Leven in Engeland wordt moeilijker en duurder STIJGENDE WERKLOOSHEID IN BEIGIE Voor vele kinderen is reeds nu op school geen plaats STADSNIEUWS van ZATERDAG 25 OCTOBER Het volgend jaar 175.000 bouwvakarbeiders werkloos (Van onze Londense correspondent) De winkeliers vrezen, dat vooral zij de dupe zullen worden van de nieuwe bezuinigingen, omdat de voorraden zul len afnemen en de koopkracht eveneens zal verminderen. Schaarste wordt ver wacht. vooral op het gebied van textiel, aardewerk, karpetten, schoenen, tech nische artikelen en ook kinderbenodigd- heden- Dat zal zich evenwel niet voor de zomer doen gevoelen. Levensmidde len, met name vlees, en zuivel, zullen waarschijnlijk pas in het voorjaar duur der worden. De tabaksreserve is ook nog groot genoeg om het onmiddellijk effect der importvermindering op te vangen. Het is dus voornamelijk uitstel van exe cutie De benzineprijs is de enige, die dadelijk na Attlee's rede omhoog ging. Dat er voortaan voor doktersrecepten zal moeten worden betaald, wordt niet als een ramp beschouwd. De bedoeling i5 vooral de toch al overwerkte dokters t? ontlasten, doordat de mensen nu eer der weerhouden zullen worden om voor allerlei kleinigheden, waarvoor ze bij de drogist terecht kunnen, naar hun ge neesheer draven. Op die manier denkt de regering tien millioen pond te bezui nigen op de gezonlheidsdienst, welke 300 millioen per jaar kost. Zy, die ouder domspensioen geneten, worden echter van betaling vrijgesteld. Door afschaf fing aan de subsidie, zal het veevoeder aanzienlijk duurder worden. De bedoe ling is. dat de boeren thans meer dan tot nu toe hun eigen voederstoffen zul len verbouwen. Vooral grote gezinnen worden tamelijk hard getroffen, niet alleen door de reeds genoemde stijgingen, maar ook door de duurdere schoolmaaltijden, waarvan bo vendien voorlopig de helft van de kin deren verstoken zal blijven, omdat een uitbreiding van het systeem thans niet kan worden overwogen. De afschaffing aan de speciale transport-faciliteiten voor de plattelandsjeugd schept een nieuw probleem. De scholenbouw wordt Transport, Barnes, blijkt, zijn hier nog genoeg haken en ogen. EIND MAART VERKIEZINGEN? De afgekondigde maatregelen worden door de oppositiepartijen beschouwd als een nieuw teleurstellend voorbeeld van haastige improvisatie, in plaats van een grootscheeps plan, dat het kwaad in de wortel aantast. Volgens sommigen had de .regering tweemaal zoveel moeten be zuinigen. Kon de regering dit echter doen zonder haar gehele politiek omver te werpen? In Lagerhuiskringen heeft men de in druk, dat Stafford Cripps in de tegen woordige zitting van het parlement geen nieuwe begroting meer zal indienen, om dat de regering zich eerst tot de kiezers zou willen wenden. Dat zou betekenen, dat de verkiezingen eind Maart zouden worden gehouden, nog voordat de kos ten van levensonderhoud belangrijk zul len zijn gestegen,. eveneens geremd, maar een goede op lossing is het om 'n eenvoudiger uitvoe ring toe te passen, waardoor materiaal kan worden bespaard. Desniettemin is de situatie op onderwijsgebied al moei lijk genoeg. Er zijn reeds tal van kin deren, voor wie op de scholen eenvoudig geen plaats is. Toch probeert de rege ring aan de verhoogde schoolplichtige leeftijd van vijftien jaar vast te houden. Voor de reeds wanhopige woningzoe kenden wordt alles nog wanhopiger. Er zullen volgend jaar 20.000 huizen min der gebouwd worden dan in het lopende jaar. De huizenbouw bedraagt thans nog maar de helft van het aantal, dat in 1937 werd gebouwd. In een kwart eeuw is het. cyfer niet zo laag geweest en dat terwijl de huizennood zo groot is. De conservatieven zijn bijzonder gebe ten op de blijkbaar aan Aneurin Bevan gedane concessies om van het vermin derde aantal woningen een groot per centage door de overheid te laten bou wen, zodat er minder huizen te koop zul len worden aangeboden en de prijzen vermoedelijk tien procent zullen stijgen. Het eigen huis is altijd het ideaal ge- KW 168 5 kKW 175 2s weest van de Engelsen, ook van de klei- kw 22 25 kKW 130 4 k ne man. Men verwacht, dat in het ko VISSER1JBER1CHTEN KATWIJK. 