Stijgende betekenis der Horeca-bedrijven DE NIEUWE BONNEN JSa/itx Onze hotels en de Amerikaanse eisen STEFAN ASKENASE eert en herdenkt Cliopin Mysterieuze gevangene is mogelijk oorlogsmisdadiger Justitie weet met deze zwerver geen raad Met een enkel woord maakt Uw voeten fit Kerkelijk Leven RECHTZAKEN DONDERDAG 6 OCTOBER Dollars zijn nodig Te Hilversum wordt thans het con gres gehouden van de Ned. Bond van werkgevers in de hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven (Hore- caf). Dr W. L. Groeneveld Meyer, di recteur van de Middenstand, sprak over „De verhouding tussen overheid en Ho reca. Hij stond hierbij stil bij de geschie denis van de laatste 15 jaar. Door het opheffen van tal van distri butie-maatregelen en prijsvoorschriften Eal de bemoeiing van de overheid met de Horecabedrijven zeker belangrijk min der worden dan in de afgelopen jaren. Toch zullen er nog vele gevallen zijn, waarin overheid en Horeca-bedrijven anet elkaar in contact komen. Zowel in Amerikaanse als in Europese kringen wordt algemeen verwacht, aldus spr., dat het tourisme van Amerikanen naar Europa een van de meest doeltref fende middelen zal zijn om de dollar inkomsten van Europa te verhogen. De belangstelling In de Ver, Staten voor reizen naar Europa is groter dan voor de oorlog. De hotelcapaciteit in het Wes ten van ons land is niet toereikend om in de drukke zomermaanden aan alle aanvragen te voldoen. Wij trachten hier aan tegemoet te komen door de verlen ging van het seizoen waardoor een gunstiger constante bezetting van de ho tels wordt verkregen. Spr. hoopte dat het door de Marshall- steun zal gelukken om, althans een deel van de schade, die in het Westen van ons land aan het hotelapparaat is toe gebracht, te herstellen. In de jaren na de bevrijding is wel gebleken, dat vele van onze hotels, hoe goed ook geleid, niet meer voldoen aan de wensen en verlangens van het mo derne, Amerikaanse reizende publiek. Spr. hoopte, dat het mogelijk zal zün om bestaande hotels zodanig te ver bouwen en van badkamers te voor zien, dat de Amerikanen zich hier ge heel thuisvoelcn. Er zijn ook nog Amerikaanse wensen, waaraan gemakkelijker is te voldoen en waarvoor geen kostbare kapitaalslnves- tatles nodig zijn. By het vroegere reizen per boot of trein reisde men met zoveel koffers als nodig was om kleren en ba gage gemakkelijk en goed mede te voe ren Thans door het reizen per vliegtuig is die bagage zo klein en licht mogelijk geworden. Vele Amerikaanse reizigers hebben, naar zij spr. verzekerden, be hoefte aan de in Amerika gebruikelijke service om gedurende de nacht de kle ren op te persen en het linnengoed te wassen. Zou het wellicht mogelijk zijn dat in de grote steden de hotels door samenwerking een dergelijke inrichting tot stand zouden kunnen brengen?, vroeg spr. O Wy hebben dollars nodig en de Ne derlandse hoteliers die door hun be drijfsvoering er toe medewerken die voor ons land te verkrijgen, verrichten daardoor een daad van nationaal be lang. Op de hulp van de Directie voor de Middenstand en het daaraan verbonden Werkgevers vergaderden te Hengelo. HULDIGING VAN DE HEER H. P. GELDERMAN. De te Hengelo gehouden algemene ver gadering van het Ned. Verbond van Werkgevers was, gelijk bekend, gewijd aan het gouden jubileum van dit Ver- bond. Aan de rede van de voorzitter van het Verbond, de heer Twynstra. ging een lunch vooraf. Hier voerde, namens de Twentse industriëlen, de heer ir C. T. Stork het woord. Namens het Verbond bood de heer E. G. Duyvis te Kook a/d Zaan de oud-voorzitter, de heer H. P. Gelder- man Cm-zn, te Oldenzaal, een ameu blement aan, in verband met zijn grote verdiensten als voorzitter. De heer Geldcrman aanvaardde dit ge schenk, om het op zijn beurt aan het Verbond aan te bieden. Dit ameuble ment is namelijk bestemd voor de be stuurskamer. De heer Twynstra aan vaardde het cadeau gaarne en sprak de hoop uit, dat ln de „Geldcrman- kamer" nog menig wijs besluit zou worden genomen. Na de lunch hield prof. dr G. W. Holst uit Aalst (N3.) een inleiding over de opleiding in Amerika van leidende -func tionarissen in het bedrijfsleven, waar bij hij o.m. de aandacht vestigde op