Koning Willem III, Koningin Sophie en de Prinsen Alexander en Hendrik bezochten Leiden Programma in 1886 principieel identiek aan dat van thans Hoe 75 jaar geleden Leidens Ontzet iverd herdacht VRIJDAG 30 SEPTEMBER Terwijl onze gehele burgerij zich op dit moment reeds op de hoogte heeft gesteld van de ter gelegenheid van de 375st>; herdenking van Leidens ontzet georganiseerde feestelijkheden, welke hedenavond, met een wjjdlngsdienst in de Pieterskerk aanvangen, zullen er weinigen zijn, die nog een herinnering bewaren aan de feesten, welke in 1874 bij de derde eeuwfeestviering waren georganiseerd en die die dag niet alleen de ministers Heemskerk, Van Lijnden, Van der Does, Van der Heim en Taalman Kip en de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal binnen Leidens veste brachten, doch ook en vooreerst Koning Willem III, Koningin Sophie en de beide Prinsen Alexander cn Hendrik, die met hun hoge tegenwoordigheid bijzondere luister aan dit feest schonken. Feest duurde een gehele week WIJ meenden goed te deen om bij deze 375ste herdenking nog eens terug te bladeren in het Leidsche Dagblad van die dagen en onze lezers, zij het in verMbrte vorm, een overzicht te ge ven van de plechtigheden, welke des tijds niet minder dan één week in be slag namen. 75 JAAR GELEDEN KENDE MEN GEEN ACTUALITEIT. Dat men het in die dagen met de- actualiteit niet zo nauw nam moge blijken uit het volgende: Ligt het ook heden ten dage voor de hand, dat ons blaid op 3 October niet verschijnt, onze journalisten „voorgan gers" gaven daaraan nog uitbreiding door dat simpel aan te kondigen: „Wegens het Zaterdag te vieren derde eeuwfeest van Leidens ontzet zal de Maandagsche courant niet werden uit gegeven". Doch ook de courant van Dinsdag 6 October, bracht nog geen volledige beschrijving der feestviering. Met een (vervolg feestviéringi in het blad van Woensdag 7 October, was eerst het verslag van de Zaterdag ge houden feesten compleet. EEN HUISELIJKE INZET. Thans enkele flitsen van het in 1874 gevierde feest. Hier en daar doen wij een greep, waarbij wy ons houden aan het verslag uit die dagen. „Op zeer eigenaardige, huiselijke wijze, zo lezen wy, werd men Vrijdag-avond tot het feest in de zaal der Vereniging voor Chr Belangen voorbereid. De niet zeer groote maar gezellige zaal was voor deze gelegenheid keurig gedecoreerd. Tegenover het orgel hing het portret van Van der Werff met vlaggen en bloemen versierd. Ter weerszijden daar van prykten de portretten van Dousa en Bolsot. Het orkest, waar de hoogste klasse der Burgerzangschool en de or kestklasse der Maatschappij voor Toon kunst hadden plaats genomen, was geheel in een bloementuin herschapen. Kortom alles had een feestelijk en recht gezellig aanzien". Verder word'fc ons van deze samenkomst vertéld, dat er een „zangerig" lied werd gezongen en dat. des Segers „trachtte" een schets te geven van de historie van het beleg, terwyi ds Brouwer een rode hield, waarbij „het niet weinigen verrastte, dat zy in diohbmaat was. opgesteld". Het verslag besluit met de woorden „dat de feestvierenden over 't algemeen zeer voldaan waren over deze eigenaar dige feestviering". KANONGEBULDER EN KLOK GELUI LUIDDEN EIGENLIJKE FEESTVIERING IN. Hoewel wy niet vermeld vonden, waar de vuurmonden waren opgesteld, leidt onze oud-college zyn impressies van de eigenlijke feestdag als volgt in: Uit de geschiedenis der 3 October-Vereeniging dat v. d. Werff. hoe groot ook het aan deel was. dat hem. ae wakkere oudste Burgemeester, toekomt ln de eerbewijzen der nakomelingschap, er ook nog ande ren recht hadden op de eer. on de dank baarheid der nazaten. Die dankbaarheid diende in de eerste plaats uit te gaan tot Prin6 Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands, die last gaf in ziln te