De komende maansverduistering Vier golflengten voor de visserij Radio-Scheveningen komt versterkt in de aether "N .j^==S===== KBB 3 To fiïet noodlottige halssnoer PANDA EN DE MEESTERAJITVINDER Kerkelijk Leven Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 5 October 1949 Tweede Blad No. 26812 Een indrukwekkend schouwspel (Van een bijzondere medewerker). In de nacht van Donderdag 6 op .Vrijdag 7 October zullen wij getuige kunnen zijn van een even zeldzaam als imposant schouwspel: een maansver duistering. De verduistering heeft plaats van kwart over drie tot halfvljf, doch dit indrukwekkend natuurgebeuren is de opoffering van een deel onzer nacht rust zeker waard. Wanneer wij echter dit verschijnsel niet alleen willen be kijken maar ook begrijpen, moeten we al voor zonsondergang onze waarne mingen beginnen. BEGIN KORT VOOR ZONS ONDERGANG! Dan zien wij even na zessen de zon vrijwel in het Westen achter de hori zon verdwijnen, terwijl juist aan de andere kant, in het Oosten, de bijkans volle maan reeds laag boven de kim zichtbaar is. Achter ons de zon, vóór ons de maan, dus wij op aarde tussen beide in. Dit is een kritieke toestand; een verduistering zal er het gevolg van zijn. HOE ONTSTAAT EEN VERDUISTERING? Wij weten dat de aarde een gewel dige bol is, die eenmaal per jaar in een kring om de zon loopt. Rond de aarde draait, in een veel kleinere kring, elke vier weken onze maan. Wanneer wij ons nu eens ver boven de aarde in de wereldruimte verplaat sten. zouden we in de diepte aarde en maan zien als in de tekening. En de zon? Als dit blad 12 meters breed was zou de zon nog juist op de rand een plaatsje kunnen vinden! Nu zien we alleen de stralen van de zon, voorge steld door een van rechts komende pijlenbundel. De zonnestralen verlich ten slechts de helft van de aarde; daar Is het dag. De aardbol is ondoorschij nend en zo verkeert de andere helft in het duister (de nachtzijde) en werpt zij bovendien een schaduw achter zich; het donkere gedeelte. Keren wii terug naar de aarde, dan bevinden wij ons bij het vallen van de avond in A, op de grens van licht en donker, van dag en nacht, De zon is rechts achter de kim eezonken de maan aan de andere zijde baadt in "ïe Uid schrijdt voort wij wentelen od aarde steeds verder de nacht bm ™n - maar ook de maan vervolgt haar weg. de aardsohaduw tegemoet. Te twee uur 's naöhts ontmoet zil deze, dringt er in door. en dit oen wij door het zwakker worden van het meanlich door het zich uitbreiden van eeni don kere vlek op de maanschill. Tegen hall vier is de maan de schaduw geheel bi"Dr™pen m onse omging hebben hun matblauwe zij worden slechts spaarzaam verlicht door een spookaohtdce, vaalrode schijn Want de maan is nog steeds Achtbaar, zij hangt als een bruinrode schijf som ber en dreigend aan een vreemd-paarse hemel. DE ROODBRUINE MAAN. Zendt de maan dan eigen licht uit; kaatst zil niet alleen zonnelicht, terug? Neen, ook dit rossige schijnsel is twee dehands zonlicht. Hoewel de maan zich in de schaduw van de aarde bevindt, sluipen enkele zonnestralen dit gebied binnen. De z0*}" nestralen, die rakelings langs de aard bol glijden, moeten een lange weg dwars door onze dampkring afleggen. De lucht rond de aarde verstrooit het zonlicht, de blauwe stralen sterk, de rode weinig. Daarom zien wij de zon by het ondergaan roder worden: hoe langer de reis door de lucht wordt, des te minder blauw licht ons oog bereikt, alleen het rode gaat vrywel onbelem merd voort. Vrijwel, niet geheel, want by hun tocht door de dampkring wor den ook deze stralen wat gebogen. Dit „avondrood" bereikt de verduisterde maan en schenkt haar zo'n onheilspel lende aanblik. HET EINDE. Voort gaat de nacht verder schuift de maan. Even na halfvyf heeft zij de schaduw geheel doorlopen en wordt weer een