Ringvaart-pontje bij Oude Wetering ruimde het veld voor nieuwe brug Haagse politie gelooft aan Schallenberg's zelfmoord Toch zijn er tegenstrijdige getuigenverklaringen Vreemde gevallen van vrijgevigheid Brutale overval op Amsterdamse Spaarbank Gemaskerde bandieten roven 8000.— Met een enkel woord RECHTZAKEN DONDERDAG 29 SEPTEMBER Onderzoek nog niet gesloten ,,Dc Haagse politie is er nog steeds van overtuigd, dat de Rijksduitser Fricdrich Schallenberg door zelf moord om het leven is gekomen", al dus verklaarde de heer G. Hanken, Commissaris van politic en hoofd der Recherche te 's-Gravenhage. Het stoffelijk overschot werd ontdekt, door een agent van politie. Hy waar schuwde onmiddellijk de recherche. Sporen van geweld werden niet aan getroffen. Ook de kleding was normaal. Verder vond men een portefeuille en een notitieboekje. Schallenberg was normaal naar bed gegaan. Zijn echtgenote en ook de compagnon verklaarden tegenover de politie, dat Sch. reeds een paar maal had gezegd, dat hij „er een eind aan wilde maken". Hij stond voor grote financiële moeilijkheden. Op zijn nachtkastje vond de politie een armbandhorloge, dat Sch. altijd placht te dragen en ongeveer f. 47.—. Uit getuigenverklaringen van twee meisjes bleek verder, dat Sch. nadat hij naar zyn kamer was gegaan, zijn huis weer heeft verlaten. De meisjes, die hem goed kenden, hadden hem om ongeveer kwart over een in de Zout manstra at zien lopen in de richting van de Laan van Meerdervoort. „Wat moeten jullie nog zo laat. op straat?" had Sch. lachend gevraagd. Zij praatten een ogenblik met elkaar en waren toen weer uit elkaar gegaan. Wat Sch daarna heeft gedaan of waar hij is geweest is de politie niet bekend. Door dr Hulst is de lijkschouwing verricht, Deze vond op het volkomen gave lijk geen enkele aanwijzing voor moord. Zijn conclusie luidde, dat Sch. door verdrinking om het leven was gekomen en de politie nam zelfmoord aan. De deskundigen waren van oor deel dat de dood reeds in de nacht moest zijn ingetreden. Het juiste uur kon niet worden vast gesteld. Dit oordeel echter schijnt in tegen spraak te zijn met de verklaring van een kapper in de Anna Paulowna- straat, die met stelligheid verklaart, dat Sch. zich, enkele uren voordat hij dood gevonden werd, bü hem had laten scheren, namelijk om ongeveer negen uur 's morgens. De politie heeft geen verklaring voor deze te genstrijdigheid. De politie heeft de verzekering gege ven dat er thans nog geen feitelijke aanwijzingen bekend zyn, die een ver band leggen tussen de dood van Sch. en zijn kennis van Muncke's millioenen. Het onderzoek is echter niet gesloten cn er kunnen natuurlijk nog aanwij zingen binnen komen, dat er een cau saal verband bestaat. Wel Is gebleken, dat de justitie reeds vóór de dood van Sch. een zeer bijzondere interesse voor zijn handelingen aan de dag heeft ge legd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dir. onderzoek verband hield met de opsporing van Muncke's millioenen. Van verschillende zjjden is ook nog Onfortuinlijke straaljagers BRAND IN LEEUWARDEN; NOODLANDING TE VOLENDAM. Gistermiddag stegen twee straaljagers od van het militaire vliegveld bil Leeu warden, De motor van een der toestel len sloeg nog tHdens het starten af. zo dat de Diloot ziln toestel onmiddellijk weer tot stilstand wilde brengen. De straaljager had inmiddels zoveel snel heid dat de machine over een dijkje vloog en vervolgens over een sloot om in een weiland tot stilstand te komen. Een grote rookkolom steeg onmiddellilk uit het toestel op. De brand kon