2D Oct, Vangstberlchten van hedenmorgen. KW 86 30 k KW 67 14 k KW 38 10 k.; KW 18 30 k (nog 10 netten halen); KW 78 4 k.; KW 41 5 k.. KW 29 2 k.; KW 7 10 k KW 6 5 k.; KW 5 5 k.; KW 54 4 k.; KW 110 2 k.; KW 44 25 k.; KW 43 10 k.; KW 42 7 k KW 15 1 k." KW 85 5 k.; KW 18 40 k.; KW 123 5 k KW 127 12 k.; KW 65 30 k.; KW 163 30 k.; KW 159 65 k KW 124 4 k.; mende jaar 175.000 bouwvakarbeiders KW 19 4 k; KW 161 34 k - IJM 74 12 k zonder werk zullen komen, die dan naar KW 14 34 k! de exportindustrie zullen moeten wor- jüjcm) KW 3" 15 k.; "(idem); KW 140 17 k. den overgeschakeld. Tijdelijke werkloos- nfiem). KW 47 70 k. (idem). KW 173 4 k. heid elders zal nog meer industrieële(idem); KW 227 12 k. (idem); KW 167 volksverhuizingen teweeg brengen. Er i 50 k (idem); KW 56 17 k. (idem), zullen thans onmiddellijk stappen wor-1 g^ssïomeïdi'irw 41. KW 7. KW 110. den gedaan om overleg te plegen met KW 168 KW 37 KW 158 KW j61 het bedrijfsleven, teneinde de prodUC,lej Gemiddelde haringdrijfnetvlsserl|. Vlaar te verhogen. Naar uit Attlee's rede en dingen: 16 k.; Schevenlngcn; 14 k.; uit de vermaningen van de minister van wijk; 17 k. Kat- HOOFDPUNT <- -m Mi|nhardt Hoofdpijnpocders. Doos 45 ct. Mijohardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. Fusie Frankrijk, Italië, Benelux? De Franse Minister van Financiën, Maurice Petsche, heeft bij de o.e.e.s. een memorandum ingediend, dat naar men gelooft een uiteindelijke fusie bepleit van Frankrijk, Italië en de drie Beneluxlanden in een monetair blok met volledige vrijheid van han del tussen de daartoe behorende lan den. WAAR blijjft de millioenste cent? De millioenste cent voor het Nationale Legermonument op de Grebbeberg j niet binnengekomen. De centen- itroom was aanvankelijk minder gewor den, doch na de hernieuwde actie op alle PTT-kantoren, is er opnieuw een opleving. Wij vernamen van de burge meester van Rhenen, dat thans negen honderd negen en dertig duizend acht honderd zeven en dertig en een halve cent is ontvangen. successen van paul van kempen. De dirigent Paul van Kempen is uit Parys teruggekeerd waar hü, met veel succes weer een aantal concerten in de Salie Pleyel gedirigeerd heeft. Na zijn optreden ontving Van Kem pen nieuwe uitnodigingen voor concer ten, o.a. voor de uitvoeringen van de Missa Solemnis en de 9e symphonie van Beethoven door het orkest van de „Con certs Lamoureux" in het komend voor jaar, voor een aantal concerten met de Orchestre National en ten slotte nog voor het komende muziekfestival te te Bordeaux. gelukwensen AAN Mr f. m. a. sciiokking. Het college van B. en W.. van Den Den Haag, na de benoeming van mr F. M. A. Schokking tot burgemeester, voor tie eerste maal bijeen, heeft zijn geluk wensen tot uitdrukking gebracht, door het. zenden van een telegram en een boeket bloemen. Mr Schokking zal a-s. Dinsdag Den Haag bezoeken, teneinde ce datum en regeling van ziin instal latie met het college te bespreken. telegram aan minister: beëindig vleesdistributie". De Federatie van Amsterdamse sla- Eerspatroons heeft een telegram aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gezonden, waarin met klem en in het belang van het be drijfsleven verzocht wordt alles in het v'erk te willen stellen om de distributie ran vlees ten .spoedigste te doen beëin digen. De thans heersende, u bekende, on mogelijke toestand in de bedrijven is onhoudbaar. Allerwege heerst verwar ring en de besturen kunnen geenerlei verantwoordelijkheid meer op zich ne men, aldus het telegram. duits protest tegen grens wijzigingen verworpen. Een Amerikaanse ambtenaar heeft meegedeeld, dat de geallieerde Hoge Commissie een protest van de West- duise regering tegen correcties van de ^derlands-Duitse grens heeft verwor pen. °e regering van West-Duitsland pro testeerde 4 October bij de geallieerde H°se Commissie tegen „eenzijdige" §:en$wijzlgingen in de provincie Kleef en de wijze waarop zij werden uitge voerd. n