Engelse bezuiniging valt mee Angstwekkende scheepsramp voor kust van Terschelling W! Attlee bracht geen sensatie WEER B ERICHT Tien opvarenden gered Twaalf worden vermist Deens vrachtschip liep op mijn 88ste Jaargang DINSDAG 25 OCTOBER 1949 00 No. 26829 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm 25041: Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f 415 per kwartaal; 32 cents per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no:. 57055 LEIDSCH Joris Goedblocd of Lamme Goedzak? DAGBLAD BLIJKENS het gisteren door de Cen trale Commissie der Ronde-Tafelcon ferentie verstrekte overzicht is in de afgelopen week in Den Haag op tal van punten algehele of gedeeltelijke over eenstemming bereikt. Wel is waar zijn de moeilijkheden op enkele cardinale punten, zoals o.a. ten aanzien van de toekomstige status van Nieuw Guinea en de schuldenregeling der Republiek, nog geenszins opgelost, maar ook te dien opzichte werden geen pessimistische klanken geuit. Op het eerste gezicht lijken deze be richten heel geruststellend en bevredi gend. Immers het bereiken van overeen stemming impliceert naar ons gevoelen een wederzijdse bereidheid tot het com promis. Tot een politiek, waarbij niet de ene partij alles geeft en de andere alles neemt, hetgeen nimmer een dubbelzij dige bevrediging tengevolge kan hebben, maar een systeem, waarbij beide par tijen bereid zijn tot offers, waardoor uit eindelijk het gemeenschappelijke belang blijvend het meest is gediend. HET uiterst weinige wat tot nu toe bekend werd gemaakt over de ba sis, waarop op verschillende punten overeenstemming werd bereikt, recht vaardigt nog niet een oordeel over de omvang en mate der wederzijdse con cessies. Maar hetgeen de directeur van het kabinet van de H.V.K., dr P. J. Koets, op een conferentie in Batavia heeft medegedeeld, wettigt toch wel heel sterk de vrees, dat die concessies, de traditie der laatste jaren getrouw, toch wel heel eenzijdig van Nederlandse zijde komen. Dr Koets deelde n.l. mede, dat de Nederlandse regering krachtens een overeenkomst, welke 1 October jl. is in gegaan, dagelijks aan 223.000 republi keinse soldat-en op Java en Sumatra een toelage van f. 3.- voor voedsel en kleding betaalt, zulks teneinde te voorkomen, dat de republikeinse troepen als guerilla- strijders het land gaan afstropen. Dat maakte, afgezien van de onderhouds kosten van onze eigen troepen, een da gelijkse uitgavepost van f669.000.- of ruim 4'.2 millioen per week! j-[J zijn ons volkomen bewust, dat het economische belang, dat Ne derland in Indonesië heeft, niet in de millioenen loopt, maar en zeker over een lange termijn gezien in de milliarden. En het laatste wat wij van de Nederlandse regering onder de hui dige omstandigheden verwachten is dan ook het voeren van een kruidenierspo litiek. zoals haar van Indonesische zijde ook in de afgelopen weken is verweten. Ofschoon geenszins doof voor de nuch tere cn uiterst realistische taal der cij fers. achten wij toch de morele kant van de zaak even belangrijk als de finan ciële. Wij willen evenmin de ogen sluiten voor het feit, dat een onvoldoende be zoldiging en uitrusting van de republi keinse troepen bevorderlijk is aan een groeiende machtspositie der communis tische elementen en wij gaan zelfs zover dat wjj bereid zijn de regering te vol gen in haar bereidheid om middelen beschikbaar te stellen om in het uitein delijke gemeenschappelijke belang die uitbreiding te voorkomen. Maar is het daarvoor noodzakelijk het leger van een Republiek, dat zich tot nu toe meer als tegenstander dan als ge- zagsapparaat van