„Vorderingen ter R.T.C. wettigen hoop op oplossing" Oost en West kunnen niet verzoend worden Poslhume critische publicatie op VJ.-beleid inzake Indonesië Geen bovenmatig vertrouwen in wereldsituatie Amerika's lijn ten opzichte van Nederland Alom onzekerheid over devaluatie-gevolgen Europese betalingsbalans moet evenwicht hervinden VOOR DE JEUGD 83ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 24 September 1949 Tweede Blad No. 26804 Minister Stikker in de Assemblee De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr D. U. Stikker, voor zitter van de Ned. Delegatie bij de algemene vergadering der V.N., heeft in de algemene vergadering bij het algemeen debat een rede gehouden over drie punten: Indonesië, technische hulpverlening aan minder ontwikkelde i gebieden en Heilige plaatsen in Pales tina. Met betrekking tot de R.T.C. zei hü dat de totnogtoe gemaakte vorderln- gen de hoop wettigen, dat de bespreki ngen tot een oplossing zullen leiden. „De Nederlandse regering acht het niet raadzaam op dit ogenblik dieper op deze zaak in te gaan. Mijn regering is dankbaar, dat de partijen op deze conferentie zijn samengekomen en zal al het mogelijke doen om een har monieuze, blijvende samenwerking tussen beide souvereine Staten, het Nederlandse Koninkrijk en de Ver. Staten van Indonesië, vrijwillig ver enigd in een Ned.-Indonesische Unie, tot stand te brengen". TECHNISCHE HULPVERLENING Ten aanzien van de technische hulp verlening zei minister Stikker o.m., dat de Nederlandse regering van me ning is, dat de activiteit van de V.N. nieuwe hoop heeft gegeven op effectieve samenwerking, welke kan leiden tot betere levensomstandigheden voor mil- lioenen mensen in minder ontwikkelde gebieden en beter begrip tussen de volkeren van de wereld. Spr. wenste de aandacht te vestigen op de wijde mogelijkheden en de reikwijdte van de Nederlandse Uni versiteiten en technische scholen, die jaarlijks een aantal goed geschoolde technici afleveren. Er zjjn derhalve vele technici voor werk elders bej schikbaar in landen, welke büv. zou den kunnen profiteren van hun uit gebreide kennis van de landbouw in tropische gebieden. INTERNATIONALISATIE VAN JERUZALEM? Met betrekking tot de Heilige plaat sen in Palestina zei minister Stikker, dat de voldoening van de Nederlandse regering over de beëindiging van de strijd in Palestina „enigszins kleiner ls geworden door haar bezorgdheid ten aandien van de beveiliging van die plaatsen in het Heilige land, welke symbolen zijn van de hoogste geeste lijke waarden". Hij zei, dat de besoherming moet zijn „een aangelegenheid voor perma nent internationaal toezicht". Mijn de legatie, aldus spr., hoopt daarom, dat in deze zitting toereikende maatrege len voor bescherming en beveiliging zullen worden genomen. Indien er niet een dergelijke regeling 'tot stand zou worden gebracht, zou men internationa lisatie van de stad Jeruzalem en om geving ernstig moeten overwegen". OVERMATIG VETO-GEBRUIK. Minister Stikker heeft voorts uiteen gezet, dat de besluiten niet moeten worden gebaseerd op poliieke overwe gingen van zuiver nationale aard of op belangen van groepen of staten, daar alle kleinere en zwakkere landen zich dan moeten onderwerpen aan de druk van de grotere en sterkere mogend heden. Helaas is het ideaal van een universeel lichaam, dat alle Naties om vat. nog niet verwezenlijkt. De Neder landse delegatie zou de totstandkoming van universaliteit verwelkomen en de toelating voorstaan van landen, die thans worden uitgesloten door wat wij beschouwen als een overmatig gebruik tan het veto. De weigering om nieuwe leden toe te laten moet niet gebaseerd a.in op overwegingen, die vallen buiten art. 4 van het Handvest. Men moet strikt de hand houden aan dit artikel en leden, die niet binnen dit artikel vallen, moeten niet worden toegelaten. GEEN AGRESSIVITEIT. Naar de mening van