ZuidSlavië Ier Y.N. geen willig werktuig NaareencWxin kerkstrijd van de Sovjets meer WEER BERICHT Communistische leiders in West-Duitse Bondsdag tot de orde geroepen „Er is een goed begin gemaakt!" Maar Europa blijft hulp nodig liebbeu Amerikaanse Senaat aanvaardt wapenhulpprogram 88ste Jaargang VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 00 No. 26803 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 3 a 1 sjechoolowakije Slechts twee sprekers De algemene vergadering van de V.N. heeft gisteravond de gehele voor gestelde agenda van zes en zestig pun ten met 53 tegen nul stemmen, bij zes onthoudingen, aangenomen. De Indonesische kwestie, die op de vorige zitting als agendapunt werd aangehouden, werd thans zonder debat op de agenda van deze vergadering ge plaatst. De Slavische groep had bezwaar ge maakt tegen het opnemen van de vol gende punten: het rapport van de kleine Assemblee, het instellen van een velddienst der V.N. en het Tapport van de internationale commissie voor het recht over „de rechten en plichten van staten". Toen Polen, gesteund door de afgevaardigden van de Slavische groep, bezwaar maakte om het voorstel tot bespreking van het in acht nemen van de rechten van de mens in Hongarije, Bulgarije en Roemenië, in het bijzon der met betrekking tot de processen tegen geestelijken, op de agenda te zet ten, maakte dr Ales Behler, de Joego slavische afgevaardigde, bekend, dat hij zich van stemming zou onthouden, daar „Enkele der betrokken landen de vre desverdragen en andere verdragen met ons land hebben geschonden". Volgens Manoeilsky (Oekraine) was deze ver klaring een „camouflage voor on vriendschappelijke gevoelens jegens drie volksdemocratieën". Joegoslavië gaf echter wel zijn stem aan een motie van Tsjecho-Slowakije, Oekraine en Wit-Rusland om de Koreaanse kwestie van de agenda af te voeren, en stemde ook met de Slavische groep mee tegen opneming van de Griekse kwestie op de agenda. Sprekers waren dr Fadhel Djamali van Irak en dr Tsiang van Ohina. wel ke laatste een beroep deed op de as semblee, aoht te slaan op de „storm, die het communisme in China heeft veroorzaakt". De .".overstroming" zou niet kunnen worden tegengehouden, aldus zeide Tsiang, door slechts aan één kant een dijk (het Noordatlantisch pact) op te werpen. De Iraakse afge vaardigde betoogde, dat in het midden- Oosten geen vrede mogelijk was „zo lang de Joden de rechten van de Ara bieren in Palestina niet erkennen". Van de grote vier heeft tot dusver alleen Acheson gesproken. Wysjinsky en Schuman zouden heden het woord voeren. Uiterlijk dertig November wil men de zitting beëindigen. Britse parlement a.s. Dinsdag bijeen Officieel is meegedeeld, dat het Brit se parlement a.s. Dinsdag zal worden bijeengeroepen voor een speciaal debat over de devaluatie van het pond. De zitting, waarom door de leider der con servatieven, Churchill, is gevraagd, zal vermoedelijk twee dagen duren. Ook de liberalen en aanhangers van de rege ring juichen de speciale vergadering toe. Het wordt echter onwaarschijnlijk ge acht, dat de conservatieven een motie van wantrouwen zullen indienen. De onafhankelijke Labour-fractie, bestaan de uit de vier uit de Labour-partij ge zette parlementsleden, heeft te kennen gegeven zulks v/el te zullen doen. Nieuwe massagraven bij Dachau ontdekt Duitse arbeiders hebben te Etzenhau- sen. nabii het concentratiekamp Dachau, twee nieuwe massagraven blootgelegd. Dr Philip Auerbach, de door de Beierse regering met het onderzoek belaste des kundige. is van oordeel, dat in een straal van 33 meter 4 000 lijken begraven lig gen. Woensdag groeven arbeiders in de zelfde streek negen lijken op bil een vroeger Duits schietterrein. De burge meester van Dachau verklaarde. dat men hier te maken had met de resten van soldaten uit de tiid van Napoleon. Ame rikaanse deskundigen zullen