„Vrijheid" in Tsjecho-Slowakije Franse crisis duurt voort „Voorstellen van Sultan niet in overweging' WEERBERICHT 13-41 UUI' onder: 19*09 uur Sinds 10 dagen geen ernstige incidenten 58ste Jaargang MAANDAG 24 OCTOBER 1949 00 No. 26828 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no:. 57055 Na Mayer's echec Bidault Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Nog steeds heeft Frankrijk geen re gering in perspectief. Na Mcch heeft namelijk ook Mayer gefaald, ofschoon beiden, gelijk men zich herinneren zal, cp' hun beginselverklaringen de steun van de meerderheid der Kamer hadden verworven. René Mayer is gestruikeld over de portefeuille van Arbeid, die door zijn naamgenoot, de linkse socialist Daniel Mayer, werd beheerd en die verant woordelijk wordt gesteld voor de val van het kabinet-Queuille. De socialisten eisen echter, dat ter handhaving van het politiek evenwicht hun partijgenoot zijn post ook in de nieuwe regering zal behouden, en of schoon René Mayer persoonlijk deze eis moet hebben ingewilligd, sprak het ra dicale partijbestuur zijn veto tegen de socialistische minister uit. Zo is dan ook dit tweede bedrijf met de dialoog tussen de twee Mayers op sombere toon geëindigd. Na de specia listen hebben nu ook de radicalen de deur achter zich in het slot geworpen. In het derde bedrijf, dat gisteravond om halfacht is begonnen, diende de hoofdrol door een katholiek, der Dritte im Bunde, te worden vervuld, en Geor ges Bidault, de jeune premier van de M.RP, heeft regisseur Aüriol niet heel lang laten wachten. Als karakterspeler zijn Bidault ongetwijfeld kwaliteiten toe te schrijven, maar helaas kan men niet zeggen, dat de dominerende rol op het eerste plan, die hij thans te spelen krijgt, hem op het lijf is geschreven. Weinigen geloven dan ook aan zijn toekomstig succes en reeds nu, voor Bidault zijn monoloog in het Palais Bourbon heeft voorgedragen, spreekt men al over de bezetting der volgende en vierde acte. De naam van Henri Queuille, die met zijn troep ruim een jaar het affiche had gehouden, wordt thans veelvuldig genoemd, maar tot dusver is deze „vieux beau" der radicale partij angstvallig achter de coulissen gebleven. Intussen krijgt men steeds sterker de Indruk, dat het grote spel ditmaal zijn climax niet in een happy ending zal vinden. Inderdaad dreigt het stuk, dat als een politiek blijspel is begonnen, deeds duidelijker het karakter van een noodlotsdrama aan te nemen. Het A.N.P. meldt* Vele politieke waarnemers te Parijs achten de toestand ernstig en het hou den van verkiezingen in de naaste toe komst onvermijdelijk. Naar uit be trouwbare bron wordt vernomen, heeft president Auriol, die twee lange bespre kingen met Herriot heeft gevoerd, toe gegeven, dat er geen andere keus is dan een overgangsregering te vormen, die in functie zou blijven, totdat verkiezin gen kunnen worden gehouden. Het (niet-communistische) vakver bond, de „Force ouvrière" heeft zich „in beginsel'1 voor een algemene staking van 24 uur uitgesproken om kracht bij. te zetten aan de eis tot algemene loons verhoging en het voeren van een nieu we nationale politiek voor lonen en prijzen. Het vaststellen van de datum werd overgelaten aan het bestuur. ISRAËL VERZOEKT INTERVENTIE £)r Koets VeiklctCtlt IN IRAK. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat zijn regering Amerika en Engeland verzocht heeft te interve niëren tegen „de nieuwe golf van ver volgingen van Joden in Irak". ciiurchills schilderijen als deviezenbron. Foto's van schilderijen van Churchill, als Kerstkaarten in de handel gebracht, zullen Engeland dollars opbrengen. De uitgevers van deze kaarten verklaren, dat zij tot dusver een cijfer met 6 nul len winst hebben gemaakt, waarvan 1/3 aan buitenlandse deviezen, in het bij zonder dollars. Churchill heeft zijn handtekening laten fotograferen op de kaarten die voor de verkoop in de Ver enigde Staten bestemd zijn, om aldus de verkoop in de hand te werken. De Belgische koningskwestie Volgens de tekst, die door de Belgi sche senaatscommissies voor justitie en binnenlandse zaken met betrekking tot tic volksraadpleging óver de terugkeer van koning Leopold naar België ter be oordeling aan Kamer en Senaat zal worden voorgelegd, zullen alle manne lijke en vrouwelijke Belgen, die stem gerechtigd zijn, binnen veertig dagen na het afkondigen van de desbetreffen- dewet met ja of neen moeten antwoor den op de volgende vraag: „Züt gij van mening, dat koning Leopold in de uit oefening van zijn constitutionele be voegdheden moet hervatten?." De stemming zal op dezelfde wijze geschieden als voor die der wetgevende vergadering gebruikelijk is en zal ver plicht zijn. De telling zal in ieder arrondissement afzonderlijk worden gehouden en het resultaat zal aan de koning, aan de prins-regent en aan Kamer en Senaat worden medegedeeld. Het politiek bureau van de Belgische communistische partij heeft een reso lutie goedgekeurd, waarin verklaard wordt, dat de partij onwrikbaar gekant blijft tegen de volksraadpleging, waar van zij de .wettelijkheid betwist. afweer tegen gepreste spionnen. Het z.g. „Ostburo" van de Duitse so ciaaldemocratische partij, dat zich be zig houdt met Oostduitse zaken, heeft instructies uitgegeven voor „personen, me gedwongen worden om voor de Sov- jctrussische geheime politie spionnage- werk te verrichten." De instructies, die gepubliceerd zijn in het. Westberlljnse blad Der Telegraf, oat illegaal in de Sovjet-zone wordt verspreid, komen hierop neer, dat de gepreste spion zich moet verstaan met pegene over wie hU inlichtingen meet inwinnen, of als dit niet mogelijk is. het bureau van de sociaaldemocratische partij in West-Berlijn meet waarschu wen. Het Ostburo heeft reeds velen uit de handen van de communisten gered. Rapport verzoeningscommissie voor de balkan Heden zal de politieke commissie van ue algemene vergadering der V.N. een rapport bespreken van de verzoenings commissie voor de Balkan. Volgens de Joegoslavische afgevaardigde is er een uiogelijkheld van een aparte overeen komst met Griekenland. Albanië houdt voet bij stuk, dat er kenning van de bestaande grenzen een voorwaarde voor vrede is. Het andere voornaamste bezwaar van Albanië en °u.garije is gericht tegen het voorstel .an de commissie, een neutrale voorzit- cr te benoemen voor gecombineerde grenscommissles. zacht voor de tijd van het jaar. De Bilt verwacht tot morgenavond: uver het algemeeh veel bewolking k'ro iSu en dan eni§e reeen. Matige tot en later in de kustprovincies 7ii!Ü harde wmd tussen Zuidwest en .ff* Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur). 25 october Zon op: 7.21 uur; onder: 17.26 uur. Water te Katw«fc te 5 °7 en 17.38 T.N.I. kreeg wel betalingen Op zijn wekelijkse persconferentie te Batavia onthulde dr Koets, dat in de loop van de vorige week van de Repu blikeinse regering een tweede aide-me moire is ontvangen, waarin nogmaals met klem werd aangedrongen op het aanvaarden van het voorstel tot con centratie van de Nederlandse troepen, Speciale E.C.A.