkens het C.B.S. bedroeg de gelds waarde (gebaseerd op loco-prijzen boerderij) van de Nederlandse land- en tuinbouwproductie in het oogstjaar Juli 1948,/Juni 1949 bijna f 2500 millioen. De zuivere akkerbouwproductie (het gedeelte, dat de landbouw als geheel beschouwd verlaat, dus exclusief het gedeelte, dat als veevoeder wordt ge bruikt» heeft hierin een aandeel van f 506 millioen of ruim 20 rr. Het aan deel van de zuivere dierlijke p~oductie (vlees en zuivel) bedraagt f. 1430 mil lioen of ongeveer 60 De waarde van de tuinbouwproductie is berekend op f. 503 millioen of circa 20 van de to'ale waarde der agrarische productie. De bii deze productie gebruikte grondstoffen (voedermiddelen, kunst meststoffen en landbouwzaden) verte genwoordigen een waarde van ca f. 450 millicen. zodat de toegevoegde waarde van de land- en tuinbouwp-oductie ln het. afgelopen oogstjaar bijna f. 2 mil liard bedroeg. Auto in sloot geslingerd EEN DER INZITTENDEN OVERLEDEN. Nabij Zuidlaren is gistermorgen een ernstig verkeersongeval gebeurd, waar bij de controleur van de Rijksgebouwen dienst te Zwolle, de heer R. Kanning, dodelijk werd verwond Een personen se dagen overbelast is. Dit geldt ook auto. die bestuurd werd door de heer tav. het wandel- en rijwielpad door het staatsbos ten Noorden van Noordwijk. 3. Verbetering van de verbindingen in het plassengebied. zodanig, dat zo wel een meer gelijkmatige verdeling van de pleiziervaartuigen over de ver schillende wateren mag worden ver- De zendloze uren per 15 November a.s. ONTLASTING OP „PIEKTIJDEN" MET 25000 KWU. (Speciale berichtgeving). Nu per 15 November a.s. de beide Hilversumse zenders dagelijks des mor gens en des avonds een uur zullen zwij gen. ter ontlasting van het zg. piek- vermegen der centrales, blijkt dat men deze maatregel om de volgende rede nen heeft genomen. Aangenomen wordt, dat er ongeveer een millioen toestel-bezitters in ons land zijn. Een radiotoestel gebruikt on geveer 50 watt per uur, wat in totaal dus neerkomt op 50.000 Kwu. Indien nu de helft van deze toestellen eens is af gestemd op de beide zenders en dus niet naar buitenlandse stations luis tert. dan wordt er per uur ongeveer 25.000 Kwu van de centrales onttrok ken. Door dus tweemaal per dag een uur met zenden te stoppen, bereikt men dus een ontlasting van de cen trales met 50.000 Kwu. Deze berekening heeft de doorslag gegeven. Het verbruik van belde zen ders bedraagt per uur nog geen 1000 Kwu. Verder vernemen wü, dat gedurende de zwijgperioden van het radio-distri- butieprogramma ook de buitenlandse stations uitgeschakeld zullen zijn. Geen voorbarig optimisme over zachte winter Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Het instituut voor weersverwachtingen op lange termijn te Bad Homburg (Duitsland) heeft op 2 October bekend gemaakt, dat het verwacht, dat de ko mende winter in Centraal Europa (waar onder men ook de Benelux-landen re kent) niet streng zal zijn. Behalve deze verwachting zijn elders verwachtingen uitgesproken, waarin tot uitdrukking wordt gebracht,, dat de komende winter 2acht zal zijn. Naar aanleiding van bovenstaande moge worden opgemerkt, dat critlsche studies en verdere onderzoekingen, die op het K.N.M.I. zijn verricht, hebben ge leid tot de conclusie, dat de mogelijk heid om verwachtingen op langere ter mijn op te stellen, nog als zeer dubieus moet worden aangemerkt. Men late zich dus niet tot een ongegrond optimisme verleiden. K. wilde een zandkar inhalen, doch slipte door de gladheid van de weg De wagen slnigerde over de weg, reed tegen een boom en kwam vervolgens in een sloot terecht. Door omstanders kon den de beide inzittenden, de heer Kan ning en de heer A. Timmermans, assis tent van de heer K. uit het water wor den gehaald Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Groningen is de heer K. aan de bekomen verwondingen over