een partner heeft doen kennen, in zó vergaande mate te onder houden? Waar ter wereld en wanneer in de geschiedenis zag men ooit de fi guur, dat een volk zonder dat het een oorlog verloren had notabene door zijn eigen regering! gebrandschat werd met de onderhoudsplicht van een leger, waartegen het zelf een expeditie- leger uitzond? OOK in de ogen van talloze „pro gressieve" landgenoten heeft Ne derland zich in zijn Indonesische politiek der laatste jaren geen tekort aan bereidheid tot het brengen van offers te verwijten. Maar er zijn grenzen. Niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats aan het uithoudingsvermogen van de Nederlandse belastingbetaler, maar bovenal aan ons nationaal prestige. Wij mogen ons dan al vereenzelvigd hebben met de oud-vaderlandse figuur van een Joris Goedbloed, vooralinog hebben wij er niet de minste behoefte aan dat zelfde te doen met een bekende persoon uit de Zuid-Nederlandse litte ratuur: Lamme Goedzak! En zéér zeker niet met een beroep, zoals dr Koets deed, op de reeds zo vaak boor ons gesignaleerde onvolkomenheid van het Djokjase gezag. ZWITSERSE GEZANT IN DEN HAAG NAAR BELGRADO. De Zwitserse regering heeft de be noeming bekend gemaakt van de heer Robert Kohll thans gezant in Neder- 'and, tot gezant in Joego-Slavië. Attlee, de Britse minister-president, heeft in het Lagerhuis een aantal bezuinigingsmaatregelen bekend gemaakt, die in totaal een deflationair ef fect van ongeveer 280 millioen pond sterling per jaar zullen hebben. Onder deze bezuinigingen vallen: 30 millioen pond op defensie, 35 millioen op het woningbouwprogram, 140 millioen op kapitaalsuitgaven, 5 millioen op onderwijs, 6 millioen op de voorlopige begroting van staatsuitgaven voor de landbouw. 1 millioen op de begrote kosten voor het „Festival of Britain" in 1951 en 10 millioen op het nationale gezondheidsplan, door een maximumprijs van één shilling te rekenen voor elk voorgeschreven medicament. Tot dusver waren alle recep ten kosteloos. Attlee verklaarde, dat de regering een nieuw program voor de invoer uit het dollargebicd had opgesteld, volgens hetwelk voor 1.200 millioen dollar per jaar zal worden ingevoerd. Dit betekent een bezuiniging van 25 percent op het invoerprogTam van 1.600 millioen dollar, dat eerder door sir Stafford Cripps bekend was gemaakt. STORM OP KOMST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Gedurende de nacht verder toene mende wind uit Zuid tot Zuid-West, aan de kust tot storm, in het binnen land tot harde wind, morgen overdag wind langzamerhand ruimend naar jyest, aan de kust tegen de avond wei- went naar Noord-West, gedurende lan- tUd waaiend met stormkracht. Zwaar gewolkt met nu en dan regen of regen buien. Zachter des nachts, morgen bin nendringen van koudere lucht. 'Opgemaakt te 10 uur). 26 OCTOBER Zon op: 7.23 uur; onder: 17.24 uur. vmi»°P1348 uur; onder: 20.10 uur water te Katwijk te 5.58 en 18.17 Dit nummer bestaat uit zes pagina's. In een korte repliek op de toespraak van de eerste-minister verklaarde Churchill, dat de conservatieve opposi tie de bezuinigingsmaatregelen zal steunen. Hij betreurde echter, dat ze niet twee of drie jaar geleden zijn genomen. COMMENTAAR VAN ONZE CORRESPONDENT. Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: De klap is gevallen, maar toch is zij niet zo hard aangekomen, als de mees ten hadden verwacht. Dit is tenminste de eerste indruk. Gerekend was op een staatsbezuiniglng van 400 millioen pond. terwijl de optimisten het op 300 millioen pond hielden. Het bleef ech ter bij 250 millioen pond. Niet vergeten mag echter worden, dat dit waar schijnlijk slechts een voorproefje is, omdat in de naaste toekomst de schroef mogelijk nog harder zal worden aange draaid Hoe ver de regering eventueel nog zal gaan. is niet te voorspellen, vooral omdat de verkiezingen in zicht zijn en haar handen daarom gebon den. Na hetgeen er reeds over de ge heimzinnige besprekingen in Downing- street 10 over de grote lijnen van het bezuinigingsprogramma was uitgelekt details bleven tot op de laatste se conde angstvallig verzwegen bracht Attlee's rede eigenlijk geen sensatie te weeg. Hetgeen niet wil zeggen, dat deze parlementsbiieenkomst geen dra matische gebeurtenis was. Na alle spe culaties van de afgelopen weken knet terde de lucht gisteren van spanning. Dramatisch was reeds de bijeenroeping van alle ministers en onderministers of daarmee in rang gelijk staanden niet minder dan 70 in getal in de vergaderzaal van het kabinet, waar allen, even voor de opening van de Lagerhuisvergadering, dicht opeenge drongen ingewijd werden in het diepe geheim der feitelijke bezuinigingen. Ernst stond op hun gezichten te le zen. toen zij in het nauwe straatje na afloop met de Londense nieuwsgierigen weiden gecompromitteerd. De belang rijkheid van Attlee's verklaring werd ook onderstreept door de aanwezigheid in het Lagerhuis van de prinsessen Elizabeth en Margaret. Attlee's verkla ring duurde minder dan een half uur. De stemming was ernstig, maar nie mand leek uit het veld geslagen. De ene shilling, welke voortaan voor recepten zal worden berekend, achtte men overkomelijk. Men wist reeds, dat een nieuwe betaling voor de gezond heidsdienst. welke maar negen pence (45 cent) per week per gezin kost. on vermijdelijk zou zijn. Aneurin Bevan heeft zich blijkbaar met succes ge weerd tegen pogingen om dokterscon sultaties apart in rekening te bfengen. Het nieuwe shilling-tarief voor genees middelen zal mogelijk mensen weer houden. die voor asperine naar hun dokter gingen. Een verrassing is zonder twijfel de bezuiniging van 30 millioen op defen sie. Algemeen was men van oordeel, dat het defensie-apparaat op zichzelf te duur was. In linkse politieke krin gen is men natuurlijk teleurgesteld, dat er slechts op de defensie-admi nistratie wordt bezuinigd. Het streven is thans naa>- een beter doch goed koper defensiesysteem. Het is begrij pelijk. dat de regering in de tegenwoor dige omstandigheden de afschaffing van de dienstplicht, die nieuw is voor Engeland in vredestijd, niet aandurft, al zal zij proberen zoveel mogelijk ar beidskrachten voor de export vrij te maken. Zoals te verwachten was, zijn bezuinigingen toegepast op de propa ganda en voorlichtingsdiensten, die altijd het onderwerp waren van critiek, omdat velen het nut ervan betwijfelen. Hos kortzichtig dit standpunt ook is. De landbouw zal een kleine veer moe ten laten. Erger is. dat onderwijs weer het kind van de rekening dreigt te worden. De aantasting van de scholen bouw en de schoolmaaltiiden betekent in wezen sociale afbraak in plaats van de op dit gebied zo zeer gewenste op bouw. Het is de vraag of met die vertraging in scholenbouw de schoolgaande leef tijd tot de 16-jarigen kan worden uit gebreid. zoals het plan is, en of men de leerplichtige leeftijd van 15 niet weer zal moeten terugbrengen op 14. In wendige reorganisaties in verschil lende departementen zullen tot aan zienlijke bezuiniging leiden, die volgens de oppositie waarschijnlijk te gering zullen ziln. Van ambtenarenontslag op grote schaal zal geen sprake zijn. De kosteloze juridische bijstand zal op be perkter schaal worden ingevoerd dan oorspronkelijk