genwoordigheid de dilken door te steken. Die het trouwe Zeeland er toe bracht ziln vloot en matrozen beschikbaar te stellen, die. te midden van al ziin zorg en noden en nergeworpen door 'n ern stige ziekte, nooit de gedachte aan Lei dens lot heeft losgelaten en, nauwelijks hersteld, al ziln krachten heeft aange wend tot Leidens ontzet. Hij wist de aarzelenden aan te sporen, de moedelo- zeh oo te wekken en de Leldenaars door ziin boden en brieven te bemoedigen, allen naar vermogen te sterken in het soms geschokte vertrouwen oo Gods hulp en oo de rechtvaardigheid hunner zaak. Daarom heeft de kunstenaar zUn beeld bovenaan geülaatst. Dan volgt v. d. Does. de onverschrok ken kriiesman die aan allen het voor beeld "af van het wapen in de hand te houden", opdat „de naam der vrlle landen niet tot schande zou gedijen", de beerde en dichter onder de naam van Janus Douza wereldberoemd. Toen in September 1574 het nfipende gebrek, zelfs het moedige hart van v. d. Werf deed neigen tot onderhandeling met de vijand, was het v. d. Does. die door ziln heldhaftiee taak en ongeschokt vertrou wen od 's Prinsen herhaaldelijk gedane belofte van ontzet, allen wist aan te vu- rei tor. volhouden. Als derde troont hier de wakkere se cretarie van Leiden. Jan v. Hout. wiens schrander hoofd-met onvermoeibare ilver alles overzag alles regelde, alles teil goede stuurde; de man was van een voudige afkomst, vurig vaderlander, ta- lentvol dichter, even beleidvol als zijn opslaat, zal bemerken dat de tegen- medestander v d. Does. nauw met hem i woordlge feestviering ln wezen hiervan verbonden in onverbrekelijke vriend- niet veel afwijkt, alleen was het pro schap, I gramma in 1886 bescheidener van ppzet. En als laatste staat afgebeeld Louis Het initiatief tot oprichting van de „Te zeven uren 's morgens kondigden kanongebulder en klokgelui aan, dat het 300-jarig gedenkfeest was aange broken; te halfacht klonk de koraalmu- ziek van den stadhuistoren. De plech tige tonen van Psalm 98 en van het tweede der evangelische gezangen wa ren ternauwernood uitgestorven, of te acht uren begaf de schare zich naar de Hooglandsche en Marekerken, waar de predikanten De Wolff en Van Boekeren DE AANKOMST DER KON. FAMILIE. Middelerwyl hadden zich de burge meester, de heer v. d. Brandeler, de wethouders De Fremery en Stoffels, de secretaris Kist, de majoor der schut tery Scheltema, de generaal-majoor Van der Schrieck, de kolonel Loder, de luit.-kolonel baron Van de Capelle en de majoor baron Taets vanAmerongen zich naar de voorm. Wittepoort bege ven, ten einde aldaar de koninklijke familie op te wachten. Ook de vereeni- gingen het Zilveren Kruis en her Me talen Kruis, alsmede eenige bataljons schuttery met het muziekcorps en hu zaren, hadden zioh daar geposteerd. De koninklyke familie was in gesloten rij tuigen gezeten en begaf zich onmid- deliyk naar de Pieterskerk. De dames en heeren, die het krachti ge koor zouden vormen en de dicht regelen van den heer D. F. van Heyst op drie koralen van J. S. Bach zingen, vergaderen zich allengs op het achter het spreekgestoelte opgeslagen orkest. Kanongebulder - klokgelui - koraalmuziek - intocht der geuzen - herdenkingsdiensten - optocht - volksconcert met een bal „a la Strauss- - vuurwerk en illuminatie. aap het feest eene godsdienstige wij ding gaven. Inmiddels had zich by den Vliet een groote menigte vereenIgd, waar ongeveer te 9 uren de Zeeuwen hun Intocht zouden doen. DE INTOCHT DER GEUZEN. Het was een schilderachtig schouw spel, toen die twee platboomde vaar tuigen, meit die bontgekleede Zeeuwen, aangevoerd door admiraal Bolsot, ad miraal Adriaan Wlllemsz, den hopman der vrijbuiters Gerrit van der Laan en den vrijbuiter Barend Oornelis van Keulen het. vaandel zwaaiende, de trom roerende en de pyp bespelende, op