5 October weer rond de „Ronde Tafel"! Amerikaans hulp-wapenprogram aanvaard Churchill hekelt fel de Labour-politiek Viermogendheden Ie Berlijn onderhandelingen stopgezet Unie-statuut bevat vermoedelijk 26 artikelen Griekenland en Chinese klacht in de V.N. WEER B ERICHT Over moeilijkheden hangt bovendien schaduw van de Russische atoombom 88ste Jaargang DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 00 No. 26808 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 Het statuut van de Unie zal ruim twee dozijn, waarschijnlijk 26 artike len bevatten, aldus verneemt de spe ciale correspondent van het ANP. De redactie der artikelen is gebaseerd op de reeds bereikte overeenstemmingen wordt opgesteld door de heren Blom, Anak Agung en Supono, die nog deze weck met het werk hopen gereed te komen, zodat de reeds eerder gedane veronderstelling, dat in de week van 2 tot 8 October een plenaire vergade ring kan worden gehouden, aan waar schijnlijkheid wint. De datum 5 Oc tober wordt thans reeds in conferen tie kringen genoemd. De grote ovale tafel wordt intussen in de Ridderzaal weer in gereedheid gebracht. Morgen, na de vergadering van de Centrale Commissie, verwacht men of ficiële publicatie van de inhoud van het Unie-Statuut. Het charter van de souvereiniteits- overdracht zal dezer dagen in de be trokken subcommissie ter sprake komen. De BFO en de Nederlandse delegatie hebben hiervoor reeds een concept op gesteld. Over het verloop van zaken na het einde van de RTC. vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Van Indonesische zijde stelt men het verloop van zaken zo voor, dat on middellijk na terugkeer in Indonesië de resultaten ter ratificatie aan de verschillende parlementen zullen wor den voorgelegd. Tevens zal de tekst van de voorlopige constitutie aan goedkeuring moeten onderworpen. Daarna zal een voorlopige regering van de RIS worden benoemd en een president worden aangewezen. Deze voorlopige regering zal dan een af vaardiging naar Den Haag zenden om de souvereiniteit in ontvangst te ne men en het charter van de overdracht te ondertekenen. De tekst van de voorlopige constitutie van de RIS is thans bijna gereed. Naar wij voorts vernemen, verlopen de besprekingen in de culturele commis sie zeer bevredigend. Reeds is gebleken, dat geen der delegaties bezwaren maakt tegen instelling van een culturele raad ter verwerkelijking van de culturele sa menwerking. Deze samenwerking denkt men te regelen in een aan het Unie- Statuut toegevoegd accoord Van Ne derlandse zijde heeft mën bij de nadere formulering van dit accoord de bestaan de culturele overeenkomsten van Neder land met België, Frankrijk en Engeland tot voorbeeld genomen. In dit accoord zullen dus voorzienin gen worden getroffen over uitwisseling van wetenschappelijke krachten, stu denten, gelijkstelling van diploma's, on derwijs in de talen van de twee landen en onderwijs in elkanders cultuurge schiedenis. De leden van de Culturele Raad zul len worden benoemd door de regeringen en zoveel mogelijk worden genomen uit alle schakeringen van het maatschap pelijk leven. Uitzending van troepen en Oorlogsbegroting HERZIENING NA SLAGEN DER R.T.C. Het feit, dat in de Oorlogsocgro- ting voor 1950 voorzien wordt in de uitzending van Nederlandse troepen in de loop van dat jaar naar Indo nesië, heeft in Indonesië een zekere verontrusting gewekt. Van gezaghebbende Nederlandse zijde wordt verklaard, dat voor een dergelijke verontrusting geen enkele grond bestaat. De ontwerp-oorlogs- begroting werd opgesteld lang voor de R.T.C. Met de vooruitzichten, welke door deze conferentie worden geopend, kon en mocht daarbij geen rekening worden gehouden. Een herziening van de begroting ten aanzien van de uitzending van Nederlandse troepen naar Indnonesië zal plaats hebben, zodra de R.T.C. is geslaagd. Nog geen overeenstemming in Frans kabinet Het Franse kabinet heeft gisteren zjjn nieuwe vergadering beëindigd zon der dat overeenstemming werd bereikt over de loonpolitiek. Waarschijnlijk zal het kabinet heden opnieuw bijeenkomen. Sinds enige maanden is Nederland door de