Leidse burgerij heeft weg naar Volkshuis gevonden Alma's dubbele taak Voor velen een voller en rijker leve,. panda tfw tue METESTER - GIDS Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 19 October 1949 Tweede Blad No. 26824 Bij het halve eeuwfeest van een nuttige Leidse instelling Het Leidse Volkshuis, dat in zovele tienduizenden levens een mogelijkheid heeft geschapen tot een voller en rijker leven, zal a.s. Zaterdag het feit herdenken, dat het voor 50 jaar, dank zij het prachtige initiatief van de Leidse hoogleraren Drucker, Greven en v. d. Vlugt, met zijn zegenrijke arbeid begon. In verband met dit halve eeuwfeest hebben wfj één dezer dagen onder ge leide van de tegenwoordige directrice, mej. M. Ruth, aan wie dit jubileren de tehuis zo heel veel te danlwi heeft, nog weer eens gedwaald door zalen en gangen van dat rood-stenen gebouw a ?.n de Apothekersdijk. Heb ben wij onze blik laten gaan over al dat werk, dat het Volkshuis in .het belang van het Leidse kind nu reeds jaren verzet. Stonden wij in de speel zaal, waar Keesje en Pietje, Annie en Truusjc, met bouwdoos en wiegje of blokken cn serviesje zo gezellig worden bezig gehouden. Hebben wij ons als bij vernieuwing nog weer eens gelaafd aan die nimmer opdro gende bron van intensieve vreugde, waarmede door groot en klein in dit jubilerende Volkshuis wofcdt gewerkt en zijn wij tevens geconfronteerd met de onmetelijke rijkdom, welke dit tehuis rondom zich verspreidt. Tre den wij allereerst een ogenblik in de historie terug. In 50 jaar een „Volkshuisvolk" geboren HOE IN 1899 DE OPENING VERLIEP. Indien wij onae legger van 1899 raad plegen. blijkt, dat van alle zijden grote belangstelling voor de opening van het Volkshuis (bestond. Met het dagelijks 'bestuur der gemeente en vele raads leden, waren die Zondagmiddag- o.m, aanwezig een aantal professoren, in dustriëlen, vertegenwoordigers van werkliedenverenigingen en vele ande ren. De voorzitter der vereniging, wij len pref. mr H, L, Dsucker, gaf in deze samenkomst een overzicht van de tot standkoming van de bouw, waanbij hij vooral hulde bracht aan de architect, de heer W. C. Mulder. Na nog gewezen te hebben op het deel der vereniging, riep hij de medewerking van de stede lijke overheid in voor de verbetering van het lot der minder-bedeelden. Sympathiek deed in deze vergadering ock het woord van de toenmalige (bur gemeester, mr F. Was, aan, waarin hij de nadrukkelijke verzekering gaf, dat een vereniging, welke zulk een ideële doelstelling nastreeft, steeds op de har telijke medewerking van de Leidse overheid kon rekenen. In één opztéht, zo lezen wij, had burgemeester Was echter critiek uit te oefenen cp de toe spraak van de voorzitter. En dan gaat het verslag verder: „Eén naam heeft de hooggeachte spreker, "nee beksr.d des redenaars nauwgezetheid ook is, ver- awegen, den naam van een man, die, zonder zich cp den voorgrond ts stel len, reeds zoo menigmaal getoond heeft een hart te bezitten, dat zoo warm klopt voor de belangen van den werk man; den naam van den man, die ook ■bij deze stichting de ziel van alles is geweest. Al heeft de architect ook neg zooveel noeddeuren gemaakt, die man kan ons toch niet onopgemerkt ont snappen. Een hartelijk woord van dank richtte spreker tot dien man, en toen daarop een daverend applaus volgde, bleek, dat ieder begrepen had, dat de bedoelde persoon de heer Drucker zelf was." Nadat de