Remmende fadoren voor de beurshandel Welke maiinen maakten de Russische atoombom? Was Stalin slimmer dan Truman? Voor de Vrouiv Voor cultuurfondsen geen verwachtingen meer Katwijkse visserij aan de spits VOOR DE JEUGD 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 22 October 1949 Derde Blad No. 26827 Door Robert n. Grift De door Truman bekend gemaakte ontploffing door atoomsplitsing „ergens in Rusland", heeft een reeks van vragen opgeworpen. Allereerst: waarom was het Truman en niet Stalin, die de wereld deze belangrijke gebeurtenis onthulde? In eerste instantie geloofde men. dat de president der Ver. Staten de Russische maarschalk eenvoudig de pas wilde af snijden en hem tegelijkertijd de propa gandistische wind uit de zeilen wilde nemen door als eerste over de gebeur tenis te spreken. Een mededeling van Stalin, Molotof of Wysjinsky op het psychologisch juiste moment zou de uit werking van een propagandistische atoombom hebben gehad, waarvan de kracht zeker verzwakt ls door het nuch tere communiqué van het Witte Huis. Er is echter nog een tweede lezing, welke in Moskouse diplomatieke kringen opgeld doet. Volgens deze mening heeft Stalin welbewust de president van de Ver, Staten voorrang gegeven. De Rus sische maarschalk heeft op drie welover wogen gronden het er toe laten komen, dat Truman zich tot heraut van de eer ste Russische explosie door atoomsplit sing zou maken. In de eerste plaats zou een mededeling door Truman over een dergelijke ontploffing in het buitenland met meer geloof worden ontvangen dan een Russische bekendmaking. In de tweede plaats zou hierdoor voor Rus land de noodzaak vervallen om een de monstratie in elkaar te zetten, waarbij buitenlandse waarnemers tegenwoordig zouden moeten zijn. In de derde plaats zou ten slotte de indruk worden geves tigd dat Rusland het eventuele bezit van de atoombom door haar zelf als aan valswapen gebrandmerkt niet propa gandistisch wilde uitbuiten, aangezien Rusland liever over minder oorlogszuch tige dingen zou spreken. De vertegen woordigers van deze theorie geloven zelfs, dat de Russen met opzet voor hun opzienbarende explosie een zodanige plaats kozen dat zij zonder twijfel door de Amerikaanse meetinstrumenten kon worden geregistreerd. WAT ETEN WIJ IN OCTOBER? Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Waarop wij bij het opmaken van onze maaltijden wel in de eerste plaats moe ten letten, is: voldoende variatie. Af wisseling van spijs doet eten. houdt de eetlust op peil. Maar wat nog belang rijker is: voldoende variatie waarborgt, dat de verschillende voedingsstoffen, die wij nodig hebben, ook alle in onze voeding aanwezig zijn. Vanzelfsprekend houden we er daar bij rekening mee, welke producten in dit seizoen overvloedig (en daardoor dik wijls goedkoop) verkrijgbaar zijn. Voor de Octobermaand zijn dat in de eerste plaats de appelen en peren, die rauw gegeten, maar ook als groente of nage recht toebereid kunnen worden en de vis; daarvan noemen wij vooral de verse haring (of bakbokklng) als een zeer goed en goedkoop voedingsmiddel. In verse groenten valt er nog voldoen de keus te maken. Vlees is niet zo ruim voorhanden, maar weet u, dat we van lams- en paardenvlees 1V2 maal zoveel op onze bonnen krijgen als van rund en varkensvlees? Maak er gebruik van, als de slager het voorhanden heeft! In onderstaand menu ziet u hoe de verschillende producten van October tot een afwisselend geheel verwerkt kunnen v. orden. Zondag: witte ragoütsoep gevulde tomaten met gehakt, macaroni, peterse liesaus fruit. Maandag: bloemkool, gebakken lever worst of bloedworst, aardappelpurée vruchtengruel. Dinsdag: Bloemkoolsoep worteltjes, gebakken vis, aardappelen, botersaus. Woensdag: snijbonen, lamslapjes, aardappelen yoghurt. Donderdag: stamppot rauwe andijvie, el havermoutpap. Vrijdag: appelmoes, gestoofde haring, aardappelen, uiensaus wentelteefjes. Zaterdag: bieten, runderlappen, aard appelen fruit. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Kerriesoep. 1 liter water of bouillon, 1/4 liter melk, 1 ui, 40 g (4'/2 eetlepel) bloem, boter of margarine, kerrie, peper, zout, aroma. De ui fijnsnipperen en in de boter of margarine met de kerrie 5 minuten frui ten. Het water of de bouillon toevoegen en aan de kook brengen. De bloem aan mengen met de melk en hiermee het vocht binden. De soep nog een paar mi nuten doorkoken en op smaak afmaken met zout en aroma. Naar verkiezing kunnen kleine balletjes gehakt toege voegd worden. Gevulde tomaten met gehakt. 4 tomaten van gelijke grootte, 150 g ge hakt, wat oud brood, peper, zout, nood- muscaat, boter of margarine, wat ge hakte peterselie, paneermeel. Van de tomaten het bovenste kapje af snijden en ze voorzichtig uithollen (de resten verwerken in soep of saus). Ze van binnen bestrooien met wat peper en zout. Het gehakt aanmaken met een weinig geweekt oud brood, peper, zout en nootmuscaat. De tomaten met het ge hakt vullen en dit bestrooien met wat paneermeel. Er een klontje boter of mar garine op leggen. In een vuurvast schaaltje een bodempje water doen, de tomaten er In zetten en ze In de oven in plm. 20 minuten gaar laten worden. Ze bestrooien met gehakte peterslie en warm opdoen. Lamslapjes braden. 4 lamslapjes, boter, vet of margarine, tomaat, ui, een kruidnagel, wat laurier blad, peper, zout. De lapjes wassen en bestrooien met peper en zout. Vet, boter of margarine in een braadpan heet laten worden. De lapjes hierin aan weerszijden bruin bra den. Een gesnipperd uitje even mee frui ten, wat water toevoegen, één of twee tomaten, kruidnagel en wat laurierblad bij de jus doen en de lapjes in een half uurtje gaar stoven. De jus desgewenst afmaken met water en bebinden met wat aangemengde bloem of aardappel meel. Smakelijk ls het ook de lamslapjes enige tijd vóór het braden In te sme ren met een weinig mosterd, peper en 2out. Zij kunnen vervolgens op de hier boven beschreven wijze gebraden wor den. HOE CONSTATEERT MEN ONTPLOFFINGEN DOOR ATOOMSPLITSING? Een van de andere grote vraagstukken is, hoe het de Amerikanen is gelukt ze kerheid te krijgen omtrent de gerucht makende explosie in Rusland. Men mag wel aannemen dat Truman zich over een kwestie van dergelijke strekking als deze, niet alleen heeft verlaten op medede lingen van zijn geheime dienst. De tegenwoordige wetenschap en tech niek kennen drie methoden om een ont ploffing door atoomsplitsing op een af stand van vele duizenden kilometers met behulp van meetinstrumenten vast te 6tellen. Volgens de eerste methode krijgt men gegevens door trillingen, die zich voort planten door de aarde. Deze trillingen kunnen, evenals die, welke door aard bevingen worden veroorzaakt, worden geregistreerd door seismografen. Vol gens deze methode kan men echter slechts ontploffingen door atoomsplit sing registreren, welke op of in de aar de plaats vinden, niet explosies in de lucht, aangezien dezulke niet voldoende krachtige trillingen in de bodem opwek ken om op grote afstand meetbaar te zijn. De tweede methode van registratie ls gebaseerd op de trillingen in de lucht, veroorzaakt door een explosie van de betreffende omvang. Toen het eilandje Krakatau in 1883 door een vulkanische uitbarsting werd vernietigd, plantten de atmosferische