Oud-Leidenaar dr Herman Coster sneuvelde voor 50 jaar bi] Elandslaagte Prophylaxefonds bestrijdt de rheumatiek Dr Van Anrooy's ere-avond met Residentie-Orkest Geza Anda speelt een overrompelende Tschaikowsky Een kou, een griep Officiële publicatie ZATERDAG 23 OCTOBER <©p 31 Oct. 1899, gisteren voor vijftig jaar, sneuvelde tijdens de Boeren oorlog in de slag Elandslaagte dr Herman Coster, oud-alumnus van de Leidse Academie en staatsprocureur der Zuid Afrikaanse Republiek. Kort na zijn dood werd op het Academieplein een gedenksteen onthuld, teneinde zijn opofferende beslissing, genomen in de geest der Idealen die hij bewust was te hebben ontleend aan de sfeer van de Alma Mater, voor het nageslacht vast te leggen. Bij deze steen vond gisteren een eenvoudige, doch treffende kranslegging plaats, voorafgegaan door enige toespraken, welke in verband met het weer niet op het plein, maar in het Groot Auditorium werden ge houden. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de thans hoogbejaarde weduwe van dr Coster en de gezant van Zuld-Afrika in ons land, prof. B. D. Bosman. Eenvoudige herdenking in de Academie Als eerste spreker trad in het Groot Auditorium op prof. Bosman, die na mens zijn land de diepe erkentelijkheid onder woorden bracht voor het grote offer, dat Herman Coster voor zijn zo nauw met Nederland verbonden nieuwe vadeiland heeft gebracht. De hulde, die aan de nagedachtenis van Coster wordt betuigd betekent evenzeer een grote er kentelijkheid jegens de vele andere Ne derlanders, die hun leven gaven voor de Zuidafrikaanse zaak. Leek het eerst als of de offers tevergeefs waren, thans blijkt wel. dat de vrije en krachtige Zuid afrikaanse staat mede op de idealen van deze strijders voor vrijheid en recht zijn gegrondvest. Namens de Universiteit sprak de rec tor magnificus, prof. dr B. A. van Gro ningen over de oorsprong van de onder linge volksverbondenheid, die spr. hoofd zakelijk meende te mogen zien in het Gemeenschappelijk streven naar verwe zenlijking van gemeenschappelijke idea len. waarvoor meestal gezamenlijke of fers worden gevraagd. Wat geldt voor de verbondenheid binnen een volk geldt evenzeer voor de banden tussen volken onderling, welke banden groeien kun nen door offers van de" zonen van het ene volk voor de idealen en de strijd van het andere. In deze geest gezien heeft Herman Coster door zijn welbewuste of fer de banden tussen Holland en Zuid- Afrika in hoge mate versterkt. Juist die verbondenheid spreekt zo duidelijk uit de zinrijke gelijktijdigheid van deze her denking en een soortgelijke herdenking in Pretoria. De steen, welke de herinne ring aan dr Coster voor het nageslacht bewaart, is niet op een willekeurige plaats aangebracht, maar op de muur van de Leidse Academie, uit welker sfeer en idealen Caster zich bewust was zijn karakter te hebben verworven en be slissing tot steun aan de zaak der Boe ren te hebben genomen. Na een woord van dank tot mevr. Coster, die op zo hoge leeftijd nog naar Leiden heeft wil len komen om de betekenis van de her denking nog te verdiepen, besloot spre ker met de laatste woorden van de ge denksteen: „Ere zij zijner nagedachte nis". Als laatste spreker voerde mr P. J Idenburg het woord als algemeen secre taris van het Afrika Instituut en voor zitter van de afdeling Leidden van de Nederlands-Zuid-Afrikaanse Vereniging. Mr Idenburg beschreef de indrukwek kende omgeving van Elandslaagte, waar een eenvoudige granieten gedenkzuil blijft herinneren aan de door de Ne derlanders daar geleden