HAAS AZIJN Laaiende vlammenzee ie Finsterwolde R ECHTZAK KN Met een enkel woord VRIJDAG SO SEPTEMBER 17 personen dakloos BRANDWEERMAN SPRONG VAN 6 m HOOGTE. Een enorme brand heeft gistermid dag te Finsterwolde gewoed. De brand ontstond in de modelboerderij van W. ten Have. De brandweer van Finster wolde. die ijlings te hulp geroepen was, kon niets uitrichten, daar het blus- materiaal weigerde. De brandweren uit Beerta. Midwolda en Winschoten ver leenden assistentie. Weldra was de boerderij een laaiende vlammenzee. Toen het koren en voederhooi vlam vatten sloeg de brand over naar de mo delboerderij van de heer O. Smith. Men kon niet voorkomen dat ook deze boer derij. die oo twintig meter afstand van die van de heer Ten Hove staat, een orooi der vlammen werd Buren hiel- Den zoveel ze konden om de inboedels te redden. Een grote partij landbouw werktuigen ging verloren en enkele var kens kwamen in de vlammen om Tijdens de blussingswerkzaamheöen stortte een der muren in. waardoor de brandweerman P. Jurjens uit Finster wolde zich genoodzaakt zag van zes me ter hoogte uit een venster te springen. Hij liep daarbij een armfractuur en een enkelblessure od en werd naar het Win- schoter ziekenhui overgebracht, even als mevr. W de VoogdGrijze, een der toeschouwers, die een schouderfractuur opliep doordat zij kwam te vallen De oorzaak van de brand is nog onbe kend. De familie Ten Have vertoeft op het ogenblik met vacantie in Zeeland. De schade, welke door verzekering ge dekt wordt beloopt volgens een voorlo pige raming ongeveer f 300 000. De blus- singswerkzaamheden duren voort. Verwacht wordt dat de korenvoorra- den nog wel enkele dagen zullen door branden. zodat het gevaar (vooral bij opstekende wind) voor uitbreiding niet uitgesloten is. De boerderij van de heer O. Smith werd mede bewoond door twee arbei dersgezinnen. 17 personen zijn door deze brand dakloos geworden. India tegen de communisten EEN BESCHULDIGING. Het ministerie van binnenlandse za ken van India heeft een boekje van 72 bladzijden het licht laten zien, geti teld „communistisch geweld in India", dat een felle aanklacht is teeen de be drijvigheid der communistische partij in India In het boekje worden talrijke uitrek sels uit door de Indiase communistische partij uitgegeven circulaires gepubli ceerd. terwijl citaten worden aangehaald om te bewijzen dat .de communisten in India od uitgebreide schaal het toepas sen van °ew-?M hebben aanbevolen en voorbereidingen hebben getroffen voor een gewelddadig optreden. Tevens wordt in het boekje uiting geeeven aan de vastbeslotenheid der Indiase regering om elke wetteloosheid in India te be strijden De communisten in India hebben de staat van oorlog verklaard. Zij wensen hun aanhangers te oefenen, om de strijdkrachten van de staat te kunnen uitschakelen Te dien einde hebben zij gedetailleerde instructies uitgevaardigd voor het vormen van benden guerilla- striiders en brigades stoottroepen", al ii*'? .Je regering van India. De communisten concentreren hun ac tiviteit in hoofdzaak op West-Bengalen en Haiderabad Sinds de Indiase troepen Haiderabad binnenkwamen, in Septem ber van het- vorlc jaar. hebben de com munisten 400 personen in koelen bloede vermot' aldus het geschrift. Wie na tafel prompt brandend maag zuur naar de keel stijgt en de geringste bap eten „verkeerd valt" kan van de ene dag op de andere van dat nare verschijnsel verlost worden. Simpelweg altijd een paar Rennies bij de hand houden. Daarmee wordt binnen een paar minuten de hevigste aanval van zuurbranden op de maag geblust. Daar is geen langdurige kuur voor no dig met in onzekerheid afwachten wat het resultaat zal zijn, want Rennies geven die heerlijke verlichting binnen enkele minuten, van geval tot geval. Voor wie moeilijk medicijnen slikken: Rennies zijn nog lekker ook! Gewoon laten smelten op de tong. Geen glazen water, geen nare nasmaak: alléén die zuurbrandende pijn gaat weg, zó maar. 