xm«- Laatste Berichten ABDUSÏROOP Geheel andere sfeer in Voorhoulse Raad Het 17de lustrum der Gem.H.B.S. Honderden reünisten komen naar Leiden UIT DE OMSTREKEN hoest Wethouders lieten veel van zich horen' UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Beurs van Amsterdam WOENSDAG 26 OCTOBER Uitgebreid feestprogramma Het viel te verwachten, dat waar het 50- en 75-jarig bestaan van de Gem. H.B.S. indertijd om zeer bijzon dere redenen niet kon worden her dacht (1914 eerste wereldoorlog en 1939 mobilisatie, aan het 85-jarig bestaan meer dan gewone aandacht zou wor den besteed. Aangezien wij in ons blad van 15 October j.l. reeds een uitvoerige be schouwing plaatsten over de groei en lotgevallen van deze gemeentelijke ondcrvvijs-insteliing, welke gerekend kan worden tot één der oudste H.B.S.- en in ons land, kunnen wy thans vol staan met hier en daar een greep te doen uit het veelzijdige programma, dat voor deze herdenking is vastge steld. Terwijl a.s. Vrydag een feest voor de leerlingen is georganiseerd, zal do eigenlijke herdenking op a.s. Zaterdag vallen, de dag, waarop enige honderden reünisten naar Lelden zullen komen om het feest van „hun" school mede te maken. Het feest van Vrijdag begint om kwart voor negen uur (de leerlingen worden om halfnegen in de klassen verwacht) met een korte samenkomst van alle leerlingen in de gymnastiekzaal. Hier zal de directeur, dr J. D. A. Boks, een be knopt overzicht geven van de historie der schooi. In aansluiting op deze bij eenkomst. beginnen om kwart over ne gen in diverse lokalen ping pong-, te ken- en gong-schaakwedstrijden, ter wijl de leerlingen zich o^k in het zeggen van een declamatie kunnen meten of aan hersengymnastiek kunnen deelne men. Na afloop van deze wedstrijden, te circa halftwaalf, vindt de prijsuitreiking plaats. 's Middags om twee uur worden de leerlingen wederom in de gymnastiek zaal verwacht, waar Cia van Boort met haar poppentheather een opvoering zal verzorgen. O.a. zal zij hier een opvoe ring van „Impromptu" en van 'n Vlaam se klucht ten tonele brengen. Zowel des ochtends als des middags zullen de leer lingen op tractaties worden onthaald. Deze eerste feestdag wordt besloten met een uitvoering in de Schouwburg, waar de door de heer B. Hageman Sr ge schreven revue HB, en S. (Historische Brokken en Stukken) zal worden onge veerd. Onze stadgenoot, de heer Han Zirkzee. schreef de muziek voor deze revue. DE HERDENKING OP ZATERDAG bezint 's ochtends om tien uur met een officiële herdenkingssamenkomst in de gymnastiekzaal. Nadat dr J D. A. Boks een herdenkingsrede zal hebben ultge- I sproken, zal door enige personen, o.w. de burgemeester, jhr mr P. H. van Kin- si-hot. het woord worden gevoerd. Tevens zullen in deze samenkomst, welke wordt cogelulsterd door koorzang o.lv. de heer H Geirnaert. de leerlingen worden her dacht. die tydens de bezetting aan de school zijn ontvallen. Bij een jubileum behoren nu eenmaal geschenken en ook deze zullen in deze bijeenkomst worden aangeboden. Na af- hop van deze plechtigheid volgt om I hvart over elf uur In de lerarenkamer een receptie. n REÜNISTEN IN DE SCHOOL BANKEN. Nadat de reünisten van half één tot j halftwee een „lopende" koffietafel is Autobusdienst Leiden-Haariem HERINVOERING VAN 20 MINUTEN- DIENST IN AVONDUREN. Na overleg met de Ryksverkeere- 'nspcclie heeft de directie der N.Z. H.V.M. besloten om met ingang van 1 November a.s. op het traject Lei denHaarlem v.v. ook in de avond uren wederom een 20-minutcndienst bi te voeren. Mocht zulks op genoemde datum nog niet uitvoerbaar zijn, dan zal zulks zo spoedig mogelijk daarna geschieden. Zoals bekend werd aanvankelijk op Q't traject ook ih de avonduren een 20- minutendienst gereden. Op grond van verscheidene verkeerstellingen werd °eze in de afgelopen zomer omgezet, in een halfuur-dienst, zodat door de thans aangekondigde maatregel de oorspron- i kelijke toestand wordt hersteld. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Klassieke taal- en letterkunde- de heer w. j. h. F. Kegel (Den Haag); candi- u&atsexamen Wis- en Natuurkunde heer H. Radstake (Oegstgeest) j kandidaatsexamen Wis- en Natuurkun- Qe <F): mej. N. Wijsman (Oegstgeest) en de heer P. J. M. Bik (Leiden); can- didaatsexamen Wis- en Natuurkunde (hi. de heer Lim Wie Hok (Leiden). aangeboden, zullen zij van 2 tot 3 uur voor het volgen van een „openbare les" weer eens in de schoolbanken plaats ne men. Zij zullen hier door leraren en oud-leraren, o.w. ook de oud-directeur, dr J. C. Schalkwijk, nog weer eens op hun kennis worden getest. Wy hopen er het beste van. Indien de weersomstandigheden zulks toelaten, vertrekken reünisten en lera ren om pl.m. halfvier, vooraf gegaan door 't Leids Politie-Muziekgezelschap, naar „Het Gulden Vlies" en „In den Vergulden Turk", waar thee en een borrel zullen worden geserveerd. Op deze tocht zal langs het oude school gebouw aan de Pieterskerkgracht wor den getrokken. 's Avonds om hal-fzes vindt in de Stadsgehoorzaal het diner plaats, waar aan niet minder dan ruim 400 personen zullen aanzitten. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat de oudste reünist, de 90-jarige prof. dr J. F. van Bemme- len, te dezer stede, die in 1877 eind examen deed, het gehele feest hoopt mede te maken. 's Avonds om halfnegen vindt weder om in de Schouwburg een opvoering van de Revue H. B. en S. plaats, waar na de herdenkingsfeesten met een gala-bal in de Stadsgehoorzaal werden besloten, In verband met deze herdenking zal in de school een tentoonstelling wor den georganiseerd van oude foto's en tekeningen van de tegenwoordige leer lingen, welke tentoonstelling a.s. Za terdag van 11.30 tot 3 uur valt te be zichtigen. KATWIJK AAN ZEE 25 JAAR BU GEMEENTEBEDRIJVEN. De heer L. Schrama herdacht gister middag zijn 25-jarige dienst bij de ge meentebedrijven. In het kantoorgebouw van de gasfabriek was het personeel bij een om de jubilaris met zijn gezin ge luk te wensen. Eveneens waren aanwe zig wethouder D. J. Kleen en enige le den van de gascommissie. De directeur van de gemeentebedrij ven, de heer J. A. Blom,, vertelde iets uit de 25-jarige dienst van de jubilaris. Hij was monteur geweest, hulpstoker en stoker bij de gasfabriek. Hij werd ern stig ziek en na zijn herstel mocht hij op medisch advies het beroep van stoker niet meer uitoefnen. Toen werd hij in de buitendienst geplaatst en thans is hy weer monteur. Spr. uitte zeer waarde rende woorden over de arbeid van de ju bilaris en overhandigde hem namens het gemeentebestuur de gebruikelijke enve loppe. De jubilaris werd vervolgens toege sproken door de heer A. van Duijn, voor zitter van de huldigingscommissie, die Bedenk, dat uit een onvol doend venorgde kinder- hoest een zwakke borst en asthmatlscbe aanleg kunnen overbleven. Neem geen risi co. bestrad klnderhoest on middellijk met de heerlijk ver zachtende, sljjmoplossendei Slechts technische verandering tarief Waterleiding GEEN NIEUWS OVER „SCHUURTJE" De nieuwe Raad van Voorhout kwam in eerste zitting bijeen. Wat de be sprekingen betreft, deze waren als in vroeger Jaren zeer geanimeerd te noe men. Als bijzonderheid moge worden opgemerkt dat de beide wethouders, in verhouding tot het vorige college, veel meer van zich lieten horen. 'n Ioder bepleitte en gaf zoveel mogelijk toelichtingen op eigen terrein of ge- zamclijk Hierdoor kreeg het beleid der vergadering een geheel ander beeld cn v.lj mogen dit niet andere als zeer voortreffelijk noemen. Dc Raad was geheel voltallig. Bij de vaststelling der notulen van 24 Sep tember merkte de heer NUssen op dat hy zijn gezegde van „Ik schaam my om Voorhouber te zijn" wel op genomen wenste te zien. De raad stemde hierin toe. Bij de ingekomen stukken was o.m. een verslag van de Keuringsdienst van Waren over 1947. Hier bleek, dat maar één proces-verbaal was gemaakt. Een woord van lof kwam van de heer Spierenburg. Bij een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1948. bleek