Vrij-making van hel inter-Europese handelsverkeer Regeringscrisis in Frankrijk een feit Accoord Voor-Unie gisteren geparafeerd Invoer in Nederland voor 24 vrijgegeven Ten aanzien van België en Luxemburg voor 30% WEERBERICHT 765 Morgen vorming ener Oost-Duitse regering 88ste Jaargang DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 00 No. 26813, LE1DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlx en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro oo.: 67055 r.Rnanlalo HoricV» frrturlrur t (Speciale berichtgeving). Op de weg, die naar de geleidelijke vrij-making van het inter- Europese handelsverkeer moet voerenworden in deze Octoberdagen uitermate belangrijke stappen gezetIn de bijeenkomst van de Raad van de organisatie voor Europese samenwerkingwelke op 4 Juli te Parijs werd gehouden, bleek men het algemeen eens te zijn over het feit dat die vrij-making - naast de onderlinge inwisselbaarheid der Europese valuta's - een der voornaamste middelen is voor het bereiken van een economisch zo sterk Europa dat dit - na beëin diging van de Amerikaanse hulp - op eigen benen zal kunnen staan. Door het aannemen van een resolutie hebben toen de deel nemende landen de morele verplichting op zich genomen om twee lijsten bij de „Organisatie voor Europese economische samenwer king" in te dienen. Op de eerste moeten de artikelen vermeld zijn, welke voor invoer in het betreffende land worden vrijgegeven (zÜ het dan ook dat men voor de con- tröle nog genoodzaakt is een invoer vergunning aan te vragen). Op de tweede lijst zullen goederen voorkomen, die niet langer aan kwan titatieve invoerbeperking onderhevig zullen zijn, voor zover en indien de andere landen bevredigende tegencon- cessies verlenen. Onderhandelingen dienaangaande kunnen in de komende maanden worden tegemoet gezien. Nederland behoort tot ds deelnemen de landen en naar het dez>ir dagen door Engeland, België, frankrijk en Italië gegeven voorbeeld, heeft onze regering gisteren haar „eerste lijst" voor publicatie vrijgegeven. Het is een omvangrijk boekdeel, dat op 25 pagina's een opsomming geeft van de talloze artikelen, die voortaan dat wil zeggen: met ingang van 10 October niet langer aan invoer beperking in Nederland onderhevig zullen zijn. Zij staan schijnbaar wille keurig door elkaar, iedere rubricering is zoek en het is daarom onmogelijk er een behoorlijk overzicht van te geven. De heer D. P. Spierenburg, Direc teur-Generaal van de buitenlandse economische betrekkingen, was intus sen zo vriendelijk er ons een beknopte toelichting bij te verstrekken. Hij deed dat mede naar aanleiding van het feit dat gisteren tevens door hem en door de heer Max Sutens (namens België en Luxemburg) het Voor-Unie-accoord is geparafeerd, dat thans ter goedkeuring aan de drie regeringen zal worden voor gelegd. De invoer uit de andere deel nemende landen in Nederland zo verklaarde hij bedroeg in 1948 in totaal 740 millioen dollar. De daaronder vallende artikelen, welke thans worden vrijgegeven, be lopen een waarde van 177 millioen dollar. Dat is dus 24 Dat is even eens 10 pet. van alle goederen, die in Nederland in dat jaar (ook uit de dollarlanden) werden geïmporteerd. VRIJGEGEVEN ARTIKELEN. Tot de belangrijkste van de per 10 October vrijkomende artikelen behoren: Kaas (alleen volvet of 40 plus, mits niet in Hollandse vorm of verpakking)), darmen, blazen en magen van dieren, borstelhaar van varkens en wilde zwij nen, ivoor en andere dierentanden, ruwe sponsen, gedroogde zaden van peulgroenten, ongebrande koffie, copra, koolzaad, raap- en mosterd-zaad, olie houdende zaden en vruchten, planten en plantendelen, drop, bamboe, rotting en ander fijn riet, raffiabast, was van dierlijke of van plantaardige