Oranje-aanval zonder onsamenhangend EERSTE BELGISCHE ZEGE NA DE OORLOG Nederlandse leeuw in tweede helft oppermachtig maar zonder klauwen Herberts: Met Wilkes of een beetje meer geluk hadden wij gewonnen 58ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 7 November 1949 Tweede Blad No. 26840 (Van onze sportredacteur). Met korte, driftige pasjes rende de jonge Clavan in de laatste minuut ran de wedstrijd NederlandBelgië naar de bal, die uit een verwoed vóór hel Belgische doel strijdende kluwen spelers plots in zijn richting kwam tcsprongen. Even lag het Rode Duivels-heiligdom onbeschermd. Nog één kans dus voor de Oranje-ploeg, die zich bijna de volle drie kwartier van de tweede helft tevergeefs getracht had een weg te banen door een muur van zich slop verdedigende Belgen. Eén seconde later lag de ADO-speler, vol wanhoop zijn hoofd in de armen verbergend, op het Feyenoordse gras. Enorm hard was de bal van zijn machtig uithalende voet in de richting van de geschrokken Meert gevlogen. Maar te gretig en te onbeheerst had Clavan geschoten: het leer boorde zich naast het doel in het zijnet. En daarmede ging de laatste Nederlandse hoop in rook op. Belgic won met 10, geen machtige zege dus, maar zij was beslist ver diend. Ondanks het feit, dat onze zuiderburen na de rust een zeer zwakke par tij voetbal speelden en hun speclhelft vrijwel die gehele periode het toneel un de strijd was. Want desondanks waren de Rode Duivels toch juist nog technisch een tikje beter en net nog een tempo sneller dan de onsamenhan gend spelende Nederlandse voorhoede, waaruit met het vertrek van Faas Wilkes tevens ook de matchwinnaar verdwenen bleek te zijn. Deze negende HollandBelgië wed- rnici na de oorlog heeft helaas slechts sporadisch fraai voetbal gebracht. Vooral het Nederlandse elftal speel de zonder inspiratie, geen speler was er in de ploeg, die door zijn grote ca paciteiten zijn teamgenoten heeft kun nen ODZwepen tot grotere daden dan bet middelmatige spelletje, dat de toe schouwers deze middag werd voorge steld. Er bleek zeer weinig werke- Lke kracht van deze Oran.iepoeg uit eaan, zelfs de schotvaardisheid. mrmee het Nederlandse elftal zo 'uk in de wedstrijden tegen de Bei- ren een overwinning heeft kunnen be fallen, viel in geen velden of wegen te tespeuren. Ook bij de Rode Duivels was het lang Eeen koek en ei. Wel waren zij, wij schreven het reeds, in technisch op zicht een tikje beter dan de Neder landers, zeer zeker in de eerste helft serd dit overduidelijk gedemonstreerd, vaarbii vooral het voortreffelijke kop perk van hun achterhoede en midden linie opviel. Maar zij laboreerden ern- «tig aan de kwaal kort spel. In plaats Tan het spel met forse, verre trappen cwn te gooien naar hun snelle vleu- Edsoelers Freddy Chaves en Torke Lcmberechts. klitte de gehele voorhoede cd een klein stukje grond in het mid den van het Nederlandse strafschopge bied bijeen, zodat er steeds een Hol lands been redding kon brengen. Waren Belgen niet in deze fout gevallen, het was zeker niet bij één mager doel- Duntje van Govard in de eerste helft Rebleven. De spelers, zowel de Nederlandse als ce Belgische, kan men echter geen ver hit maken van dit minder goede spel, zii hebben allen hun uiterste best ge daan. Maar het zat er nu eenmaal niet in, er kwam niemand boven de vervlak kende middenmaat uit. In deze ontmoeting ontbrak het ele ment verrassing dan ook totaal, terwijl er ook. op enkele minuten in de tweede helft na. gee nogenblik sprake is ge feest van