„Aansprakelijkheid van overheid" ter sprake in Tweede Kamer „Deuren blijven voor Kafh. Thuisfront open' Engelse Labour-regering behoudt het veld Yan het front der V. N. Vooir handelingen tijdens of tengevolge der bezetting WEER BERICHT Eerste pensioen aan landarbeiders uitgereikt Enorme belangstelling in Klaaswaal en Zoetermeer 88ste Jaargang VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1949 00 No. 26809 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week TelefooD Dir. en Adm.: 25041; tied. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.; 67065 Motie der oppositie verworpen Na een debat van drie dagen heeft het Britse Lagerhuis een motie van de oppositie verworpen, waarin de economische politiek der regering wordt afgekeurd. De liberalen stem den met de oppositie mee. De regering verkreeg ongeveer 40 stemmen minder dan gewoonlijk. Bij belangrijke debatten gaan gemid deld 25 30 stemmen verloren door ziekte of reizen. De stemverhouding was 350 tegen 212. Met 342 tegen 5 stemmen werd een motie van vertrouwen in de politiek der regering met betrekking tot de devaluatie en haar economisch be leid aanvaard. De conservatieven ont hielden zich van stemmen. Bij de levendige gedachtewisselingen kwamen partijpolemieken naar voren en ook deden de aanstaande algemene ver kiezingen haar ïnvloed gelden. Het debat werd gisteren voortgezet door de minister van volksgezond heid. Bevan, die een felle aanval op Churchill deed in antwoord op diens verklaring. Churchills rede was een „opgeblazen blaas met leugens'', die hij met „de degen der waarheid" wil de doorprikken. Churchill diende zich uit het openbare leven terug te trek ken „ten einde zijn reputatie niet nog meer te schaden". Engeland had in 1935 voor het laatst een gunstige betalingsbalans gehad en de Labour-regering had een „bankroet land" geërfd. De conservatieve rege ring had de werklooosheid en de „halve hongersnood" gemaskeerd. Bevan zeide van oordeel te zijn, dat de conservatieven Churchill „als een vuile handschoen" zouden wegwerpen, indien zij aan de legering zouden komen. Hij deed ten slotte een beroep op de Britse arbeiders om geen gebruik te maken van de moeilijkheden, waarin het land ver keerde. Hü vertrouwde, dat zij aan deze oproep gehoor zouden geven. Lyttleton, minister voor de productie tijdens de oorlog, zeide, dat een der we gen om aan een crisis te ontkomen er in bestond, dat de arbeiders langere uren zouden maken. Bij omwisselbaar- heid van het pond, waarover nog geen enkele officiële woordvoerder had ge sproken, zou Engeland de leiding in het sterlinggebied kunnen herkrijgen en zodoende na Amerika de tweede plaats met betrekking tot de wereldfinanciën kunnen innemen. De Brits-Amerikaanse betalingsba lans kon niet wofden hersteld op basis van de huidige handel of de verhoging van de export, indien Engeland inves tering van overzee wenste, diende het zün nationalisatieprogram op te geven. Anthony Eden. plaatsvervangend lei der van de oppositie, drong aan op een nauwere unie met het gemenebest en een nog intiemere samenwerking in alle opzichten wat politiek en economie be trof met de landen van West-Europa. De deelnemers aan Europese samen werking dienden geraadpleegd te wor den bij het nemen van een zo belang rijk besluit als devaluatie is. Hij criti- seerde Cripps in deze en wees er op, dat de Franse regering de Britse kan selier het vorige jaar tijdig op de hoogte had gebracht van haar voorstellen tot devaluatie van de franc. Premier Attlee verweet Churchill in de slotrede, dat deze een aanval had gedaan op de integriteit van kanse lier Stafford Cripps. Churchill kon zeer groot, doch ook zeer klein zjjn en het speet hem, als hij zag, dat Chur chill afdaalde tot gemeenheden, zoals nu. Zulks kwetste niet de kanselier, i doch deed Churchill in waarde dalen- Attlee ontkende, dat de wijze waarop de devaluatie was aangekondigd, gebrek aan eerbied jegens de Europese part ners van Engeland had getoond. Hij zag de mogelijkheid