voorzitter een dankwoord had gesproken, volgde een rondwande ling door het gebouw, waarin een een voudige groen- en bloemversiering was aangebracht. Ofschoon sindsdien het werk z-ich enorm heeft uitgebreid, blijkt toch uit de opsomming, -welke van het aantal te organiseren cursussen, lessen en clubs wordt gegeven, dat de doelstelling al die jaren dezelfde is gebleven. Conclu deert U zelf maar, hier is de „mars route", welke reeds in 1899 werd ge geven en waaraan opeenvolgende be sturen de hand hebben gehouden: Cursussen: staathuishoudkunde, na tuurkunde, sterrenkunde, tekenen, ko ken en naaien. Lessen: verstellen (voer meisjes),ver stellen «voor vrouwen), opdoen der was. mazen en stoppen, rekenen, zin- rectrlce was, schreef ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan en waarin zij o.a. de vraag behandelt of de Leidse bevolking de weg naar dit tehuis heeft gevonden. Na ln dit boekje allereerst te hebben herinnerd aan de algemene maatschappelijke en sociale toestanden, welke ten tijde van de oprichting be stonden, stelt zij de volgende vragen: le Heeft de Leidse bevolking het kost bare geschenk haar in het Leidse Volks huis aangeboden van den beginne af weten te waarderen, en 2e Heeft het Leidse Volkshuis van de aanvang af naar vermogen getracht voort te bou wen op de grondslag, zoals die is neer gelegd ln artikel II der statuten: „Het doel der stichting is verhoging van de ontwikkeling, beschaving en het levens geluk onder de arbeidende en daarmede gelijkstaande klassen te Leiden en naas te omgeving, o.a. door verspreiding van nuttige kennis, door aanmoediging van wetenschap, kunst en gemeenschapszin, door verschaffing van gepaste ontspan ning, door bevordering van de omgang tussen verschillende kringen der maat schappij". Alvorens een antwoord op deze vragen te geven, citeert mej. Knap pert nog een uitspraak, welke zij aantrof op de eerste bladzijde van het eerste verslag van het Volkshuis, waarin omtrent de bloei van een dergelijk tehuis zo kernachtig wordt Doel van Volkshuiswerk bevordering van levensgeluk gen, Hollandse taal, eenvoudig beek- houden, Frans, Engels, plantkunde. Clubs: meisjesclubs, jongenscluris (Zonda.gavcnd). leesclub voor meisjes boven 18 jaar, leesclub voor jongens boven 16 jaar, leesclub voor volwasse nen. Lid van de leeszaal, zo wordt er aan toegevoegd, kan worden iedere 18- jarlge en daarrioven tegen één kwartje per jaar. Het kepen van de catalogus der bibliotheek tegen één kwartje geeft recht tot het lenen van boeken. Tot zover enze herinnering uit 1899. LEIDSE BEVOLKING HEEFT WEG NAAR VOLKSHUIS GEVONDEN. Indien wij hier nog even willen blij ven stilstaan bij de wordingsgeschiede nis en groei van het Leidse Volkshuis, dan grijpen wij terug op het gedenk boekje, dat mej. E. C. Knappert, die van de oprichting af tot het jaar 1915 di- gezegd: „De bloei van een Volkshuls hangt af van twee factoren; van de begeerte der geestelijk bevoorrechten om van hun meerdere rykdom le geven, van de begeerte der geestelijk ontbcrenden om te ontvangen". En dan gaat zij verder: „In beide op zichten nu heeft 't Leldsche publiek niet teleurgesteld. Wat niet zeggen wil, dat vraag en aanbod altijd met elkaar in evenwicht waren. De omstandigheden werkten intusschen mede om reeds da delijk ervoor te zorgen, dat ideaal en werkelijkheid elkander dekten wat den naam Volkshuis betreft. Immers niet al leen de middenstand en