leden. ZWALUWEN-EITJES Op de boerderij van de landbouwer J- W. te Someren bij Roermond is een zwaluwennest met vier eitjes gevonden. EXAMENS VAKBEKWAAMHEID CHAUFFEUR. Voor de tweede maal werden in de afgelopen maanden door de Eigen Ver voerders Organisatie (EV.O in alle provincies examens „Vakbekwaamheid Chauffeur" georganiseerd In Zuid-Holland namen ruim 220 chauffeurs aan deze examens deel. Rond 60 hiervan slaagde. Aan de ge slaagden zullen binnenkort het wand- diploma en het zakdiploma B in een feestelijke bijeenkomst worden uitge reikt. Tevens zijn deze chauffeurs dan gerechtigd om het bijbehorende zilveren insigne te dragen. Skoda botst tegen vrachtauto op TWEE INZITTENDEN LEVENS GEVAARLIJK GEWOND. Op de Rijksweg EdeArnhem is gis teravond omstreeks kwart over tien ter hoogte van Plankenwambuis een Skoda op een vrachtauto met aanhangwagen gebotst, die met een motordefect rechts van de weg geparkeerd stond. De Skoda naderde met volle vaart uit de richting Arnhem en vloog door nog onopgehel derde oorzaak tegen de aanhangwagen op. De voorkant van de Skoda werd vol komen vernield. Van de vier inzittenden, allen vertegenwoordigers van Smit en Co.'s Transformatorenfabriek N.V. te Nijmegen, werden de heren N. Therink uit Amsterdam en H. van Haarlem uit Alkmaar levensgevaarlijk gewond, ter wijl de bestuurder, de heer H. van Kam pen, uit Haarlem, een beenbreuk en in wendige kneuzingen opliep De naast de bestuurder gezeten heer Th. Smit uit Haarlem kreeg ernstige hoofdwonden. De twee zwaar gewonden werden naar het Juliana Ziekenhuis te Ede overge bracht. Men weet met het fruit geen raad! GROTE STAGNATIE IN DE EXPORT Op de terreinen van de Tielse veilin gen staan grote hoeveelheden fruit voor export naar Duitsland gereed, die wegens gebrek aan wagons niet verladen kunnen worden. Wegens te grote aanvoer weet men op het gegeven moment met het fruit geen raad en is men genoodzaakt het bulten te zetten, waar het aan regen en wind bloot staat Dit doet aan de kwaliteit zeer veel afbreuk Verschil lende exporteurs, die niet langer op wagons durfden te wachten, vervoerden fruit per autotrac'ie naar de Neder lands-Duitse grens, waar het verder per trein ging. Deze expeditie is ech ter te kostbaar om op grote schaal toe te passen ZILVEREN JUBILEUM VAN DE N.C.R.V. In de NCRV-studio te Hilversum waren gistermiddag het bestuur en het voltallig personeel in intieme kring bijeen. Ter gelegenheid van het zilve ren jubileum bood de heer J. de Jong Cznvoorzitter der personeelsvereni ging, namens alle medewerkenden een fraaie staande klok aan, die ln de hall werd onthuld door mevr Roos jen, echt genote van de voorzitter van het alge meen bestuur, mr A J Roosjen Deze laatste loemde in zijn dankwoord de eendracht, die het aanbieden van dit- geschenk mogelijk maakte. Hierna verenigde men zich aan een diner in het Hof van Holland Een kunstavond in hot theater Gooiland besloot deze dag. WERKLOOSHEID NAM TOE. In de maand October nam het aan tal bij de arbeidsbureaux geregistreerde mannelijke werklozen toe van 41.236 tot 49.246. Dit aantal kan worden gesplitst in 5.866 geheel werklozen (vorige maand 32.229). 12.092 tewerkgestelden bij een object van de dienst uitvoering werken (8.831) en 478, wachtgelders (176). Geraffineerde internationale autodiefstal DE POLITIE KWAM EN STAK ER EEN STOKJE VOOR De Rijkspolitie te Amsterdam heeft in samenwerking met de Rijksrecherche 'n bijzonder geraffineerde autodiefstal van internationale allure tot klaarheid ge bracht. Enkele Belgen hadden tot ge woonte genomen, auto's zonder chauf feur ln België te huren, met deze wagens dan naar Frankrijk of Nederland te gaan, daar met. inlevering van de pa pleren en de contactsleutel aangifte van diefstal te doen en intussen de auto bij j een Nederlandse garagehouder, die mee in het complot zat, onder te brengen. Dit lucratieve