West-Berlijn contra Oosf-Berlijn Angst en tragiek in Tsjecho-Siowakije T. N. I. oefent pressie op R.T.C.-besprekingen Flagrante schendingen van van Royen-Rmn-overeenkomst WEERBERICHT fï v 88ste Jaargang MAANDAG 10 OCTOBER 1949 00 No. 26816 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 Arrestaties houden nog aan In de „correctieve werkkampen" al dus meldt Reuters correspondent te Praag, komen nog steeds nieuwe ge hangenen binnen. Voor honderden ge zinnen te Praag is deze week er een van angst, en tragiek geweest, aldus de correspondent. Velen uit de zakenwe reld en het vrije beroep, als advocaten, dokters, slagers, drogisten en bakkers werden gearresteerd. In Praaig alleen zouden, volgens mededelingen uit de eerste hand, vele honderden van deze kapitalistische restanten" opgepakt en na een kort verhoor direct naar de kampen gedirigeerd zijn. De zuivering zou, naar uit berichten van buiten de hoofdstad gebleken was, in het gehele land zijn uitgevoerd. Te Brno, een in dustriestad en hoofdstad van Moravië. kregen de gezinnen van gearresteerde mannen opdracht hun huizen te ver laten om plaats te maken voor arbei ders. De uitgewezenen kregen geen an dere keus dan naar de verlaten grens gebieden, waaruit in 1945 en '46 drie imillioen Duitsers verdreven zijn, te verhuizen. In Praag zou eenzelfde pro ces gaande zijn. De door communisten beheerste gemeenteraad heeft voortdu rend er op aangedrongen de stad van niet-arbeiders te zuiveren om de in dustrie-arbeiders betere huisvesting te verschaffen. De verwijzing naar de kampen, zo schrijft Reuters correspon dent verder, geschiedt op last van com missies van drie leden, gekozen uit communistische leden van plaatselijke besturen. Gelijktijdig met de zuivering van de middenstand zijn er zuiverin gen geweest op de departementen en onder de plaatselijke autoriteiten en de communistische partij zelf. Communis ten, die de ene dag nog belangrijke functies bekleedden in het openbare leven, waren de volgende dag, zonder dat hiervoor een verklaring gegeven werd, verdwenen. De partijpers heeft telkens weer de leden gewaarschuwd steeds meer op hun hoede te zijn voor „de vijand", zo besluit Reuters corres- ipondent. Volgens communistische bronnen te Praag hebben de arrestaties in Tsje- oho-Slowakije plaats naar aanleiding van de ontdekking van een uitgebreide ondergrondse organisatie, het ernstig ste tot nu toe ontdekte complot. De autoriteiten en de plaatselijke pers hebben nog steeds gezwegen. De vorige maand is te Hradec Kralo- ve een wapenopslagplaats ontdekt en er hebben schietpartijen in het land plaats gehad. Mogelijk houden de - arrestaties ver band met Tito-sympathieën. Volgens de „Observer" behoren Anto- Moch komt naar voren De Franse socialistische leider Jules Moch heeft op uitnodiging van presi dent Aunol zich belast met de taak, na te gaan in hoeverre hij steun zal krijgen als toekomstig premier. Moch was minister van Binnenlandse Zaken ln de regering Queullle, die deze week aftrad. Moch verklaarde tegenover de jour nalisten, dat- hij zou proberen de ver schillende coalitie-partijen tot een com promis te brengen over de loonkwestie, die oorzaak was van het aftreden, van Queuille, Het dilemma is aan de toenemende ontevredenheid onder de arbeiders te gemoet te komen, zonder een Infla- tionalistische beweging te veroorzaken, waardoor de precaire stabiliteit van de valuta, in de afgelopen acht maanden verkregen, ondermijnd zou worden. Naar men zegt, stelt Moch zelf een kleine bonus voor de laagste lonen voor en wederinvoering van de subsidie op levensmiddelen en het bespoedigen van het vrijelijk sluiten van collectieve ar beidsovereenkomsten tussen werkne