Land aan de Nijl Bezoek aan de van donkere wijken Caïro Laatste Berichten Lezers schrijven Voor de Vrouiv Ynni rorhi 111 ZATERDAG 39 OCTOBER (Van een bijzondere medewerker) II Ongelooflijk druk en compact .Is het verkeer in Cairo, de millioenenstad. De open trams puilen uit. Arabieren en ne gers zitten zelfs boven op het dak en hangen er aan alle kanten in trossen aan als een zwerm bijen in een boom. T3xies razen rond, maken wel is waar slachtoffers, maar ach, op een donker leven meer of minder kijkt men hier niet zo nauw. Ondenkbaar vreemd en fascinerend is het bedrijf in de nauwe, donkere stegen van de inboorlingenwij- ken. waar ge geen Europeaan meer ont moet. Ge wringt u tussen Arabieren in lange witte nachthemden, pikzwarte Nubiërs in gestreepte pyama's, eunuchen, fellachen (Egyptische boeven). Als in het land van duizend-en-een-nacht gaan donkere mysterieuze vrouwen aan u voorbij, de fluwelen zwarte ogen fon kelend boven de sluier. Maar ge hebt al uw aandacht nodig voor uw vervolgers. De vervolgers: dat zijn de gidsen: de opdringerigste en onbeschaamdste vle gels van de Oriënt. Waar ge ook gaat, ze volgen u - als ze u eenmaal tot hun prooi hebben uitgekozen als hyena's, en ze laten u niet meer los. Eerst hebt ge op hun rauwe keelklanken „guide, guide,' guide" in hun eigen taal nog ge antwoord „kawi" wat correct „neen dank u" betekent, om daarna via „chou- kranne" (dankje) en het al wat snauwe rige „la" (neen) over te gaan tot de ge nadeslag „fakir Holla'ndy, ma fieh foulous", daarmee te kennen gevend een deviezenarm Hollander te zijn, waarvan uiteraard niet veel voordeel te venvach ten valt. Men zal daarvoor echter niet het minste begrip tonen. Want iedere Westerling komt nu eenmaal van heel vc. en wie van heel ver komt, Is rijk. Bovendien is iedere Westerling zenuw patiënt, die altijd haast heeft-en tot de dingen, die in Egypte hoog genoteerd staan, behoort niet de tijd. Zij weten het maar al te goed: aan het geduld van een Westerling komt eerder een eind dan aan dat van de Arabier. Dus blij ven ze als klitten kleven en schaduwen zü u in hun wijde witte burnoes als boze geesten. Het is ongelooflijk, maar zo'n achtervolging duurt, zolang» uw wandeling duurt: uren lang. En intussen dienen zich lieden aan van allerlei slag. die in brutaliteit en volhardendheid met elkaar wedijveren: souvenirverkopers, water- en pantoffelverkopers, handela ren in rookwerken en zuurtjes met een milliard vliegen er op, sjacheraars in liefdesdranken met opium en hadsjisj er in, kranten venters (die als ge een blad koopt in die onleesbare Arabische hiëro- glyphen voor het schuldig gebleven wis selgeld pornografische fotografieën of freren), kameelzweepjesverkopers en zie lige figuren in lompen, die helemaal niets verkopen en alleen maar domweg bedelen om een baksjisj (aalmoes). Ac tieve schoenpoetsers mikken een kwak vettige schoencrême op uw (mooi glim mende) laarzen. Bij iedere stap vegen uw broekspijpen er door. Dat wordt u te bar en ge draalt u om voor een fikse oorvijg. Maar als ge de smekende ronde hondeogen ziet in een schriel negerge zicht, laat ge uw arm met een zucht zakken en de man aan uw voeten knie len om de bewerking te ondergaan, op welk moment een reus van een Arabier verschijnt, die er zich op beroemt de dader van de klodder zwarte brij op uw schoenen te zijn en op deze goede gronden de neger het recht van poetsen betwist. Een en ander gaat gepaard met een stortvloed van Arabische keelklan ken en er ontbrandt een woedende strijd aan uw voeten, waarbij