VAN HOUTEN Devaluatie en bloembollenexport EN DE MEESTER-UITVINDER Dean Acheson ontvouwt Amerikaans standpunt oportsplmters Het noodlottige halssnoer Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 22 September 1949 Tweede Blad No. 26802 Ter V.N.-vergadering Nadat het algemene debat in de Al gemene Vergadering der V. N. gisteren door de Braziliaanse afgevaardigde dr Cyro de Freitas Valle geopend was, werd de eerste grote rede gehouden door Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Hij deed een be roep op de Sovjet-Unie mee te werken bij de oplossing van internationale vraagstukken, ln het bijzonder Grieken land. De Amerikaanse politiek ten aanzien van de voornaamste kwesties, die op de agenda van de vergadering staan, vatte hij als volgt samen: 1. Korea. Hier moet een commissie der V. N. gehandhaafd blijven. 2 Palestina. De vergadering moeteen practisch plan aanvaarden voor een permanent internationaal bestuur in het gebied van Jeruzalem en voor de bescherming van de heilige plaatsen. Ten aanzien van het vraagstuk der Arabische vluchtelingen moeten de di rect daarbij betrokken staten hun ver antwoordelijkheid erkennen. 3. Italiaanse koloniën. De vergadering moet een plan uitwerken voor een ver enigd en onafhankelijk Libye, uit te voe ren binnen drie of vier jaar. De volken van Eritrea moeten in staat worden ge steld zich in politiek opzicht met na burige regeringen te verenigen. De vol ken van Somaliland moeten kunnen profiteren van het trustschapstelsel. 4. Minder-ontwikkelde gebieden. De V. S. zullen hun volledige steun geven aan een program der V. N. ter verbete ring van economische en sociale toe standen. 5. Rechten van de mens in Bulgarije, Hongarije en Roemenië. De V. S. zijn voorstander van voorlegging aan het Internationale Hof van Justitie van de kwestie, of de drie landen verplicht zijn de bepalingen in de vredesverdragen na te komen. 6. Toezicht op de atoomenergie. Wan neer de Sovjet-Unie zich niet bereid toont tot samenwerking, kan niet ge hoopt worden op het vinden van een basis voor overeenstemming. 7. Indonesië. In Indonesië kunnen de V. N. een voorbeeld zien van de ont wikkeling van een koloniaal volk tot vrijheid en onafhankelijkheid en van een vrijwillig samengaan in het belang van beiden, gezien de gezamenlijke po gingen van beide partijen op de R.T.C. te Den Haag. De rede van Acheson werd met luid applaus begroet. Sir Benegal Rau, leider der Indiase ,De volgende kwesties besloot de com missie op de agenda te zetten: 1. Bedreiging van de politieke onaf hankelijkheid en integriteit van Grie kenland, met 11 tegen 2 stemmen. 2. De kwestie Korea, met 12 tegen 2 stemmen. 3. Bespreking van het rapport van deinterimcommissie (kleine assemblee), met 12 tegen 2 stemmen. 4. De vorming van een velddienst der V.N., met 12 tegen 2 stemmen. 5. Het nakomen van de rechten van de mens in Bulgarije, Hongarije en Roe menië. met 12 tegen 2 stemmen 6. Het rapport van de internationale commissie voor het recht. De agenda commissie heeft besloten de kwestie van de Italiaanse koloniën naar de politieke commissie in te stellen met het oog op de overbelaste agenda. In alle gevallen waren het natuur lijk Sovjet-Rusland en Polen, die te genstemden. i WOLHANDKRABBEN BIJ ZWOLLE.. De voor de visstand zo schadelijke wolhandkrab rukt op in de wateren rond Zwolle. Gisterochtend werden door de machinist van het waterschap Dieze twee exemplaren