'Het der a.s. 85-jarig bestaan Gem. H.B.S. 3 October-knipselprijsvraag RUiDEmERs&onw r De Leidse H.B.S. was niet fortuinlijk met haar feestvieringen VERWEKTE UITBUNDIG ENTHOUSIASME Lijst der deelnemende firma's aan de 3 October-prijsvraag Over enige maanden herhaling 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 15 October 1949 Tweede Blad No. 26821 Enkele grepen uit de geschiedenis School groeide van 28 tot ruim 400 leerlingen jubilea zijn volgens de conventie ge- bonden aan bepaalde getallen; men viert ze bij voorkeur na een 25-, 50-, of 100-jarig bestaan of veelvouden dier ge tallen. Op de jubilea der Gem. H.B.S. aan de Burggravenlaan schijnt het fa tum te rusten, dat deze school gedwon gen wordt af te wijken van deze con ventie Het 50-jarig jubileum, dat in 1914 moest worden gevierd, kreeg een streeD door de rekening door de eerste I wereldoorlog; daarom herdacht men in 1924 het 60-jarig bestaan. En de in 1939 samengestelde commissie ter voorberei ding van het 75-jarig jubileum staakte terecht haar werk, toen de internatio nale politieke toestand zulk een drei gend aanzien kreeg, dat elke stemming voor feestviering ontbrak. En omdat het j3ar 1944 nog veel minder voor zulk een feest in aanmerking kwam, besloot men na de bevrijding, in October 1949 het 85- jarig geboortejaar te herdenken: en zo zullen op 28 en 29 October a.s. resp. de tegenwoordige en de oud-leerlingen de bloemetjes buiten zetten. School begon in 1864 met 28 leerlingen In het ..Leidsch Dagblad" van 13 Sep tember 1924 had ik. ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum, het genoegen, enige feiten uit de geschiedenis der school té memoreren. Enkele dezer feiten en data moge ik hier beknopt her halen. Op 28 Juni 1854 besloot de Leid se gemeenteraad tot oprichting der school; in zijn vergadering van 21 Juli d.a.v. kwam de voordracht tot benoe ming der leraren ter tafel en in de herfst van dat jaar begonnen, na ge houden toelatingsexamen, de lessen met 28 leerlingen, over drie klassen verdeeld. ZWAMMEN GROEIDEN OP DE VLOER! Deze lessen werden aanvankelijk ge geven in lokalen van het eeuwenoude gymnasium in de Lokhorststraat, som bere ruimten, die de alleroudste reü nisten zich misschien nog herinne ren; want ofschoon reeds in 1866 het „nieuwe" speciaal voor de H.B.S. be stemde gebouw aan de Pieterskerk- gracht In gebruik kon worden geno men, werden in latere jaren, zelfs tot 1915, nog sommige lessen gegeven in de donkere lokalen van het oude gym nasium, waar zonneschijn een on gekende weelde was en de zwammen op de vochtige vloer welig tierden. DE SCHOOL AAN DE BURG GRAVENLAAN. Een belangrijke datum in de geschie denis der school was de ingebruikne- j van het tegenwoordige gebouw in September 1915. Vergelijkt men dit met ce school op de Pieterskerkgracht ,dan tan men zich nauwelijks voorstellen, dat er nog geen vijftig jaar liggen tussen het gereedkomen van beide schoolgebou wen. De school aan de Burggravenlaan werd ontworpen onder leiding van de toenmalige directeur van Gemeentewer ken, ir G. L. Driessen, die als een der alleroudste reünisten de jubileumfeesten van dit jaar hoopt mee te maken. Tus sen twee haakjes zij hier gereleveerd, <m ook de later zo bekende architect Dudok, destijds adjunct-directeur van Gemeentewerken hier ter stede, aan de bouw van de tegenwoordige school een werkzaam aandeel heeft gehad; hij staat