de smeerdozen en schoenborstels in het rond vliegen. Intussen voelt ge u bij uw mouw gevat: een heel klein, donker, bijna naakt meis je staat naast u, fluistert dat Allah zo oneindig groot is en u, o blanke vreem- MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN. 28 Oct. Groente' veiling. Bloemkool I 2538: Idem II 13— 21; Bospeen 1422; Waspeen 1020; Idem II 58.50; Groene kool 8.5013,20; Rode kool 7 209.50; Chinese kool 7.10—9.20; Boerenkool 4.104.30; Prlncessebonen 69 94; Snijbonen 3283; Andijvie 6.30 1130; Kroten 5 10—6 70; Uien 7—17.10; Kaolselderie 11.8012.90. RIJNSBURG, 29 Oct. Bloemenveiling. Chrysanthen wit 4055; bruin 40—60; geel 3545; rood 30—50: brons 45—55 per bos. grootbloemlge wit 8.0012.00; geel 7.00—9.00 per 100. RIJNSBURGL 29 Oct. Groenteveiling. Aardappelen 68; Andijvie 711; Uien 1216: Kroten 57; Waspeen 1019; Groene kool 6—13; Rode kool 510; Gele kool 57 per kilo. Bloemkool 840; Knol- selderle 814 per stuk. Bospeen 1218; Selderie 35; Peterselie 24. per bos. ROELOPARENDSVEEN, 28 Oct. Bloe menveiling, Choco 516; Monument 18— 24; Rayonanten 6—15; Twello Roem 17 —36; Alston 615; Louis Gem 4951; Lovelinen 2830; Pulling 1038; Agnes Ford 2128; Troschrysantben 2455; Cy- donla 6—21: Choco 23—66; Stella 10—24; Beryl 2449; Cascity 14—29; Goldfinder 11—23; Harmonious 1220; Clo 3641; Pearl Sweetheart 1635; Potchrysanthen 30—50. ROELOPARENDSVEEN. 28 Oct. Groen teveiling. Druiven 51.00; Tomaten A 62.00 —156.00; Idem B 58.00143.00; idem C 4t.00—138.00; Idem CC 22.00—36.00; Idem bonken 24.0048.00; Kropsla 1.50—8.40; Andijvie 5.00—9.00; Bloemkool 8.00—31.00; Groene kool 7.008.00; Kassnljbonen 6.10 —3.40. Idem stek 2.102.60; Pronkbonen 1-20—1.75. BOSKOOP, 28 October Rozen, gr.- bloemig per bos; Florex f. 1.70—2.20; Butterfly f. 1.30—2,40; Rosalandia 1,20 -—-.40Better Times 1,90—2,40; Edith Helen 90—130 ,ct; Duisburg 1.60—2,80: Parel van Aalsmeer f. 2; Vierlanden 2,40 -3.00; Pechtold f 1—1,70; Hadley 1,80 —3,20; August Noack 30—50 ct; Talis man 75 ct: Queen Mary 55—70 ct; Ge mengde rozen 5080 ct. Babyrozen per bos: Sweet Herat 80—130 ct; Wolfs- Glorie f. 0.95—1,10; Ellen Poulsen 50 ct; Else Poulsen 55100 ct; Juweeltjes 75— 130 ct; Orange Triumph 31—54 ct: Po- jvantharozen 90—150 ct: Gloria Mundi 30—45 ct: Ingar Olsson 26 ct. Diversen Per bos* Clematis Mevr le Coultre 2,90. idem Prins Hendrik 1,60—3,80; Chry santen gr bloemig 1.70—2,40; idem ki.- bloemig 90150 ct; idem tros 4070 ct. LEIDEN. 29 October. Coöp. Groenten- veiling. Per 100 kc witte kool 4—5.80: boerenkool 5.70—7 70; savoyekool 5 60— b-90: er oenekool 7.2013; prei 817: e6 40 idem trek. 516: uien 6.10 17.90: peen 618: sorulten 1350: an- oiivje 5—10 20- sla 10—13: nero 13—20: aruiven 50—66: sniibonen 28—121: stol:- oonen 7897: nronkboneh 1439: stam-- ?°n,eb 56—126: witlof 25—65: sp'.nazJe tomaten 13—84. Per 100 stuks: komkommers 9—24. bloemkool 941: 9—24: sla 1 50—10.40: knolsel- cfiJe Per 100 bos: peterselie 1.80; fr IC 23; bleekselderle 30—31; peen deling, zo grenzeloos goed heeft gemaakt, bedekt uw handen met kussen en smeekt u om een baksjisj. Tot ge dan, na dezs en andere we- derwarlgheden (die voor opneming in een krant minder geschikt zijn) ten slotte bij uw hotel aankomt en voor de laatste maal in uw zakken tast voor een baksjisj, om tot de onaangename ont dekking te komen, dat uw beurs met de laatste paar piasters verdwenen is. En met nooit aflatende ridderlijkheid zult ge erkennen, dat het spel opnieuw in het voordeel van de Oriënt is beslist. In het hotel worden de ervaringen