Geweldige vuurzee in gierende storm Kapelmeester „Wiener Sangerknaben' schopte een zijner pupillen Alma's dubbele taak Nederlandse bevolking bij 12 millioen statiomiair Beperkter levenspeil voor ieder noodzakelijk Speel mail's fabrieken een troosteloze ruïne BLIJFT GEZOND Radio-programma MAANDAG 24 OCTOBER De komst van „Pietje", de tienmillioenste Zware lasten voor gemeenschap Mr dr A. A van Rhijn, secretarls-ge- neraal van het Ministerie van Sociale Zaken hield voor Radio Nederland een causerie naar aanleiding van de binnen kort te verwachten tienmillioenste Ne derlander. Precies 50 jaar geleden had Nederland nog vijf millioen, inwoners, aldus de heer Van Rhijn. Thans verwachten wy de tienmillioenste! De oorzaak van deze snelle vermeer dering is zowel het hoge geboortecijfer als het lage sterftecijfer. Het geboortecijfer was vooral in de jaren 1946'1948 hoog. Er werden in die periode 800.000 babies geboren, dat is 300.000 meer dan op grond van de voor oorlogse geboortecijfers kon worden ver wacht. Elke twee minuten wordt er een Nederlander geboren, elke zeven minu ten sterft er een. Nederland is kennelijk een gezond land. Het heeft thans zelfs het laagste sterftecijfer ter wereld. De gemiddelde levenskans van de vyfmlllioenste man nelijke Nederlander was 46 jaar. De le venskans van de tienmillioenste mannelij ke Nederlander daarentegen is veel ho ger, namelijk 66 jaar. Nederland neemt op dit gebied een unieke positie in! Intussen is het niet waarschijnlijk, dat deze snelle bevolkingsvermeerde ring van Nederland in hetzelfde tempo zal doorgaan. Wanneer de bevolking van tien millioen zich nog eens ver dubbelde tot twintig millioen en daar na dan nog eens tot veertig millioen, zou een moeilijk denkbare toestand ontstaan. Maar deze is ook niet te ver wachten. Ambtenaren kunnen geen prijsstijging verdragen HET „AMBTENAREN CENTRUM" PROTESTEERT. Het Ambtenarencentrum, de Centrale van Algemene Anib te narenorganisaties, waarin 22.000 ambtenaren in dienst van Rijk. provincies, gemeenten, water schappen en semi-publiekrechtelijke lichamen zijn verenigd, vergaderde Za terdag in Esplanade te Utrecht. De voorzitter, de heer P. A. Ravelli (Den Haag), zelde, dat de omstandig heden voor de ambtenaren thans verre van rooskleurig zijn. Zij kunnen met hun te lage bezoldigingen eeen enkele prijsstijging verdragen. Spreker zei dat de technische herziening van het be zoldigingsbesluit grote teleurstellingen heeft gebracht, en sprak bittere woor den over de tegenwerking, die 't Amb tenarencentrum ondervindt van de drie vakverenigingen. Naar zijn mening mag een ambtenarenorganisatie niet onder geschikt zijn, ook niet aan een Vak centrale. Het voornemen der regering om het Ambtenarencentrum na twee jaar uit het georganiseerd overleg te verwijderen, wordt door deze organisa tie niet alleen in strijd geacht met de democratie, maar ook met de ambtena renwet en met het recht van vrijheid van vereniging. Hierna hield drs D. H. van Dongen Torman, van het Ned. Ec. Instituut te Rotterdam een referaat over de ont wikkeling van de lonen in de naaste toekomst. Spreker uitte zich niet erg optimistLsoh. De reele lonen zullen zi. minder wor den. Het geboortecijfer dat na de oorlog, o.a. door het grote aantal huwelijken, uitzonderlijk hoog is geweest, is alweer aan het dalen. Nog meer zal het bevol- klngssurplus worden beperkt door het feit, dat de gemiddelde levensperiode wel kan worden verlengd, maar dat al deze langerlevenden ten slotte toch overlij den. zodat het sterftecijfer in de toe komst