OUDS Catastrofale gevolgen van overeenstemming in sociale commissie ter R.T.C. Alma's dubbele taak Rechtspositie volledig in handen gelegd van R. I. S. IS ER WEER Tweede Kamer behandelt W. O. „Materiële oorlogsschade" Regering vraagt lening van 4 milliard Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 26 October 1949 Tweede Blad No. 26830 Alarmtoestand onder Nederlandse ambtenaren in Indonesië (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen, is de strekking van de bereikte overeenstemming in de Commissie voor Sociale aangelegenhe den tar R.T.C., met betrekking tot de overgang van de burgerlijke overheidsdienaren bij de souvereiniteitsover- dracht, zodanig, dat van een dreigende catastrofale toestand van het Neder landse ambtenarencorps in Indonesië kan worden gesproken. Het blijkt, dat dc Nederlandse regering op vrijwel alle punten aan de Republikeinse eisen is tegemoit gekomen en de veiligheid van de rechtspositie der ambtenaren volkomen in handen gelegd zal worden van de RI.S., waarbij enige inmenging of beïnvloeding van Nederlandse zijde geheel zal zijn uitgesloten. Van zeer betrouwbare zijde is ons meegedeeld, dat er een werkelijke alarmtoestand onder het rond 20.000 man tellende ambtenarencorps heerst. Slechts wan neer een garantiewet, tegelijk met, of kort na de bekend wording der R.T.C.- resultaten aan de ambtenaren wordt gegeven, welke een krachtige en vol waardige component van de R.T.C. overeenkomst zou vormen, kan gehoopt worden, dat zich in Indonesië geen ernstige conflicten zullen voordoen. Het is ons bekend, dat het volkomen gewijzigde Nederlandse standpunt ten aanzien van de bescherming der positie van de ambtenaren, in de laatste kabinetszitting tot dramatische momen ten heeft geleid. Ook van het „College der negen mannen" is een waarschu wende stem uitgegaan aan het adres van de regering, waarin door deze gang van zaken dc eensgezindheid zou zijn verstoord. Slechts de P. v. d. A.-minis ters zouden de msning zijn toegedaan, dat men zich bij de Republikeinse eisen, welke eveneens door de B.F.O. vertegenwoordigers worden ondersteund, zal hebben neer te leggen. Over de gehele linie aan Republikeinse eisen toegegeven De Nederlandse sectie in de commissie voor sociale aangelegenheden, stelde bij de aanvang der besprekingen met de Indonesische vertegenwoordigers enkele voorwaarden vast, waarvan op billijk- heldsgronden niet zou kunnen worden afgeweken. Deze voorwaarden waren volledig door de Nederlandse regering goedgekeurd. Daarvan af te wijken zou in flagran te strijd zijn met de enkele maanden geleden aan de Nederlandse ambte naren gegeven garantie Zij omvatten: a. een periode van 5 jaar van onwUzigbaarhnd van de rechtspositie der ambtenaren. Dc R.LS. zou alle financiële consequen ties van deze gegarandeerde rechts positie gedurende deze periode over nemen. b. het in leven roepen van een pari tair lichaam, dat toezicht zou houden dat de rechten der betrokkenen, zo wel individueel als groep, niet in gevaar zouden komen. c. het openen van gelegenheid voor hen, die na 5 jaren bezwaar hebben om een permanente verbintenis aan te gaan, om af te vloeien. De vorming van een bijstandscorps uit Nederlanders (ter beantwoording aan het beginsel der persoonlijke bij stand) zou nog nader worden bezien. Gezien de daaruit voortvloeiende fi nanciële consequenties stond de Neder landse regering tegenover de vorming van een zodanig corps afwijzend. WAT BEREIKT IS. Na zes weken van onderhandeling, waarbij de rechtspositie van de ambte naren voortdurend werd afgezwakt, is men thans tot de volgende resultaten