echter met de middelen van het vliegveld wor den geblust. De niloot. bleef ongedeerd Het- tweede toestel was niet veel for tuinlijker. want dit moest enige tild later een noodlanding maken bij Volendam waarbij het beschadigd werd. Ook de Diloot van dit toestel bleef on gedeerd. Als gevolg van de weersomstan digheden raakte hij de koers kwilt en kreee toen met benzine te kampen. De noodlanding trolc zeer grote be langstelling. Allerwegen werd met lof eesDroken over de wilze waaroD de piloot, een sergeant-vlieeer. het toestel aan de grond heeft gezet. Amerika maakt meer atoombommen De Verenigde Staten moeten meer atoombommen maken als gevolg van de atoomexplosie in de Sovjet-Unie, aldus heeft senator McMahon, de voorzitter van de congrescommissie voor atoomenergie te Washington verklaard. Deze overweging is door de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie en de gemeenschappelijke congrescom missie voor atoomenergie in een be sloten zitting unaniem aanvaard. Ofschoon geen besluiten werden ge nomen, heeft men op deze bijeenkomst, die door drie andere gevolgd zal wor den, overeenstemming bereikt over een plan om de Amerikaanse voorraad atoombommen te vergroten en geleer den, die thans voor particuliere instel lingen werken, te verzoeken hun mede werking aan het atoombomproject te verlenen. Een Amerikaans officier heeft ver klaard, dat het gehele Amerikaanse le ger spoedig een oefenprogram zal be ginnen tegen de uitwerking van de atoombom. Sommige troepenonderdelen in Duitsland hebben reeds offlcieuse in structies ontvangen voor Individuele verdediging tegen de gevolgen van een ontploffing. Hoge Amerikaanse deskun digen zouden spoedig overkomen om de Amerikaanse troepen ln Europa leiding in deze te geven. Geleerden van de V. S., Engeland en Canada, hebben, naar vernomen wordt, de geldende maatregelen ter beveili ging van gegevens over atoom-onderzoe kingen aan een nieuw onderzoek onder worpen. Zij waren deze week reeds drie dagen bijeen te Chalk River (Ontario) een centrum van atoomonderzoekin gen voor hun derde jaarlijkse con ferentie. opgemerkt, dat de ondiepte van het water achter de Alexander Gogel-weg een zelfmoord door verdrinking prac- tisch onmogelijk zou maken. De politie is echter'n andere mening toegedaan Het is meermalen voorgekomen, zo werd ons gezegd, dat zelfmoordenaars zich in sloten en greppels verdronken nebben. 30 jaren K.L.M. VLIEGER VAN 1920 WORDT ONTVANGEN. Over een week bestaat de KLM 30 jaar. In die tijd is zij gegroeid tot een wereldbekende onderneming. Zij is dat geworden door het werk van verschei dene Nederlanders, die, onder leiding van dr A. Plesman, de weg door de lucht hebben gezocht, gevonden en gevlogen. De luitenants-vliegenier (zoals toen hun titel was) A. Plesman en M. L. Hofstee, namen in 1919 het Initiatief tor. het organiseren van een Lucht vaarttentoonstelling, de ELTA. Eerste Luchtvaart-Tentoonstelling Amster dam. Zij werd 1 Augustus van dat jaar geopend, was gedurende 42 dagen te bezichtigen en werd door niet minder dan een half millioen mensen bezocht. De belangstelling voor de luchtvaart was gewekt! Enkele weken, nadat de Elïa was ge sloten werd te Den Haag op Dinsdag 7 October de acte van oprichting gepas- !an de N V Kon Luchtvaart Maatschappy voor Nederland en Kolo men. Op 17 Mei 1920 werd een ander daagse luchtverbinding Amsterdam Londen v.v. geopend. Die dag landde een de Ha-villand Air co 16, de G-EALU op Schiphol, komen de van Londen en bestuurd door de Engelsmans Shaw, De overtocht duur de 2 uur en 15 minuten Op een hoogte van negentig meter had Shaw het loestel over het smalste gedeelte van het Kanaal gevlogen Toen hij er over hoH J-de dvf ,kustU)n gevolgd en zo had hy Schiphol opgezocht. Daar werd hij door de administra teur van de KLM. de heer Plesman, hartelyk verwelkomd. Na de landing op de grasmat van Schiphol schreef Shaw in zfjn logboek: „Opening van nieuwe dienst stop, zeer slecht weer, stop OK". Op 6 October a.s. 