gevangen in de Westervelderveldse A, een binnenwater op 6 K.M. afstand van Overijsels hoofd stad. Andere vangsten in de laatste weken bewijzen dat het aantal van deze uiterst schadelijke dieren in deze om geving toeneemt. NIEUWE GRENSCORRECTIE BIJ BEEK. Er is een nieuwe grenscorrec:le te verwachten bij Beek. Dit betekent, dat nu de verbinding GroesbeekBeek naai het Wylermeer langs de vroeger reeas geprojecteerde route ongehinderd over Nederland-s territoriaal gebied kan worden doorgetrokken. De Duiise grensbevolking neemt deze correctie gemoedelijk op, Slechts enige proviso risch herstelde hulzen worden nu bij ons land getrokken. Het verwoeste kerkje van Wyler ligt nu terzijde van de Nederlands geworden weg. Kansen in Amerika en Duitsland (Van een bijzondere medewerker) De vraag, of de devaluatie van de gul den een gunstige invloed zal hebben op de bloembollenexport, kan niet zonder meer bevestigend worden beantwoord. Ten aanzien van de landen die even eens hebben eedevalueerd zal de toe stand wel grotendeels blijven zoals ze is: zéker ten aanzien van Engeland als een der grootste afnemers. Vanzelfsprekend is de aandacht dan ook het meest gericht op Amerika, waar de invoer niet gecontingenteerd is. maar wel werd belemmerd door het fe:t. dat de prijzen over het algemeen te hoog ziin Verschillende handelaren hebben dan ook al hun toevlucht genomen tot het verkopen van bloembollen in kleinere maten, daar de mooiste, dikste bollen te duur waren. Wellicht dat hierin veran dering komt en Nederland dus ziin beste kwaliteit kan verkoDen. hetgeen, al zet het niet direct zoden aan de dijk. toch een belangrijke verbetering mag worden genoemd. Men heeft echter met Amerika erva ringen die tot voorzichtigheid nopen. De Amerikaanse kwekers, die de con currentie van de Hollandse bollen maar ongaarne zien. ziin er als de kippen bij om te sDreken yan ..agressieve handels- Dolitiek" en .dumping". In het verleden is die activiteit der delegatie sprak de 'hoop uit, dat de R. Amerikaanse vakgenoten aanleiding ge- T.C. voor het eind van de huidige zit- weest tot het nemen van quarantaine- ting der Algemene Vergadering tot een bevredigend einde zou komen, zodat de Vergadering deze kwestie niet zou be hoeven te bespreken. Faris el Choeri bey (Syrië) deed een beroep op de kleine landen, een „derde kamp in de V.N." te vormen ten einde te bewerkstelligen, dat de Sovjet-Unie en de V. S. ophouden met „het uit strooien van het zaad van agressie en oorlog. Morgen spreekt Wysjinsky! De Sovjets hebben nogmaals gepro testeerd tegen het toetreden van Italië tot het Atlantisch Pact. De agenda der V.N. Gisteravond is de 14 leden tellende agendacommissie der V.N. 'bijeengeko men die de agendapunten vaststelt voar de verschillende commissies van de algemene vergadering der V.N. maatregelen door de regering, die de invoer met name van narcissenbollen vrijwel verlamde. Toen onlangs presi dent Truman een verlaging der invoer rechten aankondigde, eisten deze groe pen in tegendeel een verhoging! Een minder aangename kant van deze zaak is dat Nederlanders, die indertijd om valutaredenen bedrijven in Amerika Nu kan men zeggen dat de Ameri kaanse regering toch zelve, in het kader van haar vrijhandels-Dolitiek. de oprui- mine v"~-- alle monetaire en andere be lemmeringen wenst, en deithalve aan een uitbreidine van de bloembollen export geen hinderpalen in de weg zal leggen. De jongste politieke