een voor deel te zijn van f. 4600.hetwelk als een bijzonderheid werd aangemerkt. Z h st. werd afwijzend beschikt op het verzoek van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren om toe te tre den als buitengewoon lid. evenals het verzoek van de RK. Vereniging „Moe- derschapzorg" te Heerlen om een sub sidie van f. 25werd afgewezen. Om trent het laatste verzoek vroeg de heer Lindeboom of het wel wenselijk was dit zo maar ter zijde te leggen. Het antwoord was dat, hoe goed deze ver eniging ook is. er zóveel in Nederland zijn. dat niet allen gesteund kunnen worden. Met schriftelijke stemming werden de leden van advies Ingevolge ae Woon- ruimtewet 1947 allen herkozen- De wijziging van het waterleidingta rief eiste een lange discussie. De voor zitter zou gaarne geen discussie zien in het algemeen. Het betreft hier een aan merking van G S op enkele punten in de tarieven. Hierin hadden zij gelijk, dus stelden B. en W. voor dit zo moge lijk zonder meer aan te nemen. ~De heer v. d. Lans zag echter grote bezwa ren in de huidige tarieven, ingesteld bij het aanbrengen van de watermeters. Vele mensen, die geen closet of douche hebben, zou hy een ruimere toewijzing willen geven! Wethouder Deutekom gaf een uitvoerige uiteenzetting over de noodzakelijkheid watermeters aan te schaffen. De onmogelijkheid om alle aangeslotenen precies te beoordelen en de voorlopig tarieven. Verder deelde spr. mede, dat na een jaar pas een globaal overzicht gegeven kan worden omtrent het verbruik. Wethouder v. d. Nouland vulde dit aan met te zeggen, dat de huidige norm is getetst aan de omliggende gemeente-waterbedrijven en het aantal M3 is gebaseerd op het al gemeen Ned. gemiddelde. Het zou ab- surt zijn, nu weer een andere regeling op te stellen. De voorzitter zeide, dat zonder gegevens uit de praktijk geen officiële beslissingen genomen kunnen worden. Na een ernstig pleidooi van de heren Lindeboom en v. d. Lans, die niet zomaar toegaven, waarmede echter de andere raadsleden het niet eens wa ren, werd dit punt z.h.st, aangenomen Op voorstel van de heer Spierenburg verkregen B. en W volmacht naar eigen goeddunken te handelen met de gevallen van tuinbesproeiing en die, welke boven de f. 60.p. J. komen te liggen. De plaatselijke brandweermannen, 15 In getal, krijgen veldmutsen;kosten f. 95 De Fok- en ContTÓlever. „Nooit Gedacht" te Sassenheim zal een sub sidie van f 25 ontvangen Beide pun ten werden z.h.st. aanvaardt. De besluiten van de Raad, op 28 Dec 1948 genomen, betreffende loontoeslag en loontoeslagen voor het gemeente- personeel. werden op voorstel van B en W. z.h.st. ingetrokken, daar d£ nieuwe Rijksregeling bij Koninklijk Be sluit van 3 Mei j.l. is vastgesteld. Het voorstel om medewerking te ver lenen aan het bestuur der R.K. Meis jesschool alhier bij de aanschaffing van een schoolradio en een nieuwe lees methode. werd door B. en W terug genomen voor een volgende vergade ring. Vervolgens werd een 30-tal recla mes hondenbelasting behandeld. De hondenllefheibbers zullen moeten be talen. Het grootste gedeelte gaf hun hondje wel op als zijnde een waakhond, doch B. en W. achtten alle dieren luxe honden. E>- zal dus f. 5.— meer betaald moeten worden. Het voorstel om het vermenigvuldi- glngscUfer ten behoeve van de school geldbelastingheffing wederom op 2 vast te stellen, werd z.h.st. aangenomen, Eveneens ging vlot onder de hamer door een aflopende kasgeldlening van f. 75.000— en één van f. 125.000.