Eltm Laatste Berichten VERWACHT U GA5TEH! In drie maanden werd bijna 86.000 crediet verleend Kaiwijk wenst hogere (lassificatie der gemeente STADSNIEUWS Officiële publicaties Beurs van Amsterdam VRIJDAG 28 OCTOBER Ned. Reisver. opende het winterseizoen. 22ST TIROLERAVOND EN WIENERLIED. Twee Tiroler-dansgroepen, Alpinla nit Innsbruck en Edelweisz uit Bar- wies, waren uit het land van de sneeuw en de bergen ter opening van hot winterseizoen van de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging naar onze stad gekomen, waar zij gis teravond in de dicht bezette foyer der Stadgchoorzaal velen van hun kunst deden genieten. Als zeer gewaardeerde partner zorgde het Machu Schram- meln-kwartet uit Wenen, met als zander Franz Bauer, voor de muzikale omlijsting. Na opening der bijeenkomst door de I afdelingsvoorzitter, de heer J. A. A. v. I d. Horst, die speciaal de vertegenwoordi- I gers van het consulaat Alphen ad. Rijn verwelkomde, was de leiding van de avond veïder in handen van de heer Groen ran het Centraal Bureau der N.RV.. die begon met een praatje over het schone bergland Tirol met Innsbruck als hoofdstad en het lieflijke Inn-dal als sprookjesachtig verblijf van menige toerist. De vreemdeling, die van de Arl- bergpas dit dal bereikt, vindt daar een I veelde van lachende berg- en alpenwei - I den dicht bezaait met schilderachtige I stadjes en dorpen, meren en waterval len, dennenwouden en met sneeuw be dekte bergen. Geen Tirols dorpje is zo I klein of het heeft een orkest en ten minste één dansgroep en vooral in de I winter, als de sneeuw in een vaak me tersdik kleed wegen, bergen en dalen bedekt, komen de bewoners bij elkaar I om amusement, te vinden. En deze uit I zich in dans, zang en muziek. De Tiro- ler-volksdansen zijn in wezen eenvou- I dig, doch zij hebben zich allengs ontwik keld tot kunstuitingen, welke zeer spec taculair zijn en uiterst moeilijk uit te voeren. Zij stellen aan de uitvoerenden vooral physiek zeer hoge eisen en slechts I zeer jonge krachten kunnen eraan deel nemen. Dat toonden de dansgroepen, die gis teravond van hun kunnen blijk gaven en daarmede veel succes oogstten. Aan- I gezien echter een dansavond ook van I jonge krachten te veel zou vergen, deed I het Wiener Schrammeln-orkest met I Franz Bauer zich meerdere malen horen. I De zaal gaf op enthousiaste wijze uiting I aan haar bewondering voor deze zanger, I die o a. een geslaagde imitatie gaf van I de Weense filmster Hans Moser. Daaraan ging vooraf de vertoning van I een aantal fraaie kleurendia's van het I schone bergland Tirol, terwijl na de I pauze een kleurenfilm van dit land zou I worden vertoond. Zou worden ver- I toondwant er was geen stroom I voor het filmtoestel te krijgen. Hoe dit I mogelijk was begrijpen wij eerlijk ge- I zegd niet, maar 't was nu eenmaal zo Voor de vele aanwezigen een grote teleurstelling. Overigens een uit- I stekend geslaagde avond met een dank- I en huldigingswoord van de heer Van der Horst en een tot weerziens. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Op uitnodiging van de Kynologenver. I „Rijnland" en ten aanhore van een zeer bevredigend aantal leden, wier I enthousiasme zich door de gure na- iaarsbuien niet liet blussen, heeft de heer L W. van Dalen, oud-chef van de voormalige Haagse Dierentuin in een der bovenzalen van caf'-restaurant „In den vergulden Turk" een vlptte causerie gehouden ter inleiding van zyn films over „Dierenleven". Spr. vertelde allereerst een aantal anecdotes over verschillende bewoners van de Dierentuin, hun hebbelijkheden (en onhebbelijkheden) om daarna mid dels de door hem vervaardigde films I een indruk te geven van hun doen en laten. Uitvoerige aandacht werd om geschonken aan de aquaria en het vo- I gelieven, waarvan vooral de projecties van de noodgedwongen geadopteerde I jonge koekoek bijzonder interessant I waren. Ten besluite werd een kleuren- I film vertoond over een op „Houtrust" I gehouden bloemententoonstelling. De voorzitter, dr ir P. C. Llndenbergh, leidde de spreker in, terwijl aan het I einde van de bijeenkomst de vice-voor- zitter. de heer Mastenbroek uit Was- I senaar aller dank vertolkte. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen I Geneeskunde: mej. E C Jansen (Lei- I deni en de heren A. C. Bobbert (Rot terdam), L M. Brans (Dordrecht), H. M. G Doeglas (Wassenaar), A. J. de I Jong (Honselerdijk), C. Koning (Rot terdam), C. J Oudmayér (Den Haag), D Schafer (Haarlem), M. Smit Sibinga (Nieuwkoop), H. W. B. Stoel (Scheve- liingen) en K. W J Vijgen (Boskoop) I Gepromoveerd tot doctor in de gods- I gpleerdheid, op proefschrift getiteld I „De anthropologic in de moderne Russi- I sche wijsgerige theologie", de heer J öe Graaf te Overveen. UITBREIDINGSPLANNEN. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met Ingang van 31 October 1949, gedurende vier weken voor een ieder ter Inzage zal liggen op de afdeling Openbare Werken der Gemeen tesecretarie (Kamer No. 111) a) een ontwerp-plan tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente d.d 6 November 1933, zoals dit nader ls ge- v ijzlgd, ln dier voege, dat het gedeelte, bat betrekking heeft op gronden, voor re melijk begrensd door de Lopsenstraat. be Morsweg en de spoorbaan Lelden Woerden, wordt Ingetrokken: b) een ontwerp van een partleel-ult- oreldingsplan met betrekking tot de sub a bedoelde gronden, met bijbehorende bebou wings voorschriften. Lelden, 28 October 1949. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. IITBREIDINGSPLANNEN. De Burgemeester van Lelden brengt tsr openbare kennis, dat met Ingang van «u October a s gedurende veertien dagen voor een leder ter Inzage zal liggen op be afdeling Openbare Werken der Ge- 'r.tesecr-tane (kader No. 111) ai een plan tot herziening van het uit breidingsplan der Gemeente dd. 6 No vember 1933, zoals dit nader ls gewijzigd, in dier voege, dat het gedeelte, dat be dekking heeft op gronden, voornamelijk |>s?rensd door 'de spoorbaan Lelden ^recht, Franchlmontlaan, Van de Sande oakhuyzenlaan. Lorentzkade, Burggraven- ■ann (met inbegrip van gronden ten oord-Westen daarvan), Roomburger- laan. Zuidwestelijk gedeelte van de Rijn- v'JKstraat (met Inbegrip van een ge deelte van de bestaande bebouwing ter piaatse), Dozystraat en Kanaalweg, *°rdt Ingetrokken: b) een partieel-ultbreldlngsplan ,.Lei- ^•jvodenburgerpolder". met betrekking hol sub a bedoelde gronden, met "bij - oenorende bebouwingsvoorschriften. *i» cn arKter vastgesteld door de ge meenteraad in zlin openbare vergadering 24 October 1949 Lelden. 28 October 1949. De Burgemeester voornoemd. F. EL VAN KINSCHOT. HULDIG ING SA VOND N.Z.H.- PERSONEEL. De jaarlijkse huldigingsbijeenkomst van jubilarissen der N.Z.H.V.M. zal ge houden worden op Vrijdag 4 November a.s. in de Stadsgehoorzaal. De huldiging betreft ditmaal 35 jubilarissen, n.L de werktuigkundige A. Kruit uit Haarlem, die zijn 40-jarige werkzaamheid zal herdenken, terwijl de navolgende ge trouwen allen hun zilveren jubileum' gedenken: J. Mark, Ambachtsman I, Leiden, H Van der Westen. Ambachtsman I."Rijns- burg, W. J. U. Mulder, Ambachtsman I, Leiden, A. E. C. Haazer, Onderhouds monteur I, Leiden, J._ van Baardwijk. Ploegbaas I, Voorburg, M Durieux, Brugwachter, Rijnsburg, P Clemen- kowff, Wegwerker I, Voorburg, H. S Bos, Ambachtsman I, Rijnsburg,- C Zandbergen, Ploegbaas I. Leiden, G. van Houten, Ambachtsman I, Rijnsburg, I. Vermaak, Adj. controleur, Leiden, H. Ranselaar, Adj. commies, Leiden, G. W. Geertsema. Conducteur, Voorburg, J. L. Wolslnk, Ambachtsman II, Leiden, M A. Geenjaar, Onderhouds-monteur I Leiden, P. J. Jansen, Wegwerker I. Lei den. N Corba, Ambachtsman I, Rijns burg, P. Sasburg, Wagenvoerder. Lei den. C. F. J. Hollants, Opzichter A, Leiden. J. C. Roskamp. Conducteur, Leiden. F A. Schouten. Ambachtsman I. Rijnsburg, K Breuker, Conducteur, Leiden, M. J. Visser, Ambachtsman I, Rijnsburg, M. Christiaanse, Conducteur, Leiden, K. Hollander, Adj. controleur, Lelden, J. C. van der Wilk, Conducteur, Leiden, P. A. Kooyman, Conducteur, Leiden, A. Kreeft, Wagenvoerder, Lei den, J. P Kwestroo, Ambachtsman II, Rijnsburg, J. F. A van Lieshout, Con ducteur. Leiden, J J. Slinger, .Conduc-, teur. Voorburg, L. Hofman. Conducteur, Leiden, C. J. Edel, Ambachtsman I,' Rijnsburg, A. Scharro, Commies, Haar lem. Adviseer ze een te nemen. STADSRITTEN vanaf 60 ets. Standplaats naast Kamer v. Koophandel TELEFOON 22444 fAdv.) CHR. MONDACCORDEONVER. „KUNST