Doorgangshuis der democratie AKKERTJE U§§fÊPMM DAG WIT 8 Hef Franse volk leeff nief slechter dan voor de oorlog Weinig aanvoer ais gevsig van sledit weer Alma's dubbele taak Reeds vijfduizend Duitsers studeerden in Wilton park Radio-programma ZATERDAG 20 OCTOBER Weinig zorgen over politiek (Van onze correspondent te Parijs). Men kan zeker niet zeggen, dat de politieke moeilijkheden, waarmee Frank rijk weer worstelt, het publiek hier erg verontrusten. Men kan beter zeggen, dat het de openbare mening tamelijk koud schijnt te laten, wie er nu precies op het groene kussen blijkt te zitten en wij hebben zelfs door een Fransman de mening horen verkondigen, dat de za ken ln dit land nog niet zo goed heb' ben gerold sedert er practisch niemand meer regeerde... Dit is natuurlijk 'n ty pische uiting van Franse ironie, Franse blijmoedigheid en dito levenslust, die de Nederlandse lezer dan ook maar niet volgens de letter meet nemen. Maar niettemin is het zeker, dat de gemid delde Fransman een beetje beu wordt van de comedie, waarmee de politici hem vergeefs trachten te bceien en het is eveneens zeker dat in deze alge mene onverschilligheid een reëel gevaar schuilt voor de democratie, die in on buiten de Franse grenzen de laatste weken dan ook bepaald niet in aan zien heeft gewonnen. LEVEN OP TE GROTE VOET. Maar eerder dan het wenst, zal bin nenkort het Franse volk wel weer uit zijn doezel worden gewekt. De econo mische toestand is weer eens zorgwek kend en de nieuwe minister van Finan ciën zal terstond een recept hebben te bereiden, dat, hoe dan ook, door 't volk zal moeten worden geslikt. Voor de zo veelste maal zal 't paardemidöel der verhoogde belastingen worden toege diendDezelfde oorzaken hebben namelijk weer tot dezelfde gevolgen geleid en die gevolgen zullen met de bekende middelen worden bestreden. Maar het kwaad wordt in de wortel niet aangetast. Daarmee is in enkele woorden het Franse drama samengevat. De oorzaak van de moeilijkheden Ls, dat de Franse staat nog altijd op een veel te grote vcet leeft. Er zjjn veel te veel ambtenaren, die weinig werken, doch altijd het luidste roepen om „ge- reclasseerd" te worden. Zo'n reclasse- ringseis heeft ook thans weer de crisis- steen aan het rollen gebracht en zelfs René Mayer, die toch bewezen had een man van moed en karakter te zijn, zag zich bij voorbaat genoodzaakt het amb tenarencorps een salarisverhoging per 1 Januari in het vooruitzicht te stellen. Wij willen in het algemeen niet zeg gen, dat individueel de Franse ambte naren te hoog worden gehonoreerd, doch voor het werk, dat gemiddeld door hen gepresteerd wordt, worden sommen uitgetrokken, die ongetwijfeld veel te zwaar op de schatkist drukken. Ver geleken met 1936 is het ambtenaren corps liefst tien maal in omvang toe genomen; welks onderhoud de staat 50 maal meer kost dan toen. Daar is een voudig voor geen enkele minister van Financiën tegen op te roeien en de eni ge gezonde oplossing zou zijn een mas saal ontslag en een radicale hantering van de bezem. Ondanks veel luidruch tig beroep op guillotine- en hakmes commissies, die de taak hadden de ambtenarenstand ingrijpend uit te dun nen, ls in grote lijnen de zaak echter bij het oude gebleven. De kwestie is na melijk, dat vanouds de socialisten hun aanhang uit de ambtenaren recruteren, en omdat er zonder socialisten geen coalitie-regering te formeren of in stand te houden is, worden dus de ambtena ren gespaard. Dat wat de oorzaak be treft. En nu de gevolgen. Aangezien dus wegens politieke redenen de staat onmachtig blükt haar uitgaven te be snoeien integendeel worden ze voortdurend hoger kan een minis ter van financiën, hoe knap hij ook is of tot welke party hij behoort, er alleen ln slagen de eindjes aan elkaar te knopen door de inkomsten op te voeren. Dat wil dus zeggen, welke naam er ook aan gegeven