sterk zal moeten gaan stijgen. Men verwacht daarom wel eens, dat de Nederlandse bevolking op een inwoner tal van ongeveer twaalf millioen station- nair zal blijven. Wanneer de tienmillioenste Nederlan der, laten wij zeggen Pietje, de leeftijd heeft bereikt naar school te gaan, dan zorgt de Nederlandse gemeenschap, dat de gelegenheid daartoe openstaat.. Op dit ogenblik bedraagt, de totale leerplicht- tige jeugd van 6 tot 14 jaar ongeveer l'/a millioen kinderen. Maar wanneer Pietje over zes jaar naar school gaat. dan bedraagt dit aantal bijna twee mil lioen. Voor de Nederlandse gemeenschap is het een kostbare zaak te zorgen, dat dan voldoende scholen en onderwijzers aanwezig zijn. Deze moeilijkheid is te groter, omdat het geboortecijfer weer tot het vooroorlogse peil terugkeert, zo dat die vele nieuwe scholen en onder wijzers misschien slechts voor enkele ja ren nodig zullen zijn. De opname in het bedrijfsleven zal voor de toekomstige generatie bijzon dere moeilijkheden medebrengen. Op dit ogenblik bedraagt het aantal 15 tot 19-jarige jongens 400.000. Zij moe ten voor het overgrote deel een plaats vinden in het bedrijfsleven. In 1961 zal het aantal jongens van 15 tot 19 jaar niet minder dan 500.000 bedragen en in 1964 zelfs 600.000. Wil Pietje een goede kans van slagen hebben, dan zullen zün ouders dus aan zijn opleiding wel een bijzondere zorg moeten geven. Ik hoop van harte, dat Pietje aan een gelukkig huwelijk zal komen. Maar daar voor is ook een goede woning nodig. In onze woningbouw is een bedenkelijke achterstand ontstaan. Er zijn op dit ogenblik nog ca 250.000 woningen nodig om deze weg te werken. Daarnaast zal voor de toenemende bevolking ieder jaar een toenemend aantal woningen moeten worden gebouwd. Wij mogen intussen wel verwachten, dat Nederland over ruim 20 jaren, wanneer Piet zijn huwelijk be gint. dit ideaal zal hebben bereikt. Wanneer Piet zijn levenlang heeft ge werkt en de 65-jarige leeftijd bereikt, dan mag hij een redelijke ouderdoms pensioen verwachten. Maar de bevol kingsontwikkeling brengt met zich mede, Zweedse houtboot zinkend binnengesleept Gistermorgen is de 1140 ton metende Zweedse houtboot „Ketty" met een slagzijde van 37 graden door twee sleepboten van dc firma Wijsmuller IJmuid^n binnengesleept. De Ketty, die met een zware deklast hout door de Zuidwesterstorm werd overvallen, kreeg ter hoogte van de Wadden eilanden moeilijkheden en toen het scheepje de pieren van IJmuiden na derde, moest de kapitein het noodsein hijsen. Zowel de sleepboten Nestor en Sten tor als de reddingsboot- Neeltje Jacoba voeren onmiddellijk de Ketty tegemoet. De beide slepers hebben het schip met moeite de pieren binnen gekregen, waarbij de slagzijde steeds heviger werd. Tenslotte liep het water de lo- giezen binnen en ook de achterste rui men kwamen blank te staan, zodat het achterschip geleidelijk in het water verdween, Men zag z-ich daarop genoodzaakt, de onfortuinlijke Zweed in de IJmuidense bijleggershaven aan de grond te zetten, waar de bemanning van boord gehaald werd. dat dit op de gehele gemeenschap een zware last zal leggen. Want het aantal oudjes zal ook dan weer delatief groot zijn. Nederland moet zich er wel reken schap van geven, dat het belangrijke offers vergt om een zo sterk stijgende bevolking te voeden, te kleden en werk te verschaffen. Aan de kapitaalvor ming zullen daarom bijzondere eisen moeten worden gesteld. Waar kapitaal alleen kan worden gevormd, door op het verbruik te beperken, betekent dit, dat de gehele bevolking met een be perkter