Teraardebestelling stoffelijk overschot dokter A. J. B. Poortman Ons militair besef brokkelt af Maar het gevaar uit Oost blijtt dreigen Hoorapparaten Batterijen Met een enkel woerd STADSNIEUWS ZATERDAG $4 SEPTEMBER Militaire R.T.C.-besprekingen beëindigd BEIDE LEIDERS AANVANKELIJK GESCHEIDEN COMMANDO'S. De besprekingen op militair gebied ter R.T.C. hebben in de afgelopen weken hoofdzakelijk plaats gehad tussen de Indonesische secties der militair? commissie onderling en han delden over de opbouw van het militai re apparaat dat na de souvereiniteits- overdracht zal optreden. Doze be sprekingen zijn thans bijna geheel beëindigd. Eerst dezer dagen zijn besprekingen tussen Indonesiërs en Nederlanders weer begonnen met als onderwerp het successievelijk terugtrekken der Neder landse troepen en de steun welke in materieel en personeel opzicht van Nederland kan worden venvacht. Hier toe bestaat een technische werkgroep bestaande uit van Nederlandse ztfde generaal majoor Van Lange en Kolo nel Thomnson. van Republikeinse zijde kolonel Simatupang en overste Jahja en van de zijde der B.F O. kolonel Su- gondo en kapitein Tahya. Volgens een Indonesische zegsman heeft men zich de opbouw van de Federale strijdkrachten aldus gedaoht: In het Indonesische Ministerie van Defensie zal een secretaris-generaal worden benoemd speciaal voor de T.N.I. en een ander speciaal voor het KNIL. Bride legers zullen aanvankelijk ge scheiden commando's hebben, terwijl ook de onderdelen der beide legers onder eigen commandanten blijven. Verder zal geheel Indonesië in ter ritoriale commando's worden ver deeld. waarin beide legers aanvankelijk geseheiden zullen opereren en slechts geleidelijk zal men overgaan tot or ganisatie van een steeds nauwer wordende samenwerking. De delégaties ter R.T.C. houden voortdurend contact met de „Central Joint Board" in Indonesië in verband met de geleidelijke verplaatsing en concentratie der Nederlandse troepen, teneinde een situatie te scheppen die is aangepast aan de eisen der souvereini- teitsoverdracht. Op het moment im mers der overdracht zullen de.Neder landse troepen geconcentreerd zijn op enkele grote steden. Prof. mr R. P. Cleveringa bepleit Internationaal Hof voor Scheep- en Luchtvaart Het congres van het Comité Maritime International heeft ln de vijf afgelopen dagen de herziening van de York-Ant werp Conventie 1924 besproken en ten slotte met algemene stemmen aange nomen de „York-Antwerpen Conventie 1950". Prof. mr R. P. Cleveringa van de Ne derlandse delegatie belicht-te zijn voor stel aan het congres de oprichting van een Internationaal Hof voor Scheep vaart en Luchtvaart ln studie te ne- ment Hij wees op de noodzakelijkheid van een internationaal lichaam waar de diverse nationale systemen van zee recht tot één internationaal zijn ver vlochten. De Franse, Belgische en Italiaanse delegaties hebben het voor stel van prof Cleveringa bestudeerd en er rapport over uitgebracht. De Franse en Belgische rapporteurs waren enthousiast over het voorstel de moge lijkheid van een Internationaal Hol in overweging te nemen. De Italianen waren minder enthousiast. Hoewel zij het. nut- van-een dergelijk hof wel In zien. menen zij dat de oprichting daar van op dit ogenblik niet uitvoerbaar is. De Fransen en Belgen meenden, dat de competentie van een dergelijk Interna tionaal Hof binnen zekere grenzen zou moeten blijven. Prof Cleveringa gaf te kennen, dat het er slechts om ging in principe de wenselijkheid van een der gelijk Hof vast te stellen, het in studie te nemen en op de agenda te plaatsen voor een volgend congres. Het voorstel Cleveringa werd ook door de andere Nederlandse gedelegeerden ondersteund en door het. congres aangenomen. Meer instructeurs en middelen nodig! (Van onze Haagse Redacteur). „Wat wij in en sinds de bezetting aan militair besef hebben gewonnen, brokkelt geleidelijk weer af", aldus de generaal Kruis In een rede voor de Haagse afdeling der Alg. Ver. van Ned. Reserve-Officieren. Men ziet de noodzaakv van een goed? strijdmacht niet meer in, zoals men het zag in de dagen van spanning rond Praag, Ber lijn, enz. Toch ier nog altijd gevaar uit het Oosten, en