—, bij dezelfde geldgever te verlengen tegen rente van 1 3/4 en 1/8 provisie. Voor de rondvraag zeide de voor zitter een half uur toe, het werd echter langer. De heer Lindeboom kwam met een ALPHEN DE ALPHENSE BRUG. Toen enige tijd geleden door de Prov. I waterstaat het besluit werd genomen, aat voor alle bruggen in de Rijnstreek c? ,z°ndags slechts enkele uren gele genheid zou worden gegeven tot het i oooriaten van de scheepvaart, was daar mede zowel het verkeer te land als het Personeel der bruggen ten zeerste ver heugd. De Alphcnsc Brug der Zuchten maakt het echter noodzakelijk vol- I Kcns genoemde instantie, dat van wege dc hoge rug, die deze brug heeft, daar des Zondags de gehele dag een "d van het brugpersoneel aanwezig is, ®m gestrande auto's weer voort te helpen. In de nacht van 2 op 3 November de brug van 23 uur af tot 5 uur degens het verrichten van reparaties ioor alle verkeer zijn gesloten. steeds meer verzakkende klappen J\n de landhoofden moeten worden op genaaid. De brughoofden zullen op- euw bestraat worden, terwijl de ge- de gelegenheid waarneemt om n nleuwe kabel te leggen. - DE BEWAARSCHOOL" De grote zaal van het Nutsgebouw was L"7 ,vond tot °P enkele plaatsen na J ï\toen de voorzitter van de Alphen- 'e,r.tllmclub, de heer Hofenk. op deze I hpi ?,vond van de club in dit seizoen uiic 'kothstwoord sprak.. Spr. gaf een knmei12Jettins van de plannen voor de winter, waaruit de conclusie filii- ':an worden, dat tal van goede NaVfr'oond -Jl!en worden. I aaat voor de pauze enkele unieke films van het Koninklijk gezinsleven in Canada gedraald waren, werd na de pauze de bekende Franse film „De Be waarschool" vertoond. Het behoeft geen betoog, dat alle aanwezigen in ruime mate van dit prachtige filmwerk geno ten hebben. DE MELKSANERING BEGONNEN. Zoals wij schreven, is de melksanering Maandag jl. ook in onze gemeente een feit geworden. Elke melkhandelaar vent dus in een wijk, waarin hij zelf woont en mag niet in andere wijken komen. Wij hebben ons in verbinding gesteld met enkele huisvrouwen uit verschillen de wijken en het moet gezegd worden, dat over het algemeen de huisvrouw zich best met de nieuwe regeling kan ver enigen. In een enkele wijk komt de melkslijter nu enkele uren vroeger, in een andere weer wat later. Over dit laatste is men natuurlijk minder te spreken. BODEGRAVEN PROPAGANDA-AVOND N.C.L.B. Gisteravond hield de Ned. Chr, Land arbeiders Bond een propaganda-avond in de zaal van de heer P. Vink. Een lid van het hoofdbestuur, de heer v. d. Schelde, behandelde verschil lende belangrllke onderwerpen, zoals de publiekrechtelijke bedrijfs-organisatie. de werkloosheid verzekering en de pen sioenregeling. De vergadering wera door een groot aantal leden bezocht. BOSKOOP Volksonderwijsavond. De ver. Volksonderwijs hield in „Neuf" een volksonderwijsavond. Na de inleiding van de voorzitter verkreeg mr A. J. Kalma. secretaris van de Ned. Esperanto Vereniging gelegenheid een r causerie te houden over het Esperanto. Spr. zette uitvoerig uiteen het ont- i staan en het wezen van Esperanto, de l ontwikkeling, alsmede de practische toe passing er van. Een hersengymnastlekwedstrijd, het optreden van een zangkoortje, gevormd uit leerlingen van de 6e klas onder lei ding van het hoofd der school, de heer K. Vermey. alsmede de vertoning van enkele films, o.a. over Aalsmeer en Giethoorn, vormden het slot van deze uitstekend geslaagde avond. ROELOF ARENDSVEEN „ADEL IN LIVREI". Het is een goede gedachte geweest van de toneelvereniging „St. Panera - j tius" om een van de succes-stukken van j haar vorig jaar gehouden toneelcon cours thans op haar donateursavonden voor het voetlicht te brengen. Immers toen konden nog geen 200 personen ..Adel in livrei" gaan zien. De faam. die hiervan toenmaals uitging, deed een heropvoering in de thans prachtige to neelzaal van het St. Pancratiusgebouw, zeer zeker rechtvaardigen. Het door Henk Bakker geschreven blijspel ver haalt het leven van de aan de grond geraakte graaf Alfred de Beaucour, die, door geldgebrek, gedwongen wordt zijn kasteel te verkopen. Een gegadigde, een rijk geworden fabrikant met manieren, maar met een gouden hart, komt zich melden. De kamerdienaar van de graaf, Marcel, weet zijn meester te bewegen met hem van gedaante te verwisselen, opdat hij als slotheer de kopers met een gefingeerd verhaal kan afschrikken om het adellijk slot te kopen. De koop gaat desondanks toch door, met dien ver stande echter, dat