levenspeil genoegen zal moe ten nemen dan anders het geval zou zijn geweest. Velen denken, dat de emigratie hier wel voldoende uitkomst zal brengen. Emigratie heeft voor ons land ook na delen. Want het zijn niet de slechtsten, die wegtrekken en dat op een leeftijd, dat- zij, nadat de gemeenschap hun op leiding heeft bekostigd, productief be ginnen te worden en een tegenpresstatie gaan leveren. Toch moeten wij emigra tie bevorderen als middel om onze toe nemende bevolking een bestaan te be zorgen. Maar het bevolkingssurplus loopt in de tienduizenden, terwijl emigratie slechts een "mogelijkheid voor duizenden is. De eigen hulpbronnen van ons land zullen dus de meeste ruimte moeten bieden en de meeste monden moeten vullen. De landbouw kan niet veel mensen meer opnemen. Industrialisatie is daar om het wachtwoord! Intussen, aldus spr „Wij heten Pietje hartelijk welkom! Wij houden ons aan het devies: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst!" Drastische beperking Nederl. Vliegtuigindustrie In verband met te verwachten re geringsmaatregelen, die een drasti sche beperking inhouden voor het bouwen van vliegtuigen naar eigen ontwerp, zal het werk van het con structiebureau der Fokkerfabrieken in belangrijke mate worden ingekrom pen, hetgeen inhoudt, dat van de ruim 200 constructeurs en technici een zeer groot aantal zal worden afge voerd. De regering heeft dus kennelyk haar oorspronkelijk doel, het opbouwen van een krachtige, zelfscheppende Nederlandse vliegtuigindustrie, voor lopig losgelaten. Het lijdt geen twijfel, dat het werk van het Nationaal Luchtvaart-labora torium door deze beslissing sterk zal moeten worden ingekrompen. Het vorig jaar had de regering een commissie be noemd, die advies zou uitbrengen over het bouwen van vliegtuigen in Neder land naar eigen ontwerpen. Deze com missie had een meerderheidsrapport uit gebracht, dat alleszins gunstig luidde voor de verdere ontwikkeling van de Nederlandse vliegtuigindustrie. Deson danks schijnt de regering de beperken de bepalingen te willen doorvoeren. Kosten Nationale Reserve 14 millioen Als extra kosten van de Nationale Reserve heeft de minister van Oorlog bij de Tweede Kamer voorlopig voor 1949 aangevraagd f. 11.707.000 voor be wapening incl. munitie voor oefenin gen en voor opleiding) en f. 2.171.000 aan overige kosten van personele en materiële aard. Het brandde te Rotterdam Een geweldige brand, aangewakkerd en bijna niet te stuiten door de gierende Zuidwesterstorm, heeft vannacht van Speelman's Oliefabricken en van de graanmaalderij van M. C. en P. Speel man op de langs de Schie te Rotter dam gelegen Delftwcg een troosteloze ruïne gemaakt. Hoe de brand is ontstaan, is nog een mysterie. Sinds Zaterdag was er niet ge werkt en zelfs de stoker was nog niet aanwezig voor het verzorgen der vuren. Dit zou nodig zijn, omdat om midder nacht de nachtploeg aan het werk zou gaan. Tegen kwart voor elf kwam een zeer ontdane nachtwaker melden, dat hij in het gebouw vlammen had ontdekt. Ijlings werd de brandweer opgebeld, doch deze stond aanvankelijk voor een schier hopeloze taak. Spoedig spoten tientallen stralen water in de vuurgloed, die tot kilometers in de omtrek te zien was. Heel wat brandbaar materiaal was in de fabrieken opgeslagen, niet alleen grote voorraden graan, maar ook spijs olie, melasse, veevoeder en alle ingre diënten voor het vervaardigen van vee koeken en bovendien veel verpakkings materiaal. Dit alles was oorzaak, dat er tevens een brede stroom van von ken met de storm meegierde, tegen de