voorgenomen was. De regering verwacht blijkbaar dat de op heffing van de subsidie voor voeder- stoffen geen of slechts weinig invloed zal hebben op de prijzen van zuivel producten omdiat de boeren thans be stand zouden ziin tegen een dergelijke kostenverhoging. Andere voedselsubsidies zijn vrijwel gehandhaafd. De regering belooft slechts, dat zij niet verhoogd zullen worden. Intussen staat al wel vast dat ge droogde eieren (waarmee Amerika zich eenvoudig geen raad weet) en vis duur der worden. Defensie wordt nog nader onder de loupe genomen. Hiermede is men reeds vele maanden bezie. De re gering wil daarom niet vooruitlopen op de eventuele nieuwe structuur van het defensiewezen. Niet vergeten mag wor den. dat Engeland in verhouding zwaardere financiële lasten op defen siegebied draagt dan de Ver. Staten. De positie van Hongkong en andere strate gische punten is van dien aard. dat de neiging tot kostenverhoging aanwezig bluft. De zwaarste slag viel natuurlijk op de dollarimport, doch voldoende essen tiële grondstoffen zullen blijven toe stromen. De regering heeft dus ge tracht zoveel mogelijk tussen alle klip pen heen te zeilen. De naaste toekomst zal leren, of dit genoeg is om Engeland over het dode punt heen te helpen. Hoofddoel van de maatregel is dol lars besparen en door de grotere schaarste (minder invoer, groter ex port) inflatie te voorkomen. Het. bezui nigingsprogram op zich zelf kan geen redding brengen. Dat kan alleen pro ductieverhoging. De arbeiders en de industrie in het algemeen krijgen thans dagelijks harde woorden, ook van vak bondsleiders, te horen, dat zi] hun ver ouderde mentaliteit moeten laten va ren. Er wordt op terugkeer van de 48- urige werkweek aangestuurd (met be taling voor overuren). Er zal veel lei derschap voor nodig zijn om het zover te krijgen. Slechts 4 uur meer werken per week zou volgens deskundigen, voordat de Marshall-hulp eindigt; het dolar-tekort kunnen elimineren- Er is tenslotte nog aangekondigd, dat het door velen overdreven geachte „Festival of Britain" de zaken even eens minder royaal zal moeten aan pakken. Attlee's rede kwam, na alle vooraf gaande uitlatingen die het publiek psy chologisch op het ergste hadden voor bereid, inderdaad als een anti-climax. Nagenoeg alle ochtendbladen zijn fel in hun veroordeling van de plannen, welke zij ontoereikend achten. Op de regeringsuitgaven wordt immers slechts 3 pet. bezuinigd, en op de kapitaalsuit gaven 7 procent. De grote kans om fundamenteel in te grijpen is gemist. De conservatieven zeggen, dat het re- geringspaard geweigerd heeft de hin dernis te nemen. Ook de liberale bla den zijn van oordeel dat de regering te laat komt en dat z\) te weinig doet. De socialistische bladen daarentegen zijn opgelucht, dat de dingen niet veel erger zyn dan zü hadden verwacht. ATTLEE VOOR DE RADIO. Attlee heeft in een radiotoespraak de Britse werkgevers en werknemers ver zocht „ernstig te overwegen" langere uren te maken „in deze tijd van natio nale crisis". Er was een algehele krachtsinspan ning noodzakelijk en hiertoe was men nog niet gekomen. Er zijn arbeiders, zo vervolgde de premier, die slechts een minimum aan werk verrichten, die onverschillig zijn en vrije dagen ne men. omdat zij weten, dat men heden arbeiders nodig heeft. De regering had beperkingen ingevoerd in een pogen om eerlijk te ziin en niet de gehele last op een enkel deel der gemeenschap te leg gen of de sociale diensten te benadelen. Een welvarende staat kon zulks slechts blijven, indien hij gebaseerd was op een gezonde economie. NEDERLANDS-BRITSE HANDELSBESPREKINGEN. In