De Cofe d'Azur gedemocratiseerd Veel bezoekers en toch een ongunstig seizoen voor de hotels UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN Oogst van de „Biënnale"" te Venetië „Manon" is film nummer één van 1949 Bescherm! de reddingslijn en haak Gij sleunf daarmee een goede zaak ZATERDAG 21 SEPTEMBER O O Casino's voor een bankroet? (Van onze Parijse correspondent): De optimistische voorspellingen van de Franse toeristencentrale zijn al wel zo ongeveer vervuld gedurende dit prachtige zomerseizoen dat op het punt staat te worden afgesloten. Men had, zoals wü al berichtten, een kléine drie millioeri vreemdelingen verwacht en of schoon. de officiële gegevens nog niet bekend zijn gemaakt', zal men dit onge kend hoge cijfer zeker wel bereiken. Is dit du^ een goed seizoen geweest? Men kan dat zó nietr zeggen. Goed was het zeker voor de staatskas, welke een flink bedrag aan vreemdé deviezen mocht verzamelen die de Franse regering overigens hard nodig heeft voor de aankoop rail groenten en zuivelproduc ten. Vooral in Denemarken en Neder land. Want het weer,-dat het vreemde lingenverkeer zo genadig is geweest, is voor de landbouw moordend gebleken. Reeds nu heerst er, vooral op het land, een nijpend gebrek aan verse groenten. De aardappelen zijn verdubbeld in prijs een kwartje het kilo.en de boter is op vele plaatsen weer in' de clandesti niteit gedoken. Alleen vlees is er in overvloed en niet al te duur ten gevol ge van het feit dat vele boeren door de droogte en het tekort aan gras genood zaakt zijn geweest hun veestapel uit te dunnen. Wanneer men nu, aan het eind van het seizoen, met een barman in Can nes of een hoteldirecteur in Palm-Rcach spreekt, dan verneemt men echter maar weinig woorden, die van grote voldoe ning getuigen. Aan het aantal bezoe kers heeft het niet gelègen, zo vertel den ze mij, maar het'peilEu wan neer zo iemand in -dit verband over „peil" spreekt dan' is het duidelijk, dat zijn geestesoog gericht is op de omvang van 's bezoekers portefeuille. Inderdaad werd het publiek, dat dit jaar de Cote bezocht, gerecruteerd uit andere en bredere volkslagen dan tevoren. De Franse Zuidkust, vanouds het geprevili- geerde domein van Amerikaanse film sterren, potverteerders en multimilllon- nairs, heeft zich dit seizoen 'gedemocra tiseerd. Men behoeft, om daarvan over tuigd te raken, zich overigens niet eens tot een expert van het plaatselijke ho telwezen te richten, want. een enkele wandeling langs de boulevards is al voldoende vérklaring. Men ziet daarin overgrote meerderheid studenten de hele existentialistenkelder van de Pa rijse Saint Germain werd bijvoorbeeld dit keer mèt het Be-Bop-orkest, de bar keepers en de in Schotse ruitenhemden gestoken cliëntele compleet naar Nice overgeplant alsmede winkeliers en ook zelfs arbeiders, die daar .hup va- cantie doorbrengen. Een enkele „aristo.- craat" van recente of oudere datum, schuift daar wat onwennig tussendoor. Maar hij voelt zich hier, na deze inva sie der „kleine luyden" kennelijk' niet meer thuis en hij begrijpt dat zijn vrij willige verbanning uit zijn vroeger do rado nog maar een kwestie van weken of van dagen is. Misschien beraamt hij in de wintermaanden' revanche te ne men als zijn kust van kapers ,is verlost. Deze geweldige toeloop van nieuwe gas- tenlegloen is zeker niet uitsluitend uit. snobbisme te "verklaren,.Aan de-Rjivièra- heeft men gedurende hét hele jaap 98%' zekerheid op zón eh na de verdronken zomervacanties van het vorige seizoen heeft de overweging voor velen blijk baar de doorslag gegeven. Dan maar liever wat korter naar buiten, vindt men en desnoods overnachten onder een tentzeil Het aantal kampeerders aan de Cote, vroeger een volstrekt on bekend fenomeen in deze regionen, liep dit jaar in de tienduizenden. Als de zon maar geen verstek laat gaan. Dat is de hoofdzaak. De grote meerderheid der bezoekers laat zrich daarbij heel wei nig aan de» directieven der Parijse mo dekoningen gelegen liggen en de „mon daine standing" van Cannes is tharis heus niet zo veel meer boven Zandvoort of Wijk aan Zee verheven. Een enkele Parijse midinette, die nu eens heel erg a la page wilde wezen, had de twee minimale lapjes, die hier als badpak fungeren men ïfóëmt' ze algemeen „bikini's thuis een zwart sopje ge geven omdat. Jacques Fath had verorde- neerd dat die kleur dit jaar aan de stranden zou