de geschoolde arbeiders, ook de fabrieksarbeiders be schouwden het als hun huls". Indien mej. Knappert ons dan een blik gunt op de eerste jaren van het Volkshuiswerk en daarbij met zeer veel instemming het oordeel van de zoon van één der oprichters aanhaalt: „Het doel, dat het Volkshuiswerk te Leiden steeds heeft beheerscht ls geweest de bevordering van levensgeluk", vertelt zij ons, dat daarbij steeds op de voorgrond stond om de mensen buiten de eigen benauwde kring van hun dagelijks be staan te halen. „Waren er niet zelfs onder de jongeren, zo schrijf zij, voor wie de eigen gracht plus de Haarlem merstraat Leiden vertegenwoordigden? Leiden met zijn duinlandschap ten Wes ten, zijn uitgestrekte weiden ten Oosten? Leiden met zijn musea, met zijn kunst schatten, met zijn Hortus, met zijn schat van mogelijkheden tot levensverruiming en levensverdieping? Wilde men in dezen iets bereiken, dan stonden twee dingen vast: Hoe geringer de ontwikke ling, hoe noodiger het is een beroep doen op de verbeelding. En het andere: Wilden de talloozen aan wier mogelijk heden tot geestelijke ontplooiing nim mer aandacht is geschonken, de beste kans -hebben om zich te eigenen wat al Ier en nlemands eigendom is, dan bren- ge men het voorwerp in de vertrouwde omgeving". Van deze gedachte uitgaan de heeft men zich van de aanvang af steeds bezig gehouden met het organise ren van tentoonstellingen en excursies. Een hoogst typerend bestanddeel van het Volkshuiswerk zijn ook de clubs. Hier stond en staat op de voorgrond een gezellig en vertrouwelijk samenzijn in een rustige, zuivere atmosfeer ,waar al spoedig een sterk gevoel van saamhorig heid ontstaat. Ofschoon wij hier en daar maar een greep uit het veelomvattend Volkshuiswerk hebben gedaan, zouden wij u nog kunnen vertellen van de vele cursussen en lezingen, welke steeds een goede belangstelling trokken, van het telkenjare terugkerende Lentefeest, een hoogtepunt voor allen, die 'bij het Volks huiswerk betrokken zijn, dat van Leiden uit zich heeft ingeburgerd in alle volks- en dorpshuizen en waarvan de huidige directrice de enthousiasmerende kracht Een aardig hoekje van de speelzaal. Wekelijks komen hier honderden kin deren bijeen, die in hun spel een ge zellige verpozing vinden. (Foto Leid&ch Dagblad/Van Vliet). 'FEUILLETON door MARY BURCHEDL. Vertaald uit het Engels. 2) Het kwam door die grote bruine ogen van je, kindje, legde mevrouw Brendall dan sentimenteel uit. Alle anderen hadden blauwe ogen, en toen kwam jij met ogen, die op de grote diepbruine violen geleken, die je vader altijd in de tuin kweekte. Pansy maakte bij een dergelijk ant woord een geluid ergens diep in haar keel. dat haar klassegenoten haar be nijdden, maar haar familieleden tot grote verontwaardiging bracht, en aat intense verachting tot uitdrukking moest brengen. ,nnm.. Mooie bruine violen met hoornen randen er om heen, merkte ze bitter op. Helaas, de mooie diepbruine ogen waren zeer bijziend en naast, ha-ar voornaam had Pansy derhalve neg een tweede verdriet te verwerken in de vorm van een grote bril met hooinen randen, die op haar korte neusje wei- ni0' houvast vond. Het was een feit, dat deze bril haar gezichtje een zeer bijzondere pikanterie verieende maar op 14-jarige leeftijd worden bijzonder heid en pikanterie nog niet op Prijs gesteljTrelc je er niets van aan, liefje, placht Alma troostend te zeggen. Mis schien kun je