spelletje was al menig maal goed gegaan en had nog verschei dene malen doorgespeeld kunnen wor den. ware er niet een stokje voor ge stoken. Tijdens een actie tegen smokkelaars was n.l. een van de op deze wijze ge stolen auto's, inmiddels voorzien van een geheime bergplaats, in handen van de politie gevallen Bij het onderzoek bleek spoedig waar de wagen vandaan kwam en de rest volgde niet lang daarna. De Nederlandse garagehouder-opko per en z(jn .leveranciers" zyn allen ge pakt. De gedupeerde eigenaars kregen de auto's terug. LOF VOOR DAPPERE LOODS EN SCHIPPER. „Bij windkracht 9 een schip binnen te loodsen is geen kleinigheid", zo sprak vanmorgen de directeur van het Loods wezen te Amsterdam, kapitein lt.-ter- zee H. Tichelman, tot de schipper van de loodsboot „Deneb", P. J. Simons en de loods le klasse J. Stam. Op 23 October j.l. kwam het troepen- transpcrtschip De Grote Beer 's avonds in stormweer voor IJmuiden. De loods- dienst was toen gestaakt. Desondanks voeren de schipper en de loods uit en slaagden er in „De Grote Beer" binnen te loodsen. De gezagvoerder van dit ^Los het vastzittende slijm op. verzacht de snijdende, scheurende pijn van het veelvul dig hoesten, zuiver Uw luchtwegen met de snel en krachtig ingrijpende onschadelijke Commissie van onderzoek „Aardstralen" Door de ministers van O., K. en W. en Soc Zaken, is in gezamenlijk over leg besloten een onderzoek te doen in stellen in de materie van de z.g. „aard stralen" en hetgeen daarmee verband houdt. Daartoe is opdracht gegeven aan de j Leidse Politiecorps. Kon. Academie van Wetenschappen, onder wier auspiciën het onderzoek zal worden gehouden. Deze maakt een voordracht op voor een werkgroep, die onder leiding zal staan van prof. S. R. de Groet. De kosten voor het onderzoek dezer werkgroep worden door de beide mi nisteries gedragen. KASTEEL WELL TE KOOP. Verscliillcnde instanties als gegadigden. Het grote kasteel te Well, dat voor de oorlog Duits bezit was, wordt thans door het Ned. Beheersinstituut te koop aangeboden Er hebben zich reeds ge gadigden gemeld, instanties, die het kasteel voor vrouwelijk jeugdwerk, resp. als rusthuis willen inrichten. De beslissing omtrent de verkoop is nog niet gevallen. EERSTE SLIP TOT WEDEROPBOUW VAN TER IIEYDE Vrijdagmiddag a s. zal de eerste spade :n de grond worden gestoken tot we- 30-jarig dienstjubileum A. Plekkringa A,s. Zaterdag zal het 30 jaar geleden zijn dat A. Plekkringa als jongeman van bijna 22 jaar zijn intrede deed bij het Het is geen gewoonte van 30-jarige jubilea gewag te maken. Hier mag ech ter een uitzondering worden gemaakt, schip betuigde daarover zijn tevreden-] de-opbouw van ter Heyde aan Zee. dat heid aan de minister van marine, mr. Hiriprx; >ihezpf.tincr mot rip er W. F. Schokking. Deze heeft daarop vanmorgen door de directeur van het loodswezen een tevredenheidsbetuiging aan de schipper en de loods laten uit reiken. „EMPIRE BRENT" MORGEN TE AMSTERDAM VERWACHT. Het troepenschip „Empire Brent" wordt hedennacht in de haven van Am sterdam verwacht. Behoudens onvoorziene omstandighe den begint de ontscheping morgenoch tend. zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal In uw Ingewanden doen struinen, endera ver teen uw voedsel niet, he: bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. tijdens ae bezetting met de grond ge lijk is gemaakt. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr dr J In 't Veld, is uitgenodigd deze plechtigheid te komen verrichten. HATTA TE CAIRO AANGEKOMEN. Drs Moh. Hatta, de Indonesische Re publikeinse minister-president-, die gis teren te Cairo is aangekomen, heeft ver klaard, dat de RT.C. niet geheel en al bevredigend is verlopen, doch dat „wij het beste bereiken, wat wij ender deze omstandigheden konden". NA RIJDENDE LANDHUISJES RIJDENDE GARAGES. Een firma te Steenwijk heeft de laat ste hand gelegd aan de uitvoering van een opdracht tot levering van 20 land huisjes voor de gemeente Reeuwyk. Het betreft hier de z.g rijdende landhuisjes. De firma houdt zich ook bezig met de bouw van rijdende garages, die een lengte van vijf, een breedte van drie en een hoogte van 2.05 M. hebben. De garages kosten ongeveer f.1000. In zes dagen door zes landen? hoe«eI de overwinning voor het.grit- pen heeft deze weddenschap toch nog In het restaurant van Schiphol zat zal verliezen. De vereiste 6 landen heeft hij doorgereisd, te voet, als „lifter" per auto, geholpen door sportieve belang stellenden, per trein en zelfs per vlieg tuig Bijna was hij er in geslaagd het laatste deel van zijn reis ook door de lucht af te leggen. Maar op Schiphol had hij geen geluk. Er werd door de combi natie K.L.M.-Sas over gesproken de Deense avonturier te helpen, maar daar dit een precedent zou kunnen scheppen heeft men een voor de jongen ongunstig besluit genomen. Hij kwam met het toestel van de Scandinavische Luchtvaart Maatschap pij uit Zürich op Schiphol aan met een '2 kilo wegende reuzensleutel (om de harten van de mensen te openen) en een Deense vlag (omdat hij een goed patriot is). „Zonder mijn sleutel was ik niet hier beland", zeide Kjeld. Hij Is er mee door Duitsland naar België gekomen, reisde van daar naar Frankrijk en arriveerde via Italië in Zwitserland. Door de lucht arriveerde hij van Zürich op Schiphol en heeft dus nu 6 landen gezien. „Ik heb vastgesteld, dat de na-oorlogse mens vriendelijker en behulpzamer is, dan de voor-oorlogse". De vriendelijkste mensen zijn de Fransen en de Neder landers, zegt hij, en de minst behulp zame mens is de Zwitser. gisteren een treurende 22-jarige Deen se jongen, n.l. Kjeld Langoolle uit Ko penhagen, die zonder cent op zak op 17 October jl. op stap ging. nadat h(j in zyn woonplaats met 14 vrienden een weddenschap had afgesloten om met een lege portemonnaie 6 Europese lan den door te reizen en dan in Kopen hagen terug te zijn op Woensdagavond 9 November om 6 uur voor het stad huis. Een moderne Phileas Fogg dus! Het ziet er echter naar uit, dat hij BRITS-AMERIKAANSE FILM PRODUCTIE IN ENGELAND. De Amerikaanse „United artists cor poration of America" filmmaatschappij heeft bekendgemaakt ,dat zij met een nieuw Brits filmconcern, de „World Sereens Plays Limited", is overeenge komen een onafhankelijke filmproduc tie in Groot-Brittannië tot stand te brengen. Zij heeft een bedrag van 2 800.000 dollar beschikbaar gesteld voor de nieuwe Brits-Amerikaanse filmon derneming. Er zullen in de komende twee en een half jaar 7 grote en 5 kleinere films worden vervaardigd. Met een aantal van de meest vooraanstaande Britse en Amerikaanse filmsterren zijn onder handelingen gaande. Rank heeft tegenover een medewer ker van Reuter verklaard dat zijn maatschappij niets met de nieuwe Brits-Amerikaanse filmmaatschappij heeft te maken. „Ik wist dat men iets .dergelijks probeerde, doch noch ik zelf, noch mijn maatschappij hebben er iets mee te maken". Hij voegde hieraan toe dat het tot stand komen van de nieuwe B"its-Amerikaanse filmmaatschappij geen verandering zou brengen in zijn eigen plannen tot beperking van de fllm-p. oductie der Arthur Rank-maat- whapplj. de superieure yitiluitcnd vorkrljgbaar bij «polhokari ogliten en de ipeciealbranche. Nader vernemen wij, dat er nog een kleine kans is, dat hij zijn weddenschap zal winnen. De chartermaatschappij van Fred Ol- sen heeft hem namelijk gisteravond een lift aangeboden, wel is waar niet naar Kopenhagen, maar een stukje verder, Oslo. Hij zou trachten van daar naar Kopenhagen te komen. In Schiphol's restaurant werd hem een paar miniatuurklompen en een flesje Hollandse jenever aangeboden. Ook mocht hij zijn handtekening zetten in het boek voor niet-alledaagse gasten BINNENLAND Te Belgrado is tussen Nederland en Joego-Slavlë een