de Nederlandse delegatie, kan de ideologische strijd tussen de diametraal tegenover el kaar staande opvattingen van Oost en West niet worden verkleind, daar de twee opvattingen niet met elkaar verzoend kunnen worden. „De realis tische erkenning van het gemis aan begrip tussen de mogendheden en de daaruit voortvloeiende belemmerin gen, waaronder de Ver. Naties te lij den hebben, verklaart ten volle waar om in de laatste jaren zoveel ver dragen voor regionale samenwerking zijn getekend". Spr. verklaarde, dat er geen twijfel over kan bestaan, dat de Benelux, de O E.E.C., de West-Europese unie. het Atlantisch Pact en de Raad van Europa NIEUWE FRANKEERZEGELS. In de loop van October zullen fran keerzegels van 25 cent (bruin-rood en 30 cent (paars) van het nieuwe type aan de postinrichtingen verkrijgbaar worden gesteld. Tevens zal dan worden begonnen met de verstrekking der frankeerzegels van f.5— en f. 10.—, onder de tot nu toe geldende beperkende bepalingen. OUDEN VAN DAGEN VRAGEN HUURBIJSLAG. Het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Ouden van Dagen heeft zich in een adres gericht tot de minister van Socia le Zaken, met het verzoek bij eventuele huurverhoging aan hen die een uitkering ontvangen van de noodwet-ouderdoms voorziening een bijslag te verlenen gelijk aan de huurverhoging. volledig in overeenstemming zijn met het Handvest en dat geen der deelne- mede landen agressieve bedoelingen heeft. „Zii wensen vrede en het recht om hun eigen, karakter te behouden. Alleen een agressieve mogendheid heeft iets van hen te vrezen. De vredelieven de landen kunnen dit proces slechts toejuichen". TOENEMENDE GEVAREN. De minister zei vervolgens, dat de toestand, waarin de wereld zich thans bevindt, zeker niet rechtvaardigt de toekomst of zelfs de nabije toekomst „met bovenmatig vertrouwen en op timisme" te bezien. „De alarmerende uitbreiding van de onrust in China is voor velen een zaak van ernstige be zorgdheid. Deze onrust kan zich zeer wel uitbreiden tot andere delen van Azië en kan het zaad van eco nomische en politieke ontbinding uil strooien. Indien de betekenis van dit verschijnsel algemeen zou worden be grepen, zou het gemakkelijker zijn zich gemeenschappelijk tegen dit toe nemend gevaar te verdedigen". „Het feit dat niettegenstaande alle problemen en spanningen de ramp van een oorlog is afgewend, kan on getwijfeld o.m. aan het bestaan van de Ver. Naties worden toegeschreven. Maar wij moeten niettemin onze ogen niet sluiten voor de gevaren, die ons bedreigen". De minister legde er de nadruk op, dat de mentaliteit van mensen, van staatslieden, niet kan worden veran derd door resoluties of procedureregels. Minister Stikker besloot: „Moge de almachtige God, voor wie wij ons in alle nederigheid nederbuigen, ons deze geest en zin voor wat goed en rechtvaardig is, verlenen. Op 12 Juli stormde de KLM-constel lallon „Franeker" door zware moesson regens langs dc heuvels rond Bombay. Dertien Amerikaanse journalisten, die terugkeerden van een lange reis door Indonesië, hadden een afspraak in Bombay, en kregen vergunning, het .KLM-toestel daar te laten landen, zo dat niet de lange en riskante route over dc Indische Oceaan gevlogen hoefde te worden. De gezagvoerder C'hris van der^ Vaart trachtte enige malen het toestel veilig op het veld te krjjgen. Telkens weer verhinderden storm en regen deze landing, bij de laatste poging vloog het toestel te pletter tegen een heuvel buiten het vliegveld. Enige uren later wist Nederland, dat het. andermaal door een nationale ramp was getroffen, te groter dan die van kort tevoren, nu bij de slachtoffers 13 Amerikaanse journalisten waren, die in hun reeds gepubliceerde artikelen blijk hadden gegeven, eindelijk een juiste voorlichting van Amerika over Indonesië te zullen geven, na de ontel bare blunders in de Amerikaanse pers welke ons mede het