decorwagen van toon hermans in de verdrukking. Gistermorgen is de décorwagen van bet gezelschap van Toon Hermans, die fP de terugreis was van zijn optreden Jn Eindhoven, op de grote verkeersweg nabÜ Zalt-Bommel door een vracht auto met aanhangwagen, geladen met stenen aangereden. De aanhangwagen met costuums, décors enz. werd gegre- ren en grotendeels vernield. Alle rao- Ue :jke a'tributen lagen in bonte men geling over de weg verspreid; persoon- blke ongelukken deden zich niet voor. Maatregelen tegen misstanden (Van onze Brusselse correspondent) In de eerste helft van October is in België de werkloosheid plots met enkele duizenden gestegen, zodat er momenteel niet minder dan 194.000 volledig en 51.000 gedeeltelijk en toevallige werklo zen zijn, die stéun trekken. In tegenstelling met Nederland ver krijgen de werkloze arbeiders en amb tenaren, op vertoon van hun ontslag brief onmiddellijk steungeld. Het wordt wekelijks uitbetaald. Onder de volledig werklozen zijn 32.000 seizoen-arbeiders, die in Noord-Frankrijk de suikerbieten campagne of de graanoogst hebben mee-, gemaakt. Zij laten zich thans, na hun terugkeer in België en met toestemming van de regering, als werklozen inschrij ven. Met de 10 600 Belgische grensarbei ders, die in Nederland werken, is dit niet het geval.daar deze meestal in de indus trie arbeiden, voornamelijk in Noord- Brabant. Het ministerie van Arbeid werkt een reglement uit, dat de talrijke misbrui ken. inzake werklozensteun, moet ver hinderen. Zo heeft men vastgesteld, dat een' te groot aantal jonge vrouXvén, na enkele maanden onder de officiële loon schaal gewerkt te hebben, zich met een ontslagbrief op het werklozenbureau aanbiedt en nu sedert Jaren steun ont vangt. De arbeidsinspecteurs hadden tot nog toe aanwijzing gekregen om deze misstanden oogluikend toe te laten Waarom? Waarschijnlijk wil men niet de Indruk wekken, dat betaalde ambte naren jacht maken op de z.g. „lijntrek kers" of handige jongens, want ook de werkloos geworden bekwame vakarbeider zou deze controle moreel ondergaan en er onder lijden. Een inspecteur formuleerde dit tegen over ons nogal realistisch: „het is beter", zeide hij, ,.10 luiaards te laten lopen, dan één rechtvaardige te grieven". Zolang de werkloosheid beperkt bleef tot een 100.000 man (waarin dan de z.g. residuele werkloosheid begrepen is, n.l. de 40 000 50.000 man boven de 50, aan v/ie geen nieuwe arbeid meer toegewe zen wordt) kon men deze typische Bel gische politiek van het door-de-vingers- kijken voortzetten. Maar in 1948 kostte de werkloosheid aan de scha Aist retds 2 milliard francs. Het werd dus hoog lijd het kaf van het koren te scheiden. Het thans in overweging genomen plan voor ziet er in, dat zekere categorieën, b.v. de gehuwde vrouwen, van de werklozen steun worden uitgeschakeld. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: mej. A. L. Cahn (Rot terdam) en de heren H. Mees (Amster dam; H. G. van Otterloo (Den Haag) en A. van Rijckevorsel van Kessel (St. Oedenrode). Candidaatsexamen Klassie ke taal- en leterkunde: de heer H. A, van Dijk (Rotterdam); economisch doc toraal examen Indologie: de heer f. Ouwehand (Oegstgeest)taalkundig can didaatsexamen Indologie: de heer S. N. Terpstra (Hoogmade); doctoraal examen geneeskunde: mej. A. G. A. van Speng" Ier (Dordrecht) en de heren Th. J. E. v. d. Laan (Katwijk aan Zee) en J. C. Wieringen (Leiden); artsexamen le ge deelte: de heer J. f. van Nes (Leiden); artsexamen 2e gedeelte: de heren A f. America (Wassenaar)M Boorstra (Heerenveen) en H. J. Plso (Leiden). E.H.B.O.-RAAD. Contactavond. In de grote Burcht-zaal hield gister avond de E.H.B.O.-Raad, bestaande uit alle Leidse E-HJB.O.