-missie OVER DE BUITENLANDSE HANDEL. De handel van de Ver. Staten met West-Europa en de rest van de wereld is zo uit zijn evenwicht, dat dit land, zowel in zijn eigen belang als in dat van Europa naar een fundamentele op lossing moet zoeken, welke op de eerste plaats is gebaseerd op een belangrijke uitbreiding van de importen in de Ver. Staten. Tot deze conclusie komt het rapport van de speciale E.C.A.-missie van het „Departement van Handel", welke missie in Mei van dit jaar een reis naar Europa maakte, teneinde de handelsproblemen te besturen. VLIEGTUIGEN BOVEN EGYPTE BESCHOTEN. Op het vliegveld te Lydda (Palestina) verklaart men, dat door Egyptisch luchtdoelgeschut op een Brits lijntoestel van het type Du dor en op twee Ame rikaanse Skymasters geschoten is toen deze toestellen zich boven Egyptisch gebied bevonden. Deze Skymasters wa ren niet geraakt, doch het Britse lijn toestel werd licht beschadigd. Het landde echter veilig en zonder ongeluk ken cp het vliegveld te Lydda. DE GEVANGENEN TE SPANDAU. De drie commandanten in West-Ber lijn hebben de geallieerde commandan ten van de gevangenis te Spandau ver zocht een onderzoek naar bezuinigings mogelijkheden in te stellen. Van de werf der N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen is het eerste van twee voor Franse reke ning in aanbouw zijnde schepen, de „Carbet" met goed gevolg tewater-ge- laten Het schip is bestemd voor de dienst tussen Frankrijk en de Caraïbi- sche Zee. Een unicum bij deze tewater lating is het feit, dat het schip geheel afgebouwd de helling verlaat. Het moment van de tewater-lating. Op het voorschip ziet men de gasten. nUöuner bestaat uit zes pagina's. De mensenrechten in Oost-Europa OP DE LANGE BAAN GESCHOVEN. De algemene vergadering van de V.N. heeft Zaterdag met overweldi gende meerderheid uitdrukking gege ven aan haar „toenemende bezorgd heid" over de ernstige beschuldigingen, die tegen Bulgarije, Hongarije en Roe menië zijn ingebracht ten aanzien van schending van de bepalingen omtrent de mensenrechten in de vredesverdra gen. De betrokken resolutie werd aan vaard met 47 tegen 5 stemmen bij 7 onthoudingen. Tegen stemden de vijf Oosteuropesc landen. Volgens de resolutie heeft de algemene vergadering, daar de regeringen van de drie genoemde landen weigeren mede te werken aan een onderzoek naar de in gebrachte beschuldigingen, de volgende vragen aan het Internationale Gerechts hof voorgelegd: 1. Zijn de drie beschuldigde regerin gen verplicht de bepalingen omtrent de mensenrechten in de vredesverdragen ten uitvoer te brengen? 2. Wanneer enige partij bij een geschil over deze vredesverdragen in gebreke blijft een vertegenwoordiger aan te wij zen bü de verslagcommlssie, kan dan de secretaris-generaal van de V.N. dit in haar plaats doen? 3. Is een beslissing van een dergelijke commissie definitief en bindend ter re geling van het geschil? De algemene vergadering besloot de kwestie tot volgend jaar op haar agenda te laten staan. Joego-Slavië, India, Pakistan en Is raël onthielden zich o.a. van stemming. De keuze van Joego-Slavië In een interview met een redacteur van het Londense blad Reynolds News heeft maarschalk Tito verklaard, dat de verkiezing van Joego-Slavië in de Veiligheidsraad betekende, dat „onze positie thans sterker is met betrekking tot de verdediging van de vrede". Dit hield echter niet in, dat Joego-Slavië nu ook beschermd was tegen aanval len. Joego-Slavië kon thans echter zijn standpunt aan de wereld bekend maken. Het had de morele steun, nodig van alle democratische volken. Niemand