Zegetocht van Koninklijk Paar door juichend Overijsel Mensenmassa's saamgeslroomd in steden en dorpen WEERBERICHT Vorming Oost-Duitse regering voltooid 88ste Jaargang DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 00 No. 26819 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro ao.: 57055 HET is reeds geruime tijd geleden dat van regeringszijde werd aangekon digd, dat de 7 December-divisie en zij die daarmede gelijkgesteld zijn, in de periode van October 1949 tot en m?t Januari 1950 uit Indonesië naar Neder land zouden terugkeren. Wij hebben dit besluit van stonde af aan gebillijkt en ook toegejuicht. De 7 December- divisie heeft tezamen met de O V.W.-ers in Indonesië het spit afgebeten en on der de moeilijkst denkbare omstandig heden haar vaderlandse plicht vervuld. Men denke daarover vooral niet te licht. Want van deze mannen is het uiterste gevraagd aan discipline en zelfbeheer sing en zij hebben onder alle omstandig heden op loffelijke wijze hun taak ver vuld. Toen de eerste politionele actie in Indonesië werd bevolen, stelden zij zich volledig in dienst van hun opdracht tot het brengen van orde, recht en veilig heid. Toen de politieke constellatie hier te lande met zich meebracht, dat „halt" werd gecommandeerd voordat het eigen lijke doel was bereikt, gaven zij met be wonderenswaardige zelfbeheersing ge hoor aan het bevel „staakt het vuren", hoewel de meesten hunner het niet kon den begrijpen. De verdere ontwikkeling stelde hen feitelijk in het gelijk: het bleek volgens algemeen inzicht, nood zakelijk het centrum van de onrust, Diokja, te bezetten en in weinige dagen werd die opdracht vervuld. Nauwelijks was die taak volbracht of de internatio nale bemoeiing noopte andermaal tot een terugtocht. Weinigen, begrepen het, doch allen gehoorzaamden, zij het ook gedesillusioneerd en zich afvragend waarom de offers waren gebracht. Im mers: Nederland voerde in Indonesië geen veroveringsoorlog, maar wilde er slechts in het belang van de bevolking orde. recht en veiligheid herstellen. Maar per saldo is het leger het gezags- apparaat van de regering en dus gaf generaal Spoor, zij het ook node, gevolg aan de opdracht om Djokja te ontrui men. Het leger trok zich in voorbeeldige discipline terug en zag nadien lijdelijk toe hoe de order „Staakt het vuren" voor de tweede maal eenzijdig werd nage leefd. De militaire en politieke infiltra ties namen toe en van Nederlandse zijde bepaalde men zich tot papieren protes ten. Valt het te verwonderen dat vooral in de kringen der 7 December-divisie de aangekondigde demobilisatie met ge juich werd ontvangen? BINNEN een tijdsverloop van vier zouden deze troepen naar Neder land worden teruggevoerd. Men zou zo zeggen, dat een dergelijke regeling op 'n nauwkeurige berekening is gebaseerd: er moeten zo en zoveel manschappen worden teruggebracht, waarvoor die en die schepen nodig zijn. Uit een dezer dagen gepubliceerde mededeling van de directeur voor de demobilisatie der Kon. Landmacht blijkt evenwel, dat deze be rekening op een fictie berust. Teneinde het schema te kunnen handhaven moet zelfs buitenlandse scheepsruimte wor den gecharterd, n.l. het Britse stoom schip „Empire Brent", dat nog deze week Nederlandse troepen van de 7 Decem ber-divisie zal opnemen. Bij de vaststelling van het definitieve afvoerschema is n.l. gebleken, dat het aantal te vervoeren troepen belangrijk hoger ligt dan aanvankelijk was becij ferd. Of houdt deze Inscheping verband met de enkele dagen geleden door Sukarno geuite els, dat de Nederlandse troepen zo spoedig mogelijk uit Indonesië moeten verdwijnen? Het zou niet de eerste maal zijn, dat Nederland met opoffering van eigen be langen zich overmatig haast om de wereld toch maar vooral van zijn good will te overtuigen! C.G.T. tegen Moch STAKING GEPROCLAMEERD. Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond C.G.T. heeft alle Parijse arbeiders opgeroe pen hedenmiddag in staking te gaan in protest tegen de benoeming van de socialist Moch als kabinetsforma teur. Moch zal vanmiddag zijn program voor de Nationale Vergadering uiteen zetten. In kringen van de communistische partij wordt vrklaard, dat de arbeiders ..waarschijnlijk" morgenochtend weer aan het werk zullen gaan, maar dat ae vakbond eventueel tot een langere staking zou besluiten. Volgens de verklaring van de C G.T. geldt de staking tevens ter ondersteu ning van de eis tot een duurtetoes.ag van 3.000 francs, een herstel van het vrij onderhandelen tussen werkgevers en de vakibonden en de vorming van een „regering van democratische een heid", d.wz. een regering waarin ook communisten zitting hebben, EERHERSTEL VOOR AMERIKAANSE COMMISSIE VOOR ATOOMENERGIE. De atoomcommissie van Huis en Se naat in de V.S. heeft met 96 st. een rapport goedgekeurd, waarin wordt ont-iend dat de (grote) commissie voor atoomenergie zioh schuldig zou hebben gemaakt aan „ongelofelijk wanbeheer". ZACHT OVERDAG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk koude nacht en ochtend en jnet opnieuw op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Later op de nag echter pericden van zonneschijn en voor de tijd van het jaar hoge middag- temperaturen. Langs de kust 2wakke tot matige Zuidelijke wind, elders meest zwakke wind. (Opgemaakt te 10 uur). 14 October. Zon op: 7.02 uur; onder: 17.50 uur. Maan op: 21.41 uur; onder: 15.02 uur (15/10 L. K.) Hoogwater te Katwijk te 7.15 en 19 33 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Overal grote geestdrift! H.M, Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn gister eerst met buitengewoon grote geestdrift in het dorp Den Ham ontvangen. Langs de wegen had zich een compacte men senmenigte verzameld, die op enthou siaste wijze blyk gaf van haar vreug de over dit bezoek. Voor de Ned. Herv Kerk hield de Koninklijke stoet stil, waarna burge meester G. Bramer namens de ingeze tenen zijn vreugde en dankbaarheid uitsprak over dit Dezoek. Het dochtertje van de burgemeester bood H.M. de Ko ningin namens de ingezetenen een prachtige, ouderwetse, tinnen koffiekan aan, waarna zij Z.K.H. Prins Bernhard een oude koperen vijzel met stampei- offreerde. Te Almelo werd het Koninklijk Paar verwelkomd door burgemeester mr J. M. Ravesloot. Vervolgens werd onder grote belangstelling een tocht gemaakt door de stad. Op het Marktplein wer den door de leden van de Almelose volksdansgroep „De Korenaer" volks dansen uitgevoerd. Daama volgde een noenmaal in de Sociëteit, waar verschillende vooraan staande personen uit Almelo mede aan zaten. Vervolgens werd de tocht voort gezet in de richting Tubbergen. Onder weg werd nog een bezoek gebracht aan het Rosarium, waar het voorlopige oor logsmonument van Almelo staat opge steld. Hier legden burgemeester mr J M Ravesloot en de Commissaris der Koningin ii- B. G. M. Ridder de Van der Schueren een krans bij het monu ment, waar de nabestaanden van de omgekomenen waren opgesteld. In de buurtschap Mariaparochle was een erepoort opgericht Door een op schrift werd hier het Koninklijk Paar een welkom in de gemeente Tubbergen toegeroepen. Langs de weg stonden de schoolkinderen der buurtschappen Ma- riaparochie, Aalbergen en Geesteren. al len met Oranje getooid, opgesteld, ter wijl de muziekverenigingen der drie buurtschappen zich lieten horen. In het hart der gemeente stonden de school kinderen uit het dorp en de buurtschap pen Fleringen en Manderveen, terwij] Nobelprijs voor de vrede VOOR LORD BOYD ORR. De Nobelcommissic van het Noorse parlement heeft voor dit jaar dc No belprijs voor de vrede toegekend aan de Britse geleerde lord Bo.vd Orr, die tot voor anderhalf jaar