als je volwassen bent zonder bril zien, en dan zul je je op eens aan de wereld vertonen ak een onverwachte bloeiende schoonheid, pre cies als de heldin uit een roman. Deze theorie had inderdaad tende aspecten, en ernstig nadenkend over toekomstige schoonheidsmogelyk- heden, vlocht Pansy 's avonds haar dikke haar in strakke vlechten, in de hoop op die manier enige golf in haar stijle haren te brengen, welke toch ze ker een voorwaarde voor toekomstige schoonheid was. Zó za» dus de Brendall-faimlie er uit op 't moment, dat oom Theodoor plot seling en met karakteristiek weinig op hef op een stralende Juni-middag op zijn kantoor overleed. De meeste men sen in Midchester hadden Theodoor Gaunt altijd als een zeer bemiddeld man beschouwd. En zeker had zijn eigen familie nooit één ogenblik getwij feld aan de soliditeit van zijn finan*- ciëie positie. Het was dan ook meer plechtige belangstelling dan angstige verwachting, die mevrouw Brendall ten toon spreidde, toen ze ach opmaakte om oom Theodoors notaris te gaan be zoeken. De begrafenis had plaats ge vonden en men moest zich op de hoog te gaan stellen, hoe er verder geleefd zou kunnen worden. Het is een droevige zaak natuur lijk, zei ze, terwijl ze voor Alma staan de haar handschoenen aantrok. Alma vroeg zich terloops af, waarom men sen er öf op hun best óf op hun aller ergst in het zwart uitzien. Moeder, in de gedistingeerde zwarte kleren, waar mee ze om oom Theodoor rouwde, was nog héél knap om te zien. Het zijn juist al die formaliteiten en uiterlijkheden in verband met 'n sterf geval, die zo afschuwlijk zijn, vervolgde mevrouw Brendall, klaarblijkelijk ech ter geen gering behagen scheppend in haar eigen goedgeslaagde rouwkleren. Maar, ze werd opeens zeer zake lijk als executrice van oom Theo doors testament moet ik natuurlijk zo spoedig mogelijk een bezcek aan no taris Puller brengen. Natuurlijk, stemde Alma toe. En een en al élègance verdween mevrouw Brendall naar het notariskantoor. Teen ze was vertrokken, liep Alma het grote, oude, behaaglijk ingeriohte huis door om te zien, of alles in orde was. Het was opnieuw een stralende Juni-dag, en hoewel het felle zonlicht de kaal heid van Barrowmead wreed onthulde, vestigde het tegelijkertijd de aandacht op de prettige comfortabele sfeer van het vierkante oude huis. Voldaan over het feit, dat alles in orde was, nam Alma een verstelmand mee naar de zonnige zitkamer, waar ze ging zitten en haar aandacht begon te 'bepalen bij de uitermate hopeloze toe stand. waarin Pansys kleren regelmatig schenen te verkeren. Het dagelijks leven zonder oom Theo door om op te steunen in alle grotere 'beslissingen, zou vreemd zijn, bedacht ze ernstig. Hij had nooit veel drukte gemaakt in de familiekring, maar hij was er altijd gewéést. En als het er op aan kwam, was hij toch als het hoofd van de familie besohouwd. Nu zou die positie zeker aan Moeder toekomen. Maar het was moeilijk zich Moeder voor te stellen bij het nemen van een besluit. Eindeloos er over praten, ja dat kon ze wél, met veel plezier en allerlei mogelijkheden aansnijdend. Maar besluiten nemen, neen Dat betekende, dat iemand anders waarschijnlijk de uiteindelijke beslissing in diverse zaken zou hebben te nemen. Eva was natuurlijk de oudste en wist, zoals ze het zelf altijd uitdrukte, „wat er in de wereld te koop was." Maar het was moeilijk in te denken, dat Eva het voor en tegen van een situatie