zou, zo meende Tito, oorlog tegen Joe go-Slavië durven voeren, indien het land de morele steun van de gehele wereld had. „Wij zijn in ieder geval niet in het minst bevreesd", aldus Tito. Hü noemde de situatie in Bulgarije zeer moeilijk. Het Bulgaarse volk wist reeds, dat de toestand in Joego-Slavië veel beter was Wat de economische positie van Joego-Slavie betrof, verklaarde Tito, dat er genoeg moeilijkheden te overwinnen waren, doch dit zal ge schieden. De Sovjet-bladen gaan natuurlijk wel fel te keer tegen de „bende van Tlto", en tegen Amerika, maar spreken niet van bedoekneen om de V N. te v°rlaten. OOST-DUITSLAND VRAAGT UITLEVERING VAN ILSE KOCH. De Oostduitse gerechtelijke autoritei ten hebben de uitlevering van Ilse Kcch, de voormalige „meestersse" van het kamp Buchenwald, verzocht. Zelfs kinderen worden spionnen De RK kerk in Tsjecho-Slowakije heeft melding gemaakt van nieuwe ar restaties onder de priesters, die zich blijven verzetten tegen de nieuwe kerk wet, welke per 1 November van kracht zal worden. In het bijzonder zou pressie worden uitgeoefend op de geestelijkheid in het bisdom Budejovice in Zuid-Bo- hemen, waar, aldus de voorlichtings dienst van de RK. kerk. „niet één priester naar de zijde van de regering is overgegaan". Behalve mgr Beran, de aartsbisschop van Praag, en mgr Vojtassak, bisschop van Scepusio in Slowakije, zijn alle Tsjecho-Slowaakse bisschoppen Vrijdag te Praag in conferentie bijeengekomen. Zij hebben een beslissing genomen in zake de houding van de clerus ten aan zien van de nieuwe wetten, doch offi cieel is over die beslissing, welke eerstdaags ter kennis van de priesters zal worden gebracht, niets bekend. Vele priesters, die gewoonlijk bovenaan hun brieven „Laus Dei" (Lof aan God) schreven, hebben sedert enkele tijd die leuze vervangen door „ne timere" (niet vrezen) Drie duizend Praagse kinderen heb ben gisteren een „verdedigingsspel" ge speeld tegen .samenzweerders tegen de staat". De leeftijd der deelnemers was van 12 tot 14. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de kinderen de om streken der stad doorzochten en „alle waargenomen samenzweerders" bü leger en veiligheidspolitie aangaven. Geble ken was. dat de kinderen goed kaart lezen geleerd hadden en onder leiding van oudere leden van de jeugdbeweging gebruik konden maken van telefoon en radio-zenders. Franco's bezoek aan Portugal BEIDE LANDEN NAUW VERBONDEN Duizenden hebben Zaterdag generaal Franco toegejuicht toen hij van de Spaanse kruiser Miguel Cervantes in de haven van Lissabon voet aan wal zette. Op de versierde kade werd Fran co welkom geheten door de Portugese president, generaal Antonio Carmona en premier Oliveira Salazar. Onder Franco's gevolg bevinden zich de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken, Artajo en admiraal Regalado, mi nister van Marine. Kort na zijn aankomst in Lissabon woonde Franco een parade by van 10 000 manschappen van het Portugese leger en de marine. Daarna begaf hü zich met president Carmona in een open auto naar het paleis Queluz door versierde straten en onder grote be langstelling. Spanje en Portugal dienen een „re serve" te vormen van de idealen van orde en sociale discipline, terwijl Europa aan zijn wonden likt, zo verklaarde de Portugese president Carmona op een diner ter ere van generaal Franco. Spanje en Portugal zyn verdedigers „van de grootste belangen der Westerse beschaving". In zijn antwoordrede zei generaal Franco: .Spanje wenst met Portugal de paladijn van de vredesp.'litiek te zijn in een wereld die de wonden moet helen van de wreedste van alle oorlo gen. La'en we de lün volgen. die wij tien jaar geleden met opmerkelijk suc ces zün begonnen in Spanje en Portu gal: onafhankelijk onze eigen weg volgen". Zü hadden een juiste kyk op de Toestand getoond Vrijdagavond is vonnis gewezen in het proces tegen 38 jongelieden, dat sedert Maandag j.l. voor de staats- rechtbank te Praag werd gevoerd. De hoofdbeklaagde is veroordeeld tot le venslange dwangarbeid. 