niet van een mas sabijeenkomst lang van te voren, waar op deze verandering van de koers be sproken had kunnen worden. Er waren pogingen gedaan'om de ge- i j hele verantwoordelijkheid voor de te genwoordige positie op de Labour-rege- I rmg te schuiven. Het communiqué, dat te Washington was uitgegeven, na de Amerikaans-Canadees-Engelse bespre- I kingen, had duidelijk uit doen komen, dat het vraagstuk niet slechts Engeland of zijn verhouding met Amerika betrof, doch het gehele sterlinggebied. Het vormde een wereldvraagstuk. De Britse regering had ook geen klachten uit het gemenebest gehoord over de wijze, waarop het devaluatiebesluit was mede gedeeld Eden had gevraagd, waarom geen overleg met Frankrijk was ge pleegd. Zulks zou echter tijd gevergd hebben en hoe wijder het gebied van overleg zou zijn geweest, des te groter was het gevaar geworden. De Britse deelneming aan de C.E.E.C., het Brus selse verdrag en de Raad van Europa vormde bewijs te over van Engelands verlangen om tot het uiterste met de andere Europese landen samen te wer ken en de mededeling, dat Engeland een verhoogde invoer uit Europa toe stond zonder invoervergunning bewees, dat Engeland niet trachtte zich van de Europese handel af te sluiten. (Men zie hieronder) Het Lagerhuis verdaagde daarop ztfn' zitting tot 18 October. VERRUIMING VAN DE BRITSE INVOER Voor bepaalde artikelen zullen na 5 October a.s. bij invoer uit landen van de organisatie voor Europese economi sche samenwerking, of uit bepaalde an dere gebieden, geen Britse invoerver gunningen meer nodig zijn. zo deelde de president van de Board of Trade. Harold Wilson, mede In plaats van deze invoer vergunningen zullen onen vergunningen van algemene waarde komen, waarop invoer van goederen zal zijn toegestaan, zonder dat "n invoervergunning nodig is. De verzachting yan de invoerbepalingen zal gelden voor landen, waarvoor deze kan worden toegepast, zonder dat hier door risico wordt gelopen van verlies van dollars. De totale waarde van de goederen, die thans onder open algemene vergunningen vallen, omvat ongeveer de helft van de totale handel voor partlcu- l-'ere rekening of ongeveer 75 millioen pond sterling in 1948. De goederen, waarop de open alge mene vergunningen van toepassing zul len zijn. vallen onder andere onder de volgende hoofden: voedingsmiddelen, minerale producten en metalen olies, plantaardige vezels en veren, chemica liën. drogerijen en medicijnen, vele soor ten kleding en schoeisel, vele soorten machines, motorrijwielen, fietsen, trac tors. vrachtauto's, diverse auto-acces soires en -onderdelen, sportartikelen, speelgoed en spelen, boeken en gedrukte muziek, verschillende mode-artikelen, Wilson deelde nog mede dat goederen, die niet op de binnenlandse markt ver kocht mogen worden of waarvan de pro ductie voor de binnenlandse markt aan strenge beperkingen is onderworpen, uit gesloten zijn van de open algemene ver gunningen. VOORLOPIG GEEN VERHOGING SALARISSEN BRITSE HOGERE AMBTENAREN. Het Britse ministerie van financiën heeft bekend gemaakt, dat salarisver hogingen tot een totaal bedrag van 400.000 pond sterling, welke de regering aan hogere ambtenaren beloofd had. vandaag te zullen doen ingaan, zullen worden opgeschort. Het besluit verwekte veel critiek. met name in kringen van de vakbeweging. De verhogingen variëren van 300 tot 1 250 pond per jaar. Diverse besluiten De algemene vergadering der VJ4. heeft met 45 tegen zes en vijf onthou dingen gestemd voor de opneüiing in de agenda van de Chinese klacht tegen de Sovjet-Unie. Slechts de landen, die ae Sovjet-Unie gewoonlijk steunen en de Sovjet-Unie zelf stemden tegen. De politieke commissie van de V.N. heeft eenstemmig de vorming goedge keurd va-n een verzoeningscommissie, die zal trachten de Griekse kwestie op te lossen. Dit is de eerste maal in de drie jaar, waarin de V.N. de netelige Griekse kwestie bespreken, dat er een unanie me stemming was over dit onderwerp. De richtlijnen der verzoeningscom missie