gekomen ade periode van 5 jaar wordt terug gebracht tot 1. Dc R.LS. behoudt hierbij het recht van haar te ver strekken bevoegdheid tot beschikking en selectie van de overgaande amb tenaren. b. het paritaire lichaam, dat toezicht op de naleving dïr rechten der amb tenaren houdt, zal niet worden ge vormd. De gehele beoordeling wordt in handen gelegd van de R.I.S., die geen inmenging van Nederlandse zijde zal kunnen toestaan. c. het afvloeiingsrecht, na afloop van de periode van 1 jaar, bindt de R.I.S. alleen maar tot betaling, wanneer zij de gronden tot afvloeiing juist acht. Over het bijstandscorps wordt in het accoord met geen woord meer gerept Van de zijde van de Nederlandse sec tie was de wenselijkheid betoogd, ook voor het Indonesische personeel, een zij het korte overgangstermijn te stellen. De Indonesiërs stelden zich daarentegen op het standpunt, dat met betrekking tot het Indonesische personeel de R.I.S. zich volledige vrij heid te dien opzichte moet voorbehou den. DE ONTSLAGREGELING. Met behoucKvan het beginsel, dat op verzoek steeds ontslag, wordt verleend, is voor een voortijdige dienstbeëindi- glng de volgende regeling vastgesteld: het ontslag wordt verleend door de RIS. (dus niet op verzoek van de be trokkene) om bij de dienst gelegen redenen en dus niet als gevolg van eigen schuld of toedoen van de betrok kene. Om dat geval zal zowel geduren de, als na de overgangsperiode de op het tijdstip van ontslag geldende af vloeiingsregeling worden toegepast, waarvan de kosten komen ten laste van de R.IS. Het ligt in de bedoeling van de Indo nesische delegaties, dat zo spoedig mo gelijk na de souvereiniteitsoverdracht worden bekend gemaakt, welke wijzi gingen in de personeelsbepalingen de R.I S. voornemens is, terstond na de overgangsperiode, te doen ingaan. Bij de scuvereiniteiisoverdracht zullen o.m. de volgende wijzigingen in de perso neelsbepalingen, welke volgens het in zicht der Indonesische delegaties niet op uniforme basis berusten en een dualistische (koloniaal) karakter dra gen, van kracht worden DE PENSIOENREGELING. Het gestelds onder ten zevende van het besluit van de H.V.K. van 6 Januari 1949, waarbij is bepaald, dat tcnaanzien van hen, aan wie na een ontslag uit de overheidsdienst, ver leend op 1 Januari 1949, pensioen of onderstand bij wijze van pensioen zal worden toegekend, de B.A.G. regeling voor de vaststelling van de pensioen grondslag zal worden geacht in wer king te z|jn getreden op 1 Augustus 1947, zal komen te vervallen. De burgerlijke pensioenreglementen worden in die zin gewijzigd, dat de ver deling in twee pensioengroepen vervalt en dat de diensttijd voor het verkrijgen van recht op pensioen voor alle lands dienaren wordt gesteld op 22 5 jaar en de vereiste leeftijd op 52.5 jaar. Het percentage voor de berekening van pensioen wordt voor alle ambtena ren bepaald op 1.6 per dienstjaar met een maximum van 46 Staatsblad 1948 no 13. houdende bij zondere pensioenregeling van wegens de veranderde tijdsomstandigheden af vloeiende overheidsdienaren wordt in getrokken. VERLOF. Buitenlands verlof dient in beginsel slechts te worden verleend aan import krachten. Het verlenen van z.g. gelijk- A/s vanouds DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend gestelden" en aan hen, die in Indone sië geboren en getogen zijn, kunnen worden aangemerkt als een afwijking van bedoeld beginsel. Mitsdien ligt het in de rede, aldus wordt in de toelichting gezegd, om de aanspraak op verlof van de z g. gelijkgestelden te doen verval len en om zekere beperkingen te stellen aan de aanspraken van hen, die