de traditionele sfeer van panning en van sensatie, die bij een Holland—België wedstrijd behoort en d'e ontmoetingen ook kenmerkt. gestuurd om door snel ingrijpen, vlot wegwerken en zwaar afdekken Abe on schadelijk te maken, waarin de Belg in de eerste helft wonderwel slaagde Maar toen Gillard na de rust. wegens een verwonding, naar de linksbuiten plaats verhuisde en aan Coppens de linksachterplaats werd toegewezen, kreeg Lenstra meer bewegingsvrijheid. Geen van zijn medespelers wist echter van de door zijn steeds op maat zijnde passes ontstane kansen te profiteren. En Abe weigerde hardnekkig, hoewel hij er enkele malen de gelegenheid toe kreeg, van zijn zelf geschapen kansen gebruik te maken. -Ook de ADO-vleugel ClavanTimmermans is niet tot roem ruchte wapenfeiten kunnen komen, hoewel beide Hagenaars bijzonder hard hebben gewerkt. Clavan liet menige goede kans teloor gaan door onbeheerst schieten, terwijl Timmermans ditmaal als verbindings speler geen geslaagde figuur was. Roo senburg. wij vreesden het reeds, bleek niet de ideale aanvalsleider. Hij is geen goede spelverdeler en evenals Schaap een tikje traag. Van Schijndel viel op. In de middenlinie mag het spel van Van SchijncX] met ere genoemd wor den. De Schiedammer viel op door zijn goede positie-kiezen, door zijn reso luut ingrijpen en opbrengen. Ook Ar ie de Vroet. mag op een goede wedstrijd terugzien, al zakte hü in de tweede helft soms lelijk af. Terlouw was weer als van ouds. Zijn wegwerken was afdoende, terwijl Mer- mans bij hem niet al te veel vrijheid genoot. Schiivenaar sneelde niet zo ze ker als gewoonlijk. Hij werd vele malen door de snelle Lemberechts overtroefd, maar hij trof het daarbij dat Torke nier meer die gevaarlijke vleugelman van enkele jaren terug is. Een Lembe rechts in topvorm had zeker van de zwakke momenten van Schiivenaar een ruim gebruik gemaakt. Everse had het tegen Freddy Chaves allesbehalve gemakkelijk. De Neptu- nus-man trad dikwijls weifelend op en verloor daardoor vrijwel steeds de duels met de Gentenaar. spel op en neer zonder dat er nog sprake was van een overwicht van een der par tijen. Een scherpe, harde schuiver van Mermans werd vallend door K'-aak corner geslagen, terwijl Clavan een mooie pass van Abe Lenstra slordig af werkte. waardoor de bal ver naast het Belgische doel ging. De Belgen probeer den 't daarna met snel tik-tak spel tus sen vier of vijf man, hetgeen het Neder landse doel enkele malen in critieke si- volkomen in bedwang hield. Zo brak het einde aan van de eerste speelhelft. Volkomen ommekeer. Na de rust was het de beurt aan Ne derland om de toon aan te geven. Deze ommekeer in de wedstrijd drong nu de Belgen geheel op hun speelhelft. Vrij wel de volle drie kwartier zijn de Oran jemannen in het offensief geweest en het mag wel als een bewijs van de on- 0. ry I macht van onze voorhoede worden ge- Steeds opnieuw kwamen de Belgen, noemd dat ujt dcze hevige druk geen I doelpunt werd geboren De Nederlandse landse strafschopgebied en onze verde diging moest zich tot het uiterste geven om meerdere Belgische doelpunten te voorkomen. Het lukte. Terlouw c.s. hiel den stand, maar het. leek veel op pa niek voetbal en geen bal werd dan ook goed geplaatst. Steeds moesten Timmer mans en Schaap het leer van de eigen helft komen halen, maar hun zwoegen was tevergeefs, want ook de Belgische defensie speelde op volle kracht en deze linie had met de onsamenhangende Ne derlandse voorhoede weinig moeite. Vooral spil Carré speelde een