Nieuwe motorreddingsboot voor Katwijk Buitengewoon L.O. in de Bollenstreek Industrialisatie als probleemstelling gehekeld Belangrijke gift van Baron van Kattendijke UIT DE OMSTREKEN Korte Dankdienst te Voorhout! Laatste Berichten voor terugkeer ds Beker UIT DE RIJNSTREEK Resulfafen besprekingen materiaalverzorging maakt Uw voeten fit Uit eigenkracht-prestaties geleverd die vertrouwen schenken Beurs van Amsterdam WOENSDAG 5 OCTOBER Boot blijft voorlopig in Zandvoort Gistermiddag werd de nieuwe motor reddingsboot voor Katwijk te Warmond overgedragen. Hierbij waren o.m. aan wezig de heer Tegelberg, voorzitter van de N2.HÜ.M. en oud-directeur van de maatschappij „Nederland", de heer H. Th. de Boy, directeur van de NZHRM, c'.e heer Van Riel, bestuurslid van de NZHRM en oud-directeur van het Ned. Meteriologisoh Instituut te De Bilt, de heer Hudig, president commissaris van de maatschappij Nederland", de bur gemeester van Katwijk, mr. W. J. Wol- dé plaatselijke commissie van de öiingh van der Hoop, voorzitter van NZHRM, de heer C. Jonker, schipper van ae reddingboot en de heer Van Lennep als vertegenwoordiger van Baron Van Kattendijke, woonachtig te Zürich, Zwitserland, schenker van de reddingsboot, en echtgenote. Da heer Van Lennep opende de rij van sprekers. Hij zeide om., dat Baron Van Kattendijke in zijn jonge jaren gestudeerd heeft aan het RK. Gymna sium te Katwijk a/d Rijn. Hij heeft toen menigmaal de reddingsboot in zee zien gaan met de mannen aaai de riemen. In andere kustplaatsen werden de boten geleidelijk vervangen door mo- torreddingsboten, Katwijk bleef echter van zulk een vaartuig verstoken. Baron Van Kattendijke. die al vele jaren in Zürich woont, heeft steeds be lang blijven stellen in zijn verblijfplaats •uit zijn jeugdjaren. Hij schonk daarom de N.Z.HR.M. een bedrag van ruim f. 25.000.opdat een motorreddingsboot voor Katwijk zou kunnen worden bekostigd. Uit naam van Baron Van Katten^ dijke droeg de heer Van Lennep het vaartuig aan de N.ZHR.M. over. De voorzitter, de heer Tegelberg, sprak zeer dankbare èr> erkentelijke woorden voor deze grote gift en vroeg de heer Van Lennep deïe dank te wil len overbrengen aan Baron Van Kat tendijke. Mevr. Van Lennep verrichtte vervol gens de doopplechtigheid. De reddings boot draagt als naam ,3aron Van Kattendijke". De stalen boot werd gebouwd op de scheepswerf „Nicolaas Witsen" te Alk maar en is ongeveer 11 meter lang, 2.70 breed en heeft een diepgang van 1.20 meter. Zij kan een 30-tal schipbreuke lingen opnemen. Het vaartuig is uitge rust met een Herculesmotor van 40 PK. Ingeval van motorpech kan de boot met zeilen verder varen. De bemanning bestaat uit schipper, motordrijver en 2 of 3 matrozen. Voorlopig zal de boot in Zandvoort verblijven, daar de Zandvoortse in re paratie is. Te Katwijk aan Zee is er geruime tijd over beraadslaagd op welke plaats de bergloods voor de nieuwe reddingsboot zou moeten komen te staan. Er is thans overeengekomen, dat de loods gebouwd zal worden op de Zuid- Bouievard bij het Zeehospitium. Als deze loods klaar is zal de „Baron Van Kattedijke" in Katwijk gestation- neerd worden. (Foto L.D./Van Vliet) De fraaie reddingsboot tijdens een tochtje op de Leede, van genodigden, aanwezig bij de overdracht te Warmond. KATWIJK AAN ZEE ERNSTIG ONGELUK. De 20-jarige A. van DuiJn uit de Duinstraat werd gistermiddag om vijf uur in de Voorstraat bij de garage Burggraaff ernstig aan het hoofd ver wond, doordat een ijzeren band vaneen wiel van zijn schelpkar losraakte en hem met kracht aan het hoofd trof. Dr T. Lodder achtte overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. NOORDWIJK De heer M. C. J. van der Weyden, alhier, is te Delft geslaagd voor het propaedeutisch exsmen voor civiel in genieur. 