geen uitgezonden krachten zijn, door de thans aangelegde salarisgrenzen te ver hogen. DUIZENDEN NEDERLANDERS SLACHTOFFER In een ons van bevoegde zijde gege ven toelichting op het bovenstaande, werd de nadruk gelegd op het feit, dat duizenden Nederlanders, van wie het overwegend deel door de Nederlandse regering zijn uitgezonden, van een der gelijk accoord het slachtoffer zullen worden. Het is eigenlijk zo, dat verge ten wordt, dat de thans in Indonesië werkzame Nederlandse ambtenaren hun leven hebben ingezet. Men behoeft thans waarlijk niet meer tot de „insiders" te behoren, om te kunnen zien, dat de positie der Repu bliek zo sterk is geworden, als nooit iemand had kunnen denken. De positie is bijna onaantastbaar geworden, door dat zij practisch zonder een schot te lossen, zich rustig kon hergroeperen (hetgeen hoog nodig was geworden) en ten opzichte der Nederlandse troepen positie kon innemen, welke zij door strijd nooit zou hebben kunnen berei ken; zich op onze kosten van kleding en levensmiddelen ja vaak zelfs van wapenen en vervoermiddelen, als ook van andere communicatiemiddelen heeft kunnen voorzien. Vrijwel overal en zelfs in gebieden, welke volgens geen enkele overeenkomst of toezegging tot de Republiek konden behoren eigen bestuur en politie heeft kunnen instellen, waarbij de „concurrentie" door moord, bedreiging, terreur en ontvoering practisch volledig werd „uit geschakeld". MACHTSPOSITIE DER REPUBLIEK. In grote gebieden mag men dan ook zeggen, dat de Republiek „de facto" reeds hersteld is ofwel gevestigd. Door dit alles is zij in een machts positie gekomen, welke het haar mo gelijk maakt om, niettegenstaande de aanwezigheid der troepen, haar wil aan ieder op tc leggen en ons bestuur te elimineren. Daarmee Is tevens ons gezag verdwenen. Vanzelfsprekend heeft dit niet nagelaten onder onze gezagsorganen en bestuur (Ind.) en politte een verontrustend verloop te veroorzaken. Dit is een publick ge heim. Herinnerd mag worden aan de gang van zaken in Zuid-Borneo, waar de Republiek ln een maand in volle vredestijd ons gezag tot tijds de gelegenheid waarnam, om een volle dige capitulatie af te dwingen. Op elk moment dat van Djokja uit de opdracht daartoe zal worden gegeven, kan men practisch overal elders in dit land ïcn zelfde drama verwach ten. VOEDINGSBODEM VOOR COMMUNISME. Waar men gehouden is door de plicht tot geheimhouding, is het niet moge lijk nader en gemotiveerd ln te gaan op de feitelijke toestand van hec ogen blik en wij moeten uit dien hooide eveneens bulten beschouwing laten het wehg tierende bendewezen en deszelfs connecties met de „strijdkrachten'' der Republiek. \vy concluderen echter, dat dit alles een goede voedingsbodem vormt voor het communisme, hetwelk overigens ook niet bepaald bestreden wordt door d; maatregelen der overheid met betrekking lot de prjjsbeheersing e.d. en evena> door de omstandigheid, FEUILLETON door MARY BURCHELL. Vertaald uit het Engels. 8j Waarom gaan we niet zwemmen?, vroeg Eva, die een uitstekende en gra- cieuse zwemster was, en er zelfs in een gehuurd zwempak nog zeer voordelig uit zou zien. Robert vond dit een prachtig idee, maar Alma1 en Gregory hadden minder energie en besloten wat onder de bomen te gaan zitten babbe len. Toen de andere twee weggegaan waren, vond Gregory een mooi plekje, waar het geluid van de watermolen een charmante begeleiding van hun conver satie vormde. Gedurende de eerste ogenblikken wisselden ze enkele alge mene opmerkingen en er heerste tussen hen een prettige, openhartige stem ming, die de verlegen Alma volkomen op haar gemak stelde. Na een