EN GENOT". Bovengenoemde vereniging gaf giste ren in het Wijkgebouw Leven daal een ouderavond. Klokslag 8 uur werd deze avond geoDend met het spelen van Psalm 9 door de juniorls, waarna de voorzitter, de heer H. v. d. Breek, een gebed uitsprak en de aanwezigen. In 't bijzonder ds Vossers, de heren Hak- kert en Wolfslag, en de heer en mevr. Wakka, welkom heette. De voorzitter zei o.a., dat men niet met te hoog ge- SDannen verwachtingen moest luisteren, ..K. en G is geen Residentie-orkest. Maar zij ls wel een belangrijk stuk ..Jongens- en Jeugdwerk". En de lei ding wil de jongens stimuleren het zo goed mogelük te doen. De jongens hebben dan ook hun best gedaan. De heer v. d. Breek sprak met en thousiasme over de baby. van „K. en Gnl. het Tambour- en Pijperkorps. Vóór de oorlog had „K. en G." reeds plannen om een dergelijk korps cp te richten. Toen de Leidse Federatie van C.J.M.V.'s in Leiden een Tambour- en Pijperkorps wilde oprichten, is medé ób initiatief van ds Spruyt „K. en G." aangewezen om dit plan te verwezen lijken. Er moesten fluiten en trommels worden aangeschaft. Op vele manieren werd het geld bij elkaar „getrommeld". Er werd zelfs een voetbalwedstrijd ge organiseerd, waarbij de kerkeraad werd ingeschakeld en die f. 180 in de kas bracht. En zo kon „K. en G." aan de taptoe-' deelnemen met 14 tambours en een stel pijpers. Zou nu ook het ideaal: 4 ba zuinen en 4 dieptrommels kunnen wor den verwezenlijkt? Het verdere programma bestond uit het optreden van de fluitclub. van ds Geursen als violist en de opvoering van het sprookje „Het Ontbijt van Koning Habbiea" van Godfried Bcmans. In zijn slotwoord bracht ds Vossers in het bijzonder dank aan de heer J. van Leeuwen, die wel de spH genoemd kan worden, waar deze welgeslaagde avond om draaide. Band Nederland-Indonesië PROPAGANDA-FEESTAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. De afdeling Leiden van de Band Ne derlandIndonesië, kort na de bevrij ding opgericht als een vereniging van ouders, vrouwen en verloofden van In- dié-vaarders en thans uitgegroeid tot een nationaal thuisfront, hield gister avond in de Stadsgehoorzaal een pro- paganda-feestavond. waarin tevens de kort geleden uit Indonesië gerepatrieer de militairen hartelijk zijn verwelkomd. Onder hen, die deze avond bijwoonden, merkten wy o.m. op een vertegenwoor digster van het H.B., kapitein ter zee J. C. d'Engelbronner, hoofd van de Soc. Medische Dienst der Kon. Ned. Marine en vele leden van de plaatselijke Demo- bilisatieraad. De presidente van de Leidse afde ling, mevr. H. M. Mulder-Hemmes, her innerde er in haar openingswoord aan, dat dé afdeling thans 4 jaar bestaat, in welke tijd zij naar beste weten de geestelijke en stoffelijke belangen van haar leden en van hen, die zijn, worden of werden uitgezonden, heeft behartigd. Met een opwekking om als lid toe te treden besloot spreekster haar inlei dend woord. Met een beschaafd en zeer gevarieerd programma vulde het R.A.O.-gezelschap van de Dienst Recreatie en Algemene Ontwikkeling de verdere avond. Kapi tein F. van Ewijk, die de oprichter en leider van dit gezelschap is, heeft een troepje militairen om zich verzameld, dat' er wezen mag. De vingervlugge Ed dy Sohufjer dwong met zijn goocheltoe ren aller bewondering af, terwijl hij als telepaath en kaar.manipulatie even eens groot succes oogstte. Ook het Rhytme-quintet met Tonny van Vliet als accordeonnist en Lou Molenaar in de creatie van mr Doodle, verwierven enthousiaste bijval. Voor de pauze heeft mevr. Mulder aan een aantal gerepatrieerde militai ren en Marva's een herinneringstegel uitgereikt, waarbij zij hulde bracht aan de trouwe plichtsbetrachting, welke allen aan de dag hebben gelegd. GEMEENTESTUKKEN. Benoemingen. Ter voorziening in vacatures in het onderwijzend personeel aan een viertal scholen bevelen B. en W. aan: a. Opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de CronesteinkadeMej. M. J. Booy, onderwijzeres te Boskoop; b. Opleidingsschool voor Gymnasium en HJ3.S. aan de Cronesteinkade: K. Kla- verdijk, onderwijzer te Elp; c. Oplei dingsschool voor u.l.o. aan de Lange- brug A: Mej. J. A. Adama, onderwijze res te Zwijndrecht; d. Opleidingsschool voor u.l.o. aan