met belangstelling zou overwegen, als niet ■speciaal haar eigen belangen op het soel stonden. "Alma's gezichtje betrok een weinig en ze zuchtte, terwijl ze ernstig een •blousje van Pansy 'bekeek, waaraan geen knoop meer bleek te zitten. Misschien zou haar leven, nu oom Theodoor ge storven was, veel ernstiger en moeilij ker worden Het geluid van het tuinhek, gevolgd door Eva's lichte stappen in de hall, leidden haar aandacht van de toekomst af Alma keek even verbaasd op de klok. Het was zeker anderhalf urn-vóór de tijd, dat Eva op werkdagen thuis kw.-am. Maar voordat ze zich hierover •verder kon verbazen, kwam haar zuster de kamer binnen, Hallo, waar is moeder? Eva gooide een donkerrood jasje neer, waaronder ze een grijze jufk met korte mouwen droeg, die er uit zag, aLsof deze speciaal voor haar was ont worpen, doch die in werkelijkheid eigenhandig door haar was vervaardigd. Ze is naar de stad, naar notaris Pulier, om over het testament te pra ten. Ze is executrice, weet je, en ze moet natuurlijk horen, hoe de zaken staan, legde Alma uit. Natuurlijk. Eva ging in een luie stoel zitten en haalde haar vingers door haar krullen. Ik hoop maar dat ze, wat ons betreft, er góed voor zullen staan, merkte ze nonchalant op, Alma zei niets, (Wordt vervolgd) 5). Nu was Panda natuurlijk zeer verontwaardigd. Nog maar nauwelijks was William T. Bobberbroek de stoep afgewandeld, of Panda begon al: „Maar dat gaat niet! Hij was mijn klant! Ik was zyn gids! En jij neemt dat geld aan „Een enkel ogenblikje, makkertje", zei Joris, „Ik kom zo naar uw gesprekje luisteren! Bijna vergat ik nog iets!"En hij wipte achter de vreemdeling aan. „Verontschuldig mij! Ik vergat iets!" riep hij, terwijl hij zich voor de goede man plaatste. „Wat... hé! Mankeert je iets?" vroeg William T, Bobberbroek verbaasd. „Dank u! Het gaat mij uitstekend", antwoordde Joris. „Maar ik herinnerde me daar, dat u een pluisje op de jas had. Dat zou ik gaarne even wegne men. Zie zo zie hier! Zo is het be ter, Uitstekend!" Hij klopte de vreem deling af, groette ten slotte geleefd en I kwam weer naar Panda toe. „Volg mij, manneke!" verzocht hij. ..Nu zal ik u op een glaasje limonaad tracteren; zo ben ik namelijk, ik gun de jeugd gaarne een verzetje! En dan zullen we eens ernstig samen over zaken spreken, want ik gevoel, dat er nu eens iets aan uw toekomst en uw opvoeding gedaan moet worden. Volg mij dus. Ik heb uw welzijn op het oog „Hm o!" zei Panda somber en wantrouwig want hij kende Joris Goedbloed nu zo langzamerhand wel. „Ik vertrouw je niet, Joris! Wat was er nu weer met dat pluisje? Ik houd er niet van, als jij anderen afklopt. Dan missen ze meestal meteen iets!" „Foei! Is dat mijn dank?" kreet Joris. „Ja, ja, klein ventje we moeten waar lijk toch eens iets aan uwe opvoeding gaan doen!" Indien wij bij dit halve eeuwfeest een balans opmaken van 50 jaren Volkshuiswerk, dan menen wy. met mej. Knappert, de vraag of de Leid se bevolking van de aanvang af het kostbare geschenk haar in het Volkshuis gegeven, heeft weten te waarderen, bevestigend te mogen be antwoorden. De sfeer, welke in de ganse inrichting tot uiting komt, heeft de onmisbare voorwaarden ge schapen tot het gedyen van het zo veelzijdige werk, dat binnen haar muren geschiedt. ER HEEFT ZICH EEN VOLKS HUISVOLK GEVORMD. Van de hand van de tegenwoordige voorzitter van het bestuur der stichting, prof. mr J. C. van Oven, die