mers en werkgevers. In dit geval zou de regering uiteindelijk de verantwoorde lijkheid voor het loonpeil laten varen. EEN SLAG IN DE LUCHT. Yoean beveelt arrestatie communistische leiders. De yoean, het kabinet van de Chinese nationalistische regering, heeft besloten de arrestatie te bevelen van Mao tse toeng, voorzitter van de nieuwe com munistische regering, generaal Tsjou en lai, waarnemend minister-president, en mevrouw Soen yat sen, weduwe van de stichter der Chinese republiek. Hun namen staan op de lijst van 85 communisten of met het communisme sympathlserenden. Chinese kringen te Hongkong ver wachten de val van Kanton binnen een week of tien dagen. „De derde wereldoorlog is reeds be gonnen en het nulitairisme van de communistische internationale zal slechts voorkomen worden, wanneer de democratische naties ingrijpen", zo heeft Tsjang kai sjek in een boodschap ter gelegenheid van de 38ste verjaardag van de stichting der Chinese republiek gezegd. „De Verenigde Staten.'' zo besloot Tsjang. „kunnen hun internationale verantwoordelijkheid niet ontlopen." nin Zapotocky, minister-president, en Klement Gottwald, president van Tsjeoho-Slowaküe, tot vier vooraan staande Tsjechoslowaakse regerings personen, die, naar men aanneemt, „het vertrouwen van Moskou hebben verloren." De andere twee zijn volgens dit bericht Vlado Clementis, minister van Buitenlandse Zaken, die zich thans te Lake Success bevindt, en Vaclav No- sek, minister van Binnenlandse Zaken. Te Praag lacht men echter om dit berioht. .Waarmee 't nog niet is tegen gesproken! Da sportieve 91-jarige Zweedse vorst, die geruime tijd ziek is geweest, is thans weer hersteld. Hij voelt zich zelfs zo goed, dat hij aan een eendenjacht heeft deelgenomen. Koning Gustaaf tijdens de jacht te Drottningholm. Verkiezingen in Oostenrijk OUDE COALITIE ZAL BLIJVEN. De verkiezingen in Oostenrijk zijn kalm verlopen. Er is goed gestemd. De officieuze uitslag luidt: Volkspartij 77' zetels (85); Socialisten 67 zetels <76); Onafhankelijker 16 ze tels; Linkse blok, waaronder commu nisten 5 zetels (4). Totaal 165 zetels. Tussen haakjes de vroegere stemver houding. De partij der „onafhankelijken" feitelijk een voortzetting der oude Nazi partij, heeft het verder gebracht dan aanvankelijk werd aangenomen. De Volkspartij (R.K. van karakter) heeft de absolute meerderheid verloren, doch zal de coalitie met de socialisten wel handhaven, welke combinatie over een grote meerderheid beschikt. Het kabinet zal. zoals gebruikelijk is, zijn ontslag aanbieden. De regionale uitslagen luiden als volgt: Wenen: Volkspartij 17 zetels, Socia listen '24, Onafhankelijken 2. linkerblok 3 zetels. Ned er-Oostenrijk (Sovjetzone) Volkspartij 20 zetels, Socialisten 14, On afhankelijken 1, linkerblok 1; Boven- Oostenrijk (deels Sovjet-, deels Ame rikaanse zone). Salzburg (Amerikaan se), Tyrol en Vorarlberg (Franse zone) Volkspartij 21 zetels; Socialisten 12; Onafhankelijken 8; linkerblok geen. Styrië, Karinthië (Engels) en Burgen- land (Sovjetzone) Volkspartij 19 ze tels; Socialisten 17; Onafhankelijken 5; linkerblok 1. Verkiezingen in Engeland aanstaande? De Britse minister van gezondheids zaken. Aneurin Bevan, heeft in een toe spraak te Byker on Tyne verklaard, dat de algemene verkiezingen „binnen zeer korte tijd op een datum die ik mij niet voorstel te noemen" plaats zullen heb ben. Bevan wenst, naar men zegt, nog dit najaar algemene verkiezingen, hoewel de regeringstermijn pas in Juni van het volgende jaar afloopt. Men is van oor deel, dat de premier met het oog op de economische crisis tot een eerdere ont binding van het parlement zal over gaan. Kip met gouden eieren wordt geslacht. Gevaarlijk spel! BIJNA NERGENS MIST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koudere nacht met bijna nergens mist meer. Morgen overdag enkele overdrij vende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke, later meest matige Zuid-Oostelijke wind. Iets lagere mid dagtempera turen. 