domineren. Maar ik zou nauwelijks durven beweren dat op het stuk van vrouwelijke elegantie de Ri- vièra daar haar gezicht mee wist te. redden Dit democratiseringsproces van de Cote zou in alle opzichten een gelukkig tijdsverschijnsel mogen heten, wanneer de accomodatie van dit hyper luxueuse toeristenoord sedert jaren niet zo vol ledig op de exploitatie van millionnairs was georiënteerd. Een wat bescheiden pension, waar men voor 'n 6 k 7 gulden per dag terecht kan, vindt men hier nergens en evnemin van die prettige eetgelegenheldjes, die het in Parijs bij voorbeeld ook lieden met een' wat plat tere beurs mogelijk maken van honger en zelfs dorst nog net niet om te ko men. Langs de boulevards schijnt het ene palace het andere casino in prot serigheid de loef af te willen steken en in de binnenstad vind je voornamelijk filialen van de aanzienlijkste parfu merieën, bontzaken en dameshoedenma gazijnen uit de Parijse Rue Royale of de Faubourg Saint Honoré. Het is ge makkelijk gezegd: de zakenlieden moe ten zich maar aanpassen bij de draag kracht hunner nieuwe cliëntele, nu de oude goeddeels is gevlucht. Maar een bankbediende uit Lyon ambieert, ge steld dat hij het al betalen kon, hele maal geen hotelkamer in een pseudo-? stijl Louis XVI en een Parijs' naai stertje zal in Nice heus geen bizon ko- t>en, zelfs wanneer de prijs van zo'n kledingstuk met vijftig pet werd ver laagd. Vraag en aanbod bewegen zich dus op principieel-verschillende niveaux en een ontmoeting is in de meeste ge vallen uitgesloten Vandaar dus: crisis, ondanks de ongekende toeloop van be zoekers. De grote hotels hebben hun prijzen soms niet onaanzienlijk verlaagd' ofschoon men gemiddeld dertig gul den per dag hier toch wel moet uittrek ken zonder daarmee hun omzet te redden en de casino's staan, werd mU verteld, alle voor een bankroet. Het was een „chef de réception" in een rok- costuum, dat Anthony Eden jaloers had kunnen maken, die me dit zwarte beeld aan het ophangen was en die zijn ver haal besloot met de verzuchting: „Het vorig jaar was het anders, toen hadden we Dodero ten minste...." Die naam Dodero had ik in gesprek ken al meer gehoord. Dodero is name lijk de afgod van allen die aan de Ri- vièra geld slaan uit het plezier van an deren. Dodero is de Argentijnse milliar- dair, die vaak op één avond zoveel bank biljetten uitgeeft dat een op een mis lukking staande seizoensexploitatie er door gered kan worden. Dodero is de man, die een portier, die de vriendelijk heid had de deur van zijn chrysler te openen, twee of drie biljetjes van dui zend franc in de hand frommelde. En wanneer signor Dodero 's morgens na zijn kleintje zwarte koffie op een ho telterras gedronken te hebben, minder dan tienduizend franc naast zijn scho teltje liet liggen een honderd gulden dus dan keek die hele dag exploite rend en serverend Zuid-Frankrijk sip, want meneer moest dan toch wel heel erg slecht geslapen hebben. En' een slecht humeur werkt meestal fnuikend op de consumptie. De statistici moeten hebben uitgerekend dat één Do dero evenveel geeft als dertigduizend kampeerders te zamen. Dodero is voor de hotelexploitanten van de Rivièra daarom ook nog een soort welstands- thermometer en het feit dat hij dit jaar, na een verblijf van een paar dagen, zijn jacht alweer zeewaarts liet koersen, acht men hier een heel kwaad symp toom. De Dodero's hebben, letterlijk- en fi guurlijk, voor de kampeerders het. veld geruimd en dat voorspelt de meridionale- „hotellerle" weinig goeds COMMISSIE VOOR KRUIS VERENIGINGSWERK GEÏNSTALLEERD. Op initiatief van de Leidse Sociale Raad ls een commissie gevormd van deskundigen, van vertegenwoordigers van instellingen, die zich met kruisver- j enigingswerk bezig houden en van af gevaardigden van de gemeente'. Deze commissie heeft tot taak een plan te ontwerpen voor een uitbreiding van het j kruisverenigingswerk en een betere taak verdeling en samenwerking tussen de daarbij bet-rokken instellingen. Deze commissie is ten Stadhuize ge ïnstalleerd door de secretaris van de So ciale Raad mr P. A van Toorenburg. Voorzitter der commissie Is prof. R. Remmelts. directeur van het Instituut voor Praevent.ieve Geneeskunde, secre taris is dr L. W. von LIebenstein, arts van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. DS J. SWIJNENBURG ONTVANGT TOEZEGGING VAN BEROEP. Ds J. Swijnenburg, Ned. Herv. pre