K.L.M. oudste luchtvaartmaatschappij ter wereld, jubileert Geschiedenisboekje illustreert liaar plaats in ons volk MAAN-RETOURTJES EN NOG WAT SUKARNO WENST: vrede, vrijheid, vriendschap „Necl. troepen moeten half jaar na souvereiiiiteitsoverclracht weg" Met een enkel woord WOENSDAG 5 OCTOBER (Van een onzer redacteuren). Geschiedenisboekjes plegen zich over het algemeen niet in een grote mate van populariteit te verheugen. Er zijn echter van die data, die zelfs de meest jaartal-schuwe scholier bijblijven, zoals „1600 Slag bij Nieuwpoort" en „1924 Eerste vlucht naar Indië" Dit jaartal 1924 illustreert de merkwaardige plaats van de KLM in ons nationale leven. Laten wij onze gedachten over de geschiedenis gaan, dan vinden wy slechts sporadisch een daad van een particuliere onderneming, welke door de historici van voldoende belang geacht werd om het jaartallenlijstje voor de scholen te sieren. Er is de eerste vaart naar Oost-Indië, de activiteit van de Ver. Oost- Indische Compagnie, maar dan al is onze herinnering aan dergelijke da den uitgeput, tot wij in 1924 vinden: eerste vlucht naar Indië. En die da tum is er niet een uit de vele, die wy op school leerden, maar een van de weinige, met 1600, die wij ook onthielden.... Kan de nationale betekenis van de KLM beter dan door dit jaartal worden geïllustreerd? Vijf en twintig jaar gele den was het op 1 October j.l., dat deze historische vlucht van Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke een aanvang nam. Op 24 November a.s. is de aankomst te Batavia een kwart eeuw verstreken. Deze kwart eeuw heeft een opzienbaren de „vlucht" te zien gegeven van de be drijvigheid van de KLM, welker 30-jarig jubileum op 7 October wordt herdacht. VISIE, DURF EN ENERGIE. De 30-jarige KLM, thans de oudste luchtvaartmaatschappij ter wereld, dankt haar ontstaan aan de activiteit van de man, wiens werk ook heden ten dage nog de verwezenlijking van het sprookje van de „Vliegende Hollander draagt: dr K Plesman, in 1919 luite nant-vlieger en mentor van de Lucht vaart-tentoonstelling „Elta", later, in hetzelfde jaar, administrateur van het borelmgske KLM, in 1920 directeur, weer later president-directeur, ln 1947 ere doctor van de Technische Hogeschool te Delft. In 1948 president van de In ternationale Luchtvaart-organisatie lata, welke in September jJ. in Den Haag bijeenkwam. Zonder een grote visie, fantasie, on dernemingsdurf en ontembare energie, zou de KLM geboren, noch tot bloei gekomen zyn. By de geboorte van onze luchtvaart maatschappij was er moed en fantasie voor nodig om in de grappige en fra gile bouwsels van buizen, zeildoek en spandraden het verkeersmiddel van de toekomst te zien, waardoor wereld delen verbonden en oceanen overbrugd zouden worden. Plesman heeft het aangedurfd, kocht voor de KLM een paar omgebouwde oorlogsvliegtulgen, welke ieder plaats boden aan twee passagiers en opende een anderdaagse luchtverbindlng tussen Amsterdam en Londen. Was er durf en fantasie voor nodig om het bedrijf te beginnen, energie en toewijding waren de wapenen, waarmede de KLM is gemaakt tot wat zy thans is: de enige overlevende van de maat schappijen. die de burgerluchtvaart in de wereld ter hand namen, een bloeiend bedrijf met een wereldnaam en een uit- Passaglers voor Londen Instappen! Het eerste toestel van de KLM, waarmee in 1920 de „oudste luchtlijn ter wereld" werd geopend. verwierf. Korte tijd later maakte de „Snip" haar Kerstpostvlucht naar