dan ook (als reservist in officiersuni form) op de foto, bij de inwijding der sehool gemaakt. „OUDE" SCHOOL MAAKT NIEUWE INDRUK. Wanneer reünisten van vóór 1915 de tegenwoordige school betreden en deze met de school aan de Pieterskerkgracht vergelijken, dan zal hun, behalve het fris se en lichte der leslokalen en het prach tige trappenhuis o.a. opvallen; hoe „nieuw" de school er na een 34-jarig ge bruik nog uitziet; en in hoe goede staat zich de schoolmeubelen, speciaal de ban ken, na zoveel jaren bevinden. En ze zullen denken aan de oude (2-persoons) banken uit eigen schooltijd, waarin ver schillende generaties leerlingen hun na men met een scherpgepunt mes hadden Ingekerfd; een gestadige strenge con- j tröle waakt er sinds 1915 n.l. tegen, dat leerlingen zich op deze wijze vereeuwi- gen. En wat het verdere schoolinterieur betreft; voor het grootste deel zijn na 1945 de sporen weggewerkt van de ver waarlozing gedurende de periode 1940 1945, toen het gebouw achtereenvolgens was gevorderd voor onze eigen soldaten, daarna was gerequireerd door de Duit sers, vervolgens de B5. herbergde en ten slotte diende, om gedetineerde NSB- ers voorlopig op te bergen. Men kan zich nauwelijks voorstellen, hoe het gebouw er in de zomer van 1945 uitzag! De „grote beurt", die het daarna onderging, gaf het weer een fris en jeugdig uiter lijk. DE LAATSTE 25 JAAR. Overzien we de lotgevallen der school ■sinds haar laatste jubileum in 1824, dan kunnen we vaststellen, dat deze af gezien van de oorlogsjaren niet van schokkende aard zijn geweest. Een sta tistisch overzicht willen we onze lezers besparen. Het leerlingenaantal schom melde tussen de drie- en vierhonderd, welk laatste getal in sommige jaren werd overschreden', Nemen we in aanmerking, dat de Gem. H.B.S. met 5-j. c; afge zien van de Meisjes-HJ3.S. op de Ga- renmarkt vroeger hier ter plaatse de enige inrichting voor nüddelbaar onder wijs was en. dat sedertdien een drietal confessionele HJB.S.en werd gesticht, dan mag men zeggen, dat de 85-jarlge jubilaresse nog altijd een bloeiend be staan heeft. Sinds haar oprichting telt ze pas haar vijfde directeur; ook wat de docenten (in vaste dienst) betreft, toont zp weinig mutatie: ongeveer 20 docenten, die in 1924 in fuctie waren, behoren tevens niet meer tot het onder wijzend personeelze verlieten de school wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, een enkele wegens benoeming elders, een paar in verband met hu:» politieke gezir cheid. DE ZWARTE OORLOGSJAREN De oorlogsjaren waren voor de school een zwarte tijd; door allerlei oorzaken was het normale onderwijs gestoord in zijn gewone gang: bezetting van het ge bouw; gevangenneming van de directeur, ontslag van Joodse docenten, noodzake lijke onderduiking van sommige leraren en verschillende oudere leerlingen, ge brek aan verkeersmiddelen voor „bui tenleerlingen",, enz, enz. Tegenover deze droevige feiten, die de Leidse H.B.o. met zeer vele onderwijs inrichtingen in Nederland deelde, staat één omstandigheid van verheugende aa^d: de geest onder de leerlingen dezer school was tussen 1940 en '45 op slechts u.terst weinige uitzone eringen na, uit stekend; de enkele „verkeerden" waren grotendeels kinderen van NSB-ers. wier „verkeerde" gezindheid derhalve op de de betrekening hunner ouders moet wor den genoteerd. De botsingen, die af en toe plaatsvonden tussen leerlingen en