Oorlogsbegroting ingesteld op bedreiging van West-Europa Tegen Yiebahn en Rühl doodstraf geëist Industrialisatie blijft op de voorgrond slaan divisie Terugkeer in De opkomst December*" 1950 voltooid 7 en afvloeiing van troepen Zij waren de bloedige handen van Lages Met een enkel woord Voor jongens met Hersens de „grote" kans! STADSNIEUWS DONDERDAG 22 SEPTEMBER V) 1 Aan de Memorie van Toelichting op de bij de Tweede Kamer ingediende Rijksbegroting dienstjaar 1950 over het Dep. van Oorlog ontlenen wij, dat de begroting wordt aangeboden met een eindcijfer van f. 647.397.477, waarvan op de Gew. Dienst f. 460.080,508, op de Buitengewone Dienst I f. 150.972.169 en op de Buitengewone Dienst II f. 36.344.800. Met alle kracht zal worden bevorderd, dat binnen de grenzen der moge lijkheden de werkzaamheid gericht wordt op het scheppen van militaire formaties, welke in internationaal verband tot doeltreffende afweer in staat geacht kunnen worden. Nieuwe strijdmiddelen, waarvan de aan schaffing en het gebruik zeer hoge lasten met zich mede brengen, zullen slechts in beperkte mate kunnen worden aanvaard. Aan dé inrichting van versterkte lijnen van defensie in de oude zin kan niet meer worden gedacht. De minister wenst uitdrukking te geven aan de verwachting, dat ver plichtingen, welke aan velen in de voor ons liggende tyd zullen moeten worden opgelegd in het belang van een tijdige en voldoende opbouw der weerkracht, met overtuiging zullen worden aanvaard in 's lands belang. BASIS DER BEGROTING. Met inachtneming van de in het voorgaande geschetste onzekere fac toren is bij de samenstelling der begroting uitgegaan van de volgende basis: 1. De vorderingen van het bondgenoot schappelijk overleg hebben op mili tair gebied geleid tot een algemeen denkbeeld omtrent hetgeen nodig is om West-Europa tegen een bedreiging te verdedigen. In het raam van dit denkbeeld wordt van Nederland verwacht, een gedeelte te vormen van het geallieer de front, in de eerste plaats bestemd voor dekking van eigen gebied op de grond en in de lucht. In 1950 zal een aanvang worden ge maakt met de opleiding vair eenhe den voor vorenomschreven taak voor zover zulks binnen de grenzen van 's lands economische en financiële mogelijkheden ligt. 2. De uitzending van troepeneenhe den naar Indonesië wordt beperkt tot hetgeen onder de bij het samenstellen der begroting te voorziene omstan digheden voor aflossing onontbeerlijk werd geacht. 3. Voorbereidingen dienen te wor den getroffen, om, zolang nog geen troepen kunnen worden gemobiliseerd, welke zijn opgeleid op grond van het gestelde in punt 1, voorlopig op an dere wijze n.l. door het mobiliseerbaar maken van uit Indonesië terugkeren de grote eenheden en kleinere onder delen. in de behoefte aan troepen be stemd voor het in punt 1 omschreven doel te voorzien. 4. Het normaal onder de wapenen en in opleiding zijnde militair perso neel moet voldoende zijn: a. voor de handhaving van binnenlandse orde en rust: b. voor het vormen van een kern der strijdkrachten, welke het land moet kunnen beveiligen tegen plotse linge overvallingen. 5. Aangezien 1950 het eerste jaar' zal zijn van de reeks jaren, welke no dig zijn voor de uitvoering van een afgerond plan van legervorming, zal in 1950 de vredesorganisatie voor het eerst een meer duurzaam karakter kunnen verkrijgen. 6. De voor het jaar 1950 ontworpen vredesorganisatie zal naast doelma tigheid en afstemming op hetgeen de legervorming beoogt in hoge mate re kening moeten houden met de eisen van soberheid, welke de benarde fi nanciële situatie van het land stelt. 7. De verhouding' van het K.N.I.L. tot de KI. is zodanig afhankelilk van tijdens de samenstelling der begroting onzekere politieke factoren, dat hier mede geen rekening kon worden ge houden. 