de ingenieursopleiding. Ten slotte begaf men zich naar de Kon. Ned. Katoen spinnerij, een bedrijf dat herbouwd is na de vernieling door bombardementen in 1944. Aan de gisteravond gehouden maaltijd zaten mede aan prof. dr J. R. M. v. d. Brink, minister van Ec. Zaken, de heer S. L Mansholt, minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening mr W. C. L van der Grinten, staatssecretaris van Ec. Zaken en vele andere autoriteiten. Prof. v. d. Brink deelde mede, dat het de Koningin heeft behaagd de voorzit ter, de heer T. J. Twynstra, te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Man pleegt aanslag op zijn vrouw SNEDE IN HALS TOEGEBRACHT. Vermoedelijk in een vlaag van waan zin heeft gistermorgen de 51-jarige arbeider M. S.. wonende te Tilburg, getracht zijn vrouw van het leven te beroven. Terwijl de dochter van S. voor boodschappen afwezig was, heeft dc man zijn vrouw eer» snede in de hals toegebracht. In de daarop ontstane worsteling heeft de vrouw kans gezien, haar man het mes te ontnemen en uit de woning te vluchten. Hevig bloedend kwam zij bij een der buren binnen, waar zij be- wustloos ineen zakte. Zij werd door de Geneeskundige Dienst naar het zieken huis gebracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De dader was intussen ontkomen, doch werd 's middags nabij het wandelpark te Tilburg, zwervende en in overspannen toestand, aangetrof fen Een bedrijfsongeval, dat de man op een fabriek overkwam en waarbij hy twee vingertoppen van de linker hand verloor, schijnt invloed te hebben gehad op zijn geestesgesteldheid, het geen vooral in de laatste zes weken tot uiting kwam. Hij moet reeds eerder ge dreigd hebben zyn vrouw er. zichzelf het leven te benemen. Een psychia trisch onderzoek is gaande. Bureau Vreemdelingenverkeer kan wor den gerekend. Spr. denkt b.v. nog aan de mogelijk heid om de Vestigingswet Kleinbedrijf op de Horeca-bedrijven van toepassing te maken en aan een wijziging van de Drankwet, waarbij de economische be langen tot hun recht kunnen komen. Beter dan vroeger kent men thans de betekenis van de Horeca-bedryven voor onze binnenlandse economie. Hun omzetten bedroegen in 1940 en 1945 nog geen 200 millioen gulden, in 1946 ruim 400 millioen en in 1947 en 1948 resp. 486 millioen en 498 millioen gulden. Uit deze cijfers krygt men een indruk wat deze bedrijven betekenen als werkgevers, als afnemers van dc middenstand en als opdrachtgevers voor het ambacht. Spr. hoopte ten slotte, dat een ver trouwensvolle samenwerking tussen over heid en Horeca-bedrijven zal leiden tot een grotere ontplooiing van deze onder nemingen en daardoor tot een grotere welvaart van de tienduizenden werkge vers en werknemers die daar direct of indirect bij betrokken zijn. JUBILEUM HAAGSE BRANDWEER. (Van onze Haagse redacteur). Ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum defileerde de Haagse brand weer met volledig materiaal gisteren voor het gemeentebestuur. Op een re ceptie in het Gemeentemuseum werd een tegeltableau aangeboden. De ka zernes zijn 's avonds feestelijk verlicht. Uit de burgerij werden het jubilerende corps diverse geschenken aangeboden. OFFICIEREN EN RESERVE OFFICIEREN LANDMACHT. Nonactiviteitsbezoldiging en rangen. Door de Minister van Oorlog is by de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend houdende voorzieningen ten aanzien van de bevorderingswet voor de Landmacht 1902 en de wet voor het I reservepersoneel der Landmacht 1905. Aan de memorie van toelichting ont lenen wij: Indien op nonactiviteit gestelde offi cieren inkomsten gaan genieten uit of in verband met arbeid of bedrijf, kan de nonactiviteitsbezoldiging overeen komstig nader te stellen regelen wor den verminderd. Voorts wordt voorgesteld de reserve- officieren de ouderdom in rang te ge ven, welke hun toekomt. Teneinde het verloop der bevordering van de reserve officieren niet onnodig te vertragen, heeft de minister in afwachting van de totstandkoming der hierbij voorge stelde wet, reeds de nodige maatrege len tereake genomen. Mitsdien wordt voorgesteld te bepalen, dat zij geacht wordt in werking te zijn getreden met ingang van 1 Januari 1947. TREKKING 2DE NIWIN-LOTERIJ. Alle loten van de tweede Niwin-lo- terij zijn uibverkocht. Het Centraal Bureau Niwin deelt mede, dat 13 Octo ber in Amsterdam de trekking van deze loterij plaats zal hebben. TROEPEN ONDERDELEN MET „GROTE BEER" TERUG. Met de „Grote Beer", die 2 October j 1. uit de haven van Tandjong Priok is vertrokken, repatriëren de volgende onderdelen: 14 A.A.T., hygiënische afd. 7 Dec. divisie, de divisie apotheek en het veldhospitaal van deze divisie en 3-1 AAT. Voor het tijdvak van 9 t.m. 2-2 Octo ber 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909: 341 Vlees (a, b, d)100 gram vlees. 