niet alleen om de grote overvloed aan parate strijdmiddelen, waarover de Sovjet-Unie beschikt. Nederland kan zich niet zelfstandig met eigen middelen verdedigen. Daar om deed het mee met het Brussels Pact van Maart 1948. De militaire samen werking binnen dat pact is wonder baarlijk snel en goed georganiseerd, onder de druk van de vrees en span ningen der afgelopen jaren. Maar er Is nog zeer veel uitvoerende arbeid te verrichten en er zullen zeer grote of fers moeten worden gebracht. Ook het vijftal landen van het Brus sels verdrag is niet in staat zonder hulp eigen verdediging te voeren Daar om is het Noord-Atlantisch Pact ge sloten. waarvan de organisatie nog wel sneller zal verlopen, dan in het West- Europese pact geschied is. Maar ons aandeel is er niet minder om geworden. Wij zijn toegetreden als werkend lid uit eigen belang en dienen onze harmonische bijdrage te verlenen. D.w.z. wij dienen een krijgsmacht te leveren, die in het geheel der samen werking past. (Adv.) AGENDA ZATERDAG: Kam. Onnes-laboratorlumCursus Leidse Volkshuls „Televisie". 4 uur nam. Stadsgehoorzaal: Chandu, Ned. Ind. mentallst. 8 uur. ZONDAG: Stcenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm. ..Don Burcht": Ver. van fokkers van Duitse herdershonden. 12 uur. StadsgehoorzaalHumoristen-parade, w.o. Lou. Bandy, Peter Pech en Albert de Booy. 8 uur. MAANDAG. Chr. H.B.S. (Kagerstraat)Ver .voor Chr. M. O. 71 uur nam. Het Raedthuys: Vomo (Voor onze Mili tairen Overzee) 8 uur. DINSDAG: Stille Rijn 9: Aandeelhoudersvergade ring N V. Drukkeril C. de Bink en Zn. 5 uur. Alphen a. d. Rijn: Middenstands tentoonstelling St. Jorispleln. 2—6 en 710 uur. WOENSDAG: Gerecht 10: 'Splr. Ver. Harmonla. 8 u. A 1 p h e n a. d. R 1.1 nMiddenstands tentoonstelling St. Jorispleln. 26 en 710 uur. Kleine Stadszaal: Splr. Genootschap 8 uur. DONDERDAG: Alphen a. d. R Ij n: Middenstands tentoonstelling St. Jorispleln, 26 en 710 uur. Llsse: KortebaandraverUen, 1.30 uur. VRIJDAG: Alphen a. d Rijn: Middenstands tentoonstelling St. Jorispleln, 26 en 710 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 24 September 13 uur tot Zaterdag 1 Oct. 8 uur waargenomen door Apotheek Duys- ter. Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek. Doezastraat 31. tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt waargenomen door de dok toren De Bruyne, Lahr. Meyboom en Ni°mvzwaag. Te Oegstgeest door dr Varekamp (tel. 21916) De Zondagsdienst der dierenartsen wordt waargenomen door de doktoren Ch. T. van Oostrom en h. J. Stol. Voedselvoorziening stelt de hoogste eisen PROEFTUINEN WORDEN PROEFSTATIONS. In de Memorie van Toelichting op de begroting 1950 van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening wijst de minister od de sterke groei van de Ne derlandse bevolking, welke in de loop van dit jaar de 10 milliocn zielen zal passeren, zij stelt zeer hoge eisen aan de voedselvoorziening, mede doordat het eemiddeld verbruik van bepaalde voedingsmiddelen per hoofd van de be volking belangriik is vergroot. Daarnaast is het noodzakelijk, dat de andbouw een zo eroot mogelijke bijdrage levert in de export. Het is van zeer erote betekenis tot welke omvang de Nederlandse veestapel kan worden uitgebreid. Voorts zet de minister o.a. uiteen de belangrijkheid van onze imporC uit de dollargebieden. De belangrijke prijsdaling, welke zich in het afgelopen iaar op het gebied van de aardapnelen heeft geopenbaard deed een inkrimping van het areaal, ver bouwd met aardappelen, verwachten. De verwachte teruggang heeft zich Inder daad eeooenbaard en bedroeg voor ge heel Nederland wat betreft de consump tieaardappelen op kleigrond 23.3%; con- sumDtieaardappelen op zand of veen 14.9% en de fabrieksaardappelen 11.4%. Het is naar de mening van de minister van zeer eroot belang, dat aan het land bouwonderwijs ook in de toekomst de grootst mogelijke zorg wordt besteed. Het liet. in de bedoeling het weten- schaopelijk onderzoek ten behoeve van de tuinbouw in de naaste toekomst ver der tot ontwikkeling te brengen, waarbij de verschillende reeds bestaande insti tuten te Wageningen zullen worden in geschakeld. Ten dienste, van dit onder zoek zullen de belangrijkste in de tuin bouwcentra gelegen proeftuinen wor den ontwikkeld tot Droefstations. Een re organisatie van het landbouwkundig onderzoek waarbij eestreefd wordt naar coördinatie en grotere efficiency, is in voorbereiding. Een verdere aansluiting bij de organisatie TNO ligt in het voor nemen K.L.M.