11 OCTOBER. Zoen op: 6.57 uur; onder: 17.56 uur. Maan op: 19 12 uur; onder: 11.57 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 5.20 en 17.33 uur. D-t nummer bestaat uit acht pagina's. (Van een bijzondere medewerker te Batavia). In het overzicht, dat wij onlangs van de situatie in Oost-Java hebben gege ven, schreven wij o.m. dat de binnen gedrongen TNI eenheden een ongeoor- •oofde actie voeren met het doel de besprekingen ter R.T.C. te beïnvloeden. De T.N.I. is er op uit het bedrijfsleven murw te maken, zo murw, dat de Ne derlandse delegatie in Den Haag ten slotte geheel voor de Republikeinse economische eisen zal zwichten. In een verslag van het Depart, van Econ. Zaken over Oost-Java vinden wij onze mening volkomen bevestigd. Dit officiële overzicht zegt oun.: Vooral in de residenties Malang en Surabaja maakten de TNI en de niet officiële Republikeinse strijdkrachten en benden misbruik van het „staakt het vuren" door op te dringen naar te voren nimmer ingenomen posities en gebieden, op de voet gevolgd door schaduwbesturcn. Doordat de Neder landse troepen zich overeenkomstig de nieuwe bepalingen onthielden van gewapend optreden, kon deze ont wikkeling, welke een flagrante schen ding is van de Van RoyenRum overeenkomst, practisch ongestoord plaats vinden. Het opdringen van de gewapende eenheden en het schaduwbestuur maak te de indruk te geschieden volgens een voorbereid en centraal geleid plan en houdt een ernstige bedreiging in voor de Negara Djawa Timur Voor buiten staanders is het moeilijk hierin de geest van wederzijdse goede gezindheid van het inter-Indonesische-gesprek te Djokja en Batavia te herkennen. De Re publikeinen buiten het „staakt het vu ren", dat van Nederlandse zijde zo strikt wordt nageleefd, uit voor het behalen van politieke winst en voor het onbestuurbaar maken van belangrijke delen van de Negara Djawa Timur. Eén en ander had tot gevolg, dat een gevoel van onzekerheid voor de toe komst zich van grote groepen der be volking meester maakte. Wordt Oostzaan een tweede Texas? OLIEBORINGEN TOT 3000 METER. Tussen de Nederlandse Aardolie Maatschappij en de kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente te Oostzaan is een contract afgesloten, dat de Aardolie Mij het recht geeft op een perceel land van de kerkvoogden, gelegen tussen Oost zaan en Zaandam, boringen te verrich ten. Binnenkort zullen op dit terrein in stallaties verrijzen welke het mogelijk maken boringen tot de respectabele diepte van 2800 tot 3000 meter te ver richten. De vraag is nu, wordt dé Zaanstreek een tweede Texas? Eervol ontslag aan mr J. C. baron Baud ALS PARTICULIER SECRETARIS VAN H.M. DE KONINGIN. Het heeft HM. de Koningin behaagd met ingang van 1 November 1949 haar particulier secretaris en Kamerheer in b.d. mr J. C. baron Baud eervol ont slag als zodanig te verlenen, onder dank betuiging voor de vele en belangrijke diensten, gedurende een lange reeks van jaren aan het Kon. Huis bewezen en hem te bepoemen tot Hr. Ms. grootof ficier in speciale dienst. Voorts de raad-adviseur van haar Huls op zijn verzoek eervol ontslag te verle nen als lid en voorzitter van de raad van beroep voor het personeel der Kon. hofhouding en als zodanig te benoemen mr J. C. baron Baud voornoemd en ten slotte op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen aan de Kanselier der Kon. Huisorden, mr G. C. D. baron van Har- denbroek