licht randje zichtbaar De vale kleur trekt weg en wanneer in Nederland de ochtend aanb-eekt en wy ons in 0 bevinden, staat de maan opnieuw als een vertrouwde geelwitte schijf aan een melkblanke hemel (3). VERDUISTERINGEN ZELDZAAM. ZIJN De tekening geeft de indruk dat iedere maand een verduistering moet plaats hebben; elke maand zal de maan de schaduw moeten doorlopen. In dat geval zou de dofrode kleur regel, geen uitzondering ziln, en wij zouden spre ken van „rode" maan in plaats van „volle" maan. Wanneer wy het papier beschouwen als he1 vlak van de aardschaduw. moe ten wy ons voorstellen dat de maan niet precies langs dit papier schuift. De maanbaan staat schuin op het pa pier: de maan bevindt zich nu eens onder het. vlak (het gestreepte deel van de cirkel), dan weer er boven (de ononderbroken helft van de cirkel). Wil de maan van het hoger gelegen deel naar het lagere komen, dan moet zij door het papier heen". Desgelijks wanneer de maan van de lagere helft naar de hogere gaat. Als de maan nu juist zor snypunt passeert, wanneer ook de schaduw van de aarde daar aanwezig is. zal de maan door de scha duw heen gaan en verduisterd worden. Daar ae aardschaduw echter steeds van richting verandert en maar twee maal per jaar op zo'n snypunt is ge richt. zullen slechts zelden alle om standigheden aanwezig zijn, die een verduistering mogeiyk maken. Een der- geiyke zeldzame samenloop van om standigheden nu zal zich voordoen in de nacht van 6 op 7 October. Wie gaat mee kyken? LUCHTVAART LEIDSE LUCHTVAART CLUB WINT RESIDENTIE CUP. Op het vliegveld Ypenburg vond Zon dag de jaariykse wedstryd plaats om de Residentie Cup, georganiseerd door de Haagse Luchtvaart Club. Ook de Leidse Luchtvaart Club nam dit jaar weer aan deze wedstryd deel en het gelukte J. J. Robert de beker, die verleden jaar door de Haarlemse Lucht vaart Club werd gewonnen, naar Leiden te brengen. Geheel onverwachts werd de wedstryd in de middaguren bygewoond door mi nister Spitzen, die een warme belang stelling voor deze sport koestert. TAFELTENNIS De Sleutels Op het onlangs te Am sterdam gehouden NEHAMIJ Tour- nooi werden door de drie deelnemende Sleutelsleden uitstekende resultaten be haald. R. van der Voort wist, na zes ronden te hebben doorgeworsteld, de eerste prijs in de 4e klasse heren te behalen. E. Filbry eindigde op de twee de plaats ln de dames 2e klasse. E. en H. Filbry wonnen de tweede prys in het gemengd dubbel 2e klasse. Maandag a.s. zullen ln het Sleutels lokaal vriendschappeiyke wedstryden plaats vinden voor 3e en 4e klassers, dames en heren, tussen de verenigin gen de Sleutels en Sportief uit Den Haag. Binnenkort zal de eerste spade in de grond worden gestoken voor 't nieu we ontvangstation van Scheveningen- radio op het sluiseiland te IJmuidcn, waar als alles meeloopt eind '50 een laag betonnen gebouw de eisen van het zich snel uitbreidende radio telefonie- en telegrafieverkeer met va rende schepen volledig kan opvangen. De ingebruikneming van het nieuwe betonnen gebouw, dat één verdieping hoog wordt en op die manier geen be letsel kan vormen voor een vry zioht op het IJmuidense havencomplex, valt naar de directeur, de heer C. van Geel, van harte hoopt ongeveer sa men met de practische toepassing der op de laatste Geneefse PTT-conferentie genomen voorlopige besluiten. Niet al leen, dat in het nieuwe gebouw veel meer schepen tegelyk „bediend." zullen kunnen worden, maar het aantal golf lengten zal als de voorlopige beslui ten het fiat der volgende conferentie krijgen aanzienlijk worden uitge breid, zodat Scheveningen-Radlo, een der drukste kuststations van Europa, wat meer armslag in de aether krijgt. VEEL MEER GOLFLENGTEN. Op dit moment heeft men slechts de beschikking over de 123 meter-band voor de kustvaart, de 166 meter-band