ook tien jaar geleden de „teugels" reeds ln han den had, komt in het boven door ons geciteerde gedenkboekje nog een tref fende beschrijving voor over de ware Volkshuisgeest, welke in de loop der ja ren is ontstaan. Zo schrijft hij: „Steeds meer zijn het de bezoekers zelf, die op hun beurt aan het werk meedoen. Zij ontvangen niet alleen, maar geven even eens. De ware Volkshuisgeest bezielt ook hen en wie geregeld hier in huis komt. kent de gezichten, wie een waarachtig Volkshuis-mensch, -jongen, -meisje of -kind is. Hij ziet zulk een gezicht jaar in, jaar uit binnen deze muren, eerst in de kinderzaal en bü de kleintjes op het Lentefeest, dan in de clubs en andere bijeenkomst voor het opgroeiend ge slacht, totdat het kindergezicht veran derde In het uiterlijk van een volwas sen mensch en de bezoeker op zijn beurt leider werd. Dit is wel een van de meest weldadige en bevredigende ondervindin gen: te zien, hoe de „ontwikkeling, be schaving en levensgeluk" gebracht wer den aan wie hier van kind af kwam, maar hoe zij op hun beurt, die verder gaven aan nieuwe geslachten. Het is niet meer „van boven af" als men deze gebrekkige uitdrukking voor lief wil ne men dat de gaven verstrekt worden, maar zij die ze ontvingen, hebben ze verwerkt en geven op hun beurt, en zoo vormt zich een „Volkshuisvolk" en het verdere ideaal der oprichters: „bevor dering van den omgang tusschen de ver schillende klassen der maatschappij" wordt werkelijkheid". En zo is dan 50 jaar aan de ver wezenlijking van dit ideaal gewerkt, is er in waarachtige gemeenschaps zin gebouwd aan het welzijn en de geestelijke ontwikkeling van de mede mens, eerst onder leiding van mej. Knappert, daarna onder die van mej. H. Funke en thans al weer zovele jaren onder leiding van de huidige directrice mej. M, Ruth, wier onbaatzuchtige liefde tot dit werk haar hebben doen uitgroeien tot een „Volkshuismoe der", zoals ons land er maar weini gen kent. Ofschoon er, krachtens zijn doelstel ling en gelet op de resultaten van het werk, alle aanleiding toe zou bestaan om ook het Volkshuis in een gemeentelijke subsidie te doen delen, heeft dit volks ontwikkelingswerk het in al die 50 jaren zonder subsidie moeten stellen. Steeds weer heeft het zichzelf weten te be druipen, daartoe door zeer velen instaat gesteld. DE A.S. HERDENKING. Ter gelegenheid van dit halve-eeuw- feest zal a.s. Zaterdagavond in het Volkshuis een herdenkingssamenkomst worden gehouden, terwijl eveneens nog bijeenkomsten op 23 24, 25 en 26 Oc tober op het programma staan. Voorts komt er ook een tentoonstel ling met verkoop, waarvan de opbrengst is b?stemd voor de vorming van een fonds „Naar Buiten". Het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdij-k, dat a.s. Zaterdag een halve eeuw bestaat. Mondeling of schriftelijk? In deze tijd staan de kranten en tijd schriften weer vol met prachtige aan biedingen voor lessen: mondehnge tn schriftelijke lessen. De keuze woidt moeilijk, want de ene advertentie ls nog mooier dan de andere. Wij voor ons zijn van mening dat het in deze dure tijd onverantwoordelijk is veel geld uit te geven voor dure mondelinge lessen, ter wijl men voordeliger klaar kan komen met schriftelijke lessen. En wat geeft dat niet een enorme tijdbesparing: U kunt rustig thuis blijven en U studeert, wanneer U dat het beste uitkomt. Maar geachte adspirant-cursist en ook U lieve lezeres - wees voorzichtig. - In