1 NOORDWIJKERHOUT GEHEIMZINNIGE VERDRINKING. Gistermorgen omstreeks 10 uur is uit de Leidse vaart nabij het station Lisse het lijk opgehaald van mevr. S., wo nende aan de Zeestraat alhier. De vrouw had om 8 uur per rijwiel haar woning verlaten met de bedoeling naar Lisse te gaan. ZIJ is op onver klaarbare wijze te water geraakt en verdronken. RIJNSBURG NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Morgenavond spreekt ds F. Visser, secretaris binnenland van het N3.G., in de kleine kerk aan de Brouwerstr., over: „Ieder zijn eigen Bijbel". Mede werking verlenen het Ned. Herv. Kerk koor en de Geref. Zangver. „De Lof- stem". Gedurende September werd op het postkantoor alhier door 210 personen f. 17.043,09 ingelegd en aan 50 personen f. 4.712,56 terugbetaald. VALKENBURG Door de kerkeraad der Geref. Kerk is beroepen ds J. Dijk van Raamsdonk- veer. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. van H. Hartevelt en P. Hoek; Wllhelmina Gerda. d. van G. J. van Tol en A. de Wit; Jan Cornells, z. van J. M. Schoneveld en A. Moman. Overleden: Cornells de Vries, wednr. van A. Ravensbergen. WARMOND VISWEDSTRIJD. De visvereniging de „Leede" hield een grote viswedstrijd, waarvoor door de heer C. A. van 't Groene wout alhier een beker beschikbaar was gesteld. Er werd door elf personen aan deze wed strijd deelgenomen. Als winnaar kwam uit de strijd de heer H. Veltenaar met een vangst van 2525 gram. 25 jaar koster. De heer l. H. de Nie herdacht 'het feit, dat hi) voer 25 ja2r ibenoemdwerd als koster bij de N.H. Kerk alhier. De heer De Nie, die een ieders achting en sympathie geniet, heeft het niet aan belangstelling ontbroken. Hij werd in hartelijke bewoordingen toegesproken door ds J. Zandee en de heer W. K. Heijl, president kerkvoogd, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Door de Warmondse Fanfare werd hem een aubade gebracht, terwijl zeer velen (hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid de jubilaris persoonlijk ge luk te wensen. de heer j. k. heyl t Op 74-jarige leeftijd is in onze ge- o meente overleden de heer J. K. Heljl, l7 Smith, beiden alhier. een bekende persoonlijkheid in de bloembollen/wereld. De heer Heijl is jaren lang lid geweest van de Raad dezer gemeente, in welk college 'hij als financieel deskundige een groot aan zien genoot. Ook was hij jaren lang president-kerkvoogd der N.H. Kerk, ter wijl hij tevens voorzitter was van di verse polderbesturen. De heer Heijl was iemand met een beginselvast karakter, die de hem opgelegde taken nauwgezet en vol plichtsbetrachting vervulde, wars van alle uiterlijke sohijn. Zij, die het voorrecht hebben gehad met de heer Heijl op een of ander gebied sa men te mogen werken, zullen beamen, dat een eerlijk en reohtschapen mens is heen gegaan. WASSENAAR Te Delft zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel in genieur de heren D. van Barneveld en Het begin is er! Ook in de Bloembollenstreek zijn vele kinderen niet in staat het gewoon lager onderwijs te volgen. De juiste cijfers zijn ndet bekend, omdat lang niet allen, het voorrecht hebben, een plaatsje te vinden op een der B.L.O.