de ouder dom der gebeenten pogen vast te stel len. KRITIEK MET DODELIJKE AFLOOP. Een slechte kritiek in een Wuert- tembergs blad over een cabaretgezel schap uit Stuttgart heeft een persoon het leven gekost. De artisten van het Gezelschap overvielen de recensent van te Tuttlingen verschiinende blad en ranselden hem af. Zijn veertigjarige schoonzuster werd in het gevecht ge bikkeld en is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. OPNIEUW ENKELE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met voornamelijk vanavond of vannacht plaatselijk enke le buien en tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Wei- big verandering van temperatuur. (Op- gemaakt te 10 uur). 24 SEPTEMBER. Zon op: 6.28 uur: onder: 18.35 uur. I Maan op: 9.08 uur; onder: 19 12 uur. (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 4 02 en 16.28 u Cit nummer bestaat uit izz pagina's. Ongeveer driehonderd gedelegeerden uit 59 landen woonden de openingszltting van de vierde Algemene Vergadering der Verenigde Naties te Flijhmg Meadows bii. De Australische ambassadeur in de Verenigde Staten, Norman J. O. Makln, leest een huldeblijk voor van de afgetre den voorzitter der Verenigde Naties, Herbert V. Evatt. Makin trad op als voorlopig voorzitter. Links van hem Trygve Lie. en rechts Andrew Cordier. VOLKOMEN MACHT AAN DE STAAT VERWACHT. Men verwacht, dat in de komende dagen de Tsjechoslowaakse regering wettelijke maatregelen zal nemen, die de R.K. kerk in Tsjecho-Slowakije zul len veranderen in een feitelijke staats instelling. Zowel van communistische zijde als van die van de kerk ver klaarde men, dat de strijd tussen over heid en kerk binnenkort een climax zou bereiken. Het blad Lidova Demo- kracie meldde, dat het nieuwe wets ontwerp der regering, waarbij de staat het bestuur over alle kerken over zal nemen, „in de komende dagen" wet zou worden. Krachtens deze wet zal de staat de kerkelijke zaken, de eigen dommen en financiën der kerk behe ren, alsmede de bezoldiging van ka tholieke en protestantse geestelijken regelen en beslissen over kerkelijke be noemingen. Volgens de geheime inlichtingen dienst van de katholieke kerk is de re gering van plan een met de regering sympathiserende priester in een hoge functie, vermoedelijk die van opperöe- heerder van de staat voor kerkelijke zaken, te benoemen. Men verwacht, dat Bohus Cernocky, die een voorname rol heeft gespeeld in de organisatie van de regeringsgezinde katholieke actie, dit zal worden. De illegale kerkelijke voorlichtings dienst publiceerde inlichtingen uit „uiteraard anonieme, doch gezagheb bende kerkelijke bron", volgens welke zou blijken, dat politieke instructeurs waren aangewezen om priesters in het oog te houden en er diegenen uit te zoeken, die geschikt waren voor poli tieke scholing. Deze instructeurs zou den, naar men verwachtte, de pries ters moeten onderbrengen in vier groe-, pen: 1. „volkomen progressief", 2. „pro gressief, maar aarzelend", 3. conser vatief" en 4. „principieel reactionnair". Verder zouden de instructeurs rapport moeten uitbrengen over de reacties van de priesters cp het excommunicatie- decreet van het Vaticaan en lijsten moeten aanleggen van priesters, die veroordeeld waren wegens overtredin gen als het voorlezen van herderlijke brieven. VERZET IN ROEMENIE? De „Daily Telegraph" meldt,, dat volgens een betrouwbare Weense bron „Roemeense verzetsgroepen onder lei ding van generaal Cornel Bragalina, voormalig commandant van de Temes- var-divisie, in vele streken van Roe menië tegen het communistisch regiem vechten". De verzetsgroepen zouden opereren in de Noordelijke bergstreken, in de Boekowina, Moldavië en de Ba naat. De groepen zouden bestaan uit voormalige officieren, priesters, politie mannen en boeren, wie hun land door de communisten is afgenomen, alsmede Hongaren, die tijdens transport