dikant te dezer stede, heeft een toezeg- I ging van beroep ontvangen van de I Ned Herv. Gemeente te Nijverdal. B. en. W. stellen voor mej. A. J. Kok te benoemen tot onderwijzeres aan I c'e opleidingssohool voor UL.O. aan het I Schuttersveld. ALPHEN werkzaamheden geref. kerk hervat. De verbouwingswerkzaamheden aan. de Geref. Kerk, Hooftsraat, welke on langs, op Jast van de directeur van Ge- •meentewërken, ir J. Snijder, werden stopgezet, zijn hedenmorgen weer her vat. De reden van deze stopzetting moet in tegenstelling met vroeger luidende berichten worden gevonden in het niet ingediend zijn van een deugdelijke tekening der plannen en bijgevolg ook in het niet bezitten van een vergun-* ning. Thans is, naar wij van de direc teur der gemeentewei'ken vernamen, hieraan voldaan, er zijn enkele belang rijke wijzigingen aangebracht in het oorspronkelijk plan. Het bedrag voor de Rijksgoedkeuring is aanzienlijk ver hoogd. Burgerlijke Staml Geboren- Candida, d van P. Duinker en J. C. Botermans; Maria Adrlana. d. van E. Idelenburg en L. Bakker; Marlnus Wlllebrordus. z. van C. A. de Rijk en H. J Hoogland; Marja Christine, d. van J. F. Samsom en M. M. Hofer; Arle. z van A. Ram en E. J. Fijn: Henrlcus Matthias en Helena Hen- drlka Elizabeth, z. cn d. van H. C. Woerde en H. E. Martens. Ondertrouwd: J. van den Brink. 25 Jaar en I E J van der Kleij. 27 Jaar; H M de Graaf. 33 jaar en F. E. de Graaf. 24 J. BOSKOOP excursie. Donderdagmiddag maakten de leden vari de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde een excursie naar de Westlandse tentoonstelling te Honse- lersdijk. Een beschrijving te geven omtrent het vele. dat te zien was. is met 't oog op de Dlaatsruimte niet wel mogelijk. Hgj: geheel is overweldigend te noemen, zo wel wat de opstelling betreft, als de kwa liteit der bloemen, fruit en de groenten. Het leeuwendeel der bloemen bestond wel uit Chysanthen, zowel groot- als kleinbloemig Ook de Anjers en cactus sen namen een voorname plaats in. Aan de opstelling van fruit, druiven en groenten was mede zeer veel zorg be steed. Voor de bezoekers was er zeer veel. dat bijzondere aandacht in beslag nam. Tot tijdelijk hoofd van de tuin- bouwcursus is benoemd de heer A. J. van der Graaf, alhier. Zondag zal de medische dienst verzorgd worden door dr C. H. Flim. Burgerlijke Stand Geboren: Nlco- lette Margaretha Maria, dr van P. M. de RoolJ en N. A. Falke Ondertrouwd: M. van der Quast 27 jr en C. M. Lu(jbregts 23 Jr. Getrouwd: G. W. van Egmond 21 Jr en C. van Leeuwen 20 J. BODEGRAVEN de rode kruis-vlag in top. Gistermorgen vroeg waren de eerste tekenen van de komende Rode Kruis- wedstrijden al zichtbaar. Bij de brug wapperde de Rode Kruis-vlag en later ook van de torens en hoofdgebouwen. De nationale vlag zal vandaag wappe ren. Op de markt was men al druk bezig met het oprichten van de grote tent, waarin de wedstrijden gehouden zullen worden. Om even 12 uur kwamen de eerste deelnemers zich melden bij Hotel van Haaften, waarna om halfdrie gestart werd met zes volle bussen en enkele personenauto's onder commando van ae gemotoriseerde politie voor een be zoek aan Schiphol. Hier werd het ge zelschap rondgeleid. Na aldaar de thee gebruikt te hebben keerde men voldaan &m halfzeven in Bodegraven terug voor een gemeenschappelijke maaltijd. Hier voerden het woord de voorzitter van de afd. Bodegraven-Zwammerdam van het Ned. Rode Kruis, mr H. E. la Gis, de directeur, jhr G. M. Verspyck en de commandant van de Rode Kruis HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand Geboren: Johamjes Maria. z. van P. Hulsbosch en A. Verde- gaal; Elisabeth Maria. d. van H. de Wit en M. Schniedewlnd; Marlnus Cornells, z. van J. Onos en J van der Wolf; Gustaaf Jan Willem, z. van S. i. Wisellus en C. J. van de Velde; Izak. Z. van L. Duitser en E. Fecleus; Maria Jacoba, d van D. F. Bent- schap Knoop en F. G. Heljkamp; Wilhel mus Maria, z van A. Lamboo en C. C. van Ruiten; Paulina, d. van H. Kreeft en P. Kulk; Johanna Cornelia Maria, d. van N. Th. Bosman en A. C. de Koning. Ondertrouwd: J. Weljers. 27 Jaar en A. J. van Tol, 24 Jaar; C. West-steljn. 23 Jaar en M. J. van de Pol, 21. Jaar: K. de Wit, 36 Jaar en I. M. Grootaert, 30 Jaar: A. Uijthoven, 27 Jaar en G. Eveleens, 23 Jaar; F. W. J,. Boogaards. 