het Schuttersveld: J. de Goeij, onderwijzer te Gorinchem; e. 0.1. school aan de Zuidsingel A: Mej. T. A. Bosker, onderwijzeres te Hippolytushoef. In verband met het aftreden van Mej. Dr Cath. Hovens Greve als lid van de commissie van toezicht op het M. O wordt volgende aanbeveling ge daan: 1. Mevr. A. HuizingaSchölvinck, te Oegstgeest; 2. Mevr. A. L. H. Tole- naarRoebroek, alhier. TWEEDE ABONNEMENTSCONCERT RESIDENTIE-ORKEST. Het feit. dat de Duitse componist Richard Strauss in September Jl. is overleden, is voor Willem van Otterloo, de eerste dirigent van het Residentie- Orkest aanleiding geweest, een van diens Symphonische Gedichten als hoofdschotel op het programma van zijn tweede abonnementsconcert op Donderdag 3 November as. te plaat sen. Van Otterloo heeft daarbij ziin keuze laten vallen op het in 1898 ont stane opus „Eip Heldenleben". Aan „Ein Heldenleben" gaan vooraf de „Variaties en Fuga voor Strijkkwar tet op een thema van Johann Kuhnau" de zg. Kuhnau-variaties. van Hendrik Andriessen, gevolgd door het Vioolcon cert in e kl. t. opus 64 van Felix Men delssohnBartoldy, met als soliste de jeugdige Hongaarse violiste Elise Cser- falvi. De Winkelierscombinatie Haar lemmerstraat, heeft besloten tot het voeren van een Sint Nicolaas-actie, waarbij ook een verblijf van de Sint op het programma staat. Financienngsinstituut Detailhandel Rijnland Ruim 110 winkeliers doen mee Het is nu ruim 3 maanden geleden 1 Juli j.l. dat het Financierings instituut Detailhandel Rijnland te Leiden de strijd aanbond tegen de foutieve practijken en excessen, wel ke aan het afbetalingsstelsel kleven. In plaats hiervan ri?p het een rege ling in het leven, die de zaak van bonafide winkelier in feite een „con tantzaak" deed blijven, terwijl daar naast voor hen, die dit wensten, de mogelijkheid werd geschapen om via dit instituut toch in termijnen te be talen. Dat ook het gemeentebestuur met dit stelsel accoord ging, bewijst het zittingnemen van de wethouder van Financiën, de heer D. v. Kwaak, in het bestuur: voorts werd de directeur van de Gem. Volkscrediet- bank, de heer J. A. van Zanten, be reid gevonden om als secretaris-pen- - ningmeester op te tr;den. Met plm. 20 deelnemende winkeliers uit Leiden en omgeving begonnen, zijn thans reeds ruim 110 winkeliers, waarvan 65 uit Leiden, tot dit insti tuut toegetreden. De heer Van Zanten, die ons het een en ander vertelde over de werkzaam heden van dit instituut, zeide, dat in de korte tijd van zijn bestaan gebleken ls, dat deze vorm van credletverlening in een grote behoefte voorziet. In de eerste 3 maanden kwamen 810 aanvragen tot 'n totaal bedrag van f. 157.000 binnen. Terwijl hiervan 99 aanvragen werden afgewezen en 139 ingetrokken, werden 471 aanvragen, waarmede een bedrag van by na f 86 000 was gemoeid, toege staan. Momenteel zijn nog 101 verzoe ken tot verlening van een crediet in behandeling. Op deze cijfers afgaande, verwacht de- heer Van Zanten, dat alleen voor Leiden op een credietaanvrage van minstens een half millioen gulden per jaar kan worden gerekend. Nadat aanvankelijk enige kinderziek ten moesten worden overwonnen, ls 'een en ander thans zover geregeld, dat een geleidelijke toename van het aan tal deelnemende winkeliers kan worden verwacht. Hoewel het merendeel der aangesloten detaillisten blijk heeft ge geven de bedoeling en grondslagen van het instituut te begrijpen, moest wor den geconstateerd, dat er nog enkelen zijn, die zich niet aan de bepalingen houden. Zo moet het beslist worden afgekeurd, dat men een hogere ver koopprijs tracht te bedingen, zodra men bemerkt, dat het een koper betreft, die niet a contant, doch via het instituut wil kopen. De detaillisten, wier vorde ring binnen één week door het instituut wordt voldaan, mogen niet anders dan de contantprijs aan de kopers in reke ning brengen. Een ander euvel betreft het verkopen van in verhouding tot het inkomen van de credietnemer te veel of te luxleuse goederen. Voorts moet zowel uit het oogpunt van cre- dietpolitiek als sociaal bezien niet wor den aangedrongen op het kopen van te dure artikelen, waardoor het uitga- venbudget van een bepaald gezin te zwaar wordt belast. THANS OOK WAARDEBONNEN ,Nu de practijk