uitgewisseld. Alle reizigers, komend uit alle windstreken van de aarde, hebben dezelfde ervaringen opgedaan. De mees ten durven in het geheel niet meer de straat op. Inderdaad, nu de Engelse politie van het toneel verdwenen is. voelt de vreem deling zich wel eens verloren in het mo derne Egypte, in welker onvolprezen musea men wordt geconfronteerd met een cultuur, die tot vijfduizend jaar voor Christus teruggaat. Nederland bereid tot vrijlating gevangenen OP BASIS VAN WEDERKERIGHEID. De Centrale Gemengde Commissie is gisteren te Batavia bijeengekomen. In een communiqué wordt o.a. gezegd, dat de commissie de beschouwing over de situatie in Oost-Java heeft voortgezet, in het bijzonder wat betreft het vraag stuk van de arrestaties door de Neder landse militaire autoriteiten. De Ne derlandse vertegenwoordiger handhaaf de het Nederlandse standpunt, nl. dat de na 10 Augustus verrichtë arrestaties in overeenstemming zijn met de over eenkomst .staakt de vijandelijkheden". Niettegenstaande de wettigheid van deze arrestaties is de regering van Indonesië bereid de Republikeinse suggesties op basis van de wederke righeid tegemoet te komen: le. De Nedcrlande militaire autori teiten zijn bereid alle leden van de TNI en burgers, die sedert 10 Augus tus zijn gevangen genomen, vrij te laten, indien de Republiek eveneens bereid is harerzijds de Federale en Negara-autoriteiten, die sedert 10 Au gustus door de Republikeinse strijd krachten zijn gevangen genomen of ontvoerd, vrij te laten. De Nederlandse vertegenwoordiger diende een voorlopige lijst in met 243 namen van deze personen. 2e. De Ne derlandse militaire autoriteiten zijn be reid de wapens van de gearresteerde geregelde TNI-trcepen terug te geven aan de Republikeinse militaire autori teiten in Djokja. De Indonesische re gering zal geen wapens teruggeven aan ongeregelde groepen, welke in het ge heel geen gezag: erkennen. ONDERZOEK NAAR GEHEIME MILITAIRE ORGANISATIE IN NOORWEGEN. De mogelijkheid van het bestaan van een geheime militaire organisatie van de communisten in Noorwegen wordt thas door de politie onderzocht. Aanleiding tot dit onderzoek is de publicatie in de pers van bijzonderheden over de scheu ring in de partij. Op een stormachtige vergadering van de partij is Donderdag avond de geroyeerde algemene secretaris Peder Furubotn er van beschuldigd, dat hij een „Trotskistische burgerlijk-na tionalistische Titoist" is en getracht heeft zich van de macht over de ge heime militaire organisatie meester te maken. Gemeld wordt, dat het vorig jaar in Valdres in centraal Noorwegen politieke cursussen met militaire oefeningen zijn gehouden. Turubotn bezit in deze bergachtige streek een blokhut. Zijn verblijfplaats is thans onbekend. De leiders van het andersdenkende deel van de communistische partij schijnen zich zorgen over hem te maken. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat hij zal trachten naar Moskou uit te wijken. Dr Houwink president Javasche Bank Naar wij van de directie der Java sche Bank vernemen, heeft de H.V.K. vanochtend in een te Batavia gehou den vergadering op voordracht van directie en commissarissen tot presi dent van de Javasche Bank N.V. be noemd dr A. Houwink, thans onder-dl- recteur van de Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam. Dr Houwink wordt hiermede de op volger van de onlangs in Batavia over leden president dr R. F. Smits. De heer Houwink heeft "verleden jaar in Suri name vertoefd, teneinde de regering over het circulatie-bankwezen te adviseren. Thans