oorsprong, alsmede kunstwas, cacaobonen, vlees- en vismeel, zahd van alle soorten, zwavel, klei, grafiet, amaril en andere natuurlijke slijp- en schuurmiddelen, graniet, hardsteen en andere bouw steen, kalksteen, magnesiet, gips, kalk, cement, asbest, mica, talk, veldspaath, ijzererts, ruwe petroleum, organische zuren, loodglit, oxyden en hydroxyden, zouten van verschillende zuren, zwa velkoolstof, cellulose-derivaten, synthe tische looistoffen, indigo, krijt, plant aardige etherische of vluchtige oliën," kunstmatige reukstoffen, caseïne, springstoffen, huiden en vellen, leder waren, vele hout-, papier-, en glas soorten, boeken, ruwe katoen, dakpan nen, bladveren van ijzer of staal voor auto's, centrifugaalpompen, hydrauli sche persen, velerlei maohines, ther mometers, enz. Voor al deze artikelen moet wel een invoervergunning worden gevraagd, doch zij kan niet worden geweigerd mits de goederen van origine zijn uit het land, dat ze hier wil importeren. Alleen West-Duitsland en Zwitser land zijn van deze regeling ten aanzien van Nederland uitgesloten. Met West- Duitsland werd juist onlangs een ac coord bereikt inzake de mate, waarin het wederzijdse handelsverkeer op dit ogenblik kan worden vrijgemaakt. En voor Zwitserland kan de vrijmaking eerst gelden indien maatregelen zijn getroffen waardoor wordt voorkomen dat verlies van goud of dollars voor ons het gevolg van de te verwachten grotere invoer zou zijn. De Nederlandse regering hoopt dat nadere besprekingen met de Zwitsers er binnen afzienbare tijd toe zullen leiden dat ook Zwitserland in de hui dige regeling kan worden betrokken. NEDERLAND ZOU 84 VRIJGEVEN. WILLEN De Nederlandse „tweede lijst" waar over dus eerst onderhandeld moet worden met dc andere deelnemende landen, heeft betrekking op circa 60 van de totale invoer in 1948 uit di3i landen. Zouden de besprekingen volledig succes hebben, dan zou Ne derland dus bereid zijn de invoer voor 84 (24 plus 60 vrij te ge ven! Nadrukkelijk verzekerde de heer Spierenburg dat de thans gevallen be slissing inzake het handelsverkeer al genomen is, vóór de devaluatie. Zij heeft er dus in feite niets mee uitstaan de al is het mogelijk dat zij er in de practijk gunstig door wordt beïnvloed. RUIMERE CONTINGENTEN TEXTIEL- EN LANDBOUW PRODUCTEN. In het raam van de Benelux-Voor- Unie zullen behalve de op onze „eerste lijst" vermelde artikelen (voor zover zij van Belgische of Luxemburgse origine zijn) natuurlijk nog meerdere goederen voor import in Nederland worden vrij gegeven. Een lijst daarvan kan binnen enkele dagen worden verwacht. Bovendien zal de bestaande goud- en dollar-clausule belangrijk worden ver zacht. In totaal, aldus de heer Spierenburg, zal 30 van de Belgische invoer in Nederland van haar knellende banden zijn bevrijd Textiel behoort daar nog niet toe, al zijn nieuwe verruimingen op betrekkelijk korte termijn tegemoet te zien. Immers als op 1 Juli 1950 de Economische Unie in werking treedt, hoopt men alles vrijgemaakt te heb ben. Intussen zijn voor diverse andere goederen de toegestane contingenten aanzienlijk vergroot en daartoe beho ren dan ook textiel- en landbouw producten. Voor textiel ook eindproduc ten! Natuurlijk zal anderzijds ook de con- tingentering van de Nederlandse uitvoer naar België beduidend worden ver ruimd. In de industriële sector zal onze uitvoer (op enkele producten na) zelfs geheel vrij komen! HEVIG VERZET IN BELGIË VERWACHT. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Een eerlijk vergelijk tussen Belgische concurrentie en Nederlands deviezen- risico wordt het project van de Voor- Unie Benelux, dat gisteren te Den Haag werd geparafeerd, alhier ge noemd. De regeringen zullen deze Overeenkomst nog moeten goedkeu ren, en men mag in België een hevig verzet verwachten van wege de beide industrieën, wier producten niet van de vrije invoer in Nederland zullen kunnen profiteren, n.l. de textiel en de metaalfabricaten. De 30 vrijgegeven producten be horen inderdaad tot die sectoren, waar van de Nederlandse markt reeds ten dele verzadigd is; zodat het deviezen- risico voor de Nederlandse Bank niet al te groot is. Maar de contingenten Bel gische textiel naar Nederland en Indo nesië zullen in vele gevallen verdubbeld worden tegenover het afgelopen han delsverdrag. Op landbouwgebied deden de Belgen geen enkele concessie. Het systeem van de minimum-prijzen blijft van kracht. Wat nog zeer belangrijk is, is het feit: dat België waarschijnlijk van Neder land een bepaald bedrag sterling zou aanvaarden ter aanzuivering van han delsschulden. Dit noemde de heer Spie renburg inderdaad een verzachting van de goud- en dollarclausule. Al met al is het bedrag bevredigend voor beide partijen. Op de minister-conferentie van 13 15 October a.s. te Luxemburg zal ove rigens speciaal de aandacht worden ge vestigd op het monetaire Benelux pro bleem. In Belgische financiële kringen wordt in dit verband de eis gesteld, dat Nederland de .harde valuta" politiek zal volgen, omdat de Nederlandse eco- nomisohe positie nog veel te afhanke lijk is van de Marshall-hulp. Tijdens haar verblijf in Engeland, bracht de kleine Hildegarde van de Goudkust van Wêst-Afrika, een bezoek aan de Londense dierentuin. Boven op een oli fant reed zij de dierentuin rond. Hilde garde wist eigenlijk zelf niet of ze het al dan niet leuk moest vinden, want zo hoog te zitten is maar wat griezelig! WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen overdag: wolkenvelden afge wisseld door enkele opklaringen. Over wegend droog weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 7 OCTOBER. Zon op: 6.50 uur: onder: 18.05 uur. Maan op: 18.09 uur; onder: 7.04 uur (V.M.). Hoogwater te Katwijk te 3 25 en 15.44 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Groeiende arbeidsonrust Gisteren heeft de Franse premier, Henri Queuille, namens zijn regering zijn ontslag aangebeden. Aanvankelijk had Auriol geweigerd het ontslag te aanvaarden, en hij zal heden over de kwestie beslissen, Momenteel bevinden zich drie mi nisters buitenlands, het zijn Ramadier, defensie, Schuman buitenlandse zaken, beiden in de VS, en Moch, binnenland se zaken, te Rome. Bij aanvaarding van het ontslag zal het huidige kabinet als zakenkabinet de lopende kwesties af handelen. Indien de president weigert het ontslag te aanvaarden, zal de pre mier het parlement mogelijk verzoeken Zaterdag bijeen te komen. Mocht het ontslag aanvaard worden dan zal het parlement mogelijk Maandag of Dins dag vergaderen. Oorspronkelijk zou het 18 October bijeenkomen. President Auriol zou gaarne zien, dat Queuille een volledige uiteenzetting van ce situatie aan het parlement geeft en de vertrouwenskwestie stelt. Premier Queuille wenst de zaak ech ter niet aan stemming te onderwerpen. Mogelijk zal hij als compromis aan het parlement de redenen van zijn ontslag mededelen. Het huidige kabinet heeft een levens duur gehad van iets meer dan twaalf maanden. Het trad 11 September 1948 in functie. Het is de achtste regering sinds het einde van de oorlog en alle vorige regeringen bleven korter. Het kabinet Schuman had een levensduur van acht maanden. Het bestuur van de radicale partij heeft een motie van vertrouwen in de premier aanvaard. Het bestuur van de socialistische partij nam gisteravond een motie van solidariteit met de socialistische minis ters aan, in het bijzonder met de mi nister voor arbeidszaken, Daniël May er. Doze had de leiding bij het uitoefe nen van druk om de laagste