het begin van December worden de handelsbesprekingen geopend tussen ons land en Groot-Brittannië voor de nieuwe handelsovereenkomst voor 1950. Verwacht wordt, dat de besprekingen gedeeltelijk In Engeland en gedeeltelijk in ons land zullen worden gehouden. Vrijdag a.s. zal in aanwezigheid van mi nister Van den Brink te Lutterade de synthesegasfabriek van het Stikstofbin- dingsbedrijf van de Staatsmijnen in ge bruik worden gesteld. Een luchtfoto van het totale fabrieks- Twintig mijl ten Noordnoordwesten van Terschelling is gisteravond de Deense vrachtboot Ivar op een mijn gelo pen. Urenlang hebben de be manningen van enige reddingboten en sleepboten np de ruwe z;e rondge zwalkt om de bemanning van de Deen te redden, maar gevreesd wordt, dat vier opvarenden van de Ivar om het leven zjjn gekomen, toen de sloep waarmede zij het schip zouden verlaten uit de davits kantelde en brak. Omtrent hat lot van acht opvarenden, die in een andere sloep zfjn afgedreven, verkeert men nog in het ongewisse. Tien Denen zün door de sleepboot Hol land gered. De kapitein en de eerste stuurman waren vannacht nog aan boord. Gistermiddag laat werden er nood seinen opgevangen van de 2219 ton metende Ivar, die zonder lading aan boord op weg was van Hamburg naar Rotterdam. Er waren, met de kapitein, N. L. Larsen. 24 man aan boord. De kapitein seinde, dat zijn schip op een mijn was gelopen en dat een der sloepen was gebroken. Hij vroeg drin gen om hulp, omdat zijn schip zich in zinkende toestand bevond Zijn radio ontvanger was defect geraakt, zodat hij geen berichten kon ontvangen. De Dorus Rijkers, die nog maar zeer kort binnen was na de halve nacht en de hele dag over de Waddenzee te heb ben gezwalkt op zoek naar de vermiste Staverse jol, zette koers naar de door de Ivar opgegeven plaats. Deze plaats was 61 mijl van Den Helder verwijderd, zodat de Dorus Rijkers eerst tegen mid dernacht de Ivar zou kunnen bereiken De Brandaris, de op Terschelling gesta- tionneerde reddingboot, ligt in Amster dam voor revisie. Wel voeren van Terschelling de sleep boten Oceaan en Holland van Doeksen uit. De Holland bereikte omstreeks acht uur in de avond de Ivar De bemanning van de Deen had toen al enige tijd met flambouwen gestakeld: de toestand aan boord was hoogst ernstig. De schipper van de Holland meldde naar de wal, dat er een sloep met 4 Denen uit de davits was geslagen en dat men van het lot van de opvarenden niets wist. De Holland kwam eerst langszij de Ivar en nam twee man over. Kort daarop zetten de mannen van de Ivar een tweede sloep overboord met acht man erin, die zwemvesten aan hadden en proberen wilden de kust te bereiken. Toen bleek, dat deze sloep in snel tempo naar het Oosten afdreef, is ook de reddingboot Insulinde van Oostma- horn uitgevaren om de mensen op te pikken. Het wordt uitgesloten geacht dat zjj door de zware branding heen de kust van een der Waddeneilanden zouden kunnen bereiken. De R.T.C. is thans in haar eindstadium gekomen en er bestaat goede hoop, dat vóór het einde vaij de maand overeen stemming zal zijn bereikt. Opname in één der laatste zittingen van de Centrale Commissie van de R.T.C. Van links naar rechts: Moh. Hatta, dr M. J. Prinsen, Hamid II, sultan van Pontianak, mr F. E. J, v. d. Valk, secre taris van de Nederlandse delegatie, mr J. H. van Maarseveen, minister van Overzeese Gebiedsdelen, dr J. H. van Royen, lid van de Nederlandse delegatie en mr D. U. Stikker, minister van Bui tenlandse Zaken. De Dorus Rijkers, die om elf uur gisteravond Vlieland was gepasseerd, voer in Oostelijke richting door tot zij