behelzen het ontwerpen van me thoden en procedures ter oplossing van de bestaande geschillen tussen Grie kenland en zijn buurlanden: Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië, De commis sie zal tegen 17 October aan de politie ke commissie verslag moeten uitbren gen. Intussen zal een verdere discussie opgeschort worden. De politieke commissie nam voorts een resolutie vain Polen in behandeling, waarbij op de Griekse autoriteiten wordt aangedrongen „alle executies en alle acties van krijgsraden uit te stel- Ter gelegenheid van de 375ste herdenking van Leidens Ontzet, waaraan de inhoud van dit nummer voor een deel is gewijd, hebben wij uiteraard uitsluitend voor onze abonné's een prijsvraag uitgeschreven. Op veler verzoek heb ben wij daaraan de vorm gegeven van een adver tentieknipsel-prijsvraag, welke in de voor-oor- logse jaren bij herhaling bijzonder in de smaak bleek te vallen. In ons Blad van morgen zal de lezer een pagina aantreffen met een groot aantal genum merde fragmenten van advertenties. Deze frag menten zijn alle ontleend aan advertenties, welke onder het opschrift ..Knipselprijsvraag" in ons nummer van heden zijn afgedrukt. Andere advertenties in dit nummer, welke niet onder dit opschrift zijn geplaatst, maken dus geen deel uit van de prijsvraag en komen der halve ook niet in fragmentvorm voor in de knipselpagina van morgen. Wat men thans te doen heeft is het volgende: ie. De krant van vandaag zuinig te bewaren tot morgen. 2e. Aan de hand van de knipsels van morgen vast te stellen aan welke advertenties ins ons Blad van vandaag deze fragmenten ontleend zijn. 3e. Uwe bevindingen vast te leggen op een lijst, luidende no. 1. firma Jansen; no. 2. firma Pietersen; no.*3. firma Willemse, enz. en deze lijst ondertekenen met Uw naam en adres. 4e. Deze lijst onder couvert met het opschrift ..3 October-prijsvraag" in te zenden aan onze Redactie. Witte Singel 1 te Leiden. De inzen dingen moeten uiterlijk Maandag 10 October 's morgens te 9 uur in ons bezit zijn. Voor de goede oplossingen stellen wij be schikbaar: 1 prijs van f50,- 2 prijzen van f25, 4 f 20, 5 f 10, 4 f 5, Totaal tweehonderd en vijftig gulden De prijzen worden uitgereikt in waardebon nen, welke naar keuze van de winnaars besteed kunnen worden bij de adverteerders, die in het kader van deze prijsvraag in ons Blad van heden een advertentie plaatsten. Bij meerdere goede oplossingen beslist onze Redactie. Om voor een prijs in aanmerking te komen, is het geenszins noodzakelijk aan de oplossing een bijzondere artistieke vorm te geven. Mocht men zich daartoe niettemin ge drongen voelen, dan is het niet uitgesloten, dat wij daarvoor enkele extra prijzen beschikbaar stellen. Men beware deze krant dus goed en lette morgen op de pagina met de advertentie knipsels! len." De Griekse gedelegeerde verwit tigde de commissie van het besluit der Griekse regering, de voltrekking van alle doodvonnissen, hangende de goed keuring van een gratlebesluit door het parlement, op te schorten. De resolutie van Polen werd met 41 tegen 6 stemmen verworpen, Amerika heeft de Sovjet-Unie bU monde van Warren Austin, hoofd van de permanente Amerikaanse delegatie ter V.N., verzocht een nieuw plan naar voren te brengen voor de internationale contröle van de atoomenergie. Dit plan, aldus Austin, zou met zorg bestudeerd worden. Austin zeide weliswaar van oordeel te zijn, dat het tegenwoordige plan van de V.N. het beste was, doch dat de Einde Berlijnse luchtbrug De Berlünse luchtbrug zal heden te middernacht officieel worden stopge zet, na meer dan vijftien maanden on afgebroken te hebben gefunctionneerd. De luchtbrug zou tot 31 October hebben geduurd, maar er zijn thans voldoende voorraden in Berlijn. Sovjet-Unie vrij was een ander plan in te dienen. „Ik spreek niet slechts ten behoeve van de Amerikaanse poli tiek, doch ik ben er zeker van, dat ik de ernstige wens van de gehele mens heid vertolk, indien ik de hoop uit spreek, dat de Sovjet-Unie dit vraag stuk