-resultaten tevredenstellend GOEDE VOORUITZICHTEN VOOR INTERNATIONAAL VERKEER. Ook 1948 kon voor onze onderneming nog niet worden beschouwd als een normaal jaar. ofschoon de resultaten tot tevredenheid stemmen, zo wordt medegedeeld in het heden verschenen overzicht over 1948 van de Kon. Lucht vaart Mij. N.V. In dat jaar heeft het bedrijf belangrijke vorderingen ge maakt. O.a. wordt gezegd, dat, daar de toe standen zeer onzeker zijn een verwach ting omtrent 1949 bezwaarlijk kan wor den uitgesproken. Het burgerluchtver- voer wordt helaas in toenemende mate belemmerd door restrictieve bepalingen van verschillende regeringen, hetgeen te meer te betreuren is. omdat de tech nische ontwikkeling van de luchtvaart steeds meer mogelijkheden biedt. Hoewel de internationale moeilijkhe den zeker nog niet in een stadium van ontspanning zijn, vallen enkele ontwik kelingen te constateren, waarvan een goede invloed op het internationale ver keer kan worden verwacht. KERELS EN SOLDATEN. Onze troepen, die uit Indonesië te rugkomen, mogen misschien niet de modernste opleiding hebben genoten, zij hebben bewezen „kerels en soldaten" le zijn. De Nederlander is een eerste klas soldaat, zelfs een van de beste ter wereld. Hij moet alleen weten, dat het geen spel is, maar ernst en strikt nood zakelijk. Dan is evenwel de beste be wapening vereist, mede met het oog op het moreel, dat de hoofdzaak is voor' een goede krijgsmacht. Ten* slotte wees generaal Kruis er op, dat wij er nog lang niet zijn met onze wijze van opvoeding en instructie van het leger. Daarin bevinden wü ons nog. bij wijze van spreken in de Fröbelschool. Wij hebben veel meer instructeurs nodig, meer middelen en ruimer oefenterrein. GEBR. PAES, BREESTRAAT 58, TELEFOON 23620, naast Stadsgehoorzaal, Lelden. ZIE ONZE ETALAGE. Advért.) Marshall-hulp voor wegenbouw? TER SPOEDIGE VERBETERING VAN HET NET. De K.N.A.C. heeft zich tot de mi nisterraad gewend met het voorstel om voor de spoediger uitvoering van de belangrijkste wegenverbeteringen een bero?p te doen op het plan Mar shall. Zij is van mening, dat er alle reden is om via het plan-Marshall de verbetering van ons wegennet te bespoedigen. De opheffing van de achterstand in onze wegenbouw, veroorzaakt door het jongste wereldconfllot zou dan niet langer wonden uitgesteld, dan in ver band met »de economie van ons land te verantwoorden, is Naar de mening van adressante zijn de economie van het wegverkeer en de veiligheid slecht gediend met de voort gang van een politiek, waarbij zeer on voldoende fondsen worden beschikbaar gesteld voor werken, die zeer urgent zijn verklaard. Als voorbeelden worden genoemd de weg AmsterdamUtrecht, waarvan de afwerking in het nu geprojecteerde tempo nog 9 10 jaren zal vorderen, terwijl het in 5 jaar gereed zou kun nen zijn wanneer per jaar 5 of 6 mil- lioen zou worden gevoteerd. de tun nelbouw te Veisen, de weg van Amster dam door het Gooi, de bouw van een brug te Gorinohem. de aanleg van een nieuwe weg van Tilburg naar Eindho ven, de afwerking van de verbinding YpenburgBurgerveen en verschillen de andere primaire wegen en wegvak- ken, waaronder een aantal omleggingen. Grenscorrecties zijn thans definitief Naar wü vernemen, heeft de afbake- nings-commlssie, welke, nadat de grens correcties op 23 April j.l. waren uitge voerd, met de definitieve grenstrekking belast was, haar werk voltooid. In ver band daarmede zün vandaag nog op twee punten, te weten bij Beek (bij Nij megen) en bü Losser verkeerstechnische anomalieën, die na 23 April waren blij ven bestaan, gecorrigeerd. De verzetting van de grenspalen zal op de gebruikelüke wijze door de Britse militaire autoriteiten in samenwerking met ambtenaren van de rijkswaterstaat geschieden. Hiermede hebben dan de grenscorrec ties definitief haar beslag gekregen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIII BOTSING TUSSEN REINTJE EN BUS. Plotseling stak 's avonds eèn vos de Immenweg te Wekerom (ge meente Ede) over, Hy kwam onder een voorwiel van een juist passe rende autobus. Het voertuig slipte en reed tegen een boom. De schade aan de bus viel mee, maar de vos was dood. De chauffeur nam hem mee als „jachttrophee". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Door zware luifel verpletterd In het Vughtse villapark staan enkele bouwvallige villa's, die tydens de oorlog door brand werden verwoest. Gisterochtend ontdekte een der om wonenden, dat er iemand onder het puin lag. De ongelukkige bleek een in woner uit Den Bosch. Hij was getroffen door een zware betonnen luifel van 100 kg. en hieronder verpletterd. De politie vermoedt, dat de man, die op verboden terrein was, iets van zün gading heeft willen zoeken en ergens aan heeft getrokken met het vermelde noodlottige gevolg. Het slachtoffer was 38 jaar en gehuwd. Zwitserland laat dollar koers vrij. De Zwitserse regering heeft met in gang van gisteren alle beperkingen op betalingen naar het buitenland in Amerikaanse dollars opgeheven. Bij de bekendmaking hiervan werd medegedeeld, dat de dollarmarkt thans weer uitsluitend wordt beheerst door de wet van vraag en aanbod. De Na tionale Bank van Zwitserland zal maatregelen treffen, opdat de koers schommelingen binnen de grenzen van de huidige pariteit blijven. Van betrouwbare zyde te Bern wordt vernomen, dat de West-Duitse regering voorstelt de mark te devalueren tot 22,5 dollarcents in plaats vaar tot 23,8 dol larcents. zoals aanvankelyk overwogen. Dit besluit werd genomen na aandrang van de zyde van exportbelangen. De premiers van Denemarken, Noor wegen en Zweden zijn overeengekomen om 28 September a.s. te Oslo bijeen te komen om de door de devaluatie ont stane situatie te bespreken. De ministers van Handel en Finan ciën der drie landen zullen aan de be sprekingen deelnemen. Nota over NederlancFs Industrialisatie Aan de by de Tweede Kamer inge diende Rijksbegroting 1950 voor het Dep. van Econ. Zaken heeft de minis ter van Econ. Zaken een zeer uitvoe rige not-a inzake de industrialisatie van Nederland gevoegd. Deze nota is verdeeld in 5 hoofdstuk ken en wordt gevolgd door twee aan hangsels. Het eerste hoofdstuk vormt de inleiding; hoofdstuk 2, getiteld: „Noodzaak en omvang vap de indus- tra lisatie" is on dei-verdeeld in drie pa ragrafen: algemene opmerkingen, in dustrialisatie en werkgelegenheid en industrialisatie en betalingsbalans; hoofdstuk 3 heeft tot titel: „Het in dustrialisatieschema"; hoofdstuk 4; „Voorwaarden voer de uitvoering van het industrialisatieprogramma" is on derverdeeld in vier paragrafen: het ondernemersinitiatief, verruiming van de mogelijkheden tot ontplooiing van het ondernemersinitiatief, de financie ring van de industrie-uitbreidingen, enkele andere beleidsaspecten van de industrialisatie; hoofdstuk 5 is geti teld: „Slobbeschouwing". Het eerste aanhangsel behandelt: „Herstel en uitbreiding van de industri ële capaciteit sedert de bevrijding", het tweede geeft een „toelichting op de aangegeven mogelijkheden tot indus- trie-uitfbreiding." Uitvoer van strategische goederen naar China stopgezet De VB. en Engeland zijn overeenge komen de uitvoer naar het door de communisten bezette China stop te zet ten van hoogwaardige olie, zware vrachtauto's, vliegtuigonderdelen, koper draad, telefoon- en signaalmateriaal en een groot aantal maohinegereedschap- pen, aldus verneemt de New York He- :ald Tribune te Washington. Volgens het blad zouden Engeland en de V.S. er ook bij Nederland, Frankrijk. België en de Philippijnen op aandrin gen zich bü de door hen genomen maat regelen aan te sluiten. Minister Stikker zeide eohter: dit is nieuws voor mij! Zeer grote belangstelling op Rhijnhof Onder zeer grote belangstelling (er wa ren plm. 400 personen aanwezig» vond gistermiddag op de begraafplaats Rhyn- hof de teraardebestelling plaats van het stoffelyk overschot van dokter A. J. B. Poortman, wiens plotseling over- lüden in zulk een ruime kring diepe verslagenheid heeft teweeg gebracht. Behalve zeer vele patiënten en oud- patiënten en vrienden 'van wülen dok ter Poonman. waren hier o.m. aan wezig mevr. J. H. Wiohers Rollandet Touw en mevr. S. KoertBouman. resp secretaresse en penningmeeste- resse van de wijkverpleging van de Ned. Protestantenbond, dokter M. v. d. Stoel en dokter P. J. Kaiser van de afdeling Leiden van de Ned. Mij. van Genees kunst. dr G. Brouwer van het Consul tatiebureau tot bestrüding der TB.C, mede namens de Leidse Vereniging der TB.C.