naar Rusland ontsnapten. Zij zouden goed voorzien zijn van wapenen en ammu nitie, die tijdens de oorlog uit Roe meense kazernes zijn weggehaald en in de bergen verborgen. KONINKLIJK BEZOEK AAN OVERIJSSEL UITGESTELD. Het bezoek dat H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernihard op 27 en 28 September aan Overijssel zou den brengen is uitgesteld tot Dinsdag en Woensdag 11 en 12 October a.s. Krijgsgevangenen van de Sovjets Max Reimann, de Westduitse commu nistische leider is door de voorzitter van de Bondsdag te Bonn, tot de orde ge roepen omdat hij „de unanieme mening van de Kamer heeft geprovoceerd". In antwoord op Adenauers verklaring, dat Duitsland zijn aanspraken op de gebieden ten Oosten van Oder en Neisse nooit kon opgeven, zeide Reimann, dat deze grens een grens des vredes was. „Adenauer verklaarde, dat hij een her ziening van de grens volgens ordelijke en legale procedure zou bepleiten, doch de enige legale basis is de overeenkomst van Potsdam, die door de schepping van een Westduitse staat door geallieerden en Adenauer zelf geschonden is" zo zeide- Reimann. Hü stelde de vraag, waarom de Wes telijke geallieerden, „die in 1944 en '45 van ganser harte de uitdrijving van Duitsers uit de Oostelijke gebieden steunden, thans om herziening van de grens vragen". „Het antwoord is, dat Polen en Tsjecho- Slowakije zich zelf van Westelijke in vloed hebben bevrijd, anders zouden Churchill en Truman zich thans niet tegen de nieuwe Oostelijke grens keren en het de Westduitse politici verboden zijn haar ook maar te noemen", zo zei de Reimann. „U, dr Adenauer, zou dat dan ook niet willen". Hier stond Adenauer op en verklaarde uit naahi van de regering, dat Reimann het parlement heeft ontwijd en dat de regering het vaste voornemen heeft in het vervolg niet meer naar zulke rede voeringen te luisteren; Hij vroeg de voorzitter Reimann „voor deze belediging" tot de orde te roepen. Voorzitter Koehler verklaarde geen belediging aan het adres van dr Ade nauer te hebben gehoord en hij deed een beroep op de leden om de waardig heid van de Kamer te bewaren, daar „de ogen der wereld op ons gericht zijn". Hij riep Reimann echter tot de orde naar aanleiding van zijn opmerkin gen over de Oder-Neisse grens cn be paalde, dat Reimann „de unanieme mening van de Kamer heeft gepro voceerd". Reimann was reeds eerder tot de orde geroepen, toen hij verklaarde, dat c!r Adenauer aan het hoofd stond van een „koloniaal bestuur onder buiten lands gezag". Onmiddellijk voordat Reimann voor de tweede keer tot de orde geroepen werd, betrad een pas uit de Sovjet-Unie teruggekeerde, haveloos uitziende Duit se krijgsgevangene de vergaderzaal en liep op Reimann toe. Voordat hij de communistische afgevaardigde had kun nen bereiken, werd hij echter door een griffier tegengehouden. Buiten toonden hij en een andere pas teruggekeerde krijgsgevangene, Reuters correspondent, een door voorzitter Koeh ler getekende kaart, waarop zij toegang tot de publieke tribune en de vergader zaal van de Bondsdag hadden. Zij verklaarden, dat de kaarten hun verstrekt waren op verzoek van dr Ade nauer wiens persoonlijke gasten zij thans waren. Zij zouden graag een'gesprek van man tot man met Reimann hebben gehad om hem te vertellen, hoe het er in Rus land werkelijk uitzag, zo zeiden zij. Een verklaarde in 1943 by Stalin grad te zyn gewond en gevangen ge nomen. waarna hij zes jaar in Sovjet- russische kampen moest doorbrengen. Een van deze kampen, een strafkamp, bevond zich in het Poolgebied. „Dit kamp stond bekend als een der „kampen van zwijgzaamheid", zo genoemd, omdat de kampbewoners in het geheel geen post mochten verstu ren of ontvangen. Zelfs geen krant komt een dergelijk kamp binnen. De bewoners van een dergelijk kamp zijn volledig afgesneden van de buitenwe reld, voor wie zjj even goed dood kun nen