bevindt hij zich te New York op terugreis uit Curasao, waar hij eveneens kwesties verband houdend met de circu latiebank heeft besproken. Hatta en Rum vertrekken resp. 7 en 3 November, MAANDAG A.S. OFFICIËLE AFSCHEIDSRECEPTIE. (Speciale berichtgeving). Naar wü vernemen, is het vertrek van de leiders der Indonesische dele gatie bij de R.T.C., Moh. Hatta en Moh. Rum definitief vastgesteld op Maandag 7 en Donderdag 3 Novem ber a.s. Maandag a.s. houdt de Indonesische delegatie in het Kurhaus een offici eel afscheidsreceptie. DE DONKERE RIJN- EN SCHIEKADE Een bewoner van de Rijn- en Schie- kade klaagt ons zijn nood over de diepe duisternis, welke des avonds aldaar op het voorste gedeelte heerst als gevolg van het feit, dat de oude gaslantaarns ten dele niet worden ontstoken, terwijl de overige door de stormwind worden gedoofd. Waar hier bovendien vele auto's worden geparkeerd, meestal zon der verlichting, is de situatie zeer ge vaarlijk. Kunnen de gaslantaarns, zo vraagt hij bij deze aan de directie der S.L.F., niet worden vervangen door electrische, desnoods met noodverlich ting? Vele bewoners der Rijn- en Schiekade zouden er dankbaar voor zijn! Een bewoner van het Pieterskerkhof heeft prefties dezelfde klacht voor dit stadsdeel. Ook daar waait de enige gas lantaarn veelvuldig uit, zodat men moeite heeft in de duisternis zijn weg te vinden. Uitbreiding van het aantal lichtpunten en electrificatle wordt ook hier warm aanbevolen. De heer M. J. Steenland te Lelden schrijft ons, geen bewondering te heb ben voor een permanente vollegrond- tentoonstelling van bolgewassen in het Keukenhof in Lisse. Zijns inziens heeft UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN MOTORONGEVAL. Toen gistermiddag omstreeks half- twee de motorrijder K. van de Steek- terweg op zijn motor in de richting Alphen reed kwam onverwachts de 10- jarige W. die op weg was naar school op de rijweg. W. werd door het mo torrijwiel gegrepen en tegen de straat gesmakt. "<2t een ernstig beenfractuur en ver wondingen aan het hoofd werd de jon gen opgenomen en door dr Van K., die spoedig ter plaatse was, verbonden, waarna overbrenging naar een der Leid- se ziekenhuizen noodzakelijk bleek. De motorrijder kwam er behoudens enkele ontvellingen wonder boven wonder goed af. DE „KONRAD" LIEP AAN DE GROND. Toen gisterochtend een der door de fa. Boot voor Poolse rekening gemaak te grote zeesleepboten door een sleep boot der fa. Koenrad naar Amsterdam gebracht zou worden, hield de kapitein van de sleepboot te weinig rekening met de moeilijke doorvaart bij de 's-Molenaarsbrug, waardoor hij een der palen van de brug kraakte. Dat was nog niet genoeg, want door de brug geko men liep het fraaie schip aan de zijde van de 's-Molenaarsbuurt aan de grond. Na een uur van hard werken gelukte het de kapitein de boot weer vlot te krijgen en kon de reis worden voort gezet. Burgerlijke Stand Geboren: Cor nells Wilhelmus, z. van A. van Halte ren en C. Bekers; Johanna Maria. d. van J. M, de Jong en P. Kruijt; Johan nes Nicolaas Cornells, z. van C. Toor en A, C. Verwoerd; Aaltje Catharina, d. van P. Hoekstra en A. G. Bouwkamp. Ondertrouwd: Eliza A. van der Weel, 35 j. en Jacoba Koom. 34 j.; Johannes Gnade. 25 j. en Maria Roggeveen. 21 j.; Comelis van Leeuwen. 26 j. en Corne lia Hoogeveen. 23 j. Getrouwd: Gerrit van Heiningen. 29 j. en Antje Vianen. 