-bestrüding, prof. J. P. Bijl, voorzitter van de kerkeraad dor Doops gezinde Gemeente, mr H. Burgers-dijk en ds J. Ph. Makkink, resp. voorzitter en penningmeester van de afdeling Leiden van de Vereniging Tot Steun, dr C. R Zyerveld, directeur van de G.G en G.D.. dr A. H. J. van de Kamp. chef medische dienst P.T.T. en voorts vele 'Ij'pollegae. diakonessen, personeel van-het Acad. Ziekenhuis, deputaties van hét" PTT.- en Spoorwegpersoneel en vele anderen. Nadat de onder een bloeonen^chat schuilgaande kist met het stoffelijk overschot aan de schoot, der aarde was toevertrouwd, voerde als enige spreker het woord ds A. J. Snaayer, Doopsgez. predikant alhier. Na enkele verzen uit psalm 139 te hebben voorgelezen zei spreker, dat wü allen iets kunnen weten van de vrede aan gene zijde van het doodsgordiin die al ons menselijk begrip te boven gaat. Daarom durven wü te zeggen tot hen. die onzen betreurden vriend Poort man lief waren: ..probeen naar zyn geest te leven ook hierin, dat gil kracht en vrede vindt door zijn vrede". In een persoonlyk woord zei ds Snaayer vervolgens: Dr Poortman was niet alleen onze dokter, maar ook onze vriend. Wanneer wü ziek zyn, verwachten wy met ons verstand, dat de dokter Iets doèn zal, doch met ons gevoel verwachten wü, dat hij iets zijn zal. De geestelijke krachten, die van de arts kunnen uitgaan, zün van het groot ste gewicht en het zou onjuist zijn. dienaangaande alleen het woord sug gestie uit te spreken. Dokter Poortman heeft als arts onnoemelük veel voor zyn patiënten gedaan, maar hij wist boven dien op hen iets over te brengen van het grote verlangen naar bevrilding en blüdschap. dat in hemzelf leefde, aldus spreker. Dit verlangen naar bevrüding. dat zün hele wezen kenmerkte, deed hem zelfs toen zijn werk hem in de laatste jaren wel eens zeer zwaar viel Burgerlijke Stand van Leiden geboren: Johannes, z. van B. Dool en M. C. de Jongh. Hubert Alexander, z. van J. F. P. Hers en C. M. Schreuder; Hendrlka. d. van A. Dlssevelt en M. Jansen; Lex. z. van J. J. H. Pijpers en E. C. Bouter. OVERLEDEN: J. Regeer, z.. 3 J W Penseel, wed. van I A. Verhoogt 88 J.; N. W. Grablln. man. 1 43 I. BINNENLAND Onder auspiciën van de Nederlandse Mij tot bevordering der Tandheelkunde zal Vrijdag en Zaterdag a.s. ln het Astoria Chalet te Baarn een congres worden ge houden. waaraan 400 tandartsen zullen deelnemen. Het ln de begroting van het Dep. van Oorlog aangekondigde V.O.C. (Vrij willigers Opleidingscentrum) zal op ol om streeks 11 October a.s. ln de Willem de Zwtjgerkazerne te Wezep geopend worden. Gemiddeld 500 leerlingen zullen daar ge durende een viertal maanden een alge mene militaire vorming krijgen. Lult.-kol. B. Koning. Is benoemd tot commandant van het V.O.C. Het 2-Jarlg jongetje Th. N. Is uit een raam van de derde verdieping van zijn ouderlijke woning op de markt te Gouda op straat gevallen Eenlge uren later is het slachtoffertje aan de verwondingen overleden. Aan H.M. de Koningin is ln het palels Soestdijk overhandigd een grote mand met fruit van de Bond Westland door de voorzitter van deze Bond, de heer -Jan Barendse. Generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Brltt bevelhebber in het vierde militaire gewest heeft gisteren ln de Legerplaats Öldebroek onderscheidingen uitgereikt aan leden der 7 December-dlvlsle De onder- scheldingen waren bij K B. verleend voor daden van moed ln Indonesië. BÜ K.B. Is benoemd tot adjudant van H.M. de Koningin de ritmeester W. F. K. Blsschoff van Heemskerck. van de grote staf. BUITENLAND De Italiaanse minister van buiten landse zaken, graaf Sforza, bevindt zich thans ln Canada. De operatie-,.Bulldog", waarbij een namaakluchtaanval op Groot-Brit annië zou worden uitgevoerd, welke ten doel