Katholiek Thuisfront treedt uit de Niwin Hoogste lof voor Nederlandse prestaties Krachtige geluiden van Bevin en Kardelj in de V.N. Imperialisme der Sovjets aan de kaak gesteld Alleen Kerstpakketten-actie wordt nog gezamenlijk verzorgd Millioenen volgden strijd op 12 k.m. hoogte WEERBERICHT 88ste Jaargang DINSDAG 27 SEPTEMBER 1949 00 No. 26806 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Te zijn of niet te zijn! Dat het z.g. atoomgeheim geen ge heim was, mocht algemeen als bekend worden verondersteld. Het ging er slechts om om het practisch toe te pas sen en totdusver was het alleen Ameri ka, dat kon bogen in de vorm van de atoombom het zover te hebben ge bracht. Maar algemeen werd verondersteld, dat Amerika daaïbjj slechts een voor sprong genoot en dat ook anderen bij tijd en wijlè het maken van de bom zouden weten te bereiken en dan, na tuurlijk, in de eerste plaats de Sovjet- Unie, waar immers onder de leiding van Duitse geleerden hard werd ge werkt aan dit doel. Het schijnt, dat het nu zover is ge komen. Niemand minder dan president Truman in eigen persoon heeft de we reld de onthulling gedaan, dat in de Sovjet-Unie een atoom-explosie had plaats gevonden. Niet met duidelijke woorden werd gezegd, dat dit een bom-ontploffing was geweest, maar de conclusie werd er niettemin aan ver bonden, dat de Sovjets de bom in haar bezit hadden gekregen Aan dit feit schijnt niet te kunnen worden getornd, al blijft er dan onze kerheid, wat er nu precies is gebeurd. En daarmede is, vlugger dan over het algemeen werd aangenomen, de uitzon derlijke plaats van Amerika in de we reld verdwenen! Met de grootst mogelijke zekerheid mag worden aangenomen, dat Amerika voorlopig een grote voorsprong zal kun nen behouden. Ook gelet op het feit, dat de Sovjets in verhouding slechts over een geringe hoeveelheid uranium zullen kunnen beschikken en Amerika ongetwijfeld reeds een voorraad heeft kunnen vormen. Niettemin: beide kam pen hebben nu de atoombom en dat maakt de algemene situatie heel wat ingewikkelder dan deze toch al was. Op zich zelf genomen, mag direct worden geconstateerd, dat het nu har der noodzakelijk wordt in het belang der ganse menselijkheid om tot een in ternationale regeling te geraken over de uitsluiting van dit verschrikkelijke wapen. Want los van de vraag, of al dan niet alleen met atoomwapenen een toekomstige oorlog zou ziin te winnen vraag, waarover de deskundigen het niet geheel eens zijn, al domineert de mening, dat atoombommen niet op zich zelf de eind-beschikking vermogen te geven toepassing van dit nieuwe wapen, aan het menselijk vernuft ont sproten, zou ontegenzeggelijk leiden tot een ongekend bloedbad en een vernie ling als de wereld in haar geheel nog nimmer beleefde. Gezien de uitwerking der beide op Japan ultgeworden bom men ("die intussen nog aan kracht zijn toegenomen in een mate. die nog onbe kend is") behoeft men zich daaromtrent geen oDt-imistische gedachten te vor men. Oorlog met deze afschuwelijke moordwapenen zou de ellende van de oorlog op zich zelf in een niet te schatten omvang doen toenemen. Om niet te spreken van zelfmoord van het mensengeslacht Zoals bekend, is totdusver. dank zij het verzet van Moskou, in de practijk niets terecht gekomen van een regeling, waarbij het- gebruik van deze moord wapenen in de ban werd gedaan, ook al verzekerde Mo=kou warme voorstan der daarvan te zijn Zelfs nu, waar Moskou erkent .over het atoom-wapen te beschikken houdt het scande, dat het dit standpunt volledig blijft innemen, zodat er geen reden voor ongerustheid behoeft te be staan. Dat de gesignaleerde explosie overigens niet die van een bom