poosje zei hij: Denk niet, dat ik me met andermans zaken wil bemoeien, maardie geschiedenis, waar Pansy het over hadzit je daar erg over in, Alma? Ze keek hem snel even aan, bijna wantrouwend. Bedoel jeomdat ik niet erg geanimeerd doe Nee, dat bedoel ik helemaal niet. Ik dacht alleenzie je, Eva sprak erg luchtig over deze kwestie, en ik begreep heel goed, dat ze het verder als onderwerp van gesprek wilde ver mijden. Maar ik vroeg me af, of ze misschien niet wat &1 te luchtig over deze zaak heen gleed en of misschien iemand anders alle zorgen in deze op zich neemt. Hij hield even op en glim lachte, Alma vol openhartigheid aan ziend. ik zou het geen prettig idee vinden, dat jij zat te piekeren en nie mand zou hebben om over je zorgen te praten, Alma. Ze was zó verrast en geroerd door deze opmerking, dat ze geen woorden vond. Dat Gregory, niemand minder dan Gregory, zioh zo speciaal om haar bekommerde! Om haar persóónlijk.Niet alleen maar als het zusje van Eva. Niet als één van de Brendalls. Maar omdat ze Alma was en omdat hij het onaan genaam vond als zij zorgen zou hebben- Wat lief van je Gregory, zei ze langzaam. Om je de waarheid te zeg gen, weet ik zelf nog niet precies hoe groot de schade zal zijn. Maar ik geloof niet aat het zó erg is, dat we Barrow- mead zullen moeten verlaten. En er zijn méér mensen, die op een gegeven mo ment grote veranderingen onder ogen moeten zien, geloof je niet? Dat is zeker waar. Je vond het met erg, dat ik 't je vroeg? O, natuurlijk niet. Ik vond het zelfs heel lief en attent van je, ant woordde Alma ernstig. Hij glimlachte en er kwam iet= va", een blos op zijn wangei Iets even verbaasde, cm^ai iij t c volkomen zeil e.-;1 ,a Dat is dan in orde. Ik dacht al leen maar, dat je het missohien pret tig zou vinden te weten, dat ik tot je beschikking ben, voor het geval zich échte moeilijkheden voor mochten doen, legde hij neg eens uit. Alma wist niet veel anders te zeggen dan: Hartelijk bedankt, Gregoiy, waarbij ze hoopte, dat hij zou begrij pen, dat ze eigenlijk bedoelde te zeg gen: Dank je heel erg, lieve schat, ait is een van de heerlijkste ogenblik ken, die ik nog ooit beleefd heb. Misschien begreep hij dit Inderdaad, want er heerste een stilzwijgen tussen hen, dat vol wederzijds begrip en warmte was. Opeens onderbrak hij dit zwijgen met de opmerking: Daar gaat die tyran van Eva. Waar? Alma leunde met grote belangstelling naar voren, want, hcewel ze heel veel over de bercemde Murray Farraday had gehoord, had ze hem nog nooit van dichtbij gezien Ze had alleen zo nu en dan een glimp van hem opgevangen, als hij ln zijn auto in de stad langs snelde. Hij loopt naar het muurtje langs de rivier, daar in z'n eentje, consta teerde Gregory. Vermoedelijk wacht hij op iemand. Met intense belangstelling staarde Alma in de richting van de man, die Eva die middag had ontslagen. Daar hij met zijn rug naar haar tce stond, kon ze alleen zien, dat hij lang was en breed in de schouders, en dat hij een air over zich had, alsof de watermolen hem toebehoorde, wat helemaal niet het geval was. Het moest inderdaad niet gemakke lijk zijn voor zó iemand te werken. Maar wat zou Eva er voor geven, als ze haar baantje bij hem terug had! Alma kende haar zusje gced genoeg om te weten, dat Eva, ondanks haar vrolijke uitgaansmaniertjes op dit mo ment, zorgen had over het probleem van een nieuwe baan. Ze kon er wel luchtig over praten, maar Murray Far raday stond bekend als de best-beta lende werkgever van de stad. Hij was beestachtig om voor te werken, maar hij ijetaalde uitstekend, dat zei men in Midchester van hem. En