wordt: door nieuwe belastingen te heffen. Dat staat het Franse volk dan ook nu weer te wachten en er is weinig fan tasie voor nodig om zich thans al voor te stellen, hoe die belastingen zullen worden ontvangen en wat er de consequenties van zullen zijn. Nieuwe spanningen tussen prijzen en Ionen, tussen werkgevers en arbeiders, die binnenkort weer in onderling over leg collectieve contracten af zullen mogen sluiten, stakingen en nieuwe politieke crises. Men kent helaas nu al te goed de schakels, die het noodlot hier verbonden heeft DE FRANSMAN EET BETER DAN DE HOLLANDER. Wanneer men nu vraagt: is de Fran se arbeider dan momenteel ongelukkig, heeft hij het slecht, lijdt zijn gezin mis schien zelfs honger, dan is het moeilijk daarop in kort bestek te antwoorden. Ten eerste omdat het heel ingewikkeld ls vast te stellen, wat een Fransman nu eigenlijk precies verdient. Vaak weet hij dat zelf niet eens zo erg nauwkeu rig. Wanneer men het geld, dat hij 's Zaterdags uit zijn loonzakje laat rol len, legt naast het geld, dat hij nodig heeft voor zijn „voedselpakket", dan zou men tot de conclusie moeten ko men, dat hij dagelijks honger lijdt. Maar dat is niet waar. Integendeel eet hij gemiddeld beter dan een Hollandse arbeider en voor een maal, dat per per soon niet met minstens een liter wijn wordt besproeid, trekt elke Fransman I hautain de neus op. Het geval is na melijk, dat een menigte extra uitkerin gen, vacantiegelden, kindertoelagen, ge boortepremies en wat dies meer zij, zijn Inkomsten tot een peil verhogen, dat verhoudingsgewijs zeker niet onder het vooroorlogse levensniveau is gelegen. Uit een uitvoerige en objectieve enquête, die onlangs door het „instituut voor economisch onderzoek" is ingesteld, blijkt dan ook dat gemiddeld de coëffi ciënten voor salarissen en prijzen ten opzichte van 1 September 1939 resp. de cijfers 14,5 en 14,2 aanwijzen. Waaruit dus blijkt, dat over het algemeen de Fransman sedert de oorlog niet ach teruit heeft geboerd. Natuurlijk is dat een gemiddelde. En wanneer b.v. een mijnwerker vandaag veel meer verdient dan het veertlenvoudlge van zijn voor oorlogse loon, dan zijn er daarentegen vele andere arbeiders-categorieën, die dat peil beslist niet halen. Het is on miskenbaar, dat de lasten van de oor log alle Fransen niet in gelijke mate drukken. De lasten zullen zeer binnen kort dus opnieuw worden verzwaard en dan is het moment nogmaals aangebro ken, dat het Franse volk weef even be seft, dat er lets mis is in het maat schappelijk huis, dat hij bewoont. Maar helaas is het nauwelijks gerechtvaar digd te hopen, dat de ware misstanden dan ook werkelijk zullen worden opge heven. Met het tegenwoordige stelsel en vooral de huidige politieke mentaliteit bestaat er, lijkt ons, weinig kans op verbetering. Zoals bekend, ls intussen een rege ring Bldault gevormd. Red. L.D. neem een Vangst van trawlharing Iot 30 september 1948 was de tótaie J3 J3 opbrengst van de aanvoer 17.7 millioen bijna 5 X ZO groot als m 1948. gulden, terwijl dit jaar tot genoemde (Van onze deskundige medewerker). Gedurende de afgelopen week had de visserij met zeer slecht weer te kam pen, wat tot uitdrukking kwam in ver minderde aanvoeren. Vooral de kust- vissers hadden veel verzuim. De grote boten daarentegen brachten noe mooie ladingen aan. voornamelijk bestaande uit makreel, verse haring en schelvis. De prijzen waren sterk fluctuerend naar gelang van de kwaliteit. De verse ha ring b v. liep van de f 1150 tot over de f. 23per kist (Eng. wal haring), de verse makreel van de f 8.tot de f. 17.per kist, grote schelvis bracht om de f. 70— per kist op, terwijl de tongenprijzen liepen van de f. 2.tot de f. 3 60 per kilo. Ook de vleetvissers moes'cn het ont- jelden; het verlies van vistuig is nogal aanzienlijk. De vloot bevindt zich thans op de Engelse wal. Van de bevinding