w1 Nederland en Indonesië tekenden ter R.T.C. de bereikte overeenkomsten Minahassa, Molukken en Timor verwerpen alle R.T.C. besluiten Indomesië's krachtproef WEERBERICHT Zien V.S.I. als prooi van chaotisch communisme Realistische hoop op de toekomst kenmerk der redevoeringen Drees sprak na ondertekening over voldoening, dank en nog wachtende problemen 88ste Jaargang DONDERDAG 3 NOVEMBER 1949 00 No. 26837. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no: 57U55 ZO behoort dan thans na 72 dagen de Ronde-Tafelconferentie, welke bedoeld was als een laatste poging om in onderling overleg een vriend schappelijke oplossing te vinden voor het reeds vier jaar hangende Nederlands —Indonesische geschil, tot het verleden. Die oplossing is neergelegd in de vorm 3 an een aantal overeenkomsten, waar van wij gisteren een uitvoerig overzicht hebben gegeven, maar die nog altijd de goedkeuring der wederzijdse volksver tegenwoordigingen behoeven alvorens als uiteindelijk accoord te kunnen wor den aangemerkt. Ofschoon het volstrekt onmogelijk is om, zonder kennis te dragen van het verloop der discussies, zich een denk beeld te vormen van de wijze waarop de wederzijdse uitgangsstellingen el kander ten slotte zijn genaderd, is het duidelijk, dat over en weer tal van con cessies zijn gedaan. In tal van officiële en officieuze mededelingen is melding ge maakt van een „goede sfeer" en van een „wederzijdse bereidheid om tot overeenstemming te geraken" en naar onze uiteraard nog oppervlakkige indruk weerspiegelt die bereidheid zich in het bereikte accoord, dat alle ken merken van' het compromis in zich draagt. - IE van het begin af aan onze be schouwingen over de ontwikke ling van het Indonesische vraag stuk heeft gevolgd, zal billijken dat wij over het bereikte resultaat allerminst enthousiast kunnen zijn. Wij blijven de overtuiging toegedaan dat het beleid van d? regering-Schermerhorn in sa menwerking met de toenmalige Lt. G.G dr Van Mook, inzake de regeling van de toekomstige verhouding Nederland— Indonesië zeer ten nadele van de Nederlandse belangen te sterk is be ïnvloed door idealistische overwegingen. Deze politiek heeft geleid tot een inter nationale inmenging, welke eveneens de Indonesische belangen op de voorgrond stelde en de eertijds algemeen erkende, voortreffelijke hoedanigheden van Ne derland als koloniserende mogendheid, volledig en ten onrechte desavoueerde. Onder de vigerende partij-politieke verhoudingen hier te lande, konden wij de RT.C niet anders zien dan als een laatste redmiddel om uit de Impasse te geraken. En hoewel node! de nuchtere feiten aanvaardend, gewaag den wij bij de aanvang der R.T.C. onder deze ons opgedrongen omstandigheden van een „gematigd optimisme" ten aan zien van haar resultaten. HET uiteindelijk oordeel zij aan de geschiedschrijver voorbehouden, maar voorzoverre de thans ge publiceerde teksten een beoordelin" mogelijk maken, zouden wij deze kwali ficatie ook nu willen handhaven De Verenigde Staten van Indonesië worden naar alle waarschijnlijkheid binnenkort souverein en daarmede wordt een belofte ingelost, welke Konin gin Wilhelmina in beginsel op 7 De cember 1942 deed. De wijze waarop en het tempo waarin zulks geschiedde, heb ben geenszins de instemming van vele landgenoten, en ook niet de onze, maar ue omstandigheden hebben er nu een maal toe geleid Men kè,n dat betreuren, maar móet het aanvaarden! En als on vermijdelijke consequentie daarvan ook "erusten in het voor velen nog moeilijk e verwerken feit. dat al onze strijd krachten te land, ter zse en in de