zou zijn geweest, maar van een practische toe passing voor een of ander vreedzaam doel, gelooft uitteraard niemand Een goed gevonden handigheid voor inwendig gebruik, maar ondeugdelijk voor het buitenland! Zal Moskou in de gegeven omstan digheden thans toeschietelijker wor den? Enerzijds kan dit bevestigend worden beoordeeld, maar anderzijds is er ook gegronde reden tot twijfel. Men kan redeneren, dat Moskou momenteel minder wantrouwend behoeft te ziin en daarop hoop vestigen om een mildere stemming te mogen verwachten. Doch zal Moskou nu wel internationaal toe zicht willen toplaten ot> zijn grondge bied en zodoende het eigen land nader in contact brengen met de Westerse ideeën, terwijl het dit totnutoe hard nekkig weigerde en zodoende een in ternationale regeling naar de vrome wensen verwees? Br is niets hetgeen de Sovjets juist zozeer vrezen dan contact van eigen land met het buitenland Wij voor ons zijn dientengevolge, helaas, nog weinig optimistisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid van een doeltreffende overeenkomst! En zonder deze wordt bijkans syste matisch een bewapeningswedloop ge creëerd met alle geweldige gevaren, daaraan verbonden. Het mensdom komt in dat geval te leven op een vulkaan. Lukt het niet om tot een regeling in zake het niet-gebruiken van atoom wapenen te komen, dan zal Amerika o i. ook moeilijk het geheim der fabri catie der bommen nog aan Engeland, Canada en andere verbonden landen kunnen weigeren. Mede in eigen belang want de Sovjets, in het bezit van atoombommen, vormen voor Amerika een veel groter gevaar dan ooit tevcen. Men kan zelfs wel zeggen, dat de Ver enigde Staten thans rechtstreeks ge vaar lopen om slagveld te worden, waartegen zij totdusver in grote lijn vePig schenen te zijn! Truman's mededeling is daarom van wereldomvattende betekenis. Hetzij in gunstlgen, hetzij in ongunstige zin. Laat ons hopen op het eerste Te zijn of niet te zijn, wordt voor de wereld een steeds meer om antwoord roepende vraag. NIEUW MIDDEL TEGEN VERKOUDHEID? In de Verenigde Staten is de'laatste hand gelegd aan een geneesmiddel te gen verkoudheid, dat in 9 van de 10 gevallen spoedig volledige genezing tot gevolg heeft. Het nieuwe geneesmid del, dat coricidine is genaamd, is ver vaardigd door kapitein John Brewster, arts van de Amerikaanse marine Proe ven zijn gedaan met 500 zieken; bij toediening binnen het uur na de eerste Üekteverschynselen brengt het genees middel de ontwikkeling van de ver koudheid onmiddellijk tot stilstand. Kardelj, de Joegoslavisohe minister van Buitenl. Zaken, heeft ter Assem blee van de V.N. een scherpe aanval gedaan op de politiek der Sovjets, die in woord op vrede heet gericht te zijn, maar in vele gevallen in daden an ders is. De minister weidde nit over de ver schillende manieren, waarop de Sov jet-Unie naar zijn zeggen pressie op Joego-Slavië trachtte uit te oefenen en zich met de binnenlandse aange legenheden van zyn land bemoeide. Hy sprak van een ongehoorde laster campagne, de bijna volledige econo mische blokkade, de pogingen om op zwakke zenuwen te werken door lan ge nota's en openlijke dreigementen, demonstratieve troepenbewegingen langs de grenzen, het systematische uitlokken van grensincidenten en het in elkaar zetten van sensationele processen. In de periode van 1 Juli 1948 tot 1 September 1949 waren door Albanië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije 219 grensincidenten uitgelokt en was het luchtruim 69 maal geschonden. Joego- Slavië wenste zijn socialistische maat schappij volgens zijn eigen inzicht op te bouwen Toen Kardelj zijn rede be ëindigd had, werd luid