had de doelmatigheid van de Britse luchtver dediging te beproeven. Is uitgesteld, om dat er mist wordt verwacht. Aan de oefe ning zouden ook Nederlandse toestellen hebben deelgenomen Er zü" opnieuw twee geneesheren in consult geroepen bij het ziekbed van de een en negentigjarige koning Gustaaf I van Zweden, die. zoals gemeld, lüdt aan 1 bronchitis e"n aan algemene zwakte. In een later uitgegeven bekendmaking wordt medegedeeld dat de toestand van de vorst geen aanleiding tot ongerustheid schünt te geven. Volgens Inlichtingen van kerkelijke zijde zouden ln de afgelopen weken ln Tsjecho-Slowaklje nog een twintigtal gecsteliiken gearresteerd zün. o.m. dr August in Pozdech. deken van Bratislava. De politie te Seattle heeft een 49- Jarlge doofstomme vrouw uit een kamer bevrijd, waar zü door haar moeder de laatste 25 Jaar verborgen ls gehouden De deur was van een zwaar ljzcrsn scherm voorzien. Een bed was het enige meubel stuk. Als reden gaf de moeder od, dat haar dochter „de buren verschrikte". De Belgische politie heeft op bet vliegveld Belgem bij Brussel een uitge breide cocaïnehandel ontdekt. Tijdens het onderzoek kwam men tevens op het spoor van een bende, die valse bankbiljetten van 1000 francs vervaardigde. In een gemeente bü Spoleto (Italië) is een Stradivarius uit 1717 ontdekt. De waarde van de viool wordt op 2 mlllloen lire geschat, doch een kunstenaar uit Rome heeft de eigenaar voor het instru ment 4 mlllloen lire geboden. Het theaterinstituut te Hamburg heeft Jan.de Hgrtog uitgenodigd om ln deze stad over zijn boeken en toneel stukken te komen spreken. In de herfst van 1950 zal de rant soenering ln de Sovjet-zone van Duits land van alle verbrulksgoederen behalve vlees en vet eindigen. Naar de ..Copenhagen Review" meldt ls op de Deense markt een stofzuiger ver schenen. vervaardigd van plastic en licht metaal met een gewicht van slechts zes pond Ondanks de geringe afmetingen j heeft deze stofzuiger dezelfde zuigkracht i als de aparaten. die thans ln gebruik j zijn. Naar de ..Copenhagen Review" meldt ls de totale tonnage van de Deense koop- vaardil vloot thans groter dan voor de oor log. De tonnage is gebracht op 1 103.200 l brt. tegen een tonnage van 1.099.000 ln 1039. als een vriend en i-aadsman voor ons verschijnen, naar wiens komst men met verlangen uitzag. Daarenboven nog af kerig van alle uiterlijkheid en ambte- lüke gewichtigheid, was dokter Poort man eigenlük het type van die blümoe- dige Christen, die naar het woord uit de Bergrede door woord èn gebaar aantoont, dat het, altijd en onder alle omstandigheden, zeer nodig is, het oog niet te verliezen voor „de vogelen des hemels en de leliën des velds". Eerbiedig en dankbaar aldus besloot ds Snaayer denken wij zo terug aan onze dokter en vriend Poortman, die niet alleen lets deed, maar ook iets was. Een broer van wülen dokter Poort man, de heer J. J. Poortman uit Den Haag, dankte namens de familie voor het medeleven dat men in deze droeve dagen van zo vele züden had mogen ontvangen. Een wooid van bezinning VOOR ALLES EEN BESTEMDE TIJD. Is dat niet het ongeluk van onze mo derne samenleving, dat wy geen tijd meer hebben? Hoe vaak horen wij het en hoe vaak zeggen wij het zelf: neen werkelijk, ik heb op het ogenblik geen tyd. En ondertussen gaat de tyd in het algemeen en daarmee de tyd van ons leven door. Misschien dat in de kleine i samenlevingen de situatie nog iets an- j ders Jigt dan in onze steden, maar een feit is het, dat het wel lykt of wü voort gejaagd worden; vanwaar, waarheen? wie zal het zeggen! Wij konden toch werkelyk een ander leven hebben, wanneer wy wél de tyd hadden; dat is te zeggen: wanneer wy de dingen maar ernstig genoeg zouden nemen en zouden weten, dat voor alles een tijd is. Er is een bybelboek, waarin, als ware het de regelmatige tik van een ouder wetse klok, ons wordt vermeld, dat voor alles een bestemde tyd is. En het zou goed zijn als wü ons lieten leren, dat al deze dingen van belang en betekenis zijn, die in kortere of langere perloden in ons leven komen. Ja ook de zoge naamde onopvallende en kleine dingen hebben in dit verband hun waarde. Ook deze krant en dit woord van