en als zodanig te benoemen mr J. C. baron Baud voornoemd. SELDEN CHAPIN 13 OCTOBER NAAR ONS LAND. De nieuwbenoemde ambassadeur der Ver. Staten in Nederland, Selden Cha- pin zal met de Veendam op 13 October uit New York vertrekken. De heer Oha- pln zeide: „Het is geen overdrijving als ik vertel dat ik zeer verheugd ben naar Nederland te gaan." VOORTAAN GEEN KANS MEER. Na de roofoverval op het postagent schap Driehuis-Velzen hebben enkele ingezetenen gelden bijeengebracht en daarvoor een alarminstallatie gekocht, welke de kantoorhoudster is aangeboden. Voor rovers betekent dit: geen kans meer Sovjets vooreerst gematigd Tienduizenden Berlijners. voor een groot deel uit de Sovjetsector van Berlijn, hebben Zaterdagmiddag in een door het Westelijke stadsbestuur bij- eengéroepen betoging geprotesteerd te gen de vorming van de door de com munisten beheerste regering voor Oost- Duitsland. Tevoren had de West-Ber- lijnse gemeenteraad in een bijzondere zitting het besluit genomen een appèl aan de Westelijke geallieerden te rich ten met het verzoek de volledige aan sluiting van West-Berlijn bij de West- Duitse federatie met het oog op de gewijzigde omstandigheden opnieuw te overwegen. Bij de vorming van de fe deratie van Bonn hebben de geallieer den het Duitse verzoek tot opneming van Berlijn als twaalfde bondsland af gewezen, ten einde de mogelijkheden van een verstandhouding met het Rus sische bestuur in Berlijn niet te door kruisen. De Berlijnse gemeenteraad heeft voorts telegrammen aan bonds president Heuss en aan de president van de West-Duitse bondsdag gezonden met het verzoek de behandeling van Berlijnse problemen in de Bondsdag te bespoedigen. Hij sprak bovendien als zijn mening uit, dat belangrijke or ganen der federatieve regering ter stond naar West-Berlijn zouden moeten worden overgebracht. Verwacht wordt, dat morgen, wan neer beide kamers van het Oost-Duitse parlement gezamenlijk zullen bijeen komen voor de verkiezing van een staatspresident het Sovjet-militaire be stuur officieel mededeling zal doen van zijn nieuwe verhouding tot het Duitse bestuur. De verhouding der Russische bezet ting tot de Duitse regering zal for meel van andere aard zijn als de ver houding tussen Bonn en geallieerde I hoge commissie. De Russen willen na- 1 melijk naar de'vorm de Oostelijke re gering een grotere mate van zelfstan digheid geven. Zij zullen een Oost- Duitse regering erkennen en gezant Semjonov tot hun vertegenwoordiger bij deze regering aanstellen. Het Sovjet-Russische militaire be stuur zal, naar wordt aangenomen, bij deze gelegenheid als zodanig worden opgeheven. De Sovjet-Russische bevel hebber maarschalk Tsjoeikov zal zich voortaan beperken tot het commando der bezettingstroepen. In Oost-Berlijn zijn de Russen reeds begonnen met de uitvoering van maatregelen tot ophef fing van districtskommandanturen. Se dert lang is in de zone de terugtrek king dezer troepen in afgezonderde kwartieren bezig, waardoor wordt aan gestuurd op een „onzichtbare bezet ting". Verwacht wordt dat dit proces thans in versnelde mate Zal worden doorgevoerd. Aangenomen wordt, dat de Sovjets te- gelijk zullen verklaren, dat de staat van oorlog tussen de Sovjet-unie en Oost-Duitsland is opgeheven. In een gisteren gehouden bijeenkomst .van leiders der christelijke partij in de Oostelijke zone werd de scherpste cri- tiek op de capitulatie van de partijlei ding geoefend. Er werd een voorstel ge daan, tot opheffing der partij over te gaan, wanneer de ontwikkeling in de volksrepubliek „verdere Sovjetiserlng" zou betekenen. De Amerikaanse stadscommandant van Berlijn heeft aan het hoofd der ECA-missie in Duitsland bericht, dat voor het