herdenking Odober-revolutie Ha riek reel der Indonesische minderheden „Eerlijke samenwerking op basis van gelijkheid" Kabinetsdelegatie naar Den Haag voor overdracht WEERBERICHT (V- M )- „Trouw aan Oranje en Nederlandse volk/' 88ste Jaargang MAANDAG 7 NOVEMBER 1949 00 No. 266 10 LEIDSCH Directeur: J. W Hetiny Hoofdredactie: B. W. Merikhorst en J. Erouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no: 57U55 Moh. Rum te Batavia Mch. Ruin is gistermiddag uit Neder land op Kemajoran aangekomen en van daal naar Djokja vertokken om over de R.TC. verslag uit'te brengen aan President Sukarno en de Republikeinse regering. Hij zei o.a.: „Met Nederland zullen wtf eerlijk sa menwerken op basis van gelijkheid en vrijwilligheid, in het belang van beide volken, in de Nederlands-Indonesi sche Unie. Als vrije natie kunnen wij een bijdrage leveren aan de vrede en de welvaart in de wereld." Mob. Rum zeide voorts te hopen, dat de onopgeloste Nieuw Guinea-kwestie geen afbreuk zal doen aan de samen werking met Nederland en dat d«ze kvesti*" zo spoedig mogelijk op een be vredigende wijze tot een oplossing zal worden gebracht.^ Een nationaal voorbereidend comité, dat vertegenwoordigers zal bevatten van Feoublikeinen en Federalisten, zal binnenkort worden ingesteld om voorbe reidingen te treffen voor het overne men var. de souvereiniteit door de R.I.S.. aldus Rum. De samenstelling van cit comité zal haar beslag, krijgen na de terugkomst uit Den Haag van het grootste cieel der Indonesische ge delegeerden ter R.T.C. Het comité zal de werkwijze vaststel len voor de verkiezing van een voor lopig parlement, van een president cn van een kabinet voor de R.I.S. Een delegatie uit het te vormen ka binet zou naar Den Haag gaan om van Koningin Juliana de souvereini- teit te ontvangen. Naar de verwach ting van Moh. Rum zal dan gelijktij dig met deze ceremonie een ceremo nie voor de overdracht der souverci- niteit in Indonesië plaats vinden. R.im voegde hieraan toe, dat de overeenkomst, die in Den Haag werd bereikt, de oplossing zal bevorderen •an verschillende andere vraagstukken, die nog hangende zijn- De Nederlandse en de Republikeinse strijdkrachten, die in weerwil van de overeenkomst tot het staken van het vuren,' elkander niettemin met wantrouwen observeren, zouden in die houding door de bereikte overeenkomst niet langer volharden. Tenslotte zeide Rum: „Het zal moei lijk zijn, in Indonesië" de ter R.T.C. be reikte overeenkomst te 'doen begrijpen.'' De eveneens gearriveerde Kol. Sima- tupang gaf de verzekering, dat Sura- baja vloctbasis wordt van de R.I.S. Ten aanzien van de Nederlandse troe pen zeide hij: „Alle Nederlandse troe- Een geruststelling voor de planters RADIO-TELEFONIE VOOR ONDERNEMINGEN. Een aantal ondernemingen op Java cn Sumatra zal binnenkort worden voorzien van gecombineerde zend- cn ontvangtoestellen, ten einde zolang de normale lijnverbindingen door het optreden van ongeregelde extreme ele menten nog worden gestoord een beter contact tussen de ondernemin gen en het gezagsapparaat (politie en/of leger) mogelijk te maken. Op Java komen voorlopig 105 van deze toestellen, waarvan er ca. 16 reeds zijn aangekomen. Op Sumatra's Oostkust zijner voorlopig 120 besteld, welke uiter lijk over een achttal weken in Medan kunnen zijn. - - - Het betreft hier in eerste instantie een senn-militaire opzet en in hét al gemeen worden de apparaten die on der de ondernemingen kunnen circule ren dan ook geplaatst in overlég, tus sen cultuurmaatschappijen en-het