handelsovereenkomst ge tekend. welke loopt tot 1 November 1950 en voorziet ln een goederenultwlssellng ter waarde van circa 106 millioen gulden. Nederland zal voornamelijk tin, cokes en chemische producten leveren en hout. tabak, hennep en non-ferrometalen ont vangen. Het feit. dat ln een charter van kei zer Otto gedateerd 950, melding wordt gemaakt van Gennep, is voor het stadje aanleiding geworden de viering van het 1000-Jarlg bestaan voor te bereiden De feestelijkheden zullen eind Juli of begin Augustus aanvangen Een moderne zeesleepboot. de ..Or kaan" is gisteren ln Den Helder door het Amsterdams Technisch Handelsbureau aan de Marine overgedragen De boot. die ook dienst kan doen als berglngsvaartuig en bovendien met brandbestrljdingsmid- delen ls uitgerust. Is 28 meter lang. 6 20 meter breed en heeft een motorvermogen van 1200 pk. alsmede drie hulpmotorèn met een totaal caplcltelt van 220 pk. De verwarming, ook voor de kombuis ge schiedt electrisch. Er ls een accomodatie voor 12 man Door het verbranden van aardappel loof sloeg de rook over de verkeersweg te Dalen-Oost (Drente) en belemmerde het uitzicht Hierdoor reden twee auto's te gen elkaar op. De heer Terpstra uit Gro ningen. was op slag dood. Zijn naast hem zittende echtgenote bekwam inwendige kneuzingen. De chauffeur van de firma Kooiker uit Enschedé, werd uit zijn wa gen geslingerd, maar kwam er overigens goed af. De belde auto's werden zwaar beschadigd. BUITENLAND. Gillon (liberaal) is tot voorzitter van de Belgische Senaai gekozen met 100 stemmen tegen 59 op Rolin (S.D.). die tot dusver voorzitter was. Van Cauwelaert. minister van staat (KV.P.) ls met 122 stemmen op een to taal van 189 uitgebrachte stemmen als voorzitter van de Kamer herkozen. Te Las Rosas, dat op 15 kilometer afstand van Madrid is gelegen, heeft een botsing plaats gevonden tussen twee electrische treinen, als gevolg waarvan 15 personen om het leven zijn gekomen, ter wijl vijftig anderen werdén gewond, In Zwitserland ls voor de eerste maal ln dit winterseizoen, door bUna het ge hele land sneeuw gevallen. Óp sommige plaatsen was de sneeuwlaag 15 cM dik. Ook in het gebied rondom "Chamonlx. In Frankrijk, heeft voor de eerste maal een hevige sneeuwval plaats gevonden Ski lopers verschenen op de hellingen van de Montblanc. Door het secretariaat van de per manente commissie van de algemene ver gadering der Verenigde Naties is bij deze ..kleine assemblee" een voorstel Ingediend om elk laar 5 Mei als ..Europese dag" te vieren Op deze dag werd dit Jaar het statuut van de Raad van Europa gete kend. Voorgesteld wordt de viering door racUo-ultzeridlngen. lezingen voor scho len. nationalei feestdagen en openbare bijeenkomsten te doen plaats vinden. De Bulgaarse onderminister van electrlflcatle en verbetering, Lubomir Kayrakof. ls als „schadelijk" van zijn functie ontheven en vervangen door de Bulgaarse gezant te Rome, Mllko Tara- banof. In Slowakije zijn 32 personen onder verdenking van splonnage gearresteerd. Door de verdediging van veldmaar schalk Von Mansteln ls medegedeeld, dat ln twee gehouden besloten zittingen van het Britse gerechtshof te Hamburg, waarvoor Von Mansteln terecht staat, do cumenten zijn voorgelezen, die van grote militaire en polltLeke betekenis zijn. Twee politieke vluchtelingen uit Tsjecho-Slowaklje, die met hun sport- vllegtüig een noodlanding moesten ma ken in de Russische zone van Oostenrijk, zijn door gewapende Russische soldaten gearresteerd. President Aurlol en vertegenwoor digers van de koning van Cambodja heb ben een verdrag getekend waarbij de In- dochlnese staat Cambodja autonomie wordt gegeven binnen de Franse unie. John Lewis en het onder zijn lei ding staande verenigde vakverbond van Amerikaanse mijnwerkers zijn ln 1948. op grond van het aan de dag leggen van ..minachting'' voor een Amerikaans ge rechtshof tot een boete van 1.420.000 dol lar veroordeeld. De veroordeling was uit gesproken, omdat Lewis geen gevolg had gegeven aan het hem doe het gerechts hof gegeven bevel de staking der mijn werkers direct ingaand tp doen beëindi gen. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft thans, met vijf tegen drie stem men, het door Lewis er, het mijnwer kersvakverbond tegen dii vonnis inge stelde hoger beroep verworpen. R.T.C.-OVEREENKOMST IN AUSTRALIË GUNSTIG ONTHAALD. Boycott Nederlandse scheepvaart rampspoedig geacht. De R.T.C.-overeenkomst vindt in de Australische pers een gunstig onthaal en in sommige hoofdartikelen wordt van leer getrokken tegen de haven- boycott tegen de Nederlandse scheep vaart, een boycott die „rampspoedig" voor de Australisch-Indonesischc han del genoemd wordt. Verscheidene bladen besteedden grote aandacht aan de aankondiging van dr R. Usman, Indonesisch vertegenwoordi ger ln Canberra, dat Indonesië belang stelling heeft voor Australische tech nici met het oog op hydro-electrlsche en andere projecten. Ook werd grote aandacht besteed aan de verklaring van Usman, dat de Engelse taal de Neder landse zou vervangen als de belangrijk ste buitenlandse taal in de nieuwe staat. Als bewijs dat de betrekkingen tussen Indonesië en Australië in een nieuw stadium zijn getreden, merkten sommige bladen op dat hier op het ogenblik een functionaris van de Indonesische bur gerluchtvaart middelen ter ontwikke ling van het Indonesisch vervoer bestu deert. (U.P.). INZITTENDEN VERONGELUKTE PIPERCUB TERECHT. Twee inzittenden van een Pipercub van de militaire luchtvaart, die op 22 October j.l. een noodlanding maakten in de omgeving van Pajakumbuh, op Sumatra, waarbij het vliegtuig werd vernield, doch de twee inzittenden on gedeerd bleven, zijn op 8 November door de T.N.I. in goede welstand aan de plaatselijke Nederlandse autoriteiten te Fort de Koek uitgeleverd Het zijn lui tenant Pikkert en korporaal Van Looyen. CORRESPONDENTEN VAN „LIFE" EN „TIME" MAKEN REPORTAGE VAN DJOKJA. De correspondenten van „Life" en „Time", Robert J. Dloyle en Henri Car- tier Broson vergezeld van hun resp. A. Plekkringa aangezien de rechercheur Plekkringa zijn 25-jarig jubileum in één der Duitse concentratiekampen moest vieren, wat uit de aard der zaak nu niet een be paald prettig oord was om als jubilaris te fungeren. Plekkringa, die steeds plichtsgetrouw zijn diensten bij de politie heeft vervuld, achtte met enige collega's in Juni 1943 dat het geweten uitgaat boven het uit voeren van een opdracht. Enige Leidse doctoren moesten op last van de S D. van huis worden gehaald; met nog drie collega's werd Plekkringa hiervoor aangewezen, wat zij prompt weigerden. Gevolg: 25 Juni naar Vught, 8 Augus tus 1944 naar Amersfoort, toen naar Duitsland om op 10 April 1945 door de Amerikanen te worden bevrijd. Toen op 4 Januari 1945 een groep Leidse gijze laars te Vught aankwam, konden Plek kringa met de andere Leidse politie mannen, tal van waardevolle aanwijzin gen geven om deze nieuwe slachtoffers van het Duitse barbarendom het leven draaglijk te m^ken. Het zal a.s. Zaterdag aan de Van Bemmelenstraat 6 wel blijken dat er in en door de gevangenschap-om-eervolle- reden, vele vrienden gemaakt zijn. ZAKENJUBILEUM J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN. Gisteren was het 30 jaar geleden, da: de heer J. P. van Berge Henegouwen op de Oude Rijn 5 een zaak in electrische installaties opende. Aangezien de omstandigheden er in 1944 niet naar waren men was toen practisch van alle artikelen verstoken om het zilveren jubileum te herden ken, hebben de tegenwoordige eigena ren, de heren L. A. en J. P. van Berge Henegouwen, het 30-jarig bestaan aan gegrepen om dit gedenkwaardige feit feestelijk te vieren. Uiteraard deden zij daarin hun moeder, mevr. M. H. van Berge Henegouwen—Jansen, die zich in 1936 bij