Massale feestviering van Leiden's Ontzet Geschiedenis van 1574 herleefde Belangstelling bereikte ongekende hoogtepunten Duizenden keken naar honderden Voor 375 jaar kwam men ook in de Pieterskerk samen Gewijde zang der klinkt in liet 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 4 October 1949 Tweede Blad No. 26811 'Ai. 'dat zag cr sombertjes uit Zaterdagavond. De Bilt voorspelde voor Zondag overdrijvende wolkenvelden. Zondag zou het waarschijnlijk „nog" droog weer zijn met naar het Zuidwesten draaiende wind, maar verdere droogte- garanties durfden de Biltse meteorologen niet te geven en dies zat heel Leiden in de put. Stelt U voor. dat het Maandag eens de hele dag zou gieten! Denkt U eens in wat het zou zijn wan neer U, Maandagmorgen ontwakend, de regen tegen de ruiten hoorde kletteren. Niet zo'n beetje, maar met stralen! En dat het de hele dag maar blééf regenen. Niet zachtjes, maar bij bakken! Zó. dat zelfs de meest enthousiaste 3 Oct oberklant moest zeggen: Nee, dat is me te bar. dan ga ik maar niet naar de reveille, de koraalmuziek en de haring en witte brood. En we zagen boze visioenen van Optocht commissieleden, die onder gutsende paraplui-water- vallen stonden te beraadslagen of de middagoptocht wel zal doorgaan. En we zagen in ge dachten ook een Spaanse edele uit het geboirw van de Groenteveiling met uitgestoken hand naar buiten komen en we hóórden hem constateren: „Het giet nog steeds. Daar waag ik m'n Zondagse kuras niet aan"O. het was allemaal vreselijk somber, want nu voelden we ons ook nog wegzakken in de modderbrij van.het Schuttersveld en het levensgrote draaiwiel schepte niets dan bakjes water. En de vuurpijlen van het vuurwerk wilden de lucht niet in en sisten alleen maar wanneer ze in het moeras vielen 3 October, 's Morgens 6 uur: in duizenden Leidse hoofden leeft als eerste bewustwording op deze dag; regent het of is het droog! Hoera, het is droog. Wel geen stralend weer, maar in ieder geval droog! En dat is het de gehele dag gebleven, al hebben we ons hart nog wel eens vast gehouden. Al u'qs het alleen maar tijdens de intocht der Geuzenvloot, toen het zo bedenkelijk donker begon te worden en zelfs enkele regendruppels vielen. Maar daarbij bleef het en alle sombere gedachten verdwenen gaandeweg uit ons brein. En we hebben genoten van heel dat lijvige feestprogramma, dat het 3 October bestuur ons tclkcnjare voorzet en ons er van harte over verheugd dat van alle Romeinse goden, die in de middagoptocht meeliepen, Pluvius verstek had laten gaan! Foto Leldsch Dagblad/Van Vliet In de prille ochtend - pril vooral wanneer na het opkomende zonnetje dreigende wolkenbanken het daglicht verduisteren - kwamen zeer velen bijeen in het Van der Werffpark. om de koraalmuziek. waarvan U hier enige zangsters en zangers ziet tegen een meestpassende achtergrond, aan te horen. Tapteo bracht leven en vertier Een 3 Octoberviering zonder een daaraan voorafgaande taptoe behoort tot de onmogelijkheden. En zo ston den wij dan weer Zaterdagavond wat is een jaar toch kort! op de Kaasmarkt, om de opstelling van de stoet gade te slaan. Geruime tijd te voren klonken in de verte reeds flar den van trompetgeschal en tromgerof fel tot ons door. Voller en voller stroomde de Kaasmarkt, sterker werd het geroezemoes, het onbestemde ge luid, dat ontstaat wanneer duizenden iets te vertellen hebben, de commissie leden hun bevelen geven, commando's weerklinken en muzikanten voor de zoveelste maal proberen, of hun in strument het wel doet. Wie de opstellirg van zo'n stoet nooit terder heeft gec:en, zal ongetwijfeld ge dacht hebben: wat moet er uit die cha os te voorschijn komen. Doch wij weten beter: de taptoecommissie heeft méér met dat bijltje gehakt, zij kent haar pappenheimers. Even voor halfach:: alles wriemelt en kolkt door elkaar; halfacht: het vertreksein en de einde