'n Uniek middel, die Rennies, die eigenlijk ieder mens bij de hand moet houden, altijd en overal. (Adv.) Hedennacht uitbreken Staal-staking in de V.S. De Beth'ehem Steel Corporation en de Republic Steel Corporation, na de United States Steel Corporation de g-rootste staalproducenten in de Ver. Staten, hebben de onderhandelingen met de verenigde staalarbeidèrs. de vakver eniging van staal arbeiders, die is aan gesloten bij de CIO. afgebroken. De on derhandelineen ziin mislukt, doordat de vakverenieine volhardde in de eis. dat de maatschappij de kosten voor pensioenen en sociale verzekering ten bedrage van 10 dol1*reent ner uur geheel voör haar re kening zou nemen De organisatie ver wierp het voorstel van de maatschappij volgens hetwelk van de arbeiders ook bij dragen verlangd werden Zij achtte dit in strijd met de aanbevelingen van de commissie van onderzoek. De United States Steel Corporation heeft later op de dag nog een bespre king met de leider van de vakorganisatie Philip Murray, georganiseerd. Intussen ziin de staalfabrieken in het land voorbereidingen gaan treffen voor een ordelijke stillegging der bedrijven Heden te middernacht kan de staking uitbreken. Slechts één kleine Amerikaanse staal- firma, in grootte de veertiende van het l*T)d. is accoord gegaan met het pen sioen-, en verzekeringsprogram, dat door de verenigde staalarbeiders van de CIO is voorgesteld. KERK EN STAAT IN POLEN. De RK. bisschoppen in Polen hebben na besprekingen, welke zes weken heb ben geduurd, ingestemd met de meeste reeeringsvoorwaarden voor een werk- overeenkomst tussen de RK kerk en de staat. Naar men gelooft, heeft de regering toegestemd in het voortzetten van gods dienstonderwijs od de scholen en zal zij de rechten van RK seminaries garande ren voorzover zij aan de wettelijke be palingen voldoen Het verluidt dat de kerk een stand punt bekend zal maken in verband met het pauselijke excommunicatiedecreet tezen met het. communisme sympathise- renden. De inhoud hiervan is echter noe niet bekend Men meent voorts, dat de regering bereid is nog niet in wer king gestelde decreten te verzachten of te veranderen voor zover deze het ker kelijke leven ernstig zouden beperken. WILDE TONELEN VOOR DE BELL-FABRIEK. Gisteren hebben zich woeste scènes afgespeeld voor de vliegtuigfabriek van Bell te Buffalo (V. St.). waar arbeiders reeds 16 weken in staking zijn. 25 Po litiemannen en vele stakers en werk willigen liepen verwondingen op by botsingen, -die ontstonden, toen werk willigen een cordon van vrouwelijke posters, voor de ingang van de fabriek trachtten te passeren. Aan de gevech ten werd een Jnd gemaakt met rook- en traangasbommen die zowel door de politie op de begane grond als door een hefschroefvliegtule naar de demon stranten werden "gezonden. Hiertoe werd overgegaan toen meer dan 100 politieagenten by hun pogingen om de vrouwelijke poters van de ingang te i "- '"'neen met stenen en stokken door üe ow—w.' bekogeld werden. Valse eierzegels in Amsterdam