met meer werkelijkheidszin zal benaderen", zo zeide Austin. De „Grote Vijf" en Canada zijn gis teren wederom bijeengekomen om te pogen overeenstemming te bereiken over de contröle van de atoomenergie. (Van onze Parlementaire redacteur), gen, behoudens critiek en vragen op - onderdelen. Het ontwerp heeft een zorgvuldige behandeling genoten van de züde der vaste commissie voor privaat- en straf recht. Het mondeling overleg met de regering had o.a. tot resultaat dat de oorspronkelijk gedachte administratieve instantie „Raad voor overheidsaanspra- kelykheid' was vervangen door de on afhankelijke rechter, nl. het Haagse Gerechtshof, met de mogelijkheid van 'beroep in cassatie. Dit Hof zal uitma- J .de bezettingsoverheid al dan niet heeft gehandeld binnen het raam van haar volkenrechtelijke bevoegd heid. Maar ook als zij buiten haar be voegdheid ging, bestaat er voor de be nadeelden de mogelfikheid van tege moetkoming overeenkomstig door de Minister van Financiën te stellen richt lenen (Art. 14 W.O.). Gisteravond behandelde de Tweede Kamer het wetsontwerp op de aan sprakelijkheid van de overheid voor handelingen, verricht tijdens of ten gevolge van de bezetting. Met over heid wordt hier bedoeld: de staat en publiekrechtelijke lichamen (provin ciën, gemeenten etc.). Onder hande lingen tengevolge van de bezetting worden ook gerekend de handelingen onder invloed van de wanorde, on middellijk na de bevrijding als gevolg van de bezetting. Als limiet is hier genomen de datum van 1 Maart 1946. Er zijn er die menen dat de overheid zich door dit ontwerp aan aansprake lijkheid wil onttrekken. Tot deze be hoorde de heer v. d. Feltz (C.H.), die het W.O. kwalijk aanvaardbaar achtte. De burgers konden niet altijd weten, waar de bezetter optrad en waar de wettige- Nederlandse overheid. De heer Algera (A.R.) nam een af wachtende houding aan tot na het re- geringsantwoord. Mevr. Tendeloo (Arbeid) en de heren Bachg (Kath.) en Hoogcarspel (Comm.) konden zich met het ontwerp vereni- WESTBERLIJNSE SPOORWEG. ARBEIDERS WILLEN POLITIE. BESCHERMING. Het Westberlijnse vakverbond van spoorwegarbeiders heeft de Westelijke commandanten verzocht de politie op te dragen om de spoorwegstations in de Westelijke sectoren weer over te nemen. In een brief, die het vakverbond aan de commandanten heeft gericht, wordt verklaard, dat sinds het einde van de staking 8 arbeiders zün ontvoerd en dat de sooorwegarbeiders ..buitengewoon ongerust" ziin over de oprichting van een soeciaal gewapend veiligheidscorps, dat door een vvkverbondsfunctionaris een „terreurorganisatie" genoemd werd. HIER EN DAAR ENIGE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met nlaatselük enige re gen of motreeen Slechts hier en daar in de nacht en ochtend nevel of mist. Weinig verandering van temneratuur. Meest matigp wind uit Noordeüjke rich tingen. (Opgemaakt te 10 uur). 1 OCTOBER. Zon op: 6.40 uur; onder: 18.19 uur. Maan op 17.00 uur. Hoogwater te Katwük te 10.59 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Niwin-vooizittei zegt: Principieel onderscheid tussen geestelijke en cultureel-geestelijke verzorging Op een persconferentie in hotel Cen tral te Den Haag, heeft de Niwin bij monde van haar vice-voorzitter, ir Ot- ten, haar standpunt weergegeven ten aanzien van het uittreden van het Ka tholiek Thuisfront uit de Niwin. De Niwin, zo zei hij, strekt haar zorg Hoewel door een staking van electriciëns, timmerlieden en schilders niet geheel ge reed gekomen, werd eisteren in Lopden de grote radio- en televisietentoonstelling .Radiolympia" geopend. Voor deze ten toonstelling. waar de nieuwste snufjes op het gebied van radio en televisie zün te zien. bestaat grote belangstelling. Een overzicht van de tentoonstelling. „Da's goeie en welbedankt" Minister S. L. Mansholt was gisteren getuige van de eerste uitbetaling van pensioenen aan landarbeiders. De eerste landarbeider, die in het „Wa pen van Holland" te Klaaswaal in het genot van deze bedrijfsuitkering werd