de voorplecht, en verder bemand met het personeel der Kweekschool voor Zee vaart. meestal knapen, in hun eigen aardig costuum, die uit vrije borst het Wilhelmus, Vlaggelied, Wien Neer- landseh bloed 'enz. lieten horen, uit den Vliet langzaam te voorschyn kwamen in het Rapenburg, van onder de brug, die op een gedenksteen dit opschrift draagt, dat thans ook in een chassinet in de versiering van de brug prijkte: Men was in groot verdriet, Want Eten wasser niet En 't volck van honger schreyden. Ten laetst Godt nedersiet En sondt deur dese Vliet Brood, spys en drank in Leyden. Onder het zingen -ook van een door den heer Dercksen vervaardigd lied togen de Zeeuwen door Rapenburg, Nieuwen en Ouden RUn, Aalmarkt en Galgewater, tot zü ongeveer te 11 uren aan de Ruïne aankwamen, waar zy door de Inmiddels zich aldaar vereenigd hebbende deelnemers aan den optocht met luide hoezees en het zingen van het Volkslied werden ontvangen, waar na dé stoet geregeld werd De com missie der Kweekschool voor Zeevaart werd tevens door twee onzer' sta dg e- nooten in de gelegenheid gesteld de leerlingen op feesteiyke wyze te ont halen. Nu komen ook de stedelijke autoritei ten, de academische senaat en het col legium van het studenten corps, enz.; daar zyn de curatoren; daar komen de ministers: Heemskerk, Van der Does, Van der Heim. Van Lijnden en Taal man Kip. en de vooreitters der beide K-mers Het is kwart over twaalven: mevrouw Van den Brandeler, mevrouw Stoffels, en mevrouw Lezwyn, verlaten daarop hare altplaatsen; het orgel speelt het Wilhelmus: dit is wel het sein; het geheele publiek staat op en HH. MM. de Koning en de Koningin, HH. KK HH. de Prinsen Alexander en Hendrik komen plaats nemen op de ln het midden van het vrygéhouden ruim hun wachtende zetels. De Koning was in de generaals-unl- form gekleed; de Koningin droeg den bloemruiker, haar aan den ingang der kerk door mejuffrouw Van den Bran deler overhandigd. De Prinsen droegen de marine-uniform. Eenige oogenblik- ken onderhield de Koning zich met den burgemeester, wien hU harteiyk en by herhaling de hand drukte; daarna gaf hy zyne toestemming, dat de plechtige feesteiykheid zou aanvangen. Statig klonk toen het koraal: „Aus liefer Notih schrei ioh zu Dir" (Psalm 130). onder directie van den heer Wetrens, met voorspel op orgel door den heer Godefroy en met begeleiding van koperinstrumenten: O God. ik kniel ootmoedig neer, De nood is hoog gestegen; Ons oog ziet nergens uitkomst meer-,; De dood dreigt allerwegen. O God, verhef Uw sterke hand. Behoud ons dierbaar Vaderland, Doorweekt met bloed en tranen. Toen beklom de hoogleeraar C. P. Tiele den kansel en hield, met de hem eigene welsprekendheid, eene rede. die blykbaar op allen een diepen indruk maakte". WILLEM VAN ORANJE HAND HAVER DER VRIJHEID. Uit diens magistrale rede laten wy enkele passages volgen. Na hulde ge bracht te hebben aan de Leidse stads bestuurders in die benauwende tyden, vervolgt prof. Tiele zyn rede: „Maar bovenal herdenken wij ook thans dien Willem van Oranje, dien staatsman held; de ziel van het werk der bevry- ding; den Vader des Vaderlands die order krankte en tegenspoed werken en waken bleef; dien handhaver der vryheid, bestemd haar martelaar te worden. V/elk was het geheim van de zen wakkeren geest? Leidens noodmunt zegt het ons: Haec Libertatis ergo: Dit is voor de vryheid! en de keerzyde: God behoede Leiden! O volk van Nederland, welk een zee van rampen hebben uwe vaderen en de zonen van Oranje van u afgewend. In de schaduw van den koninkiyken standaard bloeit'hier een vryheid van handel, verkeer, denken en gelooven, zooals, nu nog, nergens bestaat. En dit alles wat wy thans zyn, zyn wy hun verschuldigd, die toen streden. Want dit is de beteekenis van dit groote feest, dat in deze stad de