foute docenten, die voor het grootste deel hun functie aan de gunstige con junctuur voor N-SB-leraren te. danken hadden en op wier aanstelling de (waar nemende) directeur niet de minste in vloed had, kunnen deze leerlingen en ie school slechts tot eer strekken. OUD-HBS-ERS RIJK POSTEN. OP BELANG- Men kent de boom aan zijn vruch ten. Wanneer men weet, dat verschei dene oud-leerlingen der Leidse H.B.S. belangrijke posten bekleden (of be kleedden) in het vaderland of buiten zijn grenzen, dan kan de jubilerende school met voldoening op de voorbije jaren terugzien. £e telt onder haar vroegere discipelen vooraanstaande mannen en vrouwen op velerlei ter rein: handel, industrie, vliegwezen, wetenschap, kunst, techniek, bestuur van stad en land, enz. Al deze ver dienstelijke Nederlanders hebben voortgebouwd op de grondslag hunner (Foto „L.D.'VVan Vliet) Duizenden passeerden in de loop der jaren deze poort ontwikkeling, gelegd in de vijf (of meer) jaren, die ze als jongen of meisje doorbrachten op de schoolban ken der Leidse H.B.S. Hun waardering voor de school kwam treffend tot uiting in de zeer grote belangstelling, bij de voorbereiding der jubileumfees ten getoond. Moge de betrekkelijk korte tijd, die de Gem. H.B.S. met 5-j. c. nog van haar eeuwfeest scheidt, een periode van on gestoorde bloei zijn. En moge geen oor log of andere rampen haar verhinderen, dit honderdjarig bestaan op opgewekte en waardige wijze te vierenin 1964! B. M. Noach. Wordt Amsterdam Mexico? „HAAGSE APPIE" SLAAT CAFÉHOUDER DOOD. Gisteravond heeft een vechtpartij in het café „Mexico City" in de War moesstraat' te Amsterdam het nood lottige gevolg gehad, dat dc 24-jarige G., van beroep kok, in de buurt beter bekend als „Haagse Apple", de 52-j. caféhouder R. heeft doodgeslagen. Omstreeks negen uur is de dader, die toen al sterk onder invloed -van drank verkeerde, het café binnengekomen me: een vriend, die vaak harmonica speelt en ook nu zijn instrument bij zich had. De caféhouder, die geen mu- ziekvergunning heeft, verzocht de gas ten niet te spelen, omdat hij andei-s moeilijkheden met de politie zou kun nen krijgen. Dit verzoek was de heren niet welgevallig. De caféhouder, die ernstige moeilijkheden zag komen, ging naar bulten om de hulp van de politie ln te roepen. Op straat nam een bur ger cp zich naar het bureau te gaan en de caféhouder keerde naar zijn zaak terug. Toen hij het café binnenkwam pakte de kok hem vast, gooide h:-m in een hoek en sprong bo\en op hem. G, bewerkte R. du-danig met zijn vuisten, dat deze laatste vrijwel on middellijk aan de gevolgen overleed. Toen de agenten onmiddellijk na het ongeval binnenkwamen was het, dus helaas te laat. Zij konden niets anders doen dan de dade.- arresteren. Het ge beuren verwekte grote opschudding in de omgeving. Vrachtauto botst tegen melkwagen EEN DODE EN TWEE ZWAARGEWONDEN. Gistermiddag is in de Wierirvjermecr een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat een dode en twee zwaargewonden eiste. Op de nieuwe Rijksweg nabij Wierin- gerwerf naderde uit de richting Af sluitdijk een vrachtauto van de pluim- veehandel H Dam en Zn. uit Hoog woud De wagen reed ondanks een dich te mist met een vrij hoge snelheid en bots'e tegen een langs de kant gepar keerd staande melktankwagen. Dc cabine van de vrachtauto werd totaal ingedrukt en hrt gelukte eerst met behulp van snijbranders de in