8. De gemiddelde sterkte van het in Nederland verblijvende deel der Kon. Landmacht met uitzondering der Luchtstrijdkrachten zal maximaal be dragen 51.868 man (bjj de bespreking der Legerluchtmacht deelt de minis ter mede, dat de gemiddelde jaar sterkte der luchtmacht is geraamd op 9.884 man. Daarvan zijn thans 884 man beroepspersoneel. Dit aantal zal aan het eind van 1950 belangrijk moe ten worden verhoogd). UITZENDING NAAR INDONESIË. Voor 1950 is geraamd het uitzenden naar Indonesië ter aflossing van aldaar aanwezige troepen van een zelfstandige Infanterie-brigade plus 3 bataljons in het voorjaar en van nogmaals 3 batal jons in het najaar. „PERS VERSLOEG PARLEMENT" (Van onze Haagse redacteur). Op het Haagse „Houtrust" bleek gis teren, dat Koning Voetbal tot in de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn scepter zwaait. Een heus voetbal elftal. samengesteld uit Kamerleden, bond daar immers de strijd aan tegen een ploeg uit de parlementaire pers. ten aanschouwe van enthousiaste supporters uit dezelfde kring, onder wie wil ook vrouwelijke Kamerleden ontwaarden. De uitslag was zoals het behoorde: „de pers versloeg het parlement", zeide na afloop mr Burger in een geestig speechje, doelend op de taak der pers om de Kamervergadering te verslaan, toen de gelegenheids-voetballers met andere Kamerleden en de Griffie als gasten der journalisten in de Marijke- zaal van ..Central" van de ongèwone in spanning uitrustten. De uitslag was 10 voor de Parlementaire Pers. NEDERLANDERS IN REPUBLIKEINSE GEVANGENSCHAP. Dr Abu Hanifah, lid van de Republi keinse vertegenwoordiging in de com missie voor de politieke- en krijgsgevan genen heeft medegedeeld, dat in de commissie overeenstemming is bereikt, waarover nader een officieel commu niqué zal volgen. Volgens dr Hanifah is met betrekking tot de executie van ter dood veroor deelden van HVK de toezegging ont vangen. dat de vonnissen op zijn minst genomen zullen worden uitgesteld en dat van Republikeinse zijde is verzocht.» deze zaken opnieuw in beschouwing te nemen. De Republiek wil de betrokke nen niet in bescherming nemen, doch er dient verschil te worden gemaakt tussen ..vrijheidsstrijders" en gewone misdadigers. Het ligt voorts in het voornemen in 1950 uit te zenden 500 dienstplichtigen, die een elementaire opleiding in Neder land ontvangen en bestemd zijn voor administratieve en technische werk zaamheden in militair verband in Indo nesië. Van de uitzending van de lichting 1949 II zal de gemiddelde sterkte der bij de opleiding en uitzending van per soneel voor Indonesië betrokken mili tairen bedragen, met inbegrip der uitte zenden militairen, 3900 man. De huidige ontwikkeling maakt het nodig hier uitdrukkelijk te constateren, dat deze opzet een raming is, gebaseerd op plannen, waarin nog niet verdiscon teerd kon worden het resultaat, dat van de R.T.C. wordt verwacht. Afzonderlijk moet worden melding ge maakt van het voornemen in het Jaar 1950 enige kleinere detachementen uit te zenden naar Suriname en de Neder landse Antillen. Het ligt in het voornemen in 1950 de terugkeer van de 1ste divisie „7 De cember" te voltooien en daarna de 2de divisie te repatriëren. By elke di visie behoren 6 bewakingsbataljorts, welke geLjjk met de divisie waren uit gezonden. Bovendien ligt het in de bedoeling de z.g. 3de divisie (lichting 1947) in de loop van 1950 naar Nederland terug te voeren. Bovenbedoelde maatregelen zullen ten gevolge hebben, dat de gemiddelde sterk te der Kon. Landmacht in Indonesië zonder de luchtstrijdkrachten zal be dragen 68.300 man. OPHEFFING TERRITORIALE TROEPEN. Aangezien het niet meer mogelijk ls bjj de uitvoering van het reeds aan geduide legervormingsplan dienst plichtigen te bestemmen voor dien sten by territoriale bataljons, zal dit d? opheffing dezer bataljons ten ge volge moeten hebben. Voorgenomen is van de thans bestaande drie ter ritoriale bataljons, één bataljon op te heffen in Maart 1950, één bataljon in September 1950 en één bataljon in Maart 1951. Van de rhans bestaande territoriale