beiden op het slot kunnen blijven. De moraal van dit stuk is, dat de echte adel in de arbeid ge vonden wordt Over het algemeen een vlotte en keurige vertoning. hem namens het personeel een schilderij overhandigde. De derde spreker was wethouder Kleen, die hem eveneens prees. De heer Schrama beantwoordde de sprekers en bedankte voor de geschen ken. Hierna bleel men nog enige tijd gezellig bijeen. KATWIJK AGENDA RAADSVERGADERING De Raad vergadert morgenavond om half acht. Van de 14 punten der agenda zijn wel de belangrijkste; Voorstel tot wijzi ging van de verordening op de heffing van leges, idem tot aanschaffing van nieuwe grasmachines voor de plantsoe nen, Idem tot aankoop en inrichting van een dienstauto ten behoeve van de po litie, praeadvies met betrekking tot de door Ged. Staten ontworpen regeling betreffende de salariëring van de ge meente-secretarissen in de Prov. Z.-Hol- land, voorstel om aan de Katwijkse Red dingsbrigade financiële hulp te yerle- nen. NOORDWIJKERHOUT ERNSTIG ONGELUK. Gisteravond begaven de Gebr. B. zich per motorfiets naar Haarlem. Waarschijn lijk om enige kinderen te ontwijken en hierbij te sterk te remmen, sloeg de mo tor over de kop. Een van de gebroeders werd zwaar gewond en naar het Acade misch Ziekenhuis te Lelden overgebracht. De andere kreeg slechte enkele wonden In het gezicht, Burgerlijke Stand Geboren: Corne lls Johannes Leonardus, zn van A Splgt- v. d. Berg: Johannes Leonardus, zn van J. v. DriftBakker; Cornelia Maria WU- helmlna. dr van G. A. Duivenvoordev. d. Berg. Ondertrouwd; C. D. de Graaf 26 jr en D. Passchler 21 Jr; W. H. f. d. Peet T0 jr en Th. J. Zonneveld 22 Jr. Gehuwd: P. G. J. Geerlings en M. Langeveld; H. Bakker en M. S. Geerlings. Overleden: A J. v. d. Rijken 76 .1 echtgen. van N. G. Schaffers; P A. Su- pener 46 j. echgen. van P. C v. d. Burg: W. v. Wletlngen 68 Jr, wed. van G. v. d Putten. VOORSCHOTEN De collecte ten bate van de geza menlijke militaire fondsen heeft f. 334.44 opgebracht. WASSENAAR WINKELIERS BIJEEN. In Huize Nieuw Rijksdorp werd Maan dagavond een algemene vergadering ge houden van de Winkeliersvereniging T O.S.E.A. De directeur der gemeentebe drijven, de heer Van der Zanden, voerde het eerst het woord over de verlichting van de winkels op de spitsuren's mor gens van 79 en 's middags van 46 uur gedurende de maanden Nov. Dec en Jan. Mededeling werd gedaan van de aan sluiting van Wassenaar bij het Leids Financieringsfonds voor verkoop op afbetaling. Door het bestuur werd aan de vergadering voorgelegd een uitge werkt plan voor een winkelweek van 26 Nov. tot en met 6 Dec. Hierbij zullen o.a. de étalages worden beoordeeld door het publiek, waarvoor enige fraaie prij- z-en beschikbaar zijn gesteld. heel verslag omtrent de i~g. gedu peerdheid dei klein-industnëlcn in verband met het waterverbruik en de hoge kosten. Twee voorbeelden haal de hij hierbij aan. Eén van een groot en één van een klein bedrijf. Hun toewijzing was veel en veel te laag volgens spr. HU noemde het zelfs on gehoord en eiste bijna dat hier ver andering in aangebracht moest wor den. Dc heer Spierenburg, als lid van de comm. der bedrijven, zag dit niet anders dan de particuliere gevallen. Er waren er bij, welke ongelimiteerd water verbruikten. CK>k de grootver bruikers zullen moeten bezuinigen, ofbetalen. Wethouder v. d. Nouland merkte op, dat de heer Lindeboom verdere con sequenties in deze over het hoofd ge zien heeft. In eerste instantie moeten wij van heden af van ons waterbedrijf zien te maken wat er van te maken is. De heet v. d. Lans heeft het over een goudmijntje, aldus spr. (de heer v. d. Lans was het met de heer Lindeboom eens), maar momenteel is het ijzer mijn. Wij zullen hopen, dat er nog een klein randje koper aan komt. Wethou der Deutekom zeide te hopen, dat de uitkomsten over het geheel zo zullen zijn, dat een volgend jaar de waterprijs Iets verlaagd zou kunnen worden. Bij de verdere discussies merkten wij op, dat de