golven, door de uitbarsting veroorzaakt, zich om de aarde via de antipode voort tot het punt van uitgang en vandaar zelfs verder voor nieuwe rondgangen om de aarde. Deze golven werden met de toenmalige instrumen ten niet minder dan zevenmaal bij hun achtereenvolgende ronden om de aarde opgetekend. Wel is waar heeft een ex plosie door atoomsplitsing op de huidige „gebruikelijke" schaal niet zulk 'n kracht ais een sterke vulkanische uitbarsting, maar daar staat tegenover dat de meet instrumenten in de laatste vijftig jaar revolutionair zijn verbeterd. De derde memode voor het registreren van een explosie door atoomsplitsing vindt men in het afzoeken van ae lucnt naar sterk radio-actieve stoffen, welke als restanten van een explosie door atoomenergie moeten worden beschouwd. De speurapparaten naar dergelijke ra dio-actieve verschijnselen zijn uitermate gevoelig, zoals blijkt uit het feit, dat de radio-activiteit van de lucht, welke zich boven Bikini bevond tijdens de befaam de atoomexperimenten, dagen later op verschillende plaatsen in Amerika werd geconstateerd. Het is met zekerheid vast te stellen, o.a. door bepaling van de in tensiteit van de radio-activiteit, of der- ;elijke verschijnselen veroorzaakt wor den door kosmische straling of door een kunstmatige explosie door atoomsplit sing. Heeft men eenmaal dergelijke ver schijnselen, toe te schrijven aan zulk een explosie, geregistreerd, dan kan men uit meteorologische gegevens opmaken in welke richting van het punt van waarneming uit de explosie moet heb ben plaats gevonden. Mogelijkerwijs heeft een combinatie van de drie geschetste wijzen van waar neming tot de zekerheid geleld dat ln Rusland een explosie door atoomsplit sing heeft plaatsgevonden. KAPITZA, DE ARCHITECT VAN DE RUSSISCHE ATOOMINDUSTRIE. Wie zijn de mannen, die indien de befaamde explosie de ontploffing van een bom en niet een ongeval in een la boratorium of industriecentra betrof de Russische atoombom hebben vervaar digd, sneller dan men thans verwachtte, doch ongeveer in de tijd, die de Ameri kanen direct na de oorlog noemden als ..veihge periode" waarin Rusland nog niet de beschikking over de atoombom kon hebben? De eigenlijke heerser over de verschil lende „atoomgrad's", die ln de laatste jaren als paddestoelen uit de Russische grond zijn gerezen, is Beria, de almach tige chef van de Russische geheime po litie. Gelijk Stalin is Berla een Georgiër. Hij heeft eerst naam gemaakt met zijn boek „De bolsjewistische organisatie in Trans-Kaukasië", waarin hij natuurlijk voor alles vooraanstaande rol van zijn heer en meester in de pre- revolutio naire dagen „documenteerde". Met een middelgrote gestalte, gladgeschoren, een hoog voorhoofd, 4 schrandere en door dringende ogen achter een blinkende bril, een adelaarsneus en een ongewoon energieke mond is Beria speciaal door zijn verbluffende energie bekend. Toen hij in 1946 tot vice-premier werd be noemd en van zijn post als minister van Binnenlandse Zaken aftrad, bevatte het officiële communioué van Tass slechts de wazige aanduiding, dat Beria zich uitsluitend aan zijn hoofdtaak zou wij den, zonder echter precies aan te dui den, waaruit deze hoofdtaak bestond. Kort daaroo kwamen echter berichten door. dat Berla tot atoom-commissaris was benoemd, „Indien", zo schreef toen een Amerikaans journalist. er een Rus ls. die de nodige organisatie-talenten en energie heeft om de productie van een atoombom volgens marxistische principes mogelijk te maken, dan is het slechts Beria" De Russische kernohyslcus nummer één, die het eerste Russische atoom laboratorium inrichtte is. merkwaar