geapplaudisseerd. Als de Sovjet-Unie bereid is haar isolement te verlaten en deel te ne men in een internationale controle op de atoom-energie, dan zal het mogelijk zijn de atoombom uit te bannen. Aldus de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, Ernest Bevin, gisteren in een hartstochte lijk beroep op het Kremlin in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te Flushing Meadows. „De fout schuilt bij de Sovjet-Unie", zeide Bevin. Naar zijn mening had de Sovjet-Unie geweigerd ieder plan in overweging te nemen, dat niet geba seerd wTas op haar eigen onuitvoer bare voorstellen. Engeland zal nimmer instemmen met een verbod van atoom wapens. tenzij een orgaan tot. stand zal zijn gebracht, dat voldoende toezicht op de atoomenergie kan houden. In Wys.iinsky's voorstel voor een onmid dellijk verbod van atoom-bommen, ontdekte de Engelse minister niets nieuws. Hardnekkig hebben de Russen onafhankelijkheid en souvereinlteit aangevoerd als redenen om de doel treffende internationale controle. waar- In het plan van de Algemene Verga dering voorziet, te verwerpen. Als de Sovjet-Unie haar ijzeren gor dijn maar had willen wegnemen dan hadden we vandaag aan de dag kun nen beschikken over een doeltreffend verbod. Bevin. die in zijn rede een groot aan tal kwesties aanroerde, zeide erop te vertrouwen, dat de Griekse regering zich thans edelmoedig zou tonen jegens haar misleide onderdanen en haar ge schillen met haar buurlanden zou trachten bü te leggen. Sprekend over de Berlijnse kwestie zeide Bevin: „Ik zie, dat de oplossing van het incident te Berlijn aan de be middeling van de Verenigde Naties wordt toegeschreven, doch ik vrees, dat dit een te vereenvoudigde voorstelling van zaken is". Bevin vroeg de assemblee wie in eer ste aanleg aansprakelijk was voor de Berlijnse crisis, en antwoordde: „de ge hele wereld werd in een staat van ang stige afwachting gebracht door de ac tie van de sovjetregering". „Ik dacht toen en ik denk nog, dat de handelingen van de sovjetregering, voortkomend uit de Berlynse crisis, erop waren gericht de wereld te doen geloven, dat de sovjet-regering bereid was liever een oorlog te riskeren dan haar doel: het algehele en onwettige beheer van Berlün. te missen". Bevin was van mening, dat slechts de vastbeslotenheid van de Weste lijke mogendheden een gedeeltelijke en nog onbevredigende oplossing van het probleem te weeg heeft gebracht. Terublikkend over de laatste jaren der Britse politiek ten opzichte van Europa bracht Bevin Wysjinsky in her innering „hoe hij Roemenië bezocht, de regering aan de kant zette en een andere onder het beheer van de sovjet- regering ervoor in de plaats stelde". Bevin memoreerde de bedreiging van Griekenland, de liquidering van leiders der oppositie in Bulgarije, de „spoedige ondermijning en vernietiging van de vrij gekozen Hongaarse regering en hoe in Polen in strijd met de overeenkomst van Potsdam nooit vrije verkiezingen zijn gehouden". Tenslotte zeide Bevin met droefenis te moeten denken aan de malen, dat „wij in de Verenigde Naties de grote democraat Jan Marasyk plachten te ontmoeten, met wie alles, dat hij, ziin vader en Benesj in Tsjecho-Slowakije vertegenwoordigden, verdwenen is". „Geen land heeft met groter succes zijn imperialistisch beleid onder een nieuwe vermomming uitgevoerd dan de sovjet-unie", zo zeide Bevin. „Voor zover ik kan opmaken uit de naar voren gebrachte argumenten is vrede slechts vrede, wanneer hij de door het Politburo gewenste resultaten heeft. In de ondersteboven gedraaide taal der sovjet-diplomatle betekent de- Het Amerikaanse Wapen-hulpprogram Een gemeenschappelijke