-scholen te Lelden of te Haarlem. Het is voornamelijk de districts schoolarts geweest, die, door deze noodtoestand getroffen, heeft aange spoord tot actie, om ook deze kin deren een kans te geven. Tengevolge hiervan is opgericht de Stichting voor een B.L.O.-school te Hillegom. Waar men echter inzag dat dit geen Hillegoms. maar een streek- probleem was, heeft men de zaak ook terstond breed opgezet. De school toch. die uitgaande van deze R.K. Stichting zal worden ge bouwd. komt niet te Hillegom maar te Lisse, in het hart van de streek, zodat kinderen uit de omliggende gemeenten die gemakkelijk kunnen bereiken. Niet alleen zullen de kinderen uit de bollendorpen, die thans de stadsscholen bezoeken, de reis met de bus (waarbij immer een geleidster nodig was) niet meer behoeven te maken, maar ook zullen veel meer kinderen, buitengewoon lager onderwijs kunnen genieten. In de kosten voor schoolbouw wordt door de Provincie Zuid-Holland voor een derde bijgedragen, de salarissen worden door het Rijk uitgekeerd. De gemeente Lisse verstrekt een rentedra gend voorschot voor bouw en inrich ting, terwijl de overige gemeenten in de bloembollenstreek een bepaald bedrag per leerling garanderen. EÉN IS NIET GENOEG! Zo zal men thans van R.K. zijde bin nen afzienbare tijd in het bezit zijn van een school voor BL.O. die (helaas!) waarlijk geen luxe mag worden ge noemd. Hiermee zijn echter lang niet alle kinderen, die dit onderwijs behoeven, geholpen. Ook voor andere bevolkings groepen zal een dergelijke onderwijs instelling dienen te verrijzen, opdat de toch al zo gehandicapte kinderen ten minste een eerlijke kans krijgen, hun plaats in de maatschappij mettertijd in te nemen! VISSERIJBERICHTEN KATWIJK, 5 Oct. Praalrapport van hedenmorgen: KW 144 60 k.; KW 83 100 k.; KW 67 6 k.; KW 48 17 k,; KW 38 25 k.; KW 18 10 k.; KW 49 6 k.; KW 29 30 k KW 20 20 k KW 97 5 k.; KW 147 40 k.; KW 25 17 k.: KW 9 15 k KW 3 15 k KW 2 40 k KW 47 20 k.; KW 54 20 k KW 44 5 k.; KW 43 60 k KW 42 1 k KW 85 70 k.; KW 173 5 k.; KW 50 11 k KW 170 4 k.; KW 168 34 k KW 167 15 k KW 151 1 k.; KW 130 17 k.; KW 65 1 k KW 175 50 k.: KW 127 4 k.; KW 45 70 k.; KW 22 20 k.; KW 163 170 k KW 56 25 k.; KW 161 32 k.; IJM 75 1 k. Haringtrekkers: KW 159 100 k.; KW 129 40 k.; KW 16 30 k. Geen vangst: KW 32. KW 14. KW 19. ThulsstomendKW 83. KW 163. Gemiddelde harlngdrljfnetvlsser(|Vlaar- dlngen24 k.; Schevenlngen: 19 k.; Kat wijk: 21 k. SCHEVENINGEN. 5 Oct. Besommin gen: Sch 38 f.80. Sch. 76 f.350. YE 93 f, 220. TH 47 f130. OD 17 f. 270. OD 5 f.260. OD 6 f.240. SL 6 f.220. VLAARDINGEN, 5 Oct. Binnen van ALPHEN Coöperatie voor melkslijters gesticht SANERING OP 24 OCT. IN WERKING In een gisteren van des middags 2 uur tot des avonds halftien gehouden ver gadering van de melkslijters en melk handelaren in onze gemeente is beslo ten tot oprichting van een Coöperatie van melkslijters en melkhandelaren. Deze vergadering, gehouden in de bovenzaal van Hotel Centraal, werd bijgewoond door notaris Boxe voor het vaststellen van reglementen. Besloten werd de sanering van de melkhandel te doen ingaan op 24 Oct. 50-JARIGE ECHTVERENIGING. Op 19 October hopen de heer en me vrouw D. Verkade het feit te herden ken, dat zij 50 jaar geleden in het hu welijk traden. Beide oudjes, de man is 72 jaar en de vrouw 73 jaar, genieten nog een behoorlijke gezondheid. De heer Verkade is jaren lang werk zaam geweest bij de fa. Stokhuijlzen alhier en is de laatste tien Jaar vor- menwasser bij de fa. N. Samsom N.V. Ongetwijfeld