lucht eerlang zich zullen moeten te.ugtrekken. DEZE gedachte doet by velen de vraag ryzen of de V.S.I. straks ui staat zullen zijn orde en rust te handhaven en zy denken daarbij ^^.f'jJkerwyze in de eerste plaats aan iamiiieieden, die vaak op afgelegen posten temidden van uitgestrekte cul- 'uurondememingen hun arbeid ver richten. Inderdaad, dit is, gezien de ervarin gen. een vraagteken. Maar men vergete niet, dat: ie. de grote waarschynlijkheid der 'aanstaande) souverelniteit een kalme rende invloed zal hebben op de extreem- nationalistische groeperingen; 2e. het voor de (toekomstige) VSI. van het allergrootste belang is ten- overstaan van het internationale forum e bewijzen, dat de jonge staat in staat is om het bendewezen en de commu nistische elementen onder de duim te houden. Mocht hij daarin falen, dan kan hy niet. zoals de Republiek Indo nesia bij herhaling deed, daarvoor Ne- vuand verantwoordeiyk stellen, doch 15 hij zelf tenvolle aansprakelyk. DIT is per saldo maar één van de vele krachtproeven, welke de V.S I. straks zullen hebben te-door staan. ^eel, zo niet alles, hangt af van de mate waarin zij in staat zal blijken te voldoen aan de verplichtingen, wel ke zij ter R.T.C. op zich heeft ge nomen. Slaagt zij daarin hetgeen wy uiteraard van ganser harte hopen! 030 kan ook de nieuwe verhouding Ne- OVERDAG TAMELIJK ZONNIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overdag meest zonnig weer. maar in de Noordelyke provincies nu en dan overdry'vende wolkenvelden. J-^ngs de Waddenkust matige, tydeiyk krachtige wind tussen Zuid-West en elders zwakke tot matige Zuide lijke wind. Vannacht en morgenochtend opnieuw nachtvorst, die vooral ln het k-uid-Oosten van het land zwaar zal zijn Ongeveer dezelfde middagtempe- faturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 4 NOVEMBER. Zon op; 7.39 uur; onder: 17.07 uur. Maan op; 16.28 uur; onder; 6.04 uur (5/11 V.M.) Hoogwater te Katwyk te 2.23 en 14.40 u. Dit nummer bestaat alt zes pagina's. derlandIndonesië het .wederzijdse be lang dienen. Indonesië heeft ter R.T.C erkend de hulp van Nederlandse des kundigen op velerlei gebied vooralsnog niet te kunnen ontberen; Nederland anderzijds behoeft Indonesië als afzet gebied voor zyn arbeidskrachten en als economisch productiegebied. In verblijdende tegenspraak met aanvankelijke geruchten blijkt boven dien de Nederlandse regering althans voorlopig! niet te hebben toegegeven aan Indonesische eisen ten aanzien van zeer principiële kwesties zoals het zelf beschikkingsrecht van de bevolking van Nieuw-Guinea, Ambon en de Mina- hassa. En al hadden wij ook gaarne de draagster van de Kroon met een breder gezag omkleed gezien, het stemt in ieder geval tot voldoening, dat H.M. Koningin Juliana ook yit Indonesisch oogpunt- wordt beschouwd als het levend en in Haar opvolgers blijvend .symbool van een duurzame, vrijwillige samen werking. VEEL van het bovenstaande moge materialistisch klinken, het is, vóór alles, uiterst realistisch. Anderzijds willen wy in het resultaat der R.T.C. toch ook gaarne een oprecht streven naar verwerkelijking van het democratische ideaal onderkennen. Wij kunnen slechts hopen, dat de democratische realiteit in Indonesië voldoende sterk moge blijken om dat ideaal te verwezenlijken! Gistermiddag werd in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de slotzitting gehouden van de Rondetafel-Conferentie, die 23 Augustus was begonnen. Minister-president dr W. Drees tijdens zyn slotrede. KOENIN UIT COMMUNISTISCHE PARTIJ GESTOTEN. Petko Koenin, die begin October als Bulgaars