afdelingen luchtdoelartillerie zal in de loop van 1950 een afdeling worden op geheven. NATIONALE RESERVE. De vorming der Nationale Reserve gaat gestadig voort. Het voornemen bestaat om uit de vrijwilligers der na tionale reserve, naast infanterie een heden. te formeren eenheden lichte luchtdoelartillerie, terwijl bovendien nog de mogelijkheid onder ogen wordt gezien om ook andere specialistische formaties als aan- en afvoertroepen, pontonniers, spoorwegtroepen, verbin dingstroepen enz. uit vrijwilligers der nationale reserve te vormen. De kosten der Nationale Reserve zijn geraamd op een gemiddelde sterkte aan vrijwilligers van 22.500 man. LEGERPLAN 1950. Het legerplan 1950 omvat de over een aantal jaren verdeelde vorming van een bescheiden veldleger, bestaande uit enkele divisies, met de nodige leger korpstroepen en reserves, benevens van de troepen bestemd voor inwendige vei ligheid, de verdediging der gebieden vallende buiten het operatiegebied en de bescherming tegen overvallen uit de lucht. Voorts behoren hiertoe lucht doelartillerie en luchtdoelzoeklichten voor de verdediging van het binnenland en troepen voor de aan- en afvoer. De lichting die in het raam van net Legerplan 1950 jaariyks in het alge meen in twee ploegen zal worden opge roepen, telt voor de Kon. Landmacht (zonder Legerluchtmacht) rond 39.000 man. Het totaal aantal ln opleiding te ne men dienstplichtigen in 1950 bedraagt echter ten naaste bij slechts 22.000 man. De dienstplichtigen zullen na het volbrengen van hun eerste oefening met groot verlof vertrekken na te zijn ingedeeld in eenheden, welke bij mobi lisatie zullen worden gevormd. Hun militaire vaardigheid zal door het hou den van herhalingsoefeningen op peil worden gehouden. VOORZIENINGEN. De overgang van de huidige toestand op die van het legerplan 1950 vraagt verschillende voorzieningen. In verband hiermede zal in het voor jaar 1950 behoudens voor de drie op- leldingseenheden, welke elk een ba taljon infanterie opleiden voor uit zending naar Indonesië en enig per soneel voor de vredesdienst en po tentieel kader, géén lichtingsplo?g onder de wapenen worden geroepen. Na het vertrek der lichting 1949 II naar Indonesië zal de reorganisatie der Kon. Landmacht geschieden bin nen het raam der nieuwe organisatie, welke in het voorjaar 1950 van kracht zal worden. Het volgens de bestaande plannen ie gebruiken deel van de lichting 1950 zal behoudens de bovenomschreven be perkte oproep in het voorjaar dan onder de wapenen komen in het najaar 1950 bü de dan op halve sterkte ge bracht wordende nieuwe vredesorgani satie 1950. uiteraard geiyk met het personeel der drie Indonesië bataljons, dat uit de lichting 1950 II zal moeten komen, het eerste deel der lichting 1951 en in het voorjaar 1951. op welk tyd- s::p de nieuwe organisatie, behoudens enige uitzonderingen, voltooid zal zyn Het voor mobilisatie gereed maken van uit. Indonesië teruggekeerde een heden houdt in, een korte herhalings oefening in 1950. Een aantal onderdelen ter gezamen- lyke sterkte van 18.000 man, zullen in drie groepen van 6.000 man elk gedu rende 20 dagen (kader en officieren) en 16 dagen (de manschappen) ge oefend worden. Voorts zullen voor een aantal kleinere onderdelen mobilisatie-oefeningen van enige dagen worden gehouden. Zulks verhoogt de gemiddelde jaar sterkte in totaal met 1100 man. De me morie van toelichting bevat voorts ge gevens over de in de vredesorganisatie 1950 opgenomen scholen en onderwys- inrichtingen. Het is 1949 op te richten Vrijwilligers Opleidingscentrum (VOC) heeft een gemiddelde sterkte van 700 man. In tegenstelling tot de voorgaande jaren zal ingaande najaar 1950, de lichting niet meer worden opgeleid in depots, doch weder in regimenten. Ten behoeve van de oorlogsvoorberei ding en het houden van oefeningen in groter verband is een commandant striidkrachten te velde aangewezen met een kleine staf. De