Cu- ragao. Langzamerhand is de naam van de KLM dan zo gevestigd, dat de talrijke bijzondere vluchten, die daarna nog werden gemaakt, als een „normale" prestatie van de KLM werden beschouwd. Het „hoorde er zo'n beetje bij", dat de KLM van tijd tot tijd eens een record vestigde, een bijzondere prestatie lever de of als eerste iets nieuws invoerde en inmiddels ln de gewone vluchten een voorbeeld voor nauwkeurigheid en be trouwbaarheid bleef voor zovele andere maatschappijen. PRIMEURS. De pioniersgeest bij de KLM blijkt wel uit haar initiatief tot het openen van de lijn, welke thans de oudste ter wereld is: AmsterdamLonden, voorts uit de opening van het eerste passage kantoor voor luchtverkeer ter wereld op het Leldse Plein te Amsterdam in 1921, het eerst ter wereld in gebruik nemen van luchtgekoelde motoren voor bur gerluchtvaart, het uitvoeren van de eerste lange-afstand-chartervlucht (Am sterdam—Batavia) in 1927, het eerstin Europa in dienst nemen van stewardes sen in 1935. Rampen zijn de KLM evenmin be spaard als welke luchtvaartmaatschappij ter wereld ook, doch verhoudingsgewijs slaat de KLM een uitstekend figuur door een zeer laag percentage van on gevallen. RAMPEN. Het scherpst In de herinnering liggen de rampen, welke de KLM in dit jubl- Ruim negen maanden iedere dag heen en weer naar de maan: dan hebt u gevlogen wat de KLM-vliegtuigen in de afgelopen 30 jaar aflegden, na- namelijk circa 215.000.000 kilometer. Maar heen en weer naar de maan is meer dan u op één dag kunt doen! De maan staat 375.000 k.m. van de aarde, zodat een retourtje een reisje van 750.000 kilometer wordt. Stelt men de kruissnelheid van een vliegtuig op 300 k.m. per uur, dan vergt zo'n retourtje ruim 2500 uren of tewel ruim 100 dagen. Eén piloot zou over al die circa 300 retourtjes naar de maan niet min der dan.... 100 jaar hebben gedaan! De KLM-pilolen hebben er namelijk 890.000 vlieguren opzitten. Derhalve zijn er meer mensen nodig dan die ene piloot om dit karweitje te verzetten. En dan zijn er natuurlijk nog mensen nodig om de toestellen na te zien, om de passagiers bezig te hou den, om uit te rekenen hoeveel kilometer de KLM er al op heeft zitten, etc. Daarvoor heeft de KLM thans zoveel personen in dienst als de bevol king van een groot dorp. Dat grote dorp is snel gegroeid: van 12 inwoners in 1920 tot 13.000 thans. Dat dorp zorgde voor het vervoer van niet minder dan 2.900.000 passagiers, bijna een derde van de gehele Nederlandse bevolking. Bovendien vervoerde de KLM in deze 30 jaren 13 miliioen kilogram post. Weegt een gemiddeld luchtpoststuk 20 gram, dan zouden dit 650 miliioen stukken zyn geweest, hetgeen 65 luchtpostbrieven per Nederlander betekent. Dan werd er ook nog 53.000.000 kilogram vracht vervoerd, dat wil zeggen het gewicht van alle Amsterdammers samen! In 1920 had het luchtnet van de KLM een lengte van bijna 1000 kilo meter, thans bedraagt de netlengte ruim 125.000 k.m., dat wil zeggen: drie aard-om trekken Dit net wordt bevlogen door 108 vliegtuigen, het voert door 50 landen, het verbindt 108 steden, welk aantal in 1920, toen met 4 toestellen gevlo gen werd, nog slechts 3 bedroeg. In 1948 vloog de KLM in 124.000 vlieguren een afstand van ruim 136.000.000 k.m. De groei van het bedrijf spreekt wel duidelijk uit een ver gelijking van dit laatstgenoemde en het eerstgenoemde getal: de activi teit van de KLM was in 1948 zó groot, dat er slechts zes jaren voor nodig zouden zyn om de afstand te vliegen, die