voor de vissery en de internationale noodgolf van 182 meter, waaruit volgt, r~öy\ f 1 J 11 s dat zowel het station als de schepen op dezelfde golflengte werken en er dus geen Duplex telefonie mogeiyk is. Ook de vissery gaat er radiotelefo- nisch gesproken op vooruit. Moest zü zich tot nu toe behelpen met de ontoereikende 166 metergolf, in de naaste toekomst komen er vier golf lengten beschikbaar: 170 en 159 me ter voor gesprekken naar en 148 cn 139 meter voor gesprekken van de wal. Wanneer trawlers en loggers dus met Duplex-installaties zijn uitgerust (en alle nieuwere boten zijn dat) dan kunnen twee schepen tegelykertyd op normale manier met de wal telefone ren. Het verkeer over de langere afstand de scheepvaart in de Middellandse Zee zal er byv. zeer mee gebaat zijn, krygt er eveneens enige frequentie by: nl. de 81.7, de 81.4 en ae 94 meter-band en de noodgolf verhuist van de 182 meter naar de 137 meter. WARWINKEL. Om voor de 5000 kuststations in Eu ropa en Afrika een bevredigende rege ling te vinden, was niet gemakkeiyk. Maar men is er na langdurig puzzlen in geslaagd, op velerlei gebied ae be kende gulden middenweg te vinden, zo dat bijv. de geografisch ver van elkaar verwijderde stations dicht by elkaar in de aether zijn gekomen, omdat zy elkaar hopeiyk toch niet al te erg sto ren. Er zyn rond Nederland een paar „dode plekken" op zee, waar de meest door knede juffrouw van Scheveningen-ra- dio „geen gehoor" krijgt. Een er van ligt by Delfzijl en in de toekomst wil de PTT dit euvel verhelpen door in Noord-Friesland een extra-zender te plaatsen, die van IJmuiden uit bediend wordt. De zender van Scheveningen Radio want in IJmuidcn is slechts de ontvang-apparatuur ondergebracht staat nog altyd in Scheveningen, maar ook daar komt verandering in. De installatie verhuist namelyk naar Noordwyk als Nora, die het lange af- stands „fixe" ontvangverkeer voor haar rekening neemt, haar nieuw on derkomen in de Horstermeerpolder heeft betrokken. Maar al houdt Scheveningen-Radio op „Scheveningen" radio te zijn de naam hoopt men te kunnen handha ven, omdat deze by de internationale scheepvaart en de visserij een begrip is geworden, dat zich manifesteert in een gouden meisjesstom en een door lopende paraatheid. FEUILLETON door GORDON MCDONELL. HOOFDSTUK XII. Ik stapte in myn wagen en reed wat rond, trachtend met mijzelf eens te worden, wat ik eigenlijk wilde doen. Onwillekeurig reed ik daarby de straat in, waar de Holbrooks wonen. Ik reed langs het huis op het moment, dat Janet met een koffertje naar buiten kwam en op een wagen afliep, die in de oprylaan geparkeerd was. Er zat niemand in en zy was alleen. Ik stopte aan de rand van het trottoir, stapte uit en liep over het gras naar haar toe. Zij zag my aankomen en bleef ver baasd wachten tot ik dichterby geko men was. Ik kon niet zien, of zij ver heugd, misnoegd of onverschillig was. Zij droeg een kleurige wollen blouse en een windjack en had een baret op het hoofd. Is hy met Ives meegegaan?, vroeg ik. zy knikte. En ik ga er nu meteen ook heen. Wilt u my spreken? Ja, zei ik, inderdaad. Ik liep op haar af en nam het koffertje van haar over, voor zij begreep, wat ik eigenlyk deed. Maar toen ik naar myn auto te rugkeerde, vroeg zy: Wat gaat u be ginnen? We zullen er heengaan, in Toms Cadillac. Als we een beetje geiuk heb ben, kunnen we er in vijf uur zyn. Mis schien kunnen we onderweg een vlieg tuig oppikken en nog meer tyd sparen. Bedoelt u, dat u my er heen wilt ryden? Ik liep naar de wagen en zy liep naast mij, omdat zij wel moest. Zij was nog in een geprikkelde stemming en ik was helemaal niet gesteld op moeilijk heden. Dus zei ik: U moet iemand hebben om u te rijden. Die hele lange ■weg. Stel u eens voor, dat u een lekke band kreeg. Wij kwamen bij de wagen; ik zette