verliezen. On danks de verschillen die er bestaan tus- ;en Nederland en Zuid-Afrika vindt de Nederlander daar steeds iets eigens, zeker wanneer hij het land goed leert kennen door het tot het zijne te maken, zoals Coster dat deed. Reeds tijdens zijn studie richtte zijn leven zich op JUBILEUM-UITVOERING „DIE JAHRESZEITEN". Ter afsluiting van de viering van haar 30-jarig béstaan hoopt de Chr. Zangvereniging-Kerkkoor „Ex Animo", een uitvoering te geven van „Die Jah- reszeiten" van Jos. Haydn. Als solisten werken mede Ankie van Wickevoort Crommelin, sopr.; Han le Fèvre, tenor en Anton Eldering, bas, terwijl de be geleiding wordt verzorgd door het Ned. Kamer Symphonie-Orkest o.l.v. Sam Swaap. Het geheel staat onder leiding van Herman de Wolff. UNIVERSITEITSNIEUWS. Geruime tijd geleden meldden wij, dat het Prytaneum aan het Rapenburg 34, de zetel van talrijke univevsitaire- en studenten-organisaties aan zijn be stemming zou worden onttrokken, om dat het gebouw in beslag zou worden genomen ten behoeve van een noodza kelijke uitbreiding van de Raad van Arbeid. Thans lezen wij in het zojuist ver schenen „Leids Universiteitsblad", dat de toestand van het oude pand van dien aard is, dat de R. v. A. per 1 No vember a.s. de huur al weer heeft op gezegd en slechts enkele kamers heeft gevraagd tijdens de kantooruren. De penningmeester van het Leids Uni- versiteitsfonds, mr A. van de Sande Bakhuyzen heeft nu zijn oog gericht op drie andere gebouwen, welke aan de eisen van een Prytaneum kunnen vol doen, doch helaas moet de kans, dat een dezer huizen voor een redelijke prijs be schikbaar komt, gering worden geacht. Prof. Dr C. C. Berg, de heer J. Drij- ber, mr K. Wiersma en mej. Dekking, zyn voorts benoemd tot leden ener com missie, wier taak het in de eerste plaats zal zijn een nieuwe universitaire struc tuur te vinden in verband met de her vorming van het Hoger Onderwijs. Lezers schrijven DE VOETGANGERS EN DE BOSTELBRUG. De heer J. G. Gompelman vestigt de aanlacht op de gevaarlijke situatie die, vooral voor schoolkinderen, ls ontstaan door het gedeeltelijk buiten gebruik stel len van de Bostelbrug. Aan de regeling van alle soorten verkeer is gedacht, de ^oecganger echter wordt wel gemaand, door borden en door aanroepen door po- ntie-agenten, om over te steken, maar boe deze voetganger aan de overkant ïïioet komen, schijnt bijzaak te zijn. elfs op de uren, dat de scholen uitgaan 15 er geen enkele politie-man, die zich er om bekommert, dat die „zwarte vlek" u'eg moet. Zou het geen aanbeveling verdienen, Juist op deze uren de agenten te be esten met het veilig overbrengen van de kinderen. En indien dat niet mogelijk is, waar om dan geen smal looppad op het trot toir vrij gelaten, langs de brugleuning. trottoir ligt ongeschonden achter oe schutting weggestopt en volgens de "richten wordt dit ook niet afgebroken. mr moet en kan een betere oplossing borden gevonden. I Zuid-Afrika en de Transvaal trok hem ten slotte als levensroeping. Kruger had geen grote verwachting van de Neder landers in geval van internationale moeilijkheden, doch toen de oorlog uit brak aarzelde Coster niet. Met inzet van zijn gehele persoonlijkheid trok hij mede ten strijde en bracht hij het hoog ste offer. Coster zag verder dan de toen zo algemeen verwachte overwinning op als een geestelijke en achtte het een voorrecht als Nederlander daarin zijn deel te mogen hebben. In de vijftig jaar die sinds zijn dood zijn verlopen is er veel veranderd in de wereld, ook in de verhouding tussen ons land en