toekomst van het vaderland op het spel stond; met Lei den gingen Holland en onze vryheid verloren: die vryheid, de grondslag onzer hedendaagsohe maatschappij, had hier haar laatste toevluchtsoord en aan dit kleine volk viel de onsterfe- ïyke eer te beurt van in de voorhoede gesteld te worden en met Leiden aan de spits weerstond het den schok en behield de onsohatbare parel der vrij heid voor de wereld. En tvü. burgers van Leiden, zonen van Nederland, feestgenooten, herin neren wij ons dat adeldom verplich tingen oplegt? Wü zjjn van goeden huize. Als straks het gedenkteeken van Leidens volharding, de eerezuil voor zijn Van der Werff zal verrijzen, ze beschame ons nooit! Ons werd door het voorgeslacht een kostelijk erfgoed gelaten; wy zyn gehouden het ongeschonden over te leveren aan het nageslacht. Hier, op dezen bodem, ontwrongen aan de zee, hier heeft de wi?g der vrijheid gestaan, hier werd zy onder smarten geboren, hier stervc zy nimmer meer!" Hierna zong het koor het derde ko raal van „Nun danket alle Goth", waarna ZM. de Koning zioh nog ge ruime tyd met de feestredenaar onder hield en hem kennis gaf van zyn be noeming tot officier der orde van de Elkckroon terwfll ook H.M. de Konin gin hem Haar dank betuigde. ONTVANGST VAN DE KONINK LIJKE GASTEN OP HET STADHUIS. De vorstehjke familie, aldus gaat het verslag verder, verheit daarop het kerkgebouw, terwyl het orgel het Wien Neerlandsch bloed aanhief, waarmede de aanwezigen staande instemden. Weldra kwam de stoet aan het stad huis aan. waar den vorstelijken perso nen ververschingen weiden aangebo den. de optocht voorby HH. MM zou deflleeren en tevens de eercwacht der Leidsche scherpschutters, benevens eene compagnie schutterij met de mu ziek stond geschaard. Z.M. de Koning en HM. de Koningin verlieten te half- drie met een extra-trein de stad, Z.M. om zich naar het Loo, H.M. om zich naar het Huis ten Bosch te begeven. Eene eerewaoht van het 4de reg. inf. met het muziekcorps bevond zich aan het station, waar burgemeester en wet houders de vorsteiyke personen uitge leide deden. Overal waar de koninklijke familie passeerde, werd ze op de luid ruchtigste en harteiykste wyze begToet en zeker is 't dat onze stadgenooten haar langer in hun midden hadden willen zien". OOK IN 1874 WIST MEN WAT EEN OPTOCHT WAS. Hoewel onze generatie ta.v. de 3 October-optochten verwend, is, biykt uit hetgeen wy er van opgetekend vin den, dat men in dié dagen ook wei een optocht wist samen te stellen. De uit gebreide stoet, welke die dag van 12 tot 5 uur door Leiden trok en waarin 5 muziekkorpsen medeliepen, werd ge opend door een detaohement huzaren, het muziekkorps der Jagers en de ver eniging „Het zilveren en het metalen Historisch document TURF MET ZILVEREN KETTING In het Leidsch Dagblad van 2 October 1874 lezen wy^dat in de gemeenteraadszitting van die dag werd medegedeeld, dat van de heer J. W. van Wieringen te Breukelen een geschenk was ontvangen, be staande uit een turf, waaraan ge hecht een zilveren ketting met twee koperen muntstukken met het wapen der stad Leiden. Vol gens de overlevering zou deze turf gevonden zyn in de legerplaats van een Spaans bevelhebber en bewaard by een Leidse familie. De bedoeling van de schenker was, dat dit document aan het St-ede- ïyk Museum onzer stad zou wor- - den afgedragen. kruis". Na een praalwagen, waarop de Stedemaagd, volgden de diverse gilden, waarachter aangesloten de personen, die ten tijde van het beleg een voor name rol hebben gespeeld, o.w. de Prins van Oranje. Voorts reden in de optocht de rederykers, een allegorische wagen, bespannen met zes paarden, en voor stellende het zinnebeeld der bouwkunst, samengesteld door de leerlingen van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrlx, een aantal werklieden van Dros