villa en de koekfabriek aan van de firma G. J. van Buuren en Zn., die op enkele meters afstand gelegen waren, juist in de windrichting. Daardoor ontstond ook een begin van brand in een kantoorlokaal in deze villa, die echter gestuit kon worden. De brand bood een lugubere, maar te vens fantastische aanblik in de donkere stormnacht. Tegen halftwee vannacht scheen de voorraad grondstoffen zo goed als ge heel door het vuur verteerd te zijn, en bleek het gevaar voor uitbreiding ge weken. De gehele fabriek is thans bul ten bedrijf gesteld. De 30 werklieden, die in drieploegenstelssl werkten, kunnen voorlopig niet aan de slag gaan. De fabriek was verzekerd. Boete van f 40,- opgelegd In een buitengewone zitting van de politierechter te Zutphen is Zaterdag de strafzaak behandeld tegen Peter La- covieh, kapelmeester van de Wiener Sangerknaben, die er van beschuldigd werd. na de uitvoering te Winterswijk op 3 October, twee. jongens van 10 en 11 jaar te hebben mishandeld. Een hun ner zou hij hebben gestompt, geslagen en geschopt. De toedracht van de feiten gaf de verdachte toe. Een hunner had hy een oorvijg gegeven en toen daarop de knaap ongemotiveerd hard ging schreeu wen, had hij de knaap er nog een toe gediend. De jongen was bij het weg lopen gevallen. Geschopt had hij de knaap niet, doch slechts een duw met zijn voet gegeven. Een electriclen uit Winterswijk, die T\ E oorzaak van vele hardnekkige lichaamskwalen zetelt dikwyls in slepende ziekten JL/ van het gebit Deskundige behandeling hiervan kan corresponderende aandoeningen van gewrichten, maag, hart. nieren, oren enz. aanmerkeiyk- verbeteren. Neemt de oorzaak weg en het pad tot genezing staat open. Laat niet door een slecht gebit Uw gestel aantasten, maar besluit- voor het te laat is tot verzorging of vervanging van slechte elementen. Wanneer U 's morgens Uw slechte tanden in Evipanslaap laat trekken plaat sen wij nog dezelfde dag een Amerikaans Plastic Kunstgebit muurvast in Uw mond Behandeling door Artsen en Tandartsen. N.I.T., DE PERPONCHERSTRAAT 107, TELEF, 392090 DEN HAAG FEUILLETON door MARY BURCHELL. Vertaald uit het Engels. 6) Plotseling, midden in de disoussies, sprong Eva op. Lieve help. ik heb helemaal ver geten, dat ik vanavond met Gregory Penge uit zou gaan En ik heb hem beloofd, dat jij ook zou komen. Alma, cm er vier van te maken, aangezien hij een neef meebrengt, die met verlof uit India over is en die een beetje be zig gehouden moet worden. O Eva. zuchtte Alma enigszins onthutst, kun je niet iemand anders vragen. Ik Dat gaat niet meer, onderbrak Eva haar. Daar is geen tijd meer voor. Ik beloofde jou mee te brengen. Ik wist dat je mets bijzonders had vanavond. Vooruit, ga mee Alma. We zullen het erg gezellig hebben. Ze nemen ons waarschijnlijk mee naar het Watermo len-restaurant om te eten en wat te dansen. Vind je, dat je zo kort na je ooms dood in een restaurant kunt gaan dan sen, liefje?, vroeg mevr. Brendall. - Bovendien hebben we eigenlijk een dubbel verlies geleden, door ook zonder eei cent achter te blijven, vond Pansy, die als het ware genoot van de situatie Vertel geen onzin, Pansy, zei Eva tot haar zusje en haar moeder legde ze uit: Maar moeder, het is geen gewoon restaurant. Het is een soort club Bovendien trekt niemand zich tegenwoordig erg veel van conventies op dit gebied aan. Oom Theodoor zou zélf de eerste zijn geweest om ons te ani meren uit te gaan en een normaal leven te blijven leiden. En wie weet, voegde ze er met een zucht aan toe, hce lang we nog in staat zullen zijn dergelijke