leger. Ongetwijfeld zal van deze snelle ver bindingen een grote morele steun uit gaan voor de planters, vooral op afge legen ondernemingen, waarvoor de ap paraten in de eerste plaats bestemd zijn. De betrokken planters zullen thans onmiddellijk een post kunnen waarschu wen wanneer zij dringend een' dokter nodig hebben, een ondernemingswacht deserteert of een overval plaats heeft. Op Java zal een Nederlands- product borden gebrukit en op Sumatra een En gels. Met beide bestellingen is ongeveer 510.000 aan deviezen gemoeid, in to taal dus ca. f. 1.000.000. ZWAGER VAN SUKARNO VRIJGELATEN. De wegens aanzetting tot staking ge arresteerde zwager van Sukarno is vrij gelaten. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien, plaatselijk met hagel en sommige met onweer. Gedurende de nacht tijdens op klaringen hier en daar nachtvorst, ai ag onSeveer dezelfde temperatuur Vandaag. Zwakke tot matige wind bhsen Zuid en West. (Opgemaakt te 10 uur). 8 NOVEMBER. Zon op: 7.46 uur ;onder: 17.00 uur. Maan op: 17.48 uur; onder: 10,59 uur «oogwater te Katwyk te 4.25 en 16.36 u. O r.chi -a pen zullen worden geconcentreerd in bepaalde plaatsen in afwachting van hun verscheping of van reorganisatie en opname in het Federale leger." ONDERHOUD RUM—'s JACOB. Dr Koets heeft te Batavia de hoop uitgesproken dat het nationale comité van voorbereiding voor de overname der souvereiniteit zich met vraagstuk ken Inzake het algemene beleid zal be zig houden. Dr Kcsts zeide voorts, dat de heer Moh. Rum, na aankomst te Batavia, een langdurig onderhoud heeft gehad met ce voorzitter der Nederlandse de legatie in Indonesië de heer s'Jacob. vermoord Feestrede van Malenkof Ie Moskou bij ZES BENDELEDEN GEARRESTEERD. Een bende heeft 2 November de 27-jarige inspecteur van de Faroka- fabricken, de heer T. Pluyter, ver moord, die toevallig te Paloppo (Zuid- Cclcbes) vertoefde, toen een bende daar een politiepost overviel cn met de buitgemaakte wapens hem aan hield en in gijzeling nam. Enkele dagen daarna is het lijk ge vonden, dat te Paloppo begraven werd. De bende schijnt onder leiding te heb ben .gestaan van het vrouwelijk raads lid te Makassar, Salawati Daoed Enkele compagnieën militairen heb ben intussen een actie ingezet in het moeilijk begaanbare terrein, waarbij zes bendeleden werden gearresteerd. Het hoofd van de daerah, de vorst van Bone, heeft persoonlijk de toestand in ogenschouw genomen. De regering van Oost-Indonesië sprak haar leedwe zen uit en verklaarde, dat „met de groot ste doortastendheid het optreden tegen de bende zal worden voortgezet. Op hen zal met volle gestrengheid de correctieve strafwet worden toegepast". Ter gelegenheid van het einde der Ronde Tafel-Conferentie heeft de am bassadeur, van India, dr Mohan Sinha Mqtha in kasteel Oud Wassenaar een diner aangeboden-. Aan dit diner zaten aan dr W. Drees, minister-president; dë hoofden van de drie delegaties ter R.T. C.: mr'H. J. van Maarseveen, Hamid II, sultan van Pontianak en drs Mot. Hat- ta; de hoofden van tal van diplomatieke missies en vele andere autoriteiten. Militair antwoord uit de V. St. Heden wordt in de Sovjet-unie en de satellietlanden op grootse wijze de 32ste verjaardag van de Octoberrevolutie ge vierd. Overal prijken natuurlijk grote portretten van Lenin en Stalin. Georgi Malenkof, de Sovjet-russische vice-premier, die op het ogenblik de machtigste Sovjetrussische leider na Stalin wordt geacht, aeeft in de Mos- kouse stedelijke sovjet verklaard, dat het Sovjet-volk al het mogelijke zou doen om