in totaal in de laatste 30 jaren zijn afgelegd. Dat de totale afstand na 30 jaren vliegen niet 30 maar slechts G maal zo groot is als in het laatste jaar, komt door het „beschei den" begin van 233.600 k.m. in 1920. stekende reputatie, een nationale trots en de nieuwe vorm, waarin Holland's traditie van pionierschap op wereldver keersgebied hoogtij viert! STEEDS LANGER VLUCHTEN. Geleidelijk aan is de KLM naar haar huidige plaats gegroeid, door risico's en gevaren, langs hoogtepunten en zwarte dagen, steeds gedragen door de durf om voort te gaan en de energie om vóór te blijven. Het is niet mogelijk die geschiedenis op de voet te volgen. Wij willen een greep doen uit de ogenblikken, dat. heel ons volk de ogen gevestigd hield op het bedrijf van Plesman. Dan denken wij in de eerste plaats aan de reeds genoemde vlucht van de H-NACC naar Batavia in 1924, waarna het toestel heel wat minder triomfan telijk gedemonteerd, in het ruim van een schip, de terugreis maakte. In Juni en Juli van 1928 werd de eerste retour vlucht tussen Nederland en Indonesië gevlogen, in October vloog de „Postduif" ln slechte 9 dagen met een belangrijke hoeveelheid post naar Batavia. Een ge regelde veertiendaagse dienst Amster dam—Batavia werd op 25 September 1930 geopend, welke vaste dienst lange tijd dc langste dienst ter wereld bleef. Nog steeds vormt deze lijn de rugge- graat van het bedrijf. Duizenden begroetten zowel in Bata via als in ons land de „Pelikaan", welke in December 1933 een recordvlucht maakte op deze lange route door de af stand naar Batavia in vier dagen en bijna 5 uur af te leggen. Evenzovele dui zenden hadden, dank zij deze opzienba rende vlucht, een recente Kerstgroet van bekenden en familie aan de andere zij de der aarde. Bijna een jaar later waren de ogen van de gehele wereld gevestigd op de „Uiver", die met Parmentier als gezag voerder en met passagiers en post aan boord in drie dagen en ruim 18 uur de j eerste prijs in de Melbourne-handicap- race, en de tweede in de snelheidsrace leumjaar troffen, waarvan de eerste de dood betekende van een zoon van Ples man, gezagvoerder van de „Roermond" en de tweede een dubbele nationale ramp voor ons volk en een ernstig verlies voor Amerika vormde door de dood van der tien Amerikaanse journalisten, die als gasten van de Nederlandse regering een rondreis door Indonesië hadden ge maakt. Doch geen van deze rampen, zomin als de zware slagen welke de oorlog aan de basis Schiphol en de vloot van vliegtuigen heeft toegebracht, hebben de KLM ten onder gebracht: integen deel, ook na de oorlog is, na het pro visorisch herstel van organisatie, vloot en luchthaven, het bedrijf tot nieuwe hoogten gegroeid! De KLM vormt meer dan ooit in deze dagen een nationale trots, die dat ene jaartal, dat ons uit de kin derjaren bijbleef, rechtvaardigt: „1924, eerste vlucht naar Indonesië" Hillegom werkt mee aan Stichting Volkscredietbank STRIJD TEGEN WOEKERBANKEN EN HUURKOOP. Vanavond zal de Hlllegomse Gemeen- teraad bijeenkomen. De agenda bevat o m een voorstel van B. en W. om mede te werken aan de stichting Volkscre dietbank. Deze stichting, die wordt gefinancierd door de gemeente Haarlem en welker werkzaamheden zich reeds uitstrek ken over verscheidene gemeenten in Kcnnemerland, beoogt cloor het ver strekken van credietcn tegen norma ls rente, hen. die dit nodig hebben, in staat te stellen, grotere uitgaven te doen dan hun inkomen hen ineens veroorlooft, en daarop geleidelijk