het koffertje achterin en hield het por tier voor haar open om in te stappen. Ik merkte op, dat zy zich over die rit ongerust gemaakt had en het denk beeld van een beschermer niet onaan genaam vond. Het is erg vriendelyk van u. Maar bezorgt het u niet een grote overlast?, vroeg zy. Waarop ik ten antwoord gaf: Waarom stapt u niet eenvoudig in en laat het denken aan anderen over? Ik Qoe het graag. Werkelyk. zjij keek my een ogenblik aan en uLhm zander iets te zeggen in wagen. Wy reden de gehele weg zonder iets te zeggen. Er was een fraaie zonson dergang. Ik werd my bewust van een vreemd, vredig gevoel en van een pret tige gewaarwording, dat ik volkomen zeker was, omtrent datgene, dat ik deed en wat ik wilde deen. Toen we de top van do pas bereik ten, was de zon bijna verdwenen, maar de kleuren werden iedere minuut fraaier en de veraf gelegen heuvels aan de overkant van de vallei baadden nog in een helder zonlicht. De vallei teken de zich scherp af in het felle avonds licht. ,Zij wendde zich tot mij en zei: Ik ben u erg dankbaar, dat u niet verteld heeft, wat ik gezegd heb. Ik bedoel over Lettys moeiiykheden. Ik keek haar aan. Het doet me plezier, dat het u ge noegen deed. Teen wendde ik my weer af en con centreerde my op de lange, slingeren de weg, die de heuvel afleidde. Ik reed snel. Men kan in een vry hoog tempo die heuvelg af gaan en ik wilde zoveel mogeiyk tyd winnen. Ik had zo'n idee, dat ik mee ging helpen om George Sellicks leven te redden en ik wilde zo gauw, mogeiyk in de Mammoth Lakes zyn. Terwijl ik voortreed, vertelde Ik haar verhalen; alle mogelijke verhalen, die my maar in het hoofd kwamen. Ver halen over de oorlog, verhalen over myn jeugd en van de tijd, dat myn broer in de raceboot gedood was. Ik schilderde haar het gehele voorval levendig af en zij zat daar naast mij zeer geïnteresseerd te luisteren, hoe hy en ik een boot gestolen hadden, die aan een vriend van mijn vader behoorde. We hadden voor de zomermaan den een huis aan een baai. Het was laat op een middag in September en we waren allebei die middag vol stre ken. We wisten, dat wy er niet veel langer blijven zouden en ik zei tegen Danny, dat het een goed idee zou zyn, om de boot van de Lawrences van zyn ligplaats los te maken en er mee te gaan rondvaren. Hy voelde veel voor de idee, maar daar hy altyd een beetje voorzichtiger was dan zyn oudere broer, vroeg hy, of de Lawrences in hun huis het geluid van de motor zouden kun nen horen. Maar ze waren allen een paar dagen naar Neiw-York en dus was dit een unieke gelegenheid. Daarna was Danny er best voor te vinden. Wij klommen aan boord en ik nam het roer, terwijl Danny de touwen van de boeg losmaakte en ik de motor op gang bracht. Die liep prachtig. Ik keerde en voer in de richting van de opening van de baai. Het was een grote boot met een krachtige motor en ik was toen nog maar een kind van negen jaar. Ik begreep al heel gauw, dat ik meer op my genomen had, dan ik aan kon, maar ik zei er niets over tegen Danny, omdat ik wist, dat het gevoel van schrik wel verdwijnen zou, zodra ik aan het hanteren van de boot ge wend was. En al heel gauw voelde ik mij vol komen gerustgesteld en zongen wy sa men een van onze zeerovers-liedjes. Danny zat achter in de boot, terwyl ik de vaart opvoerde en de boeg hoger uit het water kwam. Ik probeerde eerst eens een wyde kring te maken en na enige tyd werd ik stoutmoediger en al heel gauw was ik aan de gewone ma noeuvres bezig, slippende met hoge snelheid, kerend en ons ejgen kielzog kruisend. Danny en ik waren midden in een van onze piratenliedjes, toen het gebeurde Het op en neer dansen by het kruisen van ons eigen kielzog met zo'n grote snelheid en onder zo'n scher pe hoek was te veel voor my en een ogenblik raakte ik de macht over het stuur