oorlog te voorkomen. Hij herhaalde de Russische wens, dat een vredespact tussen dc grote vijf zal worden gesloten. „Indien de oorlogsstokcrs dit voor stel ten gronde richten," zo zeide hij, „zal de Sovjet-unie voortgaan dc strijd voor de vrede met nog meer heftig heid te voeren". Onder luid applaus verklaarde hij, dat een derde oorlog „het graf van liet kapitalisme zou worden." Het voornaamste thema van zijn rede was, dat de machten van vrede en de mocratie sterker werden, terwijl de machten van het imperialisme en kapi talisme aan het verzwakken waren, ter wijl de economische crisis in de Ver enigde Staten toenam. Ruslands program voor Duitsland hield de „nauwkeurige ten-ultvoer-legging" van de overeenkomst van Potsdam in. „De Europese vrede kan niet verzekerd worden geacht als het Duitse pro bleem niet werd opgelost", zo zeide hij. „Dit kan echter niet geschieden als de Duitse democratie het lot van haar land niet in eigen handen neemt „Als zij de Pruisische magnaten niet van hun. politieke en economische ruggensteun berooft en indien geen radicale demo cratische hervormingen worden uitge voerd." De stichting van een „Duitse democra tische republiek" betekent volgens Ma lenkof, dat met de oplossing van de Duitse kwestie „op democratische" grondslag" een begin was gemaakt. Malenkof beschuldigde de Verenigde Staten er van, dat zij „door middel van nieuwe oorlogen" een ongekend we reld-imperium willen scheppen. „Het verschil tussen de agressieve plannen, van de nieuwe oorlogsstokers en die van Hitler, Goering en de Japanse imperialisten is. dat de nieuwe agres- soren hun Duitse fascistische en Ja- pansche voorgangers overtreffen". Hij verklaarde, dat Rusland nooit het Rep. kabinet keurt R.T.C.-overeenkomst vermoedelijk goed Verantwoordelijke Republikeinse krin gen te Djokja hebben verklaard, dat het thans zo goed als zeker is. dat het Republikeinse kabinet de overeen komsten van dc R.T.C. zal goedkeuren. Nu-in Indonesië geen „conflictsitua tie" meer bestaat, achten de Republi keinse regeringskringen het nodig, het voorstel van de Sultan naar voren te brengen^ betreffende de verplaatsing van hetNederlandse, leger in het republi keinse gebied. In Djokjase kringen meende men. dat na de souvereiniteitsoverdracht het be langrijkste is de terug trekking .van de Nederlandse troepen uit Indonesië en de inlijving van Nieuw-Guinea in de R.I.S. Men gaf zijn ontevredenheid te kennen, dat de Indonesische delegatie ter RT.C. haar „economisch-financiële pijlen" reeds had afgeschoten, voordat overeenstemming over het gebied van de toekomstige R.I.S. was bereikt, doch men begreep ook, dat de Indonesische delegatie genoodzaakt was haar eisen ten aanzien van Nieuw-Guinea te ver laten, omdat, zo meende men, „indiën deze" kwestie bij de V. N. zou worden voorgebracht, Indonesië ten aanzien hiervan geen „overwinning" zou beha len". Verklaring der Maatschappelijke Liga „MAAK GEBRUIK VAN NEDER LANDSE HULP!" De Lembaga Masjarakt, de Maat schappelijke Liga heeft te Djokja een bijeenkomst gehouden, bijgewoond door leiders van 49 partijen, wo. de PNI, de Masjumi, de Partai Murba en de Ang- katan Kominis Muda. In een verklaring wordt o.a. gezegd: „Het is ten zeerste raadzaam dat de Indonesiërs ten volle gebruik ma ken van de technische en administra tieve bekwaamheden der Nederlan ders. Nederland kan duizenden goed- geoefende ervaren mensen ter beschik king stellen. Dit zal niet alleen het Indonesische volk ten goede komen, maar ook bijdragen tot het behoud van Nederlandse