28 Jaar en F. L. A. A; Clemens, 24 jaar; W. van Klaveren, 23 Jaar en C. A. Groenewoud, 24 Jaar. Getrouwd: J Gladpootjes, 24 Jaar en J. S. van Oene, 19 Jaar. H. L. van Dam. 20 Jaar 'en S. A. Kolthek. 19 Jaar; P. G van Alphen, 20 Jaar en H. E. Roelvink, 19 Jaar. Overleden Christiaan Kemp, 1 jaar: -Helena'Maria, van Grieken. 76 jaar. weck van P. Sehrama; Remmelt Bos. 49 Jaar, echtg. van W. S. Schmidt; Cornells Over- beek. 79 jaar. wed. van H. Nieuwenhuljzen. H1LLEGOM Centrum voor Herv. Jeugd „WELTEVREDEN" EINDELIJK VRIJ. Indertijd kocht de Hervormd Chr. Jeugdcentrale alhier het kapitale pand „Weltevreden" aan de Van den Ende laan met de bedoeling daar een cen trum in' te richten voor al het Her vormd verenigingsleven en speciaal voor de jeugd. Dit str-even werd echtergehandicapt door het feit, dat het gemeentebestuur de school vorderde voor het O.L. onder wijs. Nu de nieuwe O.L. Prinses Marijke- school gereed gekomen is, heeft men de beschikking over „Weltevreden" ge kregen. Maar het pand is totaal uitge woond en omvangrijke herstellingen zijn nodig. Daarbij moet het volledig worden ingericht'. Een en ander brengt grote kosten met zich mee. De inrichting vóór de bestuurskamer heeft het bestuur zelve voor zijn reke- ning genomen. Vrijwilligers hebben zich aangeboden om verschillende werk zaamheden te verrichten. De dames werken ook mee, want die organiseren op 4 October a.s. een oliebollendag, waarvan de baten ten goede komen voor de restauratie van „Weltevreden". DE ZOUAVEN-PASTOOR WORDT 70 JAAR. Mgr B, van Leeuwen, pastoor van St. Joseph alhier, geniet niet slechts be- .kendheid. in Öe beperkte kring van zijn parochie. Zijn taak als aalmoeze nier der .Zoüaven, de oud-strijders die deel hebben uitgemaakt van het Pause lijk leger, bracht hem door heel het land. Die taak heeft hij vervuld tot de laatste Zouaaf uit Nederland was over leden. Voor zijn verdiensten als zoda nig, werd -hij benoemd tot Geheim Ka merheer van de Paus én van toen af voerde hji de titel: Monseigneur Pastoor Van Leeuwen, dié Zondag zijn 70e verjaardag viert, ls zijn werk nog niet moe. Integendeel, hij verricht zijn ambtsplichten iedere dae en verdiept z chm plannen voor de uitbreiding van zijn kerkj Die kerk ls door zijn toedoen gebouwd.. Om het geld er voor bijeen te kriieen, schree'f hij zelf een revue. Thans wordt het Godenhuls weer teu klein. De manj. die thans leeftijd der Sterken bereikt, is een karakteristieke figuur. Hij ls plooibaar, een' soldaten- priester in hart en nieren Zijn hart zit op de goede plaats en hij vecht voor recht en waarheid. Die kwaliteiten heb ben degenen, die hem kennen en zich door zijn schijnbare barsheid niet van de wijs laten brengen, tot vrienden en bewonderaars van deze markante fi guur gemaakt. Daarvan zal Mgr Van Leeuwen Zondag ongetwijfeld de blijken ontvangen. OEGSTOEEST HEROPENING GEBOUW WIJKVERPLEGING. Het wijlcgebouw van de Wijkverple ging voor alle gezindten aan de De Kempenaerstraat is grondig verbouwd Hiermede is een belangrijke verbete ring verkregen, daar nu alles, wat de wijkverpleging aangaat, in dit gebouw kan worden ondergebracht, waarvoor m^n voorheen eldèrs onderkomen moest Een filmster die bloosde Dagloners acteurs in Italiaanse film (Van onze Romeinse correspondent) De laatste dagen van het filmfestival tP Venetië waren ongetwijfeld de hoog tepunten van deze tiende Biennale Uit een lange reeks van goede films willen wii er slechts een paar vermelden, die ons het belangrijkste toeschenen. Doch in de eerste plaats: het doet ons genoe gen, dat de enige Nederlandse film. een documentaire .Gas", handelend over de staatskolenmijnen in Limburg en Bra bant. de eerste prijs verwierf in de af deling 3 (Techniek) der sectie documen taire films en daarna ook werd ver toond voor het Éfrote publiek, dat iedere middag en avond het „Paleis van de Cinematografie" vulde: Deze eer is slechts aan één andere documentaire film „Chante Jeünesse" uit Canada te beurt gevallen. En nu de speelfilms. Amerika heeft ons nogmaals willen tonen, dat er naast het gangbare „Hollywood-pro duct" nog wel iets anders bestaat. De producer Selznick toonde de film „Het Portret van Jenny" van de regisseur Dieterlc. Het is een werk dat de gren zen der cinematografische kunst eigenlijk overschrijdt, doordat het din gen poogt vast te lereen. die te vaag zijn en te veel tot de geestelijke sfeer behoren om met het zeer reeele oog der camera te worden waargenomen. De jonge