dingen te deen. Als' we geen gelijke tred met de rest kunnen hou den, kunnen we de anderen geen ver wijt maken, als ze ons langzamerhand laten schieten. Gregory zal dat nooit doen, riep Alma verontwaardigd uit. Hij is hele maal niet zo iemand. Goed, Gregory misschien niet, gaf Eva ongeduldig tce. Maar.... hoe dan ook, we zouden zélf het besluit moeten nemen, niet meer met de anderen om te gaan, als we niet meer zouden kun nen betalen wat zij ondernemen. En daarom, laten we ons amuseren, zo lang het wél kan. Niemand weet voor hoe lang nog! Daar heb je gelijk aan, gaf me vrouw Brendall toe, die getwljteld had tussen conventie en het standpunt van een vrouw van de wereld, die uit droe ve ervaring weet, hoe vergankelijk alle menselijke vreugden zijn. Gbiukkig, dan zijn we het eens. M£i Eva, onmiddeliyk op haar moeders toegeeflijkheid ingaand. Je gaat toch mee, hè Alma? Moet ik die onbekende neef amu seren?, vroeg Alma 'n beetje benauwd. Ik ben niet cp m'n best met mensen, die ik niet goed ken. Laat die knaap dan maar aan mij over en houd jij je met Gregory bezig, zei Eva met een ongeduldig lachje. Ik mag aannemen, dat je Gregory wel aan kunt? Alma antwoordde hierop niet, maar beloofde, dat ze van de partij zou zijn. En naar boven gaand om zich te ver kleden, moest ze zichzelf bekennen, dat ze een gevoel van opwinding en ge spannen verwachting bij de gedachte aan Gregorys gezelschap niet kon on derdrukken, ook al wist ze niet zeker of ze hem een hele avond zou kunnen boeien. Gregory Pengse was de zoon van een populaire dokter en stond aan het be gin van een succesvolle loopbaan als econoom. De Brendalls hadden hem hun hele leven van gezicht gekend, maar pas het laatste jaar had Eva die altijd degene was die de contacten legde op een tennisfeestje kennis met hem gemaakt en hem een paar keer mee naar huis gebracht. Alma herinnerde zich hem heel goed als een knappe schooljongen, toen zij zelf de leeftijd had om aan de kant van het cricketveld met. grote bewon dering zijn heldendaden te aanschou wen. Daarna was hij gaan studeren en als hij met vacantie thuis kwam, had de toen 15- of 16-jarige Alma hem uit de verte met bewondering gadegesla gen. als ze hem op straat tegenkwam cf als hij langs kwam jakkeren op een rammelende motorfiets, die in die da gen zyn «ziel en zaligheid was. Later was ze natuurlijk ovet deze kinderlijke bewondering voor Gregory Penge heen-gegroeid. Maar toch bleef hij voor haar, nd haar eigen familie leden, de belangrijkste persoon in Midchester. En toen Eva hem de eerste keer mee naar huis had gebracht, had Alma deels tot haar misnoegen, deels tot haar verwondering, ontdekt, dat hij nog steeds in staat was haar belang in te boezemen en te boeien op een ma nier, die niet in verhouding stond tot het weinige, dat ze eigenlijk van hem wist. Het was aan ook met een zonder linge mengeling van genoegen en ze nuwachtige verwachting, dat ze snel een andere jurk aantrok, welke zelfs door de oritische Eva „de mooiste, die je nog ooit gehad hebt" werd genoemd, In tegenstelling tot haar oudere zus ter was Alma in het geheel niet bril- lant of opvallend Ze was geen type, dat iedereen het hoofd deed wenden, als ze ergens binnen kwam, Maar ze had zoals mvrouw Brendall eens ter loops had opgemerkt een soort stra lende warmte van binnen uit, die haar wonderlijk aantrekkelijk maakte. Het opvallende rood-gouden haar en de diepblauwe ogen van mevr. Bren dall, die haar oudste dochter en zoon hadden geërfd, waren bij Alma ver zacht tot lichtblond golvend haar en grote