ontdekt OUD-POLITIEKE DELINQUENTEN DE SCHULDIGEN. De Rijkspolitie te Amsterdam heeft een inval gedaan bij de drukkerij van de Gebrs. H. aan de Keizers gracht te Amsterdam en daar ver scheidene werktuigen gevonden, die gebruikt werden voor hot vervaardi gen van eierzegels, die worden uitge geven door het Bedrijfschap voor pluimvee en eieren aan kippenhou ders, die hiervoor kippenvoer ontvan gen. Deze zegels hebben voor kippen- houd?rs dus een belangrijke waarde. Tevens werd in de drukkerij aange troffen een glasplaat met de beeltenis van het allernieuwste bankbiljet van f. 25Het onderzoek heeft aange toond, dat tot nog toe geen valse bank biljetten gemaakt zijn. Bovendien wer den aangetroffen enkele jachtgeweren, eigendom van een ontvlucht politiek delinquent, die echter inmiddels al was gearresteerd en veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf De Gebrs. H. zijn des tijds door een Tribunaal in verband met hun politieke overtuiging veroor deeld. De zaak was aan het rollen ge komen dodr de arrestatie van een ze kere mr G die eveneens in de oorlog fout is geweest en dertialve bii beschik king van het Byz. Hof tijdelijk de be voegdheid om als advocaat en procu reur op te treden, is ontnomen. Tegen G. waren bezwarende feiten binnengekomen, welke tot zyn nieuwe arrestatie leidden. De Rijkspolitie wist, dat hij betrekkingen onderhield met de Gebrs. Hreden waarom men bij hem een kykje ging nemen en de verrassen de ontdekking deed Mr G. en de Gebr. H zijn gearresteerd. Het is onzeker, of de eieren/zegels al zijn uitgegeven. IJmuidense middensluis buiten gebruik Als gevolg van een hoog nodige revi sie van de draaipunten der sluisdeuren in de IJmuidense middensluis zal de kolk voor het scheepvaartverkeer enige tiid eesloten zijn Alle grotere zeeschepen gaan op dit ogenblik via de Grote of Noordersluis naar en van Amsterdam. DAGELIJKS DE KOLENMAN. Het ei van Columbus! (Van onze Haagse redacteur) Een Haagse brandstoffenhandelaar heeft octrooi aangevraagd voor een dis tributie-methode, waarbij de kolenman dagelijks aan de deur komt net als de bakker en de melkboer. Hij komt echter met een truck met aanhangwagen met reusachtige reservoirs vol diverse brand stoffen in de vorm van kolenkitten waaruit automatisch bepaalde hoeveel heden van de eewenste brandstof worden gestort in aluminimum kitten, die de klanten ln bruikleen verkrijgen. Het is gemakkelijk, zindelijk en een uitkomst voor wie geen bergruimte heeft. En zo ziin er immers legio in deze tiid van samenwoning. Het ei van Columbus! Mark thans 23,8 dollarcent Officieel is thans bekend gemaakt, dat de Duitse mark is gedevalueerd tot 23,8 dollarcent. De nieuwe note ring «reldt met terugwerkende kracht per 19 September jl. De nieuwe koers komt overeen met 4.20 DM. per dollar Volgens de nieuwe koers van de D M. is de waarde van het pond sterling gelijk aan 11,76 DM tegen 13 33 DM voor de beide valuta's deva lueerden De breuk tussen Zuid-Slavië en de Kominform. De ambassadeurs van Polen en Hon garije hebben Joego-Slavië verlaten en hebben daarvoor de verwezenlijking van de diplomatieke breuk tussen de Komin- formlanden en Joego-Slavië een stap nader gebracht. Hun vertrek volgde kort op de opzegging van het Russisch- Joegoslavisch vriendschapsverdrag door Rusland. Van alle diplomatieke verte genwoordigers van de kominformlanden in Belgrado is thans nog slechts de Roe meense eezant overgebleven. (UP) Teleurstelling over bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijks-ambtenaren In de te Utrecht gehouden algemene bestuursvergadering van de Centrale van Rijkspersoneel werd door verscheidene sprekers uiting gegeven aan de teleur stelling over het resu'taat van de tech nische herziening van het bezoldigings besluit burgerlijke riiks-ambtenarcn. welke naar werd gezegd, voor grote groepen generlei verbetering heeft ge bracht. Speciaal werd de aandacht ge vestigd op de noodtoestand van de lager gesalarleerden en ernstige bezorgdheid uitgesproken over de gevolgen van de devaluatie, de huurverhoging en de af schaffing van de subsidies od de levens middelen. Aan het dagelijks bestuur werd opdracht eeeeven die maatregelen te treffen die er toe kunnen biidrazen aan het rijks- oersoneej een behoorlijke levenspeil te waarborgen. HERZIENING BEZOLDIGING RECHTERLIJKE MACHT. Bmnenkort is de indiening bij de Sta- ten-Generaal te verwachten van een wetsontwreo tot herziening van de be zoldiging der leden van de rechterlilke macht od basis van de technische her ziening van het bezoldigingsbesluit bur- gerlMke rijksambtenaren. In dit ontwerp zal een overeenkom stige bepaling worden opgenomen met betrekking tot de z.g. huwelilksuitkering als reeds geldt voor de ambtenaren, die worden bezoldigd volgens de bepalingen van evenaenoemd besluit. Smokkelechtpaar te Amsterdam gearresteerd NYLONS EN HORLOGES „EN GROS" Reche/cheurs van de Economische recherche te Amsterdam zijn er in ge slaagd een man en een vrouw te ar- res eren, die zich bij 'herhaling hebben schuldig gemaakt aan het smokkelen van nylons en horloges. Men mag wel haast zeggen, dat zij in een perceel in de omgeving van de Javastraat te Amsterdam een „grossierderij" in ge smokkelde horloges en nylons hadden gevestigd. Er bleken 700 paar nylons, 200 hor loges en 100 plastic horlogebandjes, allen van smokkel afkomstig, in hun autó te zitten. De man. de 43-jarige garagehouder Van V. uit Den Haag en de vrouw L uit Amsterdam, zijn voor de Officier van Justitie geleid. Ontvangst der R.T.C.-delegatie GEANIMEERDE RECEPTIE IN TWEEDE KAMER-GEBOUW. (Van onze Haagse redacteur). Gisteravond was er van 5 tot 7 uur in het gebouw der Tweede Kamer een ontvangst door de beide Kamers der Sta ten-Generaal ter gelegenheid van de R.T.C Zeer velen hadden van de uitnodi ging gebruik gemaakt en zo zagen wij temidden van de talrijk opgekomen volksvertegenwoordigers menig lid van het Kabinet en van de Hoge Colleges van Staat, alsmede het merendeel der leden van de drie delegaties en de Unci en van de overige gasten, die Den Haag in verband met de R.T.C. her bergt. De geanimeerde receptie duunde ge ruime tijd langer dan was voorzien. Vrouw in Valburg vermoord? POLITIE ARRESTEERT ECHTGENOOT. Voorbijgangers troffen langs de spoor baan Kesteren-Nijmegen bij het dorpje Valburg het ontzielde lichaam aan van een jonge vrouw. Zij bleek te zijn de 26-jarige Van de Broeke uit Valburg, echtgenote van een los arbeider. Onmiddellijk waarschuwden zij de politie, die aanvankelijk een ongeval veronderstelde. Verscheidene omstan digheden waren echter de oorzaak dat het parket te Arnhem haar man, de eveneens 26-jarige Van de B. aan een verhoor onderwierp, waarna hij in ar rest werd gesteld. Het stoffelijk over schot van de vrouw is voor een gerech telijke schouwing naar Nijmegen over gebracht. Naar wij nader vernemen, bestaan er sterke aanwijzingen, dat de vrouw niet door een passerende trein is gegrepen. De 26-jarige vrouw