schilder Eben Adam. uitge beeld door Joseph Cotten. die voor die rol bekroond werd met de eerste prijs als acteur van dit festival, ontmoet in 1934 in Central Park te New York een tienjarig meisje Jenny (de actrice Jen nifer Jones), dat zich tot. de schilder voelt aangetrokken en de wens uit, spoe dig te mogen groeien om met hem te kunnen spelen' Een dag later ziet -hij haar terug, maar als zestien-jarige. Zij vertelt hem. dat haar moeder gestorven is en dat zii een kloosterschool bezoekt In New England Na nog enkele ver rassende ontmoetingen gaat de schilder naar het klooster om te horen waar zij, nu haar studietijd voorbij is. woont. Een zuster vertelt hem, dat Jenny tien jaar geleden in 1924 bii een heftige stornr met een roeibootje is verongelukt. Adam gaat. naar de plaats van het ongeluk en doet- wanhopige pogingen om Jenny, die voor zijn ogen verdrinkt, te redden. Niets blijft hem van haar dan haar shawl en het portret, dat hij schilderde. Voor wie de betrekkelijkheid van tijd en plaats beseft, is dit gebeuren theo retisch mogelijk. Het kan tot poëzie worden en de grote verdienste van Die- tcrle is. dat ziin film on sommige pun ten poëzie werd! De fotografie, die en kele malen gebruik maakt van een ras ter. zodat wij landschanpen zien als op doek geschilderd. Is bijzonder mooi en nieuw. En dan was er de met spanning ver wachte Franse film „Manon" van de regisseur' Clouzot. dezelfde die ons ,.Le Corbeau" gaf en „Quai des Orfèvrcs ii De oude roman van Abbe Rrevost «.Manon Lcscaut" wordt in onzê tijd verplaatst en niets blijft over dan de namen der personen, die tc sonoor, te moor klinken voor "de verwording van het na-oorlogse Frankrijk, die Clou- zot onmeedogenloos bloot legt. Zijn Manon is zo. goed als die van Prévost boven en beneden alle begrip van mo raal. maar de wereld, waarin zii leeft, is niet de Edonistische wereld van de I8e eeuw, maar een Parijs van zwart handelaren, collaborateurs handelaars in cocaïrte en blanke slavinnen, waar tegen, naar wij vrezen, in menig land de censuur bezwaren zal maken. Maar filmisch is het een meesterwerk. Naar onze mening is het dit echter alleen, zolang het verhaal in Frankrijk speelt en op het schip dat clandestien Joodse vluchtelingen naar Palestina brengt De tocht der Joden, waarbij Manon en Robert zich aansloten, door Palestina, is reeds veel zwakker en het gehele einde, waar Robert met het lijk van de door Arabieren gedode- Manon od de schouders voortzeult en ten slotte dat lilk met zand bedekt is een specula tie od sadistische, half wellustige, half necrophile instincten. Deze overdrijvin gen schaden de film. die echter terecht de hoogste onderscheiding kreeg als de beste film van dit festival. Italië stelde teleur met al haar films, behalve de laatste op de sluitingsdag. Dit werk „Boven het moeras de hemel" van Augusto Genina, bekroond als de beste Italiaanse film van het jaar. ter wijl Genina de internationale premie verwierf van beste regisseur, is geheel in de lijn der grote neo-realistische filmkunst van Italië. Het 'is. hèt' verhaal van de afschuwe lijke lustmoord, die in Juni 1902 werd gepleegd od de 13-iarige Maria Goretti het boerenmeisje uit de Romeinse cam- Dagna, dat twee jaar geleden werd' zalig verklaard en vrijwel zeker in 1950 heilig zal worden verklaard. Maria Goretti, oudste van de zes kinderen der weduwe van een straatarme dagloner in de Pon- tijnse moerassen, was analohabeet zoals haar gehele omgeving, maar zii wist zo goed dat God niet wilde dat zij zou toe geven aan de pressie, die een veel oude re buurjongen op haar uitoefende, dat zii zich liever liet vermoorden dan. zo als zij zeide. „God te bedroeven". Op haar sterfbed bad zii voor haar moorde naar. Genina heeft dit gegeven op de meest realistische wijze uitgebeeld Zijn acteurs zijn precies zulke eenvoudige dagloners uit de moerassen tussen Rome en Napels als de personen, die werkelijk bii dit drama betrokken waren. En hun uitbeelding ls meesterlijk. De twee ech te" acteurs, die even in een bijrolletje optreden, doen onmiddehiik vals en ge kunsteld aan. Het tragische landschap der moerassen, de broeiende hitte, de eenzaamheid, de malaria, de berusten de armoede, de onwetendheid, ziin de ware figuren in dit grootse filmwerk. De fotografie herinnert aan de beste O' Flakerty. die van de ..Louisiana Story", en doét daar niet voor