hce best kon den de BrendalLs op dit mement Iemand, die goed betaalde, gebruiken! dat in grote gebieden „dc facto" niet minder dan drie „besturen" bestaan; welke belasten juister wellicht: ontlasten en ieder op hun beurt de bevolking bereid maakte tot de aan vaarding van alles, mits aan deze waanzin slechts een einde komt. Wat ons bepaald onjuist voorkomt, is dat men kalm doorgaat elke maand opnieuw honderden vrouwen cn kin deren vanuit Nederland over tc bren gen naar Indonesië, het „land in gisting". REGERING: GARANDEER VEILIGHEID! Men is er van overtuigd, dat een op realiteit gebaseerde politiek zou vor deren, dat men deze stroom veeleer in omgekeerde richting leidt. Het wordt hoog tijd, dat aan de regering categorisch de vraag werd gesteld of zü meent de veiligheid der Neder landse onderdanen in dit land onder alle omstandigheden te kunnen ga randeren en bereid is, onder alle om standigheden, dus ook wanneer zulks tot nieuwe hoge uitgaven zou moeten leiden, voor de veiligheid alle nodige maatregelen te nemen. Basis-prijs bacon varkens 1950 vastgesteld GELEIDELIJKE OVERGANG NAAR f. 1.85. De basis-prijs voor baconvarkens is vastgesteld op f 1.85 per kg. geslacht gewicht. Met de Stichting voor de Landbouw ls overeengekomen, dat met ingang van 21 November a.s. de over gang van de oude prijs van f. 2.05 naar de nieuwe prijs zal verlopen volgens 'n zodanige schaal, dat omstreeks half Februari 1950 de prijs van f. 1.85 ls be reikt. Het verloop is als volgt: in de perio de van 21 November—3 December zal de prijs f. 2.20 bedragen. Van 5 Decem ber—17 December f. 1.99, van 19 Decem ber—31 December f. 1.96, van 2 Januari —14 Januari f.154, van 16 Januari—28 Januari f. 1.91 en van van 30 Januari— 12 Februari f. 1.88. Op 13 Februari zal dan de prijs van f. 1 85 ingaan. De vaststelling van de basis-prijs voor baconvarkens voor de boer heeft geen betrekking op de prijs van het varkensvlees voor de consument. I litorct» rlraaoltrarVit bereikt I Ienin" b*t de h®"™ van 3r°l® bedryfs- Uiterste araa^Kracnt DereiKi objecten. Hierbh dient vooral gelet te (Van onze Parlementaire redacteur). worden op het belang daarvan voor de Reeds lang werd de wenselijkheid ge- economische ontwikkeling van ons vceld, om de bestaande regelen omtrent I land. Voorts ontwikkelt spr. 'n systeem het verlenen van een vergoeding van v&n opbouw-fmanciermg, dat z.i. goed- Rijkswege voor geleden oorlogsschade i koper is dan het regeringsschema en aan te vullen en samen te vatten in toch beter resultaat belooft een algemene regeling bij de wet. Een De heer v. a. Feltz <C.H.) zou het wetsontwerp hiertoe werd al in Januari 1948 ingediend en sindsdien gepleit en gerekend en gezwoegd om de regeling zo goea mogelijk te laten aanpassen aan de behoeften en verlangens der slachtoffers en aan de draagkracht van het Rijk. Natuurlijk was het onmogelijk een ontwerp op te stellen dat het iedereen naar de zin maakte. En zo werden aan het slot van de schriftelijke behande ling door verscheidene Kamerleden tal van amendementen ingediend op het reeds veelszins gewijzigde wetsontwerp. Bij de aanvang der vergadering van gistermiddag deelde voorzitter Korten- horst mede, dat de komende Vrijdag geheel zal worden gewijd aan het coör dineren dier amendementen en om aan de regering de gelegenheid te geven haar standpunt dienaangaande te be palen. Om de ingewikkeldheid van de stof had minister Lieftinck, die vergezeld was van de ministers Van Scha ik en In 't Veld, twee hoge ambtenaren van zijn departement vlak achter de rege ringstafel neergezet, teneinde ieder ogenblik hun assistentie