's middags om kwart voor twee zal een KLM-,.Con- vairliner" op de betonnen landings baan van de Nederlandse luchthaven landen, na een tochtje van 90 minuten. De administrateur van weleer zal als president-directeur van de KLM Shaw en de heer Rhodes, de passagier van 1920, thans redacteur van het Engelse blad „News of the worid", ontvangen. Beide Engelsen zullen in de gelegen heid worden gesteld verscheidene de len van ons land te bezoeken. Op 9 October vertrekken zij weer naar En geland. Heden vergadering van Republikeinse Kabinet Vanmorgen is het Republikeinse ka binet byeen gekomen onder voorzitter schap van de Sultan van Djokja voor een bespreking van de voorstellen van de Nederlandse delegatie ln Indonesië, de rapporten van Sjafruddin Prawlra- negara en die van de Minister van De fensie over zijn oriëntatie-reis over Su matra. Voorts kwam ln bespreking het rapport van de derde koerier van de Repblikelnse delegatie ter R.T.C. AFSCHEIDSRECEPTIE VICE-ADMIRAAL PINKE. Met een zeer druk bezochte afscheids receptie heeft vice-admlraal A. S. Pin- ke gisteren te Batavia afscheid geno men. Toen de H.V.K. en mevr. Lovink te zijnen huize aankwamen, stond een lange file genodigden te wachten, om de scheldende vlootvoogd en mevrouw Plnke, en de nieuwe commandant, vlce- admiraal J. F. Kist en diens echtgenote de hand te drukken. Onder de aanwe zigen bevonden zich vele autoriteiten van leger, vloot en burgerlijk bestuur, alsmede vele vooraanstaande figuren uit particuliere en kerkelijke kringen. NIEUWE MASSA-ORGANISATIE VAN ARBEIDERS TE DJOKJA. Op een bijeenkomst te Djokja van de „Himpunan Serikat Buruh Indone sia" (Federatie van Indonesische Ar beidsorganisaties), welke te Djokja ze telt, en de „Pusat Sementara Organlsa- si Buruh Seluruh Indonesia" (Voorlo pige centrale organisatie van Indone sische vakorganisaties) is o.m. besloten tot de oprichting van de „Massa Orga- nisasi Buruh (Massa-organisatie van arbeiders). De nieuwe organisatie zal een alge meen karakter dragen, d.w.z. de organi satie zal alle arbeiders zonder onder- scheld van geloof, ras of politieke ge zindheid enz. omvatten. De organisatie zal geen politieke party zijn. „VOLENDAM" NAAR INDONESIË VERTROKKEN. Gisteren is de „Volendam" uit Rot terdam met aflossingstroepen naar Ba tavia vertrokken, waar het sohip ver moedelijk over ongeveer 27 dagen zal aankomen. De inscheping werd opge luisterd door muziek van het trompet- tercorps van het regiment huzaren van Boreel. Uit het klachtenboek der Alg. Rekenkamer Ontoelaatbare verspilling Verschenen is het verslag der Alg. Rekenkamer betreffende haar werk zaamheden over het jaar 1948. Over het geldelijk beheer van het M.G. en dat gedurende de jaren 1940- '45 te Londen zullen afzonderlijke ver slagen verschijnen. De gedachtenwisseling, welke het college ln 1947 opende over het onder werp: overschrijding van begrotingscre- dieten, heeft in 1948 nog niet tot een bevredigende oplossing geleid. Wij ontlenen aan het verslag enkele klachten: Haar klacht over de geringe voort varendheid, waarmede haar opmerkin gen inzake de uitvoering van het Be sluit Herstel