342 Vlees (a, b)300 gram vlees. 343 Vlees (d). 100 gram vlees. 347 Algemeen (a, b)125 gram koffie. 346 Algemeen (a, b)200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 354 Algemeen (d)100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 353 Algemeen 0b)200 gTam kaas of 250 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA. ZB, ZC, ZD. ZE, MD, MH 911 (bijz. arbeid, as. moeders en zieken) Geldig zyn de bonnen gemerkt met de letter b. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 October worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 325, 327, 338. 329. 330, 331, 332, 333, 335, 336, 337, 338, 339 Algemeen kunnen worden ver nietigd. Stampvolle Stadszaal juicht hem toe Dat Stefan Askenase een groot, bezie lend en thans volledig gerijpt kunste naar is, hebben wij reeds herhaaldelijk omschreven. Dat hij bovendien iemand is, die het hoogste recht bezit z'n geniale landge noot Chopin ter gelegenheid van diens 100ste sterfdag te herdenken en te eren, heeft hij wederom bewezen. Een enthousiaste, totaal uitverkochte Stadszaal is er getuige van geweest. Om u een voorbeeld te geven van zijn grote affiniteit met de Poolse meester: wie beter dan Askenase voelt zó sub tiel de folkloristische sfeer, de zuivere geest en het ware karakter aan der Ma zurka's, waarvan er met de toegift vijf gespeeld werden? Men kan Chopin op tal van wijzen benaderen en velen deden het reeds in dit herdenkingsjaar of zullen het alsnog doen. Bij Askenase ligt het volle gewicht op de romantische, innerlijke bewogen heid. Hij dwingt, ook wanneer men het niet met hem eens is, toch tot ononder broken geconcentreerde aandacht: door de hoogopgevoerde spanningen, zijn tem- pi-stuwingen, die soms tot in het onge breidelde overkaan en door zijn sugges tief. als uit graniet gehouwen, beeldend vermogen. Zo'n treurmars uit de Sonate op. 35 wordt tot een in vaste greep gevatte heroïsche, zij het wat effectvol getinte Regeringsprogramma Negara Djawa Timur. BINNENKORT FINANCIEEL ONAFHANKELIJK. Ter gelegenheid van de overdracht van bevoegdheden aan de Negara Dja wa Timur, heeft de Waii Negara, Ach- mad Kcesoemonegoro, in een bijzonde re vergadering van het parlement het programma van de jonge staat ont vouwd. Hij wees er op, dat een streven naar versobering onafwijsbaar is. Dit zal ge durende de eerste tijd het richtsnoer dienen te zijn voor het financiële be leid der Negara. Naar het zich laat aanzien, zal Dja wa Timur binnen niet al te lange tijd financieel onafhankelijk kunnen zijn. Op personeelsgebied streeft de rege ring er naar, belangTyke posten zo veel mogelyk te doen bezetten door Indonesiërs, waarby geschiktheid en ervaring niet uit het oog zullen wor den verloren. Op sociaal gebied zal de regering streven naar sociale rechtvaardigheid en overgrote scciale en economische verschillen wegnemen. Het onderwijs zal een nationaal ka rakter dragen en worden beschouwd als de hefboom, die het sociale niveau doet sty-gen. Ook op economisch gebied zal een nationaal beleid worden geveerd. De Wali Negara zeide, er prijs op te stellen te verklaren dat hy de Wes terse bedrijven van groot belang achfc voor geheel Indonesië. In het Amsterdamse Huis van Bewaring bevindt zich een man, die zich Paul Georg de BruynOubut of Oubuter noemt en die nu reeds vier en een half jaar in Nederlandse Huizen van Bewaring of interneringskampen ver blijft, zonder dat de politie er nochtans in is geslaagd te weten te komen wie hy eigeniyk is. Zelf vertelt hij daarover verwarde verhalen, die kennelyk op leugens be rusten. Hy