-vereni2in|en, zijn eerste contactavond ter inleiding van het groots opgezet winterprogramma. "n Uitverkocht huis heeft volop genoten van alles wat op deze avond ten tonele werd gebracht, en tevens kunnen con stateren dat een gezamenlijk optreden een hechte band geeft. Moge dit in de toekomst blijven doorwerken! Voorzitter P. Agema opende met een kort woord, zich speciaal richtend tot de talrijke aanwezigen, met de wens dat, nu er steeds meer ongevallen voor komen, de leden door een trouw en regelmatig bezoek aan de oefenavonden paraat blijven voor een doelmatige hulpverlening. Hartelijk dank bracht spreker aan de talrijke firma's voor de geschonken prijzen, voer de aanschaffing van nieuw materie enz. Hersengymnastiek en familiecompe titie en een film van de Lichtfabrieken vormden het voornaamste deel van deze uitermate geslaagde avond. Burgemeester en, mevr. Van Kin schot hebben gisteren een langdurig be zoek gebracht aan de in het Elisa- bethshof aan de Oude Vest georgani seerde bazar van de Oranje Garde. Men kan er tot hedenavond terecht! Bij de opsomming van de Mercu- rius-leden, die langer dan 25 jaar lid dezer vereniging zijn, zijn de namen weggevallen van de heren C. de Graaf en P. van Weeren. Wilt V een aardig spelletje voor de Zaterdagavond? Knip dan de drie figuren uit langs de stippellijnen en leg ze zodanig, dat de twee ruiters beiden op normale wijze een paard berijden. Op een kruispunt. Rex John Wayne is een' van die Hollywoodse sterren, die uitstekend zijn vuisten weet te gebruiken, op kanonnen gelijkende pistolen spelenderwijs „be dient" en paarden door woeste streken laat snellen, ongeacht de vangarmen van bomen, rivieren, bergen of boeven ,Voor de strop geboren" is weer eèns zo'n goede titel met 1.000.000 volt span ning. Men verwacht gevechten in speel holen zo ongeveer 10 tegen 1 wil de achtervolgingen op pijlsnelle paar den, een grimmige sherrif, duistere schurken en alle andere attributen, die noodzakelijk zijn om een mens voor de strop van een goed nieuw touw rijp te maken. Men zal dit alles in overvloed kunnen zien. Roulette tafels zakken in elkaar door de zware lichamen, die er op gesmeten worden. Tafels worden houtsnippers, kortom, van "t speelhol blijft een ruïne over Wayne wint niet.. Bij een achtervolging is hij echter de overwinnaar, de schurken vermoeden hem in de eeuwige jachtvelden, daar toch geen mens een val met kar en al van een hoge berg in een snel- stromende rivier kan overleven. Wayne blijft niet alleen springlevend, maar redt bovendien een schone boerendoch ter, die met hem tientallen meters van die berg afviel. Veel tijd houdt onze held, ondanks al deze avonturen en nog enkele meer nog over voor de romantiek. Hij behoeft aan het einde van de film zijn edele nek niet in het touw te leggenhij staat aan de ploeg en trekt diepe voren in de zwarte aarde. Zijn vrouw kykt liefdevol toe Het kruispunt van Wayne's filmloop baan? Onmogelijk! Uitstekende show. Luxor Marika Rökk is niet de eer ste de beste. Het is ons niet bekend hoe lang het precies geleden ls, dat zij voor de film debuteerde. Trouwens, daar mag Je bij dames eigenlijk niet eens over préten. Maar in ieder geval is het wel enkele Jaren geleden. Wie haar deze week ziet in „Fregola", zou denken.dat zij aan het prille begin van haar car rière staat; zij speelt met een vaart en een enthousiasme alsof haar leven er van afhangt. D* ene dans volgt op de andere en het aantal liedjes, dat zij brengt ls legio. Van cóstuum verwisse len doet zy even snel en gemakkelijk als U en ik met de ogen knipperen en overal waar zij verschijnt, treedt zij op in een omgeving van stijlvol raffine ment en weelderige décors. Het ver haaltje dat er om heen gesponnen is, heeft niet veel om het lijf, doch heeft de verdienste de beelden in een zeker verband te brengen, waar zij anders als dróóg zand aan elkaar zouden hebben gehangen. De hoofdzaak is evenwel „show" en daarin zien wij Marika Rökk op haar best! De schuldige gemeenschap Casino Londen is een millioenen- stad Er zijn honderden en honderden straten en duizenden en duizenden hul zen. In één van die huizen, Dulcimer- street 10, woonden voor de oorlog en kele wonderbaarlijk lijkende mensen; zij zijn echter in 't geheel niet vreemd, men vindt hen overal, in alle steden. Een droge weduwe met menig spaar centje nog te bewegen tot een