lichtblauwe ogen met wonderlijk donkere wimpers. Zè was niet zo lang als Eva, maar ze bewoog zich met een gracieuse soepelheid en hoewel ze niet de gave had een goedkoop jurkje als een modeljurk te dragen, zoals haar zusje dat deed, was ze heel goed in staat een aardige jurk op z'n voorde ligst te doen uitkomen, gelyk dit van avond het geval was. De kleur van de jurk was blauw-grijs en maakte haar ogen nog blauwer. Een originele dieprode ceintuur gaf deze jurk het. opvallende accent, dat Alma's verschijning gewoonlijk miste. (Wordt vervolgd) 9). Nadat Joris Goedbloed dus zo snel verdwenen was en nadat William T. Bobberbroek zyn portefeuille terug had gekregen, liep Panda een eindje met de vreemdeling mee en deze liep al spoedig: „Ik zal mijn pet opeten als daar niet een museum is!" „Ja. Ja", zei Panda, die zich her innerde dat hij gids was en die vlug las wat het opschrift van dat museum was. „Ja, dat is een Museum van Egyp tische Kunst!" „Toch maar fyn als je die dingen weet, Jansen!" sprak de Heer Bobberbroek bewonderend. „Je moest me die tent maar eens laten zien. Ik ben dol op Egyptische kunsteneh.. dat wil zeggenmijn vrouw is er doi op!" „Ik zal u graag rondleiden, mynheer", sprak Panda keurig Hy maakte al vor deringen, vond hy. Maarmaar toen ze de ingang van het museum .na derden stond daar voor de poort nie mand minder dan Joris Goedbloed, in een losse, achteloze houding. „Myn hoed!" riep William T. Bob berbroek verheugd. „Daar heb je die meestergids weer! Bof ik even! Dié knaap weet er ten minste alles van!" „O!" zei Panda teleurgesteld. En hy begreep, dat Joris hen beiden stilletjes gevolgd was en nu zyn kans weer schoon zag. Ja, hoor! Daar nam Joris de hoed af' „Wel, wel wel", sprak hij verrast. „Wat is deze wereld toch klein, niet waar? Welk een gelukkig toeval, dat we elkander weer mogen ontmoeten! Zou my de grote eer deelachtig kunnen wor den, u hier rond te geleiden?" „Maar natuurhjk, ouwe jongen!"riep de Heer Bobberbroek geestdriftig. Wat Panda dacht hoef ik natuuriyk niet uit te leggen. De uitdrukking van zijn ge laat spreekt boekdelen. voor de toneelverlichting had gezorgd, had het optreden van de kapelmeester naar Hollandse begrippen beestachtig gevonden, zodat hij zich bijna niet had kunnen beheersen om de dirigent te ïyf te gaan. Mej. Huizinga uit Amsterdam, die zich bezig houdt met de administratieve aangelegenheden van de tournée, ver telde, dat de knapen lastig waren ge weest. In de pauze wordt stilte van de jongens verlangd, maar een hunner deed niets dan gichelen en de andere jongens aan het laohen maken. Het was voorgekomen, dat. onder het zingen van het bcfcende „Sohlafe mein Prinz- chen, schlaf eïn", de knaap, die de solo moest zingen door zyn kameraad aan het lachen werd gemaakt. Uit het verdere verhoor bleek, dat deze 22-jarige kapelmeester, die in ver band met zün gezondheidstoestand zit tend de behandeling voor de politierech ter bywoonde, de algehele verantwoor delijkheid heeft voor deze 22 jongens. Met het gezelschap reist een verpleeg ster mee, een Weense dame. die blijkens de verklaringen van mej. Huizinga uit nemend voor de jongens zorgt. De officier van Justitie wees er op. dat aan degene, die de leiding over de jongens heeft, hoge paedagogische eisen worden gesteld. Dat de kapelmees ter een jongen, die lastig is, eens een oorvijg geeft, is te begrüpen en te ver ontschuldigen, maar hij had niet mogen schoppen. Tuchtrecht heeft deze man niet volgens de Nederlandse wet en als hij het wel had dan zou hij de maat ver te boven