af te betalen. Hiermee wordt de strijd aangebonden tegen de woekerbanken en het huurkoopsysteem. Ds Hillegomse middenstand heeft reeds verklaard er de proef mee te wil len nemen. De gemeente blijft uiteindelijk garant voor de nakoming der verplichtingen, maar door een nauwlettend onderzoek wordt er op toegezien, dat men die ver plichtingen ook inderdaad nakomen kan. terwijl persoonlijke of zakelijke zekerheidsstellin^ wordt geëist. B. en W. hebben thans aan de Raad om toestemming verzocht aan deze stichting medewerking te verlenen. Wie verloor eigenlijk de oorlog? DUITSE „EISEN". De regering van West Duitsland is in gebreke gebleven en heeft niet tijdig een voorstel gedaan aan de Hoge Com missie betreffende de kolenpryzen, zo als haar was opgedragen. Het drie weken oude Duitse gouver nement negeerde openlijk de nota van de Hoge Commissie, die het opdroeg een oplossing te zoeken voor de kolen- prijzen na de devaluatie van de West- duitse mark. Deze nota werd een week geleden aan de Duitse regering overhandigd en een van de paragrafen stelde vast dat bin nen zeven dagen door de Hoge Com missie rapport werd ingewacht. Een lid van het Duitse kabinet zeide dat de Duitsers niet aan de eis van de Hoge Commissie gehoor zouden geven, omdat de kwestie van de kolenprijzen een zuivere Duitse aangelegenheid was Het Duitse kabinet schijnt de kwestie wel besproken te hebben, maar in het communiqué werd er met geen woord over gerept. In plaats daarvan be schuldigde het kabinet Nederland van onrechtmatige grenswijzigingen en eiste het een onmiddellijk stopzetten van de ontmanteling. (United Press). Organisaties vormen „Algemeen Orgaan" OP HET GEBIED VAN LANDBOUW PRODUCTEN EN LEVENSMIDDELEN. In een te Utrecht gehouden verga dering met vertegenwoordigers van meer dan vijftig vrije organisaties, alle werkende op het terrein van land bouwproducten en levensmiddelen, is unaniem besloten tot oprichting van het algemeen orgaan voor de handel in en verwerking van producten op het terrein van landbouw en voedselvoor ziening. Deze nieuwe organisatie zal kunnen optreden als de representatieve organi satie op dit terrein. Dit jvordt hoogst noodzakelijk geacht, omdat tot nu toe naast algemene organisaties voor land bouw. industrie en middenstand geen vrije algemene organisatie bestond, wel ke kon optreden als representatieve or ganisatie van groothandelaren, grossiers, tussenpersonen en aanverwante bedrij ven zo deelt het bestuur van deze nieuwe organisatie mede. Door genoemde vergadering is een voorlopig bestuur gekozen van 16 perso nen. die optreden als vertegenwoordigers van de akkerbouw-, tuinbouw-, veeteelt en importproducten, alsmede namens de handel in vis en alcoholhoudende en al coholvrije dranken, terwijl ook enkele vertegenwoordigers van organisaties van tussenpersonen deel van het voorlopig bestuur uitmaken. Het secretariaat van het algemeen or gaan is gevestigd aan de Jan van Nas- saustraat 85, Den Haag. Nieuw Amsterdams stadhuis VERRIJST IN V.M. „JODENBUURT". Gisteravond is het voorstel van B. en W. van Amsterdam verschenen, de ge^ meenteraad te doen besluiten een weder" opbouw-plan vast te stellen voor de vm. Jodenbuurt. In zijn nota zegt de directeur der Pu blieke Werken, ir J. E. van Heemskerck van Beest, o.m.: De toekomstige bestemming van de wijk is beslissend voor de verdere in lichting daarvan. Uit de aard der zaak staat hierbij op de voorgrond de be stemming van een terrein voor het Raadhuis. Dit