heeft uitgewezen, dat er behoefte bestaat om kleinere artike len, zoals kinderkleding, onderkleding. schoeisel e.d. op crediet te kopen, is men er toe overgegaan om ook z.g.n. waarde bonnen. in coupures van f. 5, f. 2 50 en f. 1, te verstrekken. Met deze bonnen kan de cliënt by de aangesloten winke liers tegen contantprys de gewenste goederen kopen. Een regeling, welke nog bekend ls uit de tijd van het con- sumentencrediet. Reddingsbrigade krijgt subsidie. De raad van Katwijk kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Er kwam een voorstel ter tafel tot wij ziging van de legesverordening, hetgeen sinds 1934 niet was gebeurd. De raad ging met de voorgestelde verhogingen accoord. Als voornaamste noemen wij de verhoging der kosten voor een hu welijksvoltrekking tot f. 12.50 op Dins dag, f. 37.50 op de Donderdag voor 13 uur, des Donderdags na 13 uur en Za terdags f 50. Voor de plantsoenen van de gemeen te werden nieuwe grasmachines aan geschaft. Zulks bleek geschied te zyn zonder medeweten van de raad, doch de raad ging thans achteraf met de aankoop accoord, hoewel er stemmen opgingen, dat de kosten wel wat aan de hoge kant waren. Gedurende de oorlog, aldus B. en W., werden van het motormateriaal van de politie gevorderd de uitrukauto en de motor met zijspan. De nieuwe aankopen uit dumps zijn versleten en de politie adviseert over te gaan tot aanschaffing van een driekwart-tons Ford bestelwa gen, welke eenvoudig geschikt te maken is als politieauto. Een en ander zou f. 8000.kosten. Verwacht mag worden dat het rijk de lasten van de gemeente te dien aanzien zal vergoeden. De raad ging deshalve met het voorstel tot een dergelijke aankoop accoord, nadat ge bleken v/as dat de auto ook geschikt is voor gebruik op het strand. Volgt behandeling van het praeadvies met betrekking tot de door Ged. St. ontworpen regeling betreffende de sa lariëring van de gemeente-secretarissen in de Prov. Z.-Holland. Het gaat over de klasse-indeling van de gemeente door Ged. Staten, welke naar het oor deel van B. en W. een klasse te laag staat genoteerd en hierdoor komen ook bepaalde salarissen in het gedrang. Een reeks van argumenten wordt door B. en W genoemd welke moeten bewijzen dat Katwyk, alhoewel per 1 September 21.300 inwoners tellend, zich snel in op waartse richting beweegt en van het. bestuur aanmerkelijk meer werk vraagt cn meer zorgen geeft dan gemeenten. met een gelijk aantal inwoners, deze gemeente in dezelfde klasse is inge deeld. Als extra bijzonderheid wordt nog genoemd het zeer hoge percentage der arbeidersbevolking in Katwyk; minstens 80 procent der Katwijkse inwoners valt onder de groep werknemers. Het mag dan ook als een algemeen bekend ver schijnsel worden aangemerkt dat in een gemeente waar een zo overwegend deel van -de bevolking onder de lagere in komen-klassen moet worden gegroe peerd de verzorging dezer brede laag van de overheid aanzienlijk meer vraagt dan in gemeenten waar de verhoudin gen meer normaal liggen. Deze en nog meerdere argumenten brengen B. en W. er toe te concluderen tot het advies om als het gevoelen van de raad aan het college van Ged. St. kenbaar te ma ken, dat de bijzondere omstandigheden het ten volle rechtvaardigden de ge meente Katwijk één klasse hoger te rangschikken dan waarin zij krachtens haar huidig bevolkingscijfer thuis be hoort. Meerdere leden kunnen zich met de inhoud van het praeadvies niet ge heel verenigen. Mr v. d. Plas merkt op, dat in vorige raadszitting gevraagd is om uitvoerige toelichting van het werk van de secretaris om beter te kunnen beoordelen of deze verhoging gemoti veerd is. De heer Haasnoot zegt dat hij als kruidenier voor zijn stand verplicht is naar voren te brengen dat Katwijk niet duurder ls dan andere plaatsen. Meerdere leden zyn van oordeel dat Katwijk in beoordeling niet onder be hoeft te doen voor Oegstgeest of Noord- wijk die hoger zullen worden gerang schikt. Na de opmerking van de voor zitter dat niet B. en W. doch Ged. St. de raad advies hierover vragen, wordt het praeadvies van B, en W. aangeno men. Dan komt een voorstel, financiële hulp te verlenen aan de Katwijkse Red dingsbrigade. In 1942 heeft de Katw. Reddingsbrigade op last van de bezet ter de-tvreddingsposten op het strand moeten afbreken. De hieraan verbon den kosten f. 19T7.86 zijn door het Ryk vergoed. Na de bevrijding kon de K.R.B. 4n. verband met de onveiligheid niet veel 'uitrichten. In 1946 heeft de herbouw van :d'e beide reddingsposten plaats ge vonden, kosten f.4349,13; het Rijk stel de de kosten echter vast op f. 2800. waardoor dus een schuld ontstond. Door een schenking van de firma Vooys Verdoes werd dit f. 2372.09. Van de Ned. Mij, tot Reddihg v. Dren kelingen te A'dam werd een gift ont vangen van f.300.Het bestuur richt zich thans tot de gemeente-om dit be drag. f. 2000.