prima wedstrijd, goed gesteund door ae backs Aernoudts en Gillard, van wie de laat ste tot onze grote verbazing Abe Lenstra leeuw, hoe oppermachtig hij ook voor het oog leek, was maar een heel tam beestje. Wel heeft het ons geen moment mee gezeten, twee schoten van Roosenburg ranselden de lat en een mooie kopbal van Clavan had een beter lot verdiend, maar daar staat tegenover, dat in de eerste helft de Belgen eveneens pech hadden met enkele fraai ingezonden ballen. Enkele handige passes van Len stra werden niet begrepen, ook niet door Schaap, die in de oefenwedstrijd zo aardig met de Fries combineerde. Neen, de samenhang was volkomen zoek. Aan de achterhoede lag het niet, die bleef de voorhoede uitstekend stuwen en de sporadische uitvallen van de Bel gen werden alle op rustige wijze onscha delijk gemaakt. Het ging er niet meer om of België zijn voorsprong al dan niet zou vergro ten. men vroeg zich slechts af of Ne derland er in zou slagen de gelijkmaker te scoren. Ja of nee. Oranje-aanval mist man, die in staat is kansen te benutten. Het mankeerde In dc Oranje aanval aan een man, die In staat was een kans te benutten. Ogenschijnlijk geen zware opgave, maar voor deze voor hoede een onoplosbare puzzle. Hier had een Wilkes moeten staan, mis schien zelfs was Van Roesscl er door gekomen, maar noch Lenstra, noch De Belgische doelman Meert, belaagd door een Oranje-man, stompt de bal het veld in. Achter hem de Belgische spil Carré. Nederlands elftal tegen Engeland B WAARSCHIJNLIJK OP 11 MEI. De Britse Football Association heeft aan het bestuur van de KNVB ver zocht dit seizoen wederom een wed strijd te doen spelen tussen het Ne derlandse elftal en het Engelse B- team in een nader te bepalen stad van ons land. Van de zijde van de voetbalbond is men in beginsel met dit voorstel accoord gegaan en de ont moeting zal, indien alle organisatori sche moeilijkheden zullen zijn over wonnen, op Woensdag 17 Mei worden gespeeld. INTERNATIONALE STEDEN- WEDSTRIJDEN. Uitslagen: AmsterdamBrussel 50; RotterdamAntwerpen 23; Utrecht Brugge 81: Ned. LuchtmachtBelg. Luchtmacht 02. Roosenburg, noch Schaap zou het ge lukken. Typerend was het, dat Meert het eer ste werkelijke goede schot in de tweede helft eerst in de 20e minuut kreeg te verwerken. Voor de derde maal kwam Clavan alleen voor het doel. maar voor de derde maal snorde het leer langs de hoofden van de fotografen. Aanval op aanval werd gelanceerd, over rechts en over links en dan weer eens uit het cen trum opgezet, maar steeds kwam er een Belg tussen. De Nederlanders speelden precies een tempo lager dan de snelle Belgen. In de laatste fase van de strijd gin gen onze Zuiderburen, die voelden dat het lot hun de winst gunde, zich geheel op het verdedigen toeleggen. Vijf minuten voor het einde kregen wij nog een fraaie kans. Abe kreeg de bal op de vleugel vrij, plaatste op het juiste moment naar binnen, maar Schaap miste grandioos, waardoor Meert de bal rustig kon opra pen. En in de allerlaatste minuut schoot Clavan nog eens uit vrije positie in het zijnet. Daarmede kwam het ein de van deze Holland—België match, waarin het Nederlandse na-oorlogse on geslagen record sneuvelde. De leiding van de Britse arbiter Ellis was uitstekend. Het deed zeer prettig aan, dat de Ne derlandse spelers hun Belgische tegen standers direct na het laatste fluit signaal de hand drukten en feliciteer den met de overwinning. Ook de Belgische jeugd won FRISSE, LEVENDIGE WEDSTRIJD. Enkele uren voor de grote strijd te