gebeurte nissen hebben echter reeds bewezen.dat Republikeinen en Zuidelijke Democra ten het de Regering lastig genoeg kun nen maken: en wanneer de Amerikaan se protectionisten deze groepen voor hun karretje kunnen spannen, ziet het er voor de -Hollandse export niet best uit. Daarom is het onjuist, overdreven verwachtingen te koesteren omtrent een mogelijke uitbreiding van de ex port in Amerika. Men zal daar, ook onder de huidige omstandigheden, met wijsheid en voorzichtigheid te werk dienen te gaan. Een belangrijke gebeurtenis (al ver wacht men ook daarvan geen gouden bergen) was het ODstellen van de Duitse erens voor Nederlandse bloemen bloembollen en boomkwekerijproducten, al Is die Invoer om begrijpelijke rede nen noe aan vergunningen gebonden. Het is dan ook opvallend, hoe grote oartiien bloembollen, die bij de veilin gen reeds waren doorgedraaid en naar alle waarschijnlijkheid in het Surplus- fonds zouden worden opgenomen, reeds weer ziin verkocht en een betere be stemming zullen vinden. Met belang stelling wacht men af hoe groot uit eindelijk de omvang van het surplus (geschat od 45%) zal zijn. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie (Adv.) V (JL I BAL. I Nederlands militair-elftal won op het nippertje van Denemarken EEN UNIVERSITEIT TE KOTARADJA? Als gevolg van een bezoek van de Republikeinse minister van Godsdienst, K. H. Masjkur, aan Atjeh, heeft men in Atjeh plannen om te komen tot op richting van een universiteit te Kota- radja. Verder zullen ter bevordering IN VERLENGING WAS HET PLOTSE LING MET DE DENEN GEDAAN. Het heeft een haar gescheeld of het Nederlands militair elftal had gister- avond in het Olympisch Stadion een 10 nederlaag geleden tegen de Deen se militairen in het militaire inter land voctbaltournooi 1949, waaraan voorts deelnemen België, Frankrijk, Luxemburg en Turkije. Maar in de allerlaatste minuut van de tweede helft slaagde linksbinnen Kolk man van Go Ahead er in als sluitstuk van een wanhoopsoffensief te midden van een ontzaglijke scrimmage met een hard schot van vlakbij de bal hoog ln de touwen V. jagen en 'de gelijkmaker te scoren. De wedstrijd moest daarop voor het verkrijgen van een beslissing met twee maal een kwartier worden verlengd. De Nederlandse ploeg, die anderhalf uur lang was vastgelopen op de taaie Deen se defensie, slaagde er ten slotte in de tweede verlenging in zich los te spelen. Plotseling was het gedaan met de De nen. Eerst glipte Kolkman opnieuw langs Andersen en gaf ons land met een fraai diagonaal schot de leiding en drie mi nuten later maakte Van der Hoeven Neptunus) er met een schitterende kop bal uit een hoekschop van de overigens slecht spelende Hefjster (HDVS) 3—1 van. Bijna was het nog 41 geworden, toen Hefjster een vrije schietkans kreeg, maar zijn daverende kogel, gelost van af de rand van het strafschopgebied, werd door de lat gekeerd. Engelse league kampioen Portsmouth behaalde gistermiddag een 6—2 overwinning op een Deens bonds- elftal, waarin een aantal internationals waren opgesteld. Bij de rust leidden de gastheren reeds met 40. De Zuid-Afrikaanse minister van Economische Zaken. Eric Louw. heeft bekend gemaakt, dat. in het kader van een regeringsplan om het benzine verbruik in de Zuid-Afrikaanse unie I terug te brengen, geen toestemming meer zal worden verleend voor het or ganiseren van snelheidswedstrijden voor auto's en motorrijwielen. De datum van de Olympische Dag, welke