oplossen van het Indonesische probleem zo hebben bemoeilijkt Posthuum zijn thans onder de titel „Last Testimony" enige artikelen van een drietal der omgekomen journalis ten gepubliceerd. Zij brengen op zich zelf geen nieuws, maar zij stellen dui delijk in het licht, dat het Amerikaanse beleid, reeds in voorgaande artikelen becritiseerd, hen diep heeft verontrust. GELEGENHEID VOOR MOSKOU. Enige passages uit deze door „The Knickerbocker" uitgegeven posthume artikeleh willen wij citeren. S. Burton Heath van de Newspaper Enterprise Association schreef o.a.: „Zij gaat naar boven" „Bij mijn drie bezoeken aan Amerika heb ik een bepaalde lyn kunnen con stateren in de atmosfeer ta.v. Neder land en die lijn gaat naar boven", al dus heeft minister Stikker in een on derhoud te New York na zj)n rede verklaard. Op de vraag, of dit naar zijn mening mede een gevolg was van de berichtge ving inzake Indonesië door de omge komen Amerikaanse journalisten, ant woordde minister Stikker bevestigend, doch hij voegde er aan toe, dat Neder lands positie inzake het Indonesische probleem thans zodanig was, dat van internationale zijde geen verwijten je gens Nederland meer te venvachten waren. In dit verband zeide hij terzake van de thans békend geworden overeen stemming over een Nederlands-Indone- nesische Unie: „Het is een heel belang rijk verschijnsel, dat men hier doorheen is gekomen, daar het vraagstuk van.de Unie een der moeilijkste was". In ant woord op een vraag over de berichten inzake het vormen van een monetaire unie tussen Benelux, Frankrijk en Italië, zeide minister Stikker, dat deze kwestie reeds ter sprake gekomen was bij de jongste OEEC-besprekingen in Parijs, op initiatief van Frankrijk, In verband met het grote onderscheid in positie terzake van het kapitaalverkeer en het vrij goederenverkeer van deze landen onderling, had Nederland zich enigs zins afzijdig gehouden. Nederland stel de zich op het standpunt, dat zulke plannen alleen in het kader van de O EEC en in groter verband wenselijk waren en dat dus ook Engeland hierbij zou moeten worden betrokken. Ook in Washington had minister Stikker deze plannen nog met de Belgische en Luxem burgse ministers besproken. Wat de devaluatie betreft merkte dc minister op, dat Nederland gedwongen was meer te devalueren dan dc eco nomische situatie rechtvaardigde. De economische toestand van Nederland was beter dan die van Engeland, doch j ving van de sociale rust in de afgelo- concurrentie van Denemarken en Nieuw-Zeeland. Het is thans dubbel belangrijk, dat de Nederlandse landbouwpolitiek gericht wordt op vergroting van de binnenland se productie van veevoeder, waardoor minder import uit het dollargebied noodzakelijk zou zijn. Minister Stikker verwacht voor het ogenblik geen be-i langrijke prijsstijgingen in Nederland, dank zij de Marshall-hulp, waardoor het dollartekort dit jaar nog overbrugd wordt. De minister noemde de handha- Nederland was wel genoodzaakt En gelands devaluatie-Initiatief ten volle te volgen met het oog op zijn export. De minister wees hierbij in het bij zonder op de agrarische export en de pen jaren een der gunstigste factoren der Nederlandse economie, die bewaard moet blijven, zo nodig ingeval van prijs stijging door compensaties voor lage inkomens. Sociale spanningen vermijden (Van onze financiële medewerker) Hoezeer de „deskundigen" het als ge woonlijk. oneens zijn over de financieel- economische gevolgen der devaluatie, hierin stemmen zii toch overeen, dat, vooral nu zóveel landen hun waarde meter hebben verkort, het min of meer een sprong in het duister is .Het internationaal handelsverkeer be vindt zich tot on zekere hoogte in een chaotische toestand, niet alleen omdat de reacties der bevolking moeten wor den afgewacht, maar ook will de deva luatie in verschillende landen door nieu we regeringsmaatregelen wordt gevolgd, om er zoveel mogelijk profijt van te trekken en de verwachte nadelen tegen te gaan. O e Wat Nederland betreft, zeker is dat RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de Groteren (11—16 jaar) vyf, de Kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adpps onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I.