onder. Rosseilinl, De Sica en Visconti hadden geen films ingezonden. Maar dit werk van Genina hield Italië's viae hoog! Bij de vertoning waren de eenvoudiee mens- ics. die als acteurs hadden opgetreden, aanwezig. Zij zaten, op de ere-tribune. tussen de filmsterren en regisseurs van geheel Europa en Amerika, Toen de lich ten oogingen en het publiek in kostbare avondtoileten zich omwendde om te aDDlaudiseren voor het meisje Ines Orslni (analphabeet) die de rol van Maria Goretti had gespeeld, was de .ster" zó onder de Indruk, van de fiïm. dat de tranen haar langs de wangen.stroomden. Toen wii later even met haar praatten en de non bewonderden die de gemeente Venetië haar had gegeven, bloosde zij tot achter de oren. Een „film-ster" die blozen kan is stellig iets nieuws. En dit war. een goed en mooi einde van een filmfeest met veel ups en doyns Rajk ter dood veroordeeld. Laszlo Rajk, voormalig Hongaars minister van buitenlandse zaken, is heden wegens verraad ter dood ver oordeeld. Luitenant-generaal George Palffy, voormalig stafchef en minis ter van defensie, zal voor een mili tair gerechtshof opnieuw worden be recht. Nog twee andere beklaagden werden terdood veroordeeld, twee tot levens lange gevangenisstraf, één tot 9 jaar ge vangenisstraf eh nog een zal opnieuw door een militaire rechtbank worden be recht, evenals- Palffy. Men verwacht, dat ook deze twee tot de dood zullen worden veroordeeld. De beklaagden, dié zich.'allen schuldig hadden verklaard, hoorden de vonnissen kalm aan. Zij hebben recht ii> beroep te gaan en als zij het zelf niet willen, kunneil hun verdedigers het "nog doen. Belangiijke resultaten der R.T.C. karakter unie-statuut zorgvuldig omschreven. Voor dc bespoediging van dé arbeid der R.T.C. ziin naar aller opvatüng de •in het communiqué van gisteren aan gekondigd? resultaten over de Neder lands-Indonesische Unie uitermatehe- langriilt, aldus verneemt de speciale correspondent van het ANP. Een der moeilijkste problemen, waarvoor de de legaties stonden, is hiermede in be ginsel opgelost, juist op dc dag. dat de conferentie een maand geleden werd geopend. Colonnes. It.-generaal L. H. van Dyen. De maaltijd werd gevolgd door een cabaretvoorstelling. In 1948 werd de kampioenstitel be haald door de helpersploeg Bodegraven en de helpersploeg Overschie. TRAGISCH OVERLIJDEN. De héér Joh. de Jong uit de Nassau- straat had zich onlangs in gezelschap van zjjn vrouw naar Rotterdam begeven Bij de terugreis werd hij op het sta tion aldaar plotseling onwel en overleed kort daarop. De Zondagsdienst voor doktoren wordt waargenomen door dr C. G A. van Beek. Wijkverpleegster: zuster Kool Stationsweg 11. BENTHUIZEN MUTATIE P.O.C. Onze plaatsgenoot, de heer P. Sprui- tenburg, is benoemd -tot lid van de Plaatselijke Ongevallen-Commissie Ha- zerswoude-Koudekerk. uitgaande van de „Centrale Landbouw-Onderllnge" (Cen traal Beheer G A.). Tot secretaris werd benoemd de heer A Heesterman te Ha- zerswoude-Dorp. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: G. van Muiswinkel te Alphen a. d Rijn en J. Graper, alhier. OUnE WETERING OPENSTELLING BRUG RINGVAART. De oude spoorbrug -over de Ringvaart, welke voor de oorlog voor wegverkeer was omgebouwd en tijdens de bezetting door de Duitsers grondig werd vernield, is thans vervangen door een moderne verkeersbrug, welke reeds enige tijd geleden gereed is gekomen, evenals de toegangswegen. Naar wij thans verne- j men, is de openstelling van de brug of- i ficieel vastgesteld op Donderdag 29 Sep-1 tember a.s. De autobusdiensten van de I Fa. Maarse- en Kroon zullen per 1 Oct. de diensten leiden over deze brug en niet meer over Nieuwe Wetering. WADOINXVEEN Burgerlijke Stand Geboren: Herman Theodorus Maria. z. van H, Gerts en A. A. Pannebakker; Willem Gerrit. z. van G. Los en K. Verschoor; Aart. z. van A. Riet veld en G. Heeren: Willem, z. van C. Jongeneel en A. van der Hengst. WOUBRUGGE Door de Ger. Kerk alhier is be roepen J M. W. Schalkwijk, candidaat te Heemstede. zoeken. De heropening droeg een enigs zins officieel karakter, waarbij o.m. aanwezig waren de heer L. de Neef, wethouder, dr In 't Veld, geneeskundig- Inspecteur v. Volksgezondheid, mr C. J. Goudsmit namens het departement van Sociale Zaken afd. Volksgezond heid, dr Boefeholt, provinciaal kinder arts, alsmede de plaatselijke doctoren. De presidente, mevr v. d. BosBuur