21 j. Overleden: Klazina van Haringen, 78 weduwe van J. Hoogervorst. ALKEMADE Burgerlijke Stand Geboren: Eve- rardus Adrianus Maria, z. van P. G. M. Rodewijk en H. C. E. Broekhof; Corne lls Johannes, z. van J. C. van Klink en J. L. Rietbroek. Ondertrouwd: W. C. A. de Groot en M. C. van der Voort. Gehuwd: Th. J. Bakker en W. M. J, GEBAKKEN GRUTJES OF GRIESMEELPUNTEN. Dikke gruttenbrij of griesmeelpap (of een rest daarvan) overdoen op een vochtige schaal en laten afkoelen. De massa daarna in gelijke punten snij den. deze door wat bloem wentelen en in heet vet, boter of margarine vlug aan alle kanten bruin bakken. Bij de gebakken punten stroop of bruine sui ker geven. het Keukenhof als ongerept bos afge daan sinds de tuinarchitect er aam te pas kwam. Daar moet evenwel ons inziens te genover worden geplaatst dat het bos, in nieuwe vorm en bestemming (welke onverbrekelijk verbonden zijn) een rij ker natuurgenot schenkt dan in vroe gere staat. Toen immers was het voor het publiek gesloten, thans zullen tel ken male in de lente honderdduizenden van het bos kunnen genieten. Er moge, vooral wat de fauna betreft, veel ver loren gaan, anderzijds wordt zeer veel gewonnen door de openstelling van Keukenhof. van Ruiten; L. C. van Ruiten en M. M. Loos; A. P. Dobbe en Th. L. A. Hogen- boom. Overleden: Anna Clasina Vink (echt- gen. van A. J. Verduin). 44 Jaren. BOSKOOP Medische Dienst Zondag zal de medische dienst verzorgd worden door dr J. Hamburger, telef. 136. Burgeriyke Stand Geboren: Eliza beth Maria Helena, d. v. G. C. Vermeu len en G. J- van Vliet; Wilhelmus Aloyslus Maria, z. v. G. J. Houtman en W. A. do Rijk; Sara Elisabeth, d. v. J. L. Molenaar en A. Alblas. Ondertrouwd: Johannes Hofland, 28 j. en Janneke Maria Jongejan 25 j. Getrouwd: Fr ns de Waal 24 j. en Teuntje Oudshoom 24 j.; Daniël Hen drik Werner 29 j. en Johanna Jannetje van den Bcsch 23 J. HAZERSWOUDE REISERVARINGEN IN ISRAËL. Gisteravond sprak in het gebouw achter de Geref. Kerk voor de A.R. Kiesver. Nederland en Oranje oud-mi nister De Wilde over zijn reiservaringen schrijving volgde een geanimeerde be- in Israël. Op deze interessante reisbe- spreking, waaraan door verschillende aanwezigen werd deelgenomen. LEIDERDORP IS UW FIETS IN ORDE? De Groepscommandant Rijkspolitie deelt mede, dat in samenwerking met de Vereniging voor Veilig Verkeer, voor de bewoners van Leiderdorp en Zoeter- woude (Hoge Rijndijk) gratis gelegen heid zal worden gegeven het achter spatbord van hun rijwiel wit te doen schilderen. Daartoe zal op Maandag van 18 00 21.00 uur gelegenheid bestaan in de gemeenteschuur alhier, gelegen aan de Hoofdstraat naby de Bruggestraat. Tevens zullen de rijwielen gratis wor den gecontroleerd wat betreft een juiste en goede verlichting en het function- neren van remmen en bel. NIEUW VENNEP. Medische dienst Deze wordt waar genomen door dr E. v. d. Weg, tel. 280. OUDE WETERING TEVREDENHEIDSBETUIGING. Korp. J .A. Kortekaas mocht wegens zijn heldhaftig gedrag tijdens militaire operaties in Indonesië een tevreden heidsbetuiging van de opperbevelhebber der Ned. troepen op Oost-Java, gen.- majoor Baay, ontvangen. Korp. Kortekaas heeft zich bij de be zetting van Blitar op 21 December 1948 moedig en beleidvol gedragen door in zijn functie van commandant van een lichte vericenningswagen. zonder aarze len vele ondermijnde bruggen over te rijden, onder zwaar vijandelijk vuur de stad binnen te rijden, door te rijden toen twee gebouwen links en rechts van hem de luoht invlogen, en na we derom vijandelijk vuur ontvangen te hebben de verkeersbrug aan de West zijde van Blitar op te rijden, daardoor de vfjand, die bezig was de vernieling van de brug voor te bereiden, versto