kan met de ertoe be horende pleinen en wegen een nlaats vinden op het eiland, dat. na het gra ven van de nieuw ontworpen gracht (de beide gedeelten van het Watcrloo- plcin van Zwanenburgwal tot Am- stel). tussen deze gracht, de Amstel en de Zwanenburgwal zal ontstaan. De bedrijven die zich ln dit gedeelte bevinden zullen moeten verdwijnen. In een te stichten industriegebouw zullen zii gezamenlijk kunnen worden onderge bracht. Voor zulk een gebouw moet aldus de directeur van P.W. metter tijd een plaats worden gezocht in de aan de Jodenbuurt grenzende wijk. die evenzeer verbetering van^node heeft. Oost-Java pokken-vrij Oost-Java is thans weer geheel pok- kenvrij. De patiëenten, die allen uit andere delen van de Archipel zijn bin nengekomen, zijn thans geheel genezen verklaard. De vaccinatie op Madura en Oost-Java verloopt over het algemeen bevredigend, ofschoon hier en daar op Oost-Java moeilijkheden bestaan. Het aantal gevallen van waterpokken op Oost-Java is nog steeds tamelijk groot. PROTEST TEGEN NEDERLANDSE GRENSCORRECTIE. De Federale Duitse regering heeft bij de geallieerde Hoge Commissie ge protesteerd tegen de Hollandse grens correctie in het- gebied van Kleef Noord-Rijnland-Westf alen)waarbij Nederland een strook land van 1 kilo meter lengte kreeg toegewezen DOODSTRAF VOOR MEDANS EX-HOOFDCOMMISSARIS. Maseland hielp Japanners. Het Hoog Militair Gerechtshof te Ba tavia heeft uitspraak gedaan in 'de zaak tegen de v.m. hoofdcommissaris van politie te Medan, P. H. J. M. Mase land. Het hof veroordeelde hem ter dood. daarbij overwegend, dat Maseland in 1943 de Japanse vijand drie maal heeft geholpen. Maseland zou een ver zoek tot gratie indienen. Hij was eer der door de Temporaire Krijgsraad te Medan tot levenslang veroordeeld. Een Nationaal Leger In een radiorede, die Sukarno gister avond hield ter gelegenheid van de 4e verjaardag van de Republikeinse strijd krachten, zeide hij„Het standpunt van het leger ls duidelijk: de souvereiniteit dient volkomen te zijn, aangezien wy onze strijdkrachten beschouwen als het leger van een volledig onafhankelijk land. wy dienen de kern, de grondslag en het wezen van het toekomstige leger van de RIS te vormen conform de be slissingen van de inter-Indonesische con ferentie. Wy wensen de oprichting van een nationaal leger, dat zal bestaan uit leden van de TNI, het KNIC, de vei ligheidsbataljons enz. Eén nationaal leger en niet twee; één organisatie onder één ministerie en onder één commando. Indien de TNI straks by de over dracht van de souvereiniteit in staat is voor de orde en rust zorg te dragen BINNENLAND Tijdens werkzaamheden met een hoolpersmachine 16 vanmorgen te Harlln- gen de 22-Jarige S. Mlnnema door de machine gegrepen toen hij een defect wilde herstellen. De Jongeman werd zwaar ver minkt. Gisteravond heeft het gemeentebe stuur van Den Haag de leden van de RTC ln receptie ontvangen. De voor zitters vah de belde Indonesische delega ties en de voorzitter van de Nederlandse delegatie waren met echtgenoten aan wezig. Gistermiddag werd te Rotterdam het Internaatechip „Prinses Irene" offi cieel ln gebruik genomen. De rechtbank te Turnhout heeft Van Dongen uit Plncenhage (Nederland) veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf en tot terugbetaling van een bedrag van 28.800 frank wegens het over de Belgisch-Nederlandse grens smokkelen van Nylonkousen. Met Ingang van gisteren ls de ge legenheid opengesteld om gedrukte stuk ken. akten, monsters