de Insulinde, die uit tegenovergestelde richting opstoomt, zou ontmoeten. Inmiddels was bekend geworden, dat ook een Fins stoomschip de seinen van ae Deen had opgevangen en naar de Ivar op weg was. Tegen elf uur meldde de schipper van de Holland dat hij met levensgevaar zowel voor zijn bemanning als voor die van de Ivar nog acht Denen aan boord had genomen, zodat er op dat ogenblik tien opvarenden waren ge red. Kapitein cn eerste stuurman ble ven aan boord. Omtrent het lot der twaalf anderen was toen nog niets bekend. Radio Schevcningen zond omstreeks die tijd een oproep aan alle schepen, varende tussen Den Helder en Terschelling, om uit te zien naar de vermisten. Kort voor middernacht is van het vliegveld Valkenburg een vliegtuig van de Marine opgestegen, om op zee te speuren naar de vermisten. De Holland wilde nog proberen, een tros vast te maken aan de Ivar en de Deen naar de kust te trekken of ergens op het strand te zetten. Machinekamer en voorschip van de Ivar stonden toen al vol water. Om 6 uur vanmorgen was nog steeds geen spoor te bekennen van de sloep, waarin 8 der opvarenden van het Deen se schip zich bevinden. Evenmin heb ben de beide reddingboten „Dorus Rijkers" en ..Insulinde" iets gezien van de 4 man. die over boord zijn geslagen. De beide sleepboten „Holland" en „Oceaan" hebben de in zinkende toe stand verkerende „Ivar" op sleeptouw genomen, om deze naar Terschelling te slepen. Om halfzeven vanmorgen is opnieuw een vliegtuig van het vliegveld Val kenburg opgestegen. Waarschuwing van Spaak REDE VOOR DE RADIO. In een rede voor de radio heeft de Belgische oud-premier Spaak gisteren de Belgen gewaarschuwd tegen het ko mende referendum over de terugkeer van koning Leopold. Hy zei o.a. dat het referendum de toekomst van Bel gië in gevaar brengt. „Ik zeg u, dat de haast en de verblind heid van enige politici plus de stijfhoof digheid van de Koning. België ten on der zouden kunnen doen gaan. Ik keur de wens van de premier, om de konings kwestie op te lossen goed, maar ik laak hem, omdat hij probeert de konings kwestie op te lossen door een andere kwestie op de voorgrond te brengen, die veel ernstiger is* de kwestie van de een heid van het land, een kwestie die over het bestaan van het land beslist". Spaak drong er bij de Koning op aan, afstand van de troon te doen. voordat het referendum wordt gehouden. Hij zei: .Indien de Koning waarlijk groot is. zal hij begrijpen, dat hij in deze omstandig heden moet heen gaan. Hij zal begrijpen, dat hij terwille van de vrede en de een heid vaii zijn land moet gaan". Hij legde uit. waarom de eenheid van België bedreigd wordt: „De Koning zal, dat ls zeker, geen meerderheid behalen voor zijn terugkeer ln het Waalse deel van het land. Hij zal een sterke meerderheid in Vlaan deren hebben. Zouden de Walen zich een koning laten opleggen door de Vlamin gen of zouden de Vlamingen willen af zien van een koning voor wiens terug keer zij stemden? Het refarndum zal net land in tweeën verdelen en niemand kan voorspellen wat het gevolg zal zijn vaa de strgd die daarop zal volgen". complex van het Stikstofbindingsbedrijf met midden links de zojuist voltooide synthesegasfabriek. In het centrum lig gen, gegroepeerd rond de hoge gashou der, de fabriekshallen, waarin de gas- scheiding en de synthese plaats vinden. Rechts daarvan Nitraatfabriek I en II, waar de ammoniak verder wordt verwerkt en van waaruit het gerede kunstmestpro- duct de fabriek verlaat. Geheel op de achtergrond links Staatsmijn Mauritsen cokesfabriek Mauri ts.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1