aldaar kan nog weinig gezegd worden in verband met het slechte weer. De kwaliteit van de haring ls echter uitste kend. De weinige vangsten, welke tot op heden bekend waren, fluctueerden wel heel sterk, wat trouwens dit hele seizoen het geval was. Slechts op en kele dagen werd een gemiddelde be reikt, zoals vorig jaar om deze tijd regel was. Tot en metr-15 October 1949 bedroeg de totale aanvoer 383.300 kantjes haring tegen 515.500 ln 1948, een achterstand dus van 132.200 kantjes of ruim 25 datum slechts een cijfer van 12.2 mil lioen werd bereikt, een mindere op brengst dus van 5.5 millioen gulden of 31 De gemiddelde kantjesprijs van de vleetharing was dit jaar f. 2hoger dan in 1943, terwijl de trawlharing f. 2 minder per kantje opbracht. De door- sneeprijs van vleet- en trawlharing ligt dit Jaar f. 2— per kantje lager dan in 1948. De achteruitgang in de gemiddelde prys is dan ook uitsluitend te wijten aan de trawlharing. De productie van de trawlharing is dit jaar zeer sterk toegenomen Vorig jaar bedroeg zij slechts 16.000 kantjes tegen 83 000 ka dit jaar. In geldswaarde uitgedrukt, bedroeg het aandeel der trawlharing ln 1949 op een totale besomming van 17,7 millioen gulden, slechts 0 4 millioen gulden of nauwelijks 2Vj terwijl de cijfers voor dit jaar zijn 2.1 millioen gulden op een totale opbrengst van 10 millioen gulden, of wel ruim 20 fo. In procenten uitgedrukt was tot heden de totale aanvoer 1949 rond 72 van die in 1948; de totale opbrengst 1949 rond 69 van die in 1948; het aandeel vleetharing 1949 rond 53"^ van die in 1948; het aandeel trawlharing 1949 rond 465 c/o Van die in 1948. (Van onze Londense correspondent). Tot de schaarse lichtpunten in de internationale politiek behoort onge twijfeld de Engelse instelling, welke reeds grote bekendheid heeft gekregen onder de naam „Wilton park", zoals het uitgestrekte landgoed heet waar zij is gevestigd. Wij bedoelen het door de Britse regering opgerichte en door alle politieke partijen gesteunde studiecen trum in het lieflijke plaatsje Beacons- field, twintig mijlen ten Wes.en van Londen, waar eens de grote Disraeli woonde. „Wilton park" functioneert sinds het einde van de oorlog als een soort volks hogeschool, speciaal bestemd voor Duit sers, die uitgenodigd worden door het Foreign Office. Gedurende een zestal weken komen zij ln contact met allerlei vooraan staande personen uit 'het Engelse open bare leven om zich met hen te bezin nen op de brandende vraagstukken van deze tijd ln het bijzonder met betrek king tot Duitsland. Het doel is. dat de gasten zich niet alleen oriënteren in een wereld, waarvan zij zolang waren afgesloten, maar vooral hen in aanra king te brengen met een voor hen heil zame open sfeer. Er worden geen dorre cursussen gegeven, slechts korte inlei dingen dienen als basis voor een vrije discussie, welke beoogt het Inzicht te verrijken van de gasten, doch ook van hun gastheren. Van een poging tot zo genaamde heropvoeding s door de or ganisatoren bewust afgezien, omdat de ze een min of meer hooghartige houding van overwinnaar tot overwon nene veronderstelt, welke absoluut on gewenst wordt geacht. Bovendien zou lets dergelijks in de praktijk onmog^ijk zijn. want ook de studieleiders beseffen, dat zij niet de wijsheid in pacht hebben. Denkbeelden, die buiten Duitsland leven, kunnen niet zonder meer door een Duits gehoor worden g§accepteerd, omdat deze ideeën altijd maar een be trekkelijke waarde bevitten, verbonden als ze zijn met een bepaalde historische achtergrond, welke voor elk volk weer anders ls. De geestelijke «wederopbouw van Duitsland zal door de Duitsers zelf moeten geschieden. Het enige wat men wil, ls het schep pen van een sfeer van onderling ver trouwen, waarin vruchtbaar kan wor den gewerkt en gezocht naar het ge meenschappelijke. Wilton park, die reeds in Duitsland een