ingebruikneming van een telefoto- installatie door Anpfoto te Amsterdam aaneesloten op het internationale tele- foto-net, waardoor het mogelijk is tele fonisch foto's uit het buitenland over te brengen. Thans is de P.T.T -dienst in samenwerking met Anpfoto bezig proe ven te nemen met het overzenden van foto's ook uit de kleinste plaatsen, door aansluiting van een draagbare installa tie direct op elke telefoonlijn. Wij zien hier een proefneming uit het telefoonkantoor te Waddinxveen (Z.H.), Debat begonnen De Australische algevaardigde in de politieke commissie der V.N, Norman Makin, heeft voorgesteld, dat de alge mene vergadering wederom een ver- zoenings commissie voor de Griekse kwestie zou benoemen en dat alle be sprekingen over deze zaak „enige we ken" uitgesteld zouden worden in af wachting van een rapport van deze commissie. Hij stelde voor, dat de com missie zou bestaan uil Romulo, voor zitter van de algemene vergadering, Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., Lester Pearson (Canada), voor zitter van de politieke commissie en de vice-voorzitter, Selim Sarper (Turkije). Tot volle bedrag President Trumans program voor Amerikaanse wapenlevering aan het buitenland ten bedrage van 1.314.010.000 dollar, waarvan de bij het Atlantisch Pact aangesloten landen een milliard dollar ontvangen, is wet geworden, doordat het zowel door het Huis van Afgevaardigden (met 223 tegen 109 stemmen) als door de Senaat (bij mondelinge stemming) werd goedge keurd. De wet behoeft alleen nog de hand tekening van de president om officieel van kracht te worden. Het bedrag, dat is vastgesteld voor de landen van het Noordatlantisch pact en zes andere lan den moet nog door de commissie voor toewijzingen worden goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden had bij eerdere gelegenheid slechts 580.495.000 dollar voor het wapenprogram willen uittrekken. Het wapenprogram heeft thans de nieuwe naam „wet betreffende hulp voor wederzijdse verdediging" eekregen. Er wordt in bepaald, dat de landen van het Atlantisch pact 500 millioen dollar In con- West Berlijns stadsbestuur op zwart zaad Duizenden West-Berlijnse pensioen trekkers, onder wie weduwen en oor logsinvaliden, moesten gisteren met lege handen werden weggestuurd van de postkantoorloketten, waar zij hun geld kwamen halen, „omdat het stads bestuur het geld niet heeft". Een functionaris van de dienst ver klaarde tegenover Reuter, dat 13 k 14 millioen Duitse mark nodig zijn om de pensioenen uit te betalen „Onze zakken zijn leeg", zo zeide hij, „cn als de West-Duitse federale rege ring of de Westelijke bezettende mo gendheden ons niet bijspringen, kunnen wij de pensioenen zelfs niet gedeeltelijk betalen". DE BERECHTING VAN GRIEKSE OPSTANDELINGEN. De Griekse regering heeft de uitvoe ring van alle over opstandelingen uit gesproken doodvonnissen opgeschort, hangende de bespreking van een .gra tie-wet" door een parlementaire com missie, zo heeft de Griekse premier medegedeeld. Volgens het wetsontwerp zal geen doodvonnis uitgevoerd worden zonder een uitspraak van de raad van beroep. Een speciale commissie van deze raad zou binnen vijftien dagen uitspraak dienen te doen over het al of niet voltrekken van het doodvonnis. Een Maharadja uit India had ongeveer een jaar geleden bij een goudsmid te Birmingham opdracht gegeven tot het vervaardigen van een gouden thee- en eetservies met een Indisch patroon, ter waarde van 100.000 gulden. Nadat enige delen van het servies naar de opdrachtgever waren gezonden, ver bood de regering van India de import van het restant, omdat imjoort van bui tenlandse goederen in India sterk be perkt. diende te worden. Hiermee begon de narigheid. Eerst probeerde men het servies over Amerika naar Maharadjah te zenden. Toen dat mislukte, deed een hoteleigenaar een poging de delen van het servies per vliegtuig naar India te smokkelen. Deze poging kostte hem 500.