Zuid- Afrika. De band echter blijft stand houden. Wie in Zuid-Afrika nog steeds het land van Kruger zoekt wordt te leurgesteld. V/ie echter oog heeft voor de evolutie, zal nog steeds na vijftig jaar bezieling kunnen vinden in die Ne derlandse strijders in Zuid-Afrika voor gerechtigheid en geestelijke vrijheid, waarvan Herman Coster een der voor- naamsten was. Na de toespraken begaf het gezel schap, waaronder zich o.m. bevonden de president curator en een tweetal curatoren van de Universiteit en Col legium en Bestuur van Studentencorps en WSL benevens commanderende of ficieren Van de studentenweerbaarheid Pro Patria, zich naar het Academie plein, waar de Zuid-Afrikaanse gezant prof. Bosman een krans legde aan de voet van de steen, waaraan de rector magnificus een bloemenhulde namens de Universiteit toevoegde. De genodigden bleven nadien nog enis'e hh bijeen in de receptiekamer. Opening van een nieuwe afdeling Hedenmorgen nam het Prophylaxe fonds zün nieuwe afdeling voor rheu- matische aandoeningen cn physische therapie, gelegen op het terrein van het Academisch Ziekenhuis, in ge bruik. Het Prophylaxefonds, officieel „Fonds, bedoeld in artikel 125, lid 1, dei- Ziekte wet" geheten, is een fonds, waarin de uitvoeringsorganen dier wet Raden van Arbeid en bedrijfsverenigingen) jaar lijks een bedrag moeten storten geluk aan Va 0/00 van het verzekeringspllchtig loon. Deze gelden zijn bestemd tot het nemen of bevorderen van maatregelen, die strekken om ziekten van ingevolge de Ziektewet verzekerde personen te voorkomn of die de geneeskundige be handeling ten goede komen. Vertegen- ,Ik kwam zo verschrikkelijk graag in Leiden" Dit was, vóór de pauze, de avond van Van Anrooy; daarna die van Gera Anda. Dr Van Anrooy, als in tijden van weleer, weer op het podium te zien en hem ontroerd te horen danken voor de perfecte uitvoeringen van zijn romantische jeugdcompositle. „Das kalte Herz" en van de eeuwig frisse, levenskrachtige en met het hoogste vakmanschap geschreven „Piet Hein- Rhapsodie", was een moment, waarop hij, nóch zijn auditorium gere kend had! Dertien jaar geleden had prof. Hui- zinga hem bij zUn afscheid van Leiden de stad der professoren en studenten waar hij, zo getuigde dr Van Anrooy, zo verschrikkelijk graag kwam, toege sproken. Nu stond de 70-jarige meester, aan wie ook het Residentie-Orkest zo ver schrikkelijk veel te danken heeft, weer voor ons. Hij sprak over zijn moeilijke jaren, waarin om ieder dubbeltje voor zijn orkest gevochten moest worden en verheugde er zich over, dat dit orkest thans bij Van Otterloo in veilige ha ven is geland. „Laat geen kapers op de kust komen!" luidde zijn waarschuwend woord. Eenvoudig als immer nam Van An rooy de schier niet eindigende ovaties in i ontvangst en schudde de handen van I zijn vroegere medewerkers, waarvan er j nog een 20-tal orkestlid is. Een spontaan i opgewelde geste! Lelden bleek Van Anrooy gezien ook het daverend applaus bij zijn binnen komst - gelukkig niet vergeten, evenmin als hij zijn Leldenaars. Dat is op deze ere-avond duidelijk gebleken! Het bovenstaande ter introductie van onze recensie. Als opening en als „hom mage" aan de Brahms-vereerder Van Anrooy de feestelijke „Akademlsche Festouverture"brillant en geestig, maar ook ernstig, in schittering van volle, glorieuze orkestklank. Gebouwd op het studentenlied en met een fameuze cli max. Brahms op z'n best: begrijpelijk, dat Van Anrooy zijn hart aan hem verpand heeft. Dan Van Anrooy zélf met fragmenten uit het „Das kalte Herz", het Kerst