zijn" aldus deze krijgsgevangene. De andere, kortgeleden uit de Sovjet- Unie teruggekeerde Duitse krijgsgevan gene, verklaarde in 1944 in Hongarije te zijn gevangen genomen. Hij had tot zijn vrijlating verblijf gehouden in een strafkamp te Kandalksha, aan de Finse golf, doch hij gaf toe, dat dit was ge schied, omdat hij deel had uitgemaakt van de tot de SS-formaties behorende divisie gevechtswagens „Das Reich". Deze krijgsgevangene verklaarde, dat zich alleen in laatstgenoemd strafkamp ook één der „kampen van zwijzaam- heid" nog 38 a 40.000 krijgsgevange nen bevonden en in het door zijn vriend genoemde kamp in het Poolgebied nog 14.000. De „raad van ouderen", een commis- Handelsverkeer Nederland-Duitsland CONTINGENTEN VOOR GOEDERENINVOER. Inzake het nieuwe handelsaccoord met West-Duitsland deelt het ministe rie van Economische Zaken, in afwach ting van het definitief in werking tre den van het accoord, het volgende mede. 4 Binnenkort is een publicatie te ver wachten, waarin voor het eerste kwar taal van de overeenkomst (1 September t.m. 30 November 1949) contingenten zullen worden bekend gemaakt voor de invoer van goederen, vallende onder de hieronder vermelde groepen, uit West- Duitsland. Diverse handgereedschappen, land bouwgereedschappen, messen en scha len enz en andere metalen eindpro ducten. Bijouterieën, speelgoederen, kerstboomversierselen enz. Nonferro halffabrikaten. Rubber en asbest arti kelen, behalve in Nederland gefabri ceerde maten auto binnen- en buiten banden. Plastic artikelen. Leder en artikelen uit leder. Textiel. Producten en halffabrikaten uit hout. Papier, pa pierwaren cm potloden. Pharmaceu- tische eindproducten (behalve penicil line en streptomecine) en chemische eindproducten. Voertuigen en onder delen, behalve 3—5 tons trucks, rij wielpedalen, terugtrapremnaven. Fijne mechanische-, optische en medische instrumenten en onderdelen, kantoor- en naaimachines, electrische huishou delijke apparaten, electro-, medische- en tandheelkundige uitrustingen. Glas en keramische producten, behalve: technisch porcelein, vensterglas en thermosflesballons. Natuursteen en kleisoorten en andere hieraan verwante stoffen en producten, behalve bims (nb. aankopen van ce ment silica stenen, zuur- en vuurvast materiaal e.d. vallen hier niet onder). Agrarische producten behalve vis. Onmiddellijk na bedoelde publicatie zullen belanghebbenden gedurende een termijn van 14 dagen by de desbetref fende instanties invoervergunningen kunnen aanvragen. Camilie Gut t Camilie Gutt, de directeur van het Int. Monetaire Fonds, deed gisteren een beroep op de landen, die hebben gedevalueerd, om door vermindering van de binnenlandse consumptie, de binnenlandse investeringen en de re geringsuitgaven goederen voor export beschikbaar te maken. Hij zeide, dat de devaluaties op zichzelf geen op lossing bieden voor het huidige ge brek aan evenwicht in de wereldhan del. Het is niet voldoende om goederen voer export beschikbaar te maken, al dus vervolgde Gutt, doch zij moeten ook verkocht worden en hiervoor is het van belang, dat het effect van de de valuaties niet verloren gaat door een. stijging van de binnenlandse produc tiekosten. Dan lopen de gedevalueerde landen het gevaar hun markten te ver liezen. Gutt zeide, dat Europa verdere hulp zal blijven behoeven, totdat de ex- De stakingsgolf in Amerika De bond van Amerikaanse staalarbei- ders heeft het voorbeeld van de werk gevers gevolgd en president Trumans voorstel tot een verlenging van het ..be stand" in het geschil met zes dagen aanvaard. Er zal thans tot 1 October geen verandering in de toestand komen. Bij de Bell-vliegtuigfabriek. waar al sinds Juni gestaakt wordt, kwam het tot botsingen tussen georganiseerde arbei ders en werkwilligen. Ten minste één oe"coon lieo zware verwondingen op. Bijna een half millioen mijnwerkers hebben