bezinning, waarvoor u dan in leder geval even de tijd genomen hebt om het te lezen. Er ls over dit alles al zeer veel en treffelyk geschreven. En het kan aan matigend lüken om in kort bestek daar over weer iets te berde te brengen. Doch telkens hebben wü met de mensen en de dingen, voor wie en waarvoor een bestemde tüd ls~, te maken. Elke dag staan wij weer voor het aloude en kers verse probleem van de tijd, waar iets vóór ligt en iets na komt; van verleden, heden en toekomst; van eeuwigheid en tüd; en daar midden in (omdat wij er over denken en praten) wijzelf, voor wie ook een bestemde tyd is afgemeten. Er is niet aan te wrikken, dat het van allesbeheersend belang is hoe wy de betrekking verstaan van alles, waarvoor een bestemde tijd is, tot het geheel, waartoe wüzelf behoren en er een deel van zün. Er het zou voor ons allen een verlossing betekenen te verstaan hoe Christus, die in de tüd van deze wereld en van ons leven gekomen is, de tyde- lükheid en dus de vergankelükheld op tilt in de betekenis van die staat en stand, waar verleden, heden en toekomst tot een waarachtig nu, tot een levend heden worden, omdat Hü met ons wil zyn alle dagen tot aan de voleinding der wereld. En wij, die misschien ongewild maar blükbaar c onontkoombaar geïnfecteerd zijn door de ziekte van geen-tijd-heb- ben, wü zouden er goed aan doen in de tijd.van ons leven er in ieder geval die tüd voor te nemen om te luisteren naar Christus. Het kon zyn, dat wü er iets van verstaan gaan hoe alles, waar voor een bestemde tüd Is, is in gebed in Gods eeuwigheid. W. H. K. Intrede ds W. H. Kelder te Utrecht In tegenstelling met ons bericht, dat de intrede van ds W. H. Kelder in de Domkerk te Utrecht .morgenavond om 8 30 zal plaats vinden, vernemen wü nadér. dat dit op 730 uur is vastgesteld. Causaliteit en doelmatigheid INAUGURELE REDE VAN PROF Dr C. COLENBRANDER. In het Grootauditorium van de Rijks universiteit aanvaarddp prof. dr M. C. Colenbrander gistermiddag het ambt van hoogleraar ln de oogheelkunde met het uitspreken van een inaugurele oratie, getiteld .Causaliteit en doelmatigheid". Prof. Colenbrander constateerde in de aanvane van zün rede. dat het probleem van doelmatigheid en causaliteit aan de wortel ligt van elke wetenschap, die de natuur tot ontwerp heeft. Aan de hand van enige beschouwingen over de accom modatie van het oog concludeerde spr- ker dat <jp natuur langs zeer verschil lende wegen doelmatige oplossingen be reikt heeft Van oudsher heeft men die doelmatigheid toegeschreven aan een bijzondere energie, de .vis vitalis". Al lengs echter breidde het inzicht in de chemie zich uit van de anorganisch: naar de organische chemie. Men leerde inzien dat vele processen in de levende natuur eelieel verklaard konden worden door natuurlijke oorzaken zonder tussen- Komst van bovennatuurlijke energie Een vraag is echter, of de wetenschap op den duur in staat zou zijn alle verschijn selen van de levende stof terug te bren- een tot chemische reacties, zodat daa-- mep het ontstaan en de evolutie va net even verklaard zouden zün. Spreker ge loofde ten stelligste, dat het antwoord hierop ontkennend moest luiden Spre- ttda„airvo^r een motivering langs verschillende eedarhtengangen. Opgrond 43n .dlt.00rdeel verdiepte spr. zich ver der in het probleem van causaliteit en doelmatigheid, om te komen tot de con clusie. dat dit onverenigbare grootheden znn. maar dat in een beeld een verzoe ning tot stand kan komen, en dat hier in de grotp waarde Jan de beeldspraak ,d,e bloloeisrhe wetenschappen, tot uitdrukking komt, NED. CHR. REIS VERENIGING. Nu met het aflopen van de zomer ook het relsseizoen is verstreken, had de af deling Lelden van de Ned. Chr. Rpis- vereniging haar leden gisteravond in de foyer der Stadsgehoorzaal opgeroepen tot een onderlinge contactavond, waar voor zeer veel belangstelling bestond. De voorzitter, de heer A. v. d. Bos, sprak een kort inleidend woord, waarin hij de plannen voor de komende wintermaan den ontvouwde. Zo komt er o a. een le zing van de heer M. Zaalberg over de pottenbakkerij en een causerie van Mary Pos over haar reis naar Egypte. In aansluiting op deze mededelingen werd een