- of drie maanden hechtenis. Thans probeert men voor de koppen, le pels. vorken, enz. kopers te vinden. Als dit niet lukt, wat wel zo goed als zeker is. omdat de hoge Prijs voor het 18 ka raats goud nog wordt verhoogd met 100% belasting) zal het gouden servies in de smeltkroes een einde vinden. Enige delen van het servies: wat zal hun lot zijnpronkstuk bij een Croesus of de smeltkroes? RUSTIG HERFSTWEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag hangende be wolking. Later op de dag plaatselijk opklarend. Zwakke en af en toe matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 30 SEPTEMBER. Zon op: 6.38 uur; onder: 18.21 uur. Maan op: 16.34 uur; onder: 23.40 uur (E K Hoogwater te Katwijk te 9.20 en 22.02 uur (Doodtij). Dii nummer bestaat uit zes pagina's. Auto ramt bakkerswagen DAME OP SLAG GEDOOD. Gisteravond ramde een personen auto op de Heerlcnerweg te Sittard een stilstaande bakkerswagen van de firma Hoenen uit Munstergeleen. De 47-jarige mevrouw Meyers, die bij de bakkerswagen stond om gebak in ont vangst te nemen, werd daarbij op slag gedood. De bakker, de 45-jarige Van der Ou dera uit Geleen werd eveneens door de auto gegrepen en moest in zorgwekken de toestand met een beenbreuk en een hersenschudding in het ziekenhuis te Sittard worden opgenomen. De beide inzittenden van de luxe auto werden licht gewond. De bakkerswagen werd omver geworpen, terwijl de auto van de weg vloog en een 40 meter verder op het veld tot stilstand kwam. tanten zullen ontvangen en dat 500 mil lioen dollar zullen worden gebruikt voor aankoopmachtigingen ter betaling van wapenbestellingen Van de 500 millioen in contanten zul len er honderd millioen onmiddellijk ter beschikking worden gesteld. De 'overige 400 millioen zouden worden gegeven, wanneer het defensie-comité van de Noordatlantische landen samenhangen de defensieplannen hebben opgesteld. De republikeinse afgevaardigde John Vorys (Ohio) verklaarde, dat de jongste atoomexplosie in de Sovjet-Unie de me- nine van vele leden van het Huis met betrekking tot dit program had beïn vloed. Hij zei. dat halve maatregelen in de V.S. en Europa geen antwoord zouden zijn op de Sovjetrussiche vorderingen op atoomgebied. De republikeinse afgevaardigde Law rence Smith (Wisconsin) zei. dat presi dent Trumans aankondiging van de Sovjetrussische atoomexplosie de leve ring van wapenen aan Europa een „ij del gevaar" had gemaakt. DE MARSHALL-HULP. In de gemengde commisie van Huls van Afgevaardigden en Senaat is men. het eens geworden over de toewiizine van een bedrae van 3.628.380.000 dollars over het begrotingsjaar 1949/'50 voor de hulp verlening aan het buitenland. De Senaat" had zich de vorige maand reeds uitge sproken voor de toewijzing van dit be drag:. doch het Huis van Afgevaardig den wilde 3.568 470 000 dollars toeken nen. die in een periode van 10& maand mochten worden uitgegeven. De gemengde commissie aanvaardde tevens een senaatsamendement, dat aan de ECA toestaat nog 150 millioen dollars te lenen van de export-import bank. De twee belangrijkste afwijkingen in de lezingen van Huls en Senaat wa ren het reserveren van een bedrag van 25.000 dollars der EC A-gelden voor een onderzoek naar het program voor ont manteling der Duitse fabrieken en van toewijzing van 344 000 dollars voor de ge meenschappelijke „waakhond"-commis- sie van het congres die toezicht moet uitoefenen op het besteden van de gel den. In de lezing van Tiet Huis van Af gevaardigden ontbraken deze voorzie ningen. Thans is door de gemengde comlssie overeenstemming bereikt omtrent het reserveren van 25.000 dollar in het geval der ontmanteling, met de bepaling, dat de gelden „voor de administrateur van de ECA beschikbaar ziin voor elke ver dere stap die hii raadzaam acht". Voor de ,.waakhond"-commissie werd een be drag van 110 000 dollars uitgetrokken Winston Churchill, de leider van de oppositie In het Britse Lagerhuis, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Ruslands bezit van de atoombom en de financiële crisis „een somber uur" voor Engeland hebben doen slaan. Hij diende een amendement van de oppositie in op de regeringsmotie, die in feite een vertrouwensvotum voor de economische politiek der regering vraagt. Churchill's amendement wUt de devaluatie van het pond aan het „voortdurend