begrip is ge worden -- de. fanatici beschouwen de deelnemers natuurlijk als collaborateurs is daarin volkomen geslaagd. Men probeert er niet ex-nazi's te bekeren. Zij komen er niet, evenmin als com munisten. die zichzelf hebben buiten gesloten Maar het ls gelukt om de toch niet zo heel kleine werkelijk democra tisch gezinde laag in het Duitse volk beperkt tot de Britse en Amerikaanse zones aan te boren. Er is natuurlijk reden te over voor scepticisme, maar het minste, dat men kan doen is de constructiele eilc-men'en zo krachtig mogelijk aan te moedigen Om te voor komen, dat Duitsland opnieuw agressief wordt, zal het uit zijn isolement die- -nen te worden gehaald. Dat gebeurt nu al op kleine schaal tn Wilton park. De leiders zijn er van overtuigd, dat de Duitsers binnen het raam van een ver enigd Europa een heilzame rol kunnen spelen, doch dat zal alleen zo zijn, wan neer zij zoveel mogelijk individueel be wust worden gemaakt van hun taak als goede Europeanen. Wilton paik is geenszins een vacantiekamp. hoe vrien delijke de witte barakken ook temidden van glooiende velden en prachtig ge boomte gelegen zijn. Er moet door de deelnemers hard worden gestudeerd, want de problemen worden niet met enkele algemeenheden afgedaan. Zo diep en concreet mogelijk gaat men overal op in, waarbij men elkaar niet J behoeft te sparen. De inleiders krijgen meer dan eens te horen, dat zij een imperialistisch standpunt verdedigen Dat neemt echter niet weg, dat vele 1 Duitsers reeds de ogen zijn open ge- I gaan over Engeland. Er is ook een spe ciaal „kankeruurtje" waar iedereen zijn hart kan luchten over grieven inzake I de interne organisatie van het kamp. Ook dit verhoogt de onderlinge kame raadschap. Een van de belangrijkste resultaten van Wilton park is wel. dat de Duitsers hun eigen problemen ln groter verband leren zien. Hun wordt duidelijk, dat ook anderen met moei lijkheden hebben te kampen, moeilijk heden, waarvoor zij zelf in niet geringe mate mede-verantwoordelijk zijn. Wilton park is de voortzetting van het opvoedingswerk voor speciaal ge selecteerde krijgsgevangenen, die men kort na de oorlog zoveel mogelijk trachtte voor te bereiden op hun taak in een veranderd Duitsland Het kamp was reeds voor bijna vijf duizend Duit sers een eeestelijk doorgangshuis. Op het ogenblik komen er om de zes weken zestig cursisten. Dit kost de Engelse re gering weliswaar zestig pond per per soon. doch deze uitgaven acht men alleszins verantwoord, omdat het posi tief vredeswerk is De bezoekers krijgen de unieke gelegenheid, die voor gewone stervelingen nauwelijks bes aat om een reeks prominente figuren op alle gebie den te ontmoeten Bovendien is het onderiing contact der Duitsers, die uit verschillende lagen der maatschappij komen, eveneens van grote waarde. Men inviteert, in hoofdzaak personen, die krachtens hun functie invloed uit oefenen op de publieke opinie, zoals po-; litlci, vakbondsleiders, ambtenaren, journalisten, jeugdleiders en sociale werkers. Hun verblijf draagt geenszins een Uisluitend theoretisch karakter, want door allerlei bezoeken aan instellingen, scholen, fabrieken en boerderijen, kun nen ze zich door eigen aanschouwing een beeld vormen van de prakrijk. Voornamelijk beparit men zich tot de leeftijdsgroep van 2540 jaar. Een der de van de bezoekers bestaat uit vrou- BiJ rwaro geestelijke ol lichamelijke ar. beid. tijdens en na zwangerschap, ol bij eenzijdig diêetsteeds wanneer veel ven het lichaam wordt gevergd, Is het goed DAGRAVIT-8 te nemen. Alle 8 belangrijke vitaminen die U hel moest nodig heeft... In één dragéel Elke dragée bevat i A.BrBj-P.P.