belangen in de Ar chipel. Hernieuwd besef van Nederlanders en Indonesiërs van de voordelen die zij el kaar kunnen verschaffen, zal de ban den- tussen het Koninkrijk der Neder landen en de Ver. Staten van Indonesië met het voortschrijden van de tijd ste viger maken". „Wij willen niet losgerukt worden Zaterdagmiddag is te-Amsterdam on der grote belangstelling een openbare bijeenkomst gehouden onder dc titel: „Indonesische minderheden klagen aan". Als sprekers voerden het woord de heren J. Verboom, L. Polhaupessy, Vige- leyn-Maksjulien, Undap en Zacharias. De heer Polhaupessy, vertegenwoordi ger van de minderheden uit Oost-Indo nesië, zeide o.m.: „Wy zijn door de Ne derlandse regering zeer gastvrij ontvan gen en wij mochten overal komen, maar de R.T O, was voor ons absoluut geslo ten en daarom waren wij juist gekomen. Wat wij willen is", zo zeide de heer Pol- houpessy, wiens rede spontaan onder broken werd door het Wilhelmus en door uitroepen als „Leve Ambon", „opgeno men te worden in het Koninkrijk nieu we stijl, tezamen met Suriname en de Ned. Antillen, met de driekleur als onze vlag, het Wilhelmus als ons volkslied en met behoud van onze eigen gewoonten, zeden en godsdienst". De heer D. H. Undap, gedelegeerde van het Comité „de Grote Oost" sprak als afgevaardigde van de Vereniging „De twaalfde provincie". „Wjj zijn trouw cn aanhankelijk aan het Huis van Oranje en het volk van Nederland", zo zeide hij. „Er is een recht van nationale zelfbeschikking binnen het Koninkrijk; er is zelfbe schikkingsrecht. Dat komt inderdaad de bevolkingsgroepen van Indonesië toe. De nieuwe grondwet van Indone sië gaat uit van de verkeerde ver onderstelling, dat er écn Indonesisch volk is. Het volk van de Minahassa is een apart volk cn wil zelfbeschikking. Dit volk heeft zich in 1678 vrijwillig met de Nederlanders verbonden. In dat bondgenootschap werd be paald, dat het volk van de Minahassa tot 'in eeuwigheid de bescherming van de Nederlanders zou aanvaarden. Wij willen ook thans dit bondgenootschap niet breken. De Minahassa kan niet van het Koninkrilk der Nederlanden worden losgerukt. Wij moeten daar toch op zijn minst ih worden gehoord en dat Is niet gebeurd. Wij verlangen een plebisciet, waar wij recht op hebben. Wij eisen zo besloot de heer Undap uittreding, uit de Negara Indonesië Timur en uit de Republiek Indonesia. De heer Verboom sprekend als ver tegenwoordiger van de Nederlanders in Indonesië wees er op, dat de Neder landse regering volkomen onaandoenlijk is geweest voor de wensen die leven bij de minderheden in de gehele Archipel. De gevonden oplossing leidt tot ter reur. De berichten van Java zijn zeer ongunstig. Er is terreur op Java. De welvaart die er nog is, wordt thans moedwillig teniet gedaan. De basis, waarop de nieuwe slaat kan worden opgebouwd ontbreekt. Met een opwekking, dat het Neder- j landse volk zfjn verantwoordelijkheid I zal hegrijpen en daardoor dc terreur J en doodslag, die zullen komen, helpt voorkomen cn een „Het is nog niet te laat" besloot hij. De heer Vigeleyn-Nikilun. vertegen woordiger van Ambon, besprak uitvoerig het ontstaan van de innige verhouding tussen Ambon en Nederland. Het zijn de soldaten van Ambon geweest zo zeide speker die een belangrijk aandeel heb ben geleverd in de pacificatie van de Archipel en daardoor hard hebben mee gewerkt aan het brengen van eenheid in Indonesië. Hij merkte op dat de souvereiniteits overdracht een eenzijdige door Neder land verbreking van tal van verkla ringen en traktaten ls. zonder