motiveert dit met te zeggen: „Als verdachte kan ik zeggen wat ik wil". Volgens zyn verhalen werd hy op 6 Mei 1917 te Amsterdam geboren en woonde hy de eerste jaren van zyn le ven op de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam. Zijn ouders zouden, toen hij zes jaar was, zijn gescheiden. Hy zou met zyn vader naar het Saargebied zijn vertrokken en daar op een R.K. kost school zijn opgevoed. Navraag by deze school heeft echter de juistheid van deze mededeling twijfelachtig gemaakt. Op 18-jarige leeftijd, in 1935, vertrok hij eerst naar Keulen en later naar Ham burg waar hij een opleiding tot water bouwkundig ingenieur kreeg. Nog altijd, volgens zijn zeggen, trad hij in 1938 toe tot een Duits vreemdelingenlegioen (dat nooit heeft bestaan), legde de eed op de Pührer af en verloor daarmede de Nederlandse nationaliteit, welke hij tot op dat ogenblik nog zou bezitten. In de oorlog diende hij in het Neder landse Legioen van generaal Seyffardt en daarna in het Russische legioen van Vlassov. In Mei 1945 by de caputulatie werd hy Russisch krygsgevangene, maar heel kort daarna aan de Engelsen (ook zei hy ln een andere verklaring aan de Amerikanen) uitgeleverd en via hen naar óns land getransporteerd. Het vermoeden bestaat, dat de man, wiens portret verspreid is, als SS-of- ficier in Duitsland en/of Polen en/of Italië zich aan oorlogsmisdrijven heeft schuldig gemaakt en thans door zich voor Nederlander uit te geven, aan de consequenties daarvan tracht te onttrekken. In ons land immers wor den alleen in Nederland gepleegde oor logsmisdrijven berecht en zolang geen verzoek tot uitlevering komt, zal de man dus niet gestraft kunnen worden. Noch in de Burgerlijke Stand te Am sterdam, zyn geboortestad, noch in eni ge Burgerlyke Stand van enige Neder landse gemeente, komt hij echter voor, zodat het heel wel mogelijk is, dat al zijn verhalen fantasie zijn en men hier te doen heeft met een Duitser. Iedere inlichting over deze mysterieuze figuur is de politie zeer welkom. Overeenstemming bereikt te Medan. TER VOORKOMING VAN INCIDENTEN. De locale Gemengde Commissie te Mcdan heeft overeenstemming be reikt betreffende het verzamelen van de Republikeinse troepen, teneinde mogeLyke incidenten te voorkomen. Er werden voor het verzamelen drie gebieden uitgestippeld, nl. in het Sime- lungunse voor de troepen van kapitein Bunge, in het Bindjeise voor de troe pen van kapitein Nip Karim en op de Karchoogivlakte voor de troepen van majoor Slamet Ginting en Djamin Sinting. Gehoopt wordt, dat binnen kort een dei-gelijke overeenkomst kan worden getroffen voor Asahan. Schuldenvordering der R.I.S. f. 1700 millioen „TIN-BELOFTE" DIENT GEHANDHAAFD. Sedert de conferentie op het landgoed „de Hoge Vuurse" over het vraagstuk der overname van de schulden door de toekomstige Indonesische regering, heeft zich nog geen verdere ontwikkeling hier omtrent voorgedaan, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.NP. In een schuldenberekening van Ne derlandse zyde, concludeert men, dat Nederland aan Indonesië een be drag van 2240 millioen zal moeten terugbetalen. Verrekent men dit be- drag met de over te nemen externe schuld aan Nederland, dan komt men aan Indonesische zyde tot de slotsom, dat de R.I.S. een vordering heeft op Nederland van 1700 millioen gulden. Van Nederlandse zijde blyft men met klem het standpunt verdedigen dat niet gediscussieerd dient te worden over de militaire uitgaven afzonderlijk. Voorts heeft men van Nederlandse zijde als voorwaarde voor de aflossing van de schulden gesteld dat de nieuwe staat uit eigen inkomsten een bepaald percentage zal reserveren voor aflossing aan Ne derland. Deze aflossing zal gedeeltelijk geschieden in vreemde valuta zoals dol lar en sterling en wel in dezelfde ver houding als de inkomsten van de R.I.S. in deze valuta. Als garantie voor de aflossing van de schulden heeft Nederland gesteld, dat de „tin-belofte" zal gehandhaafd biy ven. Deze bestaat hierin, dat indien Indonesië niet aan zijn verplichtingen kan voldoen, Nederland het recht heeft op de totale schatkist-opbrengst van de tin-productie van Indonesië. Deze „tin-belofte" bestaat reeds