sprookje, romantisch en melodieus, met èl zijn raffinement en £1 zijn gran diose virtuositeit! Het éclatante applaus brak als een storm los. Volkomen verdiend na een prestatie, getuigend van waarachtig kunstenaar schap, dat iedere vezel tot trilling bracht, Geza Anda behoort, in déze vorm, tot de allergrootsten! Het in vervoering gebrachte audito rium, dat de zaal zo goed als volledig vulde, heeft dit duidelijk onderkend. Zo is deze avond al direct tot een hoogtepunt uitgegroeid: door het weerzien en -horen van Van Anrooy, door de spanningen opgeroepen door Geza Anda en door de wetenschap, dat Van Otterloo er is, van wie wij grote daden met dit orkest verwachten mo gen! H. Gemeentebestuur kreeg een boom VAN HET THEOL. DISPUUT QIUSQUE SUIS VIRIBUS. Een zeker niet alledaags geschenk had het gemeentebestuur, vertegen woordigd in de persoon van wethouder A. J. Jon seleen, gistermiddag in ont vangst te nemen: een boom. Het oudste theologische dispuut, het „Collegium Theologicum c.s. Quisque Suis Viribus", dat reeds in 1941 100 jaar bestond, had het initiatief tot deze aanbieding ge nomen. En zo waren gistermiddag op de Groenhazengracht, welke gracht in de beginperiode van Q.S.V. door dit (Foto „L.D.'VVan Vliet) Na de kranslegging voor de gedenksteen. Geheel rechts de gezant van Zuid-Afrika prof. B D Bosman, links de rector-mag- nifloUB prof. dr B. A. van Groningen, naast wie de weduwe van dr Herman Coster. Inaugurele oratie prof. dr G. J. Sirks AARD, PLAATS EN TAAK VAN HET BELIJDEN. ïn het Groot Auditorium van de Rijks universiteit aanvaardde prof. dr G. J. Sirks gistermiddag het ambt van hoog leraar in de Godgeleerdheid aan het Seminarium der Remonstranten door het uitspreken van een inaugurele ora tie, getiteld „Voor God wil ik belijden". Spreker behandelde in deze oratie de problemen rond de aard, de plaats en de taak van het belyden. Geloof, aldus prof. Sirks, vindt zijn 'achtergrond en oorsprong in openbaring. Geloof is het aan de mens gegeven geschenk, waar achter de openbaring van Gods kant staat. Deze openbaring is van God uit naar de mens toe de principiële daad, waarop het belijden het principiële ant woord van de mens is; het belijden moet als eerste functie van het geloof worden gekend. Dit belijden is dus iets van de mens, niet van God. Maar belijden wordt eerst geboren als de mens zich voor God stelt. Hoe persoonlijk deze belijdenis voor God ook is, toch kun nen mensen elkaar hierin vinden, waar door de belijdende groep, de belijdende kerk wordt geboren. In deze functie spreekt de Kerk niet uit Gods naam, «te "*2Smteeén'' «malleden zentanz). Zijn Piet Hein-rhapsodie blijft een onverwoestbaar specimen van spran kelende vitaliteit uit zijn beste jaren, met een thematiek om voor te knielen! Beide werken met liefde en toewijding gebracht door Van Otterloo, die er een welverzekerde entrée als nieuwe orkest leider mee maakte. Nog beter kon hij in het accampagne- ment van Tschaïkowsky's beroemd eer ste pianoconcert bewijzen, wat hij waard is: d&t was superieur! Geen sinecure een pianist van derge lijk formaat en zulk een „grandeur" te begeleiden als de fenomenale Hongaarse „meesterpianist" Geza Anda. Tallozen speelden ons dit concert voor; weinigen echter met zulk een overrom pelende macht, zulk een energlsche stu wing, maar ook met zulk een poëtische innigheid in de langzame delen. Dit was planistiek van zeldzame orde: een bo ven zichzelf uitgroeien en een meesle pend élan van zelden gehoord niveau. Tschaikowsky: alweer romantiek „pur sang", bü