herstel van de Berlijnse in dustrie tot h£t peil van voor de blokkade een crediet van 1,2 milliard mark no dig zou zijn. Het aantal Berlijnse werk lozen bedraagt thans 'n kwart millioen. Men zag, dat de infiltratie resulteer de in wetteloosheid en terreur door de massa. Indien niet spoedig een wijziging ten goede in de gang van zaken optreedt, zullen de ondernemers de consequentie van de onhoudbaar wordende toestand aanvaarden en zich uit dit land terug- trekken Nieuw buitenlands kapitaal zal zich verre houden. Het is noodzakelijk, i dat ook de Republiek zich duidelijk realiseert, dat de kip, die de gouden 1 eieren moet leggen, groot gevaar loopt te worden geslacht. Een souvereiniteitsoverdracht zonder gevestigd wettig gezag, deviezen en producten, betekent armoede en on vermijdelijk afglijden naar een com munistische chaos. Er wordt op het ogenblik een zeer gevaarlijk spel ge speeld met de hoogste belangen van Indonesië, waardoor een slagen' van de R.T.C. wal eens waardeloos zou kunnen worden gemaakt. Tot zover dit verslag van het Dep. van Econ. Zaken, Landbouw en Visse rij, dat wel niets aan duidelijkheid overlaat en glashelder de ernstige si tuatie, ontstaan door het optreden van republikeinse militairen na het staakt het vuren" schildert JSÉv\. DE BELGISCHE LIBERALEN EN KONING LEOPOLD. Het hoofdbestuur van het liberale Vlaamse verbond heeft de volgende mo tie goedgekeurd: „Het'hoofdbestuur van het liberale Vlaamse verbond bevestigt nogmaals, dat een rechtmatige en grondwettelijke oplossing van de ko ningskwestie dient te worden nage streefd, betreurt dat ter zake niet vol doende rekening is gehouden met de conclusies van de commissie, die belast werd advies uit te brengen over de ko ninklijke prerogatieven en de taak der openbare besturen, en is de mening toe gedaan, dat, zo tot een volksraadple ging wordt overgegaan, deze geenszins het karakter van een ongrondwettelijke volksstemming mag dragen." GEEN HUISWERK MEER OP DE BELGISCHE LAGERE SCHOOL. Luid juichend verlieten de kinderen Zaterdagmiddag hun scholen in Brussel, toen bekend was geworden, dat Leo Mundeleer, de Belgische minister van onderwijs, huiswerk voor de lagere school had afgeschaft: „in het belang van de gezondheid der kinderen".' Onze Knipselprijsvraag Onze abonnés zijn het antwoord niet schuldig gebleven op de Za terdag schuchter gestelde vraag of wü bij een stand-op-dat-ogenblik van ruim 1560 inzendingen, de 2000 zouden halen! Toen wü hedenmorgen de eind- balans gingen opmaken, bleek het totaal te bedragen, het beste bewys dat dit soort prijsvragen nog steeds bijzonder in de smaak valt. Wü hopen de uitslag as. Zater dag bekend te maken. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIHIIIIIII' PROGRAM ITALIAANS ALGEMEEN VAKVERBOND. Het onder communistische leiding staande algemeen Italiaans vakver bond. dat tussen de 2 en 4 millioen le den telt, heeft bfj de bekendmaking van hét wlnterprogramma de volgende eisen gesteld: loonsverhogingen tot „het ma ximum, dat in iedere sector der econo mie bereikt kan worden", en een 40- urige werkweek met betaling op basis van 48 uur ten einde de 2 millioen werk lozen aan werk te helpen. Voor het eerst erkent de vakbond de noodzakelijkheid van buitenlandse leningen om de ont wikkelingsplannen te kunnen financie ren. Aan het eind van zün congres deed de bond een beroep op de Italiaanse arbei ders. zich met het oog op een „grote economische crisis" te verenigen en zich te verzetten tegen het opleggen van een „politie-staat' dooi de „clericaal reactionaire" democratisch-christelijke regering. Je moet maar durven! Te Leeuwen-Beneden in de Betuwe vond onder grote belangstelling de jaar lijkse