enz. tegen verlaagd luchtrecht per vliegtuig te aoen verzen den naar Egypte. Syrië, Libanon. Irak, Iran, Pakistan, India, Thailand en Malaya Door de politie te Bolsward zlin een man en een vrouw gearresteerd, die tal van zakenlieden ln Bolsward en omgeving hebben opgelicht. ZIJ kochten diverse artikelen, namen een gedeelte mede, en verzochten de rest te laten bezorgen ln het hotel te Bolsward waar zij logeerdon. Zij hebben reeds een aantal bekentenissen afgelegd. i A.s. Zaterdag zullen op enigszins feestelijke wijze de gemoderniseerde lokalen van de 42 Jaar oude Nederlandse Vereni ging te Brussel worden Ingewijd. Gistermiddag ls brand uitgebroken ln de - carosserlebouwery Zijlstra aan de Handweg te Amstelveen, 's Morgens was ln de werkplaats benzine gemorst en dezo had men bedekt met zaagsel. Toen eeD lasapparaat werd geprobeerd, sprong een vonk op de vloer en dadelijk ontstond een vlammenzee. Vijf auto's, die zich ln de bouwerij bevonden, konden naar bulten worden gereden. De bouwery en een aangebouwde loods werden een prooi der vlammen. BUITENLAND Koning Frederick en Koningin Ingrld van Denemarken hebben het bezoek, dat zij deze maand aan Londen hadden wil len brengen, uitgesteld. De regeringen van Israël en Australië hebben besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen. De Engelse minister-president Attlee en de conservatieve leider Churchill zullen kort na 18 October, wanneer het parle ment weer bijeengekomen ls. een persoon lijk onderhoud over de defensie hebben en o.m. de Jongste ontwikkelingen van de atoombom bespreken. De New Yorkse redery Isbrandtsenllne heeft president Truman telegrafisch ver zocht om tot actie over te gaan teneinde „de buitengewoon urgente en wanhopige toestand", waarin haar schepen Flying Independent en Flying Clipper zich be vinden. „tot oplossing te brengen". Belde schepen werden verleden week voor Sjanghai door oorlogsbodems van de nationalistische blokkade opgevangen Een derde schip, de Flvlng Trader, wist naar Hongkong te ontsnappen. zonder hulp van buitenlandse troepen, behoeven de Nederlanders generlei ge zag meer in militaire aangelegenheden uit te oefenen. Op dat tydstip moeten de Nederlandse troepen al geconcen treerd zijn in de havenplaatsen of In garnizoenen om binnen uiterlyk zes maanden te repatriëren." Sukarno verzekerde de strijdkrachten, dat dit ook het standpunt van de rege ring en de Republikeinse delegatie in Den Haag is. „Bij het afwachten van de resultaten van de RTC, dienen wij vol ledig te beseffen, dat alles afhankelijk is van onze toestand. Zijn wij hier zwak, dan stait onze delegatie zwak; zijn wij hier sterk, dan staat onze delegatie sterk. Laten wij onze krachten verzame len en ontplooien. De sterke behaalt de overwinning, de zwakke lijdt de neder laag.' a Sukarno had in het eerste deel van zijn rede de geschiedenis van de geboor te van het Republikeinse leger bespro ken. Hi) bracht o.m. in herinnering, dat reeds tijdens de Japanse tijd de Peta, de BarLsan Pelopor en andere strijdkrach ten waren opgericht, „niet om de Ja panners te steunen, maar om de vrij heidsstrijd voor te bereiden. Wij hadden ln onze revolutie niet kunnen slagen en het wapengeweld van de eerste en twee de actie niet met wapens kunnen be antwoorden. indien wij deze voorberei dingen toen niet getroffen hadden"., al dus Soekarno. „wy hebben nu een staat met een krachtige Internationale positie. Wij hebben strijdkrachten, die nog krachti