directeur-ge neraal was van dc voedsel- en land bouworganisatie van de V.N. (F.A.O.) De prijs bedraagt ongeveer 105.000 gulden. Lord Boyd Orr is 69 jaar. Hij besteedt zijn meeste tijd aan het beheer van zijn drie boerderijen in Schotland. In 1914 zag hij af van een medische loopbaan en begon hij een studie te maken van dierenvoeding. Tot dat doel stichtte hij in Aberdeen het wereldberoemde Ro- wett-instituut. Later concentreerde hij zich op de menselijke voeding. Op dit gebied heeft hij voor de Ver. Naties be langrijk werk verricht. Lord Boyd Orr heeft de regeringen van alle landen ter wereld verzocht haar medewerking te verlenen voor de uitvoering van zijn plan, dat er in voorziet de productie van levensmid delen over de gehele wereld te ver dubbelen. „De uitvoering van mijn plan", aldus verklaarde lord Boyd Orr in zijn wo ning te Brechin in Schotland, nadat hij had vernomen, dat hem de Nobel prijs wds toegekend, „zal de volkeren der wereld tevreden stellen, die thans in opstand komen tegen hun honger en armoede. Er kan slechts een duurzame vrede heersen, indien honger en gebrek worden vervangen door overvloed cn welvaart". Ten slotte verklaarde lord Boyd Orr nog, dat het bedrag van zijn pry's in zijn geheel zal worden besteed voor zyn streven, de wereld vrede te bren gen". ATTLEE. BEVIN EN MORRISON BERAADSLAAGDEN OVER VERKIEZINGSDATUM. Attlee. Bevin en Morrison hebben gisteravond gedurende ruim een uur beraadslaagd over het vaststellen van de datum der verkiezingen in Groot- Brittannië. Zoals bekend, zouden deze verkiezin gen in het voorjaar van 1950 worden gehouden, doch het wordt niet uitge sleten geacht dat zij neg dit Jaar zul len plaats vinden. Tijdens het bezoek aan Nijverdal, maak ten H.M. koningin Juliana en ZJK.H. Prins Bernhard een wandeling door de stad in gezelschap van de burgemeester, Ed. C, Witschey. ook de muziekverenigingen der buurt schappen speelden De belangstelling was overal zeer groot. Voor het gemeentehuis stonden gees telijke en wereldlijke autoriteiten uit de gemeente om hun opwachting te ma ken. De burgemeester van Tubbergen, de heer Kolenbrander heette hier het Koninklijk Paar welkom. Een paar schoolkinderen in Twentse klederdracht boden namens de gemeente een zwaar zilveren serveerblad aan. Ook in de buurtschap Vasse waren de schoolkinderen der buurtschappen yas- se, Reutum en Mander opgesteld. Van Tubbergen ging de tocht via Ootmarsum naar Oldenzaal. Langs de met vlaggen en erepoorten versierde straten hadden zich duizenden belang stellenden opgesteld en juichten de hoge bezoekers luide toe Op de markt stapte het Koninklijk echtpaar uit de auto, terwijl de Kon Muziekvereniging „Semper Crescendo" het Wilhelmus speelde. Aan Hare Majesteit werd een fraai bouquet orchideën aangeboden. Vervolgens maakten burgemeester G. H. P. Bloemen en anderen hun opwach ting. Prins Bernhard deelde de burgemees- tor mede, dat hij spoedig nog eens naar Oldenzaal hoopt terug te keren om de historische gebouwen en kunstschatten te bewonderen. Te Hengelo, dat hierna bezocht werd, had zich eveneens een menigte van dui zenden kinderen en volwassenen ver zameld. Het Koninklijke Paar werd ont vangen door burgemeester mr J. A. H- J. van der Dussen Namens de Stichting 19401945 bood een tweetal kinderen bloemen aan. De burgemeester schetste de ver woesting der stad en de wederopbouw- plannen. Reeds is een nieuw stratennet met moderne verlichting verwezenlijkt. Hij verzocht de Koningin deze mo derne verlichting te willen ontsteken. Duizenden schoolkinderen brachten daarna het Koninklijk Echtpaar een zanghulde. Vervolgens vertrok het gezelschap naar Enschedé. Daar juichte bij het Stadhuis een grote menigte de Hoge Bezoekers luide toe. H.M. de Koningin en ZJK.H. Prins Bernhard inspecteerden de erewacht van manschappen van de