kwyt. Het duurde niet langer dan een seconde, maar dat was net genoeg. Danny werd op het moment, dat de boot omging, er uit gerukt en op het water gesmakt. Ik minderde onmiddel- ïyk vaart, keerde en kwam terug, om hem op te pikken. Ik zag hem ln het kielzog op en neer dansen, stopte de boot naast hem en schreeuwde hem toe aan de railing te biyven hangen, tot ik bij hem kon komen. Hy gaf geen antwoord. Ik begreep niet, wat er ge beurd was. Ik dook in het water en nam hem in myn armen. Hy had zyn nek gebroken, toen hy voor de eer ste maal op het water sloeg. Danny was dood. Op de een of andere manier slaagde ik er in, hem en mijzelf weer ln de boot te krijgen, de motor te starten en op huis aan te trekken. Toen ik het plankier naderde, zag ik Vader. Ik weet niet, of hy gezien had, wat er gebeurd was, of dat hy het ge luid van de motor gehoord had, of wat ook, maar hy stond op het plankier te wachten, toen ik de boot binnen bracht. Ik denk, dat hij Dannys lichaam on middellijk zag, want hy werd doods bleek. Ik nam Danny in myn armen en hield hem zo, terwyi Vader de boot vastlegde. Hij ging onhandig met het touw om, omdat hy nauweiyks wist, wat hy deed en hielp my uit de boot met Danny nog steeds in mijn armen. Ik keek Vader aan en zei: Ik heb hem gedood, Vader! Vader zei geen woord. Hy keek my ook een ogenblik aan en legde toen zijn hand op myn schouder. Wy brachten Danny naar huis. Myn moeder was niet thuis, toen wy arriveerden en ik heb haar toen zelfs de gehele avond niet gezien, maar later, toen zy terug kwam, nadat ik al naar bed was gegaan, hoorde ik haar huilen; ik hoorde haar ook die nacht huilen. (Wordt vervolgd) Leids Schaakgenootschap verloor na spannende strijd van Spangen Het Leidse Schaakgenootschap heeft jl. Zondag zyn eerste hoofdklasse com petitie-wedstrijd, tegen Spangen, met 64 verloren. Het was echter een zeer eervolle nederlaag, die evengoed qen overwinning had kunnen zyn, want de stryd was byzonder spannend en het was maar min of meer toevallig, dat de schaal ten slotte in het voordeel van de Rotterdammers doorsloeg-. Aan het eerste bord speelde Vlagsma en Van den Berg een soliede orthodox damegambiet. Aangezien geen van bel den neiging vertoonde tot riskante af- wykingen, bleven de stellingen in even wicht en was het vry spoedig remise. Ook de partyen van Van der Nat, Van Steenis die voor prof. van der Woude inviel en dr van Arkel bleven onbe slist, maar hier was meer te beleven. Van der Nat en dr Van Arkel kregen overwegende stellingen; zy lieten echter ten slotte steekjes vallen, zodat zy die niet in* winst konden omzetten. By Van Steenis was het net omgekeerd, maar de lopers van ongsiyke kleur deden hier hun nuttig werk voor de Leidenaar. Bos scha wist zich, met zwart spelend, niet goed te bevrijden en ging daaraan ten onder. Ook Rotteveel en Idema verlo ren, eerstgenoemde door, na een aanval te hebben afgeslagen, te spoedig tot de tegenaanval óver te gaan, en laatstge noemde door geheel tegen zUn gewoon te al in de opening ten onrechte een pion te offeren. Een tegenvaller was het verliespunt van Van Dyk aan het tweede bord. Deze had n.l. lange tyd een gewonnen stel ling. Het torenelndspel tegen drie pion nen dat theoretisch wel te winnen was wist hij niet tot het verwachte goede einde ts brengen, en een onvoor zichtige koningszet bracht hem zelfs nog verlies. De winstpunten kwamen van Demmendal en mr ir Westra. Nadat zyn tegenstander een dameoffer, dat hem waarsohynlyk de winst zou hebben ge bracht, niet aandurfde, snoerde Dem mendal hem geheel in, en als Demmen dal dat eenmaal heeft bereikt, is hy in zyn element, Met een aardig, krachtig slot nam hy de zwarte veste! Westra had steeds het betere spel, maar won ten slotte op al te gemakkeiyke wyze, doordat zyn tegenstander stukverlies