wie het effect niet slechts mid del, maar ook doel ls te épateren. Maar wiens muzikaliteit met-dit-al, het hart, onstuimig kloppen doet. Speciaol wan- bestuur vele leden en oud-leden bijeengekomen. In een geestig speech je schetste de praeses van Q.S.V., de heer D. Tjalsma, de bedoeling, welke aan dit gesohenk ten grondslag ligt: Leiden te danken voor haar grote gastvrijheid, nu al meer dan een eeuw aan leden van Q.S.V. bewezen. Uiteraard kon in 1941 geen sprake zijn van een herden king van dit eeuwfeest, in verband waarmede de feestelijkheden werden verschoven tot 1945, in welk jaar een bescheiden feestviering plaats vond. Aangezien ook toen nog geen uitvoe ring kon worden gegeven aan het reeds in 1941 genomen besluit om ter gele genheid van dit eeuwfeest aan de stad Leiden een boom aan te bieden, werd deze overdracht bepaald op 21 October, de datum, waarop één der ere-leden van Q.S.V., ds G. J. Sirks, zijn ambt als hoogleraar der Leidse Universiteit aanvaarden zou. De heer Tjalsma, die hierop aan wethouder Jongeleen vroeg dit geschenk te willen aanvaarden, deel de nog mede, dat over enige tijd ook een hek met gedenkplaat om de boem zal worden geplaatst. Wethouder Jongeleen dankte namens het gemeentebestuur voer deze aardige geste, waarna de boom, die op weg naar zijn bestemming enig, door een ander dispuut, moedwillig veroorzaakt opont- Prof. dr G. J. Sirks. neer een Geza Anda het u voortovert: houd had ondervonden, werd geplant. doch staande voor God. Vergeet zij dit, dan loopt zij gevaar kwijt te raken dat zij haar opdracht van Hem ontving als dienares. Het belijdende antwoord aan God wordt niet alleen in de vorm van het woord gegeven, maar ook in die van de zedelijke daad en de symbool-hande ling, elk met hun eigen waarde, waar door het een antwoord van de gehele mens wordt. De taak van het belijden laat zich, aldus spreker, eigenlijk alleen Bijbels omschrijven door het ons openen van de wereld der Heerlijkheid. Spreker behandelde ten slotte de schijnbare tegenstelling tussen het in dividuele van 't belijden, waarin de men selijke persoonlijkheid wordt veronder steld en de belijdingstaak der gemeen schap, om te concluderen dat de theologie zal moeten zoeken naar 't vinden van die gemeenschap, die als gemeenschappe lijke persoonlijkheid voor God belijden wil. Na de oratie werd een drukbezochte receptie gehouden in het Academie gebouw. woordigers van de overheid, van de uit voeringsorganen en van de georganiseer de werkgevers en werknemers vormen het fondsbestuur onder voorzitterschap van dr P. Muntendam, directeur-gene raal van de Volksgezondheid. Aan de rede, die dr Muntendam in tegenwoordigheid van een kleine schare deskundigen en belangstellenden hield, ontlenen wij het volgende: Van meet af aan heeft het Prophy laxefonds de strijd tegen het rheuma in zijn programma opgenomen in verband met de grote sociale betekenis van die ziekte. De praktijk der sociale verzeke ring. die in nuchtere cijfers )f. 10.000.000 ziekengeld per jaar alleen reeds voor ar beidsongeschiktheid wegens rheuma) de economische en sociale lasten van het rheuma voor ons volk aantoont, heeft de vooruitziende blik van de pioniers van 1931 bevestigd. Met ere worden in dit verband de namen genoemd van dr Van Breemen, dr Josephus Jitta, prof. dr H. A. Kuenen en wijlen dr F. Touw, In 1934 kon het Prophylaxefonds over gaan tot de oprichting van een beschei den rheuma-afdéllng aan de afdeling voor Interne geneeskunde van de Rijks universiteit alhier. Dit wetenschappeli./c