waterprijs globaal wel met 30 verhoogd zal moeten worden. Evenwel zal er naar gestreefd worden, dat de hygiëne niet in het gedrang komt. Meerdere leden bestreden de heer Lin deboom. welke de grond onder zijn voe ten voelde wegzinken. De heer v. d. Ploeg vroeg hoe het staat met hei welbekende „schuur tje" (dat er niet meer Is). De voor zitter antwoordde hierop, dat een voorstel van B. en W. hieromtrent bij dc advocaat is, maar dat een ant woord nog niet ontvangen is. De laatste hinderpaal omtrent de vuilnisbeltbrug is nu ook weggenomen, zodat spoedig een einde zal komen aan de wekelijkse betaling van f. 30.voor onnodige onkosten het vuilnis weg te werken. Dit antwoord op een vraag van de heer Lindeboom. Op diverse vragen antwoordt wethou der v. d. Nouland. dat de Oude Heren weg en de Prinsenweg aan de beurt zijn om in de winter grondig opgeknapt te worden, hetwelk uiterst noodzakelijk is geworden. Dé heer A. Beelen vroeg of B. en W. de Nagelbrugleuning niet kunnen voor zien van een afscherming. Onlangs verdronk hier bijna een kind. Het ant woord was, dat de gemeente de gehele Leidse vaart dan wel af mocht scher men. Na sluiting geheime zitting. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad Voor het eerst na de inhuldigingsfees ten 1948 brengen H.M. koningin Juliana en ZJEC.H. Prins Bernhard, deze middag een officieel bezoek aan Amsterdam. Direct na de begroeting aan de grens van de gemeente bij Diemen, door de wnd. burgemeester, wethouder B C. Franke (burgemeester d'Ailly bevindt zich nog in West-Indië) en de hoofd commissaris van politie, kolonel H. H. J G. Kaasjager, reed de koninklijke stoet naar het gemeentehuis, waar het stads bestuur de Koningin en de Prins een plechtige ontvangst had bereid. De loco-burgemeester hield een be groetingsrede. NEDERLANDS GEZANTSCHAP IN DE LIBANON. Bij K. B. is mr W. C. graaf van Rech- teren Limpurg, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Egypti sche hof. tevens benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter bij de Libanese republiek. DE HAAGSE BURGEMEESTERS VACATURE. De R.V.D. deelt mede, dat berichten als zou de burgemeester van Groningen, mr P. J. W. H. Cort van der Linden voorgedragen worden ter benoeming tot burgemeester van 's-Gravenhage, volko men uit de lucht gegrepen zijn. THEOLOGISCHE HOGESCHOOL KAMPEN. Naar wij vernemen heeft dr J. H. Kroeze, senior-lector aan het Potchef- stroomse Universiteltscollege te Potchef- stroom (Z.-Afrika) bedankt voor zijn be noeming tot hoogleraar aan de Theolo gische Hogeschool te Kampen, Vele ambtenaren in Indonesië op breekpunt GARANTIEWET GEBIST TER VOORKOMING VAN CONFLICTEN. De voorzitter der delegatie bij de R.T.C. van de samenwerkende ambtelijke orga nisaties in Indonesië, de heer W. H. Lichtveld, zond namens de delegatie een memorandum aan minister Van Maar- seveen, in diens kwaliteit van voorzitter der Ned. delegatie ter R.T.C., waarin o.a. verklaard wordt; Wij zien met ern stige bezorgdheid de gevolgen tegemoet van de onontkoombare bekendmaking, dat de veiligheid van de rechtspositie der ambtenaren thans volkomen in han den is gelegd van de R.T.C.waarbij enige inmenging of beïnvloeding van Nederlandse zijde geheel is uitgesloten. Slechts wanneer een garantie-wet tegelijk met, of kort na de bekend wording der R.T.C.-resultaten aan de ambtenaren wordt geboden, die een krachtige en volwaardige component van de R.T.C.-overeenkomst zou vor men, durven wU hopen, dat zich in Indonesië geen ernstige conflicten zullen voordoen. De delegatie zond ons tevens een be kendmaking, waarin het o.a. heet: In de ambtelijke kringen staan velen op het breekpunt. Het is thans te be twijfelen of de leiders der op Neder land steunde vakbeweging In staat zullen zUn alles binnen de grenzen to houden. Komt er niet binnen zeer korte tijd een verklaring, waarbij Nederland zich onomwonden uitspreekt omtrent zijn verantwoordelijkheid tegenover de Ne derlanders, die daar blijven arbeiden, dan zullen er waarschijnlijk handelin gen niet te voorkomen zijn, die niet zonder een ongunstige uitwerking op de goede verstandhouding aldaar zullen kunnen blijven. Het is in het belang van alle betrok kenen dat dit wordt voorkomen. De heer ir Carriere, lid van de S.V.O.