Jaarlijks ln het Olympisch Sta dion te Amsterdam wordt gehouden, is voor 1950 bepaald op Zondag 18 Juni. De Leidse Politie Sportvereniging speelde Dinsdag te Schiedam haar eer ste competitiewedstrijd van dit seizoen ln de eerste klasse van de NPSB. Onze stadgenoten versloegen het Schledamse politie-elftal met 10. stichtten, zich er toe lenen om hand- van de Atjehse Intelligentsia, studen- en sDandlensten te verlenen aan deze i ten naar het buitenland worden ge- anti-Nederlandse activiteit. I stuurd. WIJZIGING AANVANGSTIJDEN In verband met het nog niet gereed ziin van het nieuwe LFC-terrein zullen op het NBLO-terrein aan de Zoeter- woudse Singel Zondag a.s. twee KNVB- comDetitiewedstrilden worden gespeeld. De ontmoeting LFCRVC vangt aan om 12.15 uur .terwijl om 14 30 uur Lug- dunum binnen de lijnen komt tegen Stolwiik. FEUILLETON door GORDON MCDONELL 19) Dat beviel haar helemaal niet. Haar blauwe ogen begonnen te schitteren en hadden diezelfde harde uitdrukking als de vorige avond, toen ik haar man die opstopper gegeven had. Zij stond op en bleef rechtop staan, zeggende'. U zult mij verplichten met heen te gaan. U loog tegen mij, toen u zei. dat u iets wist, wat u niet aan de' politie vertellen kon en u deed dat alleen om hier binnen te kunnen dringen en vragen te stellen; vragen over mijn zuster. Ik bleef rustig zitten, waar ik was en keek haar aan. Niet meer dan u loog, toen u gisteravond zei. dat u van geen pro bleem wist, dat uw zuster gehad kon hebben. Ik weet nu, dat u loog; toen was lk er nog niet geheel zeker van, maar nu wel. Als u het mij wilt ver tellen, kunnen we samen misschien tot er.ig resultaat komen. Ik weiger om het persoonlijke leven van mijn zuster met u te bespre ken. Wilt u nu zo vriendelijk zijn om heèn te gaan? Dus u weet hetwel, nietwaar? Moet ik Iemand roepen om u er uit te gooien? Zij was verliefd op iemand.... was dat het? Plotseling ging zij zitten. Zij keek mij aan en zei; Wat wilt u eigen lijk? Ik tracht uit te vinden, wie haar vermoord heeft. Ziet u dan uit te vinden, wie haar aat halssnoer gegeven heeft, want die heeft het gedaan. Wat doet u daar zo zeker van zijn? OmdatZij hield zich plotse ling in en keek mij aan. Wat be doelt u? Zoudt u willen beweren, dat de man, die haar het halssnoer gaf, niet de man is. die haar gedood heeft? Ja. Plotseling stond zij weer op. U j weet, wie het is. U weet wie het is, nietwaar? En u tracht hem te dekken. Het was een vriend van u. Het was kapitein Marforddat is degeen, die u bedoelt. En hij heeft Letty ver moord, omdat zü weigerde met hem te trouwen. Tom is getrouwd; en ik weet, dat hij haar nooit zou vermoorden. Plotseling drong het tot mij door, wat ik gezegd had. Het was nu te laat om het terug te nemen. Ik stond snel op en ging op h^ar af. zy bleef als versteend staan Ik legde mijn hand op haar arm, of liever, dat wilde ik doen. maar ik bet mijn hand weer langs mijn zij vallen. Ik zei: eens hier, u moet my Verrassende 2-0 zege van Ierland op Engeland IERS SUCCES TE DANKEN AAN PRACHTIG VERDEDIGEN. In Goodison Park te Liverpool leed het Engelse voetbalelftal gistermiddag ten aanschouwe van 52.000 toeschou wers een verrassende en weinig eer volle nederlaag tegen Ierland. Met 20 bleven dc Ieren, zowel voor als na rust scorend, in de meerderheid. Nederlandse reactie op Hatta's verklaringen COMPLEX VAN VRAAGSTUKKEN OPNIEUW IN BERAAD? In kringen van do Nederlandse delegatie wordt