Rotterdam begon te Dordrecht de jeugöontmoeting NederlandBelgië. Het was een frisse, levendige partij voetbal, die de talrijke toeschouwers op het knusse DFC-terrein werd voorgezet. Beide partijen demonstreerden goed. open spel en een uitstekende techniek. Het verband in de Belgische ploeg was echter veel beter dan in het elftal der Oranje-broeken en deze homogeniteit heeft de Belgen tenslotte de overwin ning gebracht. Het schieten was aan beide zijden zwak. Bij de Belgen was het allean Cor'oeel, die af en toe tot een goed schot kwam, maar zijn medespelers maakten voortdurend de oude fout: te laat schieten. Het werd hun overigens niet erg gemakkelijk gemaakt, want de deiensie van de Nederlandse jeugd- ploeg speelde een goede wedstrijd. Deel man Gerberink blonk weer uit door zijn goede opstellen en vangen. In de mid denlinie speelde Klaassen een prima wedstrijd. Het was jammer dat midvoor Stephan zo slecht op dreef was, want de Nederlandse voorhoede en Stephan in het bijzonder, kreeg verschillende gcede kar.sen, die onbenut bleven. De eerste helft was met olanke stand geëindigd. Belde ploegen wogen goed tegen elkaar op en een voorsprong van een van beide zou de juiste verhouding niet hebben gegeven. Na de hervatting ging het anders. De Belgen, die nu het windvoordeel hadden, waren sterker en hce langer hoe meer gevaarlijke mo menten ontstonden voor het doel van Gerberink. Het was tenslotte Corbeel, die met een hard schot, nadat eerst de bal uit een vrije schop terugsprong, doelpuntte. (01). Drie minuten later was het 02, toen Corbeel van de vleu gel een hoog maar ongevaarlijk schot loste, dat echter van de lat voor de voeten van linksbuiten Faes sprong, die er verder wel raad mee wist. De Belgen bleven sterker, maar ge scoord werd niet meer. tuaties bracht, daar het in de Oranje defensie allesbehalve goed boterde. Meestal was het Terlouw, bijgestaan door Van Schijndel die dergelijke mo menten met harde trappen opklaarde. De Nederlanders probeerden het met lange passes naar de vleugel, maar er waren helaas maar weinig ballen, die het beoogde doel bereikten, daar er slecht geplaatst werd en dikwijls de juiste lengte aan de trap ontbrak. Na 20 minuten spelen, onmiddellijk nadat Roosenburg zijn eerste goede schot op Meert had kunnen afvuren, kwam de bal bij Torke Lemberechts. De lage voorzet van de Mechelaar werd door Kraak met een moedige sprong onscha delijk geViaakt. Govard doelpunt. Maar onmiddellijk kwamen de rood- baatjes terug, nu over links. Coppens w v -sr>. - f Ar «s-t jr ■h, 'V V+ Onder de loupe. ,™?rer wü de Prestaties van de voorhoedespelers door het tnfrff0 la,s bekiiken, dan komen wij terWv°n^kkinR dat er van de schut- oefpÏÏES'ï0?^11' die Schaap in de dpiW ^.d tegen de Middlesex Wan- veel mf° riikeliik demonstreerde, niet de mSer 0Ver was- En evenmin was tuivn ^ersummer een nuttige schakel tdoêe nfw°rhoede en de rest van de b°stP J? Lenstra, die onbetwist de toonrfo van. het aanvalskwintet was. tan 12* die *rote ambitie, die wij 'Striiri ir\ zl?en tijdens de oefenwed- de FrUc het in onz€ voorhoede van Het h S m°est komen, hadden Gillard speciale opdracht in het veld Doelman Kraak, die weinig moeilijke Kraak valt tevergeefs. De hard door ballen te verwerken kreeg, gaf door zijn rustig optreden zijn medespelers ver trouwen. Het uitschieten van de IJmui- denaar was echter bar slecht. Bij de Belgen, bij wie evenmin grote uitblinkers te vermelden vallen was ongetwijfeld spil Carré de beste man. Vooral in het laatste