over het hoofd zag. Het overzicht luidt: Chr.. Vlagsma (Spangen)C. B. van den Berg (LSG) V2W. de Kwant— R. H. van Dyk 10; J. A. EversA. A. Idema 1—0; C. J. A. van Wageningen mr ir J. Westra 01; L. ReitsmaW. H. van der Nat V2—V2V H. F. Haneka— G. Bossoha 10; J. KoedoodW. G. Demmendal 0—1; K. WillebrandtsJ. van Steenis V2; C. Luyendykdr P C. van Arkel V»lf2\ R. J. BykerkA. J. Rotteveel 1—0, totaal 64. VROUW DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Na met de electrische wasmachine de was te hebben gedaan kwam de echtgenote van de heer Ros te Geer- truidenberg in a a making met een blykbaar defeote rubberverlengkabel. Zy kreeg de stroom door het lichaam en werd gedood. Zy laat haar man en twee kinderen a oh ter. 51). Met een afgrijselijke knal vloog Tsjoeketsjoek vlammen-spuwend de lucht in, tot grote verwarring van de toeschouwers. De schrandere Ernest Klapper was de eerste, die de gang van zaken doorzag. „Dat moet het reserve her-start-nood-lontje zyn!" kreet hy. „Die geniale vinding van mijn over- grootpappie! Iemand heeft het aange stoken!" „Een kleine vergissing mynerzyds!" prevelde Joris Goedbloed. „Hoe kon ik ook rekenen met overgrootpappie's nood- lontje. Dit mechaniek is overvoerd met onaangename verrassingen!" Ja ook Panda vond de verrassing nogal onaangenaam. Er brulden steeds maar weer nieuwe ontploffingen uit het noodstartertjs en daardoor vloog Tsjoe ketsjoek rammelend heen en weer door het luchtruim, als een soort verdwaal de zevenklapper en van opschieten was geen sprake. De paarden renden aan hun laatste ronde en Tsjoeketsjoek knal de doelloos heen en weer en Panda klemde zich vast en vroeg zich af, hoe hy weer heelhuids beneden moest ko men Synode Geref. Kerken en de militaire dienstplicht In de te 's-Gravenhage voortgezette zitting van de generale 6ynode der Gere- lormeerde Kerken kwam aan de orde een bezwaarschrift tegen het bedanken van candldaten voor een beroep als zij geen ander ln overweging hebben, alsook tegen het beroepen van een predikant ln een zelfde vacature voor de tweede maal. Tijdens de discussie keurde de synode de voorgestelde conclusies goed. Hierna werd een schrijven van de Vereniging van stu denten aan de theologische faculteiten ln Nederland besproken, waarin verzocht werd de vrijstelling van dienstplicht voor theologen opnieuw ln discussie te brengen. Na een langdurige gedachtenwlsse- llng sprak de synode uit. dat geen principieel bezwaar bestaat tegen het vervullen van de militaire dienst door Ïrcdlkanten of aanstaande predlkan- en, terwijl het zelfs gewenst Is. dat theologische studenten In ons volks leven de gewone dienst vervullen. Ge let echter op het feit, dat de kerken periodiek gebrek hebben aan predi kanten. als ook op de geldende dienstplichtwet, acht de synode het thans niet gewenst, de aanstaande predikanten op te wekken gewone dienstplicht te vervullen. Vervolgens kwam aan de orde het rap port Inzake onderzoek catechetisch onder- wys. De synode besloot op voorstel van dr A D. R. Polman van Alkmaar, opnieuw deputaten te benoemen, onder wie ook een bevoegde onderwyskracht met op dracht zich te beraden op een goede methode met leerplan voor het cateche tisch onderwys ln de Gereformeerde Ker ken en daarover op een volgende synode van rapport te dienen. Ds W. G. .Overbosch deed intrede te Amsterdam Een jud-stadgenoot, ds W. G. Over bosch, tot voor kort directeur van het Internaat Ruimzicht van de Chr. Phll. Inrichtingen te Doetlnchem, heeft Zon dagavond ln de Westerkerk te Amsterdam zUn Intrede gedaan als predikant der Ned. Herv. Gemeente ln de hoofdstad. De nieuwe predikant, die de voor een over komst naar Amsterdam bijzonder Jonge leeftijd van 30 Jaar heeft, zal worden be last met de arbeid onder de buitenkerke lijken ln Amsterdam-Zuid, dat