hu welijk een heer, zich noemende me dium, doch een oplichter zijnde, een gepensioneerde boekhouder met vrouw en dochter, een eerzame moeder en haar enige zoon, die op het slechte pad raakt en zelfs door schuld Iemand doodt; en ten slotte de garderobe-juf frouw van een derderangs „club", er gens achter In Soho. Terey, de jongen, die het goede pad verliet, raakt in de gevangenis. Een kennisje van hem viel uit een gestolen auto, waarmede hij over donkere wegen snelde Zij verloor het leven. Terey krijgt gratie, voordat overigens een campagne opgezet door de huisge noten tot succes heeft kunnen lei den. „Het huls in de Dulcimerstreet" is een eerlijke film Het resultaat ls een brokje Brits leven geworden, niet steeds opwekkend, maar toch ook niet steeds somber. Richard Attenbourgh 1$ als vanouds: iets te gechargeerd. Alastair Sim, Stephen Murrey en Fay Compton zijn de bewoners van Dulcimerstreet 10. Er zijn in deze film zeer aardige Er zijn in deze film zeer opmerkelijke Echtelijke trouw. Trianon Sinclair Lewis schreef in dertijd zijn „Cass Timberlane" Wie is deze Cass Timberlane? Een rechter met hoge morele opvattingen, speciaal,wan neer het de huwelijkstrouw betreft. En nu ontwikkelen zich rond en in het leven van deze rechter gebeurtenissen, zoals dat in zo menig leven geschiedt: hij komt ten slotte in dezelfde positie te staan, als van de velen, over wie hij te oordelen had. Hij ls een standvastig en bezadigd man, die zijn jonge, charman te vrouw, die het leven nog niet kent en zich graag wil onderdompelen in de ge varen en avonturen van het grote stads leven, ten slotte laat gaan omdat hij geen afstand kan en wil doen van zijn hoge principes. Dat deze vrouw ten slotte bij hem terugkomt en zij, wijzer geworden, het grote geluk beseft, dat al leen bij deze nobele rechter te vinden is, is een bevredigend einde van dit ver haal, waarin het veelvuldig scheef lijkt te gaan. Spencer Tracy, als rechter, ls hier niet alleen een voortreffelijk mens, maar er gaat tevens de grote innemendheid en betrouwbaarheid van hem uit, die een vrouw ten slotte toch het hoogste waar deert. En Lana Turner is de vrouw, aan wie hy zijn grote liefde geeft: evenals Tracy een uitnemende en sensitief spelende actrice, met charme en warmte, een vrouw, gelukkig wars van de oppervlak kigheid van zoveel andere Amerikaanse filmsterren. Geen „grootse" film, maar een vol fynzinnige trekken en buitengewoon aantrekkelijk van sfeer. Victor Hugo Lido „De ellendigen" van Victor Hugo is reeds enkele malen verfilmd, en met reden. Deze Italiaanse versie heeft één groot gebrek: er is wel by- zonder geschrapt in Hugo's drama de film had of langer moeten zyn eventueel in twee delen of gecom- primeerder. Toch moet men waardering hebben voor 't werk, alhoewel minder ellénde wordt getoond, dan men had kunnen verwachten. De film richt by- zondere aandacht op het ryke (en een zame) leven van de gevluchte gevan gene Valjean en de ontwikkeling van Cosette tot vrouw. De herbergier werd een echt film-type. Het spel ls vurig zuideiyk voor ons Noordelingen misschien iéts „te" zodat de film geen gebrek heeft aan duidelijke expressies en bruisende kracht Met een beklemd hart moet men het f'ama volgen; de achtervolging van ja:en en jaren van Valjean Is onmen selijk, omdat zyn veroordeling tot dwanga<>eld tegen dè menselijke mo raal indruiste. Hij overwlnf ech'er doo- houding en handelen de pestilente sfeer van een bestiale politiemacht. Ned. Chr. Vrouwenbond PROPAGANDA-AVOND SLAAGDE UITSTEKEND. Gisteravond werd in „de Harmonie" een zeer druk bezochte vergadering van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond gehouden. De preidente. mej. N. de Rave, sprak een inleidend woord, waarby zy uitging van een schriftgedeelte uit Math. 10. waarin Christus zegt. dat de goede stryd gestreden wordt in de weg van het of fer. het ïyden en de volharding. Nadat de secretaresse, mevr. Wilbrink, haar keurig verzorgd overzicht van een vorige byeenkomst had voorgelezen, volgde de declamatie van