mainister van financiën werd ontslagen, is met algemene stemmen van het partijbestuur uit de communis tische party gestoten, omdat hy onlangs in een rede „de misdaad van Kostoff", de voormalige Bulgaarse plaatsvervan gende minister-president trachtte te vergoelyken. De slotovereenkomst werd getekend door de voorzitters der drie delegaties en de UNCI. Van links naar rechts minister Van Maarseveen, Z.H. Sultan Hamid II van Pontianak, drs Hatta en mr Prinsen (algemeen secretaris). Daarachter de UNCI-leden Cochran en Critchley, en Romanos, secretaris van de UNCI. KERK EN STAAT IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Tsjechoslowaakse regering heeft een uitbreiding aangekondigd van de amnesties voor geestelijken en andere personen, die in verband met kerkeiyke aangelegenheden zyn beschuldigd. Reeds eerder heeft president Gott- wald amnestie verleend voor 127 geeste- lyken, die beschuldigd waren van „mis dadige activiteit", Nu zou amnestie verleend kunnen worden, indien de betrokken personen een desbetreffend verzoek aan het mi nisterie van binnenlandse zaken richt ten. De voorwaarden werden niet ver meld. coch men verzekerde, dat ver- largd zou worden, dat de regeling der salariëring volgens de nieuws kerkwet ten werd aanvaard en de eed van loya liteit. aan het regiem zou worden afge legd. Hel kabinet heeft voorts besloten amnestie te verlenen en geld- en vry- heidsstraffen te verlichten in gevallen waar kerkelijke personen reeds veroor deeld zyn. doch waar het vonnis nog niet ten uitvoer is gebracht Het kabi net heeft geen mededeling gedaan over het aantal bij de nieuwe amnestie be trokken personen. In een uitzending in de Tsjechische taal heeft radio-Vaticana de benoeming van een hulpbisschop van Spis in Tsjecho-Slowakye bekend gemaakt. De heren L. Polhauspessy, K. J. Vi- gelcyn Nikyuluw, D. H. Undap en D. P. Zachanas. in hun hoedanigheid van af gevaardigden der delegaties van de Persatoean Timur Besar en Twapro (twaalfde provincie) ter R.T.C., hebben een verklaring aan dr W. Drees gezon den namens de volken van Minahassa, Molukken en Timor, waarin voor het forum der volkenwereld gezegd wordt, dat deze volken: 1. handhaven het onvervreemdbaar recht van zelfbeschikking, gegrond in het rechtsbesef der wereld, in de Ko ninklijke boodschap, het Atlantic Char ter, het Handvest der Ver. Naties, de ;rondwet van het Koninkryk, enz. 2. dat deze volken volledig venverpen alle beschikkingen, besluiten of rege lingen, die thans op bijzondere pun- ln de Ridderzaal te Den Haag vond gistermiddag de slotzitting van de R.T.C. plaats onder minstens even grote belangstelling als de openings zitting. 72 dagen voordien. De sfeer van voorzichtig optimisme van toen had gisteren plaats gemaakt voor een levendige hoop - getemperd door het realistisch bewustzijn dat in de practijk nog vete moeilijkheden zijn te overwinnen - dat de samenwerking welke ter R.T.C. mogelijk bleek ook in het contact tussen de volkeren als geheel beide, landen tot een nauw verbonden gelukkige toekomst mag voeren. Er werd hard gewerkt aan overgang naar nieuwe verhouding De Ridderzaal bood gistermiddag vry wel hetzelfde beeld als bij de opening. Alleen was de vrij lelijke toonbank aan de lage zijde tegenover de Troonverhevenheid ditmaal weggelaten, en zaten de leden van 't secretariaat evenals de deskundigen in concentrische ry'en stoelen rondom de ellipsvormige tafel. De opening in de ta fel voor het doorlaten van tolken en ste nografen, liet nu een kloof tussen de UNCI en de Federale delegatie. De onderhandelaars en hun