zijn gegaan. Rekening hou dend met de omstandigheden, vorderde hij een boete van f.50 subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr Bottenheim, kwam tot de conclusie, dat verdachte op grond van art. 300 van het W v. S. niet ver oordeeld kon worden. Voor de straf baarheid zouden niet alleen de redelylee gronden overschreden moeten zijn, doch dit zou oc'.c bewust moeten zijn ge schied. Met klem vroeg pl. ontslag van rechtsvervolging dan wel vrijspraak. De politierechter sprak verdachte vry van het ten laste gelegde slaan en stompen, maar legde hem voor het schoppen een boete van f40, subs. 10 dagen hechtenis op. Voor het eerst weer snijbloemen naar Duitsland SNEL OPLOPENDE PRIJZEN. Na bijna vü'f jaar onderbreking is he den de export van snybloemen uit Aals meer naar Duitsland begonnen. Hierop was reeds lang de hoop van Aalsmeer gevestigd. De prijzen van diverse bloe men, speciaal rozen, liepen snel op. Grote Beer in stormweer aangekomen Het troepentransportschip de Grote Beer is gisteravond tijdens stormweer met gerepatrieerde militairen aan boord de sluizen van IJmuiden binnengelopen. Zij zijn vandaag in Amsterdam gede- barkeerd. Indische gepensionneerden protesteren VOLLEDIGE UITBETALING DIENT GEGARANDEERD. Vier leden van <le Tweede Kamer voerden Zaterdagmiddag het woord op een massa-bijeenkomst, die door d? „Bond van gepensionneerde bur- gelyke landsdienaren en locale amb tenaren in Ncderlandsch-Indlë" was belegd in de Dierentuin te Den Haag en die door vele Indische gepension neerden uit alle delen van het land werd bygewoond. De bond verwijt de >Ï3derlandse re gering o.a. dat zij de „eigen pen sioenfondsen" heeft laten opteren. De vergadering nam ten slotte twee moties aan. In de eerste wordt opge merkt dat de gedaalde koopkracht van de Nederlandse valuta het voor de In dische gepensionneerden onmogelijk maakt om zich maatschappelyk te handhaven op het levensniveau, waarop hun pensioenen oorspronkelyk waren ingesteld, terwijl voor sommigen van hen reeds een noodtoestand is inge treden, en dat de van regeringswege in Februari van dit jaar gedane toezeg ging tot spoedige verhoging van de duurïetoeslag op de Indische pensioenen nog steeds niet ingelost is. By de Ne derlandse regering wordt er op aange drongen om thans onverwijld over te gaan tot verbetering van de levens positie der Indische gepensionneerden In de tweede motie wordt opgemerkt dat onder de jongste garantieverklaring dei Nederlandse regering nog steeds niet valt de gvote groep der Indische gepen sionneerden die vóór 1 Maart 1942 wer den gepensionneerd. dan wel, om welke redenen ook. na 1 Augustus 1945. in Indonesië niet daadwerkelijk hebben meegewerkt aan de wederopbouw van Indonesië, dat alle Indische gepension neerden in gelijke ma'e recht hebben op het deugdelijk waarborgen door Ne derland van de hun toekomende pen sioenen en wordt er bij de Nederlandse regering op aangedrongen: 1. dat de door haar verleende garan tie worde uitgebreid tot alle gepen sionneerde Indonesische landsdiena ren en locale ambtenaren. 