centrum voor de rheumabestrüding heeft thans een eigen huisvesting gekregen in vier paviljoens (Zweedse barakken), die zün opgetrokken op het terrein van ge noemd ziekenhuis. Door deze ligging blijft de nauwe samenwerking met de kliniek voor interne geneeskunde onder leiding van prof. Mulder, de opvolger van prof. Kuenen mogelijk. Deze sa menwerking tussen rheuma-afdeling en interne kliniek is noodzakelyk. Het mo derne rheuma-onderzoek en de daaruit voortvloeiende therapie hebben geleerd, dat een moderne rheumabestrüding onmögelük is zonder clinische afdeling. Na de officiële ingebruikneming leid de het hoofd van deze rheumatiekafde ling, dr J. Goslings, inspecteur van de volksgezondheid in algemene dienst, de genodigden door de paviljoens rond. FILMAVOND VAN „DENNENHEUVEL" De afdeling Leiden van de Vereni ging tot verpleging van hoofdarbeiders in herstellingsoorden en sanatoria .Dennenheuvel", die haar leden reeds vele interessante avonden .voorzette, had gisteren in de vrüwel geheel ge vulde grote zaal van Den Burcht een filmavond belegd, welke met een kort Inleidend woord werd geopend door de voorzitter, de heer C. Lau. Spreker, dis zün blüdschap uitsprak over de toene mende belangstelling voor het werk der vereniging, wees nog eens op het sym pathieke doel van Dennenheuvel", die dank zü haar 'herstellingsoord te Os- sendrecht en haar sanatorium te Ren- kum aan vele zieke en rustbehoevende hoofdarbeiders herstel van gezondheid gaf. Vertoond werden deze avond de prachtige bloembollenfilm „Hollands Glory", het bloemencorso 1948 en het bezoek, dat Winston Churchill indertijd aan Voorhout bracht, films, welke wü reeds eerder in dit blad bespraken. Het Hollands Bloembollenhuls te Lisse, dat deze kleurenfilm ter beschikking stelde, had daarvoor een woord van dank in ontvangst te nemen. koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct (Adv.) Expositie Will Tweehuysen IN TENTOONSTELLINGSZAAL N.W.B. Een nieuw expositie zaaltje vraagt in onze stad aandacht: dat van de Neder landse Wetenschappelijke Boekhandel aan de Breestraat. Het. ligt in de be doeling daar aan jonge Leidse schil ders de gelegenheid te geven hun werk in het openbaar te presenteren en hun zodoende groter bekendheid te schen ken. Dank zü het initiatief van de directeur der N.WH., de heer J. Ver voort is hiermee een loffelük initiatief verwezenlükt. Als eerste schilder is Will H Twee huysen aan de beurt, wiens werk reeds eerder, o.a in de Lakenhal de aandacht heeft gevraagd. In de kleurige entou rage van de geheel gerestaureerde ex positie-ruimte, die een kleurige en smaakvolle indruk maakt, dank zü de practisohe uitvoering door de heer M. Jonkman, lid van het Leidsch Kunst centrum. maakt ook de artistieke bloe menversiering van de heer Kriest een harmonieuse indruk, zich volkomen aanpassend bü Tweehuysen's schilde rden. Gisteravond is deze expositie geopend door wethouder Van Schalk, nadat- de heer Vervoort een kort openingswoord had gesproken. Hierop belichtte de heer Jonkman de figuur van Will Twee huysen. Hij sdhetste hem als een abstract schilder, bü wie de kleuren ons terugvoeren naar de blijheid van het leven. Wü moeten, aldus de heer Jonkman, bij het beschouwen van een schilderij van een tijdgenoot geen verkeerde con clusie trekken, door dit te zien als een quasi intellectueel gedoe of een in- tellegent spel van vormen en kleuren. Maar als een schepping, die natuur- Iükerwüs tot stand kwam als een lo gisch gevolg van zijn menselük rhyth- me. dat hü vorm' heeft willen