zal ?r cp 19 October In hun huisje in de Hortensiastraat een drukte zijn zoals nimmer tevoren. BODEGRAVEN RUMOERIGE ZONDAGMORGEN. Tegen elf uur Zondagmorgen had op de Rijksweg in de buurt van het 2de viaduct een ongeval plaats. Een motor met. zijspan kreeg een lekke band. De berijder reed gelukkig kalm, maar reed toch tegen de betonnen wegrand op, waardoor de motor over de kop sloeg. K. kwam onder de motor en zijn vrouw werd uit het zijspan geslingerd en k.wam op het andere wegdek terecht. Eerste hulp werd verleend door dr Beije en het Bodegraafse Rode Kruis. Even daarna had een vrij ernstig on geval plaats op de hoek van de Burg. Ie Coultrestraat. Een auto passeerde hier een andere wagen aan de binnen zijde, waarbij hij over het trottoir vloog en een kerkganger zes meter mee sleurde. Deze kwam ten slotte onder het voorwiel terecht. Dr Van Beek en het Rode Kruis verleende de eerste hulp. Het ongeval gebeurde vlak bij het huis van het slachtoffer, de heer J. van A., zodat deze direct werd binnenge bracht. Hil bleek enkele ribben te heb ben gebroken. H4ZERSWOUDE De jaarlijkse UNI-collecte heeft f. 452— opgebracht. KOUDEKERK WATERLEIDING DEFECT. Dinsdagmiddag zat plotseling geheel de gemeente zonder water. De oorzaak lag bij werkzaamheden aan de brugverbreding bij de heer C. v. d. Bijl. Bij het heien raakte men de hoofdleiding der waterleiding. In een kort ogenblik stond de gehele bouwput- vol water. Direct begon het personeel van het waterleidingbedrijf het euvel te verhelpen, 's Avonds om 10 uur was men zover, dat de Dorpsstraat weer van water was voorzien, waarna men begon een noodlelding aan te leggen voor het verdere gedeelte van het dorp. Het een en ander had veel be kijks. Ook wethouder Molema kwam nog laat het werk in ogenschouw ne men. OVERDRACHT GEDENKSTEEN WIJLEN DR VLAANDEREN. Het comité, dat gevormd werd uit de burgerij, waarin zitting hebben de he ren C. Zuidwijk. A. Hogeboom, H. van Driel, N. P. Slegt-enhorst, J. D. Rey- neveld, D. Wesselingh, J D. de Kort, P. Beer, B. Boers en D, Hoppenbrou- wer, en zich ten doel stelde om defam. Vlaanderen een gedenksteen aan te bieden, heeft totaal gecollecteerd f. 800. Zaterdag a.s.. 8 October, 's middags om 3 uur zal de overdracht plaats vinden op de algemene begraafplaats. De gedenksteen is ontworpen en uit gevoerd door de fam. Soupart te Lei den. Hartelijk welkom voor militairen Zondagmiddag arriveerden zes Voor- houtse militairen, onder wie ds E. J. Beker als veldprediker, in Voorhout, 's Avonds werd in de Ned. Herv. Kerk ie zeven uur een korte dankdienst ge houden en daarna in het Parochiehuis aan alle thuisgekomen militairen uit het laatste half Jaar door de beide thuisfronten een welkomstavond aan geboden. Medewerking verleenden de muziekvereniging „St. Cecilia"; de film .Hollands Glorie" werd vertoond. Het gebouw der Ned. Herv. Kerk was overvol met belangstellenden om getuige te zijn van de dankdienst van de terugkomst van hun herder en leraar, ds E. J. Beker. Ds Eggink, tijde lijk predikant, liet de gemeente aller eerst zingen gezang 149 1, „Grote God, wij loven U", waarna hij enkele verzen las uit Ps 103. Hierna sohetste spr. uit naam van de gehele gemeente sprekend, het vertrek ran ds Beker. Hij voelde zich geroepen de jongens in Indonesië bij te staan in de geestelijke verzorging. Node zag de gemeente de predikant gaan, evenwel zijn allen thans weer blijde hun herder en leraar weer in hun midden te zien. „Grote dank zijn