lndertyd werd aangevat door prof. dr K. H. Mlskotte en werd voortgezet door ds Tromp en prof. dr Smellk. Zondagochtend werd de Jonge predikant, die naast een brede culturele belangstelling ook een diepgaande theolo- filsche kennis bezit, tot zijn dienstwerk ngeleid door dr H. Berkhof te Zeist. Met een predlkantle over Handelingen 17 23b „De onbekende God, die gy niet kennende, dient, verkondig lk ulleden" verbond ds Overbosch zich 's avonds aan zyn nieuwe gemeente. Spreker, die bij de ontvouwing van dit tekstwoord uitging van het optreden van Paulus ln Athene, zette uiteen, dat wij ln de wereld zyn ge steld om zendelingen te zyn. Iedor ogen blik, dat God ons schenkt, dienen wy. aldus spreker, te benutten om onze evan geliserende taak te vervullen. De wonder lijke scène van Paulus op de Areopagus vormt een nieuw begin. Zoals ook Athene niet aanstonds massaal gekerstend werd, zal dit ook met Amsterdam-Zuid niet het geval zijn. doch spreker Is van oordeel, dat onder Gods zegen langzamerhand de vruchten van het evangelisatie-werk open baar zullen worden. En dat zou dan nog wel eens op plaatsen kunnen zijn, waar wy het niet verwachten. Aan het einde van de dienst zong de gemeente haar nieuwe herder en leraar toe: „U zeeg'ne God, Hy steil' U tot een zegen". Installatie Dierenbeschermings- Adviesraad TOTSTANDKOMING DIEREN1VET EN POLIKLINIEKEN NOODZAKELIJK. Gistermiddag installeerde in Pulchri- Studio te Den Haag, de voorzitter van do Ned Ver. tot besche.ming van die ren, de heer Hugo van Poelgeest, ae Dierenbeschermings- Adviesraad. Na de Installatie stelde men een ur gentie-advies op over de volgende vyf punten- de adviesraad hield zich eerst bezig met de totstandkoming van een dierenwet, daar dierenbescherming be rusten moet op een wet, die aangeeft wat wel en wat niet geoorloofd is. Vervolgens behandelde men de ver betering en de uitbreiding van de in spectiedienst. waarby gewezen werd op de noodzakeiykheid van de hulp der oolitle. Voor de uitbreiding der inspec tie is veel geld nodig, te meer, daar de begroting een tekort aanwyst. Als derde punt kwam het asylwezen ter sprake. Nodig werd geoordeeld, dat in Nederland het asylwezen zou worden opgebouwd. Er zijn veel tc veel dieren, die behandeling en ver zorging vragen, dan dat men met de huidige asylaccomodatie daaraan te gemoet kan komen. Hard nodig zyn ook poliklinieken voor dieren. Ook hier mo°t zeer veel van het particu lier initiatief uitgaan. Het vierde punt behelsde de voort zetting van documentatie en voorlich ting van het onderwys in volle omvang en vorming buiten schoolverband. Als laatste punt stond de samenwer king met België en Luxemburg op de agenda De heer Van Poelgeest zeide dat het Ideaal i6 een internationale samenwerking, maar dat men voorlo pig begint met de landen van de Be nelux. De voorzitter merkte op. dat de vereniging in principe tegen het rituele slachten ls, wegens de gevolgen voor de dieren. Met grote nadruk onderstreepte hij, dat dit niets met antisemitisme had te maken. C.C.D. CONTRA BODEGRAVENSE MARKTCOMMISSIE. Een lid van de marktcommissle te Bodegraven verklaarde aan het ANP, dat de prys vsn de beste kaas tussen 13 September op welke dag de laat ste kaasmarkt vóór de devaluatie werd gehouden en 17 September het tydstip van de invoering van de prijs- stop op de markt te Bodegraven reeds ver boven f. 2,03 was aangetrok ken. Het verschynsel doet zich nu voor, dat verschillende markten ook ver schillende „stopprijzen" hebben omdat de markten nu eenmaal niet op dezelf de dag worden gehouden. Zo noteerde bUv, de kaasmarkt in Gouda op de dag van de prij&stop een hogere prys dan die van Bodegraven op 13 September, met het gevolg, dat de boeren nu hun kaas ln Gouda zullen gaan verhande len. „Hierin zien wy een grote onbil