was moeder van twee jonge kinderen. Diesel kraakte jeep op overweg INZITTENDEN WAREN ER GELUKKIG AL UIT. Gisteravond is ten gevolge van de mist op de spoorlijn tussen Putten en Nijkerk een jeep met. drie inzittenden op de onbewaakte ovenveg van de rechte weg afgeraakt en tussen de rails komen te staan. De inzittenden konden tijdig uit het voertuig komen, doch zagen geen kans de auto van de baan te zetten of de bestuurder van de laatste Die- seltrein uit het Noorden, die om 22.37 Putten passeert, op het obstakel at tent tc maken. De Diesel reed in volle vaart op de jeep in, die geheel onder het voorste Dieselstel terechtkwam en vernield werd. Persoonlijke ongeluk ken gebeurden gelukkig niet. Met snijbranders moest de jeep ver wijderd worden. De reizigers stapien over in het achter Dieselstel, dat terug reed naar Putten, om vandaar over ver keerd spoor de reis voort te zetten. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) De muurtoren Oostenrijk aan de Jan van Houtkade, het enige overblijjsel van de verdedigingswerken uit de tijd van het beleg. (Met de nog slechts in de fundamenten behouden toren ..Bourgondievormde deze toren de verdediging tussen de Koepoort en huidige Doezabrug, op de bocht naar de Gcregracht. Aan de stadszijde zit tussen het klimop nog een gevelsteen met ,,Dit is in Oistenrijck". Het is niet uitgesloten dal deze toren tater gediend heeft tot het bergen van kruit). Hakkie Holdert en het „Telegraaf-beleid" „EEN VEULEN OP HOGE BENEN". Nadat hy in December 1946 in een woonschip was gearresteerd, waarin hy zich sedert de bevrijding had schuil gehouden, stond gisteren de 42-jarige v.m. directeur van het dagblad „De Telegraaf" Henri Hol dert voor het Amsterdamse Byz. Gerechtshof terecht. „Hakkie" Holdert. zoals hij algemeen in de wandeling werd genoemd, was de zoon van H. N. C. Holdert en een neef van F. H. J. Holdert, beiden be horende tot de directie van de Tele graaf. Hij was NS.B.-er en nam ln Maart 1941 dienst bij de SS. Na be sprekingen, die zijn vader met de vroe gere secretaris-generaal, de N.S.B.-er ir C J. Huygen, had gevoerd, werd hij teruggeroepen van het Oostfront en benoemd tot directeur met. de bedoeling de Duitsers daardoor gunstig te stem men. In die functie werkte hij mede aan /de aanstelling van enkele zeer pro- Duitse of nationaal-socialistlsche re dacteuren aan de krant, ow. de be ruchte Marinus, dr Smit en De Haas. Voorts wordt hij er van beschuldigd OPENING CENTRALE BEGRAAF PLAATS TE LOENEN. De officiële opening van de Centrale Begraafplaats der Oorlogsgravenstich ting te Loenen (Veleuwe). ingericht voor de in Duitsland omgekomen Nederiandse terreurslachtoffers, is thans definitief vastgesteld op 18 October a.&. des mid dags te 3 uur. Dan zal een gedenkbord, waarop voorkomen de namen van vele Engelandvaarders die voor het vader land eevallen ziin en dat gehangen heeft ln ..Oranjehaven" te Londen, aan de Oorlogsgravenstichting worden overge dragen. tlUMOS Of Anno 1695 JENEVER - DRY GIN - LIKEUREN JOHS. DE KUYPER &ZN., Schiedam „goede" redacteuren ontslagen te heb ben en ten slotte wordt hem ten laste gelegd de administrateur G. J. van de Linde te hebben verraden, zodat deze door de Sioherheitspolizei werd gear resteerd en ruim een jaar in een con centratiekamp werd opgesloten. Holdert erkende alle hem 'ten laste gelegde feiten. „Het was slechts mijn bedoeling, dat Van de Linde een flinke schrobbering van de Sicherheitspollzei zou krijgen", verweerde