door de Stoomvaart Mij Ne derland in roulering gebrachte film ver toond. die een reis van Amsterdam naar Batavia ln beeld bracht, waarbü vooral ook een indruk werd gegeven van de pracht en praal van Java. Met byzondere interesse volgden de aanwe zigen deze door ons reeds eerder be sproken film. OP 3 OCTOBER MILITAIRE MARS DOOR DE STAD. Uit de ons heden toegezonden feest wijzer van de 3 Ootobervereniging blijkt, dat de door ons reeds gepubli ceerde feestelükheden nog zullen wor den uitgebreid met een mars van het garnizoen Leiden. Aan de mars zal ook worden deelgenomen door ..Pro Patria". De s'oet welke om ongeveer 9.30 uur het Stadhuis zal passeren, wordt voor afgegaan doör de Koninklijke Militaire Kapel uit Den Haag. PRIJSVERLAGING Import Sigaretten Nu 70 et., 80 ct. en II. M. WOLTERS, Doczastr. 32, Tel. 25971 THEOSOFISCHE VERENIGING. Het ontmoeten van de Meester. Wie de „Brieven van de Meesters" heeft gelezen, zo begon de heer Ko Borsten van Bloemendaal zyn voor dracht, heeft bemerkt dat vele men sen wel verlangend zyn om de Meester te ontmoeten, maar dat slechts voer weinigen dit is weggelegd. Niemand is echter daarvan uitgeslo ten. In iedere ziel is een vonk trillende op het ontmoeten van de Meester. On danks de veie moeihjkheden in 't leven, kan, wanneer men zich daarvoor open stelt en geen plichten verzuimt, in de branding de Meester worden ontmoet. Dan komt men tot rust en kalmte. Aan de hand van verschillende schrij vers wyst spreker er op, hoe Juist in het heetst van de strijd en in deze wereld vol moeilykheden men toch blij en gelukkig kan zün. Wy moeten leven in het eeuwige nu, dan gaat de na- tuurlü'ke liefde over in een sterke lief de tot de Meester. Wy kunnen die grote liefde vaak niet verdragen, zodat God spaarzaam is om ons deze deel achtig te doen worden. Al onze verlangens en begeerten zijn hinderpalen om het eeuwige te ont moeten. Daarom laat los die begeerten en leef in de geest, dan zult gij het geluk in alles vmden. De vonk ligt in uw hart gereed om de trillingen op te vangen. Laat dus geen ogenblik onbe nut om de ontmoeting te bevorderen. Het moet van u zelf uitgaan, dan komt ook voor u de onverstoorbare rust van het eeuwige nu. Deze voordracht werd met grote be langstelling aangehoord, waarna spre ker nog enkele vragen beantwoordde. UITREIKING E.H.B.O.DIPLOMA'S. Gisteravond heeft de Vereniging E.H.B.O., Dienst Leiden, haar win ter - programma ingeluid met een contact avond in de Jacobazaal van „Den Burcht", waar allereerst voorzitter L. Piek alle aanwezigen een hartelyk wel kom toeriep, Inzonderheid de leider der cursus dr J. G. Bazuin en voorts afge vaardigden van zusterverenigingen en belangstellenden. Na diverse mededelingen, o.m. de aan vang der „wintercompetitie", met niet minder dan drie cursussen, reikte dr J. G. Bazuin de diploma's uit. Spr. memoreerde inzonderheid de op voedende taak, die er van deze cursus sen uitgaat. Voorts stond spr. stil by de culturele taak om mensen te vormen, die zich bereid voelen hun medemens te waarderen ente begrijpen. Hierna werden de diploma's uitgereikt aan: de dames P. P. Tukker, J. M. M. Zilvertant, H. E. J. van Vliet, H. G. van Hofstegen. S. van Amerongen, A. van Dük. A. Endeveld, W. Galjaard. A. M. P. de Vos, A. A. Heldt. A. Houbien, S. van Makkelenberg, en aan de heren J. Gyzenïj, A. v. d. Zeeuw. A. J. Blom. L. de Vet, J. M. v. d. Maat. M. Vermond, J. Ouwersloot, E C Zaal, J van Driel. A. Piket. W. P. E. Broers. W v. d Post. J. M. v. d Berg, j. A. van Zijl, P- Veer man en Ch. Trommelen Na het aanbieden van vele geschen ken, inzonderheid aan dr J. G. Bazuin en zyn medewerkers, werd deze avond gevuld met enige interessante films, een famlliecompetïtie en spraakwaterval, waarbij speciaal het nummer „Hoe ls ons geheugen" een groot succes werd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde: P. C. M Esser (Rotter dam); voor het artsexamen le geieel- tc; F. de Boer (Den Haag». H. Jager (Rotterdam). A J. Metz (Den Haag) en P H M. Schillings (Maastricht)- voor het artsexamen 2e gedeelte: mej. A. Af. Groot (Den Haag) en H. F. Croos (Oegstgeest).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2