financieel wanbeheer" van de regering. tot. dekking van haar uitgaven tussen 1 October a.s. en 30 Juni 1950. De commissie keurde verder de, door de Senaat voorgestelde verlaging van de hulpverlening aan Griekenland en Tur kije van 50 op 45 millioen dollar goed. Voor bezettingskosten werd overeen stemming bereikt op een bedrag van 912.500.000 dollars, waarbij beide huizen elkander halfweg tegemoet kwamen. Het herziene wetsontwerp zal waar schijnlijk heden naar het Huis van Af gevaardigden gaan en daarna naar de Senaat. Daar Sovjets in gebreke blijven De Westelijke geallieerde comman danten van Berlijn hebben hun Rus sische collega, generaal-majoor Koti- kof, doen weten, dat zij de viermo gendheden-besprekingen met hem niet kunnen voortzetten, zolang de Sovjet autoriteiten in gebreke blijven de aan gegane overeenkomsten na te komen. In een brief aan Kotikof verklaren de commandanten, dat zij van de gealli eerde hoge commissarissen het verzoek hebben ontvangen om de onderhande lingen over de normalisatie van het le ven te Berlijn, die door de vier minis ters van Buitenlandse Zaken na hun Parijse zitting waren aanbevolen, stop te zetten. Zij verklaren, dat het geen nut heeft de besprekingen voort te zetten, daar de Russen de overeenkomst over de Berlijnse spoorwegstaking niet waren nagekomen en repressaille-maatregelen hadden genomen tegen een groot aan tal Westberlijnse spoorwegarbeiders, die gestaakt hadden. Op hun vele protesten hiertegen had den de Westelijke commandanten slechts onbevredigende of in het geheel geen antwoorden van de Sovjet-autoriteiten gekregen. In één geval, aldus de brief der Wes telijke commandanten, had de Franse commandant, generaal Ganeval, om een onderhoud over deze kwestie met ge neraal Kotikof verzocht en had hij ten antwoord gekregen, dat generaal Koti kof met verlof was. Dezelfde dag had de Britse commandant, generaal Bourne, echter over een ander onderwerp een gesprek met Kotikof. De Westelijke commandanten heb ben de Westberlijnse magistraat ge last de aanvullende betaling van 40 procent in Westerse marken ten be hoeve van de spoorwegarbeiders na morgen te staken. Op een persconferentie zeide generaal Ganeval: „Wij namen deze verplichting van de door de Sovjet-autoriteiten ge controleerde „Reichsbahn" over. Wij kunnen deze betalingen echter niet voortzetten, daar wij geen gewoonte wensen te maken van het overnemen van Sovjet-verplichtingen en de fond sen waaruit de gelden afkomstig waren thans in handen der Westduitse rege ring zijn. Ik ben niet van oordeel, dat dit besluit een hernieuwing van de spoorwegstaking ten gevolge zal heb ben". Reuter tekent hierbij aan, dat 29 Juni besloten werd genoemde 40 procent van de salarissen te betalen in het kader van de overeenkomst ter beëindiging van de Berlijnse staking. Deze overeen komst loopt heden ten einde. De Britse plaatsvervangende com mandant, brigade-generaal Benson, heeft verklaard, dat het besluit om de viermogendheden-bespreklngen te be ëindigen, slechts betrekking heeft op de besprekingen over de normalisatie van het leven in Berlijn. Dit behoefde niet noodzakelijk invloed te hebben op be sprekingen op een ander niveau. Het had weinig zin genoemde onderhande lingen voort te zetten met een partij waarin men geen vertrouwen kon stel~ len. „Wij hopen, dat de onderhandelin gen de Russen tot de overtuiging zal brengen, dat zij hun beloften dienen na te komen", aldus Benson. In de brief aan Kotikof, wordt nog verwezen naar een brief van Kwasjnin, Sovjet-hoofd van de afdeling vervoers- zaken, waarin deze blijk gaf van een „op cynische wijze voorbijzien van door hem zelf aanvaarde verplichtingen". Kwasjnin had verklaard, dat er geen personeel ontslagen was, doch volgens de feiten hadden meer dan 2.000 spoor- wegemployé's ontslag gekregen en wa ren hun plaatsen door met de commu nisten sympatiserenden vervangen. Be- paalde overplaatsingen hadden volgens Kwasjnins brief slechts plaats gehad in verband met economische kwesties en stonden in geen enkel opzicht in ver band met de staking. Churchill achtte het de hoogste tijd, dat