uit het persgesprek dat minister Hatta in het Perscen trum voerde, afgeleid, dat blijkbaar in de Republikeinse delegatie nog geen aanvaarding van alle punten waarover men tijdens het weekeind in België tot een overeenstemming is gekomen, heeft plaats gehad. Wan neer Inderdaad mocht blijken, dat de Republikeinse delegatie de resul taten van dit overleg voor een deel ongedaan zou willen maken, dan zou de Nederlandse delegatie genoodzaakt zijn, het gehele complex van vraag stukken opnieuw in beraad te nemen. RUNDVEETENTOONSTELLING TE DEN BOSCH GEOPEND. Grote belangstelling. Gisteravond is de Nationale Rund- veetentoonstelling in 's-Hertogenbosch ter gelegenheid van het 75-Jarig be staan van het Ned. Rundvee Stamboek geopend. LJit alle delen van het land waren vertegenwoordigers van het N.R.S. op gekomen, alsmede vele buitenlanders. Burgemeester Loeff schetste de beteke nis van het NR5. voor Nederland in het algemeen en voor de veefokker in het bijzonder. Hij betoogde dat het NR.S. een goede naam heeft in de ge hele wereld. Het Ierse succes is voornamelijk te danken aan het prachtige spel van hun verdediging; vooral rechtsback Carey, spil Martin en de jeugdige doelman Tommy Godwin speelden een zeer goe de wedstrijd. Na de rust oefende de En gelse voorhoede een constante druk op het Ierse doel uit, doch er was bh deze defensie geen doorkomen aan. De Engelse aanval miste allestoot kracht. Midvoor Pye werd door Martin volkomen uitgeschakeld, waardoor het verband in de voorhoede zoek raakte. Bovendien speelde het backstel Mozley- Aston allesbehalve zeker. Deze ontmoeting gold (gelukkig voor Engeland) niet als voorwedstrijd van het tournool om het wereldkampioenschap. BILJARTEN. BEKER-TOURNOOIEN LEIDSE BILJARTBOND. Uitslagen 1ste ronde Amstel-Beker: De Valk 1Rynegom 2 44; 't Zuid 1DVH 1 6—2; TOG 1—Spijkerbak 1 08. Morschpoort 1RiJnegom 1 62; Drei Pottekens 1UVS 1 44; Caram- bolé 1—TOP 2 2—6; Spijkerbak 2—'t Het hielp niets. Ik kon duidelijk gemakkelijk aan Ives kon vertellen, gen over haar tweelingzuster. Ik zag ook w a u zien. dat het allemaal niets hielp.I als zij mij geen afdoend antwoord gaf.dat dit de verklaring kon zijn van hetl^uïdSl O^fT Caral^olé^^^'orsthpoört lk trachtte het over een andere boeg Zij zag nu ook wel, dat zij mij vertel- To"n4- - - - - - - - te gooien. Plotseling dacht ik, dat ik I len moest, waarom zij daar zo zeker een uitweg zag, in hetgeen zij Juist van was. gezegd had Wat doet u er zo zeker van z\jn, dat die andere man haar niet uit ja loezie gedood heeft, omdat zij in Toms gezelschap was, vroeg ik. Eerst dacht ik. dat zij mij niet ge hoord had. Zij stond zo stil en was blijkbaar zo in haar gedachten ver diept. dat zij geen aandacht voor iets anders had. Maar zij meest het toch gehoord hebben, want na een poosje antwoordde zü en haar antwoord klonk helder en duidelijk: Omdat die andere man niet op haar verliefd was. Ik keek haar aan. U bedoelt, dat u daar alles van wist en het niet aan j de politie verteld hebt? Tenslotte zei zij heel eenvoudig: Omdat hij op mij verliefd is. Majoor Foraker. Dat is de reden, dat ik het zo zeker weet. Een ogenblik drong het niet geheel tot mij door. Het wilde er niet bij mij in. dat Janet er een minnaar op na hield neen. neen, Janet zou zoiets niet doen. En toen zag ik, dat er ook daarvoor nog een uitweg was en ik vroeg haar: En bent u verliefd op hem? Ik veronderstel van niet, want als dat zo