kwartier, toen Nederland alles op alles zette, was hij een groot struikelblok voor de Oranje- voorhoede. Trouwens, de gehele Belgi sche defensie was in de tweede helft buitengewoon op dreef. Chaves en Go vard waren in de voorhoede de eevaar- liiksten. al was hun schieten niet bij zonder zuiver. De wedstrijd. In de prille begin-periode golfde het Govard ingeschoten bal vliegt onhiud- baar voor hem hoog in de touwen. schoot dc bal in en zo overrompelend was de aanval, dat Schyvcnaar niets beters wist te doen dan het leer met zijn hand weg te slaan. Maar scheids rechter Ellis had zeer goed gezien, dat een vrije schop tegen hands op dat moment in het nadeel van de Belgen zou zijn geweest en hij had juist ge zien, want Govard. die de bal voor zijn voeten kreeg, bedacht zich geen moment en schoot het leer hard en onhoudbaar langs Kraak. Rustige stemming in de kleedkamers In de Nederlandse kleedkamer heerste na afloop een rustige stemming. Nie mand was ontevreden, hoewel allen na tuurlijk graag een overwinning hadden gezien. De voorzitter van de keuze-com missie. de heer Herberts, vond dat hij meer tevreden kon zijn dan zijn Belgi sche collega. „De Belgen zijn de tweede helft begonnen met een 10 voorsprong, na bovendien het grootste gedeelte van voor de rust de toon te hebben aange geven: wat dan te denken van een ploeg, die zich zo maar ineens laat overspelen, door een elftal zonder sterren als het onze? Wij daarentegen, hebben ons op gewerkt van zeer matig spel in de eerste helft tot goed voetbal in de tweede en moeten we dan treuren dat er geen doel punten zijn gekomen? "Och, allemaal cijfers, statistiek." En op een desbetreffende opmerking: „Met een Wilkes of een beetje meer geluk bij het schieten hadden wy ge wonnen en niet de Belgen", aldus de mening van de heer Herberts. De heer Triebei en oefenmeester Van der Leek waren het hiermee volkomen eens. Ook bij de spelers was de stemming verre van gedrukt. „Het heeft er al zo lang naar uitgezien, dat we vroeg of laat klop zouden krijgen en nu is het dan gebeurd. Pech gehad hè? Ach. we hebben zo vaak gezwijnd" zegt Kraak, die zich weer „lekker" had gevoeld. „Maar als Lembrechts zo in zijn eentje op mijn doel af kwam. moest ik toch wel weer even aan 13 Maart denken, toen die kogel van die kleine man mijn hand kraakte". Schijvenaar vond de uitslag ook niet onverdiend. „Wel goed zo, nu denken de Belgen dat het met ons is afgelopen, maar volgende keer krijgen ze weer een nederlaag te slikken, juist omdat ze zich nu sterker wanen, let maar op", aldus de blonde Haarlemmer. Na dit optimistisch geluid hebben we de Nederlandse kleedkamer maar ver laten. BELGEN TEVREDEN, MAAR NIET UITGELATEN. Er heeste in de Belgische kleedkamer een tevreden, maar zeker geen uitgelaten stemming. De officials spraken er hun vreugde over uit dat België eindelijk weer eens had gewonnen, alhoewel de uitslag even goed een gelijk spel had kunnen zijn. Want ofschoon de rood- baatjes in de eerste helft de toon had den aangegeven was het na rust gedu rende lange periodes alles Holland wat de klok sloeg. Midvoor Mermans was zeer in zijn nopjes over de zege. Misschien hadden de Belgen thans een tikje meer geluk gehad dan de Nederlanders, maar dat mocht eindelijk ook wel eens gebeuren, want in het nabije verleden was maar al te vaak het omgekeerde het geval ge weest. Overigens vond hij dat Nederland best gespeeld had, vooral Van Schijndel. Van Terlouw had hij weinig last gehad doordat hij voortdurend met de