( Ingezonden door Jan van Weizen). Ik: ben iets, waardoor je gaat, als je het huis binnenstapt. Verander één letter, en ik ben niet goedkoop. n. (Ingezonden door Lous Goutier). Ik noem drie dingen, waarvan de Lei- denaars in begin October veel horen, te zamen van drie woorden. (19 letters). 3, 6, 13 is een hoofddeksel, 17, 2, 2, 16, 4 de naam van een maand. 1. 5 10, 19 een meisjesnaam, 9, 18, 14 een vorm van het werkwoord tikken, 12, 7, 8 is een gewas, 11, 7, 14, 15, 19 een brand stof. IH. (Ingezonden door Loes en Hans Dieben). Met b ben ik een drank, met g een vogel, met 1 een muziekinstru ment, met m ben ik een insect, met n ben ik een lichaamsdeel, met p vind je mij aan zee. IV. (Ingezonden door Willy Jansen), Welke worsten zijn niet eetbaar? V. (Ingezonden door Alie Cornelisse). Ik ben een spreekwoord van 28 letters, fin wordt gevormd door aardrijkskundige namen. 18. 15, 2. 14. 3. 28 is een stad in Zuid-Holland, 22. 11. 3, 21. 14, 20 28 lis een stadje in Zuid-Holland, 10, 5, 5, 18. 26, 21. 2, 24, 25. 13 is 'n stad in Lim burg, 17, 10, 8, 9. 12, 21. 14. 23. 10 een stad in Noord-Holland, 8, 7, 6, 19, 11, 21. 27. 28 een plaats in Friesland. 16, 21, 3 8 4 12. 28, 8 is een plaats in Zee- land, 1, 2, 18, 28, 2, 8 plaatsje in Utrecht. VI. (Ingezonden door Moniesje Dros fin Eefje Fennema). Nu eens groot en dan eens klein, moet het steeds toch één voet lang zijn VII. (Ingezonden door Bep de Mik-» Ik ben de aanvoerder van 25 soldaten Ook in Amsterdam ben ik steeds num- *ner één, en in Nederland kan ik niet gemist worden. Wie ben ik? VIII. (Ingezonden door Jan Hake- H mulder;. Verborgen bloemennamen. 1. "Jan, je raadt het nooit. 2. De ezel be gon ia, ia, te balken, 3. Alle lieve kin deren kregen wat van St. Nicolaas. 4. Wat zit die jas mij nauw. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Wildervank. 1. Wilhelmina, 2. inkt vissen, 3. levertraan, 4. Denemar ken, 5. enveloppen, 6, Roodhuiden, 7. vingerhoed, 8. Amersfoort, 9. Nederland, 10. kathedraal. 2. Een bij. 3. Naainaald met draad. 4. 1. Bes, 2. kers, 3. pruim, 4. tomaat. 5. 1. kerk, 2. egel (ezel), 3. rede, 4. klei. 6. 1. Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. 2, Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. 7. Een man een man, een woord een woord. Eend, de, een, oor, Moeder, man, neen, Dora, arend, een, Roden, roer, mond, wordt, wennen, wond, Edam. 8. Jurk, juk. Beste raadselnlobtjes en -neefjes! Nu zijn we al weer rond met once eer ste prijsraadsel-serie. Als ik alle oplossin een binnen heb, ga lk loten en komen er 6 gelukkigen uit de bus. Jullie kijken na tuurlijk al reikhalzend uit naar de vol gende Zaterdag, als de uitslag in de krant staat. Nu. je weet: wie trouw mee doet .heeft Iedere maand kans! Er ls nóg Iets. waarom Jullie naar vol gende Zaterdag verlangen: de taptoe des avonds, de opening van ons 3-October- feest. En dan Maandags het grote feest zelf: leder Jaar weer een heerliike dag, een dag van veel moois (optocht en vuurwerk), en veel pret. Misschien ls het vuurwerk voor vele Kleineren nog verboden koek! Want- onder de elf hoor Je 's avonds elf ln Je bed! Trouwens, dan zullen je ogen ook wel dicht vallen, na een lange dag van veel kijken en lopen ln de stad, en vliegen en draaien op de kermis! Hoeveel Groteren zullen 's avonds nog op hun benen kunnen staan, om naar het vuurwerk te wandelen? Ik ben benieuwd, en hoor het natuurlijk uit de brieven. Ik houd nu een filn vóór-praatje voor 3 October (vóórpret!) en Jullie zor gen voor een nè-praatje (nó.