dat de an dere partü er in gehoord is of er om heeft gevraagd. Spreker noemde'dit on recht. De heer Zacharias, afgevaardigde van Timor, zeide dat „het geloof in de Ne derlanders nog onwankelbaar is. Maar het recht is opgeofferd aan de economi sche belangen". De bijeenkomst werd gesloten met het aannemen van een motie, waarin zelfbeschikkingsrecht geëist wordt over eenkomstig de verantwoordelijkheid en het geweten der natie. Geëist wordt van dc Nederlandse re gering dat zij de souvereiniteit in de betrokken gebieden niet overdraagt, alvorens deze volkeren in de gelegen heid zün gesteld, door een plebisciet te doen blijken welke politieke status zij verlangen". feit. dat zij het atoomwapen bezit, ver borgen had gehouden. In de handen van het Sovjetvolk zou het echter dienen „als een machtig wapen voor ongekende technische vooruitgang". Nooit in de geschiedenis had Rusland rechtvaardiger staatsgrenzen gehad en nog nooit waren de vriendschapsbanden met de naburige volken zo sterk ge weest. aldus Malenkof. „Iedere arbeider in ons land is er thans van overtuigd, dat wfj niet kun nen bestaan niet kunnen ademen en niet kunnen leven zonder, de vriendschap van de U S.S.R.", zo verklaarde Anna Pau- ker, vice-premier en minister van bui tenlandse zaken van Roemenië. Verdel ging zij heftig tegen Tito te keer. O Ans Eisler, broer van de Duitse com munistenleider Gerhart Eisler, heeft een volkslied gecomponeerd voor de Oost- Duitse republiek op woorden van de Duitse dichter Johannes Becher. Het lied zal voor het eerst gezongen worden op de officiële bijeenkomst in de Sovjet sector van Berlijn ter herdenking van de Sovjetrussische revolutie, 32 jaar ge leden STEM UIT AMERIKA. Louis Johnson, de Amerikaanse mi nister van d-fensie, heeft in een rede te Indianapolis verklaard, dat naar zijn mening de V. S- over wapens beschik ken, die veel beter zijn dan die van welke mogelijke vijand- „Onze wapens moeten ontwikkeld worden, niet voor gebruik tegen een theoretische vijand van een ander tijdperk maar voor ver dediging tegen de huidige macht van een groot land. Onze tactiek moet zijn, terug te slaan, waar dit land volgens waarschijnlijkheid het zwakst is zijn lange verbindings- en vervoerslijnen, zijn productiefacilitei ten en ons te verdedigen tegen de tactiek, waar dit land zich waarschijn lijk op zal concentreren een snelle aanval over land op de met ons be vriende landen, atoombomaanvallen op ntr;; industriecentra. Wij hebben meer tijd gehad, ons voor te bereiden op de middellen om de uitwerking van een atoombomaanval tc niet te doen, in dien wy daar het slachtoffer van zou- den worden. Wij geloven, dat wfj nog munities hebben, waarmee wij de tegen standers groter schade kunnen berok kenen dan zij ons kunnen toebrengen, en betere verdedigingsmiddelen om hun agressieve bedoelingen te dwarsbomen." Volgens Johnson moeten de V. S. en hun Westelijke geallieerden, rekening houden met de mogelijkheid, dat zij in geval van oorlog in hoeveelheid van manschapnen overtroffen worden. De V. S. zijn de rest van de wereld nog voor op het stuk van munitieproductie. ..maar evenals bij allen, dfe in enige wedren do leiding hebben, voelen wij de wa'-me adem van degenen, die ons od de hielen zitten, in onze nek", aldus Johnson. Pogingen tot een politiek bestand De president van de algemene ver gadering der V. N„ Carlos Romulo, van de Philippünen, heeft onthuld, met vertegenwoordigers van de Weste lijke mogendheden en het Sovjetrussi sche blok onderhandelingen te voeren