commissie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft de door de Senaa.t aangenomen versie van het wetsontwerp betreffende de Ameri kaanse wapenlevering aan andere lan den ten bedrage van 1.314.010 000 dol lar, waarvan een milliard zullen wor den gebruikt voor bewapening van de Noord-Atlantische landen, goedgekeurd. De commissie verwierp een voorstel van het Huis van Afgevaardigden om het door de Senaat goedgekeurde be drag met ongeveer een vijfde te ver minderen. mocratie de dictatuur van de commu nistische partij, godsdienstvrijheid ver volging en burgerlijke vrijheid het be wind van de geheime politie". Markos was een vredesapostel, onver schillig of hij met buitenlandse hulp tegen de wettig gekozen regering vocht, zo zeide Bevin. Plotseling hield hij echter op een man des vredes te zijn. Eveneens heette Joego-Slavië de vrede toegedaan zolang het bij het Po litburo in de gunst stond. Eenklaps werd het echter een oorlogsstoker Het omgekeerde gsval deed zich voor in Tsjecho-Slowakije, dat in Februari 1948 plotseling een land des vredes werd. ofschoon ik niet had gemerkt, dat het tevoren iets anders was geweest, aldus Bevin. De verklaring van de sovjet-afge vaardigde was volgens Bevin moeilijk toe te passen op de sovjetrussische campagne tegen Joego-Slavië, een mede-lid van de Verenigde Naties. De sovjet-nota gewaagt echter niet van voqrlegging van het geschil aan de Ver enigde Naties. Een der jongste sovjet nota's sprak van door de sovjet-rege ring te gebruiken „doeltreffende me thoden" tegen Joego-Slavië. „Wat zijn deze methoden? Brengen zij de we reldvrede in gevaar?" Over China zei Bevin, dat zijn re gering de gebeurtenissen daar zeer nauwkeurig volgt. „China zal mogelijk alle landen van de Verenigde Naties nodig hebben en niet slechts een enkel land". Ten slotte verklaarde de Britse mi nister van buitenlandse zaken, dat de Verenigde Naties „niettegenstaande al onze teleurstellingen een grote taak hebben verricht". Hij wees erop, dat een wereldorganisatie niet in één dag of één jaar kan worden opgebouwd, doch moet groeien. Hy suggereerde, dat de ver enigde naties gedurende enige tijd haar arbeidsveld zouden moeten beperken om meer succes te behalen bij de kwesties, die zij tot oplossing willen brengen. ANDERE SPREKERS. Manoeilsky (Oekraine) sprak hier op zijn teleurstelling over de rede van Bevin uit. Hij beschuldigde Bevin er van de waarheid te hebben verdraaid en hij verzekerde, dat op Bevin's rede in de politieke commissie „een zorg vuldige sectie" zou worden verricht. Het effect van Bevins rede noemde Manoeilsky gelijk aan de devaluatie van het pond sterling na de conferen tie te Washington. Manoeilsky reageerde heftig op de rede van Kardelj van Joegoslavië. Het was. zo zeide hij, de plicht van de Rus sische regering de burgers van de sov jet-unie te beschermen die in Joegosla vische gevangenissen zuchtten waar „Gestapo-methoden" op hen werden toegepast. De vertegenwoordiger van Joegoslavië had geen recht om over na tionale souvereiniteit en onafhankelijk heid te spreken omdat het reeiem van Tito het land aan „kapitalistische bui tenlandse monopolies" had onderwor pen. Tsaldaris, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde dat de Balkankwestie in een nieuw stadium was getreden „nu de guerillabenden binnen de Griekse grenzen practisch vernietigd zijn". Volgens Tsaldaris heeft Griekenland krachtens het internationale recht het volste recht om de partisanen op hun terugtocht tot in Albanië te volgen, doch had het zijn legers bevolen aan ide grens halt te houden. I De Tsjechoslowaakse minister van 'Buitenlandse Zaken, dr Clementis. ver- iklaarde, dat een nieuwe bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier tijdens de huidige zitting der algemene vergadering tot internationale kalmte zou leiden. De oplossing van de Berlijnse kwestie had volgens Clementis bewezen dat de vreedzame ontwikkeling van de wereld afhangt van de samenwerking tussen de grote mogendheden. Clementis steunde het Sovjet-Russische voorstel tot een vredespact tussen d® grote vijf. Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, verwierp het. Sov jet-voorstel als propaganda. Hij voor spelde, dat het nieuwe Soviet-„impe rialisme" ten slotte door zijn eigen zwakheid zal worden vernietigd. 0 Warren Austin, gedelegeerde der V.S. bij de VN., verklaarde in de agenda commissie, dat het Russische aanbod tot het sluiten van een „vredespact" een olijftak was met giftige doornen. Niettemin werd goedgekeurd de Sov jet-voorstellen op de agenda te plaat sen. De Chinese communistische leider Mao Tse Tung heeft te Peiping een vergadering gehouden om tot een Chi nese volksrepubliek te kernen. Langs de hoofdiweg naar de stad wa ren grote beschilderde borden opge richt met de portretten van Mao Tse Tung en Chu Teh, de opperbevelhebber van het Chinese communistische leger. NOG GEEN RAPPORT OVER HET ONGELUK MET DE „FRANEKER". Bij de Nederlandse autoriteiten is tot dusverre geen rapport ontvangen van de luchtvaartautoriteiten in India, die het onderzoek naar de ramp met de „Franeker" hebben geleid. SPREEK 'T MAAR NIET NA! Na maandenlange onderzoekingen heeft het laboratorium voor scheikun dige synthese te Gent volgens 'n nieuw procédé een pijnstillend geneesmiddel vervaardigd, dat de naam „Mephenon" draagt. Dit product is drie tot vier keer zo sterk als morphine en bezit niet de nadelige gevolgen daarvan. Verwacht wordt, dat het nieuwe ge neesmiddel een ommekeer zal teweeg brengen in de behandeling van pijn in al haar vormen. De wetenschappelijke naam van dit middel is „dimethylami- noriiplhenylheptanonechlcrhydraat". Kunt u 't nazeggen? Naar wtf van de zijde van dc Niwin vernemen is „Katholiek Thuisfront" uit het hoofdbestuur van de Niwin getreden. De samenstelling van het bestuur van Katholiek Thuisfront is gewijzigd. Het nieuwe bestuur, al dus de Niwin, kan de overwegingen van het oude bestuur, die indertijd bij de toetreding golden, niet meer tot de zijne maken. UITTREDING BETREURD. Alhoewel hieruit blijkt, dat-de oor zaak van het uiteengaan niet bij de Niwin, doch in de interne kring van het Katholiek Thuisfront moet worden gezocht, betreurt de Niwin niettemin dit besluit in hoge mate. temeer, om dat zij meent, alles in het werk te heb ben gesteld om tot een vruchtbare sa menwerking met het Katholiek Thuis front te geraken. Teneinde misverstand in den lande te voorkomen deelt de Niwin mede, dat zü ook in de toekomst onveran derd alles zal blyven doen ten bate van alle militairen in de tropen» Het Katholiek Thuisfront, zal ook nog te zamen met de Niwin de Kerstpak- kettenactie-1949 verzorgen. 2ij blijft er prijs op stellen als na tionale inspanning ons leger over zee metterdaad te bewijzen, dat het hart van het gehele Nederlandse volk bij zijn jongens over zee is, aldus het hoofdbestuur van de Niwin. HERINNERING AAN DR BEELS WOORD. In het communiqué van het hoofd bestuur van de Niwin, waarin de uit treding van Katholiek Thuisfront wordt medegedeeld, wordt herinnerd aan de woorden, die de toenmalige mi nister-president dr L. J. M. Beel o.a. bij de oprichting van de Niwin sprak: Op het ogenblik worden boven En geland luchtoefeningen gehouden door de luchtmachten van de landen der Westeuropese Unie en Amerika. Hierbij worden