luchtstrijd krachten. Een padvindster bood H.M. de Konin gin bloemen aan. De leden van de ge meenteraad van Enschedé en vele ge nodigden uit omliggende gemeenten wer den aan het Koninklijk Paar voorge steld, waarna de burgemeester van En schedé, de heer M. van Veen. aan HM. de Koningin een fraai uitgevoerd album aanbood. In dit album zijn tientallen foto's, die in beeld een zo ruim moge lijke indruk geven van het gemeentelijk, maatschappelijk, industrieel, kerkelijk en verenigingsleven in Enschedé. Vier muziekcorpsen en 6 marmenzang- koren brachten vervolgens het „Domine Salvam Fac" ten gehore, waarna de dui zendkoppige menigte spontaan het „Wil helmus" zong. Na een rijtoer vertrok het Koninklijk Paar via Lonneker naar het vliegveld Twenthe. Vandaar vertrdkken de. Hoge Bezoekers met de Dakoto PHPBA, het toestel van de Prins, die zelf het toe stel bestuurde, naar Soesterberg. Grotewohls program aanvaard De formaliteiten der regeringsvorming in Oost-Berlijn werden gisteravond af gesloten, toen president Pieck in zijn re sidentie, het Rococo-paleis Hohenzol- lern in het centrum van de Berlijnse arbeiderswijk Pankow. de leden der re gering had beëedigd. Tevoren had zich in enkele uren het debat over Grote wohls regeringsverklaring afgespeeld. Er werd daarbij niet gedebatteerd. Van elk der partijen sprak één lid om zijn volledige instemming met Grote wohls program te betuigen. De enige spreker die kennelijk tussen de regels van zijn betoog door de eenheidspartij wilde critiseren. was de christelijke af gevaardigde Rohner. Zijn partij, de CDU, beschouwde vrijheid van het individu en rechtszekerheid als de voornaamste voor waarden, die de nieuwe staat te vervul len heeft, zei hij. In verband daarmee vroeg hij van de regering ook een „grootmoedige amnestie voor economi sche en politieke delicten". Daarnaast bepleitte Rohner tolerantie tussen de partijen. Ook in de verhouding tot West- Duitsland wilde hij deze tolerantie toe gepast zien. Hij vroeg van de eenheids partij voorts, dat zij de geest, waarin het blok der partijen tot stand was gekomen, ook op het schoolwezen zou toepassen en dat deze geest niet langer door plaat selijke partijfunctionarissen ongedaan zou worden gemaakt. De goedkeuring der regeringsverkla ring en de erkenning der regering ge schiedde met algemene stemmen en toe juichingen. In Berlijn heeft de raad der Evange lische kerken in Duitsland een verkla ring gepubliceerd, waarin het optreden van twee regeringen in Duitsland een gevolg van de onenigheid tussen de be zetters wordt genoemd. De raad ver wacht van beide regeringen, dat zy al les zullen doen om de staatkundige een heid van Duitsland te herstellen. De Westberlijnse leiders, die hebben aangedrongen op aansluiting van hun stadsdeel bij de federatie van Bonn zijn door de drie Westelijke commandanten ontvangen. De commandanten hebben gesuggereerd, dat de ontwerp-grondwet voor Berlijn zou worden herzien, ten einde haar aan te passen aan de grond wet van Bonn. Het ontwerp voor Ber lijn, dat vorig jaar gereed kwam. is veel vooruitstrevender dan de grondwet van Bonn en eist socialisatie van de voor naamste industrieën. De Berlijnse CDU heeft onlangs de mening geuit, dat deze afwijking van de veel liberaler grondwet van Bonn niet kan worden gehandhaafd en het West berlijnse stadsbestuur schijnt naar aan leiding van dit meningsverschil een pe riode in te gaan, waarin de samenwer king der partijen zwaar op de proef wordt gesteld. Wat de critiek op de fi nanciële en economische toestand van West-Berlijn betreft, hebben de com mandanten verklaard, dat de urgentie van financiële hulp ten volle wordt er kend. Geallieerde deskundigen hebben enkele dagen geleden gerapporteerd, dat Berlijn dringend een credlet van meer dan een milliard mark nodig heeft om het kwart millioen