Engeland een ander Darlcment zou krijgen, waarin alle moeilijkheden een grotere kans op oplossing zouden heb ben. Over al onze moeilijkheden hangt de schaduw van de atoombom, die de Rus sen voor de Engelsen om nog niet uit eengezette redenen hebben kunnen ma ken, ofschoon gelukkig niet vóór de Amerikanen, zo zeide Churchill. Churchill verweet de regering, dat zii meer dan 16 milliard pond sterling „in vier vette jaren" heeft uitgegeven, wat volgens hem viermaal zoveel is als de kosten om het land een zelfde tijd in de rijke dagen van voor de oorlog te be sturen. Hij critiseerde de nationalisatie-poli tiek en de hoge directe belastingen en weidde vervolgen uit over de hogere kos ten van de invoer uit het dollargebled, die de devaluatie heeft meegebracht. Hij zeide niet te kunnen geloven, dat de Amerikanen hun hogp tarieven onmid dellijk zouden verlagen. Churchill had het nond liever tot op zekere hoogte vrijgelaten in plaats van de huidiee strakke methode om de koers od het allerlaagst denkbare peil vast te zetten. .Dit is wat wil in 1931 hebben gedaan, de laatelf keer. dat wij de socialistische financiële wanorde moesten opruimen", zo zeide hij. Churchill zeide te geloven in de gro te kracht, die nog in het sterlingge- bied school, wat tot op zekere hoogte bewezen was door de vele landen, die „hoe ruwweg ook over hen is heenge lopen en hoe weinig zii ook ziin ge raadpleegd" het Britse voorbeeld moes ten volgen. Deze kracht zou. wanneer zii vrij zou kunnen werken en zou worden gesteund door de productieve kracht van alle be trokken gemeenschappen, spoedig een veel betere koers ten opzichte van de dollar geschapen hebben dan die nu be staat. zo zeide Churchill. Churchill, die verschillende malen gedurende ziin rede door uitroepen van de labourbanken werd onderbro ken, verklaarde: „Gewone mensen kun. nen moeilijk begriinen hoe een minis ter met al ziin kennis en reputatie voor integriteit het met ziin geweten in overeenstemming heeft kunnen brengen om volkomen rond to draaien als een eekhoorn in ziin kooi en al ziin vroegere overtuigde uitspraken te ver geten". Labourleden schreeuwden .neen", toen Churchill hieraan toevoegde: „Hij staat iammerliik te kijk met zijn verzwakte reputatie". Churchill bracht in herinnering hoe Sir Stafford Cripps negen maal ontkend heeft, dat het Dond zou devalueren en hii zeide dat het in de toekomst onmo- eeliik zal zijn noe langer te geloven ln de verklaringen, die hii als minister van financiën zal afleggen. „De iide1e waan van het socialisme", zo zeide Churchill, is orlnciDieel tegen strijdig met de menseliike natuur en kan slechts in de onverkorte vorm van het communisme aan volken worden onge leed." LIBERALE CRITIEK. De leider van de liberale oartlj. Da- v;es heeft namens de 1 berale opoosltie verklaard, zich t° verwondpren over de toon waarop Sir Stafford Cripps de de valuatie aan het land heeft medegedeeld. „Als men hem voor de radio hoorde, zoji men gezegd hebben dat het een overwinning betrof. In werkclükheld De Amerikaanse afgevaardigde juichte het Australische voorstel toe. evenals de Britse afgevaardigde. Polen stelde voor, dat iedere verzoe ningspoging vooraf gegaan zou worden door een beroep op de Griekse rege ring om de politieke krijgsgerechten en de terechtstellingen te staken. Dit voorstel vond bijval bij Wit-Rusland en later bij de Sovjet-unie. De Joegoslavische afgevaardigde zei de, dat zijn delegatie gunstig ten op zichte van het Australische voorstel was gestemd, doch dat zij „in beginsel" het Poolse voorstel steunde. De Griekse afgevaardigde verklaar de, dat zijn regering gaarne bereid was bij verzoeningspogingen mede te wer ken, doch dat zijn land niet het slacht offer wenste te worden van een inter nationaal complot. Er werd niet ge stemd. De Chinese afgevaardigde dr Tslang heeft de Sovjet-unie in de agenda commissie er van beschuldigd, dat zij de verplichtingen van het Chlnees- Sovjetrussische verdrag van 1945 niet nakomt. Het verdrag was op twee pun ten door de Sovjet-unie geschonden, namelijk met betrekking tot de territo riale integriteit van Mandsjoerije