schijnaanvallen gedaan op Lon den, Portsmouth, Cardiff, Bristol en Southampton. Eén van de deelnemers aan de „Bull dog" manoeuvres. Het is een Meteor van de Belgische luchtmacht bij het vliegveld Thorney Island. „De regering is er van overtuigd, dat de Niwin een volkomen onpolitie ke organisatie, die slechts beoogt het contact, het persoonlijk, menselijk hartelijk contact van man tot man tussen Nederland en de troepen in Indonesië vast te houden en zodoen de een der bcnauwendste zorgen op te heffen, die de naar Indië vertrek kende soldaat beklemt de volledige steun zal vinden van het gehele Ne derlandse volk." Het communiqué vervolgt dan: „De Niwin heeft dan ook steeds haar zorg zaamheid uitgestrekt over alle militai ren in Indonesië, ongeacht godsdienst, rang en afkomst. Daarom spijt het de tweede voorzit ter van het hoofdbestuur, ir P. F. S. Otten en de directie van het Centraal -Bureau Niwin, bekend te moeten ma ken, dat het Katholiek Thuisfront uit de Niwin zal treden. KATHOLIEKEN WILLEN AL LEREERST GEESTELIJKE VERZORGING. Van de zijde van Katholiek Thuis front werd de uittreding nader als volgt gemotiveerd: De principiële instelling van Katho liek Thuisfront ligt nu eenmaal anders dan die van de Niwin. Zoals de naam reeds zegty beoogt deze laatste in de eerste plaats welzij nsverzorging, een materieel doel dus. Katholiek Thuis front streeft in de eerste plaats de geestelijke verzorging van de R.K. mili tairen in Indonesië na. Inderdaad heeft Katholiek Thuis front geruime tijd rechtstreeks aan het Niwin-werk deelgenomen, omdat ge hoopt werd, dat op den duur de gees telijke en de materiële veizorging van de jongens Overzee samen kan gaan binnen het kader van de Niwin. Dit bleek evenwel niet mogelijk, vooral niet omdat de afdelingen van Katholiek Thuisfront contact met de parochie leden Overzee te onderhouden, en de Niwin zich in het algemeen tot de mi litairen in Indonesië richt. Sinds de laatste bestuursverkiezing zijn de afdelingen in het bestuur ge komen. Het valt dan ook niet te ver wenderen, dat het nieuwe bestuur een andere koers zou volgen dan het oude en tot de uittreding heeft besloten. Operatie „Bulldog": Aan de grenzen der stratosfeer Onze Londense correspondent tele foneerde ons hedenmorgen: Hoge officieren van de R.A.F., met wie wy gisteravond laat aan het slot der grote herfstmanoeuvres der Brit se Luchtmacht een onderhoud had den, uitten de hoogste lof over dc uitstekende prestaties van het Neder KRIJTLIJNEN. Millioenen hebben deze strijd op 12 KM. hoogte Zondagmiddag kunnen volgen, dank zij de gecondenseerde uit laatgassen, welker witte lijnen zich kris-kras tegen de blauwe hemel afte kenden. Het was alsof een schoolbord met krijt werd volgekalkt. In het hoofdkwartier van het bom- landse eskader schroefloze Meteor ja- bardementscommandq werd de buiten- gers, dat aan de oefening heeft deel genomen. Omgekeerd waren de Nederlandse piloten vol bewondering voor de En gelse organisatie. Met name waren zij onder de indruk van de perfecte Radar grondcontróle, op welker aan wijzingen zij zich volkomen konden verlaten. Door elk wolkendek heen vonden zij gemakkelijk hun doelen erf later ook hun vliegveld met 100% zekerheid. De Nederlandse groep van 16 toestel len, welke te zamen met de Engelse en Belgische straal.iachtvliegtuigen op Thorney Island bij Portsmouth was ge- stationneerd, trad steeds met veel suc ces op bij de onderschepping van de bommenwerpers, welke drie dagen lang het luchtruim boven Engeland onveilig maakten. Een bijzondere vermelding verdient een aanval van 12 Nederlandse jagers op een groep Amerikaanse B-50 bommenwerpers, waarmee