dige paradox een lid van de Royal Society, de zeer exclusieve Britse aca demie voor wetenschappen. Peter Ka- pitza. die thans 51 jaren oud is. kwam in 1931 voor het eerst, als vluchteling, naar Engeland. Zijn familie had have en goed in de verwarring van de revo lutie geheel verloren. De 32-jarige ont- _,0 vlllj een stipendium en schreef zich in als student aan de universiteit van Cam- i r - imede bridje. Zeer spoedig werd hU de meest De na™ste wetenschappelijk, mede- gewaardeerde leerling van de beroemde De dodende straal (Van onze financiële medewerker) Men zal het de Amsterdamse beurs niet euvel kunnen duiden, dat zij bij de duizend en een factoren, die het maatschappelijk leven vandaag en in de naaste toekomst beheersen, de weg niet weet cn af en toe de pas markeert met de vraag: quo vadis. Al leen reeds de Indonesische kwestie, waaraan wc de beide vorige weken een beschouwing wijdden, levert voor heden en toekomst een zo grote mate van onzekerheid op, dat er, zoals door de directie van de Handelsverenignig „Amsterdam" in liaar verslag over 19411948 zeer terecht wordt opge merkt, voor verwachtingen geen basis meer is. Enkel afgaande op de cfjfers van de balans per uit. 1948, moet men wel tot kernphysicus Rutherford. Zijn arbeid op het gebied van de kernstructuur maakte hem in de gehele physische we tenschappelijke wereld beroemd en in 1931 maakten de traditionele Britten te zijnen gunste een uitzondering: als eer ste buitenlander sedert meer dan 200 iaar werd hij verkozen tot lid van de Royal Society. werker van Kapitza is Werner Hertz, een door de pokken getekende „betrek kelijk jonge Duitser, eens een van de „grote verwachtingen" van het Kaiser Wilhelm-instituut. Hij heeft o.m. zich bekendheid verworven, door in 1945, wel ls waar na productie van de eerste Amerikaanse atoombommen, doch zon der de gegevens, verzameld door de aan de productie dier bommen werkende ge leerden, zelfstandig de crltlsche afme- In 1934 betrad hij voor het eerst weer tingen van een uranium- of plutonium- vaderlandse grond, welke hy 13 jaren atoombom te berekenen, d.wz. de afme- eerder naar hij geloofde voor eeuwig tingen. waar beneden geen kernreacties verlaten had. Hy zei toendertljd tot van explosief karakter optreden. Deze zijn britse vrienden, dat hij slechts een korte studiereis zou maken, doch de Sovjets lieten hem niet meer gaan. Men heeft nooit precies kunnen nagaan of Kapitza vrijwillig gebleven is, of dat men hem onder druk heeft gezet. Geduren de de oorlogsjaren ontving hij de hoog ste Sovjet-onderscheiding, de orde van weggesleept? Werner Hertz werd in 1945 door de Rus sen met een speciaal vliegtuig gebracht naar het Kaukasische „atoomgrad I". ge legen ten Zuiden van Tiflis. Is deze man een waardevoller aanwinst voor Stalin geweest, dan alle herstelbetalingen, die met zoveel furore uit Duitsland .zijn Wanneer komt de zeehaven? (Van onze deskundige medewerker). De trawlvissery op verse vis leverde ook deze week gunstige resultaten op. Makreel en schelvis, veornamelijk pie pers, vormden naast de schol de hoofd schotel. De prijzen bleven goed, 'zodat er mooie besommingen uitgingen De minder rooskleurige vleespositie deed de vraag uit het binnenland toenemen, terwijl ook de export haar aandeel opeist. Ook de haringtrekkerij ls nog steeds actief, dank zij de goede vraag, welke er voor dit product bestaat. De aan voeren lopen evenwel achteruit en varieeren tussen de 1200 en 2500 kisten. Er worden goede tot zeer goede prijzen betaald, voornamelijk afhankelijk van de aanvoer De zoutharingvisserij ls de laatste dagen buitengewoon ongelijk. Ook