rende, zodat deze brug is gespaard ge bleven. ROELOF ARENDSVEEN L.T.B. BESLOOT PRAATAVONDEN. Het was te verwachten, dat op de slotavond van een serie door de L.T.B. georganiseerde praatavonden een zeer grote belangstelling zou bestaan, daar thans voor het eerst de bekende aard beienfilm, die voor een groot gedeelte in Roelofarensveen is opgenomen, in de St Pancratiuszaal vertoond werd. Al lereerst sprak de voorz. der L.T.B., de heer N. Bakker, een kort woord van welkom. Dr H. A. Marinus, die deze film heeft vervaardigd, hield een inleidends causerie, waarin hij uiteenzette hoe en waarom deze film is tot stand geko men. Dr Marinus lichtte deze film tij dens de vertoning toe, behalve by de periodes, die in Roelofarendsveen zelf afspeelden. Wat de sportprestaties be ttekt was bet alqetapen week mei recht.,.wtileruett De. 5'uvqeüoop-bpets vondm ;gc deze Wc, zo aan. turn ga- ZLchtente an"/ Crv\A- UIT DE OMSTREKEN KATWIIK AAN ZEE VERGADERING NED. CHR. VROUWENBOND. De Ned. Chr. Vrouwenbond hield een ledenvergadering in de Oranjezaal van het Jeugdhuis, welke gepresideerd werd door mevr. J. LugthartVan der Kuijl, dit wegens ziekte van de presidente en vice-presidente. Mej. M. van Oostveen sprak over de Christus-legende „De Kaarsvlam" van Selma Lagerlöff, hetwelk met lichtbeel den werd toegelicht. Spreekster eindigde met dankgebed. Tot onderwijzer aan de Chr. Ulo school is benoemd de heer J. van Beek uit Lekkerkerk in de vacature van de heer Hilverda, die naar Delft benoemd werd. De bazar van de Katwijkse Red dingsbrigade zal gehouden worden op 10 en 11 November in de Oranjezaal en in de Conversatiezaal van het Jeugd huis. LISSE NED. CRIST. VROUWENBOND. Donderdagavond vergaderde de afd. Llsse van de Ned. Christ. Vrouwenbond in de Ned. Herv. Kleuterschool. Mevr. Jongeboer opende deze goedgezochte vergadering naar aanleiding van een gedeelte uit Lucas 8. Hierna werd door mevr. Jongeboer een kort welkomst woord gesproken. Mej. Bossenade, lera res van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, sprak over het onder werp „Voeding en Huishoudgeld". Mevr. Ruys sloot de vergadering met dankgebed. HET GROENE KRUIS. In het wijkgebouw werd Donderdag avond een goed bezochte jaarvergade ring gehouden door het Groene Kruis. Uit het jaarverslag 1948 bleek, dat 92 patiënten werden bezocht tijdens 3071 bezoeken. Het aantal zuigelingen be droeg 476 met 3149 consulten In totaal werden 825 huisbezoeken afgelegd. Aan de moedercursus werd door 13 perso nen deelgenomen. Door het magazijn werden 647 verplegingsartikelen uitge reikt. Voor T B.C. werden in 89 ge zinnen bezoeken afgelegd: Opgenomen in het Sanatorium 6 personen, Zieken huis 2, Kindertehuizen 1. Het financieel verslag toonde een nadelig saldo van f. 946 84, voor het magazijn en voor het Consultatiebureau een nadelig saldo van f. 804.45. De algemene afd. gaf een voordelig saldo van f. 1233-95 en een voo d^ig saldo van f. 763 voor de afd. T.B.C. Het bestuursvoorstel om de contributie te verhogen tot f 5 per jaar. bracht enige discussie, doch werd ten slotte met meerderheid aan- genomen. De aftredende bestuursleden dr Th. Ruys. dr J. M. v. Dijk en J. Zon neveld werden herkozen. Wegens bedanken als magazijnmees ter door de heer G. Schaap, werd in diens plaats "benoemd mevrouw Oppe- laar. De voorz. zegde de heer Schaap dank voor zijn vele werkzaamheden, welke hij voor het Groene Kruis heeft verricht. STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ. Voor de Kiesvereniging van de S.G.P. hield ds J. v. Dijk uit