loze stoet van alles, wat de Sleutelstad aan verenigingen en organisaties op de been kan brengen, zet zioh in beweging, op weg om hulde te brengen aan de on verschrokken exponent van het Leidse verzet in die benarde dagen van 1574, burgemeester Van der Werff. Ais naar gewoonte ging het bestuur van de 3 October vereenig ing voorop, di rect gevolgd door het collegium en de sub-verenigingen van het Leids Studen tencorps en de V.V.S.L. Wat daarachter volgde was de gebruikelijke mengeling van sportverenigingen, buurtorganisaties gezelligheidsgroepen, padvinders en pad- vindsters. dat alles afgewisseld met niet minder dan 7 muziekcorpsen. Honder den lampions en fakkels gaven de stoet, waarin naar schatting plm. 4000 perso nen meeliepen, een aardig effect ONTVANGST DOOR HET GE MEENTEBESTUUR. In tegenstelling met vorige jaren was de route in zoverre gewijzigd, dat men thans het Stadhuis aan de zijde van de Vismarkt ihet eerst bereikte. Opgewacht door het College van B, en W. en de gemeente-secretaris, mr J. Bool, werd hier het bestuur der 3 Octobervereeni- ging een officiële ontvangst bereid, waarbij eveneens aanwezig waren het Collegium van het L.S.C., het bestuur van de V.V51. en enkele militaire auto riteiten. Burgemeester Van Kinschot herinner de aan enkle momenten uit Leidens be leg en ontzet, waarvan dit Jaar de 375ste .herdenking valt. Nadat spreker er nog op gewezen had, dat H.M. Ko ningin Juliana de beste tradities der Oranjes voortzet, merkte spr. op. dat het hem leed deed, dat onze vorstin geen gevolg had kunnen geven aan de uitno diging van de 3 Octobervereeniging om Maandag naar Leiden te komen, een en ander mede als gevolg van het feit, dat Z.K.H. Prins Bernhard Haar bij dit bezoek niet zou kunnen vergezellen. Was dit enerzijds een grote teleurstelling, anderzijds stelt spreker het op hoge prijs, dat de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, de feest viering van a.6. Maandag de gehele dag zal bijwonen. Hierna deed spr. mededeling van de benoeming van de heren J. B. de Koning en E. W. Wichers Rollandet tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, welke on verwachte en vreugdevolle mededeling met groot enthousiasme werd otvangen. Beide gedecoreerden werden van alle kanten met deze hoge onderscheiding gelukgewenst. Nadat dg vobrzitter van de 3 October vereeniging, de heer W v. d. Laan, een kort dankwoord had gesproken, dankte Reveille zet de feestdag in 3 October, dat behalve een dag van haring, wittebrood en hutspot met klapstuk, ook een dag van tradities' is, kent geen langslapers. Jong en oud Is dan vroeg uit de veren en waar zou het- in hec vroege ochtenduur anders naar tce gaan dan naar de reveille van het, balcon van het Stadhuis aan de Vismarktzijde. Dit jaar was het aantal belangstellenden en dit gold cok de koraalmuziek bijzonder groot. Voor atter Van der Laan ontbrak uiteraard niet. op het appèl, evenmin als de bur gemeester. Het Leidse Politie-Muziek- gezelschap oJ.v. de heer B. Verweel zorgde ook nu weer voor een program ma van gewijde en nationale liederen. Plechtig schalden, klokke 7 uur. de koperen stemmen door de ijle herfst lucht. De eerste feestklanken (en stel lig niet de minst welluidende) welke onze trommelvliezen deze dag te ver werken kregenIngezet met het Wilhelmus, werd met het Wien Neer- lands Bloed besloten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Twee ridders B. DE KONING EX E. W. WICHERS ROLLANDET KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Ofschoon onze stad gisteren in de optocht vele ridders, zij 't slechts voor enkele uren, in haar midden had. strekt de Koninklijke onder scheiding. welke de heren B. de Koning en E. W. Wichers Rollan det Zaterdagavond ten Stadhuize uit handen van de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, moch ten ontvangen, zich voor het ge hele leven uit. De benoeming tot ridder in de %Orde van Oranje Nassau werd verleend op grond van hun vele verdiensten als be stuurslid van de 3 Octobervereeni ging. Geen Leidenaar, die hen deze hoge onderscheiding niet van gan ser harte gunt. Proficiat, heren! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Foto L.D./Van Vliet. Burgemeester Van Kinschot (rechts) speldt de heer E. W. Wichers Rollandet (tweede van rechtsdié evenals de heer B. de Koning (tweede van links) werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, het ere-teken op de bnrst. De heer W. v. dLaan (links) ziet belangstellend toe Waar de historie spreekt Ds H. J. van Achterberg: „Indien Uw wet niet ware geweest al mijn vermaking, ik ware in mijn druk allang vergaan." Zo ergens dan hebben wii ons gistermorgen in onze kathedrale Pieters kerk, waar de officiële herdenkingsdienst werd gehouden, op historische grond gevoeld. Hier toch waren, op de dag af, voor 375 jaar onze uit nood en dood geredde voorouders saamgestroomd om God in woord en lied te danken voor Zijn wonderlijke uitredding. Plechtig klonken ook nu, als in die tijd, door de hoge gewelven de accoorden van Psalm 9 en zong de gemeente het bekende vers: „Ik zal met al mijn hart de Heer, blijmoedig geven lof en eer! Mijn tong zal mijn gemoed verzeilen, en al uw wonderen vertellen." Waarschijnlijk to e n met meer innerlijke overtuiging en be hoefte om Gode te danken, doch voor hem, die Leiden en zijn historie lief heeft, ook thans ontroerend schoon de heer Wiohers Rollandet, mede na mens de heer De Koning, voor de zo Juist uitgereikte koninklijke onderschei ding. Spreker, die evenals de heer De Koning, zijn hart aan de 3 Octoberver eeniging heeft verpand, zeide o.m. „wat wjj voor deze vereniging hebben gedaan, hebben wij mede gedaan voor onze ge liefde stad Leiden". Na een kortstondig samenzijn, arri veerde de kop van de stoet wederom bij het Stadhuis, nu echter aan de zijde van de Breestraat waar de autoriteiten zich weer aansloten om verder te trekken naar het van der Werffpark. Het stand beeld van Leidens eerste burger uit die dagen werd door schijnwerpers besche nen. een attentie de 3 Octobervereeni ging door het gemeentebestuur aange boden. Voorzitter Van der Laan legde aan de voet van het gedenkteken een krans in de stadskleuren waarna het volkslied werd gespeeld, daarena defi leerden de vele duizenden langs het standbeeld in de richting van het mo nument aan het Plantsoen, waar de heer Van der Laan een zelfde pleohtlgheid vervulde. Op het Levendaal werd de stoet ont bonden. Het bestuur der 3 Octoberver eeniging begaf zich naar café-restau rant „In den Vergulden Turk", waar het Muziekgezelschap van „De Post" het be stuur, en inzonderheid de gedecoreerden, een muzikale hulde kwam brengen. Moge de .generale repetitie" in het Waaggebouw nooit erg druk bezocht worden, de koraalmuziek zelve doet in het Van der Werffpark zóveel zangers en zangeressen toestromen, dat de diri gent, de heer Leo Mens, zich wel te genover een zeer groot koor ziet ge plaatst. Gisteren waren dit er zeker een 8 900. Doch ook de belangstelling van de zytle van het publiek was enorm. 't Is dan ook altijd weer een treffend moment deze gewijde zang te beluiste ren. Uit de aard der zaak minder at tractief dan een optocht of lunapark, doch tocli iets, wat wij niet gaarne zou den prijs geven. Hoe schoon klonk niet dat Lutherlied „Een vaste burg is onze God waarmede de koraalzang werd geopend en verder de Bede voor 't Va derland; zo stijlvol vertolkt door de zangers. Onder de aanwezigen, die deze later op de dag door de N.CJt.V. uitgezon den plechtigheid bijwoonden, merkten wij om. op de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper en diens echtgenote, de heer en mevrouw Van Kinschot, de rector- magnificus. prof ar B. A. van Gronin gen, het Collegium van het