staven zagen er monter een fris uit. Verschil lende hunner wisselden grapjes en glim lachten toegeeflijk als een enkele tolk. die lang niet zo op dreef was als by de opening destyds. zat te haperen. Het A.R. Kamerlid Meyerink, een van de „negen mannen", ontbrak in de ry van autoriteiten die deze slot zitting bijwoonden. De heer Meyerink had zyn ontslag ingediend als lid van genoemd college, omdat hij door de voorzitter niet in staat werd gesteld ter slotzitting een persoonlijke verkla ring af te leggen, aangezien zulks in strijd was met het reglement van orde der R.T.C. Voorts merkten wy op deoud-Gou- verneur Generaal, jhr mr A. C. D. de Graaf, en de waarnemend burgemeester van Den Haag, ir Feber, die temidden van vele volksvertegenwoordigers zaten achter de leden van het kabinet en de voorzitters en griffiers der Kamers. De ministers gaven ons een indruk van ge matigde voldoening. Dediplomatenhoek miste alle kleur door de afwezigheid van gala. Er leken ons thans meer dames Aanwezig te zyn dan bij de opening, ook van Indonesi sche zijde. Conferentievoorzitter dr Drees wees er in zyn openingswoord op, dat er aan- vankelyk op eerdere en meer plenaire vergaderingen was gerekend, zodra be paalde punten rijp zouden zijn voor het sluiten van een overeenkomst Al con fererende is de gang van zaken echter anders geworden, zodat thans het geheie complex van overeenkomsten tezamen aan deze vergadering wordt voorgelegd, die tevens een sluitingsbijeenkomst gaat worden. Er is geen reden toe, enig verwijt van traagheid te uiten, aldus de heer Drees, want er moest een enorme ar beid worden verzet, die voor beide vol ken van nauwelijks te overschatten belang zou zijn. Na een geschiedenis van eeuwen moest immers een over gang naar een nieuwe rechtsorde wor den voorbereid, waarbij vaak tegenge stelde inzichten tot veelal ingewik kelde regelingen noopten. In dit licht bezien is twee en een halve maand niet onredelyk lang. Er is met grote inspanning en dikwyls met grote spoed gearbeid. Al bestaat er uiteraard gelegenheid tot discussie, zo draagt de huidige byeen- komst meer het karakter van bevesti ging van reeds verkregen resultaten, al dus de voorzitter. Al moet zij nog door de wederzydse volksvertegenwoordigers worden geratificeerd., zo is deze beves tiging uitermate belangrijk voor onze beide volken en voor de gehele wereld. Na vaststelling van de agenda deed de voorzitter mededeling van een binnen gekomen schrijven van de heren Blaauw, Schyfsma en Verboom namens de Ne derlandse minderheid, zy dankten voor de uitnodiging om aanwezig te zyn, doch zouden daarvan geen gebruik maken, omdat zy toch geen wijziging meer zou den kunnen brengen in hetgeen over eengekomen was. Om niet de indruk te wekken, dat zy zich daarmee verenig den, bleven zy dus liever weg. Voorzitter Drees merkte hierby op. dat aan de minderheden alle aandacht was besteed. Hy betreurde de afwezigheid der genoemde heren. Men kon evenwel niet anders doen dan de brief voor ken nisgeving aannemen. Alsdan werd een redactiecommissie ingesteld, bestaande uit twee leden van elk der drie delegaties, om in samen werking met het secretariaat-generaal der R.T.C. de teksten te zuiveren en de vertalingen geheel met elkaar in over eenstemming to brengen. Deze arbeid dient voor de ratificatie gereed te zyn. De zogenaamde mantelresolutie wordt vervolgens door de secretaris-generaal, mr Prinsen, voorgelezen, terwyi de bij behorende ontwerpovereenkomsten en brieven met titels en nummer worden opgesomd. Als de vraag van de voorzitter, of er objecties