geven. Wethouder Van Schaik verrichtte hierop de opening, waarbij hü de sociale zijde .,van deze en komende eie's schetste. De expositie omvat 10 schilderijen en evenzo veel tekeningen. Daarin verkrijgen wü wederom een indruk van Tweehuysen's gaven. Hü geeft ontegenzeggelük op een zeer in dividuele v/üze zijn visuele indrukken weer. Het betreft allen werken, die hier nog niet eerder gezien zün, Het heeft ons getroffen dat zich een krachtiger expressie bü hem openbaart. Het ac cent ligt in hoofdzaak op de suggestie ve en h»Jdere kleurenwerking, waarbij voor ons persoonlük evenwel de vorm geving geen gelijke tred houdt. In de tekeningen valt meermalen de knappe techniek te memoreren. In hoeverre Tweehuysen het „expe riment" reeds overwonnen heeft, zal de toekomst moeten uitwüzen. In ieder geval is de frisse en originele toets van e'ke compositie een te appreciëren element. Het streven der initiatiefnemers, om Jonge kunstenaars in een moeilijke tijd te steunen, kunnen wü hartelijk waar deren. H. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel PROF. DR F. A. G. KEESING OVER HET INTERN. BETALINGSVERKEER. In de gisteren in „Het Gulden Vlies" gehouden jaarvergadering van het de partement Leiden van de Ned. Mü-voor Nüverheid en Handel heeft de voorzit ter, de heer N. C. F. van Ginkel, aller eerst in sympathieke woorden het ver scheiden van de heer J. J. Groen, die sinds November 1936 in het bestuur zit ting had, herdacht. Vervolgens bracht de secretaris, mr M. B. Vos, het jaar verslag uit, waaruit viel te concluderen, dat het departement Leiden, dat ln 19%7 93 leden en in 1948 112 leden had, momenteel 127 leden telt. Voorts werd in deze vergadering het financieel jaar verslag van de penningmeester, de heer H. H. Tieleman goedgekeurd. Als be stuursleden werden met algemene stem men herkozen de heren N. C. F. van Ginkel, J. van Deventer en P. Herfst. Tüdens eon hierna volgende lunch, hield prof. dr F. A. G. Keesing, raads adviseur bü het ministerie van Finan ciën, 'n causerie, waarin hü een uiteen zetting gaf over de problemen van het inter-Europese betalingsverkeer. Spreker, die vooraf opmerkte, dathü. gezien de gecompliceerdheid van dit vraagstuk, slechts in grote lünen op deze materie kon ingaan, zette uiteen, dat de diverse landen na de bevrijding hun internationale relaties op handels- en financieel gebied opnieuw moesten bezien, c-.q. opbouwen. In die tüd is een oplossing gezocht en gevonden in het z.g.n. bilaterale overleg, waardoor een complex van bilaterale handels- en be- talingsovereenkomsten ontstond. In de toentertüd gegeven omstandigheden heeft dit niet slecht gewerkt, alhoewel het ideaal niet werd bereikt. In aan sluiting hierop weidde spreker uit over de in 1947 te Parijs gehouden büeen- komst, waarin een monetair accoord tot stand kwam tussen enkele Mar shall-landen, w.o. ook Nederland en uit welke vergadering de idee naar voren kwam om met het bilaterale stelsel te breken. Hieruit ls het eerste verdrag voor Europese compensatie geboren. Als uitvloeisel hiervan werd een informatie centrum opgericht, waartoe de Bank voor Intern. Betalingen te Bazel werd aangewezen. Al direct na de totstandko ming van dit verdrag werden ook de andere MarshalL-landen tot medewer king uitgenodigd. Enkele gaven daaraan gevolg, doch niet alle; met name Enge land hield zich afzüdig. Hoewel de com- pensatie-mogelükheden nog gering wa ren, heeft men met de daarbü opgedane ervaringen veel practisch nut gedaan. Hierna belichtte prof. dr Keesing uit voerig de betekenis