en Tieleman en Sanders friet een wagen, de zeepziedery voorstellende. Voorts de arbeiders der zoutkeet van de firma Weyland en De Fremery, van de Leidse Tapytfabriek, van de firma Van 't Hooft en Co, van de Bierbrouwe rij ..De Posthoorn" en van de Sigaren fabriek G Wilhelmy Damsté. De stoet werd besloten met een wagen van de Fruit vereniging, voorstellende de fruit handel. „De beste geest en hier laten wy onze verslaggever anno 1874 wederom aan het woord heerschte zoowel on der de deelnemers van den optocht als by de duizenden en duizenden toe1- schouwers, en overal zag men de meeste orde. Alhoewel het weder ongunstiger weid en de wind en de regen van den vorlgen dag ketineiyk weder in aan tocht waren, had de optocht er geluk kig niet veel van te lyden" Ongeveer te halfzes had in de Stads gehoorzaal een diner van 75 couverts plaats, waaraan ook door de Prinsen Hendrik en Alexander werd deelgeno men. Als een curiositeit wordt vermeld, dat op het menu van dit feestmaal twee voor zulk eene gelegenheid vreemde schotels voorkwamen, n.l. hutspot en pekelharing. WIND EN REGEN DOEN ILLUMINATIE MISLUK KEN. De illuminatie, wij volgen nog steeds ons verslag, werd middelerwijl ont stoken, maar tegeiyk met het vallen van den avond viel er weder regen en stak de wind meer en meer op. Den gcheelen avond bleef het weer ongestadig; nu eens had men een hevige windvlaag, dan weder een stortbui, zoodat men de illuminatie als mislukt kan beschouwen. Zelfs de gas-illuminatie was op sommige plaatsen niet in staat hst tegen den wind uit tc houden. Alleen „die plaat sen, welke minder van den wind te lyden hadden, maakten een' ultzon- dsring en toonden welk een grootsch schouwspel Leiden bij gunstig weer zou hebbon opgeleverd. De feestvie rende menigte, die zich voor een deel ln het lokaal Zomerlust te goed deed aan een buitengewoon volksconcert met bal k la Strauss, liet zich echter door niets afschrikken, zoodat'' in spyt van het slechte weer de leven digheid op de straten tot ln den laten avond bleef voortduren. Voordat de Prinsen naar de Residen tie vertrokken maakten zy per rfytuig nog een toer door de stad om de ver sieringen en de illuminatie te zien. Van die versieringen muntten vooral uit, die aan het Rynlandsch Huis, de socië teit Amicitia op de Breestraat, den steiger der in aanbouw zynde studen ten-sociëteit, de Academie en de wo ning van den burgemeester en de wet houders VOLKSSPELEN OP DE BEESTENMARKT. Terwyi de Zondag bestemd bleef voor de herdenking in de kerken en de wer kende leden van de vereniging De Harmonie een voorstelling in de Schouwburg gaven, was Dinsdagmid dag „uitgelokt door liefelyken zonne- sohyn" een ontelbare menigte op de Bèestenmarkt byeen ter bijwoning van de volksspelen. By afwisseling, zo lezen wy, werd men hier onledig gehouden met goocheltoeren, mastklimmen, ring steken, marionettenspel, boegsprietloo- pen en bollenbijten, terwyi het muziek korps van het 4e reg. Infanterie zich nu en dan op den dryvenden tempel deed hooren. Vreugdeschoten werden er in menigte gelost. Tevens werd, be halve aan het Stedeiyk Museum, een druk bezoek gebracht aan de tentoon stelling van het model van het gedenk teeken van Pieter Adrzn. v. d. Werff in de teekensohool op de Breestraat naast de Waulsche Kerk. 