zijn. namens alle delegaties door de voorzitters is verklaard, dat zy met de resolutie en de bybehorende do cumenten accoord gaan. constateert öc heer Drees. dat allen bereid zijn het re sultaat der conferentie te aanvaarden en te tekenen. HATTA: MENSELIJKHEID EN" BROEDERSCHAP De delegatie-voorzitters, Hatta, Ha mid II en Van Maarseveen en de heer Herremans namens de UNCI houden dan een redevoering, waarvan veelal ter tijdsbesparing slechts één vertaling door de tolken werd geleverd. De heer Hatta noemt deze dag zeer belangrijk voor Indonesië, omdat net Koninkryk der Nederlanden onvoor waardelijk de souvereiniteit besluit over te dragen. Er is nog geen volledige vreugde, wyl er enige punten alsnog om een oplossing vragen. Doch wy voelen ons verlicht, daar het koloniaal regiem verdwijnt. Wij willen de menselijkheid en broe derschap als grondslag van onze be trekkingen met de wereld. Op basis van vrijwilligheid en gelykheid gaan wy een Unie aan met Nederland. Hier in uit zich dc samenwerking tussen Oost en West, hetgeen slechts op ver trouwen kan berusten. Spreker sloot met dank aan de UNCI en dank voor de ontvangst te Den Haag. De sfeer hier heeft bewezen, dat samenwerking zeer goed mogelyk is. HAMID II: MILITAIRE SAMEN WERKING ESSENTIEEL Sultan Hamid II wees in zyn rede na mens de B.F.O. o.m. op de noodzaak, dat de jonge staat over gezagsmiddelen be schikt om de interne rechtsorde te handhaven en ook ter verdediging naar buiten. De opbouw van de nodige stryd- krachten is een Indonesische verant woordelijkheid. Het verheugt spreker, dat Nederland daarby behulpzaam zal zijn. De Indonesische gedelegeerden hebben tydens hun verblyf gezien, hoe Nederland zich na de oorlog heeft her steld en rusteloos naar nieuwe wegen zoekt. Als de samenwerking in militaire aan gelegenheden slaagt is er geen reden om te twyfelen aan de samenwerking op alle ander gebied. V£N MAARSEVEEN: GEEST VEREENT. De heer Van Maarseveen wijst op het gemak, waarmee de culturele overeen komst tot stand kwam. De stoffeiyke belangen mogen de mensen soms uit el kaar dry ven, de geest die boven het stof- feiyke uitzweeft zoekt naar wat vereent, aldus spreker. Moge de geest, die in deze culturele overeenkomst tot uiting komt, beide volkeren blyvend bezielen, opdat voor hen een schone toekomst moge op bloeien. HERREMANS: VOORBEELD VOOR DE WERELD De heer Herremans zou gaarne de dank voor de UNCI-arbeid in het laat ste rapport aan de UNO opnemen, maar hy wilde er met nadruk op wijzen, dat de overeenkomst de vrucht is van de arbeid van de partyen zelf. Hier is bewezen, dat ook dc moeilyk- ste problemen langs de weg van on derhandeling kunnen worden opgelost. Dit is een voorbeeld voor de hele we reld. Spreker besloot met de beste wensen voor de jonge staat en voor de samen werking tussen Nederland en Indonesië. .uoen iyaens nun veroiyi gezien, noe voor de jonge staat en voor de samei ederland zich na de oorlog heeft her- werking tussen Nederland en Indones Onder het flitsen van de fotolampen en het ruisen der filmcamera's werd daarop de mantelresolutie getekend door de delegatievoorzitters, de leden en de secretaris van de UNCI en de voorzitter en secretaris-generaal van de R.T.C. Eerst was het de beurt aan de delegatie-voorzitter, die daartoe plaats namen op tot dat ogenblik vrygebleven stoelen aan de ovale tafel ter rechterzijde van voorzitter en secretaris der R.T.C. Eerst tekende Hat ta. vervolgens Hamid II en ten slotte Van Maarseveen. Vervolgens plaatste de UNCI haar vier handtekeningen onder de diverse copieën van de man- telresolutie. welke vervolgens aan dr Drees en mr Prinsen ter tekening werden overhandigd. Direct na de ondertekening werden gelukwensen uit gewisseld tussen de ondertekenaarsen in de ryen der gedelegeerd „Het heeft gespannen, doch kloven zijn overbrugd" ten dit recht schenden, en dat boven al vanwege de reeds aanwezige prin cipiële schending, bestaande in het feit. dat geen door deze volken zelve aangewezen en geautoriseerde verte genwoordigers aan de arbeid der R.T.C.