- delegatie vertrekt reeds vandaag naar Indonesië. Hij zal trachten, samen met de S.V.O.-leiding te Batavia, ernstige explosies te voorkomen, doch kan dit niet lang volhouden, als er geen juiste en duidelijke verklaringen komen, om trent de ware aard der positie. Het Nederlandse volk hoort nu te we ten, onder welke, omstandigheden zijn landgenoten ln Indonesië moeten wer ken en leven. Unie-statuut geheel gereed GEEN VERSCHIL IN BEHANDELING ELKANDERS BURGERS. De moeilijkheden omtrent de uit- eindclUke tekst van het Unie-statuut zijn thans geheel uit de weg geruimd, aldus verneemt de speciale correspon dent van het A.N.P. Het vraagstuk van de wederzijdse uit oefening der burgerschapsrechten is in deze zin opgelost, dat tussen de Unie partners geen noemenswaardig verschil zal worden gemaakt in de behandeling van elkanders burgers. Als er wel een verschil van betekenis moet worden ge maakt zal dit gebaseerd zijn op redenen van nationaal belang of gemotiveerd moeten worden door de noodzaak eco nomische zwakke groepen van eigen burgers te beschermen. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 25 October. De beurs had vandaag een traag ver loop. Er was haast geen handel en de koersen vertoonden een neiging tot af brokkelen. Aku's vielen op door een koersdaling; de prijs liep van 194 terug tot 189; te gen slot trad een licht herstel in (190). Fokker stelde zich ruim 10 punten lager dan gisteren. Aandelen Kon. Olie lie pen achteruit tot 311%. Ook op de In donesische markt sloegen de koersen een benedenwaartse richting ln, waar door HVA per saldo een verlies leed van ruim een punt, certificaten Deli even eens een punt en Amsterdam Rubber ruim drie punten. De Scheepvaart markt was een kleinigheid beneden die van gisteren. De conversielening 1947 was goed prijshoudend. De meeste overige staats- soorten boekten fractionele winsten. EX-KRIMINALSEKRETAER TOT TWAALF JAAR VEROORDEELD. Het Byz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 45-jarige ex-Krlminal- sekretaer H. Seifert uit Duisburg .tegen wie 15 jaar was geëist, tot twaalf jaar met aftrek. Veroordeelde had medege werkt aan het samenstellen van een lijst van gevangenen, die voor fusillering als represaille van de aanslag op Rauter, in aanmerking kwamen. Voorts had hij het transport van de 21 gevangenen naar de fusilladeplaats de Woeste Hoeve begeleid. In het laatste half jaar van de bezetting was S. op brute wijze tegen gevangenen opgetreden. POSITIE INDIE-VLIEGTUIGEN. Uitreis: De PH-TET (Tilburg) met gezacvoerder De Haas is vertrokken uit Bangkok 25/10 te 23.30 u.; de PH-TDG (Gouda) met gezagvoercer Mc Dili vér- trokken uit Bangkok 25/10 te 22.40 uur; de PHT-TDC (Curasao) met gezag voerder De Wijs. vertrokken uit Ka- ratsji 26/10 te 5.06 uur. Thuisreis; de PH-TDB (Batavia) met gezagvoerder Reyers, vertrokken uit Damascus 26/10 te 1.33 uur; de PH- TDI (Enschedé) met gezagvoerder Scholtmeijer, aangekomen te Karatsji 25/10 te 22.42 uur. Als opvolger van het Tweede Ka mer-lid prof. Gielen (K.V.P.), komt in aanmerking de heer B. Verhoeven, let terkundige, te Arnhem, directeur van een uitgeverij te Amsterdam, 40-JARIG ZAKEN JUBILEUM. Vandaag is het 40 jaar geleden, dat de heer H. J. de Ru in 't pand Noord einde 10 een zaak in kruidenierswaren opende, welke ln later Jaren is ver plaatst naai- Noordeinde 15. Ter ge legenheid van dit feit mocht de tegen woordige eigenaar, de heer C. de Ru, die in 1932 de zaak overnam, vandaag vele gelukwensen en een ontelbaar aan tal bloemstukken in ontvangst nemen. VER. TOT BEV. DER BELANGEN VAN SLECHTHORENDEN. Afd. Leiden, Een dezer dagen vond weer een bij eenkomst voor slechthorenden plaats in „Oud-Hortuszicht". Op