totale gemiddelde sterkte der op- leidingssenheden bedraagt rond 19.100 man. LEGERLUCHTMACHT In Indonesië zal. voor zover thans valt te voorzien, moeten worden voort gegaan met het handhaven en op sterkte houden van de reeds aanwezige eenheden, alsmede met de aflossing voor zover nodig van het personeel daarvan. Hiertoe is de uitzending van 900 man in vier ploegen voorzien, waar van de opleiding van 4 maanden in Nederland ten laste van deze begroting is gebracht. In Nederland, dient binnen het raam van de Defensie van West-Europa te worden voortgegaan met de vorming van gevechtseenheden en het inrichten van vliegbases terwyi zal worden voort gebouwd aan het voor het luchtverde digingssysteem nodig waarschuwings- apparaat. Onder het bovenvermelde valt de ver dere aanschaffing van luchtvaartmate- rieel, alsmede de daarbij behorende technische uitrusting en bewapening, het verder in gereedheid brengen van de voor de luchtverdediging onontbeer- ïyke vliegvelden, het inrichten van ra darstations en de inrichting van de luchtwachtdienst. Spijt ov?r hun daden Gistermiddag is in het proces tegen de 45-jarige Emile Rühl en de 39- jarige Friedrich Christiaan Yiebahn door de Advocaat-Fiscaal mr M. H. Gelinck, tegen deze beide v.m. Kri- minal-Sckretare de doodstraf geëist. Mr Gelinck begon zyn requisitoir met de woorden: „Deze twee verdachten waren in heel veel opzichten als het ware de twee rechterhanden van Lages". ,.zy staan niet terecht voor het enkele feit dat zy Kriminalsekretare warén, maar voor de oorlogsmisdrijven, die zy in deze functie hebben bedre- ven". Sprekende over het- karakter van de verdachten zei mr Gelinck: „Viebahn zie ik als de gemiddelde Duitser, niet beier en niet slechter, die door de oor log op een plaats is gekomen, waarop 26 landen devalueren In totaal hebben thans 24 landen gedevalueerd, n.l. Groot Brittannië, Australië, België, Birma, Canada, Ceylon, Denemarken, Egypte, Fin land, Frankrijk. Griekenland, Neder land, Hongkong, IJsland, Indonesië, Irak, Iran, Eire, Israël. Luxem burg, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Portugal, Zuid-Afrika, Zweden en Perzië, Beambten van de Zwitserse Natio- naie Bank hebben ontkend, dat op het ogenblik devaluatie wordt overwogen. In sommige handelskringen ls men eohter van mening, dat het er toch vroeg of laat van zal moeten komen. De Zwitserse hotels, die een zeer nadelig wintersportseizoen zien aankomen, zul len óe regering om bystan-d verzoeken. ONZE UITVOER NAAR DE V.S. Een Nederlands? woordvoerder te Washington merkte op, dat het wel zes maanden a een jaar zou duren, voordat men de invloed van de de valuatie op de Nederlandse uitvoer naar de Ver. Staten kon schatten. Hij geloofde, dat men in de uitvoer van Nederlandse bloembollen naar de Ver. Staten geen al te grote veran dering behoeft te verwachten, daar het hier een traditionele export be treft, die zich hier in een „hoge be scherming" mag verheugen, terwyi de Nederlandse bollenkwekers boven dien hun producten onder de prijzen van de Amerikaanse kwekers verko pen. Hy verwachtte dat de uitvoer van bepaalde Nederlandse artikelen naar de Ver. Staten voordeel zou opleveren, bijv. zekere textielproducten, glas- en zilverwaren en speciale voedselproduc ten en delicatessen. Andere officials veronderstellen, dat de Amerikaanse uitvoer naar Neder land, met uitzondering van artikelen welke door de Marshall-administratie worden gefinancierd, enigszins zal slin ken. (U.P.) hy in staat was God en iedereen kwaad te doen. Hij is my echter door zijn ge drag tydens het- onderzoek en op de zitting een eerlijk man gebleken. Rühl daarentegen is sluw als geen ander. Het was gevaarlijk in zijn handen te vallen. Hij was een politieman die een uiterst scherp verstond en een uitste kend geheugen heeft". Sprekende over de tenlastelegging, zei mr Gelinck: „Ik acht het punt over de mishandelingen in zekere zin het