hei weer was minder gunstig, zodat ver schillende schepen deze week een of twee nachten moesten overgeven. De uitstomers zetten maar direct koers naar de Eng. Wal en inderdaad bleek de visserij daar begonnen te zijn. De eerste resultaten ten Noorden van Smith Knoll waren althans niet slecht 'en begrijpelijk ziet men de verdere ont wikkeling daarvan met grote belang stelling tegemoet, In de week van 3 t,m. 8 October jongstleden werden er totaal aange voerd rond 35 000 kantjes, welke de to tale aanvoer vanaf 17 Mei 1949 brengt op 355.500 kantjes. Het aandeel van Scheveningen daarin bedraagt 175.100 kantjes, van Katwijk (alleen) 108 200 kantjes, van Vlaardingen 67.500 kantjes en van IJmuiden 4.700 kantjes. Tot 9 October 1948 werden totaal aangevoerd 474 500 kantjes, waarin Scheveningen voor 251.500 kantjes, Katwijk (tezamen met IJmuiden) voor 129.000 kantjes en Vlaardingen voor 94.000 kantjes participeerde. Hieruit blijkt, dat Katwijk tot op heden ten opzichte van de andere visserij plaatsen het beste gevist heeft, wat trouwens ook duidelijk aan de hand der dagelijkse praai- rapporten viel te constateren. De stemming op de zoute haring- markt blijft goed en de prijzen zijn vrij stabiel. Verdere verkopen naar het bui tenland werden niet vermeld- doch de algemene opinie met betrekking tot de afzetmogelijkheid van de vangst 1949 Is gunstig Kort geleden werd in de pers het probleem „Katwijk's Zeehaven" weer gememoreerd, nadat men er lange tijd niets over vernomen had. In bedrljfs- kringen zal dit bericht met vreugde vernomen zijn. Het wijst er in ieder geval op, dat er aan gewerkt wordt en vooral nu de exploitatie van het rede rij-bedrijf nog grotere offers dreigt te eisen, kijkt men van rederszijde reik halzend uit naar mogelijkheden om onproductieve kosten zoveel mogelijk overboord te zet'en. En deze onpro ductieve kosten bedragen thans een flinke duit per schip. Het Is daarom zeer te hopen dat in de naaste toe komst aan de Katwijkse bevolking kond kan worden gedaan van de blijde mare, dat .Katwijk krijgt een zeehaven". de conclusie komen, dat de beurs zich in de waardering van de aandelen HVA vergist. Wat deze vennootschap betreft .zijn de voorwaarden van een volledig bedrijfs- herstel ook zonder twijfel aanwezig, mede omdat zij op een ervaring van meer dan 70 jaar kan wijzen en de des kundigheid van de leiding een waar borg is voor het benutten van alle com merciële mogelijkheden, welke men zich maar denken kan. Wanneer de beurs desniettemin voor de aandelen minder betaalt dan het to taal van kapitaal en open reserves, Illu streert dat in sterke mats het hierboven door de directie gesignaleerde feit. Hetzelfde verschijnsel constateert men bij andere Indonesische fondsen, waar van bijv. de aandelen Deli Courant door een dividend van 20% nauwelijks wor den beïnvloed en een aandeel als dat van Onderling Belang, een handelsven nootschap bij een dividend van 20% met 130% wordt gewaardeerd. Voorts ziet men obligaties van spoor- en tramwe gen, waarvan de rentebetaling reeds ge ruime tijd is hervat, op 60 70% geno teerd en blijken er voor de aandelen van de grote tabaksmaatschappijen, die tot op zekere hoogte een monopolistisch ka rakter dragen, soms geen kopers te vin den, hoewel de financiële positie dezer maatschappijen niets te wensen over laat. Zo kan men over heel de linie van de rubriek der Indonesische fondsen voortpaan en deze drepreclatic en apathie telkens terugleiden tot wat de directi* ^an de H.V.A. constateert, het ontbr<-'--n van elke basis voor ver wachtingen. Dit is voor de beurs en beurshan del zo iets als de dodende