wij verschuldigd aan God, die ds Beker weer in gezondheid naar Voorhout be geleidde". Tevens.bracht spr. dank aan mevr. Beker voor het vele werk, het welk zij gedaan heeft tijdens de afwe zigheid van haar man in de kerkelijke gemeente. Vervolgens wesrd In gebed God gedankt, niet alleen voor de te rugkeer van ds Beker, maar voor de behouden thuiskomst van alle andere militairen Ds Beker betrad hierna het spreek gestoelte en onder ademloze stilte sprak hij enkele woorden tot de ge meente Hij kon zich bijna niet inden ken weer Hhuds te zijn en in zijp ge meente, waar hij zoveel ever gedacht heeft. Het smertite hem echter zeer, zijn jongens in Indonesië te moeten achterlaten. „Laat mij ook niet over mij zelf praten, maar over hen", aldus spr. In korte trekken schetste hij het leven in militaire dienst in Indonesië. Met klem liet spr. uitkomen, dat daar, ver van huis, daadwerkelijk gezien wordt v/at het betekent geloof in God te hebben; met uitschakeling van rich ting. en dat vond spr. zo treffend. Hij zeide zelf ook veel gedacht te hebben aan de woorden, welke hem toegezon gen waren, ter gelegenheid van zijn veTtrek: „De Heer zal U steeds gade slaan". Er waren momenten, dat men dacht van alles verlaten te zijn. Geze gend echter degenen, die dit. nog konden denken, En zo zijn er gelukkig zeer ve len. Ten slotte bracht spr. heel harte lijk dank voor de spontane en vriende lijke ontvangst, waarna een leder de gelegenheid kreeg d? dominee en zijn vrouw geluk te wensen. HULDIGING IN parochiehuis. Hierna gingen allen naar het parochie huis, om de welkomstavond bij te wo nen. Ook hier was de belangstelling van dien aard, dat de grootste zaal van Voorhout stampvol was. Aanwezig wa ren o.m. B. en W. en diverse geestelij ken. De heer H, A. Allard, als voorzitter van het demobilisatie-comité, verzocht allereerst aandacht voor het „Wilhel mus". Door de plaatselijke muziekver eniging begeleid, werden staande twee coupletten gezongen, waarna de heer Allard allen welkom heette. Allereerst de militairen. „Wij spreken altijd over onze Jongens in Indonesië, maar gij zljt nu mannen geworden. Wij zijn ook enigszins jaloers op u. Wij weten ech ter tot onze grote vreugde, dat gij uw taak in Indonesië hebt vervuld op een wijze die alle lof verdient". Spr. 'be treurde het, dat er ook gevallenen zijn. Enige minuten stilte werd in acht ge nomen te hunner herdenking. Hierna herkreeg burgemeester De Graaff het woord. Deze schetste de militairen als pioniers, gelijk de man nen van vroeger, die naar de Oost en de West. trokken. „Gij hebt uw beste krachten gegeven en thans moogt ge dat weer aan Nederland doen". Na mens het gemeentebestuur heette spr. de militairen hartelijk welkom, waar na allen namens de belde thuisfronten een oorkonde werd aangeboden. Tevens dankte spr. de gemeentenaren voor de 7WV%7"0¥?"1V 10 v. systeem blind M. M. ML rhytm. en HTF\A 4 talen 130 letter~ Jul^l grepen per min. 2-3 maanden klaar. Aanvang dag. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 (Adv.) de haringvangst: VI. 196 met 36 last. MarktprijzenVolle haring 31.volle haring h.k.z. 29.10. yle haring 15.—, steurharlng 11.8024.50. IJMUTDEN. 5 Oct. 2 stoomtrawlers met f. 40.000. de IJm. 16 met f. 26.100 en de kustvlssers IJm. 241 met f. 260; IJm. 213 met f.420 en de KW 110 met f.613. Aanvoer 5555 kisten w.v, 3730 haring, KW 23 met 204 k,. 53 k. ijle haring; KW 110 met 165 k.. 125 k. steurharlng. WOERDEN. 