-^ voor haar rekening te nemen. Voorts heeft het bestuur gewe zen op de aanzienlijke uitgaven voor onderhoud van reddingsposten, onder houd materiaal, verbandmiddelen, zwemlessen, enz. (een vlet ging geheel verloren). Gezien dit alles verzoekt het bestuur van de K.R.B. een ruime jaar lijkse subsidie te mogen ontvahgen van de gemeente. B. en W., inziende het nuttige van de K.R.B., adviseren de raad de bijdrage ad. f.2000.voor re kening van de gemeente te nemen en wat het tweede verzoek betreft menen B. en W. krachtens de door haar uit eengezette zienswijze dat de gemeente de K.R.B. met f. 500.per jaar te re kenen van 1949 behoort te subsidiëren. Verschillende leden spreken hun vol doening uit over dit voorstel. De Red dingsbrigade doet prachtig werk en de gemeente is verplicht het bestuur in zijn werk te steunen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Besloten werd om medewerking te verlenen ten behoeve van de Chr Op leidingsschool voor aankoop van on derwijsmateriaal; kosten f. 792.10 Dan nog een voorstel tót vaststelling der bedragen ex art. 55 der L.O. wet 1920 voor 1948 ten aanzien van de O.L. School. De heer mr v. d. Plas wijst er op dat de kosten der O.L. School wel zeer bijzonder laag zyn. Spr. vraagt wat daarvan de oorzaak kan zijn. De post licht en warmte is in 't ooglo- pend laag. Spr. vraagt of er soms pos ten zijn die voor rekening der gemeente worden verricht en ten laste der school zouden moeten komen. Dan is een be langrijk punt dat de O.L. School een nieuwe school is terwijl de oude bijzon dere scholen meer onderhoudskosten vergen. De voorzitter zegt dat genoem de posten nauwkeurig worden nagegaan. Vroeger heette het, zegt de voorzitter, dat de oude school weinig kostte omdat er niets aan gedaan werd; nu heet het dat het een nieuwe school is die weinig onderhoud vergt. Maar men houde er rekening mee dat de O.L. School met 120 leerlingen voordelig te exploiteren is. Wederom extra vlees. 1 OP BON 367 ALGEMEEN 100 GRAM. In' verband met de verwachting, dat in cle komende weken op de door het Bedrijfschap voor vee en vlees inge stelde slachtveemark ten zeer veel vee zal worden aangevoerd, zal het Be- drJjfschap: de overneming van slacht- runderen beperken. In de week van 31 October t.m. 5 November zal het Bedrijfschap alleen slachtrunderen in de beste kwaliteits klassen (AA, A, B) pvernemen. Deze beperking is noodzakelijk on danks het feit, dat ook voor de ko mende week de gedistribueerde hoe veelheid vlees met 50 zal worden verhoogd door aanwijzing van een nieuwe extra vleesbon voor houders van A- en B-kaarten (volwassenen en kinderen van vijf jaar en ouder). Bon 367 Algemeen geeft met ingang van heden recht op het kopen van Prins Bemhard in West-Overijssel Vanmorgen om kwart over negen is Prins Bemhard te Deventer aangeko men voor zlin bezoek aan West-Over ijssel. De Prins is aan de grens van de ge meente ontvangen door de burgemees ter van Deventer, mr H. W. Bloemers. Men begaf zich naar het stadhuis, waar de burgemeester en de wethou ders de Prins ontvingen in de burge meesterskamer. Inmiddels had zich bij het gezelschap de commissaris der ko ningin. ir J. B. G. M. ridder Van der Schueren. gevoegd. Na de begroeting ging men naar de historische hall van het stadhuis, waar zich een groot pe- zelschap had verenigd van burgemees ters en wethouders van omliggende ge meenten, burgerlijke en kerkelijke auto riteiten uit de streek, industriëlen en anderen. Hier werden verschillende re devoeringen uitgesproken. Vervolgens vertrok men per auto naar de sluisbouw en het industrie-terrein, waar ir Witteveen