te kunnen in roepen. Terwijl er tot nu toe al 1636 millioen gulden is uitgekeerd, raamt het ont werp het totaal der uit te keren schadevergoedingen op bijna vier en een half milliard gulden. Om dit te kunnen betalen, zal dc regering mach tiging vragen tot het aangaan van een lening, groot 4 milliard gulden. Dit kost ons volk de eerstkomende 50 jaar jaarlijks 250 millioen gulden meer aan belasting dan thans het geval is. Hiermede is wel de uiterste grens van de draagkracht van ons volk bereikt, meent de regering. Met die som is een Integrale dit is: volledige vergoe ding der geleden schade niet tc ge ven. Dat I an alleen aan de minst draagkrachtige slachtoffers worden gegeven. De uitkering neemt af naar gelang de welstand van de slachtof fers groter is. Voor huisraadschade bepaalt het ont werp een maximum-vergoeding van f. 11.250, plus enige honderden gul dens per destijds inwonend gezinslid. Er zjjn 656.000 gevallen van huisraad- schade, waarvan in 98% al een uitke ring is verstrekt. Het ontwerp voorziet in een aanvullende uitkering, die, al naar gelang ae huurwaarde 60 tot 100% zal bedragen van de eerste uitkering, d,w.z.: ook volgens het welstandsbegin sel, dus bij hoger huurwaarde een ge ringer percentage. Van de 465.000 gevallen van schade aan onroerende goederen zijn er 374.000, waarin de schade minder was dan f. 3.000. Het ontwerp wil in dit geval een misdaad achten, als het ontwerp ongewijzigd werd aangenomen. Doch verwerping zou de getroffenen nog er ger benadelen. Spr. komt vooral op voor de verwoeste Zeeuwse gebieden, en besluit met zijn stem tegen aan te kon digen. Hij spreekt hier niet namens zijn fractie. De heer Ten Hagen (Arb.) betoogt, dat er geen recht op schadevergoeding bestaat, doch dat het wel een sociale plicht is, de getroffenen te helpen. Ide aal zou zijn een integrale vergoeding, doch die zou geen lasten mogen leggen cp ons nageslacht. De huidige regeling, die al te zeer de kosten naar later verschuift, heeft ook andere bezwaren voor spr. B.v. ten aan zien van de berekening der huisraad- schade. De heer De Ruiter (C.H.) laat een heel ander geluid horen dan zijn frac tiegenoot v. d. Feltz. Hij wil ook ver goeding toegekend zien voor schade aan gronden, bepleit een beroepsinstantie, en formuleert enige bezwaren op on dergeschikte punten. De heer De Haas (Kath.) bepleit evenals zijn fractiegenoot IJsselmuiden de volledige vergoeding der geleden schade en keert zich tegen de theoreti sche beschouwingen van de heer Ten Hagen, Bij de aanvang der middagvergade ring deelde voorzitter Kortenhorst me de, dat de minister van Financiën bin nenkort aan de Kamer een nota zal doen toekomen over de gevolgen van de devaluatie. In de avondvergadering werd aan de heer Vermeer (Arb.) verlof verleend om vandaag minister Schokking te Inter pelleren over het gebeurde met de mi litairen te Schoonhoven. Eva moest wel uit de grond van haar hart wensen, dat ze hetgeen die mid dag voorgevallen was, ongedaan kon maken. Want, ondanks haar buien van egoïsme, had ze toch een grote fami- llezin en zou het haar bijzonder aan 't hart gaan in deze moeilijke omstan digheden niet haar steentje bij te kun nen dragen. Maar ze was niet iemand, die ongelijk zou willen bekennen o-f spijt over het gebeurde. Zelfs toen ze nog een klein meisje was, had Eva nooit toe willen geven. En het was altijd de an dere partij (ln vele gevallen Alma zelf), die tot een compromis overging. In dit geval echter was het niet te verwach- Feanrïf ?onTe^ f vervan^swaarde geheel vergoeden DOOR OLIE- EN BENZINEDAMPEN GESTIKT. Tfjdens nachtelijke werkzaamheden