's Avor.c's ve' eexigden zich du'.zcnden op Musis Sacium by gelegenheid van den "aux- liall en het bal,' In den tuin concerteerde het Amsterdamsche Parkorkest, terwyl zioh inmiddels ook het muziekkorps der schuttery op den drijvenden mu ziektempel deed hooren. Ten slotte ver meldt het verslag, dat het afsteken van het vuurwerk zoo was geregeld, dat alle toeschouwers het konden zien.O) De feesteiykheden werden Donder dag besloten mét een concert ln de Hooglandsche Kerk. terwyi de illumi natie, nu echter by gunstige weers omstandigheden, op Vrydag, 9 October, nogmaals werd ontstoken. UITDELING VAN HARING EN WITTEBROOD, BIER EN SIGAREN. Ten slotte nog enkele „losse berich ten", welke wy hier en daar vergaar den: aan de bedeelden van het Huis- zibtenhuis en de verpleegden van het Minnehuis werd een feestgave, be staande uit harmg en wittebrood, bier, sigaren en suiker verstrekt; de drie hoofdvaandels van de optocht der ver- GEHEUGENSTOORNIS OF KATER? Wy knipten uit ons blad van 6 October 1874, de volgende adver tentie: Zondagavond, 4 October, om streeks 9 uren 1? door my aan een buffetjuffrouw in een kof fiehuis in den omtrek van de Oude Vest een groen doosje af gegeven, dooh ik weet het huis niet meer te herinneren. Men wordt beleefd verzocht het te zenden aan het Bureel dezer Courant. F. H. KISKER. Commentaar overbodig. enige fabriek— en trafiekafrbeiders wer den op 9 October aan het gemeentebe stuur aangeboden en vervolgens naar het Sted. Museum De Lakenhal overge bracht, waar zy als een herinnering aan het derde eeuwfeest werden be waard: het H.B, der Leidse Vereniging tot bevordering van geregeld school bezoek gaf een kinderfeest in Zomer lust; een aantal letterkundigen uit Antwerpen bracht op 3 October een bezoek aan de stad (Benelux?!); de burgemeestér,, dr W. C, v. d. Brandeler, die ook een bezoek bracht aan de voor malige ambtswoning van burgemeester Van der Werff aan de Marendorpsche Achtergracht, werd benoemd tot ridder ln de.orde van de Ned. Leeuw en de majoor der schutterij tot officier ln de orde van de Eikekroon. Tot zover onze historische beschrij ving" over de viering van dit derde eeuwfeest van Leidens ontzet. Moge er ln de loop der jaren in de opzet en uit voering veel zijn veranderd, de geest, waaruit een en ander is ontsproten, is onveranderd dezelfde gebleven! Koninklijk bezoek in 1924 vormde hoogtepunt Hoewel de 3 October Vereeniging zelf in 1949 geen speciaal lustrum viert, is toch de 3 October feestviering 1949 voor de 3 October Vereeniging een byzondere dag aangezien die dag herdacht zal worden, dat voor 375 jaar een einde kwam aan het beleg van Lelden. 13 MEI 1886 GEBOORTE DATUM. Kerkelyk werd het ontzet van Lelden op 3 October, of in de kerkdienst voor of na 3 October steeds herdacht, maar van een feestviering was geen sprake, tot dat op 13 Mei 1886 de 3 October Vereniging opgericht werd met de be doeling de^e herdenking tot een feest dag voor Leiden te maken. Op Maandag 4 October 1886 had de eerste viering van de gedenkdag van Leiden's Ontzet plaats. Vermoedeiyk zullen slechts zeer wei nige Leldenaars van thans zich deze feestviering herinneren. Wie het pro gramma van deze eerste feestviering Bolsot, de dapDere, beleidvolle Zeeuwse admir.aal. die ziin ..Zeeuwse wolven" wist te temmen, de Watergeuzen georgani- c°örd heeft tot een eereeelde zeemacht, hun heeft aangevoerd oo de wonderbaar lijke. hoogst bezwaarlijke tocht over de ond'enten van het ondergelnnen land en zelf onder de eersten kon ODvaren naar de Vliet waar ziln Geuzen de eerste la fenis konden brengen aan dé door nest en ellen de verzwakte burgers van Lelden. Na ziln rede werd het monument ont huld en leerie de Koningin er een krans bii welk voorbeeld eevolvd werd door de voorzitters van .Alkmaars ontzet" en de 3 October Vereniging Van de commissieleden die het monu ment tot stand hebben gebracht is al leen ondergetekende nog In leven. De laatste laren wordt door de 3 October Verenieme. evenals bii het monument Iter van Lelden. Ere-voorzitter. ran v d.. Werff. cok hier een krans ge- I N. Brouwer le voorzitter. al- aan dé erote r-.rtr.nen tM- J J. van Marijk Huiser van Reenen, :ns het beleg. 2e voorzitter. W. v d Laan. 1 E. A. O. Was, lé secretaris. 