mevr. Van In- gen Schenau, w.o. enkele verzen van Jac. v. d. Waals, waarna het wederom de pre sidente was, die in een vlot speechje doel en betekenis van de N.C.V.B. uit eenzette. Met nadruk wees spr. op het grote verantwoordeiykheidsgevoel van de christenvrouw Op elk terrein van het openbare leven zal de vrouw haar in vloed doen gelden. Haar gaven en krach ten mogen temidden van de gemenschap niet onbenut blijven liggen. Voorts wees spreekster er op, dat onze arbeid in getrouwheid aan God geboden, volbracht moet worden en dat de N.C. V3. open staat voor vrouwen uit diver se kerkelyke en staatkundige richting. Ten slotte weidde mej De Rave nog uit over het afdelingswerk en de diverse clubs, welke de NC.V3 in Leiden heeft. Als nieuV/ste aanwinst noemde zy de declamatie-club o.l.v. mevr. Van Ingen Schenau. Met een tableau, insigne en vaandel van de bond voorstellende, werd deze geanimeerde avond besloten. Verschei dene nieuwe leden traden toe. A. M. van Zwicht 80 jaar De nestor der Leidse boekverkopers, de heer A. M. van Zwicht, wordt a.s. Maandag 80 jaar. Na een opleiding van enkele jaren by de firma W. de Haan in Utrecht, trad hü in dienst by de toenmalige fir ma Blankenberg alhier. Toen hem na enige tyd het agentschap van de NRC. werd aangeboden, achtte hij tevens het ogenblik aangebroken om zelf een zaak te beginnen. Op 3 Mei 1903 vestigde de heer Van Zwicht zich in het pand op de Breestraat, waar men de kwieke en krasse oude heer dageiyks kan aantref fen. De heer Van Zwicht verzorgde in vroeger jaren gedurende meer dan een kwarteeuw de plaatsbespreking in de Leidse Schouwburg. Moge zyn gezondheid voorlopig tot de datum van zijn gouden Jubileum als boekverkoper biyven, zoals zy steeds is geweest! PROPAGANDA-FILMAVOND DIERENBESCHERMING. Vele nieuwe leden gewonnen. Enthousiast en meeslepend, soms hef tig bewogen, sprak de heer G. Nieu- wenhuizen, dir. van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, gisteravond in de Stadsgehoorzaal voor de Leidse afdeling, over de plaats welke het dier In de samenleving behoort in te nemen en over de verregaande, soms onbe- schrijfeiyk wreedaardige, mishandelin gen, waaraan dieren bloot staan Met ergerlijke staaltjes uit de practljk il lustreerde spreker dit, wat werd aan gevuld met enkele films. Geen sentimentaliteit,., geen dieren - cultus, maar respect voor hetgeen door God geschapen is, dat is dierenbescher ming, aldus de heer Nieuwenhulzen, die grotendeels jeugdige aanwezigen, welke de zaal nagenoeg geheel vulden, dringend aanspoorde lid te worden van de vereniging, voor zover zy dat nog niet waren, en in ieder geval mee te werken aan de bescherming van het dier. Spreker lichtte vervolgens enkele films toe, waarvan er een handelde over hoornvee. De tweede film had het meest edele dier. het paard tot onder werp. met aardige opnamen van de Voorschotense Paardenmarkt. De derde rolprent handelde over de huisdieren en gaf aan hoe deze op de juiste wyze ver zorgd dienen te worden, waarby het geenszins nodig ls het lieve „honnepon- ne hondje" na een gebakken biefstukje met een sprookjes-vertelling in slaap te brengen. Maar goede ligging en goed eten zyn elementaire eisen. De plaatselijke voorzitter, mr W. Hu- genhultz, sprak een openingswoord en dankte aan het einde de nationale di recteur voor deze geslaagde avond, wel ke o.a. werd bijgewoond door de heer R J. Meyer, commissaris van Politie, en de heer L A. Mennes, directeur van de Markt- en Havendienst. Tydens de pauze en na afloop was er gelegenheid zich als lid aan te mel den, waarvan velen gebruik maakten. Een collecte.voor dit doel werd met een goed resultaat gehouden. DE BETEKENIS VAN N.