was. zou u niet nog met uw man getrouwd zijn. U zoudt u vrij maken. Dat zóu je toch doen, is het j niet, Janet? Het is vreemd, maar ik geloof niet, feit, dat Janet tegen Begg gezegd had, i 2 44. TOP 4De Hoek 1 26 dat zij van geen prebleem wist, terwUl ute ronde ZHB-Beker: 't Zuid 1- het tevens zou verklaren, waarom Begg nvw Rn. nlin.ffnm 7 van Letitla's probleem niets afwist. Maar het enige, wat ik in deze niet Het eaat hen nipt aan Het eaat dat ZÜ of °P dat ogenblik ons rea- niemand fan I «s«rden, dat ik haar Janet genoemd Komt het niet bij u op, dat hij had. wel eens de man kon zijn geweest, die j Ja, dat zou ik zeker. Ik zou niet haar gedood heeft? Ik heb u juist verteld, dat hij niet verliefd op haar was. Daar kunt u nooit zeker van zijn. Ik ben er l?feel zeker van. Dat zy er zeker van was, kon ik blijven by iemand, waar ik niet van hield. Ik dacht na over alles, wat zy ge zegd had. Ik kon het beeld nu heel duiaeiyk zien. Letitla's probleem, hoe zy verliefd was op een man, die ver zien en horen aan haar stem, aan liefd was op Janet, terwyi Janet hem haar volkomen kalmte en aan de ge- niet lief had, omdat zy van haar man hele manier, waarop zy daar voor mij hield. Ik zag. dat Janet Ives hierover woord. Met andere woorden, ze zyn stond. natuurlijk nooit had kunnen spreken, 1 niet gelukkig. Hoe kunt u van zoiets zeker zyn? omdat het iets was, wat Ives niet aan- zy wist, dat ik nu in het voordeel ging; hoe -zy er niet met Begg over (Wordt vervolgd) was. Ik wist, dat zij wist, dat ik het had kunnen spreken, uit loyaliteit te- kon zien, was waar Tom in het schema paste. Ik zei: Nu kan ik mij begrijpen, waarom u denkt dat Tom haar ver moordde aannemende, zoals wy bei den doen, dat hy het was, die haar het halssnoer gaf. U denkt, dat hij haar tenslotte uit woede doodde, om dat hy uiteinideiyk afgewezen werd. U denkt, dat Tom haar verhaal verdraai de, nietwaar en dat de man, die zy overwoog te trouwen, Tom zelf was en niet iemand anders en dat hy haar toen zij eindeUjk besloot cm hem niet zijn zin te geven in woede ver moorddeIs het niet zo? Zij knikte. Zeker; hoe zou het anders kunnen? Ik weet niet hoe het anders zou kunnen, zei ik, maar ik ben er heel zeker van. dat Tom zoiets niet doen zou. Om maar één ding te noemen, zoals ik zoéven al zei, hy is zelf ge trouwd. Is hü gelukkig getrouwd? Zy hébben een baby en ze zyn 'beiden erg aardige mensen. U heeft myn vraag niet beant 41). Door enige voorzichtige acroba tiek wist Panda vanuit de staaft het paard weer te bereiken, en dank zy zyn behendigheid slaagde hij er in, om niet alleen zyn zitplaats, maar ook het stuur- wieltje weer te bezetten. En toen ging het eerst recht mooi. Je had het moeten Kijk zien! Tsjoeketsjoek stormde als een geloven, wat wervelwind voorwaarts.gierend door Tem betreft. Ik weet. aat hy haar het de bochten ja: daar waren de an- halssnoer gaf. maar ik weet ook voor j dere paarden, die nog steeds dicht bij honderd procent, dat het niet in zijn elkaar zaten in hun halsbrekende jacht, karakter ligt om zoiets te doen. Maar halsbrekend of niet; Tsjoeketsjoek was veel sneller dan de anderen en haalde steeds meer in De toeschouwers op de tribune zagen dat alles gebeuren, en een zoete lach zweemde over het gelaat van Ernest ten betalen! Dit is in hoge mate ver ontrustend!" En hy nam, met een beleefde, maar achteloze verontschuldiging, een der Klapper. Maar één was er, die het plots toeschouwers