belangrijkste deel van deze zaken. Deze mishandelineen immers tvperen de houding, welke deze verdachten tegen over d* N°deriands° bevolking aannam. Hieruit blijkt na'mriijk dat de. door beide verdachten, thans voorgewende correctheid maar schyn is. Uit de mis handelingen blijkt de ware aard van Viebahn en Rühl zy hebben tot de ergsten bij de Sicherheitspolizei be hoord". Mr Gelinck achtte de ten laste ge legde feiten bewezen en zei tot slot: „mr Van Ry heeft in het proces Lages gezegd: waar Lages in Neder land ging, liet hy een bloedig spoor achter. Ik wil daaraan toevoegen: bij het nalaten van een bloedig spoor blijft het meeste bloed kleven aan de handen en die handen van Lages waren Viebahn en Rühl. Lages is ver oordeeld tot de zwaarste straf en ik zie alleen maar aanleiding tegen deze verdachten dezelfde straf te eisen en vraag tegen hen dan ook de dood straf". Na de pleidooien zeide Rühl: „Het spijt my als Duits politieman dat my bevolen werd naar Nederland te gaan, waar lk zulke moeiiyke opdrachten moest uitvoeren". Hy dankte het Hof voor de gelegenheid, die hem geboden is zijn zaak toe te lichten. Viebahn zeide: „Ik heb gemerkt, met welk een objectiviteit mijn zaak door uw Hof is behandeld Ik dank u daar voor. Wy Duitsers hebben hier in Ne derland grote schade aan leven en goed toegebracht. Dit heb lk kunnen overdenken. De gedurende de jaar. die ik nu in voorarrest heb doorge bracht. Het spyt my. Ik ben -bereid mijn deel van de schuld die het Duitse volk heeft, te dragen, maar als persoon voel ik my niet schuldig. En ik vraag het Hof om vryspraak. Het Hof zal in belde zaken op Dins dag 4 October a.s. uitspraak doen. WATUURAZ1JN OP Z'N BEST <Adv.l BINNENLAND. Zaterdagochtend a.s. zal de vlagoffi cier van de Marine Luchtvaartdienst, schout by nacht-vlieger H. Schaper, op het vliegkamp te Gllze Rijen 24 vlieg brevetten ultrelker aan marine-vliegers, die de voortgezette vllegoplelding vol eindigen. en negen brevetten van vakbe kwaamheid als vllegtulgtelegraflst. Tydens werkzaamheden ln het on dergronds bedryf van staatsmijn Mau- rits raakte de 25- jarige locomotlefmachl- nlst L. Goossens uit Steln bekneld tussen een ontspoorde mljnwagen en de zijwand van een steengnng HIJ overleed ln het ziekenhuis te Heerlen aan zijn verwon dingen. De staatssecretaris van Economische Zaken, te Batavia, mr J. E. van Hoog straten. heeft een bijzondere Industriële commissie ingesteld om te onderzoeken, welke producten, die tot dusver moeten worden geïmporteerd of ia Indonesië ln het geheel niet verkr(1gbaar zijn. ln 1930 zullen kunnen worden vervaardigd door de Indonesische industrie. De Griekse gezant ln ons land. de heer Nicolas P. Lely is per K.L.M.-vlieg tuig naar Lake Success vertrokken om deel te nemen aan de vergadering der V.N. Kapitein ter zee C. W. Slot, tot voor kort werkzaam op het. ministerie van Marine, afd. Marinestaf. Is met ingang van 12 September 11. belast met het bevel over Hr Ms vliegkampschip „Karei Doorman". BUITENLAND De Zwitserse Nationale Vergadering heeft met 69 tgen 59 stemmen een motie verworpen, strekkende toe verhoging van het aantal leden van de Bondsraad. Dinsdag ls te Antwerpen ln de bin nenscheepvaart een staking ultgebroken. De schippers verzetten ?lch tegen de vrije keuze van schepen door de be vrachters, Het Franse, onder communistische leiding staande, algemene vakverbond (C.G.T.) heeft de devaluatie van de Franse franc t.o.v. de dollar veroordeeld en onmiddellijke loonsverhogingen geëist als tegenwicht tegen de verwachte stij ging van de kosten van levensonderhoud. Het Britse kabinet zal heden be slissen of het Parlement van zijn reces moet worden teruggeroepen voor ee'n bui tengewone zitting van twee dagen ter bespreking van de devaluatie. De con servatieve oppositie heeft hierop aange drongen en waarschijnlijk zal de rege ring besluiten het debat de volgende week Dinsdag en Woensdag te doen houden. In