arbeiders lonen te verhogen. Natuurlijk worden reeds gissingen ge maakt over de samenstelling der nieu we regering, maar dit lijkt nog te zeer op een „gok" om er veel waarde aan te kunnen schenken. Inmiddels groeit de arbeidersonrust in Frankrijk. Uit verscheidene delen van het land worden demonstraties en stakingen om hogere lonen gemeld. De socialisten wensen loonsverhoging voor de meeste categorieën van arbeiders, terwijl de radicalen en gematigden slechts loonsverhoging voor de minst betaalden voorstaan. Onze Parijss correspondent meldt neg: In feite werd deze crisis veroorzaakt door de kloof, die zich weer tussen socialisten en radicalen manifesteert t.a.v. de vraag, cf het op dit moment gerechtvaardigd Is bepaalde loonklas- sen te herzien. Deze zelfde kwestie zal ook Queuille's opvolger hebben op te lossen, en daarom gelooft men alge meen, dat deze minister-crisis een sle pend karakter zal dragen.Het zal pre sident Auriol inderdaad niet gemakke lijk vallen een figuur te vinden, die het vertrouwen van alle coalitie-partijen geniet en een andere regerinsgformule dan die, welke gebaseerd is op de sa menwerking der midden-partijen is om parlementair mathematische redenen niet te vinden, tenzij de president zich tot de generaal zou wenden, wat ech ter zeer onwaarschijnlijk is. Onder de eventuele opvolgers van dr Queuille worden in politieke kringen veelvuldig de namen genoemd van Moch, Ramadier, Schuman en Réné Mayer. Het ligt in de logische lijn der ont wikkeling. dat een van de socialisten, die immers de crisis hebben veroor zaakt, als opvolger wordt aangezocht, doch hun kansen op succes worden al gemeen zeer laag aangeslagen. Huisvestingssituatie in Europa blijft zorgwekkend Door de economische commissie der Verenigde Naties voor Europa is een driehonderd bladzijden beslaand rapport gepubliceerd over de huisvestingssituatie in Frankrijk, België, Tsjeoho-Slowakye, Denemarken, Finland, Griekenland, Hongarije, Eire, Italië, Luxemburg, Ne derland, Noorwegen, Polen, Zweden, Zwitserland en Groot-Brittanië. In het rapport wordt verklaard dat slechts „een radicale verandering in de bouwpolitiek der betrokken regeringen" en een „revolutie" in het bouwbedrijf het Europese huisvestingsprobleem bin nen de komende twintig jaar kunnen op lossen. „Zelfs indien er thans tweemaal zoveel huizen zouden worden gebouwd als vóór de oorlog, zal het 22 jaar du ren, voordat in de nood der Europese woningzoekenden zal zijn voorzien", al dus het rapport. Van de niet in het verslag der com missie behandelde landen is de Sovjet- Unie het grootste. Omtrent de huisves- tingssituatle in de Sovjet-Unie verklaart de commissie, dat er in dit land nog steeds „een nijpend gebrek aan woon ruimte bestaat, doch dat de toestand beter wordt". BESPREKINGEN DIENSTVOOR- WAARDEN SPOORWEGPERSONEEL. De hoofdbesturen van de drie erken de vakverenigingen van spoorwegper soneel zijn gisteren in gecombineerde vergadering te Utrecht bijeengeweest. Besproken werd het beleid terzake het herzien van het reglement van dienst- voorwaarden van het spoorwegperso neel, door de personeelsraad gevoerd. Dit beleid werd goedgekeurd, evenals de stappen, die verder nog in het voor nemen liggen. Binnenkort zullen de afgevaardigden van de betrokken bondsafdeling bij eengeroepen worden voor het nemen van een eindbeslissing. DE CHINESE RODE REGERING. Joego-Slavië heeft de Chinese com munistische volksrepubliek erkend. Zuid Korea zal de nieuwe Chinese regering echter niet erkennen, zo heeft de Koreaanse ambassadeur verklaard, die te Kanton arriveerde. De ambassadeur heeft nog verklaard, dat de Chinese volksregering slechts een gewrocht is van de Sovjet-Unie en dat de erkenning door Rusland van het Chinese communistische