gesteld, was de 67-jarige J. van der Spaa van Greupdjjk onder Myns- heerenland. „,Da's goeie", zei Jan, „en welbe dankt". Hü begon als jongen van 10 jaar voor 40 ct. per dag de zware grond In de Hoeksewaard te bewerken. Zün hoogste loon was ooit een goede f. 4per dag. Van trouwen kwam nooit wat, daar was geen geld voor. „Maar tegenwoordig is dat anders", zei Jan, een kleine zonge- ders staat. „Tegenwoordig zün de lo nen een stuk beter en met een pen sioentje voor de oude dag in het voor uitzicht, ook voor weduwen, wezen en invaliden, kan een jonge kerel een ge zin gaan opbouwen". Jan van der Spaa, die met terug werkende kracht tot 8 November 1947, toen hij 65 jaar werd, f. 621.76 ontving, was te beduusd om veel te praten, maar hü stemde met een stevig applaus in, toen een zijner fortuinlijke makkers de dank van allen overbracht met de woorden: „Hier bedank ik de rriensen van de Stichting voor de Landbouw en van de organisaties Voor het mooie werk, dat ze voor de landbouw hebben gedaan". Minister Mansholt zeide, dat het ..eindelijk dan toch" zo ver gekomen is. Deze uitkering is de eerste stap op de bruinde figuur, die krom in zqn schou- weg naar wezenlijke verbetering van de tot dusver wel zeer afhankelüke groep der landarbeiders. Het enige wat ik betreur, aldus Mi nister Mansholt, is, dat alleen de ongeveer 140.000 landarbeiders aan het Fonds deelnemen. Het is zo nodig, dat ook zelfstandigen, speciaal kleine zelfstandigen in land- en tuinbouw, wier toestand doorgaans toch niet bijster rooskleurig is, zich aansluiten. Ik hoop dan ook, dat zij gaan mee doen. Er moet voor hen meer zeker heid komen en ik hoop uit de grond van mijn hart, dat zij deze van de kring van hun Bedrijfsorganisatie uit zullen willen bereiken". Minister Mansholt was er getuige van, hoe aan landarbeiders met ge groefde koppen, die met de tong tus sen de tanden ontvangstbewijzen te kenden, als ook aan weduwen en wezen van overledenen, het eerste geld van de onderlinge oude dagsverzorging werd overhandigd. In Klaaswaal werd in totaal f. 8400.uitgekeerd. In Zoetermeer vond later op de dag de tweede uitkering van landbouwpen- sioenen tot een bedrag van f. 5 200 aan ongeveer 15 gegadigden plaats. De secretaris-generaal van het Ministerie van Sociale Zaken, mr dr A. A van Rhün en mr J. J. M. Veraart van de Stichting van de Arbeid waren van deze gebeurtenis, waarvoor enorme be langstelling bestond, getuige. uit over alle militairen, ongeacht gods dienst. rang of afkomst. Een der moeilükheden ontstond, toen het Kath. Thuisfront meende er zün afkeuring over te moeten uitspreken, dat er van de samenwerking Niwin- Kath. Thuisfront hier te lande, overzee zo weinig werd gemerkt, getuige de klachten van de aalmoezeniers aldaar, die nog steeds met tekorten aan ma teriaal be kampen hadden. Men besloot de kwestie voor te leg gen aan de minister-president. Het onderhoud met dr Bcel resulteerde in het opnemen van twee vertegenwoor digers van het Kath. Thuisfront in het dag. bestuur van de Niwin, zodat voortaan rond één tafel het totaal der werkzaamheden zou kunnen wor den geregeld (4 Juni 1948). Een nieuwe moeilijkheid ontstond toen de Niwin van de Minister van Financiën een schrijven ontving, waar in mededeling werd gedaan van een extra subsidie over het jaar 1949, groot f. 600.000.ten behoeve van de gees telijke- en materiële welzünsverzorglng. De vertegenwoordigers van Kath. Thuisfront maakten het verlangen be kend een deel van deze subsidie te ont vangen. Zü wezen daarbü op de formu lering van de minister, die mede van geestelijke welzajnsverzorging sprak. Deze geestelijke verzorging behoorde volgens Kath. Thuisfront tot het spe cifieke arbeidsterrein van de thuisfron ten. De vergadering kon zich hiermede niet verenigen en besloot het oordeel van de minister te vragen. De Secretaris-Generaal van Finan ciën antwoordde voor hem: dat er bedoeld was. CULTUREEL-GEESTE LIJK, op welk terrein de Niwin zich bezig houdt, zoals o.a. het zenden van