een rapport, uitgebracht aan de voedsel- en landbouworganisatie der Ver. Naties, stelt een groep Internationale deskundigen voor een voedsel-clearing- Instltuut in het leven te roepen ten einde te voorkomen, dat sommige landen overtollige voedselvoorraden zouden ver nietigen. terwijl in andere delen van de wereld honger wordt geleden. De Australische vakverenigingsraad heeft besloten zich af te scheiden van het wereldverbond van vakverenigingen (W.F.T.U.). met 231 tegen 134 stemmen. De secretaris van de raad zei. dat d® W.F.T.U. door de communisten wordt beheerst en zyn bestuur „voor honderd Drocent zo was ingerlchc. dat het zich kon aanpassen by de Sovjet-politiek". BIJ de brand op do „Noronic" zyn 132 personen om het leven gekomen. 567 personen hebben de ramp overleefd. Samenspel bedrijfsleven- overheld (Speciale berichtgeving) Het moet als vanzelfsprekend wor den beschouwd, dat de devaluatie van de gulden geen wiiziging brengt in het standpunt onzer regering t.a.v. de In dustrialisatie: daar de economische verhoudingen het noodzakeliik ma ken, dat tot uitbreiding van bestaan de en tot vestiging van nieuwe in dustrieën zal worden overgegaan. Het is on errond hiervan, dat binnenkort bii de behandeling van de begro ting aan de Staten-Generaal een nota zal worden aangeboden betref fende de industriële ontwikkeling van het land. zoal^ deze het meest >wense- liik voorkomt. GROTE BEVOLKINGSDICHTHEID Als factor welke er toe dwingt zonder verwijl en met kracht de-vernieuwing, modernisering en uitbreidine van het oroductie-aoDaraat te bevorderen dient allereerst eenoemd te worden de snel toenemende beroepsbevolking Het is zeker dat slechts aanzienlijke uitbreiding van het industriële produc- tie-apDaraat een oplossing kan brengen voor het werkgelegenheidsvraagstuk. Verder is er een tweede factor: het te kort op de batalingsbalans. p 0 INITIATIEF UIT BEDRIJFS LEVEN. Het aan de Staten-Generaal aan te bieden industrialisatie-schema kan geen Drecieze richtlijnen geven en niet meer zün dan de meest waarschijn lijke achtergrond, waartegen het be leid dient te worden ontworpen. Er zal samenspel m^ten zijn tussen be- FEDERATIE VAN WERKGEVERS ORGANISATIES IN HET BOEK- DRUKKERSBEDRIJF. Afscheid H. Boogaard Jr. Tydens de gisterenavond in „Het Gul den Vlies" gehouden Districtsvergadering van de Fed. van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedryf, heeft de heer H. Boogaard Jr, in verband met het aanvaarden van éen functie in het particuliere bedryfsleven, afscheid ge nomen «ls rayonbeheerder van deze or ganisatie. De voorzitter, de heer J. J. Groen, hield na afhandeling der agenda een korte toespraak tot de scheidende ambtenaar en bracht hem dank voor de gedurende 8 jaar verleende medewer king en samenwerking in het belang der drukkersgemeenschap. Ten slotte wens te hij hem veel succes in zyn nieuwe loopbaan en op zyn verdere levensweg. In zyn dankwoord deelde de heer Boogaard mede. dat hy na rijp beraad de beslissing had genomen, maar hy verwachtte, dat niemand hem euvel zou duiden, dat hij getracht heeft een ho gere sport op de maatschappeiyke lad der te bereiken. Wederkerig bedankte hy de leden en het bestuur, in het by- zonder de heer W. N. Steur, voor de prettige en uitstekende samenwerking en het vertrouwen, dat hy in deze jaren had genoten. Na een welkomstwoord tot de nieuwe ravonbeheerder, de heer A. de Visser, te •s-Gravenhage, werd de vergadering ge sloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de God geleerdheid, op proefschrift getiteld „Inquiry into the hebrew text and the ancient versions of Zecharlah IX-XIV (cum laude) de heer T. Jansma te Haarlem. Gepromoveerd tot doctor ln de Letteren en Wysbegeerte. op proef schrift getiteld „Loetoeng Kasaroeng* een mythologisch verhaal uit West- Java, de heer F. S. Eringa te Leiden. DR J. H. HOLWERDA Zondag 25 September zal het 50 jaar geleden zyn, dat