-genleten ls ook leuk!). Jullie zien dus wel: die vol gende Zaterdag ls een dag om naar te verianeen; loting-uitslag, en feest ln aantocht. Raadsel no, 5 moet je geheel vinden uit aardrijkskundige namen; toon dus, wat je waard bent in dit vak! 't Zijn verder geen moeilijke raadsels deze keer. Zoals steeds, hoop lk, dat velen een briefje bil de raadsels schrijven. Nu de beantwoording van de briefjes Adriaan Jansen Ik denk, dat Je nog wel raadsels voor me zult maken, als de winteravonden daar zijn. Ploontje Lardé Zo gauw lk goede raadsels van je tegenkom, krllgen ze een beurt. Niet ongeduldig worden! Ik begrijp, hoe dol Je benit op het lieve ba- bytje. Marijke Pape Bedankt voor je groetje, door jezelf geschreven. Dat vind lk al heel knap van je. Heb Je fijn mee opgelost met Hessel? Hessel Pape Leuk, die twee woorden van Marijke. Dat mag ze vaker doen. Ja, ze mag wel mee insturen. Wan neer ls ze Jarig? Corry v. Buuren Hartelijk wel kom. Ik hoop je geregeld aan te treffen. Joke Smittenaar Erg leuk postpapier .passend bij de herfst. Ja. het bulten zwemmen raakt nu afgelopen. Be dankt voor Je raadseltje. Loes Gouteir Nu. laat Je zus haar gang maar gaan; ze wil dus graag haar eigen boontjes doppen. Bedankt voor Je raadsel. Gienie Goutier Hartelijk wel kom. Ja ,lk hoor al. hoe graag je alles alleen doet. Dat mèg lk wel! Bedankt voor Je rr-adsel. Op school gaat het vlot bil Jou. Anneke de Koning Die ringe tjes zlln dus klein, maar fijn. Nu draag Je zeker aan elke hand één? En het lekkers zal nu wel od zijn! Tinle Stol Je bent een knapperd om zo'n heel raadsel zelf in elkaar te zetten. Bedankt! Heb Je al een tweede bezoek aan Je neefje mogen brengen? Oor r le Schaart - Bedankt voor je beide raadsels. Willy Blankensteln Bevalt het Je op de nieuwe school? Als Jii zo van raadsels houdt, hoor je toch ook echt ln onze raadselkring. Ik hoop dan nog veel oplossingen van Je te ontvangen. Wlm Heemskerk Bedankt voor de uitleg. Je ziet: een mens is nooit te oud om te leren! Ik zal het goed ont houden. - Corrie v. d. Anker Het ls een aardig vastgelopen. we met de devaluatie niet op eenmaal in het paradijs zijn aangeland. Het zal nog moeten blijken of wij de export in zodanige mate zullen kunnen ver groten dat het dollartekort als gevolg van onzp invoer uit Amerika wordt overbrugd. In eerste instantie wordt dat dollar- tekort zelfs groter. Want terwijl wij voor eenzelfde hoeveelheid import een zelfde bedrag dollars moeten betalen, (die ons in gulden ruim 40% meer kosten), brengt eenzelfde hoeveelheid export ons minder dollars op. Od basis van onze handel op Amerika in 1948. zullen we een dollartekort van ca. 300 millloen moeten overbruggen, waarvoor we nu een hoeveelheid goede ren moeten leveren met een guldens- waarde van ca f. 1140 millloen tegen een hoeveelheid goederen ter waarde van ca f 800 millioen vóórdien. Alleen voor zo ver de export-producten en goederen met een werejdmarkt-prii.s betreft, zul len de exporteurs een groter gulden be drag toucheren, geliik dit biiv. met de Indonesische producten rubber, tin. bauxiet, tabak het geval is. Op grond hiervan meent dan ook mr J. E. Hoog straten. secr van Staat van Economi sche Zaken dat de gevolgen van de de valuatie voor Indonesië geliik gemeld niet ongunstig zullen zijn. Een andere vraag is of Amerika be reid zal zijn de importen uit Europa aanzienlijk te vergroten en of hieiwan niet een prijsdaling voor verschillende producten het gevolg zal zijn. Hoe onzeker de resultaten der deva luatie zijn, blijkt ook wel uit het voor nemen dat thans aan de Nederlandse regering wordt toegeschreven om de export van agrarische producten naar landen, die hun munt niet of minder hebben gedevalueerd, aan een export heffing te onderwerpen (bloembollen naar de V.S.)landbouwproducten naar België), waardoor dus de prikkel tot. grotere export voor een deel weer wordt weggenomen. Dat