-Ca Pant-B6-C-D. 100 dragiet: I 3.25 wen. In eigen land teruggekeerd, wordt het contact met Wilton park meestal door miadel van briefwisseling once:- houden. Bovendien zijn er reeds Duitsland „Wilton park" studiekringen gevormd. NEDERLANDERS WERKEN MEDE. Hoewel ook de leiders van Wilton park erkennen dat Duitsland nog lang niet rijp is voor een echte democratie, c-móat het nog te weinig innerlijke vrij heid bezit en het besef van persoonlijke verantwoordelijkheid nog meestal ont breekt, versagen zij niet in hun arbeid, welke een stu.< Europese gezondmaking van de eerste orde vertegenwoordig: In Wilton park wordt getracht allerlei valse mythes, die het politieke leven vergiftigen, om zeep te brengen. De organisatie, welke het levenswerk- Is van dr Heinz Koeppler, die in Oxford studeerde en er thans docent is, streef: er naar zo internationaal mogelijk te zijn. Nederland was het eerste land, dat er in besrokken werd. Enige tien tallen landgenoten behoorden reeds to: de hogelijk gewaardeerde gasten. Ook Denen en Zwitsers zijn thans ingescha keld, echter geen Fransen, omdat rij zelf op beperkte schaal soortgelijk werk doen. FEUILLETON door MARY BURCHELL. Vertaald uit hetEngels. 11) Op de een of andere manier zag ze het Farrady-gezin nu met een zekere duidelijkheid voor ogen en ook met een intense belangstelling, iets wat zonderling was, aangezien ze er voor dien nooit over nagedacht had. Toen de beide meisjes tenslotte thuiskwamen, was het al laat en haar moeder was naar bed. Waarschijnlijk zouden ze geen van beiden willen be kennen, dat dit een opluchting bete kende, maar een feit was het, dat bel- den blij waren, dat er die avond verder over niets meer gesproken behoefde te worden. Wat ga Je morgen nu doen, Eva?, vroeg Alma, toen Eva achter haar aan r.aar de keuken liep en toekeek, hoe ze Fernando, de grote welgedane poes, die de Brendall-familie op eigen manier en beter dan mevrouw Brendall re geerde, binnenliet. Ik, doen?, vroeg Eva op haar beurt, terwijl ze Fernando opnam, die zich in ingewikkelde bochten om haar Jj^nen wrong. Wat bedeel je? Wel, ga Je op gewone tijd uit huis, of blijf je thuis en riskeer je moeders vragen, of wat anders? Ik ga gewoon op tijd van huis, ik heb alles al bekeken, zei Eva vastbe raden. Zeg, Fernando laat weten, dat hij omkomt van de honger. Geloof je dat? Nee, zei Alma kalm, dat is een grove, ordinaire leugen. Geloof je nietdat een héél klein lepeltje Het was wonderlijk te zien, hoe Eva tot was werd in Fernando's klauwtjes, en uit de gespannen houding, waarin hij op haar armen ging zitten en spon, bleek duidelijk, dat de slimmerd begre pen had, dat er in zijn voordeel werd gepleit. Alma lachte en haalde een minitieus hapje te voorschijn, dat Fernando met onbeschaafde haast opschrokte. Bedoel Je, dat je morgen gewoon doet alsof je naar Farradays kantoor ga-at?, kwam Alma een beetje bezorgd op het onderwerp terug. Eva knikte. En ik zal een nieuwe haan hebben gevonden, voordat ik mor gen terugkom, verklaarde ze vol zelf vertrouwen. Alma keek haar zusje bewonderend aan. Hoe prettig moest het zijn zoveel vertrouwen in jezelf te hebben, dacht ze, En opnieuw meest ze aan haar eigen weinig succesvolle pogingen om te be middelen denken. Eva. ik heb vanavond iets heel doms gedaan. Ik ben bang. dat je 't me nooit zult vergeven, begon ze langzaam. Eva wendde haar blik van Fernando, die zijn snor a-flikte, af en keek haar- eusje geamuseerd aan. Wat heb Je gedaan? Geflirt met Gregory? Nee. Het zou geen doodzonde beteke nen. als je het wél had gedaan. Hij zou het wat leuk gevonden hebben, zei Eva. Alma ging hier niet op in, glimlachte even en voelde zich lichtelijk blozen. Het was iets heel anders, Eva, ik... heb met meneer Farraday gesproken. Waarover. Eva keek verbaasd. Be doel je, dat je grapjes met hem ge maakt hebt? O nee. Ik heb met hem over jou gesproken. -T- Over mij?! Ehja. Ik heb hem gevraagd, of hij over je ontslag nog eens na wilde denken en er op terugkomen. Wat belachelijk van je om zo iets te vragen. Je had natuurlijk niet het minste