binnen- spelers van plaats verwisselde. Terlouw moet je ontlopen, zei de Anderlechte- naar, want dat is een sterke knaap, en als Je tegen hem opbotst ben je nog niet gelukkigVan zijn eigen ploeg wilde Hermans alleen zeggen dat ieder dapper zijn plicht had gedaan. Coppens zei dat een gelijk spel de krachtsverhouding beter zou hebben weergegeven. Want na rust hadden de Oranjemannen uit een heel ander vaat je getapt dan daarvoor. Naar zijn over tuiging en enkele andere Belgische spelers vielen hem daarin bij was dit Nederlandse elftal het beste, dat na de oorlog tegen de Belgen was aangetre den. In het Nederlandse kamp zal men deze mening van Coppens wel niet eenstem mig beamen. Nederland heeft in de tweede helft beter gespeeld, zei mr Ellis de Engelse scheidsrechter. Een gelijk spel zou m.i. het resultaat beter hebben weergegeven. Het was een gemakkelijke wedstrijd om te fluiten en het publiek vond ik nogal kalm, al leek het er in de tweede helft op, dat het enthousiasme van de Hol landse en Belgische toeschouwers het be kende Hampdn-Roar (Glasgow) zou be nsderen En het peil van deze wedstrijd? Zeker, was het oordeel van de heer Ellis, ik heb wel wedstrijden geleid, waarin het spelpeil hoger stond, Maar. zo troostte de Engelse referee, het Neder- Sportsplinters Het Duitse Olympische Comité heeft besloten om een Duitse Olympi sche Vereniging op te richten, die geheel Duitsland zal bestrijken. De taak van deze vereniging zal zijn gelden in te za melen voor Duitslands deelneming aan de Olmpische Spelen en tevens hiervoor reclame te maken. De eerste gift, ten bedrage van 50.000 RM: (ongeveer 40.000 gulden) kwam binnen van de voetbalpool van West- Duitsland. Na lang beraadslagen heeft de raad van beheer van de Italiaanse voetbal bond besloten, het ingediende voorstel om het aantal buitenlandse spelers, dat in een Italiaanse ploeg mag uitkomen, van drie op vier te brengen, te verwer pen. Zoals men weet, hadden de aan voerders van de clubs uit de eerste en tweede divisie gedreigd te zullen staken, wanneer het maximum aantal buiten landers zou worden verhoogd. Het dreigement werd onmiddellijk, nadat het bondsbesluit bekend werd gemaakt, Ingetrokken. Op Houtrust te Den Haag werd Za terdagmiddag een voetbalwedstrijd ge speeld tussen het vertegenwoordigend team van Den Haag en het Oostelijk elftal. De Hagenaars wonnen met 6—5, nadat zij bij rust met 5—1 hadden voor gestaan. De te Charleroi gespeelde wedstrijd tussen België B en Luxemburg eindigde in een 32 overwinning voor de gast heren. Freddie Mills, de Britse houder van de wereldtitel halfzwaargewicht, zal op 24 Januari in het Earls Court stadion te Londen zijn titel verdedigen tegen de Amerikaan Joey Maxim. In het Palais des Sports te Brussel behaalde de Belgische middengewicht- kampioen Cyrielle Delannoit een pun- tenzege op de Fransman Mickey Lau rent. De Belg was gedurende het ge hele gevecht in de meerderheid. lands elftal is mij meegevallen. Ik heb het in Huddersfield zien spelen en toen was het heel wat minder dan deze mid dag. Al moet ik toegeven, dat Engelse elftal van het seizoen van Huddersfield hebben wU op het ogenblik ook niet meer, hetgeen alleen wil zeggen, hoe formidabel het in 1946 Is geweest. Uit blinkers? Van Schijndel, heel goed en Terlouw. een voortreffelijke stopperspiL En laat ik er nog aan toevoegen, welk een prachtige gastvrijheid ik hier heb genoten en hoe sportief het Nederlands» publiek is geweest.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3