zij van de Zuidkust tot boven Londen in gevech ten gewikkeld waren. Dit type werd gebruikt voor de atoomaanval op Hi- rosjima. gewoon efficiënte wijze, waarop onze piloten zich van hun zeer moeilijke op dracht kweten, algemeen geroemd. Aan gezien de meesten der Nederlandse vliegers geen oorlogservaring bezaten en oefeningen op deze schaal vrijwel nieuw voor hen waren, kunnen zij uitermate tevreden zijn. De bommenwerpers waren buitenge woon snel, maar de aanvallen van ach teren, die volgden, lukten toch, omdat onze jagers de machines steeds weer konden inhalen. De opgenomen films zullen moeten aantonen hoeveel toe stellen er wederzijds getroffen zijn. Het vuurscherm van de bommenwer pers was vanzelfsprekend zeer inten sief. De Meteors klimmen in 8 minuten tot 13.003 meter De allernieuwste, die thans nog niet gebruikt werden, doen „vijand" speelden zich aan de grens van de stratosfeer af. De nadruk lag dit keer op de rol van de bommenwerpers, zoals de operatie „Foil" in de zomer bedoeld was voor de jagers. Vóór alles wilde de oefening het personeel met zijn taak vertrouwd ma ken. Op de grond waren duizenden vrij willigers in actie, en in de lucht hon derden leerlingen met hun instructeurs. De grondorganisatie moest zich aan geheel nieuwe omstandigheden aanpas sen, omdat in enkele jar.en tijd de snel heden zijn verdubbeld. Het tegenwoor dige gebrek aan grondpersoneel bete kent een groot gevaar, omdat afdoende verdediging onmogelijk is. In deze atoomperiode mag eenvoudig geen aanvallend vliegtuig door de ma zen van het steeds dichter wordende defensie-net heen glippen. Andere grote leemten zijn: het nog ontbreken van - nachtstraaljagers, die een dubbele zitplaats moeten hebben voor de Radar-ontvangst, en de voorlo pige afwezigheid van straalbommen- werpers. De jagers fungeerden ditmaal als zodanig. PROBLEMEN. Langzaam wordt thans in Engeland een geheel van de vorige oorlog afwij kend type verdediging opgebouwd. Het afweergeschut zal b v. met raket-lan- ceerinrichtingen worden aangevuld voor het bestoken van op stratosfeer hoogte vliegende vijand. De moeilijk heid is niet alleen te weten wat er nodig is, maar ook op welk tijdstip het nodig is. Schaft men te gauw ni&uw materiaal aan dan loopt men het ri sico. dat het nog onvoldoende ontwik keld is. doch wacht men te lang. dan kan het te laat zijn Dat zijn de problemen, waaarvoor de bet echter zelfs in de helft van deze I Britse militaire leiders zich thans ge- tijd. plaatst zien. De meeste ontmoetingen met dc I Vanochtend om 11 uur is het Ne derlands eskader naar zijn basis te Leeuwarden teruggekeerd. TWEE BOMMENWERPERS VERONGELUKT. Twee viermotorige Lincoin-bommen- werpers van de RAF zijn vanochtend vroeg by een schijnaanval op Newark in het kader van de „Operatie Bulldog" verongelukt. Dc toestel len vlogen enkele kilometers van Newark tegen elkaar. Tot dusver zyn de lichamen van 12 slachtoffers ge borgen. Er zouden nog twee slacht offers vermist worden. Brandweerlieden, hulpploegen en po litie speurden in de mist bjj het licht van toortsen naar de nog niet gevonden slachtoffers. De wrakstukken van de in vlammen neergestorte vliegtuigen lig gen wijd en zeid verspreid. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist of laag hangenue bewolking. Overdag bijna overal perioden met zonneschijn. Droog weer. Zwakke en af en toe matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 28 SEPTEMBER. Zon op: 6.34 uur; onder: 18.26 uur. Maan op: 14.59 uur; onder: 21.20 uur (29'9 E.K.). Hoogwater te Katwijk te 7.05 en 19.32 uur. bestaat uit zes pagina's.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1