Rechtsverkeer en het Be sluit Vijandelijk Vermogen werden be handeld, moet de Kamer dit jaar her halen. ONREGELMATIGHEDEN V.M. STAATSPOLITIE. De nadere inlichtingen door de Alg. Rekenkamer gevraagd omtrent twee bij zonder ergerlijke gevallen, m het Ac countantsrapport vermeld (betaling voor de levering van 100 schrijf bureaux, ter wijl niet meer werd afgeleverd dan 65 rechterkastjes en 36 linkerkastjes, ver kopen aan een zwarthandelaar van be langrijke hoeveelheden veters uit de magazijnen tegen inkoopsprijs), beves tigden geheel de gesignaleerde feiten. Gistermiddag omstreeks vijf uur hebben twee tot nog toe onbekende mannen een uiterst brutale roofoverval gepleegd op het bijkantoor Cein tuurbaan van de Spaarbank voor de stad Amsterdam. In dit kantoor werd op dat uur een zg. „jeugdzittlng" gehouden. Tussen een uur en halfzes konden kinderen hun spaargeld afgeven. De zitting was om vijf uur nog in volle gang, toen twee mannen, naar schatting omstreeks 22 jaar, het gebouw binnen stapten op een ogenblik, dat geen enkel kind zich in de bank bevond en brutaalweg de deur achter zich sloten. Eenmaal in de bank, deden zij maskers voor en bedreigden de totaal verblufte kassier en zijn assistent met een revolver en een groot mes. Zij dwongen de beide eraployé's naar de kelder te gaan, waar zij hen opsloten. Daarna hebben de beide mannen ongeveer f. 8.000, het totaal bedrag dat in kas was, in de tas van de kassier gestopt, „We brengen hem op erewoord weer terug," zo hadden ze tevoren tegen de kassier gezegd. De kassier en zijn assistent hadden zeide tot de kassiers, doelende op de intussen kans gezien uit de kelder in de tuin te klimmen en kwamen via een schoenenwinkel op straat. Doch te laat! Hun restte niets anders dan de poli tie op te bellen. Enkele minuten daar na begon het onderzoek. GA TEGEN DE MUUR! Dit heeft uitgewezen, dat, toen de twee employé's bijna gereed waren met het opmaken van de kas, zij plotseling twee mannen, ieder met een vuurwapen in de hand, de bank zagen binnenko men. Met de woorden: „Kalm aan heren, dan zal u niets gebeuren. Steekt u uw handen maar in de lucht en gaat u maar met uw gezicht tegen de muur staan", richtten zjj de wapens op de employé's, die zich dusdanig bedreigd voelden, dat zij aan het be vel gehoor gaven. De grootste en oudste heeft daarna de buitendeur van de bank in het slot gedrukt, terwijl de jongste over de af rastering. welke de ruimte, waarin zich de kassiers bevonden en de hal voor het publiek afscheidt, klom. De oudste jongste: „Hij heeft een mes bij zich, waar hij erg handig mee is, zodat ik u aanraad te doen wat wij zeggen. "Waar is het geld?" OVER 10 MINUTEN ALARM! Een der employé's antwoordde daar op: „Jullie treffen het niet, want heb juist vandaag een groot bedrag naar het hoofdkantoor gebracht." De rovers rommelden hierna wat op de lessenaars en namen wat klein geld, dat daar lag, weg en gelastten toen een der bedienden de brandkast te openen. Onder bedreiging der wapenen werd ook aan dit bevel voldaan, waarna de overvallers een bedrag aan pasmunt, dat in rolletjes in de brandkast lag, wegnamen alsook een aanzienlijk be drag aan bankbiljetten. Zij gelastten vervolgens de beide bankbedienden de handen te laten zakken en naar de kolenkelder te gaan. De deur, welke deze kelder met het kantoor verbindt werd afgesloten en na het bevel: „Jullie wachten tien minuten met alarm te maken," ver dwenen de rovers. Het totaal gestolen bedrag was pre cies f. 7.817,93. Uit rapporten van het Ned. Beheersin stituut en van de Fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst bleek intussen, dat de vermogenspositie van de verantwoor delijke personen, mede in aanmerking genomen belangrijke vorderingen, wel ke de fiscus nog op hen had, zodanig was, dat van enig verhaal op hen niet het minste was te verwachten. Hiermede dient, naar de mening der Kamer, de behandeling van deze aan gelegenheid te worden beëindigd. RADIO-OMROEP „HERRIJZEND NEDERLAND". Op verzoek van de liquidateur van de Radio-Omroep „Herrijzend Nederland", deelt de Alg. Rekenkamer mede, dat de exploitatie van genoemde omroep na genoeg geen baten, doch vrijwel alleen lasten heeft opgeleverd. HOGE VERGOEDINGEN EN TOE LAGEN BUITENLANDSE DIENST. In enkele gevallen van zeer hoge ver blijfsvergoedingen en toelagen aan amb tenaren van de buitenlandse dienst, heeft de Kamer getracht door briefwis- KATWIJK AAN ZEE Legeroefeningen in groot verband Vandaag zijn te Katwijk aan Zee le geroefeningen in groot verband gehou den. waaraan deelgenomen werd door de Jagers uit Naarden en Den Haag. Zij vonden Dlaats onder het commando van overste Loman. Na aflooD werd een défilé gehouden voor het Raadhuis te Katwijk aan Zee, dat afgenomen werd door eeneraal-ma- joor A J. Jager. De Kon. Militaire Ka- Del zorgde daarbij voor muzikale opluis tering. Onder de aanwezige autoriteiten wa ren voorts burgemeester Woldringh van der Hoon en de gemeente-secretaris de heer Boekhoven alsmede de wethouders de heren Bloot en Van Leeuwen. KATWIJK seling met de minister van Buitenl. Za- irTTTHT TPMTT UTTf TTTVJ ken zich een oordeel te vormen over de HJJL JL JL/Jl UJlMlO il juistheid der toekenning. Het eerste geval betrof een diplomaat, die ter bekostiging van het verblijf van zyn gezin in Nederland gedurende een deel van een jaar een verblijfsvergoe ding ontving van f. 1250.per maand. De minister verklaarde zich er van te hebben overtuigd, dat deze vergoeding nog niet toereikend was om het gezin tijdelijk overeenkomstig zijn stand te huisvesten en te voeden. Gedurende de tyd dat de betrokken diplomaat zelf ook in Nederland vertoefde, werd hem boven de maximumtoelage van f.35 per dag, waarop hij volgens het regle ment van de Buitenlandse Dienst aan spraak kon maken, ook nog een extra toelage van f. 1000.per maand uit gekeerd, omdat dit bedrag nodig was ter dekking van de kosten van het ver blijf van hem en zijn gezin en van re presentatieve verplichtingen, waaraan hij zich niet kon onttrekken. In een tweede geval werd aan een diplomaat vergund een verlof van een jaar buiten Nederland doch niet in het land waar hij was geplaatst door te brengen, ger durende welk verlof hij boven zijn trak tement meer dan f. 21.000 per jaar zou genieten als verblijfsvergoeding. Na het verlofjaar zal de betrokkene nog enige tyd ter beschikking worden gehouden (met een toelage van f.35.per dag maximaal) en daarop zal dan pension- nering volgen. De minister van Buit. Zaken merkt hier op: De verblijfsvergoeding van ruim f. 21.000, is inmiddels by K.B. goedge keurd. Belanghebbende is met ingang van 23 Februari 1949, in aansluiting aan zijn verstreken verlof, ter beschikking gesteld. Hy geniet sedertdien uitsluitend het hem als zodanig toekomende trak tement en derhalve geen dagtoelage. Het kwam de Kamer voor, dat met deze toezeggingen wel zeer vrijgevig was gehandeld. Zij kon evenwel in het sta dium waarop zij in de zaak werd ge mengd, daarin geen verandering meer brengen. Een derde geval, waarop de Kamer aanmerking meende te moeten maken was, dat van een diplomatiek ambte naar, die voor