voor de vierde dag achtereen niet gewerkt, terwijl hun leider John Lewis onderhandelde met de Noorde lijke en Westelijke mijneigenaars. Hij weigerde met de Zuidelijken te onder handelen voordat zij premies hadden betaald voor een pensioenfonds ten bate van mijnwerkers boven de 60 jaar. Nu overleg met Huis van Afgevaardigden De Amerikaanse Senaat heeft met 55 tegen 24 stemmen het militaire hulp programma van president Truman aangenomen, volgens hetwelk I mil liard 314 millioen dollar aan West- Europa en enkele landen buiten Europa zullen worden toegewezen voor aankoop van wapenen, waarvan 1 milliard dollar voor dc landen van het Atlantisch pact. Amendementen van de democrati sche senator Walter George en de re publikeinse senator William nowland om het hulpprogram voor de landen van West-Europa met 200 millioen dol lar te verminderen, werden verworpen. Daar het Huis van Afgevaardigden de militaire hulp aan Europa reeds tot 580 millioen dollar heeft teruggebracht, moet het wetsontwerp thans aan een gecombineerde commissie van de Se naat en het Huis worden voorgelegd, opdat een compromis tussen de beide versies bereikt wordt In de Senaat werd geen motie inge diend tegen de toewijzing van 314 mil lioen dollar aan Grieken^nd, Turkije, Perzië, Korea, de - Philippijneïï ëh- „het algemeen gebied" van China. De vólgende amendementen werden verworpen 1. Besteding van 10 5 25 der toe wijzing voor de vorming van een in ternationale politiemacht zonder vrij willigers uit Engeland, Frankrijk en Italië. 2. Inhouden van Amerikaanse mili taire hulp aan Engeland, „zo lang dit land de verdeling van Ierland hand haaft". 3. Verhinderen, dat Amerikaanse mi litaire uitrusting in het verdeelde ge bied van Ierland door Britse militaire instellingen wordt gebruikt. 4. Besteding van 100 millioen dollar voor herbouw van kerken, die oorlogs schade geleden hebben. Aangenomen werd een amendement, dat bepaalt, dat minstens de helft van de wapenverschepingen naar het bui tenland dcor Amerikaanse handels schepen moet worden verrioht. portpositie der Europese landen in voldoende mate zal zijn verbeterd. De dollarproblemen van sommige landen zullen in de eerstkomende maanden waarschijnlijk nog acuter worden. Het Westelijk halfrond zal aanzien lijk meer uit Europa en de rest van de wereld moeten importeren. Vooral de Ver. Staten zullen hun invoer van grondstoffen en eindproducten uit alle landen, die concurrerende prijzen vra gen, moeten uitbreiden. Pogingen om de invoer uit andere gebieden te beper ken zou deze landen deernen om, hetzij te leven op giften van de Ver. Staten, hetzij hun bevolking een ondragelijke last van armoede en werkloosheid op te leggen. Het is duidelijk, dat er in het ko mende jaar of de komende jaren nieu we aanpassingen op het gebied van handel en financiën zullen plaats vin den, en dat het beëindigen van het Europese herstelprogramma in 1952 we derom aanpassingen met zich zal bren gen. Er ls thans een goed begin ge maakt met het aanbrengen vin ver anderingen ten gcede in de internatio nale handelsbetrekkingen, aldus Gutt. Communiqué over situatie in Bandjermasin „T.N.I." BEMOEIT ZICH NIET MET POLITIEK. Na de te Bandjermasin gehouden be sprekingen met generaal majoor Su hardjo is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de besprekin gen tot resultaat hebben gehad de in- stelline van een comité, bestaande uit de resident van Zuid Borneo, de heer A. G. Deelman, de territoriale comman dant. luit.-kolonel Veenendaal en de luit.-konolel ^ukanda Bratanangala, de laatste als gevolmachtigde van gen.