de regering tot dergelijke maatre gelen genoopt is (wordt), bewijst wel dat men zich met de devaluatie op een glib berig pad heeft begeven, waarvan de uit komst nog zeer onzeker is. Ook zal moeten worden afgewacht of het de regering gelukken zal de alge mene prijsstijging welke naar veler oor deel en ook volgens minist-er Lieftinck, niet kan uitblijven, door belasting ver schuivingen zodanig te neutraliseren.dat sociale spanningen kunnen worden ver meden. Gelijk we eerder schreven, met deva luatie ziin we er niet. Integendeel, zij demonstreert dat we er niet zijn en dat we met het economisch dirigisme zijn zinnetje, dat Je stuurt, maar geen spreek woord. Maak nu nog een dergelilk raad sel van een eoht spreekwoord. Ja. het wa ren ..klets"-bulen verleden week. Annle Jongbloed Ik denk. dat je de raadsels nu wel weer makkelijker zult vinden. Breng je de brief nog al tijd zelf op de fiets? Nel Schouten Alweer mooi postpapier! Jij maakte een heerlijk ritje op het paard van Vader, Riet zal toch ook wel weer eens een keertje tijd hebben. Zeg maar. dat lk het niet leuk vind. haar te moeten missen. Weinig briefjes bil de oplossingen deze keer. Dat ls niets naar mijn zin! Volgen de keer meer. reken lk. Tot zover. Allen hartelijk gegroet door Jullie Raadseltante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD, Devaluatie zal ons dan ook alleen soulaas kunnen brengen als zij een springplank kan ziin naar een hoger ni veau van internationale handel door de bevrijding van overheidsmaatregelen, welke zijn natuurlijke ontwikkeling be lemmeren. Op de wereldmarkt zullen de goederenprijzen weer hun eigen niveau moeten vinder) en dit eeldt niet in min dere mate van het thans sterk aan ban den geleede kapitaal In de V.S overtreffen thans de bespa ringen de behoeften voor lopende bin nenlandse investeringen, evenals zulks vroeger in West-Europa het geval was. Toen stroomde het Europees kapitaal, ook het Nederlands kapitaal, naar de overkant, waar het zijn economische „Na ons verlies van China, hebben wij Moskou de gelegenheid gegeven, waar naar het zo lang heeft gestreefd, om Indonesië tot sleutelpositie te maken voor een Pacificoorlog. Direct en in direct via de Ver. Naties hebben wij de Nederlanders gedwongen Indonesië zo snel en plotseling vrijheid te schen ken. dat er gedurende de komende vijf jaren, waarin een derde wereldoorlog onvermijdelijk zal blijken of voorkomen moet worden, in dit land geen krachti ge regering gevormd kan worden". GEEN OBJECTIVITEIT. William H. Newton van het Scripps- Howard-Concern schreef: „Amerikaan se waarnemers van de Ver. Naties in Indonesië verklaren, dat zij niet in staat zijn objectieve rapporten naar de V.N. of de V.S. te zenden betreffende de situatie. Hun rapporten worden verminkt ten voordele van de Republi keinen. Dit geschiedt door hoge Ame rikaanse autoriteiten te Batavia". Daarvan geeft de schrijver enige treffende voorbeelden, o.a. inzake de beschieting van een V-N.-jeep ln Maart j.l. Een commissie van onderzoek werd samengesteld uit een Australiër, een Belg. een Fransman, een Engeleman en een Amerikaan. Deze commissie concludeerde na haar onderzoek in het rapport aan de militaire instanties van de V.N. in Batavia, dat de beschieting het werk was van Republikeinse troe pen Daarop verklaarde de Veiligheids raad dat „het niet mogelijk was ge weest, de identiteit van de aanvallers vast te stellen" COMMUNISTEN KUNNEN ZICH VERHEUGEN. H. R. Knickerbocker, radiocommen tator, verklaarde in een reeds schrifte- lijk voorbereid praatje: „De tussen komst van de V.N. in Indonesië heeft het gevaar van een opkomend commu nisme hier sterk vergroot, en heeft de belangen van de Sovjet-Unie bevorderd. Dit oordeel kon ik vestigen na twee weken intensieve studie en reizen door Indonesië, welke periode veel te kort moet worden geacht, maar welke toch nog altyd