overplaatsing naar een andere post teruggeroepen werd uitzijn standplaats, doch zonder op die andere post te zijn geplaatst, een halfjaar later weer naar hetzelfde land moest terug keren, waar hij voordien werkzaam was. Zij meende, dat de voorgenomen plaat sing niet voldoende was voorbereid, al thans, dat het beleid in deze weinig vastheid had vertoond. Dientengevolge was een bedrag aan verhuiskosten van f. 17.815.54 geheel onnodig uitgegeven, hetgeen de Kamer een ontoelaatbare verspilling acht. Hoewel de minister van Buit, Zaken de feiten erkende, meende hij toch, dat daarop niet de scherpveroordelende qualificatie van het College paste. Het College meende zijn critiek niet te mogen terugnemen. -..-v -Cv-- VERGADERING PLAATSELIJKE SCHOOLCOMMISSIE De commissie van plaatselijk toezicht op het l.o.vergaderde gisteravond in het gemeentehuis, onder voorzitterschap van de heer C. van der Rhee. Te acht uur opende de voorzitter de vergadering, waarna de secretaris, de heer P. H. Castenmiller, de notulen las. Hierna werd door de daarvoor aange wezen commissie verslag uitgebracht over het schoolbezoek. Deze rapporten ademden een geest van grote waardering voor het werk van het onderwijzend per soneel. Bij de voorziening in de vacatures periodiek aftredend waren de heren C. den Duik en P. H. Castenmiller werd de volgende voordracht opgemaakt om aan 't gemeente-bestuur aan te bieden. Voor de vacature C. den Duik: 1. J. van Dorp, 2. E. Warns. Voor de vacature P. H. Castenmiller: 1. P. H. Castenmiller, 2. J. J. Fennes. De vergadering werd hierop na rond vraag gesloten. NOORDWI/KERHOUT Jaarvergadering „De Harpe Davids". Gisteravond hield „De Harpe Da vids" in de gemeentewoning haar 34e jaarvergadering. De voorzitter de heer G. W. Laros, opende de bijeenkomst en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. De secretaris las de notulen van de vorige vergadering en bracht het jaarverslag uit. De inkomsten over het afgelopen jaar bedroegen f. 1699.88, ae uitgaven f. 1477.99. By de bestuursverkiezing werden herkozen de heren H. Wesseling, P. Zwaan en K. Wesseling. Het volgende punt was de uitvoering: het bestuur kreeg hierin vrij mandaat. In principe werd besloten het volgend jaar naar een concours te gaan. Besprekingen over het jubileum, inzake het 35-jarig bestaan, konden niets positiefs opleve ren. Van de rondvraag werd een ruim gebruik gemaakt en het was reeds laat. toen de voorzitter de vergadiering met gebed sloot. Opbrengst collectenJn Ned. Herv. Kerk over September; f.37,54 voor noodlijdende kerken en personen, f109.45 Kerkvoogdij en f. 48.89 voor de Diaconie. VOORSCHOTEN De burgemeester is verhinderd morgen spreekuur te houden. Burgerlijke Stand Geboren: Roeloph Dirk, z. van A J. van Leeuwen en T. Slot; Carl, z. van Ph. D. Fuchs en M. C. van Blemen. Ondertrouwd: Betze de Leeuw, 43 Jaar en Martina Johanna Bouthoorn. 28 Jaar. Getrouwd: Mattheus Brinks, 28 Jaar en Gerrltje Maaike Bins. 26 Jaar. Overleden: Marie Georglne van Haren- carspel, 52 Jaar, echtgenote van A. A. Goblus. WASSENAAR Op zijn verzoek, is de heer D. P. Spierenburg alhier, directeur-generaal van de Buitenlandse Economische Be trekkingen eervol ontslagen als lid van de Hoofdcommissie voor de Industriali satie. Het trouwe pontje over de ringvaart bij Oude Wetering ls uit de vaart genomen! Dank 'zil de voltooide nieuwe brug. welke gebouwd is voor de toekomstige weg Am sterdamDen Haag ten Oosten van Lelden, is thans by Oude Wetering een vaste oeververbinding tot stand ge komen. waarvan de aanzienlilke