succes? Nee, niet in het minst. Dat had ik Je van tevoren kunnen zeggen, zei Eva. Het zou je onnodige moeite bespaard hebben. Ik kan me voorstellen, hoe je jezelf op hebt moe ten werken om zoiets te doen, en hoe verlegen je je voelde. Ja, 'ik vond het vreselijk, bekende Alma. Idioot, schold Eva, hoewel niet onvriendelijk. Ben je erg boos? Nee, ik ben niet boos. Eva bukte zich om Fernando een laatste aai te geven. Ik ver onderstel, dat Je het goed bedoelde. Maar het was erg bemoeiziek, hè? Ja, verschrikkelijk, stemde Eva toe. Maar èls het gelukt was, dan zouden we allemaal gezegd hebben, wat goed dat die kleine Alma het gedaan heeft, voegde ze er aan toe. Ja. het was één van die ideeën, die prachtig zijn, als er iets goeds van komt, maar nc-gal bespottelijk, als Je niets bereikt, zei Alma. Maar aan het eind van ons gesprek, heeft hij vrien delijk geglimlacht en vond ik mijn mis lukking niet zo erg meer. Waarom weet ik zelf niet. Hij kan héél aantrekkelijk glim lachen, als hij dat wil, gaf Eva onver wacht toe. Hoe dan ook, laten we er niet over piekeren. Denk maar niet meer aan hem. Hij is uit ons leven ver dwenen. Morgen ga ik opnieuw begin nen. Ik wilde dat ik jouw levensmoed had, Eva, zuchtte A'lma met 'n lachje. Het is geen moed, het is meer durf I en brutaliteit, deelde Eva haar mee. Maar het is, hoe dan ook, wel nuttig. Meed ls wat Jij getoond hebt vanavond door iets te doen, waar je erg tegen op zag, en wat je töch deed, omdat Je dacht er iemand mee te kunnen hel pen. Durf is meer een zekere onver schilligheid en gehaaidheid. Alma lachte en kneep haar zusters arm in een plotselinge opwelling van grote innigheid. Enfin, Eva, ik zal ook moed, of durf, of hoe je het noemen wilt, moe ten opbrengen, verklaarde ze, aange zien lk net als jij het een of andere baantje zal moeten zien te vinden. Eva keek haar taxerend aan. Ik kan me jou eenvoudig niet voorstellen in het doorsnee-baantje, zei ze met zus terlijke openhartigheid. Maar ik veron derstel, dat het best zal gaan. Iemand met durf en gezond verstand kan prac tisch &lles doen. Na deze phllosophische slotconclusie, zeiden de beide meisjes de onverschil lige Fernando goedennacht en gingen naar bed. De volgende morgen liep alles vol komen normaal. Benauwend normaal, volgens Pansy. (Wordt vervolgd) Uit de grabbelton van het wereldnieuws WEL HEEL DWAAS. Helsinki Een vrouw ln het West- Finse stadje Kullaa klaagde een dezer dagen over hevige maagpijnen volgens de „Helsingin Sancmat". Een operatie werd nodig geoordeeld en de chirurg ontdekte tot zijn grote verwondering een kreeft, die zich in het lichaam van de vrouw had vastgezet. Vermoedelijk is het dier, volgens het blad, hier be land toen de vrouw als meisje eens water uit een rivier dronk. Het zal ons nu niet meer verbazen, indien wij binnenkort een bericht ont vangen uit Kuka in Nigerië. dat een chirurg aldaar bij een operatie op een bosjesman een kaaiman in hem gevon den heeft. GEVANGENIS AF. Messina Het beruchte Lipari eiland, eens de door de zon geblakerde kale gevangenis van anti-fascisten en later van Mussolini's dochter Edda Ciano, heeft opgehouden gevangenis te zijn. De enkele duizenden bewoners van het eilandje, die uiteraard buiten de ge vangenismuren leven, hebben dit feit met een luidruchtig feest gevierd. Te begrijpen! Hceve'.en zullen echter ach ter slot en grendel zijn gezet? De Ita lianen toch vieren vaak wel érg uitbun dig feest! GEEN GEPANTSERDE AUTO. Lissabon De Spaanse politie, die speciaal naar Portugals hoofdstad is gezonden, heeft langs de route, welke Franco door de stad volgde, de straten en daken bewaakt. Naar verder ver luidt, heeft het Spaanse staatshoofd het gebruik van een gepantserde auto afgewezen. Wilde Franco wat zien oi wilde hij gezien worden? En verder; er zijn tegenwoordig zóveel dictators! MISLUKTE ONTSNAPPING. Phoenix In