aan de Universiteit te dezer stede promoveerde tot doctor in de Klassieke Letterkunde, dr J. H. Holwerda, oud-lector aan deze Univer siteit en oud-directeur van het Mu seum van Oudheden alhier, thans wo nende te Nymegen. WINKELWEEK HAARLEMMERSTRAAT. Dat het de winkeliers op de Haar lemmerstraat niet aan initiatief ont breekt, bewyst ook ditmaal weer de winkelweek, uitgaande van de „Winke- liers-Combinatie-Haarlemmerstr.", wel ke onder de naam „Wi-Co-Ha" wordt gehouden. Deze winkelweek wordt van 21 Sep tember tot en met 1 October gehouden. Iedere deelnemer zal bonnen verstrek ken, welke bonnen, voorzien van een nummer, kans geven op een geldprys in de vorm van een waardebon. Niet minder dan f. 1.000,zullen worden beschikbaar gesteld en daar naast nog vele andere waardevolle prij zen. Alle deelnemers van de „Wi-Co-Ha" hebben tevens een afzonderlyke prijs beschikbaar gesteld, welke in de etala ge te zien is. Op 6 October zullen de pryzen wor den bekend gemaakt. BLOEMENAVOND KON. NED. MLJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE De afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. My voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteren het nieuwe seizoen ingezet met een bloemenavond in „Het Gulden Vlies", waartoe voor ditmaal ook de dames waren uitgeno digd, die aan deze oproep een goed ge volg hadden gegeven. Gezien het ka rakter van deze avond hadden vele leden voor een inzending bloemen ge zorgd. De voorzitter, de heer J. Jonker Sr, sprak een inleidend woord, waarin hy uitweidde over de door de afdeling gegeven cursussen in bloembinden en materialenkennis. In aansluiting hierop kwam uit de vergadering het verzoek om in de toekomst ook een cursus bloemschikken voor huisvrouwen te houden. Het bestuui zal zich hiervoor beraden. By enkele candidaatstelling werd de heer J. Riemens. die reeds eerder zit ting in het bestuur had. tot bestuurslid gekozen. Na de pauze werden de inzendingen van de firma's Van Egmond. Ballego en Hendriksen, van de kwekery „Die Leithe" en van de heren Verver, Sor- manl en v. d. Berg besproken, waarby verschillende nuttige wenken over het kweken van bloemen en planten werden gegeven. drijfsleven en overheid, waarbij het initiatief tot industrialisatie van het bedrijfsleven moet uitgaan. Nu zijn de omstandigheden voor het bedrijfsleven niet onverdeeld gunstig: men gaat gebukt onder zware belastin gen. De overheid overweegt daarom maatreeelen om de belastingdruk oo het bedrijfsleven te verlagen. Ook grotere vrijheid op het gebied van de vestiging het bedril"fsvergunningsbesluit wordt reeds met vriie erote soepelheid toege past kan biidraeen tot de zo nood zakelijke uitbreiding van de industriële capaciteit, evenals het teruetrekken van de bemoeienis der overheid met de dé tails van het economische leven. o.m. door de opheffing van distributie- en ornsreeelingen. T.a.v het vraagstuk der industrie financiering zal de overhe'd niet slechts een Dassieve rol mogen spelen. In het bijzonder met betrekking tot de vestiging van de voor een voort gaande industrialisatie zo belangrijke basis-industrieën zal de regering niet mogen aarzelen, indien de mogelijk heden in de oarticulieré sfeer te kort schieten of andere overwegingen ilii gewenst maken, rechtstreeks de industriële ontwikkeling deel te ne men. Ook in het verleden is deze ge dragslijn juist gebleken. Nodig zal het eveneens zijn. dat het onderwijs op lagere en middelbare scho len. dat teveel op de handel is geba seerd. zich meer eaat instellen op de techniek Want straks liet voor de jeugd, voor jongens met hersens, de grootste kans in de industrie Ook het weten schappelijke onderzoek, de technische en economische research op &elk ge bied wij in vele opzichten bij het bui tenland ten achter staan, zal bevorderd moeten worden. REEDS VEEL BEREIKT. De omstandigheden in aanmerking genomen, is sedert medio 1945 op het gebied der