regiem doet denken aan de erkenning van Mands- joekoso door Japan in 1937. BBHHBBBDinuaillBlllfll Puzzle-kwik stijgt met sprongen REEDS MEER DAN 750 INZENDINGEN. Onze advertentie-knipselprijsvraag blijkt nog niets van haar voor oorlogse populariteit te hebben in geboet. Wanneer de stroom van inzendingen in dezelfde mate tot as. Maandagmorgen 9 uur blijft aanhouden, belooft het aantal antwoorden op onze vorige prijs vraag betreffende de Eerste Hol landse Nieuwe en ons feuilleton- in-rebus vorm aanmerkelijk te wor den overschreden. Hedenmorgen wees de balans het cijfer aan. Maar U heeft nog drie da gen de tijd!! Te 's-Gravenhage werd een nieuwe am bulance-auto gedemonstreerd, die door de medische en technische afdeling van het Rode Kruis werd ontworpen. Het Interieur van de auto. Koningin bezoekt „Hollands Glorie". Tot grote verrassing van de gehele be manning van „Hollands Glorie", het in Dordreant gelegen opleidingsschip van het Ministerie van O-, K. en W., bracht H.M. de Koningin gistermiddag een bezoek aan dit schip. De Koningin werd door de comman dant, de heer A. F. Oomkens, voorge licht en rondgeleid. Hij stelde het on derwijzend personeel aan de Koningin voor. Het lesprogramma ging door en. gedurende drie kwartier volgde Konin gin Juliana het met belangstelling. Zij informeerde bij de jongens die voor de binnen- en grote vaart hun eerste op leiding ontvangen naar details. De ad- spirant-ma trezen gaven een demonstra tie van het roeden in de grote sloep. H.K.H. PRINSES WILHELMINA BEZOCHT KUNSTENAARSCONGRES Bij de ontvangst van de deelnemers aan het congres van beeldende kun stenaars gisteravond in het Gemeente museum te Den Haag heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina, vergezeld van me vrouw L. Th, de Beaufort, dame du palais, een bezcek gebracht. HK.H. heeft zich verschillende kun stenaars laten voorstellen. PRINSES WILHELMINA ZAL CENTR. BEGRAAFPLAATS OPENEN. De Centrale Begraafplaats der Oor logsgravenstichting te Loenen op de Veluwe zal op 18 October 's middags 3 uur door Prinses Wilhelmina worden geopend. H.K.H. zal dan ook de ge denkplaat in de kapel, waarop de na men der gevallen Engelandvaarders zijn vermeld, onthullen. BOTSING TUSSEN GOEDERENTREINEN. Verkeer werd omgeleid. Vannacht was op het emplacement van het station Oudewater een goede rentrein uit de richting Gouda met een rangeerbeweging bezig, toen een goe derentrein uit de richting Utrecht, die juist binnen reed, er mee in botsing kwam. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. Het verkeer uit de richting Utrecht naar Den Haag en Rotterdam werd over Amsterdam ge leid, maar ook over Woerden en Lei den. Over de toedracht van het ongeval kan nog worden meegedeeld, dat de twee locomotieven een electrische en een stoomlocomotief op elkaar zijn ingereden. Toen de stoomlocomotief via het spoor waarop de electrische loco motief zioh bevond, naar een ander spoor reed, kon de bestuurder van laatstgenoemde locomotief zijn trein niet tijdig meer tot stilstand brengen. Vijf goederenwagons fcijn ontspoord. De Belgische koningskwestie Onze Brusselse corespondent telefo neerde ons hedenmorgen: De liberale party-fracties van de Eer ste en Tweede Kamer hielden in de jongste dagen langdurige besprekingen zonder dat een accoord kon worden be reikt over het percentage, dat koning Leopold zou moeten halen bij het voor genomen volksreferendum. Enkele Brus selse invloedrijke liberalen bleven vast houden aan de idee der abdicatie. An derzijds hebben de socialisten een amen dement ingediend, dat er toe strekt de opneming der stemmen per arrondisse ment te laten gesohieden, terwijl de re gering om redenen van nationaal pres tige deze stern-opneming centraal in de hoofdstad