aan de spoorwegversterking in het baan vak Gouda-Oudewater, ter hoogte van Hekendorp, is de 30-jarige spoorwegar beider M. van Hanswijk, wonende te Reeuwijk en ln dienst van het spoorweg bouwbedrijf, door uitstromende olie- en benzinedampen van een lichtaggregaat gestikt. Van H. bevond zich alleen in de keet en was belast met de bediening van lichtaggregaat, dat daarin was opge steld. Toen zijn collega's in de keet kwa men bleek hij reeds te zyn overleden. Het slachtoffer was gehuwd cn vader van 2 kinderen. DONDERDAG 27 OCTOBER. Hilversum I (301,5 M.) AVRO 7.00; issie zou Z rêsterTnde ceviriPn met hover nleuws- 7-15: ochtendgymnastiek; 7.30: iemand, f h? ff ochtendblad; VPRO 7.50: dagopening: :ou kun- scha^~ aan ^>0 ontvangen^ de ge- ^VRO 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15 doen! Was er maar een tactvol die Eva's belangen bij hem zou kun- i nen bepleiten! Opeens hield Alma haar I J. JL eT adem in, als schrok ze zelf van de ge- Wederopbouw, rent dachte, die in haar opkwam. Zou het 4'°- De reeds toegekende vergoeding mogelijk zijn, dat zij zélf genoeg meed verzamelde om met deze man ten be hoeve van Eva te gaan praten? En zo ja, wat, moest ze dan zeggen? (Wordt vervolgd) 11. Toen Joris Goedbloed Panda had meegetroond naar een hoek, fluisterde hij tot hem: „Luister nu eens even goed, manne ke! Stel nu eens niet uw onnozele vra gen! Bedwing nu eens voor één maal uw kinderlijke nieuwsgierigheid en doe nauwgezet wat een ouder en wijzer per soon u vraagt. Ik moet noodzakelijker wijze een zakelijk gesprekje kunnen voeren met onze vriend. Een zdkelijk gesprekje, begrijpt ge? Ongestoord! Het is aldus in hoge mate storend voor mij, dat daar zo'n nutteloze zaalwachter ronddrentelt! Voor Iemand met een fijn-besnaard zenuwgestel als ik, is dat -■orend. H?' uw knipje. om 'le -jguui even. weg te wer ken. Sueii „Maarmaar hoe.... en waar-j om....?" vroeg Panda. „Het „waarom" gaat u niet aan, manneke," zei Joris. „Dat is weer die kinderlijke nieuwsgierigheid. Doe slechts wat u is opgedragen, dat zal u sieren. En hoe? Ach kom nu toch! Ge verzint maar iets. Ge zegt maar Iets! Zeg hemzeg hem dat er stof ligt op de schilderingen in de gang! Zoiets zal de man stellig belang inboe zemen. En hinder mij verder niet!" Hup daar ging Joris weer, nu om eens even rustig met William T. Bob- berbroek te spreken. Hij keek zelfs niet eens meer om, toen Panda hem na- "r „Maar ik heb helemaal geen stof ge zien Neen; regelrecht stevende hij op de heer Bobberbroek af, en tot deze zei hij vertrouwelijk: „Dus om kort te gaan. gij wildet deze onschatbare Horus-figuur kopen, naar ik meen te begrijpen? Welnu dan En intussen ging Panda maar naar de zaalwachter toe, en zei verlegen: „Ehmeneer.... ik moet u zeggen dat er stof ligt op de schildering in de gangl" „Wat?" sprak de zaalwachter ver baasd want je moet weten dat dit de zaalwachter E. E. Spattenpieper was, en iets a'.s dit was hem nog nooit over komen ln de achtendertig dienc' waarop hij met voldoening kpQ.-teiv,.. blikken. zal wegens de sterk gestegen bouwkosten worden aangevuld met een bijdrage, die ongeveer twee en een half maal de eer ste vergoeding groot zal zijn. Naast de regeling voor bouwcredieten wordt gedurende tien jaar Rijkssteun verleend in de exploitatie der nieuw gebouwde woningen, in verband met de wanverhouding tussen huren en bouw kosten. Na die 10 jaar maakt het Rijk door oen bijarage-in-eens de dan nog bestaande wanverhouding in de huur- I opbrengst gced. Tenslotte zijn er nog regelingen voor 1 herbouw van bedrijfspanden. NIET VÓÓR EN NIET TEGEN. Van de Tweede