L.S.C., het bestuur van de V.VB.L. en het voltal lige bestuur der 3 Octobervereniging. Voordat met het Wilhelmus werd be sloten, heeft de heer H. W. de Nie met een korte, kernachtige toespraak na mens de zangers aan de burgemeester een krans aangeboden, met het verzoek deze aan het standbeeld van zijn grote voorganger op te hangen Op zijn beurt verzocht de burgemeester dit aan de Commissaris der Koningin, die hier aan gaarne gevolg gaf. Nauwelijks waren de laatste tonen weggestorven of de duizendkoppige me nigte verspreidde zich als een inktvlek over de stad, het merendeel in de rich ting van De Waag, terwijl ook velen belangstelling toonden voor de Intocht der Geuzenvloot. Ds H. J. van Achterberg, Ned. Herv. predikant te dezer stede, die deze dienst leidde, koos als overdenkingswoord Psalm 119 92 „Indien uw wet niet ware geweest al mijn vermaking, ik ware in mijn druk al lang vergaan". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord wees ds Van Achterberg er op, dat het tweede beleg van Lelden zeer berucht was De periode van Mei tot October 1574 heeft het aantal inwoners doen slinken door honger en pest van 16.000 tot 10.000. Het was een zware tijd niet alleen voor Leiden, doch ook voor de Vader des Vaderlands en voor de vesti ging van de Nederlandse staat. Overal stond het er slecht voor. zodat Willem van Oranje dan ook niet vermoedde dat Leiden het houden zou. Als men deze geschiedenis van dag tot dag volgt, vraagt men zich af. wat de2e kleine schare van mensen heeft bezield om tegen alle felle tegenstand vol te hou- (Foto L.D./Van Vliet) De geuzen trekken Leiden.binnen door de Vlietbrug. den. Waar hebben ze, aldus spreker, de moed vandaan gehaald om het voor een hopeloze zaak op te nemen? Ei- waren echter andere factoren in het spel, welke niets te maken hadden met kapitaalvlucht en/of defensiemoge lijkheden. Indien uw wet niet ware ge weest al mijn vermaking, ik ware in mijn druk al lang vergaan. Het ging niet. aldus spreker. In de allereerste plaats om een nationale opstand en een nationale vrijheidsstrijd, doch om Gods wet. Betekent die wet dan vrijheid voor een volk? Spreker legde er de nadruk op. dat de wet van God niet binden wil aan de letter, maar aan Hem. Die ons wil stellen onder Zijn hoge vaderlijke hoede. Ieder gebod is enkel liefde, zorg en goedheid. Het beschermt ons tegen afgoderij en het bevrijdt ons van schuld. Als wij het evangelie hebben leren verstaan, gaan wij alles weer in de juiste verhoudingen zien. Wee het volk dat Gods wet niet kent! Zo hebben de verzetslieden van de reformatie dit leren verstaan. Zij wisten goed hetgeen toen Gods gebod was: verzet tegen Rome en Spanje. Gods wet betekent dan geen moeizaam zuchten onder al lerlei voorgeschreven plichten, doch het slaat op een diepe vreugde. Dat het wer kelijk ging om Gods wet, bewees spre ker door enige regels te citeren uit een brief van de Leidse burgerij in de tijd van het beleg. Waar zo gestreden wordt, daar mogen wij spreken van Gods grote daden. Indien wij Reen ver making hebben in Gods wet, zo zullen wij in druk vergaan. Wij leven in een zware tijd, zowel nationaal als internationaal, in welk verband ds Van Achterberg wees op de betekenis van de Universiteit, die in d? uitoefening van haar taak t.o.v. de Nederlandse jeugd zulk een grote ver antwoordelijkheid draagt. De reforma tie heeft mede de weg gebaand voor het vrije wetenschappelijke onderzoek. Moge de wetenschap waarlijk zuivere wetenschap zijn en eerbiedig halt ma ken voor de openbaring, welke van de andere züde tot ons komt en ons aan spreekt. De wetenschap, die deze gren zen respecteert, zal in voortdurende vrede leven met de koningin d?r we tenschap: de theologie. De dienst, welke door vele autoritei- tien werd bijgewoond, werd besloten met het zingen van het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3