5 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer: 292 partijen le soort 193203, 2e soort 184150. zware 207, extra zware 210. MARKTBERICHTEN LISSE, Bloembollenvelllngen. Op de vei lingen te Lisse gaat de verkoop van het leverbaar nog steeds voort. Voor verschil lende soorten, ln het bijzonder vroege tulpen, werden goede prijzen besteed: Enkele Vroege Tulpen: Brlllant Star z. 12 9.10, z. 11 7.80, z. 11 5.15; Couleur Cardinal 8.60, 6.95. 3.45; Gele Prins 6.35, 5.20, Gen. de Wet 5.35, 4.35, Ibis 6.86, 3.65. Keizerskroon 6.80. 7.15, 4,60; Olympiade 4.25, 3.80, 2.60; Pelikaan 4.80, Prins van Oostenrijk 5.05, 4.40. 3.05. Dubbele Vroege Tulpen: Dante 11.30, 10.30, Electra 5.50, 4.40; Marechal Nlel 6.60, 4.25, Mr v. d. Hoeff 5.50, 4.25, Murlllo 6.30, 4.90, Orange Nassau 5.50, 4.40. Paul Grampel 9.30, 6.85, Schoonoord 10.70, 9.60 Darwln Tulpen: Aristocrat z. 12 10.10, z. 11 9.05; Oharles Needham 6.90, 6 05; Philip Snowdon 3.75. 3.85; Prunus 3.75, 4.10; Rose Copland 4.90, 4.35; wm. Cop land 4.15, 3.75. Mendel Tulpen: Fridjof Nansen 5.65, 3.80; Her Grace 6.96. 6.60; Krelage's Triumph 3.75, 3.15; Van der Eerden 3.35; Weber 3.75, 3.15; White Sail 5.—, 4.—. Triumph Tulpen: Avlateur 3.85, 3.65; Bandoeng 3.75. 3.45, Crater 3.75, 3.30; Crown Imperial 3.75, 3.15; Edith Eddy 3.75, 3.30; Elmus 9.80, 8 95; Kansas 5. 3.95; Korneforus 4.05. 3.Lord Carnavon 3.75. 3-20; Mount Tacoma 6.80, 5.05; Pic cadilly 3.75, 3.35, Pres. v. Hindenburg 3.75, 3.70; Rijnland 3.75, 3.35. grote belangstelling bij de thuiskomst van de Voorhouter jongens. Hierna werd de film „Hollands Glo rie" vertoond en speelde de plaatselijke muziekvereniging enige nummers. Vervolgens sprak ds Beker namens de militairen een dankwoord. „Het is hedenavond wel een schrille tegenstel ling met de avonden in Indonesië. Daar was de slepende gamelan-muziek en nu hier de pittige en vrolijke marsen En dan de film. Juist wat we nodig hebben". Spr. was voor deze avond dan ook zeer dankbaar. Hij dankte voor de oorkonden, door de thuisfronten aan geboden, Evenwel, en hierbij werd spr. ernstiger en richtte zich meer tot de aanwezigen, verlangen de jongens nog iets anders. En dat is, warm en oprecht medeleven, óók nu zij thuis zijn. Spr. heeft het op de thuisreis meerdere ma len moeiten horen: ,Nu gaan we weer naar Holland, met zijn politiek, met zijn kastjessysteem". Dót was onder ons in Indonesië niet zo. Zij hebben dicht bij de dood geleefd, maar ook dicht bij het leven. Vrij, en toch afhankelijk van elkaar, wetende op elkaar aan te kun nen, ln alles, tot in het kleinste waarin ze elkaar nodig hadden. Het laatste woord werd gesproken door de heer A. Eigenbrood. Hij dank te namens de beide thuisfronten voor het welslagen dezer avond. Ook voegde hij een kernachtig propagandistisch woord hier aan toe. Wij allen moeten onze uiterste best doen om de thuis fronten in de gelegenheid t£ stellen, onze jongens in Indonesië een goede geestelijke verzorging te geven. Gesloten werd met het spelen van het „Wilhelmus", „Zelfmoord-theorie" inzake Schallenberg ZAL BINNENKORT OFFICIEEL BEVESTIGD WORDEN. (Speciale berichtgeving) Van welingelichte zijde vernemen wij, dat zeer binnenkort van de zijde van politie en justitie een uiteenzet ting te verwachten is over de zaak Schallenberg. Sinds 14 September heeft men gemeend over deze uiterst ge ruchtmakende affaire te zwijgen. Dit op zichzelf is al buitengewoon vreemd. Het is ons bekend, dót in deze of- fioiële uiteenzetting vastgehouden zal worden aan de „zelfmoord-theorie". Voorts dat leggen van verband tussen Schallenberg en dr Mucke als „fanta sie" moet worden gekwalificeerd. Alvo rens op een en ander nader in te gaan nemen wij er goed aan te doen de in het uitzicht gestelde uiteenzetting af te wachten. Er blijven genoeg details over, welke naar onze overtuiging het plegen van een moord zeer aanneme lijk maken. T.N.I.