verdachte zich, „ik heb er geen idee van gehad, dat hij gevangen zou wo den gezet". President: „Dergelijke onzin geloven we hier niet". De v.m., thans 52-Jarlge gedetineerde secretaris-generaal ir C J. Huygen, destijds een der vooraanstaande figu ren uit de NSB. was een der getuigen. „Was het de bedoeling van Mussert van de Telegraaf een nationaal-socia- listi9oh dagblad te maken?" Huygen: „Dat kan ik categorisch te genspreken Integendeel, het was de bedoeling er een oppositieblad van te maken". President: „Dat ls ln strijd met alle NSB-beginselen. In geen enkel land, dat onder dictatuur staat, wordt op positie toegelaten. Ik vind dit een kin derachtige opmerking van u". Huygen: „Ik kan u het bewijs hier van leveren, dat het toch zo is". President: „Goed, het is misschien mogelyk, dat u dat kinderachtige idee hebt gehad, maar daarom was het niet werkelijk de bedoeling". Huygen: „H. M C Holdert vilde de aandacht van de Duitsers afleiden door Hakkie tot directeur te benoemen. Op die manier wilde hy de krant voor zich zelf behouden". President: „Moest u daarbij in op dracht van zijn vader een oogje op hem houden?" Huygen: „In zekere mate ja. Hakkie was een erg spontaan man. Ik noem de hem wel eens een vsulen op hoge benen, maar hij kon geen invloed op het redactionele gedeelte van de krant uitoefenen". President: „Indirect wel. Hij stelde mannen als dr Smit, De Haas en Marinus aan". Het Hof hoorde nog vele getuigen decharge, voor het merendeel perso neelsleden van het blad zelf. Zij ver telden o a dat Hakkie Holdert hen geholpen had met Ausweise ter ver mijding van uitzending naar Duitsland, dat hij zijn bemiddeling had verleend by moeilijkheden, die enkelen hunner van de Duitsers hadden ondervonden en dat hy persoonlijk was meegereden op vrachtauto's, die tijdens de honger winter in de Noordelijke provincies voor het personeel voedsel gingen halen. Hij kleedde zich dan in zijn SS-uniform, zodat de chauffeurs geen last onder vonden. De zaak werd hierop aangehouden tot Maandag 17 October vqor het horen v«.n getuigen. Daarna volgen die mid dag het requisitoir en het pleidooi. NATUUÏAZUN Of Z N.BES», (Adv 1 (Advert.) BINNENLAND Met Ingang van 15 October a.s. heb ben Nederlanders, die ln Zwitserland of Liechtenstein arbeid willen verrichten, geen visum meer nodig. De 30-Jarlge bankwerker Klaas Westra uit Amersfoortdie bij de B.P.M. aan de Vondellngenplaat te Rotterdam werkzaam was, ls door electrlsche stroom gedood. De zevende wegverkeersdag van de K N.A.C. welke op Donderdagmiddag 27 October e k. In „Pulchrl Studio" te Den Haag wordt gehouden, zal worden geopend door de minister van Verkeer en Water staat mr D. G W Spitzen, waarbij hij zal spreken over „Enkele problemen van de nieuwe wegenverkeerswetgevlng". Onder auspiciën van de Ned. Rels- verenlglng wordt op 2. 3 en 4 October a.s. te Zandvoort een Internationaal Toe ristisch Congres gehouden. Een aantal leden van de Eerste en Jacob D. Beam zal binnenkort Charles A. Llvengood, de Amerikaanse consul- generaal te Batavia, opvolgen De heer Beam was ln 1943 consul ln Londen. Het troepenscbip „Tablnta" ls van daag met aflossingsdetachementen van de Kon .Marine en van de Kon. Landmacht uit Amsterdam naar Indonesië vertrokken. De minister van Sociale Zaken mr A. M Joekes, heeft ln Hotel Wlttebrug te Den Haag de reorganisatie-commissie voor de geestelijke volksgezondheid geïnstal leerd, In deze commissie hebben 41 per sonen zitting. Voor het „Grand Hotel" te Scheve- nlngen zijn gistermorgen 13 officieren van de Luchtmacht beëdigd door de Comman dant Luchtmacht Nederland generaal- maloor A. Baretta. Wegens 36 Jaar trouwe dienst reikte generaal-majoor Baretta hierna de gouden medaille uit aan drie onderofficieren n.l. de adjudant-onderofficier administrateur C. A. H. Gueraln, de opzichter eerste klasse C. Karstens en de opzichter tweede klasse W. Warnaar. BUITENLAND Gisteravond hebben 100 Llncolns, Tweede Kamer, dat zitting heeft in de Lancasters en Mosquito's van de R A.F. Defensie-commissie, ls voornemens Zon- een nachtelijk bombardement op Helgo- dag a.s te Rotterdam de ontscheping van land uitgevoerd De toestellen wierpen de opvarenden van de troepenschepen bommen van 500, 1000 en 4000 Engelse Kota Inten" cn „Slbajak" bij te wonen. ponden. Volgens de Beierse minister voor het vluchtelingenvraagstuk arriveren dagelijks meer dan 100 vluchtelingen uit Oost- Europa en de Sovjet-zone in Beieren. On geveer 43,000 vluchtelingen ln Beierse doorgangskampen beweren hun haard steden verlaten te hebben om politieke redenen. De Wereldbank heeft aan India een lening van tien mlllloen dollar toegestaan tot verbetering van de landbouwproductie. Italië heeft een overeenkomst met Amerika getekend voor de aankoop van goud. waardoor de goudvoorraacl van Italië verdubbeld zal worden. Men verwacht, dat binnen drie maanden tyds kanonnen, tanks en vlieg tuigen van Amerikaanse havens naar West-Europa verscheept zullen worden. Van 2 tot 14 October zal te Londen de Jaarlijkse conferentie van de Britse conservatieve partij gehouden worden Deze conferentie zal dienen als de officiële „etalage" voor de algemene verkiezingen. Glsteflïn is te Londen de graaf van Harewood een neef van de Engelse koning, ln het huwelijk getreden met de 22-jarige Marlon Stein, een uit Oostenrijk afkom stige pianiste. Honderden politiemannen te voet en te paard konden de duizenden belangstellender, slechts met moeite ln bedwang houden. BIJ de huwelijksplech tigheid waren o.m. aanwezig koning George, koningin Elizabeth, prinses Eliza beth en de hertog van Edinburgh en prinses Margaret. Aanvaardt Republiek plan-s'Jacob GEMEENSCHAPPELIJKE PATROUILLEGEBIEDEN. Vanochtend is ten palelze te Batavia een aanvang gemaakt met besprekin gen, welke periodiek worden gehouden tussen de H.V.K. en zijn gedelegeerden in^de Negara's, alsmede met de Rege- rings-commlssarissen voor Midden en Oost Java. Dezer dagen worden mr Susanto Tir- toprodjo en mr Wongsonegoro, resp. voorzitter van de Republikeinse dele gatie in Indonesië en minister van Binnenlandse Zaken, tevens voorzitter van de Republikeinse vertegenwoordi ging in de Centrale Gem. Commissie, te Batavia verwacht. De correspondent van Aneta te Djokja heeft uit welingelichte krin gen vernomen, dat het plan-s'Jacob door de Republiek zal worden aan vaard, doch met enige amendemen ten. Aan Solo zou zodra dit gebied aan de Republiek zal zijn terugge geven, de status van „Daerah Isteme- wa" worden gegeven, gelijk aan die van Djokja. Men ls genoodzaakt geweest over te gaan tot het instellen van gemeen schappelijke patrouillegebieden, waarin bfj toerbeurt wordt gepatrouilleerd door de T.N.I. en Nederlandse strijdkrachten In West Java kan deze gang van zaken zonder moeilijkheden worden gehand haafd. Massa-ontvluchting uit Malangse gevangenis ZES DODEN EN TWAALF GEWONDEN. Gistermiddag hebben ongeveer 50 ge vangenen. toen zy werden ingeënt te gen