Gameren, een tijdrede naar aanleiding van Klaaglie deren 340 „Laat ons onze wegen on derzoeken". Spreker betoogde dat dit woord ook geldt voor onze tijd. KATWIJK AAN DEN RIJN Een winkelweek De winkeliers hebben grootse plannen. Een winkel week met zeer bijzondere attracties. Een voorlopig comité bestaande uit de heren H. A. van deh Anker, Jac. P. Rietveld, A. Noort, P. van Kampen, J. Muller, A, Wassenaar bereidt een en ander voor. LISSE Medische Dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door dr H. A. Holl. Burgeriyke Stand Geboren: Anna Maria, d. van J. Kleyhorst en J. M. Lampe; Laurentia Martina, d. van P. C. Kops en P. v. d. Westen; Amoldus, z. van P. L. Biesheuvel en G. K. Beu kers; Albertus, z. van A. v. d. Zaal en E. L. Karreman; Johanna Frederica, d. van J. de Ridder en M. de Ridder. Ondertrouwd: L. Cornelisse en A. Broekhuizen; A. v. d. Vlugt en P. A. Clemens; W. M. v. Eeden en C. A. G. Warmerdam. Gehuwd: A. Stoker en N. C. Braam; R. Hofstra en E. M. Versteeg. NOORD W1 IK ER HOUT L.T.B.-vergadering De L.T.B. hield gisteravond haar eer ste vergadering in het nieuwe seizoen. Na het brengen v. d, cristel. groet, gaf de voorzitter een terugblik over het ver loop van de handel. Het gewas was zeer goed en de handel eveneens. Dit jaar zal een record worden sinds de oorlog. Al zullen de financiële uitkomsten mis schien niet zo gunstig zijn, toch bestaat er hoop, dat deze het volgende jaar be ter zullen zijn. De heer Vermeulen begon met uiteen te zetten wat door de L.T.B. alzo is ge presteerd. Met succes is de actie tot af schaffing van de ondernemingsbelasting bekroond. Helaas gaat het met de kin derbijslag voor zelfstandigen niet zo vlot. Met collectieve arbeidscontracten, de wet op de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering, de vereenvoudiging van de sociale lasten, heeft de L.T.B. resul taten geboekt. De kader-cursussen zijn een groot suc ces. Helaas kreeg Noordwijkerhout zijn lagere tuinbouwschool niet. z Verder somt spreker op, wat er bereikt werd voor de akkerbouw, tuinbouw en veehouderij. Hij roemt de goed functio nerende in- en verkooporganisatie voor poters, de oprichting van 'n R.K. boom kwekersvakbond. De vereenvoudiging van de maatregelen, zoals die nu zal worden is vrijwel geheel, wat de L.T.B. heeft voorgestaan. Spreker waarschuwt tegen de vrijwel algemene roep om algehele vrijheid, die men thans hoort. Ten slotte zette spreker de grote be tekenis uiteen van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en van de principiële vakorganisatie. Het 2e belangrijke punt van de agen da was de oprichting van een afzonder- ïyke tuindersgroep. De bollenkweker zal moeten uitzien naar nevenproducten, zo als aardbeien, groenten onder glas, enz. Maar dit is niet zo eenvoudig, want ook op dit gebied is er teeltbeperking. Na een zeer uitvoerige discussie werd dit punt verschoven naar de volgende ver gadering. In een slotwoord bracht de voorzitter dank aan de heer Vermeulen. V.O.M.O. De Vomo had gisteravond een bijeen komst uitgeschreven voor ouders, echt genoten en verloofden van militairen in Indonesië. Het lid van het hoofdbest., dhr. Verhrugge uit Den Haag, was spre ker van deze avond en werd ingeleid door de heer P. v. Amsterdam. Allereerst werden echter tot leden van het bestuur der afd. Noordwijker hout gekozen de heren P. van Amster dam, J. v. d. Eist, J. den Elzen, P. v. d. Zwart, Gré Wessels, J. Schenk en P. Warmerdam. Hierop hield de heer Verbrugge zijn rede. Medische Dienst Deze wordt Zon dag verzorgd door dr