-MAJOOR DJAROT IN VRIJHEID GESTELD. De T.N.I.-majoor Djarot, die in de nacht van het van kracht worden van het staakt het vuren (10 op 11 Augustus) aan het hoofd van 65 man in Surabaja infiltreerde en dezelfde nacht gevan gen werd genomen, is in vrijheid ge steld- Djarot betuigde zijn tevredenheid over de behandeling tijdens zijn gevan genschap te Surabaja. Uniformstof voor T.N.I. ATJEH WEER IN OPENBAAR VERKEER? De informele besprekingen van c Nederlands-Republikeinse sub-commi sie, die. zich te Batavia bezighoudt mc kwesties van materiaalvoorziening hebben geleid tot de totstandkomin, van een regeling betreffende de ver zorging van de T-N.I. Deze regeling is 1 October ingegaan Als directe maatregel tot ultvoerin- van de verzorging der T.N.I. i door het Departement van Econo mische Zaken reeds een ruime ord' geplaatst voor uniformstof, terwij van de beschikbare voorraad al cc hoeveelheid uniformstof voor ver werking ter beschikking is gesteld Tevens wordt overleg gepleegd ovc de verzorging van Republikeins ambtenaren. Mede ln verband met de planner voor coördinering op het gebied var het bestuur is voortgezet overleg inzak' deze materie noodzakelijk. Nederlandse en Republikeinse des kundigen hebben een oriëntatie-rei naar Kotaradja gemaakt. Dit geschied de In'hoofdzaak om na te gaan in hoe verre het mogelijk zal zijn Kotaradja en daarmede Atjeh in het openbaar verkeer in te schakelen. De algemene indruk van de oriënte rende besprekingen geeft grond voo de verwachting, dat op vrij kori termyn Atjeh kan worden ingescha keld. Er zullen nog besprekingen volgen. Queuille staakt pogingen tot oplossing der problemen FRANSE REGERING „PRACTISCH REEDS AFGETREDEN". Na een bijzondere zitting van het Franse kabinet heeft Francois Mittc- rand, als woordvoerder van dc rege ring, verklaard, dat de Franse rege ring „practisch reeds afgetreden" is. In een communiqué, dat na de kabi- netszitting is uitgegeven, wordt bekend gemaakt, dat premier Queuille wegens het aanhoudende meningsverschil 1 de regering over loon- en prijspolitiek, besloten heeft zyn pogingen om het probleem do-'i verhoging van de ab normaal lage lonen op te lossen, te staken. Queuille zal de gevolgen van de si tuatie hedenmiddag met president Auriol bespreken. RUSLAND EN DE ATOOMBOM. De „Daily Graphic" meldde, dat Rus sische geleerden aan Stalin hebben gerapporteerd dat de Russische atoom- fabrieken thans elke drie weken twee atoombommen kunnen afleveren. (U.P Vergadering Werkgeversverbond - Tijdens de vandaag In Hengelo ge houden algeméne ledenvergadering van het „Verbond van Nederlandsche Werk gevers", heeft de voorzitter van het verbond, de heer T. J. Twijnstra, een rode gehouden, waaraan het volgende is ontJ rend. Spreker begon met het geven van een overzicht van het ontstaan en de groei van het Nederlandse bedrijfsleven. Be langrijk is de industriële groei geweest voor de werkgelegenheid, vooral als men de bevolkingsaanwas ziet sinds 1899, toen Nederland ruim 5 millioen zielen telde. Al vertellen ons de statistieken van een enorme greei van de industrie, men