3 October Vereeniging is uitgegaan van de toenmalige Commissie voor de Volkv byenkomsten, die vroeger des winters lezingen organiseerde en muziekuitvoe ringen gaf voor diegenen die niet ln staat waren daarvoor veel geld uit. te geven. De gedachte vond zoveel weer klank bij de burgerij van Leiden, dat op deze vergadering de Stadsgehoor zaal geheel bezet was. Er werd een com missie benoemd om de plannen nader uit te werken en in een op 13 Mei 1886 gehouden tweede vergadering werd be sloten de 3 October Vereniging op te richten. HET EERSTE BESTUUR. Het Bestuur werd als volgt samen gesteld: L. M. de Laat de Kanter, Burgemees- De. sehryver van dit artikel, de heer E. W. Wlclters Kollandet, ovenals de heren v. d. Laan en De Koning gekozen In 1923 en evenals dezen „still going strong"! D. E. C. Knuttel, 2e secretaris. J. Goedeljee, le penningmeester, F. H. A. Driessen, 2e penningmeester. W, A. van Llth. I. B. Vos P. J. v, wyngaarden, Praeses Collegii van het Leidse Studentencorps. Ook thans nog Is de Burgemeester van Leiden ere-voorzitter, terwijl van de op richting af ook steeds de Praeses Col legii van het LS.C. deel heeft uitge maakt van het Bestuur. DE FEESTVIERING VAN 1886. De eerste herdenking bestond uit ko raalmuziek door het muziekkorps der dienstdoende Schuttery op de Stadhuis- torèn Om 10 uur bespeling van het Ca rillon en springen van de fontein. Om 9 uur uitdeling van haring en witte brood. Het brood en de haring werd uitgedeeld in het Waaggebouw, uitslui tend aan vrouwen, terwyi in het gebouw der Vereniging „Nut en Genoegen" aan de Pieterskerkgracht aan de mannen sigaren werden uitgedeeld en bonnen voor bier. In latere Jaren werd aan de mannon bier en tabak uitgereikt, waar- by gevoegd werd een speciale 3 October- pjjp, welke speciaal in Gouda gemaakt werd en waarop voorkwamen het Leidse wapen en het standbeeld van Van der Werff. Hlermde was de ochtendfeest- vierlng ten einde. Des middags om 1 uur begon het hoofdnummer der feestviering, n.l. een optocht van stedeiyke verenigingen met hare banieren. Aan deze optocht namen 24 verenigingen deel met de muziek corpsen van hot 4e Regiment Infanterie en de Schuttery. De optocht werd, evenals thans nog, geopend door het Bestuur van de 3 Oc tober Vereeniging in rytuigen. Op ver schillende plaatsen werd halt gehouden en werden vaderlandse liederen gezon gen. BESTUUR GING UIT SPELEVAREN! Gekomen aan de Steenschuur tegen over het standbeeld van Van der Werff stapte het Bestuur uit de rytuigen ln een met vlaggendoek versierde schuit en voer naar de overkant! Daar begaf het zich aan land en legde de voorzitter een krans aan de voet van het standbeeld van Van der Werff. Aan de ene zyde van het standbeeld stonden opgesteld de meisjes van de Burgerschool, en aan de andere zyde de leerlingen van het Gymnasium. Nadat door deze meisjes en jongens het Wilhelmus gezongen was en de .Hymne voor het Vaderland", die ook thans nog ieder jaar by de Ko raalmuziek ten gehore wordt gebracht, stapte het Bestuur weer ln de schuit, stak het water over en besteeg op de Steenschuur weer de rytuigen, Aange komen bU het Stadhuis, werd het Be stuur ontvangen door het Gemeente bestuur van Leiden en door de Burge- mee.ster toegesproken, waarna de op tocht verder ging om langs een omweg bij het Verenigingsgebouw „Nut en Genoegen" te worden ontbonden. BEPERKT AVONDFEEST L/aiwp volgde het avondfeest, dat be stond uit. concerten, waarvan een gege ven werd ln de tuin van „Zomerzorg" en één in de tuin van het daarnaast ge lepen Zomerlust", terwijl op het Schuttersveld ook een coneert gegeven werd. Van een kermis op het Schutters veld was toon nog geen sprake, Om 9 De eerste voorzitter, de heer N, Brouwer (1885—1919), uur werd een pauze gehouden en Werd op hot Schuttersveld een uit 10 num mers bestaand vuurwerk afgestoken. Daarna werd het concert