industrie-ontwikkeling reeds veel tot stand gekomen. Zo kan o.m. gewezen worden op de chemische industrie: op de herbouw van destik- stoffabrieken, van belang voor de kunstmest-voorziening. op de plastic industrie. op de productie van kleur stoffen, voornamelijk voor de textiel industrie, op de metaalnijverheid, de machinebouw, de electrotechnischc in dustrie enz. Maar dit proces zal in. versneld tem po moeten worden doorgezet! Daarbij zal het oog gericht dienen te zün op. zowel vernieuwing, als uitbreiding van het industriële productie-apparaat. Vernieuwing, omdat er nog teveel ge werkt moet worden met versleten en verouderde apparaten, stichting van nieuwe bedrijven omdat noch door mo dernisering. noch door uitbreiding van het bestaande het vereiste productie apparaat kan worden bereikt. Spitssnuit dolfijn aangespoeld GERAAMTE KOMT NAAR LEIDEN. Gisteren hebben enkele preparateurs van het Ryksmuseum voor Natuurlijke Historie te dezer stede, de heren H. Cor net, M. Cossee en F. van der Laaken, die door een Middelburgs student op de hoogte waren gesteld, dat op het strand bij Zoutelande een ongeveer vijf meter lange vis was aangespoeld, in Zoutelan de een onderzoek ingesteld. Zij zagen te doen te hebben met de zeer zeldzame spitssnuitdolfyn, de „Mesoplodon Bi- dens". De gevonden spltssnuitdoflyn, een dier van het mannelijk geslacht, heeft een lengte van 4,60 meter en een hoogte van 85 centimeter. De preparateurs gingen de vis te ïyf en in anderhalf uur tyds was men zover, dat het dier, naar schatting ongeveer 2000 kg wegende, uitge beend op het strand lag. Het ge raamte zal de volgende week naar Leiden worden overgebracht, waar al het vlees zal worden verwijderd, hetgeen minstens een maand zal duren. Hoogstwaarschijnlijk zal het raamte hier worden opgezet maar by gedeelten worden bewaard, het geen gemakkeiyker is voor het ver richten van wetenschappelijke on derzoekingen. Een onderzoek van de maaginhoud naar het voedsel van het dier leverde geen resultaten op. Bekend is, dat deze dieren, die in het Zuidelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan leven, en zo af en toe naar het Noorden afdwalen, zich hoofdzakeiyk met inktvissen voe den. De dolfyn, waarmede velen deze splts- dolfyn verwarren, behoort tot een heel andere familie. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS W. H. KELDER TE UTRECHT. In af wy king van de oorspronkelyke bedoeling is de bevestiging van ds W. H. Kelder als Ned. Herv. predikant te Utrecht thans vastgesteld op a.s. Zon dagochtend, halfelf uur, ln de Dom kerk te Utrecht. Zoals bekend zal ds D. J. Vossers, Ned. Herv. predikant te dezer stede, ds Kelder bevestigen. 's Avonds om halfnegen zal ds Kel der. eveneens in de Domkerk, zyn in trede doen. KERK EN ZENDING R.T.C.-leden komen naar ZendLngshogeschool. Naar wy vernemen, zal in het ge bouw van de Zendingshogeschool te Oegstgeest op Zaterdag 8 October, *14.30 een byeenkomst van vooraan staande personen en belangstellenaen uit kringen van Kerk en Zending met een aantal leden van de verschillende delegaties ter R.T.C., die eveneens ln ae arbeid van Kerk en Zending be trokken zyn. worden gehouaen. Ter in leiding van deze ontmoeting, die geor ganiseerd wordt door de Nederiandse Zendingsraad, hoopt dr Leimena een korte toespraak te houden. WERELDDIERENDAG. Ter gelegenheid van de Werelddie rendag zal het Ned. Jack-London-Ver- bond op 3 October met een stand op de Prinsessekade de aandacht voor de doelstelling van dit verbond vragen. TERUGKERENDE LEIDENAARS OP DE „KOTA INTEN". In onze opgave van gisteren, welke Leidse militairen met de „Kota Inten" naar ons land terugkeren, zijn helaas enige fouten geslopen By de terugke- renden bevinden zich o.m. A J. GUzeny, Stieltjesstraat 36, S. W Freeke. Coora- hertstraat 9, G. C de Grauw, Beesten markt 10, en W C. van Kampen. Oud« Singel 84.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2