lectuur. Ir Otten verklaarde, dat Kath. Thuisfront met deze opvatting niet accoord ging en de kwestie op een principieel niveau bracht, door thans een deel van de gehele Niwin-subsi- dje op te eisen ter volvoering van eigen taak. Ook dit verzoek kon door de Niwin niet worden ingewilligd. Hiertoe voerde de Niwin aan. dat de subsidie werd verleend op een vooraf door deze organisatie ingediende be groting. waarop geen crelc'pn waren uit getrokken voor Kath. Thuisfront af zonderlijk. Wel was de Niwin bereid gelden te reserveren voor de aankoop Munster Wyers legde uit, dat dit wetsontwerp geenszins wil afwijken van onze wetgeving of van het vol kenrecht. Het wil juist door de rech ter laten uitmaken, wat daarmede in overeenstemming is. Doch daarenbo ven wil het W.O. de hardheid van dat recht temperen. De vraag blijft, of die tempering van het strenge recht, op de juiste wijze geschiedt. Volgens de minister nu verenigt het Hl jB<|erdaad het recht met de billijkheid. Men vergete niet, dat er ook andere slachtoffers zijn van het optreden van de bezetter, b.v. die geestelijk en Iichameluk, door honger en ontbe ring, hebben geleden. Deze zouden WJl lekort doen, als wij materiële schade volledig gingen vergoeden. Minister Lleftinck ging vervolgens op enige financiële aspecten van het ont werp in. De heer Bachg had betoogd, dat de smaak van het hele W.O. afhangt van de toepassing van art. 14, waarbü de Minister van Financiën richtlijnen zou vaststellen en hü wenste die te ken nen. De minister antwoordde, dat zulks zal geschieden volgens de maatstaven van de wet op de materiële oorlogs schade, die volgende maand aan de orde komt. BU de replieken bleek, dat niet ieder tevreden was gesteld en met name de heer Hoogcarspel (Comm.) wees nu ook het ontwerp af. Bü de artikelsgewüze behandeling schorste voorzitter Kortenhorst de ver dere bespreking van het W.O. om van daag eerst over te gaan tot het wets ontwerp op de tegemoetkoming aan personen, die ten onrechte als politie ke delinquenten zün behandeld, wegens het onderling verband tussen beide wetsontwerpen. REGELING POLITIEKE PARTIJEN IN ARGENTINIË. Het Argentijnse Huis van Afgevaar digden heeft met 75 tegen 28 stemmen een door de Peron-fractie ingediend ont werp goedgekeurd tot regeling van het statuut der politieke partiien. Het ont- wern. dat thans de goedkeuring van de Senaat moet krijgen, bepaalt o m., dat geen enkele politieke partij zal worden erkend indien zü niet sedert drie jaar bestaat. Bovendien zullen de bestaande Dartijen als zodanig slechts erkend wor den zo zii. gedurende deze periode van 3 jaren hun naam niet hebben gewijzigd en niet zijn overgegaan tot wüzlging in de leiding, en indien zij de nieuwe erond- wet van 16 Maart 1949 erkennen. Het ontwerp verbiedt het bestaan van partijen, welker bolirieke strekking de maatschapoelijke orde in gevaar kan brengen of het bewind door geweldda dige methoden kan omverwerpen, en die welke bij internationale groepen zün aangesloten of od enige wüze steun uit het buitenland ontvangen" Daar hierover geen overeenstem ming werd bereikt, werd eind Mei 1949 besloten de kwestie voor te leggen aan de regering ter beslissing. Intussen reserveerde de Niwin f. 200.000.— waaruit de aankopen eventueel bekostigd zouden kunnen worden voor de Katholieke en Pro testantse geestelijke verzorging sa men. Hangende de beslissing der re gering heeft Kath. Thuisfront even wel gemeend zich zonder nader over leg uit de Niwin te moeten terug trekken. Ir Otten weet het terugtrekken van het Kath. Thuisfront aan de muta ties in bet hoofdbestuur van dat Thuis- frond Spr. zei. dat de deuren wild open -„ bleven voor het Katholiek Thuisfront. van die goederen, waaraan volgens op- De Niwin. blijft bereid zo zei hij om het gave van de geestelijke verzorging van zuivere geestelijke werk van het Kath. de militairen in Indonesië, behoefte Thuis f vont te ondersteunen met mate- bestond. riële hulp.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1