K. A. van Praag. Burgeriyke Stad Geboren: Joan nes Comelis Wilhelmus, z. van J. Q. Warmenhovenv. Leeuwen; Theodorus Johannes, z. van A. SmitHoogervorst; Leonardus Hendricus Nicolaas Maria, z. van L. J. HeemskerkDe Jong: Hen- rica Cornelia Maria, d. van W. C. v. d. Geerv. Schooten; Sophia Clazina Vic toria. d. van N. de Groot—Warmerdam Gerardus Theodorus Maria, z. van H. C. DuivenvoordeBroekhof. Overleden: W. C. Huyser, 34 j. Ondertrouwd: G. G. v. Dam, 25 j. en A. J. v. d. Berg. 26 j.; G. H. v. d. Ploeg, 27 J. en A. J. Bakker. 24 j.; N. van Nes 63 j. weduwnaar van G. C. v. Leeuwen en G. E. M. Barbiers, 54 j. Gehuwd: H. Bakker en M. E. Geer- lings; J. Clemens en E. Langeveld; J. S. Verdegaal en C. H. C. Kors. RIINSBURÜ Naar wij vernemen zijn door de Landelijke Commissie Etalageverlich ting, de heren P. Mathot. M. Grimber gen en J. H. 3. Barkemeier aangewezen tot het uitoefenen van de controle op de naleving van de verplichtingen In zake de winkel en étalageverlichting. Burgeriyke Stand Geboren: Be rend, z. van B. Kikkert en Annigje Krikken; Petronella Jannetje, d. van Abram v. d. Vijver en Johanna S. Heemskerk. SASSENHEIM Zondagsdienst doktoren Deze wordt waargenomen door dokter Kwint, VOORSCHOTEN -'ROT. INTERKERKELIJK THUISFRONT. In de Geref. kerk hield het Prot, In terkerkelijk Thuisfront gisteravond een bijeenkomst. Het gebouw was goed be zet, toen ds M. de Boer, geref. predi kant alhier, de aanwezigen Het zingen Ps. 138 vs 1 en vervolgens na Schrift lezing voorging in gebed. Luit.-kol. ds A. W. T. Nijenhuis, Le- gerpred. in alg. dienst en secr. Centr. Bur. P.I.T., hield een rede over: „Wat doen onze mannen in Indonesië?" en „Wat doen wij voor hen?" Algemeen kan op de eerste vraag worden geant woord: hun plicht; verplicht, uiteinde lijk voor ons volk en ons vaderland, maar ook voor het volk van Indonesië. Onze jongens zitten verspreid over een land dat nagenoeg zo groot is als geheel Eurcpa en zij verdwijnen in de massa. Is het wonder, dat zij zich soms verlaten gevoelen? De warmte maakt hen prikkelbaar. Men moet respect hebben voor de-ze jongens. Ook bij de buitenkerkelijken is een hunkering en luisteren wanneer er over het evangelie wordt gesproken. De wegblijvers moet men opzoeken en helpen. Spr. wekte allen op veel te schrijven, ook in ver- j eniglngsverband en hen op te beuren. Uege tijd is voor hen, die op verlaten 1 posten zitten, fnuikend. Nadat gemeenschappelijk met orgel begeleiding enkele geestelijke liederen waren gezongen, vond een vertoning plaats van enkele films, waarvan voor al „Far Horizons" de aanwezigen terug voerden naar de dagen van de oorlog, welke nog zo vers in het geheugen lig- gen. BEROEP Ds C. v. d. Jagt, predikant van de Vrijgemaakte Geref. Kerk (art. 31), alhier, ontving een beroep naar Zoute Spui (Zeeuws Vlaanderen). Medische Zondagsdienst Geduren de dit weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr M. v. d Stoel. WASSENAAR Raadsvergadering De raad dezer gemeente komt Donderdagmorgen a s in openbare vergadering bijeen. Medische Zondagsdienst De me- I dische dienst zal Zondag worden waar genomen door de doktoren De Haan en Bergsma. £t kwam Qjoxi zwemploeg uit Dem (Zvu&seti) in onze overdekte tondspaïkten.. .Rond gaai: ktuis jascompetille organiseren-.] (geen ruzie makenhoot....'//) Mfen we even met 't vlees, wai zuilen we de, hele week smullen. ...vmrons.ons" extea/ Onze mannelijke lezers cdad ikarm vóót de winter komt,tiink te oelertea in^uijeshniW/ L

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5