-conferentie cn de voorberei dingen daarvan hebben deelgenomen of deelnemen, 3, Dat zy nadrukkelyk ontkennen elke en iedere z.g. bevoegdheid der huidige R.T.C. om voor hen of over hen te handelen als onderdanen van de staat Oost-Indonesië als deelstaat van de R.I.S.. waarin de Djokjase Republiek domineert en welke Republiek door middel van gewapende, ongediscipli neerde machten en communistische in filtranten de intimidatie mogeiyk maakt, zodoende niet slechts de vrije en zuivere uiting van de volkswil in gevaar stelt, maar zelfs de directe bron nen van hun welvaart, hun veiligheid en rechtzekerheid. 4. Dat zij weigeren het lüdend voor- werp te worden van enige vorm van „overdracht" van enig onderdeel van Il.M.'s souvcrcinitcit in deze gewes ten, waarby zij onderworpen zouden worden aan een niet na volledige en zuivere werking van het zelfbeschik kingsrecht lot stand gekomen onde mocratisch centraal gezag. 5. Dat zii de „Ver. Staten van Indo nesië'' als een wisse prooi van een chaotisch communisme beschouwen, aangezien deze, naar analogie van de 48 staten der United States, niet ge bouwd worden op een federatief be ginsel van volkomen gelykwaardig- heid der vrywillig deelnemende een heden. 6. Dat zy derhalve niet treden in een achteraf en a-chter de feiten aan komende schijn van plebiscieten, die de schending hunner rechten zou moeten bemantelen, als b.v. een plebisciet na de souvereiniteltsoverdracht. 7. Dat de door hen vertegenwoordig de volkeren zich tegen de schending van hun recht op zeli'oeschikklng, die zy voelen als een aantasting van hun fundamentele vryheid, zullen verzetten en blyven verzetten met alle hun ten dienste staanoe middeien, zowel in Ne derland als in andere landen. Mitsdien hebben zij de eer aan H.M.'s regering de wens vour te leggen, dat wegen geepend worden die in waar heid tot een op het zelf Beschikkings recht en de rechtvaardigheid der In donesische volken gegronde samen werking; leiden, opdat Indonesië straks niet worde verscheurd en verdeeld ten bate van vreemde machten.'* De conferentie-voorzitter dankte ten slotte allen, die hebben meegewerkt aan het verkrygen van dit resultaat. Daartoe was nodig de wil om tot over eenstemming te komen. Men moet vaak over bezwaren heenstappen in het bewustzijn dat mislukken 'n ramp zou betekenen. Dikwyls heeft het ter conferentie gespannen: er stand veel op het spel en er waren diepgaande meningsverschillen. Die zün echter ton slotte alle overbrugd. Spreker is erkentelijk voor de ar beid der UNCI. Zy hield zich meestal terzydc als de zaken goed liepen, maar stremde de loop of deed een der par- tyen een beroep op haar, dan bemid delde de UNCI steeds. Dit kon uiter aard niet altijd allen bevredigen, doch het bracht de oplossing naderbij en heeft wezenlijk tot het slagen van de R.T.C. bygedragen. Spr. pryst dan de loewyding, vol harding en het uithoudingsvermogen, waarmee vaak tot diep in de nacht werd gearbeid. Dit geldt alle mede werkers aan de conferentie. De bemoeienis om de Indonesische gasten veel van ons land en volk te doen zien. zal ook bydragen tot een