lijkheid," aldus het lid van de markt commissle te Bodegraven. HEBT U EEN RADIO-ONTVANGER IN UW AUTO? Hebt u een radio-ontvanger in uw auto? Zo ja, dan is het noodzakeiyk, aldus de KNAC, dat zulks op het natio- naliteltsbewys van de auto is vermeld. Is dat niet het geval, dan kan de Ne derlandse douane by terugkeer ln Ne derland de storting ener garantie eisen ter grootte van het invoerrecht van de gehele auto, wat neerkomt op ongeveer 46% van de waarde. Het is de KNAC gebleken, dat reeds tal van automobilisten de dupe zyn ge worden van het verzuim de ingebouwde radio op het nationaliteitsbewys te doen vermelden. Men zy dus gewaarschuwd, dat men by het monteren van een radio in de auto het bestaande nationaliteits bewys moet laten Intrekken door het kantoor van invoerrechten en accynzen, waaronder men ressorteert en een nieuw bewys aanvragen. DEZE WEEK REPUBLIKEINS ANTWOORL. Inzake bestuursvoering op Java. Ten aanzien van de besprekingen over het Nederlandse voorstel met betrek king tot de bestuursvoering op Java voor het tydperk tot de souvereiniteits- overdracht. heeft een Nederlandse woordvoerder medegedeeld, dat door de Negara-autoriteiten enige bemidde lingsvoorstellen ingediend zyn. Mr Wongsonegoro heeft deze voor stellen met mr s'Jacob besproken en is thans naar DJokja teruggekeerd, waar de voorstellen door de Republikeinen ln studie worden genomen. In verband hiermede wordt het definitieve ant woord van het Republikeinse kabinet op het Nederlandse voorstel in de loop van de week in Batavia verwacht. VOOR DONDERDAG 6 OCTOBER. Hilversum I (301.5 M.) AVRO 7.00: nieuws: 7,15: ochtendgymnastiek; 7.30: ochtendblad; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: ochtendblad; 8.40: gram.muzlck; 8.55: voor de vrouw; 9.00: gram.muziek; 9 30: dansmuziek; 10.00: morgenwydlng; 10.15: populaire muziek; 10.50: voor de kinde ren, 11.00: orgelconcert; 11.45: voordracht; 12.00: musette-orkest; 12.30; mededelin gen; 12.33: „in 't spionnetje"; 12.38: orgel spel; 13.00: nieuws; 13.15: lichte muziek; 13.45: gram.muziek; 14.00: voor de vrouw; 14.30: vlooi en plano; 15.00: voor de zie ken; 16.00: gram.muziek; 17.00: kalel- doscoop; 17.50: ronde tafel conferentie; 18.00- nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00: voor de kinderen; 19.05: avondschool; 10.30: clavlchord-recltal; 19.45: regeringsvoor lichtingsdienst antwoordt: 20.00: nieuws; 20.05; actualiteiten; 20.15; radio phllhar- monisch orkest; 21.00: „Claudia en Davld", hoorspel; 22.15: orkestconcert; 22.45: cau serie over Nieuw Guinea, 23.00: nieuws; 23.15: dansmuziek; 23.4524.00: gram. muziek. Hilversum II (416 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram muziek; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gram.mu ziek (9.309.35: waterstanden); 9.40: schoolradio; NCRV 10.00: gram.muziek; 10.15: morgendienst; 10.46: koorconcert; KRO 11.00: voor de zieken; 11.45: school radio; 12.00: angelus; 12.03: gram muziek; 12.30: mededelingen; 12.33: septet: 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws; en katholiek nieuws; 13.20: lichte muziek; 13.45: voor dc 'vrouw; NCRV 14.00; Metropole orkest; 14.30; gram.muziek; 14.45: voor de vrouw; 15.45: gram.muziek; 16.00: bybellezlng; 16 45: gram.muziek: 17.00: voor de Jeugd; 17.30- populaire muziek: 17.50: rijk over zee; 18.00: gram.muziek: 18.15: CNV- kwartler; 18.30- zang en plano; 18.50: gram.muziek: 18.55: een goed woord voor een gord zaak; 19.00: nieuws; 19.15: muzi kale causerie: 19.40radiokrant; 20.00: nieuw®: 20.05: gevarieerd programma; 21.00: famlllecompetitle; 21.35: orkest concert; 22.05: gram.muziek; 22.15: bui tenlands overzicht: 22.35: gram.muziek; 22.45: avondoverdenklng: 23.00: nieuwe; 23.15MAK): gram.muziek.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3