- majoor Suhardjo. Indien daaraan be hoefte blijkt te bestaan, zal dit comité worden uitgebreid met enige officieren van luit-kolonel Hassan Basri. Het comité is ingesteld om de huidi ge situatie zo spoedig mogelijk te doen beëindigen. In het communiqué onder tekend door een -majoor Suhardjo. de resident van Zuid Borneo en de terri toriale commandant, wordt gezegd: „De T.N.I. bemoeit zich niet met politieke aangelegenheden en de bevolking be hoeft. derhalve niet bevreesd te zijn voor enige politieke bemoeienis van de T.N.I." NACHTVORSTEN VEROORZAKEN MILLIOENEN SCHADE. Theecultures de dupe. Op de thee-ondernemingen op de hoogvlakte van Pengalengan is door nachtvorsten voor millioenen gulden schade aangericht. Deze nachtvorsten ziln een gevolg van een hevige droogte, die reeds drie maanden aanhoud, de langste droogteperiode in 15 jaar. Som mige nachten heerst in deze streek een temperatuur van minus 3^ graad Cel- cius. De theetuinen zijn 's morgens wit van de iizel waardoor het jonge blad over honderden hectaren zwart is be vroren. Legercommandant naar midden Sumatra IN VERBAND MET „STAAKT HET VUREN". Teneinde zich persoonlijk op de hoog te te stellen van de uitvoering der order tot het staken der vijandelijkheden in Midden Sumatra heeft de Legercom mandant zich naar Padang begeven, vergezeld door het Nederlandse militaire lid van de centrale gemengde commis sie. de kolonel Van der Wyck. PALAR NAAR ONS LAND. De heer Palar. de Indonesische gede legeerde bij de V.N.. zal begin volgende week uit New York naar ons land ver- teekken od verzoek van Mohammed Hatta voor consultatie over de politieke situatie in Amerika. sie belast met het toezicht op de pro- cedure-regels, geldende voor vergade ringen van de Bondsdag, is begonnen de incidenten te bespreken. De' communistische leden uitten de klacht, dat de voorzitter niet gerech tigd was Reimann tot de orde te roe pen voor diens opmerkingen over de Oder-Neisse-linie. De sociaal-democratische leden vie len dé communisten bij. Een beslissing is nog niet genomen. In tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten heeft Woensdagmiddag de Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, te Delfzijl de nieuwe dagnijver heidsschool met internaat voor schip- oersklnderen van het Koninklijk On derwijsfonds voor de ScheeDVaart ge- oDend. De leerl'.ngen van de nieuwe school vormen een ere-haag. Od de voorgrond de heer Ebe'e. naast hem de burgemeester van Delfzijl, de heer L. H, van Julsingha. Lodewijk van Dijssel warm gehuldigd FEESTREDE VAN ANTON VAN DUINKERKEN. Dr K. H. C. Alberdingh Thijm (de schrijver Lodewijk van Dysseli, die gisteren zijn 85-ste verjaardag vierde, werd in de Renaissance zaal van het Frans Hals Museum te Haarlem onder grote belangstelling een warme hulde bereid. Haarlems burgemeester, mr P. O F. M. Cremers, herinnerde aan de dag in 1916 toen Lodewijk van Dijssel naar I-laarlem kwam om er tot nu toe te blijven. .Zoals Mozart met zijn com- pcsliies Parijs wist te veroveren, zo heeft Lodewijk van Dijssel ons aan zich verbonden door zijn karakteristieken in de Nieuwe Gids, gewijd aan de historie en de schoonheden van de Spaarne- stad", aldus mr Cremers. die tot slot de jarige op deze „Haarlemse tees:dag' namens het gemeentebestuur geluk wenste. Mr A. Cohen voerde uit naam van de voorzitter van de sociëteit van letterlievenden „Teister Bant". Godfried Bomans, die in de Ver. Staten vertoeft, het woord, en mevrouw Schroder bood namens het bestuur der sociëteit enkele fraai gebonden werken van Marsman aan. Tot slot sprak Anten van Duinker ken een feestrede uit, waarin hjj de betekenis van de figuur Lodewijk van Dijssel voor de Nederlandse letterkun de weergaf en gewaagde van de In vloed. die zijn werk op he^ gebruik van de Nederlandse taal heeft gehad. Na afloop volgde een drukbezochte receptie. REIZEN EN BEVRACHTING NAAR HET BUITENLAND De verkoop van rechtstreekse NS- olaatsbewli^n en de rechtstreekse be vrachting ven baeaee kan thane weder om naar alle landen met uMaond#» ring van Italië en Oostenrijk ge schieden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1