een nadere verkla- ding gaf bil de bouw van de sluis, het maken van de sluisdeuren en de toe stand in de bouwput. Men ging vervol gens naar de fabrieken van Ankersmit. Daar heeft Prins Bemhard. de vele fa brieksgebouwen bezichtigd, waarbij hem de bewerking van vezelstof tot katoen is getoond. In het bijzonder had daar bij de batik-drukkerij de aandacht van de Prins. Na dit bezoek ging de Prins met het gezelschap opnieuw naar het stadhuis te Deventer. Daar was in de raadszaal de tafel aangericht voor de lunch. Positie van vlootbasis Surabaja geregeld. Een van de nog overgebleven punten van verschil in de militaire commissie ter R.T.C. is gisteren tot oplossing ge bracht, aldus verneemt de speciale cor respondent van het A.N.P. De Nederlandse Marine zal Sura baja als vlootbasis houden. Deze vlootbasis komt echter geheel onder gezag van de R.I.S. De basis bestaat in de werkplaatsen cn emplacementen van de marine in deze stad. De commandant van de marine zal de verantwoordelijkheid dragen yoor de bewaking van deze gebouwen en empla cementen. HU is hierin echter op zijn beurt verantwoordelUk aan de minister van defensie van de R.I.S, Dinsdag 1 November a.s. zullen bU de Fa J. J. Krantz Zoon, alhier de heren M. v. d. Kaay, procuratiehouder pn J. B. de Haas, afdelingschef, derdag herdenken, waarop zU 40 jaar in dienst zijn bU deze firma. Tevens wordt het 25-jarig jubileum herdacht van de heer G. P. Broers, werkzaam in de afdeling ververy. VISSER1JBERICHTEN KATWIJK, 28 Oct. - Vangstberichten van hedenochtend: Kk 67 4 k.. Kw 38 20 k-, Kw 18 50 k„ Kw 49 8 k., Kw 41 10 k.. Kw 29 10 k.. Kw 33 5 k.. Kw 147 12 k.. Kw 25 12 k., Kw 14 22 kKw 6 2 k Kw 5 5 k.. Kw 85 30 k.. Kw 110 2 k.. Kw 43 12 k., Kw 173 10 k.. Kw 50 60 k.. Kw 168 60 k.. Kw 227 8 k.. Kw 167 60 k., Kw 37 140 k.. Kw 175 10 k.. Kw 127 5 k.. Kw 163 15 k Kw 129 10 kantjes; Kw 124 10 kantjes; Kw 56 20 k„ Kw 19 5 k.. Kw 16 5 k.. Kw 161 50 k.. Kw 86 30 k.. nog 35 netten halen; Kw 7 5 k., nog 30 netten halen. Kw 54 10 k., nog 20 netten halen; Kw 20 17 k., uit halve vleet; Kw 3 17, uit halve vleet; Kw 47 17 k., uit halve vleet; IJm 74 8 k. Geen vangst: Kw 48, Kw 159. ThulsstomendKw 48. Kw 50. Kw 151 Gemiddelde harlngdryfnetvlsserljVlaar- dlngen 16, Schevenlngen 22. Katwijk 20. SCHEVENINGEN, 28 Oct. Besommingen SCH 6 t. 3000; SCH 2 t. 510; SCH 68 t. 620: SCH 67 f 460; SCH 18 f 780; SCH 65 f.870; UK 105 f.200; TH 47 f.320. IJMUIDEN, 28 Oct. Binnen de stoom trawlers RO 46 f. 10.600; IJM 31 f. 17.900; IJM 54 f. 14.200; de motorloggers KW 169 f.2740; KW 69 f.5200; KW 32 f.2880; KW 144 f. 975. Aanvoer 2750 kisten waar van 1900 kisten verse haring. VLAARDINGEN, 28 Oct. Binnen van de haringvisserij de VL 50 met 39 last; VL 80 met 30 last, VL 196 met 16 last; VL 197 met 22 last; VL 199 met 24 last; VL 112 met 33 last: VL 190 met 34 last. Prllzen: volle haring 31.2032.10; hom- en kult- zlek 29.50; U*e 19; steur 24.40—26.30. Air-France-toestel vermist. 45 PERSONEN AAN BOORD. Een toestel van de Air-france, dat met een bemanning van 9 koppen en zes-en-dertig passagiers op weg was van Parijs naar New York, is ter hoog te van de Azoren boven de Oceaan vermist geraakt, aldus is door functio narissen van het vliegveld Orly mede gedeeld. Het vermiste toestel is een Constella tion, die gisteravond te 31 uur van Orly vertrokken is en hedenochtend te half- tien in New York werd verwacht. Een der passagiers is de Franse mid- dengewichtkamplocn Marcel Cerdan, die na een verblijf van enkele weken in Parijs naar de V.S. terugkeerde om zich voor te bereiden op de ontmoe ting om de wereldtitel met de Ame rikaan Jake la Motta. Aan boord van het vermiste toestel bevond zich ook de bekende violiste Gi- nette Neveu. Hedenochtend te 2.50 uur G.M.T. ont ving men een radiobericht van het toe stel, dat het eerste gedeelte van de reis normaal verlopen was en dat voorberei dingen gemaakt werden om bU helder weer op het vliegveld van Santa Maria te landen. Sedertdien is van het toestel niets meer vernomen. Vliegtuigen en schepen zijn reeds op zoek gegaan. De piloot van het vermiste toestel ls Jean de Lanoue, een der beste piloten van de Noordatlantische lUn, die reeds 6700 vlieguren op zU'n naam heeft staan. De