straal, die ook de specifiek Nederlandse rubrie ken beïnvloedt, omdat als van ons in Indonesië geïnvesteerd kapitaal niets terecht komt, niet alleen ons natio ns» al vermogen een geduchte knauw krijgt, maar ook de oorspronkelijke bron van ons nationaal inkomen in zijn hartader wordt aangetast, omdat dc belangen van tal van Nederlandse bcdriiven met de ontwikkeling van het bedrijfsleven in Indonesië ten nauw ste verweven zijn. De devaluatie heeft voor Indonesië het voordeel dat voor de tropische pro ducten een hogere prijs ln guldens wordt verkregen, maar wanneer, zoals thans het geval, de prijzen juist en daardoor de kosten van levensonderhoud en dus ook de lonen blijven stIjzen, wordt dit voordeel illuslor. Indonesië zal het van zijn export moeten hebben. Komt deze weer op volle toeren, dan ls het recu- .peratievermogen ginds veel groter dan ten onzent en behoeft ook de oplossing van de monetaire kwestie geen grote moeilijkheden op te leveren. Het feit ligt er echter, dat over de eerste 8 maanden des jaars Indonesië geen export-, maar een importoverschot hacl en wel van F 38 mlllioen tegenover F 1-1 milUoen in dezelfde periode van 1948. Bij de huidige stand van zaken worden echter de Importzaken door de valuatie bedreigd en wanneer als ggvolg daarvan de importen verminderen, wor den ook de exportmogelijkheden kleiner, omdat tussen die beide een onlosmake lijk verband bestaat. Het grote belang voor beurs en fond senhouder van een spoedige opleving van de Indonesische kwestie is hiermee in het kort aangetoond en tevens is duide lijk geworden, waarom de Amsterdamse beurs, ondanks het feit dat over de gang van het bedrijfsleven hier te lande ln het algemeen gunstige berichten inko men en de devaluatie voor de meeste ondernemingen geen nadeel oplevert, veelal een lusteloos verloop heeft. Dat daardoor ten slotte ook door al lerlei overheidsmaatregelen aan de ontplooiing van onze nationale econo mie een spaak in het wiel wordt ge stoken, moge men ten Departemcnte van Financiën en bU de Nederlandschc Bank eindelijk eens inzien. RAADSELS voor allen om uit te kiezen: de Groteren (1116 jaar) vijf, de Kleineren (7—11 jaar) drie goe de oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar BUREAU LEIDSCH DAG BLAD, of naar WASSTRAAT 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I (Ingezonden door Jacquelientje Kat) V.erborgen bloemen. 1. Reganumi: 2. garmrelt; 3. lerivoi; 4. zenonbomel; 5. chiufas. II (Ingezonden door Coot je Marks) Zoek 10 woorden, elk van 5 letters. De beginletters, van boven naar beneden gelezen, vormen de naam van een plaats ln Zuid-Holland. De woorden betekenen: 1. mooi insect; 2. edelgesteente; 3. to neelspel op muziek; 4. smal water; 5. plaats in Utrecht; 6. ooievaar; 7. elpen been; 8. damp; 9. huishoudelijk voor werp voor water, groente, enz.; 10. tel woord. III (Ingezonden door Annie Benveld) Welke stok deed dienst bij de Inneming van Den Briel? TV (Ingezonden door Willy Rljnhart) Hier volgt een kamraadsel. xxxxxxxxxxxxx X In de verticale tanden moet worden in gevuld: 1. veelkleurig; 2. zwart uit de schoorsteen: 3. niet oneven; 4. zwemvo gel; 5. verblijf van paarden, koeien, enz,; 6. zich voeden; 7. gauw. Op de horizontale bovenkant komt te staan: hoofd van dorp of stad. (meer voud). V (Ingezonden door Rita de Bruyn) Neem de naam van een lekkere zomer vrucht, en daarna de naam van laag hangende wolken. Zet de laatste letter van tiet tweede woord achter het eerste woord, en je hebt de naam van een mooi feest. VI (Ingez. door Jan Hakemulder) Verborgen kleuren: 1. Dat is een aar dig paar samen; 2. Deze grijsaard is tachtig jaar oud. 3 Dit ls een mooi hoekje voor anjers. 