zittenden te bevrijden. Toen bleek dc 51-j. D. Dam uit Abbekerk reeds te zijn overleden. De twee andere inzit tenden van de vrachtauto, de 40-j. H. Dam en de 24-j. Th. Dam. beiden eveneens uit Abbekerk werden met zware verwondingen naar een zie kenhuis in Den Helder overgebracht. De melktankwagen liep slechts lichte materiële schade op. „WATERMAN" EN ..EMPIRE BRENT" VERTROKKEN MET NEDERLANDSE TROEPEN. Donderdagmorgen ls de „Waterman" met ruim 1500 militairen, voornamelijk van de KX. vertrokken. Gisterochtend vertrok 't Britse schip „Empire Brent" met 900 Nederlandse militairen naar ons land. 1. Coöp. „Vooruit", Korevaarstraat 30. 2. B de Koning, Haarlemmerstraat, hoek Donkersteeg. 3. ,.3 Eenen", Haarl.straat 111. 4. P de Gruyter en Zoon. 5- Foto Wolfslag, Breestraat 79. 6. Jan Alphenaar, Rapenburg 13. 7. „Iemco" N.V. Nieuwe Rijn 31-32. 8 J Kukler en Zonen, v. d. Werff- straat 34. 9 A. de Wit's Handelshuis, Oude Vest 111. 10- L A. Knegtel, Haarl.straat 213. 11- Studio Bonte. Korevaarstraat 2a. 12. Jan de Nie en Zonen, Kort Ra penburg 10. 13. B L v. d. Klugt en Zonen, Haar lemmerstraat 256258. 14. Jac. Ramak, Haven. 15. Carrierhuis. Levendaal 76. 16. Fa. Van Cleef, Haarl.str. 172-174., Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geslaagde actie! Wat een namen, wat een zaken Gingen aan mijn oog voorbij 'k Heb ze alle opgeschreven, In een lange, lange rij. Wat een prachtige reclame Voor de Leidse middenstand. Boeren, burgers, buitenlieden Lazen op en neer de krant. Velen hebben ingezonden Al die namen, en., men hoopt... Maar een feit is 't, dat men [voortaan Bij diè adverteerders koopt. Mej. A. R. DANIELS, Spaargarenstraat 34, Oegstgeest. U|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii I7- P. J. v. d. Zanden, Breestraat 77. 18. B. Raaphorst, „De Lichthal", Haarlemmerstraat 293. 19- L. Demmenle, Haarl.straat 179. 20. Van Deene, Breestraat. 21. Café-Rest. „Den Burcht". 22. Van Velsen, Donkersteeg 3. 23. Groeneveld. Haarl.straat 246. 24 G. Schoonwater, Haarl.straat 79. 2o B. c. Paddenburg, Haarl^tr. 170. -8 Radio Koets, Gangetje 12. 27. De Groot, Beestenmarkt 3 Fa. Kors, Haarl.straat 241-243. 29. P. Hoogendoorn en Zn., Haarl-str. 150 151. 30. S. v. d. Water, Haarl.straat 185. 31. M. Wolters, Doezastraat 32. 32. Maison de Blanc, Nieuwe Rijn 36. 33. C. de Groot-v. Egmond, Haarlem merstraat 145147. 34. De Wilde, Breestraat 93. 35. Arn. H. Bergers, Haarl-straat 216. 36. Prononce, Breestraat 65. 37. Dansschool Visser, Plantage 7. 38. Breebaart en Zn. Mare 92. 39. T. Ooms, Haarl.straat 93. 40. C. J. H. Brummelkamp, Noord einde 34. 41. H. Janse, Haarl-straat 129. 42. Fa. Susan, Haarl.straat 37-39-41 43. Jan v. Hartevelt, Haarl.straat 210. 44. Zandvoort, P.K. Koorsteeg 21. 45. L. Demmenie, Haarl.straat 169. 46. Hema, Haarl.straat. 47. J. v. Wijk, Janvossensteeg 54. 48. Van der Horst, Hogewoerd 32. 49. Ambassade, Hoogstraat 29, Den Haag. 50. A. Verhoog, Haarlemmerstraat 57. 51. L. Questroo. Nieuwe Rijn 51. 52. Presburg, Donkersteeg 13. 53. Peter Leenen, Steenstraat 33 - Gangetje 14. 54. N. Zaalberg, N. Rijn 24. 55. „De Nijverheid", Haarl.straat 40. 56. Servaas, Korenbrugsteeg 5. 57. Het Ringenhuis. Morsstraat 9. 58. Van Zijp, Haarlemmerstraat 295. 59. Van Dorp, Haarl.straat 5. 60. Fa. Kors, Haarl.straat 241-243. 61. Hasselman en Pander. Breestr. 146, 62. B. de Kier, Nieuwe Rijn 45. 