ontmoeting van Cerdan met la Motta zou aanvankelUk reeds vorige maand hebben moeten plaats vinden, doch werd uitgesteld doordat la Motta een schouderblessure had opgelopen. Cerdan ls gehuwd en vader van drie kinderen. H ywerd in 1916 in Algerie ge boren. In dertien jaren van optreden als prof heeft hU meer dan honderd wedstrUden gebokst en er slechts een klein aantal van verloren. Tydens de oorlog diende hU by de Franse marine. In 1944 won hU het intergeallieerde boks- tournooi te Rome. Hy stond op het punt zich uit de bokswereld terug te trekken omdat hU, naar hU zelf verklaarde, huis vader was en zich vast wilde vestigen. Op de passagierslyst komen elf Ame rikanen voor, twee Canadezen, zestien Fransen, een Cubaan, een Pers, een Sy riër, een Irakees, een Mexicaan, een Ly- blër en een persoon van niet-genoemde nationaliteit. Volgens een door de Alr-france gepu bliceerde lijst bestond de bemanning uit drie piloten, twee marconisten, een na vigator, twee mecaniciens en een ste- wardes. Op het vliegveld Orly is bericht ont vangen, dat de vermiste Constellation van de Air-France, op korte afstand van het vliegveld Santa Maria op de Azoren een noodlanding heeft ge maakt. Er zou een nog onbekend aantal overlevenden zUn. Het bureau van de Air-France te New York seint, dat het wrak van dc Constellation ls ontdekt op een berg top op de Azoren. Reuter meldt nader, dat er ook nog twee stewards aan boord waren, dus een bemanning van ln totaal elf leden. EERSTE ZWARE SNEEUWVAL IN ZWITSERLAND. Het afgelopen etmaal had Zwitser land zyn eerste zware sneeuwval van het seizoen. De meeste sneeuw viel op de weg over de Furkapas, tussen An- dermatt en Meiringen en op de St. Gott- pass, waar ongeveer 15 cm. werd geme ten. Ook ojj de wegen over de grote St. Bernhard, de Grimselpas en de Klau- senpas is sneeuw gevallen. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 27 October. OnmiddellUk na opening vormde zich een grote hoek in obligaties Nederland, die, na gisteren een record van 92 3/4 bereikt te hebben, vandaag een frac tie lager op 92 11/16 opende. Een der grote bankinstellingen nam het aanbod zo goed als geheel op, waardoor de koers tot 9213/16 aantrok. Opmerke lijk was een koersstijging voor aande len Fokker, die in de afgelopen dagen ruim 30 punten gezakt zUn. BlUhbaar werd dit fonds uit speculatieve overwe gingen vandaag gezocht, waardoor de koers van 120 tot 125 avanceerden. Het verslag van de Amsterdam Rubber was nog niet voldoende bekend om van veel invloed te kunnen zyn op de koers. Evenals de meeste courante cultuur aandelen lag ook dit fonds aanvanke lUk flauw. Later trad er een licht her stel In, maar per saldo werden toch verliezen van 1 tot 2 punten geleden. Olies, Philips en Unilever waren goed prUshoudend. Aandelen Aku waren wat vaster op berichten dat het met de bouw van een nieuwe dure fabriek wel niet zo'n vaart zal lopen. De koers kwam van 188',£ op 190M:. Op de Scheepvaartmarkt waren de prUzen dezelfde, evenals die der Staats- fondsenmarkt. Vrydag 28 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige O. K. koers v. beden Ned. '48 ZVi 100^ Ned '47 3 Vi 3 98 Dollar-lng '47 3 92fi Investeringscert 3 97% Ned p 1962/4 m.b. 3 99,8, Indië "37 A 3 95^ Grootboek '46 3 97 ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 63% N Ind H.bank 103 Ned HandelmU 161% A.K U 190% 188% Lever Br 243 242% Pbtltpe 242% 242 Wilton Feyenoord 160% Kon Olie 312% 311% Amst Rubber 139% 139% Deli-Bat Rubber 91 Holl Amer illn 166 Kon Ned S'oombooi 136 Ned Scheepv Unie 160 160% H V A 159% 155% Java Cult 69 Dell Bat MU109 Dell MU 139% 137 Senembah 114 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100% Den Haag 1947 I 3 102 R'dam '37 I, UI 3% 102 Industr. Obligaties Lever's Zeep MU 3% Kon. Petr. MU 104% 104fi NIET-ACTIEVE AANDELEN Baak- en Credletinstelllngen Amsterd Bank 168% Rotterd Bank 177% Twentsche Bank 178 industriële Ondernemingen Ned G en Splr labr 318 Rott Droogd MU 325 Zwanenb Organon 199% Handelsondernemingen Born Sum. 8 MU 136% Internat-lo 170% Albert Heyn 204% - Ned MU Walv Vrt. 118% Spoorwegen Del) Spoorw MU 43 Amerik. fondsea Anaconda Shell Union 27% 38%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 9