4. Is het te zwaar, dan "helpt ge elkaar. 5. We hebben veel groente in de tuin. 6. Ik heb lauw water in de kom gedaan. 7. Heeft hü de reke ning gekwiteerd? VII (Ingez. door Annie Jongbloed) Hier volgt een rijpje. niet in „potjes latijn", maar in woorden, waarvan de letters door elkaar staan. Zet ze van elk woord op de juiste plaats, en 't rijmpje is klaar. Nee wuele sl ijlnekieg mledan, Eid gnab si ovor miendan. Nijz goen ne Ijnz ensu, Zny ergort and eid avn nee ersu. VIII (Ingezonden door Lucle Zirkzee) 'k Ben duister, soms ook zwak verlicht, Met kop en staart er af: een zucht 1 OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige num mer. 1. Horizontaal: 1. Ada, 4. baars, 6. dra, palm, 8. cru, 9. aak, 11. kool, 12. paal, 14. Freek, 17. Uk, dop, 20. end, 22. rap, 23. Delfzijl, 26 nooit, 27. run. Verticaal: 1. Aa, a, 2. dapper, 3. ar ,a, 4. brul, 5. slap, 6. dromen, d, 7, maan, dal. 8. Co. 10. ka, 11. kaf, 13. lip, 15. re, 16. Eden, 18. krijt, 19. op, 21. af, ou, 24. lor, 25 zin. 2. 1. Flamingo, 2. panter, 3. gorilla, 4, krokodil. 3. Radion, radio. 4. 1. Otterlo, 2. Katwijk, 3. Noordwijk, 4. Delft. 5. Wolfslag; wolf, slag. 6. a. De klok. b Een sleutel, (traploper) 7. Vlissingen; vlieg, nis, vin, les. Beste raadselnichtjes en -neefjes. Nu ls het toch gedaan met het heer lijke zachte najaarsweer en doet de herfst zich gelden. Wind. storm, regen! De zomerkleren moeten nu de kast in. en de winterkleren: warme truien, kousen, wanten, dassen, de kast uit! Maar. zoals Ik verleden keer al schreef: er zlin ook prettige dingen: vooral, als het donker wordt ls het des te gezelliger binnen Zo'n heerlijk uurtje na het eten. samen in dc kamer, wie houdt daar niet van? Dat ls mi weer iets. dat bil herfst en win ter hoort. In de zomertijd vliegen Jullie na het eten meestal meteen de deur weer uit. Zo brengt elk Jaargetilde zijn heel verschillende genoegens! Het kruiswoordraadsel ging er weer ln als koek. hél Door de meesten was het goed opgelost. Er liggen nog enkele kruiswoordraadsels klaar, gemaakt in on ze raadselfamllle. Over enkele weken komt er weer een. Nu eerst weer 8 gewo ne raadsels; werk er pleizlerlg aan, voor de vierde en laatste ronde. De brieven! Joke Smlttenaar Jouw was middel ls niet zo makkelijk te raden, voor mij zelfs onbekend. Bedankt, ook voor Je mooie postpapier, waarmee Je me steeds verwent. Anneke de Koning Ja. bl1 de fotograaf werd veel van het Reduld van de bruidsmeisjes gevergd! Maar: eind goed. al goed. En Jullie zlin toch blij, ln Je mooie Jurken vereeuwigd te ziln. en dan nogal met bruid en bruidegom. Groet Lenl; blijft ze me ontrouw? Plony Lardé Belde raadsels hebben we al eens gehad: daarom waren ze na- tuurlllk op zij gelegd. Het tweede raad sel geef JM wat anders op en kan zo misschien nog eens dienst doen Elly Brandt Nou, nou wat pret tige dagen heb Jli weer gehad! JU bent maar wat dol met Je neefje Je Moeder wist een goed cadeautje uit te zoeken voor Keesje, '«knipt voor zo'n klein ventje. Hessel Pape Ja, die eerste vier was een drukfout. Verder ziln Je drie zinnen gewoon opgenomen, en is er een vierde bilgekomen, omdat Je raadsel wat kort was. Als Je er weer een maakt: min stens vier of vilf zinnen. Je doet warem pel nèt. of Je niet bill was met Je raad sel! Ook weer groetje terug aan Mariike. Frans Spierenburg Ja, lk zie het; het leek eerst een brief van een ander. Je doet het nieuwe schrift al vlug netjes! Het ls wel heel duldelllk. Rlta de Bruyn En wat doe Je nu met al die kastanjes en elkel6? Je hebt me een voorraad! Je bent niet de enige, die