en de contróle van Dalren. Tsiang zeide, dat dit geen kwestie was tussen zijn regering en de Chinese communisten, doch tussen zijn regering en de Sovjet-unie. De Sovjetrussische minister van bui tenlandse zaken. Wysjinsky, zeide ln antwoord hierop, dat Tsiang de be schuldiging uitgebracht had „zonder de moeite te nemen de grond der beschul diging op feiten te baseren". Op deze wijze was de aangevallene niet instaat om zich te verdedigen. De commissie diende in het bezit te zijn van bewijzen of de beschuldiging gegrond was alvo rens deze kwestie op te nemen in de agenda. Wysjinsky deed daarop een aanval op de Kwomintang. „deze bankroete clique van Chinese imperia listen". van wie zich het grootste deel van het Chinese volk afgewend had en die uit het grootste deel van het land verdreven waren. Met 11 tegen 2 stemmen werd beslo ten de kwestie op de agenda te plaat sen. De Sovjet-unie en Polen stemden tegen. Wysjinsky onthield zich van stemming teen de commissie besloot de zaak aan de politieke commissie voor te leggen. AANKOOP KUNSTWERKEN UIT GEBLOKKEERDE GELDEN. Er is een regeling getroffen volgens welke het mogelijk is moderne kunst werken aan te kopen uit geblokkeerde gelden tot een maximum van f. 100.000 per maand en een limiet van f. 1.000 per transactie. geldt het hier een der ernstigste com merciële en economische nederlagen, welke dit land ooit geleden heeft", zo verklaarde hii. Na betwijfeld te hebben, of de verla ging van de prijzen voor de Britse uit voer naar de dollarzone. door de devalu atie veroorzaakt. Engeland in staat zal stellen het dollartekort aan te vullen, verklaarde Davies. dat „belangrijke be perkingen van de regeringsuitgaven noodzakelijk ziin". Hii bepleitte eveneens een vermin dering van de belastingen, die nadelig zijn voor de geest van initiatief en hii verontrustte zich over de weerslag van de devaluatie od de pensioenen en over de nadelen voor grote gezinnen. Gallacher, een der beide communisti sche afgevaardigden ln het Lagerhuis zei dat de regering gevormd werd door een „ploeg buitengewone acrobaten". De ware reden van de devaluatie." zo ging hii verder, „is aan de Amerikaanse kapitalisten de beloofde eeleeenheid te schenken de goederen van Groot-Brit- tannlë hier en in de koloniën tegen de laagst mogelijke priis te kopen. De ar beiders van dit land worden meer dan ooit uitgebuit. Onze kans od redding be staat ln de vriendschap en de handel met de Sovjet-Unie. en de landen, die de weg naar het socialisme bestreden", zo besloot Gallacher. MINISTER WILSON. De minister van Handel, Harold Wil son. gaf toe dat Engeland 10 millioen mandagen verloren heeft door stakin gen sedert het einde van de oorlog. „Wij kunnen ons geen enkele verloren dag oermitteren ln de tiid die wij thans tege moet gaan", liet hii er op volgen, Wilson beschuldigde Churchill er van dat hii dit ..ogenblik van ernstige nationale crisis" eebrulkt had om een ..verkiezingsrede" te houden Hii betoogde, dat seen enkele schitterende belofte van de conserva tieven het beeld kan uitwissen van de honger-marcheerders. die lanes de tory- weeen van Engeland zwierven". Gelijk Cripps. zeide Wilson vast te re kenen od een aanzienlijke uitbreiding van de uitvoer naar de Verenigde Staten en Canada. Hij voorspelde dat .binnen korte tiid" de uitvoer van artikelen naar de Verenigde Staten verdrievoudigd zou zijn. NEDERLAAG VOOR BRTTSE REGERING IN HOGERHUIS. De Britse regering is in het overheer send conservatieve Hogerhuis met 93 tegen 24 stemmen verslagen ten aanzien van haar devaluatle-Dolltiek. Een reee- rlngsmotie. waarin in feite om vertrou wen in haar financiële en economische oohtlek werd verzocht, werd namelijk verworoen. Deze nederlaae heeft eeen invloed op de positie der reeerlne. daar het Hoeer- hn'c eeen bevoegdheid heeft in finan ciële zaken Dez® ziin gerecervperd voor het La2erhu s Waarnemer? ziin echter van mening dat de reeds eesoannen verhouding tussen de belde hulzen met betrekkin* tot de bevoegdheden van het Hoeerhai* aoe meer verbitterd zal wor den.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1