over een tijdelijk politiek bestand „en zo mogelijk een permanente op lossing." Romulo zeide dat „ons onmiddellijk doel is de bevordering van een poli tiek bestand meer in het bijzonder het toeroepen van een halt aan de do delijke wedloop van atoombewapening." Men moest er in slagen de ijzeren ring van impasse te verbreken. Romulo zei de. ieder middel te ziiner beschikking aaneegrepen te hebben om de tegenge stelde onvattingen te verzoenen om trent enkele van de mee^t explosieve vraagstukken, waarvoor de V. N. zich ge plaatst zaeen. „Ik ben uitgegaan van de onderstelling." aldus Romulo. „dat wij bovpn al een verdichting van de inter nationale spanning mo°lnn hebb°n. een ademoauze. gedur°nde welke wil onze ge dachten zouden kunnen herzien en al onze krachten verenigen voor wat Wel eens de laatste uiterste noeiug zou kunnen bliiken van de mensheid om pen duurzame vrpde te vestigen." Pom»1© zeide ten slotte, dat indien dp VN. zelfs maar een overeenkomst od korte ter mijn korden verzekeren ter zake van de eontróle van de atoomenergie en het verbod van atoomwappns. dit zou ziln als het 'maken van licht in de duister nis. ..D" gehele mpnsheid zou weer moed vatten," aldus Romulo. Mr. Van Hoogstraten industrieel vertegenwoordiger in Indonesië BESLUIT VAN DE NEDERLANDSE WERKGEVERS-ORGANISATIES. (Speciale berichtgeving). De Nederlandse werkgevcrs-orgnnlsa- lies, Lw. het Verbond van Neder landse werkgevers, het R,K. Verbond van werkgevers-vakverenigingen cn het Verbond van Prot. Chr. werk gevers hebben besloten om thans uit voering te geven aan het reeds eer der in principe genomen besluit om gezamenlijk oen vertegenwoor diging van de Nederlandse industrie in Indonesië te vestigen. Benoemd is in dit verband d-ï heer mr J. E. van Hoogstraten, Staatssecretaris van Economische Zaken te Batavia, die een jarenlange Indonesische ervaring achter dc rug heeft. De heer Van Hoogstraten werd in 1898 te Eerbeek geboren. Hy studeerde Indisch recht te Leiden en vertrok daarna als administratief ambtenaar no ai Indonesië. Achtereenvolgens was hij hoofd van de afdeling regerings publicaties ter alg. secre:arie te Bui tenzorg, secretaris van de Raad van departementshoofden en hoofdambte naar van de afd. Alg. Crisiszaken van het Dep. van Econ. Zaken te Batavia. Vervolgens werd hij hoofd van het kantoor „handel" van dit departement en adjunct-directeur van Econ. Zaken. Sedert einde 1941 is hij directeur, later stadssecretaris, van Econ. Zaken, welke functie hij. in December as. zal neerleggen. Her aanstellen van deze vertegen woordiging van de gezamenlijke Ne derlandse industrie.in Indonesië is niet Deze week hervatting E.C.A.-hulp aan Indonesië? Naar de correspondent van Aneta heeft vernemen, wordt de hervatting van de ECA-hulp aan Indonesië in het midden van deze week verwacht. Reeds eerder werd gemeld, dat de steun rond 37.5 millioen dollar zou belopen. Dt: ECA-steun zou via Nederland al leen tot aan de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië kunnen worden gegeven, daar nadien Indonesië afc souveremé i Aziatischs staat niet m^e*. voor Marsh allhulp jr. aanmerking kan kernen. Een der zwaarst getroffen kerken in Arnhem is de St. Walburgerkerk. De zwaar gehavende ke. in de steigers. DE Ti'PHOON BOVEN. PHILIPPÜNEN. DE Volgens de laa ste berichten zijn tus sen de 600 en 700 personen dood of ver mis/ tengevolge van de typhoon, die d^ven de Visayan-eilanden in hei Zui delijk deel van de Philippynen heeft ciwr.ed Alleen cp het-eiland Egros zou den reeds 500 personen verdronk»)! zijn Ongeveer 450 000 personen zouden dakloos geworden- zijn. 