er achter aan zit; lk zie Jon gens wel eens halsbrekende toeren ver richten, om één kastanje, die ln het water ligt. te pakken. Joke Volenga Fijn, dat Je de hele 6erle boeken nu compleet hebt. Je hebt wel geluk gehad! Jople Polderman Ja zeker. Je loot mee: Je had toch viif goede op lossingen. Maak Je dus niet ongerust. JU tekent leuk! Nelly Boon Zo ls het in orde; bedankt. Tlnie Stol Nu moet Je neefje hard groeien: dan kun JU er met hem op uit! Leuk. Je boekenleggertje voor de bazar. Ik wens Jullie veel succes er mee. Clazienv. d. Nieuwendljk Helaas mag Je niet meer meeloten; de Ieeftild is tot 16 Jaar, Je raadsel zal lk een keer plaatsen. Glenle Goutler Bedankt voor Je Ingezonden raadsel. Loes Goutier Wat een nieuws vertel Je me! Ja zeker herinner lk me Riet nog. Ik sprak haar enkele Jaren ge leden nog; dat zal zij zich ook herinne ren, Felioiteer haar met haar dochter, en .Yezrux" weed, vooc de 124 keetkampioeu Ck.B (rnaak et maar custig Bvanta) Wy ontdekten een plezierige vechtlust Wj UV.5 (dat stond-ten.mi.nste in de temt) C/v~ keriO otganlseatcte Wr- zame. exmrsie naar Btand-; vjeerkazetm. GVs .11! gelukgewenst met Je nichtje. Ik wist niet, dat Je al „Tante- Locs" was! "n Leuke tekening onderaan! En bovenaan! Bedankt voor het kruiswoordraadsel, mooi gedaan. Corrle v d. Anker Er zlin nog meer cevasrlilke dieren dan tlteers of leeuwen, zoals Je ziet. Toch genoeg goede oplossingen gelukkig. Gerrlt Bos Hartelllk welkom. En bedankt voor Je raadseltje. Nellie Cederhout JU bent. ge loof ik. geen brievenschrijfster. Een groet je! Nellie Ouwehand Niet pret tig. Je Woensdagmiddag bij de tandarts door te brengen, hè? Enfin, het leed was gauw geleden. Mleneke Duparc Leuk, zo'n herlst-schoolreisje. Echte tijd voor een paddestoelentooht. Hiervan een herfst- tafel gemaakt ln school? Elly Duparc Zo JU hebt dus dezelfde fllne tocht gemaakt. Jullie heb ben nog nèt het mooie weer uitge zocht, ls het niet? Annie Jongbloed Ben Jij nooit een „Uk" genoemd, toen Je klein was? Zo'n klein kindje had Je nu ln het kruis woordraadsel nodig. Verder alles prachtig ln orde. Tineke Blom Nu hoop lk voor Jullie, dat alle aelf-gemaakte voorwerpjes coed verkocht worden op de Bazar. Hoor lk dat ook eens? Bedankt voor Je raad sel. Theo Burgerhout Je hebt dus wel dubbel en dwars van de kermis ge noten. Ik had niet gedacht, dat JIJ ook naar het vuv-mocht kllken. Een buitenkans voor Je! Emmy de Haan Hartelijk wel kom. Ik hoon. dat Je er pleizier ln houdt. Je mag Willy en Duco een beetje op porren voor de raadsels! Als Je geregeld mee blijft doen. loot Je volgende keer mee. Willy Blank enstel n Zo heb Je toch genoeg goede oplossingen. Be dankt voor Je Ingezonden raadseltje. Nel Schouten Je houdt zeker wel van breien? Nu kunnen de konlintjes zeker al goed kilken? Je deelt Je papier zusterlijk met Riet Riet Schouten Nee. bikkelen heb lk nooit gedaan. Heeft die Mevrouw Jullie ook uitgelegd, hoe het moet? Wat doe Je nu met zoveel sigarenbandjes? WlmHeemskerk Is de Zondags school-avond prettig geweest? Jullie za gen veel Zondagmiddag. Liever vissen dan kwallen, denk lk? Nu. lk verwacht de oplossingen van Jullie allen en brieven van velen. Tot volgende week. Allen hartelitjc gegroet door Jullie Raadscltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. I De Competitie, Laicise schoot bond. begon mei hevig qe- vechi lussen Pkilidor I en II <7Vv\* tiet puetsoneel dec badse tWolspurmecy Fl.V ging uit vis- (SCn.(w, Cm Z£ teeyen nog betf óók ten onbetaalbaar Lekker bakkie kotiie buuwtouw Commentaar overbodig...) ---

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 7