deze avond heeft onze stadgenoot, de heer J. A. Chris- tiaanse een lezing met lichtbeelden ge houden over Zwitserland en de Ita liaanse meren. De grote bekendheid die de heer Chrlstiaanse in deze vereniging heeft, trok velen naar dit zaaltje. De balrüke mooie opnamen gaven een indruk van de ontzagwekkende natuur en de gevoelvolle woorden van de spre ker sloten rich hierbij volkomen aan. Het is voor de slechthorenden een prachtige avond geweest De heer Chris- tiaanse is er volkomen in geslaagd de aanwezigen te boeien, mede door het duidelijkt gearticuleerd spreken, wat voor de slechthorenden van zo groot belang is. Met hartelijke dank aan de spreker voor de welwillende medewer- King werd de avond gesloten INA VAN DER BEUGEL LEEST VOOR UIT EIGEN WERK. Ina van der Beugel, een onzer jonge Nederlandse schrijfsters, las gisteravond in de foyer dor Stadsgehoorzaal voor een belangstellend gehoor voor uit eigen werk. Gaf het lezen van haar penne- vruohten (Ina v. d. Beugel is ook Jour naliste) reeds menigeen uren van ont spanning, haar op vlotte wijze te horen vertellen van het „hoe en waarom" van haar geschriften, schonk grote voldoe ning. Alvorens enkele citaten 'uit haar werk te geven, vertelde zy op geestige wijze van haar intrede, op 17-jarige leeftijd, in de journalistiek, waarvan zij de meeste herinneringen heeft neerge legd in haar boek „Herinneringen van een niemendalletje". - Haar „Papleren harten" schreef zy onder pseudoniem, ten tyde der bezetting bU knypkat en met potlood. Het werd een dwaze be schouwing over de liefde, waarvoor eU haar honorarium in natura ontving, t.w., 10 pond meel, 2 potten stroop en 2 fles sen sla-olie. Voor haar roman „Een bosje van dit...." deed zy als volontaire in een bloemenzaak haar stof op. Ten slotte vertelde Ina v. d. Beugel ons nog iets van haar taak als echtgenote en moe der, by welker vervulling veelal vulpen en potlood plaats moeten maken voor haak- en breipen. De heer J. Vervoort, directeur van de Ned. Wetenschappelijke Boekhandel, leidde mevr. v. d. Beugel met een kort woord in en sprak ook het dankwoord. Onder auspiciën van de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging komt morgen een gezelschap TiroLens naar Leiden om een uitvoering te ge ven in de foyer der Stadsgehoorzaal, Ook het Machku Schrammeln-orkest en de Weense zanger Franzl Bauer zijn van de party. Toen hij wilde uitwyken voor een uit de Da Costastraat komende auto. is de 21-jarige militaire motorryder R. C. van G. uit de Vredeskazeme in Den Haag. opgebotst tegen een voor het perceel Haagweg 37 staande bakfiets. De motor smakte tegen de grond, waar- bil de berijder het rechterbeen brak. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Woensdag 26 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad t.1000. Vorige O. K. koers v. üedeD Ned. '48 3% 100% Ned. '47 3% 3 98 Dollar-Ing. '47 3 93% Investerlngscert. 3 98% Ned p 1962/4 m.b 3 99% Indlë *37 A 3 95ft Grootboek '46 3 97ft ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 67% N Ind. H bank 103 Ned. HandelmU162% A.K O 190% 188% Lever Br242% 243% Philips 242% 242% Wilton Feyenoord 162% Kon. Olie 311% 313% Amst Rubber 143% 143 Deli-Bat Rubber 95 Holl Amer lUn 168 Kon Ned Sr.nomboot 136% Ned Scheepv Unie 161% 161% HVA 164% Java CuJt. 70 Dell Bat MU117 Deli MU 143% Senembah 120% NIET-AOT1EVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100% Den Haag 1947 I 3 102% R'dara '37 1, III 3% 102 lodustr. Obligaties Lever's Zeep My 3% Kon. Petr. MU 104% 104% NÏET-ACTIEVE AANDELEN Banh- cn Crcdfcllnstellingen Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 169 178% 178% Industriële Ondernemingen Ned. Q en Splr.inbr 322 Rott. Droogd MU 335 Zwanenb Organon 204% Handelsondernemingen Born. Sum. H. My. 141% Internatio 175 Albert Heyn 209% Ned M11 Walv Vrt. Spoorwegen DeU Spoorw MU Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 119% 26% 18%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5