onderschatte nochtans de moeilijkhe den van deze vorige generatie niet. Honderden zaken zijn te gronde ge gaan zonder dat men zich hun namen nog herinnert. Maar het was een tijd waarin zich energie en initiatief vrij konden ont plooien, waarin het loonde risico te ne men, omdat men wel de kwade kansen liep van het falen, maar daartegenover de resultaten van het succes zich ge heel te nutte kon maken. Het economisch probleem van de dag is het probleem van de industrialisatie. Wij weten, aldus 9preker, hoe vele knappe mannen, hoe vele aanzienlijke commissies met het probleem worstelen en wij weten ook, dat er nog niemand Is opgestaan, die een bevredigende op lossing heeft weten te vinden» Men zou de neiging hebben daar moedeloos on der t<e worden. Is het daarom nu niet een bijzonder troostrijke ontdekking, te mogen con stateren, dat de Nederlandse indus- strie in e'en nog zeer recent verleden precies datzelfde heeft weten te presteren wat nu van haar verlangd wordt? En dat zjj dat heeft gedaan zonder ook zelfs maar een ogcnblil: industrialisatie als een probleem voor ogen te hebben? Ik stel mij graaT eens voor, dat die vele economen en ingenieurs, die vandaag aan den dag zich verstouten de gang van de we reld te berekenen, in 1899 aan het werk zouden zyn getogen met voor zich het probleem om een bevolking, die in 30 jaar van 5 tot 8 millioen zou groeien, in hoofdzaak in de industrie te werk te stellen en tegelijkertijd het welvaartspeil van allen belangrijk te verhogen. Sprekende over Indonesië zeide de heer Twijn§tra, dat de Nederlandse in dustrie ook daar haar taak heeft. „On ze banden van eeuwen met de bevol king van Indonesië maken het van zelfsprekend dat het Nederlandse be drijfsleven zijn relaties met Indonesië en de Indonesische bevolking bevestigt en vernieuwt. Zoals U bekend is, heeft Uw bestuur in nauw overleg met de besturen der Rooms-Katholieke en Protestant Christelijke organisaties ln beginsel besloten tot het vestigen van een vertegenwoordiging voor de gehele Nederlandse industrie in Indonesië. Deze vertegenwoordiging bedoelt bij te dragen tot de versteviging van de economische banden, zoals die in de gehele wereld nodig zijn. Woensdag 5 October ACTIEVE OBLIGATIES staatsleningen ad f.1000.— Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3y4 ÏOO^ Ned. '47 3% 3 97% Dollar-Ing. '47 3 94% Investeringscert. 3 98% Ned. p. 1962/4 m.b. 3 97A Indlë -37 A 3 94}j Grootboek '46 3 96% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 72 N. Ind. H.bank 106 Ned HandelmU*64 A.K.UJO? 196% Lever Br250 248% Philips 243% 241% Wilton Feyenoord 169% Kon Olie 312% 312% Amst Rubber 148 146% Deli-Bat Rubber 99% Holl Amer lijn 174% Kon Ned Stoomboot 140% 138Vi Ned Scheepv Unie 167 164% HVA 174% 173 Java Cult77% Dell Bat. MU127 V4 Dell MU 155% 153% Senembah 130% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3Vfe) 3 100% Den Haag 1947 I 3 100% R'dara '37 I, n 3 Va 102 Industr. Obligaties Lever's Zeep MU 3% 104% Kon. Petr. MIJ104 y4 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstclüngen Amsterd Bank 168% Rotterd. Bank 173% Twentsche Bank 175 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.tabr. 336 -jl. Rott. Droogd MU 343 Zwanenb Organon 199% Haudeisonde» nemingen Born. Sum. H. Mi). 161% Internatio 194 Albert Heyn 198 Ned MU Walv.Vrt. 122% Spoorwegen DelJ Spoorw MU 53% Amerik. fondsen Anaconda 25% Shell Union35%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5