vanaf 1 Januari van dit jaar. 30 CHINESE ORGANISATIES TE BATAVIA ACHTER MAO TSE TOENG Ongeveer 30 Chinese organisaties en verenigingen te Batavia hebben een fe- licitatietelegram gezonden aan de Chi nese volksregering van Mao Tse Toeng. Volgens het Chinese dagblad „KengPo" hebben de Chinees-Maleise dagbladen „Sin Po" en „Seda" en voorts de ,„Na- nyangpost" dit telegram mede-orider- tekend. Het te Batavia verschijnende Chinese blad „Keng Po" schrijft naar aanleiding hiervan o.m., dat deze organisaties ge vormd worden door volbloed Chinezen (totoks) en dat er weinig Chinezen van gemengd bloed (paranakans) onder te vinden zijn. Het blad zegt, dat de hou ding deels door oprechte gevoelens ge stimuleerd wordt en deels door oppor tunistische overwegingen. BINNENLAND. 8 October a s. zullen de gemoderni seerde lokalen van de Nederlandse Ver eniging te Brussel feestelijk worden In gewijd. Men mag deze club beschouwen als het centrum van samenkomst van Nederlanders, die zich ln België vestigen of daar tijdelijk verblijf houden. Als zo danig draagt zij bij tot versterking van de gevoelens voor het Vaderland. Onder veel belangstelling vierde de heer H. W. Tllanus. voorzitter van de C.H Unie en van de CH.-fractie ln de Tweede Kamer, gisteren te 's-Gravenhage zijn 65ste verjaardag Ook op militair- en onderwijsgebied, als gedelgeerda ter R.T.C. enz., verzet deze vitale politieke leider bergen werk op een leeftijd, dat anderen met pensioen gaan. Gistermorgen ls een 75-Jarige vrouw op de Overtoom te Amsterdam tegen een tram opgelopen. ZIJ liep daarbij een sche- delbaslsfractuur op en overleed ter plaatse. Vertegenwoordigers van mijnwerkers- organisaties uit Belgle, Luxemburg. Frankrijk. Zweden Noorwegen. Duits land, Engeland. Noord- en Zuid-Amerika en Nederland zijn gisteren te Amster dam bijeengekomen voor hun eerste na oorlogse congres, Gistermiddag ls op de hoek van de Emmastraat en de Lalressestraat te Am sterdam de 54-jarlge wlelrllder B Rass- berg door een auto aangereden en zwaar gewond naar het Wllhelmlna-gasthuls overgebracht, waar hij 's avonds over leden ls. De algemene veredellngsdagen, ge- organlseerd door het Instituut voor de veredeling van tulnbouwgewassen, worden 12 October te Wageningen en 13 October te Arnhem gehouden. Tot burgemeester van Assen ls be noemd de heer H. J. de Dreu, thans bur gemeester van de gemeente Havelte (Dr.) en lid der Eerste Kamer (P. v, d A.). BUITENLAND. Garry Davis heeft zijn posten voor de Parljse militaire strafgevangenis „Cher- che du midi" gestaakt, in afwachting van een beslissing op zijn verzoek, dat bil de Franse Kamer een wetsontwerp zal worden Ingediend, strekkend tot het bij de wet erkennen van het recht tot dienst weigeren door hen, die gewetens bezwaren hebben tegen het vervullen van hun militaire dienstplicht. Op een bijeenkomst van de com missie voor de walvisvaart van de Inter nationale raad voor het onderzoek der zeeën ls onthuld, dat men plannen ge reed heeft om walvissen met nummers te merken. Het doel hiervan ls de be wegingen der dieren en hun paringswljze te bestuderen. Gisteren Is de eerste bijeenkomst van de defensie-commissie van het At lantisch pact samengesteld uit ds mi nisters van defensie van de 12 pact- landen, geopend op het Amerikaanse mi nisterie van oorlog te Washington De uitvoerende raad van de provin cie Transvaal heeft besloten, dat 10 Oc tober, de geboortedag van wijlen presi dent Paul Kruger, een officiële feestdag zal zijn. De Chileense marine-autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat een Chl- leens patrouillevaartuig vijf lijken heeft opgepikt, waarvan één van de comman dant van de Argentijnse mijnenveger Fournler, die 13 dagen vermist wordt en vermoedelijk in straat Magelhaens ls ge zonken. Edmund Eysler. de Weenr*? compo nist. wiens operettes door de Nazi's ver boden werden, ls 4 October op 75-Jarige leeftijd in een ziekenhuis te Wenen overleden. Eysler componeerde o.m. de operettes ..Bruder Straublnger", .Der lachende Eheman" en „Die goldene Meis- terln". In het proces tegen de Duitse veld maarschalk Von Manstelti ls gisteren de Britse verdediger. Paget, aan het woord geweest