63. „Cemsto", Papenstraat 7 c, 64. A J. v. Heeringen, Morsstraat 16. 65. „De Harmonie", Breestraat 16. 66. „We 'Pe", Gangetje 4. 67. Slegtenhorst. P. K. Koorsteeg 23. 68. Buurman Breestraat 3. 69. Radio Peltenburg, Breestraat 109- 70. Ned. Wetensch. Boekhandel, Bree straat 52. 71. J. P. v. d. Blom, Steenstraat 57. 72. J Bayer, Rapenburg 91. 73- Dane. Haarlemmerstraat 42. 74. Fa. Kors. Haarl-straat 241-243. 75. Deetax, Herensingel 46. 76. v. Berge Henegouwen. Aalmarkt 12. 77. Het Kaashuis, Haarl.straat 33. 78. J. M. Wolters. Vismarkt 1. 79. Opticiën v. Muyen, Hooigracht 54. 80. Vpn Kamp, Korevaarstraat 1. Het succes, dat onze 3 October-knipselprijsvraag oogstte, blijkt niet alleen uit het overweldigend aantal inzendingen, dat, zoals wij reeds eerder mededeelden, niet minder dan 2726 bedroeg, maar even duidelijk uit de inhoud van talloze begeleidende brieven, waarin de schrijvers in de meest enthousiaste bewoordingen hun instemming met deze prijsvraag te kennen gaven. Sommigen spreken van „een aanslag op hun nacht rust, omdat het volstrekt onmogelijk is er mee op te houden, voordat je alle knipsels hebt ondergebracht", maar zij laten er zonder uitzondering onmiddellijk op volgen, „dat zij het er dolgraag voor over hebben". Uiteraard wordt dit soort prijsvragen ook door de adverteerders in hoge mate gewaardeerd, omdat hun aankondigingen door duizenden worden gespeld en elke advertentie met maximale belangstelling wordt gelezen. Op vererend en veelvuldig verzoek derhalve reeds nu de toezegging: wij zullen deze prijsvraag over enige maanden herhalen. De stroom van gedichten en tekeningen was ditmaal niet zo groot als anders; blijkbaar achtte men de prijs vraag reeds moeilijk genoeg en voelde men geen be hoefte om aan de oplossing nog een bijzondere vorm te geven. Een drietal bijzondere inzendingen bekronen wij met een extra-prijs van f.5.Opvallend was het aantal goede oplossingen, hetgeen anderzijds ook weer niet te verwonderen valt. De aard van deze prijsvraag biedt zoveel mogelijkheden tot zelfcontrole, dat fouten nauwelijks kunnen voorkomen. Natuurlijk men kan er niet in slagen alle knipsels direct thuis te brengen, maar ten slotte wordt het volhouden toch altijd be loond, omdat het aantal advertenties, dat overblijft, ten slotte zo klein wordt ,dat men er altijd uitkomt. Onze dank ten slotte aan allen, die ons in de een of andere vorm lof toezwaaiden voor het uitschrijven van deze prijsvraag. Onze grootste voldoening is uiter aard. dat zij zovele abonné's blijkbaar prettige uurtjes heeft bezorgd! Tot de volgende keer. De prijzen, bestaande in waardebonnen van f. 2.50, welke inwisselbaar zijn bij alle adverteerders in ons Blad van Vrijdag 30 September jJ., zullen aan de onderstaande prijswinnaars worden toegezonden Hoofdprijs van f 50, H. I. V. v. Oosten, Hugo de Vriesstr. 19, Leiden Prijzen van f25, Th. Hogewoning, Valkenb.weg 10, Rijnsburg Bram Marseille, Heereweg 146, Lisse Prijzen van f20, Mej. I. de Nie, Herengracht 112, Leiden H. J. v. d. Niet, Zeestraat 16, Noordwijkerhout Mej. A. Offenberg, Noordeinde 14a, Leiden C. Vuyk van Nes, Zijde 11> Boskoop Prijzen van f 10, Mevr. P. A. v. Aggelen-Hoope, De Laat de Kanterstraat 30a, Leiden M. Mes, San. Oranje Nassau's Oord, Renkum Mej. J. W. van Es, Hooigracht 67, Leiden Y. v. Dijk, Meerburgkade 32, Katwijk aan Zee N. de Ridder, Gouwsluissew. 