twee weken langer was dan waarop onze mr Jessup kon bogen, toen hij in Januari tegen de Hollanders van leer trok (in de Veiligheidsraad)", „Mijn oordeel is, dat als de Hollan ders een fout maakten toen zjj over gingen tot hun politionele actie, de Ver. Naties in ieder geval een nóg groter fout maakten toen zy een politionele actie tegen de Nederlanders ontketen den. De Hollanders traden op om moord en plundering door bandieten, die te sterk waren voor Sukarno's re gering te bestrijden, de V.N. traden op om recht en orde te onderdrukken". „Wat wij hebben gedaan is het zo snel verdrijven van de Hollanders, dat ter beschikking gekomen macht of door de Sovjetunie of door Amerika gegrepf.n moet worden. Waren wij min der haastig geweest, dan zouden de Hollanders er voor hebben gezorgd, dat de Indonesiërs zelf het gezag konden uitoefenen. Nu is Amerika wel ver plicht, de macht, van de Hollanders over te nemen om het communisme buiten de deur te houden Wanneer wij eens naar onze prestaties op het ge bied in China zien, dan kunnen slechts de communisten zich hierover verheu gen EEN SCHERPE AANKLACHT! Wij deden slechts enkele grepen uit de zeven artikelen, welkede uitgave biedt. Het Amerikaanse volk kan er profijt van trekken: laat het in de toekomst niet te lichtvaardig over der gelijke problemen oordelen! Dit onvoltooide getuigenis kan in dat opzicht van grote waarde zijn. Onvoltooid getuigenis, Het vormt een scherpe aanklacht tegen het beleid van de Ver. Staten. Een getuigenis dat echter aan waar de verliest door het voorwoord dat „The Knickerbocker" daaraan meende te moeten toevoegen. Daarin immers wordt geconstateerd, dat Amerikaanse journalisten de onafhankelijkste en meest op de voorgrond tredende groep schrijvers ter wereld vormen en dat daarom dit getuigenis van zo bijzon der gewicht is. Ons inziens komt de grote waarde van deze artikelen en eerste artikelen over de reis door In donesië juist voort uit het feit dat door deze journalisten EINDELIJK een begin werd gemaakt met redelijke voorlichting van Amerika over Indo nesië. Het onverantwoordelijke ge schrijf voordien heeft ons mede het oplossen van het Indonesische pro bleem zo bemoeilijkt. Hoezeer w(j het ook met de artikelen zelf eens kun nen zijn, het voorwoord zet, juist in dit verband, de Amerikaanse journa listiek wel in een tè kunstmatig zon netje! functie tegen een aantrekkelijke rente kon vervullen. Thans heerst aan deze zijde van de Oceaan kaDitaalnood en zal dus het omgekeerde moeten geschieden, waar door ook de betalinesbalans van Euro- na a'Ienes haar evenwicht zal kunnen terugvinden. Van een zodanig proces de voor waarden te scheppen is de moeilijke ongaaf, waarvoor de regeringen, ook die van Nederland.'zich gesteld zien. De devaluatie kan daarbij slechts een eerste stap ziin. En toen zei Berg tegen Prol van (jcomngerc ;.'t $pi/f me.maar ik kan U alleen maar een vecovderd I ïedMaaije aaxibiedm 1 W* N flOqqe Mevrouw^ Zz!(s de melk devalueerde in hoeueeLheul bedaatik.... U.V.S,keeper van Wel! bleek Tan dag j.l in Dordrecht in een tóte Stemming te zyrz .WoMand'oil Leiden deed by de Trekvogels, poging om Fled-record. 4x isoc .1 tc vetbetexen volgend jaar overdoen DenkL ll erom dal et op die dag in Viéel Leiden nergens een vers broodje te kryqen is.. Verschillende jubilea by diverse Firma's bevestigen clai er in loióen noq hóél uvai cpad&ïxoubJQ, Tuannan zijn (aanjiöhK? dames J) NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij C. Hafkamp Amsterdam: Sprong ln het Leven, een bundel ver tellingen over het lot der Joden, in en buiten Duitsland, voor en na de oorlogr door Ludwig Kunz .vertaald uit het Duits door Gerrlt Kouwenaar. J. Philip Kruseman, Den Haag: Geef het leven een kans, roman, door Lloyd C. Douglas, vertaald uit het Amerlkaana door C. Kroesco.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5