dodenherdenking plaats en werd het herdenkingsmonument van het Re giment Stoottroepen onthuld. Een overzicht tijdens de onthulling van het monument door de vertegenwoor diger van HM. Koningin Juliana en ZK.H. Prins Bernhard,, kapitein J. C. Bührmann. AFWEERWAPEN TEGEN DE ATOOMBOM De te Sydney verschijnende „Sunday Herald" schrijft uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat een groep des kundigen uit drie landen te Salisbury (Zuid-Australië) werkt aan een nieuw geheim wapen, dat het antwoord zóu kunnen worden op de atoombom. Radar en hoog-frequente radiogolven zouden bij het gebruik van dit wapen te pas Sneltrein sleurde Ambulance-wagen mee TWEE INZITTENDEN ZWAAR GEWOND. Op de spoorlijn Eindhoven—Weert, waar deze in het stadsdeel Tongelre de Hofstraat passeert, had Zaterdag morgen de overwegwachter de bomen gesloten voor het voorbijgaan van een rangerende locomotief. Toen hü de bomen even later om hoog haalde en een ambnlanceauto van de medische dienst der Philips- fabricken de rails kruiste, kwam tot zijn grote schrik de trein Eind- In Lemster-aak de zeeën over PLANNEN VAN EEN ONDERNEMEND TWEETAL. Na drie mislukte pogingen ln 1947 hebben de 44-jar. Koger S. v. d. Stadt en de 32-jarige Amsterdammer J. Zuur, dc beschikking gekregen over een Lemster-aak, waarmee zü de zeeën willen bevaren. Het is een 9 meter lang scheepje, dat eens toebe hoorde aan de waterpolitie te Sneek. 2.85 meter is de breedte. Aan de tien meter lange mast kan 60 vierkante meter zeil worden gehesen. Zü heb ben er een nieuw dek opgelegd mid scheeps en een dubbele bodem is aan gebracht. Bovendien is er plaats voor een watertank met een inhoud van 750 liter. De heren denken minstens een jaar onderweg te blijven. Maar zij weten, dat de 4 pk motor niet in staat is het schip door zwaar weer te loodsen. „Desnoods gooien we heb- sleepanker uit zegt Van der Stadt. als we hem vragen, hoe hü zich dan de tocht denkt. De heer v d. Stadt heeft wat studie gemaakt van de natuurgeneeswijze en zegt krachten te kennen, die voor vele ^ne"sre,n verborgen zün. Hü wil thans onderzoeken hoe zün lichaam op de ^htUr^nra^-1erinPn reaseert. Na zün tocht wil hij zich volledig aan de na tuurgeneeswijze wü'den. Zün ervaring berust echter ultslui- gemaaEtt0hCSn' °P de Zulderzee hebben Ifetn l~ZeeHet eerS" d0e' - »&Ï3- Men wil dan naar Zuid-Afrika eaan en vandaar naar Australië varen Het ondernemende tweetal hoopt nog v^r I het einde van de maand te vertrekken. Pseudo-Canadees was inbreker TALLOZE INBRAKEN OP ZIJN GEWETEN. I In de nacht van 23 op 24 Juli werd in een villa te Vught ingebroken. waar bij talrüke kostbare voorwerpen ver- I dwenen. In de nacht van 26 September 111 een andere villa eveneens "ngebroken; hier werden diverse goede- Fe" .van waarde ontvreemd. Het spoor leidde naar Amsterdam, waar men spoe- dig een heler te pakken kon krijgen. Het kwam vast te staan, dat J. E., die zich voor Canadees uitgaf, de vermoedelijke dader was. in Amsterdam kwam er thans een ruzie voor tussen een man, die zich voor Canadees had uitgegeven en enkele zijner vriendinnen, waarmee i hu was uit geweest. De ruzie ontaarde in een vechtpartü. waarbü een Amster damse politieagent moest ingrüpen. De dames lichtten de politie in, dat deze met een „zgn Canadees" te doen had. Op het politiebureau bleek, wie er ach ter deze „Canadees" schuil ging. De man was een politiek delinquent, die inderdaad de inbraken te Vught had gepleegd en bovendien nog be kende op zün geweten te hebben: 12 inbraken te Tilburg, 3 in Breda, enkele in Roosendaal cn 2 te Zuilen bij Utrecht. GASEXPLOSIE TE VAALS. Twee woonkamers verwoest. In de woning van de schoenmaker H. aan de Akenerstraat