het overlijden van haar echtge noot vdbr de zware taak geplaatst zag, de leiding van dit bedrijf over te nemen, ruimschoots delen. Het bedrijf, dat in de loop der jaren vele uitbreidingen heeft ondergaan, 0.3. door de verkoop van radio-artikelen, werd in 1929 verplaatst naar de Aal markt 12, welk pand, mede ter gelegen heid van dit zesde lustrum, thans is uit gebreid met een gedistingeerde show room en gramofoonplatenafdeling. Onder hen, die gistermiddag in de rijk met bloemen versierde toonzalen, hun gelukwensen kwamen aanbieden, merk ten wij o.m. op de directeur en adj.- directeur van Phllips-verkoopafdeling.de heren M. Franken en C. P. van Solin gen uit Eindhoven, bij wie zich ook de rayonschef, de heer J. v. d. Sanden had gevoegd. Namens hen werd een voor deze gelegenheid ontworpen herinneringsbord aangeboden. Herinnerd werd nog aan de twee opmerkelijke resultaten (een 2e en een 3e prijs) welke de firma inder tijd wist te bereiken bij de verkoop van Philips-artikelen. Behalve zeer vele zakenrelaties, colle ga's en vrienden, verschenen ter recep tie de heer K. de Vries, secretaris van de afdeling Zuid-Holland van de Nel Ver, van Radio-Handelaren en de heer W. Oort Jr, directeur van de Ned. Gram. Industrie te Haarlem. Ook vele schrif telijke en telegrafische gelukwensen stroomden deze dag Aalmarkt 12 bin nen. Voor beide firmanten, doch inzonder- echtgenoten zijn in de Republikeinse heid voor mevr Van Berge Henegouwen hoofdstad aangekomen. Zij zijn van plan 1 Jansen, een dag, welke nog lang in d? een foto-reportage te maken over de herinnering zal voortleven, politieke, economische en culturele si- tuatie in de Republiek ln verband met I CHR. HIST. UNIE. de a.s. souvereiniteitsoverdracht. ONTRUIMING REGENTSCHAP SRAGEN. Het regentschap Sragen is Zondag door de Nederlandse troepen ontruimd. De ontruiming verliep ordelijk en zon der incidenten. ANAK AGUNG EN SUKIMAN TE BATAVIA. Enige gedelegeerden der RTC, o.w. Anak Agung en dr Sukiman, werden bij hun aankomst op Keniajoran verwel komd 0 a door de president van Oost- Indonesië, de Wali Negara van Oost- Java, leden van de Voorlopige Federale regering, en voorts door Nederlandse én Indonesische autoriteiten. Zij deelden mede. dat tijdens de laatste dagen van het verb'ijf in Den Haag, door de In donesische delegaties de vo.ming van een comité van voorbereiding, bes aan- de uit 23 personen vcor de overname der souvereiniteit. de verkiezing van een staatshoofd, een parlement en een kabinet besproken is Dit comité was reeds op de in'er-Indonesische confe- entle aangekondigd. Anak Agung is vandaag naar Ma kassar v°rtrokken dr Sukiman zal zich zo spoedig mogelijk naar Djokja be geven. j De C.H.U. afd. Leiden was gisteren- I avond in „In den Vergulden Turk" W vergadering bijeen. Ondanks het slechte weer was de opkomst zeer goed. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer D. v. d- Kwaak. In zfin openingswoord zette 0- voorzitter uiteen waarom deze vergade ring was uitgeschreven. Allereerst stond op het programma het noemen van candidaten voor de a.s. Prov. Statenverkiezing. Voorts was het nodig een verslag te geven van de Alg- Buitengewone Verg., welke te Utrsci» werd gehouden. Na een propagandis tisch woord werd overgegaan tot af wikkeling van de agendapunten. Acht namen werden genoemd ais candidaten voor de voorlopige groslijst der Prov. Staten. Na de pauze gaf de secretaris een in druk van de Alg. B.vergadering waar na ae voorzitter het financiële beleid in Leiden besprak. Na deze inleiding ontstond een leven dige discussie. Voor de a.s. Statenkringvergaderm« meldden zich 11 belangstellende leden als afgevaardigden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het propaedeutisch examen Godgeleerdheid' de herenVj van Mourik te Rotterdam en D: Obe- mans te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2