van de Marshall hulp. Ten slotte stond spreker stil bij hetgeen zich rond de Jongste devaluatie heeft afgespeeld. Hoewel er door deze devaluatie diverse posities zün verbe terd, keurde spreker de manier, waarop zü door Engeland was afgekondigd (per radio) ten sterkste af. Veeleer had hier, aldus spreker, een overleg dienen plaats te hebben. Voorts was prof. Keesing van mening, dat de nieuwe koersbepa ling t.a.v. het betalingsverkeer nog zeer slecht is georganiseerd. Ofschoon de gevolgen van deze devaluatie nog niet zün te overzien, achtte spreker het ge wenst om tot een nauwe samenwerking op monetair gebied te geraiken. Het is een eerste eis, dat de verantwoordelüke staatslieden van Europa zich op korte termü'n beraden hoe of een dergebjke samenwerking krga worden verkregen. Na afloop van deze causerie ontstond een geanimeerde gedachtenwlsseling, welke prof. dr Keesing gelegenheid gaf op enkele vraagstukken nog dieper in te gaan. Met een kort dankwoord van de heer N. C. F. van Ginkel werd deze vergadering gesloten. GEMEENTEBESTUUR ONTVANGT GEREPATRIEERDE MILITAIREN. De ln de laatste maanden uit Indo nesië gerepatrieerde militairen zullen a.s. Woensdagavond door het. gemeente bestuur in het Stadihuis worden ontvan gen. Ook de Band Nederland—Indonesië organiseert voor de bü haar aangeslo ten en uit Indonesië teruggekeerde mi litairen een ontvangst en wel op as. Donderdag in de Stadsgehoorzaal. Te- gelü'kertüd zal dan het 4-jarig bestaan van de Band worden herdacht. Het R AO.-gezelsohap o.l.v. kapitein Van Ewü-k heeft de verzorging van deze avond op zich genomen. INAUGURATIE VAN GASTHOOGLERAAR, Vrüdag 28 October a.s., des namid dags te 4 uur zal prof. dr Perry Miller, gasthoogleraar vanwege de Harvard- Leiden Fundatie voor het studiejaar 19491950, zün ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het Groot-Auditorium van het Aca demiegebouw. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: de dames H. A. J. Maas (Rotterdam) en E. v. Slooten (Rotterdam) en de heer H. J. Schot vanger (Haarlem); doctoraalexamen geneeskunde: de heren J. H. van Dük (Den Haag), J. P. Nater (Rotterdam), M. W. Smits (Rotterdam) en A. F. Wet land (Vlaardingen)artsexamen le ge deelte: de heren D. W. v. Bekkum (Lel den) en W. H. J. Bosman (Rotterdam); artsexamen 2e gedeelte: de heren W. B. Camoenié (DenHaag), Gan TjongBen (Leiden) en W. Ouwehand (Scheve- ningen) Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Adolf, z. van A. von Lehn en W. Fillppo; Alphonse. z. van H. P. M. PIJe en F. P. Bertens; Gerrlt Jan. z. van J. J. van den Berg en J. Been; Anna Maria, d. van J. Kloijhorst en J. M. Lampe; Gerardus. z. van J J. Vermond cn G. Sierat; Jozef Johannes Maria Gabriel, z. van J. N. J. Breurlng en M. M. A. Colla. OVERLEDEN: M. A. Weüers, hulsvr. van J. Smlttc- naar, 67 Jaar; T. M. Hoogkamer, z.. 4 maanden; C. P. Harteveld, man. 43 Jaar; L. A. C. van Loo, man, 63 Jaar. INENTING TEGEN POKKEN. Met verwüzlng naar de publicatie van 14 October J L wordt bekend gemaakt, dat ook op Woensdag 26 October 19-19 van 14.3015.30 uur ln het gebouw van de G G. en G.DNieuwe Mare 13a, weer kosteloos gelegenheid zal worden gegeven tot: a. inenting van kinderen beneden de 2 Jaar; b. herinenting (d.w.z. opnieuw inenten van hen, die reeds eerder met succei zün ingeënt) van oudere personen (ldm- deren en volwassenen). Trouwboekje of stamkaart meebrengen. Lelden. 22 October 1949. De Directeur van de G.G. en G.D., O. R. ZIJERVELD.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 9