in de tuin van „Zomerzorg" weer voortgezet. Dit eindigde om half elf en de Leldenaars gingen naar huis, buitengewoon vol daan over deze schitterend geslaagde uitvoering. De grote moeilykheid was voor het Bestuur en dat is dit nog! oin in het middagfeest variatie te brengen. Wy herinneren ons nog: optocht van ver sierde peurschultjes door de grachten van Lelden. Ringrijdery op versierde sjezen op de Breestraat. Sportuitvoerin- gen en rèclameoptochten. In het pro gramma der tegenwoordige feestvierin gen staan al de middagfeesten vermeld- In latere jaren werd een schuchtere poging gedaan op 3 October een kermis te houden, nadat de Leidse Kermis, die altijd ln de zomer gehouden werd. In 1911 werd afgeschaft De koraalmuziek. die thans des mor gens in het Van der Werffpark wordt uitgevoerd, werd vroeger gehouden in de tuin van het tegenwoordige Kamerlingh Onnes Laboratorium. Hoewel natuurlijk deze koraalmuziek by het standbeeld van Van der Werff op haar plaats is. klonk de muziek in de tuin van het Kamerlingh Onnes Laboratorium veel beter, aangezien door de gevel van dit gebouw het geluid veel beter weerkaatst werd. HET HOOGTEPUNT VAN 1924. Het hoogtepunt van de feestvieringen werd bereikt in 1924 ter gelegenheid van de 350-Jarige herdenking van het Ont zet toen Hare Majesteit Koningin Wil- helmina en Zijne Koninklyke Hoogheid Prins Hendrik des morgens reeds om 8.10 te Leiden arriveerden en de gehele feestviering bywoonden tot des middags 4 uur. Ter gelegenheid van deze feest viering werd des middags om 3 uur een schitterend geslaagd openluchtspel, voorstellende De Vrede van Ryswyk met „Ballet d'Orange" opgevoerd op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel, terwyi om 11.30 des morgens door Hare Majesteit de Koningin het monument in het Plantsoen werd onthuld. Het was des morgens buitengewoon slecht weer. De ene regenbul volgde op de andere, maar toen de Vorstelijka Per sonen des middags aankwamen op het terrein by de Zoeterwoudse Singel, brak de zon door. De regen had plaats ge maakt voor het prachtigste weer dat het Bestuur had kunnen wensen! Na deze feestviering had op 4 Octo ber nog een grote optocht plaats, voor stellende „De Gouden Eeuw". Over de feestvieringen van de latere jaren behoeft hier niet veel gezegd te worden, aangezien de meeste lezers deze zich nog zeer goed herinneren. Door de grote durf en energie, welke de thans afgetreden voorzitter der Op tochtcommissie in de laatste tientallen jaren aan de dag heeft gelegd, hebben de 3 Octoberfeesten niet allen ln Leiden en omgeving, maar door het gehele land, ja zelfs ln het buitenland, grote bekendheid gekregen als slechts weinige feesten verworven hebben. Rest nog te vermelden dat de vereni ging sedert hare oprichting in 1886 slechts drie voorzitters heeft gehad t.w. de heren N. Brouwer (18851919), W. van Rossum du Chattel (1919—1923) en W. van der Laan (1923heden). (Van degenen, die tcgelyk met de heer VaTi der Laan in het bestuur werden geko zen, hebben daarin thans nog zitting de secretaris, de heer E, W. Wichers Rollandet, de ex-penningmeester, de heer P Boot en de ex-voorzitter der Optochtcommissie, de heer Bernard de Koning, die dus allen hun zilveren ju bileum als bestuurslid reeds achter de rug hebben. Red. „L.D,">. Het zal moeilijk zijn de feesten te houden op een peil als ln de laatste jaren bereikt Is. maar het Bestuur zal hiertoe alle krachten Inspannen, gedragen als het zich weet. door de sympathie van het overgrote gedeelte van de Leidse Burgerij. Moge de Leidse Burgrry van deze svmn.ithle bllik geven door zioh ln nóg grotere getale dan thans het geval ls. als lid bij de 3 October Vereeniging aan t» sluiten! E. W Wichers Rollandet, Geeretarls 3 October Vereen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 10