'zozeer bedoeld om bepaalde concrete handelsrelaties tot stand te brengen, doch wel om te fungeren als een obser vatiepost op economisch en financieel gebied, zomede voor het tot stand bren gen en onderhouden van diè contacten, welke voor de Nederlandse industrie van belang zijn De taak van de heer Hoogstraten zal zich ook uitstrekken over het gehele Verre Oosten, incl. Australië en Nieuw Zeeland. Men acht het niet uitgesloten (en wellicht zelfs gewenst) dat deze verte genwoordiging zal kunnen uitgroeien, door toevoeging van de vertegenwoor diging van andere belangen dan die van de industrie, tot een algehele ver tegenwoordiging van het Nederlandse bedrijfsleven. Dc drie werkgevers-organisaties heb ben besloten ter bestrijding van de stellig aanzienlijke kosten, een spe ciaal beroep te doen op de Neder landse industrie teneinde de fondsen bijeen tc brengen. De Belgische koningskwestie SOCIALISTISCH JAAR-CONGRES. De Belgische socialistische partij heeft op haar jaarlijkse party-congres besloten een beroep te deen op de Bel gische arbeiders „om zich, met alle te hunner beschikking staande middelen, te verzetten tegen een terugkeer van koning Leopold op de Belgische troon". Op het congres is voorts een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat, indien de bestaande plannen der Belgische regering om een volksstem ming te doen houden over het al dan niet terugkeren van koning Leopold, zullen worden uitgevoerd, „de organi saties van socialistische arbeiders haar plicht zullen vervullen door met alle haar ter beschikking staande kracht de democratie te verdedigen", In de resolutie wordt verder nog ver klaard dat de socialistische partij zich niet verzet tegen het koningschap in België, doch dat zy er slechts bezwaar tegen heeft dat koning Leopold weer op de Belgische troon zou terugkeren. Duizenden communisten hebben deel genomen aan het jaarlijks feest van „de rode vaan" te Brussel. De manlfes- ta'ie stond onder de leuze: „verdedi ging van de vrede". Op sommige span doeken wevd de troonsafstand van Leo pold III geëist, wat ook door groepen manifestanten luidkeels werd geroepen. Op andere spandoeken kon men lezen: „geen gelden voor de oorlog", „laten wfj onze cultuur en niet onze bommen uil- wisselen". ATOOMENERGIE NUTTIG TOEGEPAST? Het met Russische toestemming wér kende blad Nacht-Express zegt, dat de Russen atoomenergie gebruikten om bergen op te blazen ten einde de bed ding van twee Siberische rivieren te verleggen. Het blad zegt dat een door de inge nieur Davydow opgesteld plan de irri gatie betrof van vlakten tussen de Kas pische Zee en het Aral-meer om 75 mil- lioen acres tot vruchtbaar land te maken en waterkracht te leveren voor de pro ductie va*-» 82 milliard Kilowatt.'uur elec- trLsche energie per jaar. De grote moeilijkheid bij de uitvoering van het project waaraan reeds met grote inspanning wordt gewerkt - was het maken van de doorgang voor de nieuwe rivierbedding in de Turgal-poort tussen de rotsen van de Oeral en Kau- kasische bergen. Davydows plan omvat verder het ma ken van een n-euwe rivierbedding van 2000 mijl lengte van de Oh rivierö^-m nabij Belogorie naar de Kaspische z-:e. Dit plan dat een volledige verandering teweeg brengt in gebieden ter erooito van Frankrijk zal b;nnen weinige jar>n Karakum woe^iin en de S'b°risri-, vlasten omtoveren in bloeiende tuinen en valleien (UP.).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1