-GUINEA. Voor de afdeling Leiden van de Ver eniging „Oost en West" hield ir J. H. Schijfsma een lezing, waarin hy de be tekenis van Nieuw-Gulnea voor de Nederlander uiteenzette. Spreker, die lange tijd na de oorlog in Nieuw-Gul- nea vertoefde, legde er de nadruk op, dat dit land, dat tot Melanesië behoort, niet tot Indonesië maj worden gere kend. Integendeel bevolking, flora en fauna zyn geheel anders. Nieuw-Guinea is allerminst onbelangrijk, noch zijnde vele millioenen „in het moeras gesme ten", zoals sommigen durven te bewe ren. Zeer grote bedragen zyn geïnves teerd in de petroleum (Ned. Petroleum Maatschappy) en goudwinning, terwijl er ook voor verschillende cultures als katoen en cacao enz. goede mogeiykhe- den aanwezig zyn. Voorts zijn er goed te ontginnen bossen. De exploratie en exploitatie, aldus spreker, zullen echter moeten geschieden als gemechaniseerde bedryven, althans volgens Westerse werkmethodes, en niet, zoals op Java en Sumatra, met laagbetaalde koelies. Het vervoer zal niet steeds behoeven te geschieden langs aan te leggen we gen, doch naar het voorbeeld van het Australische deel van het land, met vliegmachines en verder langs de ri vieren. Spreker toonde aan, dat een exploitatie door de Indonesiër nimmer kan slagen; daarom is het noodzake- ïyk, dat Nieuw-Gulnea onder recht streeks Nederlands bestuur biyft, mede en vooral in het belang van de Papoea! MEVR HEEMSKERK LEIDT TE BARCELONA. Mevr. Fenny Heemskerk nam in de vierde ronde van het internationaal da- messchaaktournooi te Barcelona d»; leiding door van de bekende Engelse speelster mej. Saunders te winnen. De stand luidt: 1. Mevr. Heemskerk 3 punten; 2. mej. Bussers punt plus 1 afgebr. partij; 3. mevr. Slmans Chaude 2^ punt; 4. mej. .Trammer 2 punten plus 1 afgebr. party; 5 en 6. mej. Cisuentes en mej Saunders, beiden 2 punten; 7 en 8. me vrouw Guinart en mej. Celat, beiden 1 punt. Oratie van derde Harvard-gasthoogleraar prof. dr perry miller sprak over samenleving en literatuur. In het Groot Auditorium van de Aca demie hield prof. dr Perry Miller gis termiddag zyn inaugurele oratie als derde gasthoogleraar uit Harvard. Prof. Miller, die gedurende het huidige aca demische jaar colleges zal geven over de Amerikaanse literatuur, volgt prof. Schlesinger als tweede en prof Hocking als eerste gasthoogleraar op. De oratie was gewyd aan het onderwerp „samen leving en literatuur in Amerika". Prof. Miller schetste de grote over eenkomsten tussen het ontstaan van de Nederlandse en de Amerikaanse zelf standigheid, zoals die weerspiegeld wordt in het werk van de historici. On danks de essentiële verschillen in dat ontstaan en inde latere ontwikkeling zyn er in de ogen van de Amerikanen inderdaad talrijke punten van overeen komst. Spreker illustreerde deze over eenkomsten en verschillen in het by- zonder door een vergeiyking te trekken tussen het werk van Motley en prof. Geyl. Uit de geschiedenis van beide landen vallen lessen te leren voor de samenleving als geheel, en de geschied schrijvers hebben te dien aanzien een belangrijke taak. Prof. Schlesinger, aldus spreker, schet ste in zyn oratie als gasthoogleraar de opkomst van Amerika als wereldmacht. Tegeiykertyd heeft de Amerikaanse schrijver zich de gehele wereld als le zerskring verworven. De oorzaken van deze zegetocht der Amerikaanse litera tuur zyn niet de dingen waarop men uit chauvinistische overwegingen trots pleegt te zyn. De aandacht die de Ame rikaanse auteur vraagt vloeit voort uit het feit, dat hy schryft in de werk plaats, waar de toekomst van onze be schaving wordt gesmeed. Nu de mens een macht in handen houdt als nimmer tevoren, een macht die wel kan doen doch ook alles kan vernietigen, mag hij zich niet langer toevertrouwen aan mensen die naar verzoening en bemid deling streven. Daarom ls het de plicht van de Amerikaanse schrijvers, de waar heid te brengen, de feiten te geven zoals zy zyn, daarby niemand te ontzien en de vinger steeds op de wonde leggen. Tot dusverre heeft de Amerikaan zich met ere van die taak gekweten. In welk opzicht hy ook mag hebben, ge faald, hy heeft in ieder geval de moed getoond welke daartoe wordt gevraagd. Dit is de reden, dat hy overal gelezen wordt waar de mensen nog vry zijn naar eigen keuze te lezen. Dit tekent ook de algemene sfeer van de Ameri kaanse samenlezing: niet beschouwend naar het verleden