pokken, een ontvluchtingspoging ondernomen uit de gevangenis op Lo- wok Waru te Malang. Zij sloegen een bewaker neer. overmanden de wacht commandant en maakten zich meester van wapens. Vervolgens werd de por tier neergeslagen en maakten zij zich uit de voeten in de richting van Batu. Twee mi'itairen openden onmiddel lijk het vuur op de vluchtenden, waarna een gevecht ontstond tussen militairen cn bewakers enerzijds en ric vluchtelingen anderzijds. Van de mi litaire bewakers werd één man ge dood en werden acht gewond, aan de zjjde der vluchtelingen waren 5 doden en 4 gewonden. Twee jaar geëist tegen Albert. Kuyle ELLE ARTIKELEN IN VELE BLADEN. Voor de Utrechtse Kamer van het Amsterdams Bijz. Gerechtshof stond terecht de 45-jarige L. M. A. Kuiten brouwer uit Bllthoven, bekend als de letterkundige Albert Kuyle. Hy werd er van beschuldigd als m^ewerker aan de uitgaven van het voorm. Nationaal Front, het weekblad „De Weg" en „Het Nederlands Dagblad", en later in het „Algemeen Handelsblad" artikelen te hebben gepubliceerd, waarin afbreuk werd gedaan aan het gezag van de Ne derlandse regering te Londen en aan de geallieerde oorlogvoering. Voorts werden de Duitsers in deze artikelen verheerlijkt, anti-Joodse propaganda ge voerd en aangespoord aan Duitse zijde te strijden tegen Rusland. In het alge meen werd afbreuk gedaan aan de geest van het verzet tegen Duitsland. Verschillende uitlatingen uit boven genoemde artikelen kwamen ter sprake, alsook o.a. zijn houding tegenover het Jodenvraagstuk. Mr Drabbe eiste in zyn uitvoerig requisitoir 2 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke inhechtenis neming. Tijdens het pleidooi deden zich schermutselingen vooi tussen de ver dediger mr A. Van Dal uit Den Haag en de president prof. Scholten. Reeds in de aanvang van het pleidooi werd de zitting tot tweemaal toe geschorst, waarna mr Van Dal mededeelde de verdediging neer te leggen. De zaak komt nu opnieuw voor op 3 Novem ber. Een andere raadsman zal dan de verdediging op zich nemen.' Vóór de sluiting van de zitting kreeg verdachte gelegenheid tot een laatste woord Deze stelde er prijs op te ver klaren. dat hjj diep en diep betreurde hetgeen hij over de Joodse zaak heeft geschreven, niet uit angst voor straf, maar uit innerlijke behoefte Ik schaam my diep over ieder woord, zo zei hy. „ONTAARDE MOEDER" IS TE MOOI! De Haarlemse rechtbank behandelde de zaak van de jeugdige moeder van twee kinderen, die in Juni J.l. met een man op stap was gegaan naar België en haar kroost onverzorgd in een ware Augiasstal had achtergelaten. Haar .man was wegens een politiek delict ge arresteerd en de kinderen, die 3 en 1 jaar oud waren, werden na haar ver trek in een inrichting opgenomen. La ter keerde de vrouw naar Haarlem terug omdat haar metgezel gearresteerd was aan de grens. Hij had nog gevan genisstraf op te knappen wegens een vroeger gepleegd delict. De Officier van Justitie vond de titel „ontaarde moe der" nog te mooi voor verdachte en eiste 8 maanden gevangenisstraf. Haar verdediger pleitte clementie met het oog op d? jeugdige leeftyd van zyn 22- jarlge cliënte. In een berloht in de Times wordt gemeld hoe men in Bombay de leden van een smokkelaarsbende heeft door gelicht, waa-door aan het licht ls ge komen dat deze lieden het goud, dat z|) smokkelden, in hun ingewanden ver voerden, Het bleek, dat zy met elkaar ongeveer 200 pond goud in hun bin nenste todden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2