grootte overdreven liikt voor het huidige ver keer ter plaatse. Maar ook dit niet over matig drukke verkeer is met deze brug gediend, al is de verbinding voor een drukkere toekomst bestemd. Ziehier een van de laatste overtochten van het pontje enerzijds en de fraaie nieuwe brug op de andere foto. DE F. 20.000 GEVALLEN. In de 508ste Staatsloterij, 1ste klasse, tweede lijst, is f. 20.000 gevallen op No. 21075. RECORD AANTAL SCHEPEN IN AMSTERDAMSE HAVEN. Het is zelfs voor de oorlog niet voor gekomen, dat in één week tyds 111 zeeschepen de Amsterdamse haven binnenliepen. Dit aantal werd bereikt in de week van 18 tot en met. 24 Sep tember, een record aantal dus. BINNENLAND Naar men meent te weten, treft generaal Franco voorbereidingen voor een bezoek aan Portugal op 22 October, waar bij hy zal worden vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken en de minister van onderwijs. Tijdens zijn be zoek zal hem het eredoctoraat van de universiteit van Colmbra aangeboden worden. Volgens radio Rome zijn de meesten van een grote groep Slovenen, die heime lijk de grens naar Italië wilden oversteken, door Joegoslavische politie en grenswach ten gedood of gewond. Twee overlevenden waren er ln geslaagd Italiaans grondgebied te bereiken. De premiers en ministers van finan ciën en handel van Zweden en Denemar ken zyn te Oslo aangekomen om de economische toestand als gevolg van de devaluatie te bespreken met hun Noorse collega. Het troepenschip „Tablnta" zal mor gen met aflosslugsdetachementen van de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit de haven van Amsterdam naar Indonesië vertrekken. In Albanië ls de leerplicht Ingesteld voor alle analfabeten van 12 tot 40 Jaar. De gecombineerde organisatie van Engels-Amerikaanse stafchels. die gedu rende en na de oorlog de militaire stra tegie van Engeland en de Verenigde Sta ten heeft gecoördineerd, ls opgeheven, omdat haar werk grotendeels ls overge nomen door de verdedigingsorganisatie van het Atlantische pact. Nederlandse exposanten op de textiel beurs van Keulen hebben contracten af gesloten tot een totaal van zeven millioen mark. (U.P.). Door de 'Bandungse politie ls te TJlmahi gearresteerd zekere R. M S Bins, die verdacht wordt van oplichting van 130 adsplrant-Mekkagangers voor een bedrag van f. 208.000. BUITENLAND De KNAC wyst er op. dat zich de laatste tijd weer verkeersongevallen heb ben voorgedaan, welke veroorzaakt zijn door loslopende honden. En ln het belang van deve lligheld van het verkeer en ln dat van de viervoeters zelf wordt geraden, de honden waar dit nodig ls, aan de iyn te houden. Gisternamiddag werd bij het kruis punt van de verkeersweg utrechtDen Bosch, nabij Zaltbommel, een jongetje van zeven Jaar van de familie van Hemert uit Hurwenen door een vrachtauto dood gereden. Het kind stad de verkeersweg over. Juist toen een vrachtauto met aan hangwagen passeerde. De Orkestvereniging Muslca te Den Haag heeft by acclamatie Jan Koetsier tot dirigent van dit ensemble benoemd. Jan Koetsier volgt ln deze functie Jan Out op - Een hevig noodweer, dat Spanje tels- Gisteren zijn uit het gerechtsgebouw terde. heeft vijftien doden en énige hon- te Breda drie Tllburgers ontsnapt, die derden gewonden en daklozen geëist daar wegens het plegen vbd diefstallen i Verscheidene honderden woningen kwa- mncctan umrrion nnnrrrololrl 7H r.ntcr\Qn. j moesten worden voorgeleid, zy ontsnap ten uit de door een politieman bewaakte wachtkamer door een omhooggeschoven raam, ongeveer vier meter boven de be gane grond. Zy belandden daardoor op straat en kozen het hazenpad. Aan twee hunner gelukte het weg te komen. De derde kon vry spoedig weer worden ge grepen. men onder water te staan, spoor- en ver keerswegen werden letterlijk weggespoeld. De storm, gepaard gaande met zware regenval, woedde het hevigst in de dis tricten Malaga en Cadiz. Twaalf vrouwen werden dooi de blik sem getroffen en gedood, een vrouw en een visser verdronken. Eén man verloor het leven toen zijn huls instortte. (UP.). MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 Sept. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kg: Witte kool 4 10; Rode kool 5.507,60; Groene kool 57; Prei 815; Kroten 5—5.50; Kroten gek. 3—12; Uien 4—80; Peen 5.50—17; Spruiten 12—13; Andijvie 710. Druiven 5474; Snybonen 2075; Stokbonen 3757; Pronkbonen 1228; Stambonen 3151; Witlof 2160; Postelein 819; Augurken 1548. Spina zie 621; Tomaten 1236. Per 100 stuks: Komkommers 1129; Bloemkool 839; Meloenen 1252. Sla 1.8014.70; Perziken 8.40—13.20. Per 100 bos: Peterselie 1—1.40; Selderie 23.10; Bleekselderle 1112; Peen 6—18; Lof I 4460; Idem II 21—25 BOSKOOP. 28 Sept. Coöp. Vereniging ,,De Boskoopse Veiling" G.A, Rozen gr- bloemig per bos: Florex 6075. Butterfly 701.00; Rosalandla 5060; Better Times 70—90; Edlth Helen 60—90; Brlarcllff 25; Duisburg 801.20; Parel v. Aalsmeer 50— 60. Vierlanden 70—1.20; Pechthold 50— 1.20; Hadley 1.201.70; August Noack 2641; Gemengde rozen 2540. Baby rozen per bos: Sweet Heart 801.00; Wolfs Glorie 2655; Ellen Poulsen 35 40; Else Poulsen 3443; Juweeltjes 52 71; Orange Triumph 1534. Polyantha- rozen 6090; Gloria Mundl 3350; Ingar Olsson 1625; Dorus Rykers 4565. Diversen per bos Clematis Mevr. Ie Coultre 1 202.50; Clematis Prins Hen drik 2.002 30 Chrysanten gr. bloemig 2.102.70; Chrysanten kl. bloemig 85 1.30; Chrysanten tros 2840. Asters 10 12; Sneewbe8scn30 —50; Dahlia's ln soor ten 1015; Vuurpyien 1110: Herfst- asters 1316: Zinnia 1114: Llguetrum- takken. goudbont 13; Delphinium 13. ROELOFARENDSVEEN, 28 Sept. Bloe menveiling. Prpcose 1840: Sept. wit 15 29; Stella 14—37; Peter Pan 10—17; Chas- citv 20—36; Shirley 26—31' Goldflnder 16 —29; Asters 7—20; Dahlia 4—18; Rayo nanten wit 5—11; geel 5—11; lila 6—12; f. 9—15. DOODSTRAF VOOR LEDEN COLONNE HENNEICKE. Het Amsterdams Bfjz. Gerechtshof veroordeelde vanmorgen de Amsterdam mers Hendricus C. Sastrübe en Hendri- cus Klinken bijl, leden van de beruchte colonne Henneicke, conform de eis tot de doodstraf. amber 611; Twello Roem 624; Wearing 4—5; Blanche 6—18; Utopia 3—7; Alston 814; Pearl Sweetheart 48, Roggll 20 29; Pulling 13—25. ROELOFARENDSVEEN, 28 Sept. Groen teveiling. Aardbeien 2432 per doosje; Idem 3149 per pond, Kropsla I 9.80— 20.00; idem II 1.50—9.40; Andyvie 5.00— 7.00; Uien 4.00—6.00; Bloemkool 6.00— 27.00: Kas Tomaten A 22.0038.00; idem B 28.0045.00; idem C 16 00—29 00; Idem bonken 16 0023 00; Natuurtomaten 16.00 —24 00 per 100; Kassnljbonen 6.30—7.60: Prinsebonen 2.804.90; Pronkbonen 1.20 1.90 per 10 kilo. Augurken grof 5-50; idem bom 2.80; Idem stippel 3.70 per 25 kilo. KATWTJK a d. RIJN, 28 Sept. Groen teveiling Bloemkocol IA f. 4755, Idem I f. 25—49. idem II f. 11—25. id. Ill f. 7.90—8.10. Waspeen f. 6—13. id. II f. 6—7. Bospeen f. 1020. Gele kool f 88.10. Rode kool f. 4,50—8,20, Kro ten f. 5—6.50, Tomaten f. 2133. Prin- cessebonen f. 3647, Snijbonen f- 23— 31, Groer.e kool f. 58,10. Andyvie f. 8, Sla f 33,70, Boerekool f. 2,10— 2.30, Uien f 11,60—12,40, Rapen f. 3— ,10, Kervel f. 33,20, Komkommers

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2