gericht, doch bou wend naar de toekomst. En dat is van het hoogste belang, want het leven zelf zal niet eenvoudiger worden. Wat tot nu toe door de samenleving is gedaan zal weinig blyken te zijn vergeleken met wat voor die samenleving nog te doen staat. In de gebruikeiyke toespraken na de voordracht legde prof. Miller de nadruk op het belang van internationaal con tact, waarvan de samenwerking tussen Harvard en Lelden een waardevolle uiting moet worden geacht. Na afloop van de oratie werd in de receptiekamer een druk bezochte ontvangst gehouden. Leidse Tuiniers- en Bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbonden" chrysanthen-avond. De maandelijkse vergadering vap bo vengenoemde verenlgihg stond gister avond in het teken der Chrysanthen. De deelnemers aan deze wedstryd hadden hun potten met gekweekte Chrysanthen in alle hoeken van Zaal Aniba, Herenstraat, opgesteld. Er wa ren diverse bloemwerken van Chry santhen smaakvol opgemaakt. Nadat eerst de huishoudeiyke zaken waren afgedaan en enige nieuwe leden geballotteerd, kon de jury, bestaande uit de heren J. H Smit, Joh. Jonker, ere-voorzitter der ver., en A. Lagendyk, tot keuring van het ingezondene over gaan. Na een zeer moeiiyke taak, want de zaal was in een ware tentoonstelling herschapen, kon de voorzitter der jury, de heer Jonker, rapport uitbrengen. De uitslagen waren als volgt: Prijsvraag: H. de Pree 21 punten, J. v. d. Berg 20 p., G. Th. Buis 18 p., J. van Oosten 19 p. en B. J. Limburg 17 punten. Groepen: J. v. d. Berg 30 punten, G. Th. Buis 18 p.; H. de Pree 16 p. en J. B. Korenhof 16 p. Bloemwerk: J. van Oosten 25 punten, W. Dool 24 p. Puntenstelsel: J. van Oosten 8 pun ten, J. Kop 6 p, en J. B. Korenhof 4 p. De heer Joh. Jonker besprak het vele goede bij de inzendingen, doch spaarde ook de critiek der inzenders niet, zodat belanghebbenden hiermede in het ver volg hun voordeel konden doen. Hierna werden de deelnemers in de gelegenheid gesteld hun ervaringen by de cultuur naar voren te brengen, waarvan velen gebruik maakten. Deze gedachtenwisseling was buitengewoon leerzaam. Enige leden kwamen h»et vragen be treffende moeilijkheden met hun ka merplanten. welke tot genoegen wer den beantwoord en vooral door de vele aanwezige dames vol belangstelling werden aangehoord. Aan het einde der vergadering stel den diverse inzenders hun bloehiwerken en planten beschikbaar om onder de aanwezigen te verloten en zo kon de voorzitter, de heer J. H. Smit, consta teren. dat het een buitengewoon leer zame, mooie en prettige avond geweest was. Geslaagd voor het apothekers- asslstentsexamen: de dames A. Barlst, S. M. Bogaards. A. Doedens, A. Klrid, G. A Koots, J. Massink. G T. A. Meyer, C. M. A. Verkade, B. H. T. Vermeulen, A. L. Waersegers en M. J. Zwart. SCHEEPSBERICHTEN. ALDABI, R'damRio do Janeiro, 28/10 pass. Vincent; ALDEBARAN. Tacoradl— Mlddles-bro. pass. 28/10 Oucssant; AL- WAKI, New YorkAntwerpen. 28/10 50 mill West Sclllles; DRENTE. 27/10 van New York te New Orleans; GAROET, New York—Batavia. 28/10 17.30 van Gi braltar; INDRAPOERA, Batavia—R'dam. pass. 28/10 11 uur Mlnlcoy; KOTA AGOENG, R'damJava. pass. 28/10 13 u. Perlm; SIBAJAK. R'damKaapstad, pass. 28/10 12 uur Plnlsterre; ZUIDERKRUIS, 28/10 14 uur van R'dam naar Batavia;. AALSUM. CalcuttaR'ctam, pass, 28/10 Ouessant; GAASTERKERK. Zanzibar— A'dam. 29/10 van Alexandrlë te Genua: GOOILAND. Buenos AiresA'dam. 29/10 te Santos: JOH. VAN OLDENBARNE- VELT, 28/10 van Amsterdam ten anker reede Prlok: KLIPFONTEIN. 28/10 van Durban naar Lorenzo Marquez alwaar 20/ 10 vcrw.: MAASKERK. Dakam—A'dam, 28/10 van Plymouth naar Le Havre: ME- LISKERK. TantraAntwerpen pass. 28/10 PJnisterre. NESTOR. RodosA'dam. 28'10 van Izmir; ORANJE. BataviaAden A'dam. pass. 28 10 Guardaful; OVULA (T). 29/10 van Mlfl te Pladjoe verw.; PAULA (T). 28'10 van Pladjoe naar "'i PERNA (T). 28/10 van Paulllac naar Rouen; POELAULAUT. 29/10 van Banjoe- wancl te Surabaya; PR. WILLEM II. 27/ 10 van Philadelphia n. Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 9