werklozen geleide lijk weer aan het werk te kunnen krij- In de Franse sector van Berlijn heeft een aantal jeugdige personen het kan toor van de socialistische eenheidspartij aangevallen. Toen de politie ter plaatse kwam, wa ren de meeste jongelui verdwenen, maar er konden er nog 18 worden gearres teerd. Er is politiebewaking bij het kan toor geplaatst. ACHESON ZEGT: SCHIJN- REGERING! De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn persconferentie verklaard, dat de nieuwe Oostduitse regering „van achter de schermen gedicteerd wordt, niet door het volk van de Russische zone. maar door de communistische partij, die haar orders uit Moskou ontvangt". De rege ring berust niet op vrije verkiezingen. „Blykbaar zijn de nieuwe regering en haar Russische meesters bevreesd de uitspraak van de bevolking van de Rus sische zone te riskeren", aldus Acheson. „De regeringen van Amerika en de ver bonden landen laten zich door de ge beurtenissen in Berlijn niet bedreigen of uit haar koers brengen en bleven haar volledige steun geven aan de re gering van Bonn bij haar streven een werkelijk vrij en democratisch Duits land te stichten". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli De Avonturen van Panda Morgen begint Panda een nieuwe serie avonturen, ditmaal in samen werking met een meester-gids. Gezien de belangstelling welke Panda bij oud en jong geniet, lijkt het ons overbodig er de bijzondere aandacht voor te vragen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De vrede met Oostenrijk De plaatsvervangers van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken zijn gis teren opnieuw bijeen geweest voor be spreking van het vredesverdrag met Oostenrijk, doch zij maakten slechts kleine voortgang ten aanzien van één technisch punt. namelijk classificatie van de oliegebieden in Oostenrijk. In diplomatieke kringen te New York verwondert men zich over de onderling afwijkende verklaringen van Bevin en Acheson over de besprekingen, Bevin heeft n.l. bij zyn terugkeer uit Amerika te Southampton verklaard, dat bij deze besprekingen slechts weinig voortgang was gemaakt. Dean Acheson zou echter, volgens een mededeling van Tom Gonnally, de voorzitter van de se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, op een besloten bijeenkomst van de commissie melding gemaakt heb ben van ..aanzienlijke vooruitgang". Acheson zou er aan toegevoegd hebben, dat de kwestie van de Donauschesp- vaart. de herstelbetalingen en de eigen dom van Duitse activa in Oostenrijk nog geregeld moesten worden. Acheson had verder volgens Connally verklaard, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie informeel overeengekomen waren, dat aan Oostenrijk zijn grenzen van voor de I oorlog, „zoals ze waren voordat Hitier binnenviel", gelaten zouden worden. Engeland's politieke situatie j CRIPPS BLIJFT OPTIMISTISCH. Op een persconferentie heeft de Brit- I se minister van Financiën, sir Stafford 1 Cripps. medegedeeld, dat er na de de valuatie van het pond sterling belang rijke tekenen zyn van een wijziging ten goede ten aanzien van de orders, die uit het dollargebied worden ontvangen. Sprekende over de Britse industrie, zeide de minister, dat het op dit ogen blik onmogelijk was een enigszins vol ledig beeld te krijgen van de uitwer king der devaluatie op de exporthan- del. Het zal nog wel enige maanden duren, alvorens uit de cijfers der wer kelijke verschepingen kan worden op gemaakt, in hoeverre van de nieuwe toe stand nartij werd setrokken. Sir Stafford deelde mede, dat de Brit se Industriële productie, zonder de bouwindustrie. in het eerste halfjaar van 1949 36 procent groter wfts dan in 1938 en noemde dit „goed". Van de grote industriële landen gaf slechts Zweden een grotere toeneming der productie te zien. Vergeleken met 1946 gaf de ge