in Vaals heeft zich een ontploffing voorgedaan, welke een groot deel van de woning tot een ruïne maakte, terwül de schoenmaker en zün dochtertje ernstige brandwonden kre gen. De schoenmaker kwam met zün dochtertje op de arm naar beneden. In de kamer draaide hü de knop van het hovenMaastricht in volle vaart j electrisch licht aan en toen volgde de aan en sleurde de ambulancewagcn mede. De auto werd totaal vernield. Omwonenden wisten de chauffeur W. H. C. Kuiten uit Eindhoven, en de 24-j. verpleegster L. Kiubbinga, uit de wagen te bevrijden. Een dokter achtte beider toestand hoogst ernstig en liet komen. Het in de lucht doen exploderen hen naar het ziekenhuis vervoeren. van een vijandelijk vliegtuig of een pro jectiel zou het doel zün van dit wapen. Door radio-frequentie zou het afweer- wapen naar zün doel geleid worden. Tot de groep deskundigen behoren ook Duitse geleerden, die volgens een overeenkomst door de Engelse regering naar Australië zijn gebracht, aldus het blad. HANDELSOVEREENKOMST TUSSEN WEST- EN OOST-DUITSLAND. Het West-Duitse ministerie van eco nomische zaken heeft bekend ge maakt, dat een handelsovereenkomst tussen West. en Oost-Duitsland is ge tekend, die loopt tot 30 Juni 1950 en voorziet in een goederenuitwisseling ter waarde van 280 k 300 millioen West- duitse marken. West-Duitsland zal voornamelijk voedsel, minerale oliën en chemicaliën importeren en ijzer en staal, machines, chemicaliën en textielgoederen expor teren. De prüzen zullen in vrij overleg tus sen de kopers en de verkopers worden vastgesteld. de chauffeur, van drie kin- Voor het leven van die gehuwd is en vader deren, wordt gevreesd. „Nieuw Amsterdam" in zware storm GEWONDE PASSAGIERS EN GEBROKEN VAATWERK. De „Nieuw Amsterdam" is Zaterdag na een zware storm op de Atlantische Oceaan, waardoor passagiers gewond raakten, vaatwerk brak en patrijspoor ten verbrijzeld werden, voor de rede van Southampton aangekomen. Enkele van de 200 passagiers, die per sloep naar Southampton voeren, verklaarden, dat het schip, dat uit New York was ver trokken, Maandag en Dinsdag met een explosie. De hele kamer en het aan grenzende vertrek werden vrijwel totaal vernield. De hitte was zo groot, dat de gordünen- in de kamer volkomen ver teerd bleken. Ook ln de bovenwoning werd zware schade aan de meubelen aangericht. Geconcludeerd is, dat zich in de kamer een gasmengsel had opge hoopt, dat door een vonk in de scha kelaar van het electrisch licht tot ont ploffing is gekomen. WOEDEND WILD ZWIJN NEERGELEGD. Na een klopjacht zün enkele jacht opzieners er in geslaagd een wild zwijn van 170 pond te schieten. Het dier was een dag tevoren reeds opgemerkt in een weide. Men organiseede een klopjacht, waarbij de jachtopziener Van der Kolk het dier aanschoot. Het woedende dier vloog daarna op de Jachtopziener Ver duin afc die het met eert welgemikt schot neerlegde. ACTIE VAN HAARLEMSE SIGARENWINKELIERS. De Haarlemse georganiseerde sigaren winkeliers hebben een oproep gericht tot alle collega's in het land om hun verschrikkelijke storm te kampen had. I actie te steunen tot breideling van de waardoor het 14 uur stil moest liggen. De bemanning heeft dag en nacht ge werkt om de schade te herstellen en dat meubilair vast te sjorren. De passagiers hebben 500 dollar ingezameld voor de bemanning uit erkentelijkheid voor het goede werk door haar verricht. verkoop van tabaksartikelen door aller lei bedrijven wier elgenlüke taak dat niet is: café's, restaurants, eethuizen, foyers, cantines. theaters, enz. Zü hebben besloten voortaan uitslui tend te kopen bij grossiers, die niet aan dergeüjlte bedrijven leveren.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1