HIJ pleitte vrijspraak. Naar de Neue Zuerloher Zeltung ver neemt. ls de Eulgaarse socialistische lei der Krastjoe Pastoeohoff enige tijd gele den op 76-jarige leeftijd in een Bulgaar se gevangenis overleden. Minister-president van Australië Chifley heeft medegedeeld, dat 15 No vember a.s. ln Australië benzine weer zal worden gedistribueerd Hit deelde mede. dat het voornaamste doel van de rant soenering Ls te zorgen voor een juiste en evenredige verdeling met het oog op het acute dollartekort. Argentinië heeft gisteren de ex- port prijzen voor tarwe en mals aanzien lijk verlaagd. Tarwe, dat tot dusver werd verkocht tegen 36 pesos per qulntaal en een Jaar geleden zelfs tegen 60 pesos of meer wordt aangeboden tegen 27 pesos. Dit betekent een prijsverlaging van 25 pet. ontlading tussen een licht gevederd Scherzo en een dynamische Finale. De magistrale, boeiende allure vindt haar oorsprong in een diepe, brandende muzikaliteit. Het wordt een Chopin, zo als men deze ook wanneer de 24 Pré ludes voorgetoverd worden tegen woordig slechts zelden hoort, omdat ve len er te koel-gereserveerd bij blyven en het ragfijne of zoetelijke raffinement doen domineren. Maar Askenase geeft het warme re- lief. de heldere glans en de con trast volle, expressievolle klankkleur, waarbij de bassen wonderlyk zingen en de thema tiek tot het uiterste geanalyseerd wordt. Zo werd de laatste Prélude tot een mo nument! Telkens nieuwe aspecten van Chopin's wereld openbaart hij u, waarbij het is alsof de melodie op het moment zélf, waarop hij haar speelt geboren wordt, gestalte en vorm verkrijgt. Als opmerkingen: bevreemdende, doch tevens verstilde rubati en te langzame tempi leken soms voor de moderne, jachtige mens, die onder het „tempo, tempo" gebukt gaat, wellicht te gezocht. Maar is het soms, dat men het ge duld, de rust en de bezonkenheid mist, om zich daar nog aan over te geven?. Ten slotte een vraag: hoe is het moge lijk, dat iemand als Askenase. wie de tederheid zó lief is, zelf niet hoort, hoe hinöerlyk zijn voetzolen tegen het pe daal klepperen. Zou dit euvel niet met rubberzolen te verhelpen zijn? De zaal was opgetogen Moge men ech ter voortaan tijdens het spel en voordat de naklank haar vervulling heeft ge vonden minder hoesten. Dat leidt de aandaoht al ts veel af en daardoor ls Askenase wellicht niet bij voortduring tot volle expansie kunnen komen. Ondanks zijn door een fameuse tech niek gedragen magistrale voordrachts kunst in een interessant gekozen pro gramma H. (Adv.) Katwyk aan Zee Chr. Geref. Kerk: Heden nam 8 uur ds P. v. d. Bijl. Geref. Gem. (Remisestraat)Heden nam. 7.30 uur ds M. v. d. Kettery, van Vlaardingen. Ned. Herv. Kerk - Aangenomen naar Emmen .toezL. Alons te Nijmegen; naar Breda (vac.-J. C. H. Jörg) K Luyen- dljk te Neerbosch-Hees; naar Nijmegen j. Sprey te Helmond; naar Nieuw Guinea (ln Zendingsdienst) O. Ewoldt te Rijs wijk (Geld,). Bedankt: voor Ommen (2de pred.pl.) L. J. R. Kalmijn te Vaassen; voor Bus- sum (vac. W. Lodder) J. Godthelp te Zwljndrecht; voor Noordgouwe O. V. Henkei te Dinther; voor 's-Grevelduln- Capelle J. Zwijnen burg te Hulzen (N.H Beroepen te Woudenberg (toez.) Jac. Vermaas te Amersfoort. Geref. Kerken. Beroepen: te Oud- Vossenmeer H. v. Koningsveld te Leld- schendam; te Krallngscheveer J. Dijk te Raamsdonksveer te Bunschoten-Spaken burg (vac. H. Torenbeek)'P de Bruyn te Krabbendljke; te Scharnegoutum J. H. Antuma té Gorredyk; te Ommen Y Feen- stra te Augustinusga-Surhuizum, die be dankte voor Soestdljk; te Garjjp A. KelJ- zer te Zwartebroek Bedankt: voor Bllja G. Egglnk te Mun- nekez(|l; voor AndIJk (vac. S Roosjcn) H. J. Lambers Heerspink te Vroomshoop; voor Nieuwerbrug A. P. Helner te Zeven hulzen (Z.H.). Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Tholen O. Smits te Driebergen. Tweetal te Middelburg W. Heerma te Rotterdam-C. en J P. Geels te 's-Graven- hage-Oost. Aangenomen: naar Rotterdam-Zuid B. v. Smeden te Kampen Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroe pen: te Almelo-NIJverdal F. F. Pels te BUla. Bedankt: voor Stadskanaal-Pekelder- weg J. J. Arnold te Vrouwenpolder. Hersteld Evang. Lutli. Kerk Bedankt voor Den Helder J. Hallewas. Evang. Luth. predikant te Nieuwe Pekela. Vr(je Evang. gemeenien Aangenomen naar Oude Pekela M. F. Dekkers te Nlj- verdal. Geref. Genieenten Bedankt voor RlJssen-Eschkerk D. L. Aangeenbrug te Dordrecht; voor Westzaan F. J. Dieleman te Borssele. Generale Synode der Geref. Kerken. GEEN AANSLUITING BIJ WERELDRAAD VAN KERKEN. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken heeft zich ln haar zitting van gisteren zeer uitvoerig beziggehouden met het rapport Inzake de positie van predi kanten in dienst van de kerken ln het algemeen. Over deze zaak hebben een groot aantal sprekers het woord gevoerd. Een voorstel van een aantal leden om geen beslissing te nemen maar vijf depu- taten te benoemen, werd verworpen. De Synode besloot aan de kerkenorde een nieuw artikel toe te voegen, waarin wordt bepaald dat bedoelde predikanten diena ren des Woords kunnen blijven. Een zeer sterke minderheid had zich hiertegen verzet. Vervolgens kwam aan de orde een vraag van de classis Coevorden over de viering van het Heilig Avondmaal voor militairen ln Indonesië ln interkerkelijke diensten, waarover dr G. M. van Renes rapporteerde. De heer J. N. Kulk van Assen rappor teerde over de verzorging van de geeste lijke belangen van de kerken in Oost- Friesland en het graafschap Benthelm. In het debat voerde ook het woord ds B. H. Lankamp van Velsen, die een woord van dank sprak tot de Gerefor meerde Kerken ln Nederland, voer alle biyken van liefde en medeleven, die de kerken ln Duitsland hebben mogen ont vangen Dat de Gereformeerde Kerken ln Nederland na de capitulatie het contact weer opnamen na alles, wat het Duitse volk het Nederlandse volk heeft aange daan was voor spreker een groot won der. Hij wekte de kerken in Nederland op gezamenlilk front te maken tegen het communistische gevaar uit het Oosten en bad de kerken Gods zegen af. Ds D. Scheele van Assen rapporteerde over het raonort van deputaten voor de geestelijke verzorging van verstrooiden ln het bui tenland. De Synode heeft zich eriige uren bezig gehouden met een van de belangrijkste punten van haar aeenda. namelijk de al of niet aansluiting bil de wereldraad van kerken. Rapoorteur was ds A. D. R. Pof maan van Alkmaar Deputaten hadden een meerderheids- zowe' als eeo min- de-heldsraoport Ingediend Namens eereto-onoprndp voprdc liet woord nr<->f dr G. Cb. Aa'derR uit Hoernctode en namens do minderheid prof. dr G B Wurth van Kamnen De synode nam met 45 tegen 4 «renmipn de beslissing aan. dat de Gereformeerde Kerken liet afwijzend standnunf ten onzlelite van d« 'aan sluiting bi| de wereldraad van kerken, zoals de-'p door de synoden van Zwo'io en Eindhoven werden Ingenomen, te handhaven. De Nationale Reserve. TIJDELIJKE VOORLICHTINGSDIENST. De landelijk propagandist van de Na tionale Reserve, sergeant G. van Bree, zal van Maandag a.s af tot einde dezer maarid iedere dag van 10 tot 12 uur 30 en van 13 uur 30 tot 17 uu> zitting hou den ten Stadhuize Kamer 17, en boven dien Dinsdag- en Donderdagavond van 6 tot 8 uur. Sergeant Van Bree zal zeer gaarne een ieder uit Leiden e. o., die dat wenst, uitgebreide en uiteraard ge heel vrijblijvende inlichtingen verstrek ken over het instituut der Nationale Reserve. Bij aanmelding kan men voor keur doen blyken voor het wapen der infanterie, de motordienst of de lucht doelartillerie. Zij, die reeds ln militaire dienst, zijn geweest, zullen hun effec tieve rang behouden. Uit de ervaringen van sergeant Van Bree blijkt, dat vooral oud-leden van de B.V.L. en Burgerwachten zich als lid van de Nationale Reserve opgeven, evenals vele Illegale strijders uit de oorlogsjaren. Zoals bekend, staat de Nationale Re serve open voor mannen tussen 21 en 50 jaar. Daar wij reeds herhaaldelyk gewezen hebben op het doel van de Nationale Reserve, laatstelijk op 26 September, achten wii het niet noodzakelijk nog maals onder ieders aandacht te bren gen, dat deze dienst steun verdient De binnenlandse veiligheid, welke ln tijden van gevaar door de Nationale Reserve bewaart dient te worden, kan slechts kracht ontwikkelen, indien velen thans zich aanmelden en geregeld oefenen De vier uur trainen per week thans