wenst te zien gebeuren. Het is waarschijnlijk, dat de eerste minister Eyskens zich na de Benelux- conf eren tie te Luxemburg, bij de koning te Pregny zal vervoegen om met hem de modaliteiten der volksraadpleging te bespreken, men twijfelt er aan, of over de koningskwestie reeds op 18 October in de beide kamers zal kunnen worden gedebatteerd. Dr VALENTINE KEERT ZICH TEGEN DE BUREAUCRATIE. De overtollige bureaucratische romp slomp stoort de werking van het plan- Marshall. Zij is oorzaak van „interna tionale discussies, nadelige vertragin gen, wrevel en tijdverlies, zo verklaarde de president van de Rochester-univer- siteit, dr Valentine, die gedurende on geveer een jaar de ECA-missle in Ne derland heeft geleid. Hij wijt de ver antwoordelijkheid hiervoor aan de „de- mocratiën", die te Washington, op 5,000 km afstand van deze gebeurtenissen ze telen. Anderzijds prees hij „de vorde ringen die werden gemaakt in de ver wezenlijking van de Eurppese eenheid, en o.m. door Benelux". Dr Valentine voegde hier aan toe, dat het feit, dat de Europese productie in het voorjaar over het algemeen de voor oorlogse productie heeft overtroffen, duidelijk aantoont, dat productieverho ging niet volstaat; immers de goederen hebben slechts waarde, in zover zij door iemand kunnen worden betaald en ge bruikt. GROTE VIER VANDAAG WEER BIJEEN. De ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier zullen heden opnieuw te New York bijeenkomen. Naar men ver wacht, zal deze hun laatste bespreking zijn van het Oostenrijkse vredesverdrag. Bevin zal van Canada naar New York terugkeren en hedenavond naar Enge land vertrekken. Breuk met het Westen? Definitief Is besloten, dat de Volks raad van de Sovjet-zone in Duitsland morgen bijeengeroepen zal worden en zich zal uitroepen tot „voorlopige Twee de Kamer" In antwoord op de vor ming van dc Westdultse regering. Er zal dan een „constitutionele regering van de Duitse democratische repu bliek" gevormd worden. Overeenkom stig de artikelen van de in Mei j.l. door de Volksraad aanvaarde grond wet. In een communiqué worden de Westelijke geallieerden er van be schuldigd door hun politiek een „ern stige nationale noodtoestand" gescha pen te hebben. De voor geheel Duitsland bestemde grondwet voorziet in een „Volkskamer" van 400 vrij en geheim gekozen afge vaardigden en een Eerste Kamer, be staande uit vertegenwoordigers der sta ten in de verhouding van een afgevaar digde op iedere 400.000 inwoners. De Tweede Kamer zou de eerste rechten hebben in verband met wetgeving en financiën. De grondwet voorziet tevens in de verkiezing van een president door beide huizen, Otto Nuschke, voorzitter van de chris ten-democratische party in Oost-Duits- land en medevoorzitter van de Volks raad, heeft medegedeeld, dat de pro vinciale verkiezingen, die deze maand zouden worden gehouden, voor onbe paalde tijd zijn uitgesteld met het oog op de uitroeping van de nieuwe rege ring. De verkiezingen zouden later ge houden worden volgens de kieswet van de door de Volksraad goedgekeurde grondwet. Hij zeide, dat de ministeries van de komende regering geconfcr'oleerd zouden worden door het parlement en dat de buitenlandse politiek onder de verantwoordelijkheid der nieuwe rege ring .zou vallen en niet onder de con- tróle van een vreemde mogendheid. Gisterochtend reeds kwam de Oost- duitse pers uit met „spontane" resolu ties en oproepen uit alle delen van de Sovjet-zone, waarin de vorming van een „regering voor geheel Duitsland" op ba sis van de door de volksraad ontworpen grondwet wordt geëist. De christen-de mocratische partij eiste in een resolutie de effening van de weg voor een rege ring voor geheel Duitsland op parle mentaire basis, zetelend in Berlijn. Deze partij