49, Alphen/Rijn Prijzen van f5, A. G. J. Terpstra, Hooigracht 34a, Leiden H. F. Bosma, F. van Mierrisstraat 5, Leiden Moniesje Dros, Fruinlaan 6, Leiden P. Hamm, Warmonderweg 8, Oegstgeest Extra-prijzen van f5, J. W. Smit, Kamerlingh Onneslaan 57, Leiden J. W. van Beek, Seringenstraat 1, Leiden Mej. A. R. Daniëls, Spaarg.str. 34, Oegstgeest De namen van de aan de prijsvraag deelgenomen heb bende adverteerders, vindt men hiernaast in volgorde der knipsels vermeld. 81. Leeuwin's Meubelpaleis, Haarlem, merstraat 54. 82. Brummelkamp, Haarl.straat 181. 83. Janse, Haarl^traat 129. 84. Van Buuren en Jilleba, O. Rijn 104. 85. P. v. d. Heiden, Nieuwe Rijn 35. 86. Gerzon's Modemagazijnen. 87. „Cowboy". Nieuwe Rijn 79. 88. „Vulpenkliniek", G. Wolfslag, Breestraat 145. 89. „Het Emaillehuis", Haarlemmer straat 160-165. 90. G. J. Graauw, Keizersgracht 168, Amsterdam. 91. Niwin. Plaatselijk Niwin Comité, Rijnsburgerweg 131. 92. A. v, d. Ouweelen en Zn., Hooi gracht 106. 93. De Overdekte, Haarl-straat 94 M. A. M. v Noort. Doezastr. 19. 95- Fa. Coster, Steenstraat 8. 96. H. de Nie, Nieuwe Rijn 57. 97 P. Stoeke. Haarlemmerstraat 4 98. W F. v. Wijk, Hogewoerd 106. 90. Alb. Riel, Haarl.straat 167. 100. J. J. v. d. Burgh, Haarl^tr. 73b. 101. Jan de Rooy, Papengracht 3. 102. Hunkemöller-Lexis, Breestr. 99-101. 103. Van Berkel, Haarl.straat 301. 104. P. J, v. Kampenhöut en Zn., Haar lemmerstraat 125-127. 105. Dansacademie S. P. Wielinga, Nieuwe Rijn 28. 106. Fa. van Haren. Haarl-straat 135. 107. G. v. Reenen, Breestraat 139. 108. Fa. K. T. Caron, Haagweg 15. 109. „De Natuurvriend", N. Rijn 15. 110. L. Demmenie. Haarl-straat 169. 111. „Condor" Oude Klare. 112. L. v. Geelen, Haarl.straat 55. 113. H. Walenkamp en Zonen, Haar- lemmerstr. 1 - Prinsessekade 1, 114. Adr. v. Ooy, Breestraat 9. 115. S v Weesel, Hogewoerd 112. 116. De Haan en Goddijn, Vrouwen- steeg 14. 117 Ladan. Lage Rijndijk 28-28a. 118. Café Rest. „In den Vergulden Turk", Breestraat 84. 119. C. J. de Jongh, Haarl.str. 199-201. Een gezellige werkster. De bewoners van een perceel op het Jansveld te Utrecht vonden, toen zij te gen het middernachtelijk uur thuiskwa men meubelen en bedden enigszins ver plaatst en omgewoeld, een gesloten raam geopend en wat het ergste was; een geldkistje met f.9000.was verdwenen. Men koesterde verdenking tegen de werkster A. I. en deze werd groter, toen men ontdekte, dat zij in relatie stond met de 41-jarigè H. R. uit Den Haag. die vroeger in Utrecht woonde en een oude bekende van de politie is. Ten slotte bekende de werkster, dat zij enige maanden geleden een reserve sleutel van het huis aan haar kennis had „uitgeleend". Thans is deze kennis in Den Haag gearresteerd en in Utrecht opgesloten. Hij ontkent echter enig aandeel in de diefstal te hebben. De f9000.zijn tot nu toe zoek,... j Voor l3„]ongens" wosdeonlvangst in leiden heel wat Webjker dan ui Rotterdam praten wc niet meee ovae/) .A,u. Tijdens Dasloop-e&taietie vlogen enkele domes bijna uit de Vocht, erq jammer - dat .bijna". leiden.! (Hockey) toonde oven duidelijk vetdoverwlcht tlu niet verwaand woeden Heren V l I»,. De ALT.Club gaat 5- verjaar- 'dag vieren metdubTournod... Ze zijn Uclhé...voor Wn. 3jaar.... Qigemejije nadetianOsa. Kaudenicrs van leiden verenigden rich om een on. ander te vetbetewn v I i De.Band llededandTndonesië' begint kecslpakktteaackie \a/c doen mee

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3