deze vrij grote stad van de Amerikaanse staat Arizona staat de Maricopa gevangenis. Vijf van haar bewoners trachtten onlangs uit te zal aanbreken. breken. De kreupele nachtwaker Tom Stone doodde twee van hen met e?n automatisch pistool. Twee anderen w-er- den gegrepen toen zij het gebouw no? niet eens uit waren. Jack Tatum, 1h van de beruchte Tatum bende, welk? eens het Zuidwesten teisterde, is echte: nog voort-vluchtig. De slotenmakers hebben plotseling bijzonder veel werk gekregen! ONTMASKERD. Washington De commissie voor on Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden heeft 't „Congresi of American Women" betiteld als e?n communistische strijdorganisatie, welke beoogt idealistische maar politiek on gelooide vrouwen in het communis tische net te verstrikken. Dit feit werd openbaar gemaakt ln een rapport van precies 144 pagina's. Gouzenko. de Rus die uit de school klapte over de Rus sische atoomspionnage, heeft o.m. vee! verteld over de mantelorganisaties van de vrienden van het Kremlin. Het was ontstellend te horen, welke verenigin gen en clubs tot de communistische centra behoren. Dat men zich in ons land niet in slaap wiege met 't liedje: „Slaap kindje slaap, bij ons heerst geen kwaad" GROOT GEVECHT BIJ HUWELIJK. Catanzaro Antonio is de feider i een der beruchtste zigeuner troepen van Zuid Italië. Zijn hart heeft hij verpand aan Giovanna Bevilacqua. het knapste meisje van een andere troep. Antonio besloot haar te trouwen en Giovanna zei: geschrapt Francesco, An tonio's neef, was het hier helemaal niet mee eens. Bij. de huwelijksplechtigheio ontstond een 'groot gevecht! Toen de politie tenslotte de twee zigeunerben den ontward had na een kwartier van slaan en gooien met stokken, fles sen en stenen waren zes personen gewond en wreven zich twaalf anderen over blauwe plekken. 15 man werden onder arrest gesteld. Antonio en Gio vanna besloten toen maar het huweijjk tot een „gunstiger dag" uit te stellen. Wij hopen voor hen, dat die spoedig 14). Terwijl Panda dus. zoals wy de vorige keer zagen, allerakeligste din gen meemaakte, nam William T. Bob- berbroek voor de poort van het mu seum op hartelijke wijze afscheid van zijn gids, Joris Goedbloed. „Ik heb reu ze-veel geleerd", zei de reiziger eenvou dig „En dat stenen poppetje is nou net mijn smaak. Hortus heet hij. zei je dat niet? Het ga je goed. Pietersen". „Ik smaakte groot genoegen aan deze rondleiding", betuigde Joris hoffelijk. „En dat poppetje, gelijk gij het zo schalks noemt, heet Horus. Helaas kan ik verder niet van Uw gezelschap ge nieten, aangezien ik hier op mijn leer ling moet wachten...." Ja dat deed hij dan toch nog; hij bleef om een hoek staan kijken hoe het met Panda afge lopen was. Nu, dat zou hij gauw genoeg zien Met veel gebel en getoeter reed er een dievenwagen voor, die door Zaal wachter Spattenpieper en de directeur van het museum opgebeld was. En de directeur gaf persoonlijk Panda over aan de hoede van de agent, die bij de dievenwagen hoorde. „Houd hem in de gaten, man!"sprak de directeur. „Het is een gemeen type! Mijn horus-beeld stelen! Bah!" Nu, die agent was niemand minder dan brigadier O. de Knalpeut en die knapte dat karweitje wel even op. Hij wierp Panda in de wagen en sloot die vervolgens met verschillende sleutels af. Toen ging hij voorin zitten om weg te rijden. En Joris Goedbloed? Ja Joris Goed bloed zag dit allés aan. „Ach, ach", sprak hij tot zichzelf. „Wat nu te doen. Wel ls waar zijn dit niet mijn zaken, maar tóch kan ik de ondergang van mijn leerling niet met droge ogen aan zien. Komaan! Opgetreden!" Wat wil hij doen? vragen wij ons af. Misschien vinden wij de volgende keer de oplossing.... VOOR ZONDAG 30 OCTOBER. Hilversum 1 (301 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied. 8.18: hobo-con cert; 8.30: voor het platteland; 8.40: gram.