kan voor later veel smart besparen. Niwin-collecte op 3 October. De tijdens de middagoptocht op 3 Oc tober ten bate van de Niwin gehouden collecte heeft f. 2277.77 opgebracht. Hulde aan gevers en collectanten Ned. Ver. van hoogleraren en lectoren. JAARVERGADERING IN LEIDEN. De Ned. Ver. van hoogleraren en lectoren hielde dezer dagen hier ter stede haar algemene vergadering. Be sloten werd de actie ten gunste van de,studenten, die hun militaire dienst plicht vervullen, voort te zetten door hulp te verienen in de vorm van zen dingen boeken en dictaten en door de bemiddelen tussen de studenten en de docenten der universiteit in Indonesië. Vertier zal de vereniging de vraagstuk ken van de overbevolking der univer siteit, het beurzenstelsel en de werk studenten in studie nemen. De heer P. de Wolff (Amsterdam) lichtte een rap port toe, dat door een commissie was uitgebracht over de inrichting en de resultaten van het studium generale aan de verschillende inrichtingen van hoger onderwijs hier te lande. Mevrouw mr KochKijlstra, secretaresse der staatscommissie voor de herziening van hoger onderwijs, hield ten slotte een voordracht over het rapport van die commissie, waarin zy enkele hoofdge dachten van het rapport uiteenzette. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen geschiedenis de heer A. V. N. van Woer den (Leiden). SLEUTELTJES VOOR DE MICROFOON. Het zangkoor „De Sleuteltjes", leider Henk Francke, verzorgde gistermiddag om 4.15 uur een uitzending van de N CIt.V De kinderen zongen liedjes over de roei- en zwemsport en enige compositie's van de dirigent-begeleider, terwijl het optreden besloten werd met het Trekkerslied, ZILVEREN JUBILEUM D. KLOOS. Heden herdenkt de heer D. Kloos uit Leiderdorp de dag waarop hy 25 jaar geleden in dienst trad van de fir ma J. v. d. Berg en Zoon, Hartesteeg 2b alhier. De jubilaris werd ln tegen woordigheid van het personeel toege sproken door de heer Riedee, procura tiehouder van de firma v. d. Berg en Zoon. die hem een enveloppe met in houd overhandigde en de verdiensten van de heer Kloos schetste. Daarna werd het woord gevoerd door de heer Bruggeman, afgevaardigde van de Ned, Rotogravure Mij. de heer Kloos is werkzaam als afdelingschef van een af deling van de firma v. d. Berg en Zoon by de Rotogravure en door leden van het personeel van de afdelmgen van de firma in de Hartesteeg en bij de Rotogravure. De rij van sprekers werd gesloten door de heer v. d. Berg Sr., onder wiens leiding de heer Kloos zijn succesvolle loopbaan is begonnen. Er waren veel bloemstukken. LEZING VOOR SCHEIDSRECHTERSVERENIGING. In „Ruimzicht" hield de bekende Leidse scheidsrechter Swanenburg gis teravond een lezing voor zyn collega's uit de Sleutelstad en omstreken. Oor- spronkeiyk lag het in de bedoeling, dat arbiter Van Aussum het woord zou voeren Deze was echter verhinderd, waarop zyn taak, zoals wij schreven, door de heer Swanenburg werd overge nomen. Onze stadgenoot behandelde hetzelfde onderwerp, waarover door de heer Van Aussum zou worden gespro ken: „Hoe breng ik een moeilyke wed strijd tot een goed einde". En de heer Swanenburg heeft zyn onverwachte taak tot een goed einde gebracht, ge tuige de geanimeerde rondvraag waar mee de avond besloten werd. DIENSTBODE DOODDE HAAR KINDJE. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde vanmorgen de 20-jarige dienst bode G. Hoogendoorn uit Schoonhoven wegens kinderdoodslag tot een gevan genisstraf van een Jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De eis tegen haar was twee jaar met aftrek van voorarrest. SOLDAAT WILDE MEISJE DODEN. Eis: 4 jaar gevangenisstraf. De 22-jarige soldaat van de Lucht strijdkrachten. A. M, B. uit Dordrecht, stond terecht voor de Krijgsraad te Rotterdam. Hij zou op 22 Mei van dit jaar getracht hebben de 18-jarige H. de V van het leven te beroven door een pistoolschot. B. was teleurgesteld, geweest door haar afwijzende houding. De auditeur-militair, mr A. W. baron Van Imhoff, eiste tegen B. een gevan genisstraf van 4 jaar met aftrek van preventief en ontslag uit de militair® dienst. Uitspraak 12 October.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2