middelde productie in de laatste twaalf maanden een toeneming van iets meer dan 25 procent te zien. De minister verdedigde zijn voorspel ling. dat door de devaluatie de kosten van levensonderhoud in Engeland tegen het einde van het jaar met slechts on geveer één procent gestegen zullen zijn. Er was. afgezien van het brood, geen reden voor enige onmiddellijke verho ging van de kleinhandelsprijzen van voedsel als gevolg van de devaluatie. Hij voorspelde echter nog, dat in de Iood van het volgend jaar mogelijk de prijzen van nog enige levensmiddelen zullen stijgen, waardoor de huishoud- rekening met enkele procenten verhooed zou worden. De verhoging van de prij zen van ingevoerde metalen en grond stoffen. als gevolg van de devaluatie, zou geleidelijk aan de prijzen van goederen als kleding en keukenuitrusting doen stijgen, zo zeide hij. MOTIE TEGEN LABOUR. Op de jaarlijkse conferentie van de Britse conservatieve partij is met al gemene stemmen een resolutie aange nomen, waarin de economische politiek van de Labourregering en de devaluatie van het pond worden veroordeeld. Dc conferentie werd door 4500 perso nen bijgewoond. Anthony Eden verklaarde dat de val, die in elk geval pijnlijk zal zijn, ca tastrofaal zal worden als niet onmid dellijk een andere koers wordt ingesla gen. Labour had te veel tijd besteed om de welstand te vernietigen en te wei nig om hem te scheppen. De conservatieven konden niets be loven dan een moeilijke tijd en hard werken om de toestand te verbeteren. Oliver Lyttleton. een vooraanstaand lid van de partij, zei dat de partij zich voorstelt zoveel mogelijk de reeds ge nationaliseerde industrieën en diensten aan het particulier initiatief terug te geven. Waar denationalisatie niet moge lijk was, zou worden gereorganiseerd. Zuivering in Tsjecho-Slowakije houdt aan DE KERKSTRIJD. Het Tsjechoslowaakse regeringswets ontwerp tot overneming van het be heer over de kerken door de staat, zal morgen met groot „ceremonieel" door de Nationale Vergadering worden aange nomen en een deel van de behande ling zal per radio worden uitgezonden. De massa-arrestaties van midden standers zijn intussen voortgezet. Wes telijke diplomaten achten het veelbe tekenend. dat de arrestaties volgen op het prcces-Rajk en voorafgaan aan ae inwerkingtreding van de kerkwet, die de strijd tussen kerk en staat cp een hoogtepunt zal brengen. Uit Slowakije is een voorstel geko men om de Bijbelvertalingen aan nieu we vereisten aan te passen. In een Protestants kerkorgaan sohryft dr Van- co een commentaar over een nieuwe vertaling van het nieuwe testament, waarin hij bezwaar maakt tegen het woord „koning". Men moet zich er van bewust zijn, dat de Bijbel moet wor den vertaald in woorden, die aanvaard baar zijn in een koninkrijk, een repu bliek of elke andere staatsvorm", aldus dr Vanco. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Praag heeft medegedeeld, dat de Amerikaan Field in Tsjecho- Slowakye verdwenen is. By het proces- Rajk werd Field een „meester-spion" genoemd. Rajk, de vroegere Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde toen, dat Field in 1941 contact met hem opgenomen had Rajk noemde Field „het hoofd van de Amerikaanse geheime dienst voor centraal- en Oost- Europa. Rajk zou later in dienst van de Amerikaanse inlichtingendienst ge nomen zijn. De woordvoerder der am bassade zeide nog. dat men meende, dat Field in Mei uit Zwitserland Tsje cho-Slowakije binnengekomen was en zich naar Bratislava had begeven. Sindsdien had men ieder spoor ver loren. TEGEN LIJFSTRAFFEN IN BEHEERDE GEBIEDEN. De beheerschapscommissie der Ver enigde Naties heeft gisteravond beslo ten de Algemene Vergadering te verzoe ken een beroep te doen op België, Groot- Brittannië en Australië om de toepas sing van lijfstraffen in de door deze staten beheerde