is, naar men meent, zeer sterk. De SJE.D. aanvaardde een 9.000 woor den tellende resolutie, die men algemeen beschouwt als een program van de po litiek, die de partij in een nieuwe re gering zal volgen. De resolutie wordt een „gemeenschappelijke basis" ge noemd, „waarmede alle vaderlandslie vende elementen het eens kunnen zijn". Verzocht wordt een verenigd Duitsland onder één regering, één vredesverdrag en het terugtrekken van alle bezettings troepen. Verder wordt de nietigverkla ring van het statuut voor het Ruhr ge bied verzocht, onmiddellijke normalisa tie van het Berlijnse leven, wederop bouw der verwoeste steden, vrijheid van meningsuiting en volledige erkenning van de besluiten van Potsdam over democratisering en demilitarisering van Duitsland. De S. E. D, verklaart bereid te zijn met alle „Duitse va derlanders, inclusief voormalige leden der nationaal-soclalistische partij, vroe gere officieren, kleine en middelgrote kapitalisten en die sectoren der hogere burgerklassen, die de belangen van Duitsland in hun hart dragen" samen te werken. Bovendien acht de socialisti sche eenheidspartij het volgens de re solutie noodzakelijk om aan voormalige leden van het Duitse leger, generaals en andere officieren inbegrepen, de volle dige burgerrechten terug te geven. Prof. Hermann Kastner, een 63-Jari- ge gewezen advocaat, voorzitter van de liberaal-democratische partij en mede voorzitter van de Duitse volksraad, wordt in politieke kringen als mogelijke can- dldaat voor het presidentschap be schouwd. Bij zijn recent bezoek aan de Sovjet-Unie werd hij door Stalin ont vangen. Enige andere personen, die een rol in de nieuwe regering zouden kunnen spelen zijn o.m.: Wilhelm Pieck en Otto Grotewohl, voorzitters van de door de communisten overheerste S.E.D., Wal ter Ulbrich, plaatsvervangend voorzit ter van de S.EJD. en lid van het poli tieke bureau, Heinrlch Rau van de eco nomische commissie ln de Sovjet-zone, Gerhart Eisler en Otto Nuschke. Geallieerde functionarissen volgen de voorbereidingen in Oost-Duitsland nauwkeurig. Men is van oordeel, dat tussen een Oostduitse regering en een Westdultse een modus vivendi mogelijk zou zijn. Maakt deze regering echter aanspraak op geheel Duitsland, dan zou alle grond aan deze modus vivendi ont nomen worden en zouden de Westduitse regering en de geallieerde autoriteiten zich onmiddellijk voor een reeks moei lijkheden geplaatst zien, met inbegrip van het veiligheidsprobleem. Ook de her vatting van de Interzonale handel, die deel uitmaakte van de overeenkomst te Parijs, zou opnieuw in overweging ge nomen dienen te worden. De geallieer den hebben tot nu toe „om technische redenen" het betreffende ontwerp-han- delsverdrag tussen Oost- en West-Duits land niet goedgekeurd. Heden zullen zij wederom bijeenkomen om hierover te spreken, RAPPORT VAN ROBERTSON. In zfjn eerste maandelijkse rapport, zegt de Britse hoge commissaris in West-Duitsland, sir Brian Robertson, dat „speciale maatregelen" worden over wogen om Berlijn hulp van buitenaf te verlenen. Verder verklaart hij, dat het ernstigste aspect van het leven in Ber lijn de groeiende financiële malaise is. Het werkloosheidscijfer was hoog en de industriële activiteit gering. Het was duidelijk, dat de stad, beroofd van een groot gedeelte van haar Industrieel po tentieel en van haar functie als finan cieel centrum, niet levensvatbaar zal zijn zonder buitenlandse steun. De voed selpositie liet zich gunstig aanzien. Men klaagde alleen over gebrek aan geld. De overwinning van de rechtse partijen had het optimisme in zakenkringen echter aangewakkerd, zodat verwacht kon wor den, dat dit zou leiden tot een ruimers credlefcierlening.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1