30 beschuldigden liepen van een tot 20 jaar dwangarbeid op. terwijl er vier werden vrijgesproken. Volgens de beschuldiging hadden deze jongelieden een clandestiene groep ge sticht ter voorbereiding van een staats greep in Tsjecho-Slowakije. De beklaagden verklaarden, dat zij slechts een nieuwe partij wilden stich ten, die er voor zou moeten zorgen, dat de reactie het bewind niet in handen nam, nadat het huidige regiem even tueel ten val zou zyn gebracht. zoals dit was vervat in de eerste aide- memoire. De heer Koets bevestigde, dat de heren Budiardjo en Natzir Donder dagavond de heer Lovink een persoon lijk schrijven van de Sultan hebben overhandigd, dat een toelichting op het voorstel bevatte. De Sultan zette hierin uiteen, dat met „zo spoedig mo gelijk" wprdt bedoeld, dat in begin No vember de voorgestelde troepenverplaat singen zullen hebben plaats gehad. „De verduidelyking aldus dr Koets heeft geen nieuwe gezichtspunten naar voren gebracht, want ook indien half October een begin zou zyn gemaakt met het. uitvoeren van de Republikeinse voorstellen, zou dit uiteraard toch enige weken tijd hebben gevorderd". Het eveneens Donderdag overhandig de antwoord heeft dan ook het officiële Nederlandse standpunt vastgelegd, zo als dit reeds in Den Haag is bekend ge maakt. In dit antwoord is gelijk be kend uiteengezet, dat van Neder landse zyde het liefst zou worden ge zien, dat over de gehele lijn het z.g. plan-s'Jacob zou worden uitgevoerd. Het voorstel van de Sultan kon niet in overweging worden genomen om drie redenen: het gaat dwars in te gen de gemaakte afspraken, die daar door in gevaar zouden komen; voorts zou uitvoering er van het gezag der Negara's illusoir maken en ton slotte zouden de militaire besprekingen in den Haag er door worden doorkruist, aangezien daar wordt gesproken over het terugtrekken van de Kon. Land macht en over de wyzc, waarop van het KNIL zou kunnen worden gebruik gemaakt in de RIS. De heer Koets deelde verder mede, dat op lager niveau de ontwikkeling ge stadig voortgang heeft en noemde deze in Zuid-Sumatra b.v. bepaald gunstig. Voorts, dat de heer Budiardjo Donder dag nog heeft verklaard, dat de Repu bliek de in de Centrale Gemengde Commissie met betrekking tot de pa trouillegang gemaakte afspraak zal ho noreren. Ten aanzien van de militaire situa tie zeide dr Koets, dat na de plotse linge uitbarsting van tien dagen ge leden, toen er te Tretes en nabij Ku- ningan een aantal doden is gevallen, er geen ernstige incidenten meer zijn gemeld, ook niet in Oost-Java. Vervolgens kondigde de heer Koets twee uitvoerige publicaties van Neder landse züde aan met betrekking tot de bevoorrading der T.NI en de kwestie van de politieke en de krijgsgevange nen Wat het eerste punt, de bevoorrading van de T N.I., aangaat, noemde dr Koets een bewering van de heer Bu diardjo. dat. de T.N.I. nog niets zou hebben ontvangen, onjuist. In de voor de bevoorrading gevormde subcommis sie hebben de Nederlanders zich bereid verklaard, de door de Republikeinse legerleiding opgegeven aantallen T.N.I.