man, riep allen een hartelijk welkom toe en gaf in haar openingsrede een overzicht over de vereniging in 1916 gesticht en besloot met de financiële zijde van de verbouwing In het licht te stellen, waarvan wij vermelden dat deze bedroeg f. 16.500.f. 6000. moest door een lening worden gedekt. Hierna voerden verschillende sprekers het woord, w.o. wethouder De Neef, die in zijn rede hulde bracht aan het Groene Kruis werk in het algemeen en de grote activiteit van het plaatselijk bestuur in het bijzonder. Het gebouw werd vervolgens bezichtigd, waarvoor des avonds het publiek gelegenheid werd gegeven. Dat men met dit ge bouw wel zeer ingenomen was, bleek des avonds, daar verschillende bezoe kers welkome giften afdroegen. Vermelden wij nog dat het ledental thans 1200 bedraagt. MIDDENSTANDSACTIE. Naar wij vernemen, heeft de plaat selijke middenstand besloten om een actie te gaan ontwikkelen om de greep op de burgerij te versterken. Hiertoe ls eep voorlopig comité benoemd o.l.v. de heer A. Veenstra. Men beoogt een blijvende actie en heeft zelfs plannen voor ogen om een tentoonstelling te or- ganisreen. VOORSCHOTEN BLOEMENTENTOONSTELLING FLORALIA. Aan de schoolkinderen werden vroeg in het jaar plantjes uitgereikt door Floralia om liefde tot de planten en bloemen aan te kweken. Vrijdag waren de ingeleverde plan ten ter beschikking gesteld van de wed strijdcommissie en 's avonds kon men de resultaten bewonderen. Inderdaad bewonderen, want wat zou er mooier zijn dan het Gebouw voor Chr. Belan gen aan de Wijngaardenlaan herscha pen in een tuin? Zodra men het ge bouw binnenkomt, ziet men een strak aangelegd bloemenperk met een omzo ming van graszoden, de zijkanten zijn herschapen in fraaie borders, in hoofd zaak beplant met materiaal, ingezon denden door de schooljeugd en aan gevuld met bloemen en planten van verschilende kwekers uit deze gemeen te. De officiële opening werd verricht door burgemeester C. J. v. d. Hoeven in tegenwoordigheid van de wethouders, gemeentesecretaris, vele raadsleden en belangstellenden. Nadat de heer W. van Spronsen. de burgemeester had dank gezsgd dat hU de vergadering van B. en W. had wil len onderbreken om deze tentoonstel ling te openen, zeide de burgemeester, dat hii met gemengde gevoelens tegen over de inzendingen stond. Het re sultaat noemde hij enigzins teleur stellend. Niet hetgeen ingezonden was en ook niet het geheel, maar het doel. om liefde aan de kinderen bii te bren gen voor bloemen en planten. 1800 plantjes waren uitgereikt en slechts 430 ingezonden. Voor de commissie was dit een teleurstelling. Zü zal echter doorzetten. Spr. bracht dank aan allen, die mee gewerkt hadden dit resultaat te berei ken en wenste de prijswinnaars geluk met hun succes. Namen werden niet genoemd maar een uitzondering maak te spr. vor de leden van de beplan- tingsdienst en de jury. die door spr. werden bedankt voor het vele werk. dat zij hadden verzet. Met de wens. dat deze tentoonstelling zich in een grote belangstelling mocht verheugen, ver klaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Namens de jury, bestaande uit mevr. S. G. v. d. HoevenDe Jongh de Leeuw, B. Hoogwerff Kroon en W. T. Ch. van Zeggelen, gaf de heer Hoogwerff Kroon een uiteenzetting waarbij hij opmerkte, dat er niet voldoende, zorg en liefde was besteed aan het opkweken der plantjes. Spr. deed de toezegging, dat er nog meer voorlichting aan de school jeugd zal worden gegeven en wekte ouders en schoolhoofden op de kin deren te helpen en stimulerend te wer ken. De behaalde prijzen zullen op de scholen worden uitgereikt. Prijswinnaars waren: Begonia's: 1 Jaapje Huisman. 2. G. Oskam. 3. Celly v. Gent. Colleüs: 1. Aafje Toren, 2. Theo Spiegeler. 3. Mia Steinebach. Ge raniums: 1. Annie Driehuys, 2. J. Ver- rips, 3. E. Korswagen. Afrikanen: 2. A. Leeuwis. 3. Jaapje Huisman. Savia's: 1. Jaapje Huisman. 2. Ineke Rodenburg, 3. Joopje Hulsman. Fuchsia's: 1. H. Kortekaas, 2. H. Parlevliet, 3. Nico Noort. 4. G. A, v. d. Peet. Margrieten: 1 Riek Schipper. 2. A. Parlevliet, 3. Hans Everstijn Vlijtig Llesje: 1. N. v. d. Valk. 2. L. Hartveldt, 3. E. Korswa gen. Vandaag is de tentoonstelling nog geopend. WASSENAAR landbouwonderwijs In „Huize Den Deyl" werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Ver. van Oud-leerlingen van Landbouw- onderwüsinrichtingen Wassenaar en Voorschoten. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het verenigingsjaar 1948t'49 uitstekend is verlopen. De kas sluit met een voordelig saldo van f. 148.85. De contributie werd vastgesteld op het oude bedrae. Besloten werd tot het in stellen van een cursus in werktuigen en motoren, waarvoor velen zich opgaven. Een algemene landbouwcursus voor de jongeren zal worden bevorderd. Voor het winterprogramma werden o.a vastge steld een lezing van de heer Jacobs uit Voorhout over zijn ervaringen in Cana da: een filmavond op landbouwgebied: een lezing vanwege het landbouwinsti- tuut en een avond met twee sprekers over coöperatie en vrije handel. Als be- suturslid werd hei-kozen de heer J. van Wissen. In de Dlaats van de heer J. D. Binnendijk, niet herkiesbaar, werd de heer J. v d. Ende verkozen. Als lid van het bestuur van de Provinciale Bond werd aangewezen de heer G Hooilmans, De medailles iongveekeurlng werden uitgereikt. Men besloot ten slotte een opfokwedstrljd te houden. Het karakter van het Unie-statuut is in een zorgvuldig gekozen formulering omschreven, waarmede de drie delega ties zich accoord hebben verklaard, zo dat men mag aannemen dat de opvat tingen van beide zijden hierin ziin weer- spieeeld. Positie en functie van het hoofd der Unie wordt niet nader aangeduid, maar in dit verband wijzen waarnemers op de aan beide zijden bestaande opvattin gen en op de punten drie en vier van het communiqué. Men zou daarom de functie van het hoofd der Unie kunnen zoeken, in een bepaalde rol bij de tot standkoming van de besluiten der con ferenties van ministers en bij de benoe ming van de leden van het Unie-hof van arbitrage. "Hoewel niet genoemd in het commu niqué is voorts overeenstemming bereikt betreffende de vestiging van een secre tariaat-generaal met zuiver administra tief karakter en onder leiding van twee secretarissen resp. aan te wijzen door Nederland en door Indonesië. Ten aanzien van het Uniehof verne men wij nog, dat dit paritair zal zijn samengesteld en optreden in geval van rechtsgeschillen nopens het Unie-sta tuut en de daarbij gevoegde afzonder- hjke> overeenkomstén. - Naar verluidt zou het parlementaire contact, waarover het communiqué spreekt, voor de eerste maal plaats vin den binnen 8 maanden na de over dracht van de souvereinitelt. Besprekingen over de Nederlandse voorstellen. DINSDAG REPUBLIKEINSE KABINETSZITTING? Gistermiddag is mr Wongsonegoro, voorzitter van de Republikeinse verte genwoordiging in de Centrale Gemeng de Commissie in Indonesië uit Batavia naar Bandung vertrokken en morgen zal mr Susanto Tirtoprodjo, voorzitter van de Republikeinse delegatie in In donesië, naar Surabaja gaan „ten einde in deze plaatsen met de Negara-autori teiten van resp. Pasundan en Oost-Java besprekingen te voeren in verband met de voorstellen van Nederlandse zijde, zoals deze zijn aangeboden door mr s'Jacob". Mr Wongsonegoro wordt vandaag en mr Susanto Tirtoprodjo Maandag terug verwacht. Beiden zullen vervolgens naar Djokja, gaan. om in de Republikeinse kabinetszitting van Woensdag rapport uit te brengen. Indien de sultan van Djokja, die thans in Sumatra vertoeft, reeds Dinsdagmiddag in Djokja arri veert, is het mogelijk, dat de kabinot.s- zitting, waarin waarschijnlijk het Re publikeinse standpunt ten aanzien van de voorstellen zal worden bepaald, Dinsdagavond zal worden gehouden. Vliegen naar V.S. aanzienlijk duurder. AMSTERDAM—NEW-YORK F. 400.- MEER. De American Overseas Airlines te Am sterdam deelt mede, dat door haar reeds is vastgesteld met welk percentage de tarieven van passages naar Amerika ten eevolge van de devaluatie zullen wor den verhoogd. Het traject LondenNew York wordt als voorheen berekend tegen de dollar koers. Dit betekent dus een aanzienlijke verhoging in de passageprys. De totaalverhoging op een enkele reis van Amsterdam naar New-York bedraagt bijna f. 400. De K.L.M. kon nog niet zeggen, hoe haar verhogingspercentage zal uitval len. 19 OCTOBER AANBIEDING VOLKSKLEDERDRACHTEN. De aanbieding aan H.K.H. Prinses Wilhelmina van de verzamelde volks klederdrachten, bijeengebracht op ini tiatief van het landelijk comité tot ver zameling van Nederlandse volkskleder drachten, zal geschieden op Woensdag 19 October as. des middags te kwart over twee uur op het terrein van het Ned, Openluchtmuseum te Arnhem.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3