Kamerleden, die zich I tot dusver over het ontwerp lieten ho ren, was er geen enkele van harte vóór 'net ontwerp, al scheen toch ook nie mand het te durven afwijzen. Talrijk I waren de bezwaren tegen onderdelen. Men verwees dan naar bereids inge- i diende amendementen. De heer v. d. Heuvel A.R.) pleitte voor integrale schadevergoeding en een onafhankelijke beroepsinstantie bij me ningsverschil over de uitkering. Spr. had bezwaar tegen de tienjarige rege ling ter tegemoetkoming in de huur- tekorten en vond dat ook deze beter ineens kon worden afgedaan. Voorts wilde de heer v. d. Heuvel sneller kerk- herstel. De heer IJsselmuiden (Kath.) kvam speciaal op voor het verwoeste gebied van Arnhem. Wat is er van de beloften uit Londen terechtgekomen? We heb ben de kans volslagen gemist van de enig natuurlijke goede oplossing, om het leed gezamenlijk te dragen. Spr.'s fractie is weinig geneigd het W.O. te steunen, als niet wordt tege moet gekomen aan haar wensen, in di verse amendementen neergelegd. De heer Oud (VVD) geeft een juri dische beschouwing over rechten en aanspraken en komt tenslotte in begin sel tct hetzelfde standpunt als de re gering In cle uitwerking verschilt hij 'loer' 5 r,y r-e p"^' -n van me- .ling, vol,* .'..inzien van steunver- ochtendblad; 8.40; gram.muziek; 8.55; voor voor de vrouw; 9.O0: gram.muziek; 10.00: morgenwijding; 10.15: populaire muziek: 10.50. voor de kinderen; 11.00: gram.mu- zlek; 11.45: caauserle over Indonesië; 12.00 dameskoor en orgel; 12.30: mededelingen: 12.33: „In 't spionnetje"; 12.38: Hon gaarse muziek, 13.00: nieuws; 13.15 vraag gesprek; 13.25: dansorkest; 13.45: gram.- muziek; 14.00' voor de vrouw; 14.30: pia noconcert; 15.00: voor de zieken: 16.00: gevarieerd programma; 17.00 kaleldoscoop; 18 00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00: voor de kin deren; 19.05: radio volksmuziekschool: 19.35: ronde taf ei conferentie; 19.45: rege ringsvoorlichtingsdienst; 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: radio phllhar- monlsch orkest; 21.15: „Plakboek 19925"; 22.00: populaire muziek; 22.20: orkestcon cert; 23.00: nieuws; 23.15: klankbeeld over werkstukken; 23.3524.00: gram.muziek. Hilversum II (416 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muziek; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gram.muziek; 9 30: waterstanden: 9.35: gramjnuzlek; 9.40: schoolradio; NCRV 10.00: gram.mu ziek; 10.15: morgendienst: 10.45: gram. muziek: KRO 11,00: voor de zieken; 11.45 schoolradio; 12.00: Angelus; 12.03: septet; 12.30: mededelingen; 12.33: .Zevenklap per"; 12 55: zonnewijzer; 13.00: nieuws: 13.20: gram.muziek; 13.45: voor de vrouw; 14.00: promenade-orkest en solist; 14.45: voor de vrouw: 15.45: gram.muziek: NCRV 10.00: bijbellezing; 16.45: gram.muziek; 17.00: voor de Jeugd; 17.30: zigeunerkwin tet: 17.50: rijk overzee: 18.00: gram.mu ziek; 18.15: voor land- en tuinbouw; 18.30: koor en plano; 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak"; 19.00: nieuws; 19.15: muzikale causerie; 19.40: radiokrant; 20.00 nieuws: 20.05: gevarieerd programma: 21.00 famlllecomp.; 21.35 gev. programma; 22.05: gram.muziek: 22.15: buitenlands overzicht: 22.35: gram.muziek; 22.45: avondoverdenking: 23.00: nieuws; 23.15 24.00: kamerorkest en soliste. AGENDA WOENSDAG. Den H a a g (Hoky)Weense IJsrevue. 8 1/4 uur nam. DONDERDAG. Den Haag (Hoky): Weense IJsrevue. 8 1/4 uur nam. Oude Vest 25: Bazar Oranje Garde. Volkshuls: Jubileumtentoonstelling. 3-5 en 7-10 uur nam. Stadszaal: Feestavond Band Nederland Indonesië 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3