gebieden af te schaf fen. Voorts besloot de commissie de rege ringen der genoemde landen aan te be velen alle vormen van wetgeving, wel ke betrekking hebben op de beheerde gebieden, die in strijd zijn met de be ginselen, neergelegd in het Handvest der Verenigde Naties en in de overeen komsten gesloten met betrekking tot de afhankelijke streken, te doen vervallen. De resolutie, waarin deze beide aan bevelingen waren opgenomen, is met negen en dertig tegen twee stemmen, bij vier onthoudingen, aangenomen; zij werd heftig door de vertegenwoordigers van Groot-Brittannië en van de Zuid- af rikaanse unie bestreden. Het 850 ton metende peilschip „John Biscoe" is uit Southampton vertrokken, voor een reis naar de Zuidpool. Het doel van de reis is het Stonington eiland, waar 11 natuurkundigen zijn geïsoleerd. In het voorjaar heeft het schip ook al een poging gedaan het eiland te berei ken. Deze poging mislukte door het pak ijs. Nu zal men trachten de natuurkun digen per vliegtuig van het eiland af te halen. De kratten, waarin de beide vliegtuigen zich bevinden, worden aan boord van de „John Biscoe" gehesen. De Italiaanse koloniën De uit 21 landen bestaande subcom missie, gevormd door de politieke com missie van de VN, heeft met 18 tegen 3 stemmen in principe besloten, dat Libye zo spoedig mogelyk, maar niet later dan 1 Januari 1952 onafhankelijk moet worden. De Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije, die onmiddellijke onafhankelijkheid wilden, stemden tegen. De subcommissie nam met 17 stem men voor, bij 4 onthoudingen, het voor stel aan, dat, wanneer de VN eenmaal een definitieve beslissing hebben geno men, Engeland en Frankrijk als de be sturende mogendheden onmiddellijk maatregelen zullen treffen om de sou- vereiniteit en alle nodige staatsbevoegd- heden aan de nieuwe staat Libye over te dragen. Rusland, Polen, Tsjecho-Slo wakije en Guatemala onthielden zich. Tevoren had de subcommissie het principe van onafhankelijkheid voor Libye met algemene stemmen aanvaard, doch een Russisch voorstel tot onmid dellijke onafhankelijkheid verworpen met 8 tegen 6 stemmen, bij 7 onthou dingen. Voor stemden Rusland. Polen. Tsjecho-Slowakije, Egypte, Irak en Ethiopië. BELGISCHE ECONOMISCHE MISSIE BEËINDIGT HAAR WERKZAAMHEDEN. Na het werk van de Belgische eco nomische missie te Washington gron dig te hebben bestudeerd, heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken. Paul van" Zeeland, tijdens zijn jongste verblijf in de Verenigde Sta ten. besloten, dat deze missie haar werkzaamheden per 1 October 1949 zal beëindigen. De afwikkeling zal te Brussel worden voortgezet. Hierdoor konden aanzienlijke bezuinigingen tot stand worden gebracht. Te Washinton zal onder leiding van Jaspar een beperkte missie, belast met vraagstukken, die met het nlan-Mars- hall verband houden, blijven werken. MONTGOMERY IS ZEER OPTIMISTISCH. Veldmaarschalk Montgomery, voor zitter van de commissie van stafchefs der West-Europese unie, heeft in een toespraak te Londen verklaard, dat hij optimistisch is over de toekomstige coöperatie en integratie der unie. „Wij hebben opmerkelijke vorderin gen gemaakt, veel meer dan men nor maal in vredestijd moge1"'- zou ach ten. Wy hebben resultaten bereikt, die 15 a 20 jaar geleden onmogeliik zouden hebben geschenen op d°ze internatio nale basis". Van het begin af aan was er steeds vciledige overeenstemming geweest betreffende de fundam°ntele c)rat°e'sche opvattingen over de defen sie der unie. DE AMERIKAANSE VLOOT. Admiraal Conolly, commandant van de Amerikaanse Oost-Atlantische en Middellandse-Zeevloot heeft voor de huiscommissie voor de strijdkrachten verklaard, dat AmeHka minder schepen bezit dan het In geval van oorlog alleen al in Europa nodig zou hebben.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1