- muzien; 9.10: 6portmcdedelingen; 9.15: ver- zoekprogramma; 9.45: geestelijk leven; 10.00: Meester-trio; 10.25; met en zonder omslag; 10.50; de speelgoeddoos; 11.20: triangel; AVRO 12.00: klankbeeld: 1.00: nieuws; 1.15: mededelingen; 1.20: de jonge acht; 1.50: even aïrekenen. heren; 2 00: gram.muzlek; 2.05: boekenhalfuur; ..-.aikuisky-mlddag; 4.40: sportrevue, VARA 5.00. de Stem des volks; 5.20" Ome Keesje: 5.40: kwartet Jar. Corduwener; 6.05 sport; 6.15: nieuws; 6.30, Ned. strijd krachten: 7.00 IKORluls'terclubs op gelet; 7.30: (IKOR) het woord spreekt ons aan; AVRO 8.00: nieuws. 8.05: repor- tagedienst: 8.15: waltztlme; 8.45: hersen- .stlek: 9 15 de lichte muze regeert; 's levens speeltuin; 10 40: Tom's prairie pionleers: 11.00: nieuws; 11.15 12.00 Frans opera concert. Hilversum U (415 M.) KRO 8.00: nieuws: 8 15: gram.pl.; 8.25: Inleiding; 8.30: Jeugdhoogmls; NCRV 9.30. nieuws en waterstanden; 9 45: orgelmuziek; 10.00 (IKOR) kerkdienst: 11.45: gewijde muziek. iiiO 12.15: apologie: 12.35. gram.muzlek. 12.40: orkest zonder naam; 12.55: zonne wijzer; 1.00: nieuws; 1.20; jeugconcert. «2-30: liefde ln de Poolnacht, luisterspel; 3 25: ,.3eatl Qui"; 3.45: katholiek overleg; 4.06: Melachrlno orchestra; 4.15: Jeugdlol', NCRV 5.00: kerkdienst;6.30: koorwerken; S45: meditatie; 6.55: geestelijke liederen- programma; 7.15: kent gij uw bijbel?; 7.30: nieuws- KRO 7-15- vraaceespmk: 7.57. In t hopckhuys 8 12- uit en thuis: 10 45 avondgebed en liturgische kalender; 11.00. nieuws: 11.1512.00 gram muziek. VOOR -MAANDAG 31 OCTOBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00. nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: strijdlied; 7.33: gram.muzlek; 8.00: nieuws gymnast 10 00: en weerberichten; 8 15: symphonle orkest, 8.40: orgelspel; 9.00. Russisch operacon cert; VPRO 10.00: voor de oude dag; 10.05: morgenwijding; VARA 10 20: MareS Weber en zijn orkest; 10.3U: voor de vrouw; 10 45: de regenboog; 11.20: Jonge Neder landse kunstenaars; 11.40: voordracht: 12.00: Accordeola; 12.30: mededelingen 12.33: voor 't platteland: 12.38: Hawaiian- klanken; 12.55: kalender: 1.00: nieuws: I.15: Ramblers; 1.50; Kees Manders zing- eigen liedjes; 2.00: omroepkamerorkesf; 2 30: Prikkebeen ln een nieuw pakje. 2 45- „Jemand". wereldlijke cantate; 3.30: de pauweveer; 4.45. gram muziek; 5.00: no tenkraker en muizenkoning; 5.45: rege ringsuitzending; 6.00: nieuws: 6.15: varia, 6.20: opnamen van Toon Hermans; 6-30- Ned strijdkrachten; 7.00. Jongeren achter het oetllcht; VPRO 7.30" herdenkings dienst; VARA 9.00 Paul God win-sextet, 9,30: de Unesco; 9.45; accordeonmuzies. 10.00: P.S actuele kanttekeningen: 10-30. muziek van Tsjaikofskl; 11.00. nieuws. II.1512.00: gram.muzlek. Hilversum II (415 M.) NCRV 7-00 nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.43. een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.10 sportuitslagen; 8 20: muziek bij het werk. 8.45 gram.muzlek; 9 15; ziekenbezoek: 9.30: waterstan -tv 9.35" famlllecompet'- tle; 10.10: gram.muzlek: 10.30: morgen dienst- 11.00. Brandcnburgs Concert; 11.20- van ^ude en nieuwe schrijvers; 11.40: zang en plano; 12.10: lunchklanken; 12.30: mededelingen, 12.33; trio Fantasia: 1C°- "-I1B-?- J'~ ManHoM«nta. 145: Emerldi Kalman suite; 2.00 voor de Jeugd; 2.35: Metropole orkest; 3.05: Sweellnck-kwar- tet 3.35- zanek^nï van het blindeninsti tuut Bartlmeus"; 4.00: bu^Hezlng; 4.45: »rarn.muziek; c kleuterklokje klin gelt: 5.15; populaire or- '>ng: 540. Marlnlerska -an Zater dag; 6.30 -'«k- 6.45: onder NC U- -l2esl"»-,-v 7.00: nieuw; 7.15Efl- •relse les voor ge-'ovw-ipn- 7.30' sr!U2:" muziek: 7 40: vandaag: 8.00' nieuws: 8.WJ eon vaste burcht; 9 15' tussen 12 en 20: 9.55: grem.m - - fcprkvenster; 10 10- 'F-1'eert; 1045: avondover denking: 11.00: nieuws; 11 1512.00: concert.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 4