2. dat voor haar afdoende maatrege len worden getroffen, waardoor de volledige uitbetaling der Indische pensioenen verzekerd wordt. GELDERSMAN IN DE PUT Een inwoner van Renkum, zekere H., die te Well logeerde, heeft daar een benauwd avontuur gehad. De man, die zich buitengewoon voor oudheidkunde interesseerde, is gaan neuzen op het kasteel, waarbij z'n nieuwsgierigheid vooral uitging naar de ruïne van een afzonderhjk op een heuvel staande toren, de z.g. Drakentoren, nog van oudere da tum dan het eigenlijke kasteel. Met behulp van een lantaarn was hy in de ruïne doorgedrongen, waar hy onverhoeds over losliggende stenen is uitgegleden en in 'n diepe put, de „Ijskelder", waarin vroeger uit de vüvers gehakt ys, toegedekt met turfmolm, werd bewaard, is gestort- De man zag met geen mogelijkheid kans zich uit de put te werken, slechts twee kastanjes en een sui kerklontje was z'n povere mond voorraad. Mismoedig heeft de Ren- kummer 13 uur lang in de put ge zeten. Toen hij 's avonds laat nog steeds niet in het Veerhuis, waarhy logeerde, was teruggekeerd, begon men 'n ongeluk te vrezen en heeft men de politie gealarmeerd. Deze was met het bestaan van de put op de hoogte en had al spoedig het slachtoffer gevonden. De Gelders man was juist aan z'n eerste ka stanje begonnen fllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll> VOOR DINSDAG 25 OCTOBER. Hilversum I (301.5 M.) AVRO 7.00: nieuws: 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30: ochtendblad; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: ochtendblad; 8.40: gram.muzlck; 8.55: voor de vrouw; 9.00: gram muziek; 10.00: morgenwijding; 10.15: populair con cert; 10.50: voor de kinderen; 11.00: radio volksuniversiteit; 11.30 voor de zieken; 12.00' orgelspel; 12.30: mededelingen; 12.33: voor het platteland; 12.40: plano duo: 13.00: nieuws. 13.15: Zuidamerikaans orkest; 13.45: gram.muzlek; 14.00: voor dc vrouw; 14.30: viool en plano; 15.00: gram muziek; 15 30; gramofooncauserle. 16.15: muzikale causerie; 16.30: voor de kinderen: 17 25: gram muziek; 17.35: ronde tafel conferentie: 17.45: het rijk overzee: 18.00: nieuws; 18 15: pianospel; 18.30: voor de strydkrachten; 19.00: voor de kin deren; 19.05: vlooi en plano; 19.25: toneel beschouwing; 19 40 Parijse nieuwsbrief: 19.45: regeringsuitzending; 20.00: nieuws; 20.05- actualiteiten- 20.15: gevarieerd pro gramma 21.30: Surinaamse muziek: 21.45: buitenlands overzicht: 22.00: lichte mu ziek; 22.30: klassieke muziek: 23.00: nieuws; 23 1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (416 M KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws en weerberichten: 8 15- gram.mu zlek; 9.30: waterstanden; 9.35: „licht baken", 10 00 voor de kinderen; 10.15" planoconcert; 1040: schoolradio; 11.00. gram.muzlek; 11.30 ..als de ziele luistert"; 11.40: septet en solist; 12.00: angelus; 12.03: lunchconcert; 12.30: mededelingen. 12 33: lunchconcert; 12 55: zonnewijzer: 13 00 nieuws en katholiek nieuws: 13.20 Metropole orkest; 14.00: a capella-koor; 14 30: voor de vrouw; 15.00: schoolradio; 15 30: gram.muzlek- 16.00: voor de zieken; 16.30- zlekenlof; 17 00: voor de Jeugd. 17.15: voor de kinderen; 17 45: amuse mentsorkest; 18.20: sportoraatje; 18.30: radiovolksuniversiteit: 19.00: nieuws; 19 15: actualiteiten; 19 25: „dit is leven", causerie; 19.40: orgelconcert; 20.00: nieuws; 20.05 de gewone man zeet er het zllne van; 20.12: koorconcert; 21.40: de oaus roeot oo tot actie voor de vrede: 21.50: alt. cello en nlano; 22.35: gram- muziek: 22.45: avondgebed en liturgische kalender 23 00' nieuws: 23.1524.00: Maastrichts stedeiyk 'orkest. AGENDA MAANDAG. Stadszaal: Mij voor Toonkunst. Soliste Elisabeth Schumann. 8 uur nam. R.K. Kerk (Haagweg 131: Conferentie pater W. Sluys voor nlet-Kathollekcn. 8 uur nam Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die Csardasfürstin". 8 uur nam. Gerecht 10: Spiritistenver. „Harmonla". 8 uur nam. Stadszaal (Foyer)Leaing Ina v. d- Beugel. 8 1/4 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2