de verrekyker uit de hand niet meer zó naar de zin had. en dat om te kunnen zien wat zich daar in de was Joris Goedbloed. verte afspeelde. Nu. dat was verre van Myn weddenschap!" prevelde hij. geruststellend. Daar zag hy Tsjoeke- Mulo i- Martha-fitirhiw i „Tien ryksdaalders heeft deze bliksla- tsjoek met steeds toenemende snelheid rk Mulo 1 Chr Lvceum i Pn 2 en ger op zijn ongelukkige stoomwals ge- over de grasbaan Wiegen, met Panda de Avondschol van de Martha Stirh wed! Stel dat deze misbakken hcima- glimlachend op zijn rug, „Dat kleine ting 1 en 2 De wedstriidfeldlne ij ïn chine het wint! Tienduizend rijksdaal- manneke!" siste Joris onder z«n adem. i hafden van de heren M Verbure en ders zou lk de bezeten knutselaar moe- I „Dat paard!" a p Borgm°Ser verburg en 1Carambolé 1 8-^0; Morschpoort TOP 2 5—3; Spoortje 2—UVS 1 44 Carambolé 2Drei Pottekens 1 62; De Valk 1De Valk 2 44; Spoortje 1 Spijkerbak 2 2—6. NEDERLAAG-TOURNOOI T.O.G. In de laatste wedstrijd voor de eerste klasse wist de vereniging LUTO aan de jubilerende vereniging de enige neder laag toe te brengen. Het was een span nende wedstrijd, waarin door beide clubs eoed süel te zien gegeven werd. Vooral de laatste partij tussen B Elvering (LUTO) en A. Sira (TOG) was van uit stekend gehalte. B. Elvering won. spe lend met een moyenne van 10.93. in 16 beurten Aan hem was het te danken, dat LUTO de ontmoeting met een voor sprong van 27 caramboles won. want voor deze laatste partij leidden de gast heren nog met 20 caramboles. De verdere uitslagen luiden; 2e kl.: TOG 2—Excelsior 2 (Lisse) 359 —452; 4e kl.: TOG 4—Carabolé 4 287— 296; 5e kl.: TOG 5—Spoortje 2 212—217. DAMMEN DCL VEROVERT BEIDE PUNTEN OP SCHEVENINGEN. Voor de hoofdklasse competitie van de N.DB. speelde DCL I gisteravond tegen Scheveningen I en wist beslag op beide punten te leggen door met 146 te winnen. De gedetailleerde uitslag luidt: W. HuismanC. R. Tybout 20; J. MertensJ. Passier 11; I. Laterveer H. Lochman 2—0; T. H. Franken Jr J. Olivier 2—0; W. F. OU vier—L. Bal 2—0; S v. d. Reek—W. Kok 0—2; J. SlingerlandA. Tinga 20; W. v. d. I Reyden (res.)H. Kruit 1—1; W. v. d. 1 Blom—C. J Tybout 1—1; J. Stavleu—A. I Schoenmaker 11. De volgende wedstrild heeft plaats a„s. Maandag 26 September tp Den Haag tegen HCDV I. SCHAKEN. SCHOOL-SCHAAKWEDSTRIJDEN TE ALPHEN. Door de Alphense Schaak Club zullen te beginnen op 28 September as. school- schaakwedstrijden worden gehouden Lus sen acht zestallen van verscillende scholen. Deze zestallen zullen elkander in een afvalcompetitle bekampen met als inzet een wisselbeker. Op 28 September zullen de eerste wedstrijden worden gespeeld in een der lokalen van het Jongenshuis van de Martha-Stichtlng. De wethouder van Onderwijs, de heer W. Brouwer, zal de opening verrichten, terwijl verder tal van officiële personen ziin uitgenodigd. De volgende zestallen nemen deel: Chr. Mulo 1; Martha-Stichtlng 1 en 2; TENNIS. FRANSE DAMES TE STERK VOOR NEDERLANDSE. Eindstand 94. De tenniswedstryden tussen de dames- ploegen van Frankryk en Nederland te Lyon zyn in een 94 overwinning voor de gastvrouwen geëindigd. De uitslagen van de gisteren gespeel de partyen luiden: Mevr. De Cazalet (Fr.) sl, mej. Herm- sen (Ned 6—3, 6-*2; mej. Foy (Fr.) sl. mevr. Schmier (Ned.) 86, 6—2; mej. Pannetier (Fr.) sl. mevr. Blaisse (Ned 64. 