ger zijn dan voor de tweede actie". Su karno noemde deze tweede actie een strategische misgreep van de Nederland- ders: zij verloren uit het oog, dat wij weten waarvoor wij strijden. Wy wensen niet meer dan vryheld. Wy weten, wat het leven en laten le ven is. Wy wensen vriendschap met de Nederlanders op basis van onaf hankelijkheid. Thans onderhandelen belde partijen weer en het leger gaat hiermede ac- coord. Inderdaad is de weg van vrede te ver kiezen boven die van geweld. wy wachten thans de resultaten van de RTC af. RICHTLIJNEN VOOR HET LEGER Sukarno besloot met het geven van vyf richtiynen voor het leger: 1) De Republikeinse grondwet is de politiek van het leger; 2) Het leger hangt geen bepaalde politiek aan; 3) Het grasveld in de Haarlemmermeer- polder by de Ringvaart, waar 30 jaar geleden het eerste K.L.M.-vliegtuig op steeg, was in 1940 tot de moderne luchthaven Schiphol uitgegroeid. Na de bevryding in 1945 was er wei nig van Schiphol over. Om haar uit stekende reputatie te behouden, stelde de K.L.M. alles in het werk om in zo kort mogelyke tijd de luchthaven niet alleen te herbouwen, doch zelfs uit te breiden. Dit is haar gelukt! Schiphol kan zich tot de meest moderne luoht- havens ter wereld rekenen. Schiphol by nacht; enige vliegtuigen tegen de achtergrond van het restau rant, waar ook 's nachts grote bedrij vigheid heerst. Vuurzee in Deventer FABRIEK VAN MULTICOLOR TOTAAL VERWOEST. Vanmorgen vroeg werd brand ont dekt in een groot fabrieksgebouw aan het Schurenplein te Deventer van de N. V. Multicolor v/h. R, Borst, waarin voor de vervaardiging van klcur- staalkaarten veel celluloid en verf werd verwerkt. De fabriek, die in 1907 als sigarenfabriek werd gebouwd, ls totaal verwoest. Toen de deuren werden geopend stond men plotseling voor een vuurzee in het geiykvloerse gedeelte van de drie verdiepingen hoge fabriek Het vuur baande zich snel een weg naar» boven. Ternauwernood kon men enkele be scheiden en meubelen uit het kantoor redden. De brandweer tastte met een groot aantal stralen het vuur aan, dat voedsel vond in de brandbare grond stoffen. Het vuur had zich spoedig meester gemaakt van het gehele vrijstaande gebouw. De zware machines op de bovenverdieping zakten door de zol ders heen, hetgeen het blussingswerk zeer gevaariyk maakte. De schade aan machines en mate rialen is buitengewoon groot en nog niet te schatten. Alles was verzekerd. Er werkt doorgaans een 30-tal arbei ders. DR RIEMENS VERVANGT JHR SNOUCK HURGRONJE. Verlof wegens gezondheidsredenen. Aan jhr J. W. M. Snouck Hurgronje, de permanente Nederlandse vertegen woordiger bij de V.N., is, met Ingang van Zaterdag J1., drie maanden verlof verleend om gezondheidsredenen. Dr H. Riemens zal de heer Snouck Hur gronje vervangen in de functie van plaatsvervangend gedelegeerde in de Nederlandse delegatie bij de huidige zitting van de algemene vergadering en tevens tijdeliik belast worden met de taak van hoofd van de permanente Nederlandse vertegenwoordiging by de De heer Snouck Hurgronje zal hoogst waarschU'nlyk ook na zyn herstel zijn werkzaamheden te Lake Success niet hervatten, maar een andere diploma tieke functie aangeboden krijgen. Het leger heeft slechts tot taak de staat en de staatspolitlek te dienen; 4) By de verdediging van de staat en de staats politlek ontkent het leger het compro mis: 5) Het leger dient bezield te zyn en een sterke overtuiging te bezitten.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2