- soldaten als maxima te aanvaarden. Voor deze T.N.I.-crs wordt per man en per dag f. 3.betaald, zijnde f. 1.50 voedingsgeld, 50 cent zakgeld en tweemaal 50 cent gezinstoclage Andrei Wishinsky, minister van Buiten landse Zaken der Sovjet-Unie, (links) tydens de discussie met Jacob Malik, vertegenwoordiger der Sovjet-Unie mid den) en Wladimir Clementis, de Tsje- choslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, over de verkiezing van Joego- Slavië in de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties. Wishinsky moest twee maal tot de orde geroepen worden ty- dens de spannende zitting der algemene vergadering, waaraan 59 landen deel na men. Equador en India waren de andere twee landen, welke in de Veiligheidsraad gekozen werden. DE KETEN SLUIT Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag aan elf functionarissen van de Joegoslavische ambassade bevel gsgeven het land bin nen 24 uur te verlaten. Deze uitwyzin- I gen vormen een antwoord op de „uit zetting zonder voorafgaande waarschu wing van elf Tsjechoslowaakse functio- I narissen uit Belgrado, welke kortgele den heeft plaatsgehad." Loeiende vonkenzee boven Oud-Amsterdam MEUBELPAKHUIS VERLOREN GEGAAN. Aangewakkerd door de stormachtige wind groeide een door onbekende oorzaak in een meubelpakhuis in het oude Amsterdam ontstaan brandje vannacht in enkele minuten tijds uit tot een loeiende vonkenzee, die hoog boven de huizen uitwoei en het nau we straatje, waaraan het pakhuis staat, in een angstaanjagend licht zette. Bloms Woninginrichting aan de Ververstraat vormde met de fineerlak- ken, die op de tweede en derde verdie ping stonden, voor de brand goed voed sel en ging dan ook geheel in vlammen cp. De brandweer trok met groot materi eel uit en slaagde er in met vijf stralen het vuur sneller dan verwacht werd on der controle te krijgen. Het pakhuis ging grotendeels verloren en de tweede en derde verdieping brandden geheel uit. Er was grote waterschade. voor maximaal 2 gezinsleden. De Re- publick heeft de volgende opgave ver strekt over de aantallen T.N.I.-mili- tairen: Bantam 5.000, Wert-Java 40.000, Midden-Ja va (zonder Djokja) 63.000, Oost-Java 45 000, Zuid-Sumatra 13 500, Tapanuli 15 000. West-Suma'ra 20.000, Oost-Sumatra incl. Atjeh 21.000 man. Op 1, 8, 15 en 22 October zyn op basis van deze cyfers betalingen verricht via de Republikeinse kwartiermeester-gene raal, waarbü slechts de volgende be perkingen golden: indien de Nederland se commandanten beschikken over ge gevens, dat de plaatselijk opgegeven cijfers kennelijk onjuist zijn en indien de beschietingen door de betrokken Re publikeinse afdelingen voortgaan, zijn dezo commandanten gcmacL'igd, de betalingen op tc schorten. Inzake de bevoorrading van de T.N.I. met unifor men deelde dr Koets mede, dat de eer ste 3.000 uniformen deze maand zullen worden afgeleverd. Met betrekking tot de arrestaties in Oost-Java zeide de heer Koets ten slot te, dat gedurende de eerste weken na 10 Augustus, de Nederlandse troepen de overal opduikende TU.I -ers met hun wapens hebben teruggevoerd naar hun plaatsen van herkomst. In vele ge vallen is dit met dezelfde onderdelen 2 a 3 maal toe geschied. Eerst in de laatste weken zijn de Nederlandse com mandanten er toe overgegaan, overtre ders van de order tot het staken der vyandelijkheden te arresteren en enige dagen vast. te houden. Thans is in Oost-Java echter op plaatselyk niveau overeenstemming bereikt. Sukarno zal toch doen wat hij kan Naar aanleiding van de