7—5; mej. Marcellin (Fr.) sl. mej. Rollin Couquerque (Ned.) 9—7, 16, 6—4; mej. Brunnarius (Fr.) verl. van mevr. Roos (Ned.) 810, 26. Dubbelspel: mej. Marcellin en mej. Foy (Fr) sl. mevr. Roos en mevr. Smier (Ned.) 6—3, 6—1. Het laatste dubbelspel werd door Frankryk gewonnen gegeven. ZEILEN DE INTERNATIONALE MILITAIRE ZEILWEDSTRIJDEN TE BREST. De resultaten van de tweede race in de Starklasse luiden: 1. Frankryk 703 punten; 2. Denemar ken 402 punten; 3. Groot Brlttannlë en Nederland (Lt ter zee le klasse Busse- maker en Lt ter zee 2e klasse Kase- mier) beiden 0 punten. De Britse Starboot kwam met een ge broken mast binnen en had de strijd moeten staken evenals de Nederlandse Star. die avery aan het tuig had gekre- De stand na twee wedstrijden luidt: 1. Denemarken 1105 punten: 2. Frank ryk 703 punten: 3. Nederland 402 pun ten; 4. Groot Brittannië 229 punten. VRIJDAG 23 SEPTEMBER. Hilversum I (301.5 M. - NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Sram.muziek; 7.45: een woord voor de ag; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gewijde muziek. 8.45: gram.muzlek; 9.15: voor de zieken; 10.00: gram.muzlek: 10 30: morgendienst; 11.00: gram.muzlek; 11.15: fluit en plano: 11.45: strijkorkest; 12.15: rellgleuse muziek; 12.30: medede lingen; 12.33: vervolg van 12.15; 13.00: nieuws; 13.15: orgelconcert; 13.45: gram. muzlek; 14.40: voor de vrouw; 15.00: ka merorkest; 15.40 voordracht; 17.00: gr.- muzlek; 17.35: zigeunerkwintet; 17.50: planoduo; 18.15: „Het evangelie ln Es peranto": 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: kerkkoor; 19.30: actualiteiten; 19.45: CNV-kwartler; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: lichte mu ziek; 20.45: causerie over de Industriali satie; 21.05: trio; 21.30: kamerkoor: 22.00 marlnlerskapel; 22.45: avondoverdenklng; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: gram.muzlek. Hilversum II (416 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: gram .muziek; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gramofoon- muzlek; 8.50: voor de vrouw; 9.00: gram.muzlek; VPRO 10.00: „ThulB". cau serie; 10.05: morgenwydlng; VARA 10.20: gram.muzlek; 10.30: voor d© vrouw; 10.45: pianorecital: 11.10: voordracht: 11.30: accordeonorkest: AVRO 12.00: or gelspel: 12.30: mededelingen; 12.33 sport- praatje; 12.45: gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.15: vioolspel; 13.45: gramjnu- zlek: 14.00 voor de vrouw 14.20: solls- tenconcert; 15.00: voordracht: 15.20: gr.- muelek: VARA 16.00: filmprogramma; 16.30: voor de Jeugd: 17.00: a canella koor- 17.20: muzikale causerie; 18.00: nieuws; 18.15: Dlanoduo en zang; 18.45: eram.muzlek- 19.00- ..Denk om de bocht"; 19.15: regeringsuitzending: VPRO 19.30: godsdienstige causerie: 19.50: kerkelijk nieuws; 20.00: nieuws; 20.05: olano, vlooi en cello: 20.30: „Christendom en humanisme", causerie; 20.55: boekbespre- klne: VARA 21,00: verznekDrogramma; 21.30: orgelspel; 22.00. buitenlands over zicht: 22.15: eram.muziek: VPRO 23.4D: .Vandaag" causerie; 22.45' avond wü- r""~- VARA 23.00: nieuw;; 23.15—24.00: AGENDA DONDERDAG. Stadszaal: Concert Matrpzenkoor, 8 uur nam. Den Burcht: Leidse Nlwinfllm. 7 uur nam. Lutherse Kerk: Band Nederland-Indo- nesië. Spr ds A. M Brouwer 8 uur nam. Pieterskerk: Orgelconcert Jeanne De- messleux. 8 uur nam VRIJDAG. Stadszaal (foyer)Ned. Chr. Relsrffc „Java's pracht en praal". 8 uur nam. Federatiehuls Gerecht 10: Theosofisch» vereniging flpr. Ko Borsten. 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5