goede en vruchtbare samenwerking tus sen de beide volken. De versterking van het menselijk contact kan immers van beslissende betekenis zyn voor de toe komst. Dc overeenkomst behoeft nog de goedkeuring der volksvertegenwoordi gingen. Spr. hoopt cn vertrouwt, dat die ook zal worden verkregen. Alsdan be gint een tijdperk van fundamenteel andere aard dan tot dusver. De heer Drees gaat dan in vogel vlucht de geschiedenis na sinds de da gen van Houtman, nu 350 jaar geleden en hoopt dat de stroomversnellingen en draaikolken in de loop der allerjongste geschiedenis de stroom niet onbevaar baar zullen maken. Na de slachtoffers aan beide zyden herdacht te hebben, vertrouwt spr., dat deze dag mag bij dragen tot het beëindigen van de droe ve stryd. Nochtans moeten wy de realiteit zien. De resultaten dezer conferentie heb ben noch in Nederland noch in Indo nesië allerwege instemming gevon den. Over en weer moesten nu een maal concessies worden gedaan. Erger dan die bezwaren acht spr. de ongerustheid over de toekomst. Op allen, die bij het accoord zijn betrok ken, rust dan ook de plicht om te to nen. dat hiermede een goede keuze is gedaan. Er staat een ontzaglijk zware tijd te wachten. Na jarenlange oorlog en revolutie en verbittering der geesten, kan slechts na lanre moei zame arbeid resultaat worden ver wacht. Doch Indonesië is een der vrucht baarste en potentieel rykste landen ter wereld. Spr. wenst het toe, dat het on der de nationale vryheid met snelle en vaste tred de weg naar de toekomst zij gaan van menselijke vrijheid, rechts zekerheid en verhoging van levenspeil Wat hier in Nederland in 4 jaar werd bereikt, moge een voorbeeld zijn wat mogelijk is en moge het vertrouwen hebben gewekt, dat dit ook in Indonesië Katoenen eindproducten worden duurder VERMOEDELIJK 12—18%. (Speciale berichtgeving) Van 1 November jl. af is aan tex tielfabrikanten veroorloofd de ver vangingswaarde van katoenen garens door te berekenen. Dit is een gevolg van de devaluatie en het betekent, eenvoudig gezegd, dat de katoenen eindproducten in prys zullen stygen. Dc kaloenprys zeli is ten gevolge van de devaluatie met 43% gestegen. Bij de garens demonstreert zich dat prysverschil met 30%. Globaal genomen komt de prysver- hoging van het eindproduct neer op 12-18%. Dit hangt uiteraard af van de bewerking, welke dit eindproduct heeft ondergaan, waarby de loonfactor een belangrykc rol speelt. kan, met medewerking van Nederland. Niet als heerser doch als helper. Na nogmaals dank te hebben gebracht, verklaarde voorzitter Drees de confe rentie voor gesloten. TERUG NAAR DE TROPEN. Hiermede werd een stuk geschiedenis afgesloten, ook naar het uiteriyk. voor Den Haag. Vele Indonesische gasten hadden reeds lang te voren hun terug reis naar de tropen geregeld, andere staan te hunkeren om uit het nu toch wel koude najaarsweer te kunnen vluch ten naar de koesterende warmte. Zeker blyven er nog een aantal gas ten voor verdere arbeid, terwijl anderen dralen met terugkeer. Doch zy zullen het stadsbeeld niet mepr beheersen. De R.TC-auto's verdwynen van he' Plein in de binnenstad en uit de schaduw van het Kurhaus. Voor Schevenlngen breekt thans ten volle de winterrust aan. De grafelijke zalen en het oude Binnenlmf herkrij gen hun oude eerbiedwaardige stilte Als men er in slaagt om ook in In donesië de oude eerbiedwaardige ge moedsrust terug te vinden *n vreemde avonturiers er uit te houden dan zal de welvaart in nationale vrilhe'd spoe diger zyn weergekeerd dan men thans durft hopen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1