mededelingen van Abdul Gani verklaarde de Repu blikeinse Minister van Voorlichting, mr Sjamsuddin, dat Abdul Gani volkomen terecht heeft ontkend, dat een telegram was gezonden qver de situatie in Oost Java. „Zulk een telegram is niet ont vangen in Den Haag; mü is geen be richt bekend, waarin van zulk een tele gram sprake was". Hü bevestigde daarnevens de juist heid van het door het A.N.P. gepubli ceerde bericht terzake, luidende: Pre sident Sukarno heeft de Republikeinse delegatie .ter R.TC. er van in kennis gesteld, dat hü al het mogelijke zal doen om de bestaande moeilükheden met betrekking tot de militaire situatie op Oost-Java uit de weg te ruimen, hieraan toevoegend: dat uit het voort durend contact tussen Djokja en de Republikeinse delegatie in Den Haag wel blykt, dat over en weer alles in het werk wordt gesteld om de kwestie op vredelievende wyze op tc lossen. „TOESTAND WORDT ONHOUDBAAR!" Telegram der werknemers-organisaties aan de R.T.C. De auto van de administrateur van de theeonderneming Bah Bootang werd na- bü Siantar beschoten, toen twee planters met hun echtgenoten naar Sianter re den voor het büwonen van de begrafe nis der vermoorde planters van Dort en Nooteboom. De inzittenden liepen geen letsel op. Inmiddels hebben de vereniging van assistenten in Deli en de samenwerkende werknemers-organisaties aan de Neder landse regering en de autoriteiten ter R.T.C. een telegram gezonden, waarin de aandacht wordt gevraagd voor de snel verslechterende toestand in Oost-Suma tra. Tengevolge van de talrijke infiltra ties, is het aantal bedreigingen cn aanslagen toegenomen en de toestand voor het personeel in de cultures on houdbaar geworden, aldus het tele gram, dat eindigt met het verzoek, om spoedige en daadwerkelijke maatrege len tc treffen ter beveiliging van lijf en goed. MEVROUW LOVINK IN ONS LAND AANGEKOMEN. Mevrouw C. R. Lovink, de echtgenote van de H.V.K. in Indonesië, is gister morgen per vliegtuig op Schiphol aan gekomen. Mevrouw Lovink, die 20 No vember naar Indonesië zal terugkeren, vertoeft in ons land voor een familie bezoek. HERSTEMMING IN NOORD- EN ZUID-MINAHASA NOODZAKELIJK. Zaterdag zü'n de uitslagen bekend ge maakt van de verkiezingen voor leden van het Parlement der Negara Indo nesia Timur In de kiesdistricten Noord en Zuid-Mlnahasa. Geen der candida- ten heeft de vereiste kiesdeler behaald, zodat in beide districten herstemmin gen zullen moeten plaats hebben. Gezien de stemmenverdeling is te verwachten, dat bü de herstemming de nationalisten, de BNI en de GIM het grootste aantal stemmen zullen berei ken. Van het totaal aantal stemgerechtig den heeft 75% zün stem uitgebracht. Begroting provincie Z.-Holland f. 900.000 GUNSTIGER DAN GERAAMD. Verschenen is de begroting voor 1950 van de provincie Zuid-Holland. De ge wone dienst vertoont een eindcüfer van f. 14.413 333; er is een post van f. 350.000 voor onvoorziene uitgaven geraamd. Hoewel de uitgaven van 1949 op 1950 met rond f. 634.000 zijn gestegen, Is de gewone dienst 1950 per saldo nog f. 856.000 gunstiger dan zyn voorgan ger. Het laat zich aanzien, dat het resul taat van de dienst 1949 ongeveer f. 900.000 gunstiger zal zyn dan aan vankelijk werd geraamd. Het zal noodzakelijk zün de opcenten op de grondbelasting en op de personele belasting op het maximum te hand haven. Ged. Staten stellen voor ter dekkinf van uitgaven on de kapitaaldienst geld leningen aan te gaan trt een totaal be drag van ten hoogste f. 12.071.000.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1