deze tijd van vallende bladeren en vallende pon den is het van het allerhoogste belang dat U een goede keuze doet, want anders komt U op de koffie. Alvorens te be slissen, raden wij U in Uw eigen belang aan eens inlichtingen te vragen bij Resa Hilversum (Bekende Schriftelijke Cur sus) Dat Instituut moet - zoals wij ver namen - werkelijk heel goede resultaten bereiken bij het opleiden voor het Mid denstandsdiploma en de Praktijk examens Handelscorrespondentie en Boekhouden. Ze hebben ons zelfs verteld dat die lui ook opleiden voor het On derwijzersexamen en voor het Staats examen. Dat is kras, vindt U niet? Want dat zijn toch officiële examens, zodat ze dan toch maar moeten con curreren met de beste mondelinge cur sussen. Vraagt eens een prospectus aan, het kan U een jaar studie schelen!! (Advertentie). DONDERDAG 20 OCTOBER. Hilversum I (301.5 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7 30: Radio-ochtendblad; VPRO 7.50; dagope ning; AVRO 8.00: nieuws en weerberich ten; 8.15: radio-ochtendblad; 8.40: gram.- muzlek; 8.55: voor de vrouw; 9.00: gram - muzlek; 10.00: morgenwijding; 10.15; po pulair concert; 10.50: voor de kinderen; 11.00 carlllonspel en orgelconcert; 11.45: economische causerie; 12.00- lichte mu ziek; 12.30: mededelingen; 12.33: „In 't spionnetje"; 12.38: planoduo: 13.00": nieuws; 13.15- populaire muziek: 13.45: gram.muzlek; 14.00" voor de vrouw; 14.30: vlooi en plano; 15.00: voor de zieken; 16.00: gevarieerd programma; 17.00: ka- leldoscoop; 18.00: nieuws; 18.15: sport- praatje; 18.30: voor de strildkrachten; 19 00: voor de kinderen; 19.05: radio volksmuzlekschnol; 19.35: ronde tafel con-, ferentle 19.45: regeringsvoorlichtings dienst; 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: radio philharmonlsch orkest en solist; 21.05: avondschool* 21.30: Ameri kaanse muziek; 22,00: gTam.muzlek. 22.10 Interview: 22.25: orkestconcert: 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (416 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gram.mu zlek; 9.30' waterstanden; 9.35: gram.mu zlek; 9.40: schoolradio: NCRV 10.00: gra- mofoonmuzlek: 10.15- morgendienst: 10.45 er am .muziek; KRO 11.00: voor de zieken: 11.45: schoolradio; 12.00: Angelus; 12.03: amusementsorkest: 12.55: zonnewijzer; 13 00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: zane en orgel; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: Metropole orkest; 14.45: voor de vrouw: 15.45: gram.muzlek: 16.00: bUbellezlng; 16.45: Arnhemse Orkestvere niging: 17.00: voor de Jeugd; 17.30. zang en olano; 17.50: Rl1k over zee: 18.00: gra- mofoonmuziek: 18.15' causerie van de Christelijke Middenstandsbond: 18.30: gramofoonmuzlek: 18.40: reportage; 19.00: nieuws: 19.15: muzikale causerie' 19 40: radiokrant: 20.00: nieuws: 90.05: Gro ningse avond (om 2100 famlllecomnetl- tle): 22.05: gram.muzlek: 22.15: buiten lands overzicht: 22.35; rram muziek" 9° 45 avondoverdenklno" 23.00: nieuws; 23.15 24.00: gram.muzlek AGENDA DONDERDAG, Rapenburg 50: Lezing Joh Waeger over Anthroposophle. 8,15 uux nam. Stadszaal: L K.K. ..Voor Allen". Chopln- herdenklng Theo van der Pas 8 u. nam. Gerecht 10: Splr. Ver. Harmonla. 8 u. nam. VRIJDAG: Stadszaal: Residentie-orkest. Solist Geza Anda, 8 uur nam. ZATERDAG. D e n H r a g Hoky)Demonstraties t.b.v. Van Weerden Poelmanfonds. o.a. de Band van de R.A.P. 0 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3