Zes wetsontwerpen lot belasting-wijziging Schumacher uitgejouwd Man berooft invalide vrouw in postagentschap DE NIEUWE BONNEN Nieuwe officiële wisselkoersen WEERBERICHT 88ste Jaargang DONDERDAG 22 SEPTEMBER 194? 00 No. 26802 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f445 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dtr en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 Ingediend: Verlaging inkomstenbelasting Verhoging omzetbelasting Wijziging personele belasting Heffing 100 opcenten personele belasting Verhoging zegelrecht Verhoging registratierecht De in %de Millioenennota aangekondigde maatregelen od het gebied van de belastingheffing zijn neergelegd in zes wetsontwerpen, welke, gelijk be kend. thans bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd dat deze ontwerben gereed waren, voordat Nederland werd gedwongen de gulden te devalueren. De Regering be raadt zich over de vraag of. en zo ja welke wijzigingen in deze ont werpen nodig zullen worden. In de eerste plaats is ingediend een ontwerp tot verlaging van inkomsten belasting en loonbelasting. De hierin vastgestelde verlaging zal in zeer belangrijke mate de verzwaring van druis opvangen, welke een gevolg zal zijn van de verhoging van de wo- nlnghuren. de verhoging van enige ver teringsbelastingen en de voorgenomen verlaging van subsidies op levensnüdde- len. Mede met het oog hierop ligt het zwaartepunt van de voorgestelde verla ging bii de belastingplichtige met lage re en mi l'telbare inkomens. Het ontwerp bevat o.a. een ver ruiming van het belastingvrije mi nimum. Voor gehuwden wordt dit met omstreeks 25 pet. verhoogd. De belas tingverlichting ten gevolge van dit ontwerp wordt geschat op ten minste f. 150 millioen 's jaars. De omzetbelasting zal blijkens een tweede ontwerp worden verhoogd van 3 tot 3pet.; het percentage vg.2 een half voor leveringen in de groothandel bliift geliik. Tot matiging van de druk van de om zetbelasting voor de personen met de lagere inkomens en de grote gezinnen wordt het aantal noodzakelijke levens behoeften het welk geheel of gedeelte lijk van omzetbelasting is vrijgesteld, uitgebreid. Mees, vis, margarine, bak- en braad vet en peulvruchten zullen geheel worden vrijgesteld. In dit verband zü cr aan herinnerd, dat aardappelen, brood, groenten, fruit, melk en granen, evenals meel en bloem reeds geheel vrij zijn. Boter en kaas zullen in ge ringere mate met omzetbelasting wor den eeiroffen dan tot dusver. Ook de belasting van consumptiefs zal aanmerkelijk worden verlaagd. Voor chocolade en suikerwerken, bis cuits, koekjes en cebak. dranken cn vlees- en vruchtenconserven wordt echter een verzwaarde heffing voor gesteld. Tevens bevat dit ontwerp nog enige technische wijzigingen. Een ontwerp van wet inzake de per sonele belasting beoogt een technische herziening van de bestaande, reeds meer dan vijftig jaar oude wet op de perso nele belasting, die reeds vaak gewiizigd is en welker systematische bouw dien tengevolge gebreken vertoont In hoofdzaak zijn de bestaande be- Dalingen zo nodig gemoderniseerd, over genomen. De bedragen der vriistelün- een en verminderingen van de huur waarde ziin, op een enigszins hoger ni veau. aangepast aan de te verwachten huurverhoging hetgeen tengevolge zal hebben dat degenen, die wegens de lage huur waarde van hun woning thans niet in de personele belasting zijn betrok ken, ook in geval van een verhoring van de huren met 15% niet zullen worden aangeslagen, In het ontwerp is niet overgeno men de bestaande bepaling, dat ge meubileerde kamers alsook percelen, die uitsluitend dienen tot de uitoefe ning van het bedrijf van verhuurder van gemeubileerde woningen slechts worden belast naar 2/3 van de huur waarde en van de waarde van het meubilair of naar 1/3 van die waarde wanneer die percelen zich bevinden op badplaatsen, lust- of ontspannings oorden. De verminderingen van de belasting waren gerechtvaardigd in een tijd. dat er mede rekening moest worden gehouden, dat de kamers of woningen vele maanden per jaar leeg zouden kunnen staan. Bij het thans heersende tekort aan woonruimte be staat er geen reden, deze verminde ring van de belasting te bestendigen. Een volgend ontwerp strekt tot liet heffen, ten bate van het Rijk, van honderd opcenten op de personele be lasting naar de grondslag huurwaarde. Zoals in de Millioenennota is uiteenge zet geeft de Regering aan deze maat regel de voorkeur boven het invoeren van een huurbelasting. Een opcenten- heffi^g on de personele belasting heeft o a. het voordeel, dat in sterke mate re kening wordt gehouden met de draag kracht van de gebruikers van 'de wo ningen. doordat deze belastingregeling vrijstelling geeft voor woningen met ge ringe huurwaarde vermindering op de huurwaarden, die boven de vrijgestelde bedragen uitgaan welke verminde ringen procentsgewijze groter zijn naar mate de huren lager ziin en kinder aftrek naar eenzelfde systeem. Geschat' wordt, dat de personele belasting met inbegrip van de opcen ten, na de verhoging van de huren in het komende jaar, in totaal ongeveer 29 millioen meer zal opbrengen dan voor het belastingjaar 1949/50 is ge raamd. Een ontwerp tot wijziging en aan vulling van de zegelwet 1917 behelst in het algemeen een verdubbeling van de z.g. vaste zegelrechten.' zoals bijv. het formaatzegel. De bestaande tarieven dateren in het algemeen van 1917. Met deze verhoging gaat gepaard een ver ruiming van de vrijstellingen van zegel recht. welke op dit gebied in de wet- voorkomen. Ten aanzien van het kwitantiezegel houdt het ontwerp een verhoging van het recht van 10 cent op 15 cent in, waartegenover staat, dat kwitanties voor bedragen van f. 20 en minder van zegelrecht- zullen ziin vrijgesteld. In het tarief van de evenredige zegelrechten zoals hijurzegel effectenzegel en beurs- zegel komt geen wijziging. Een ontwerp tot wijziging en aan vulling van de registratiewet 1917 brengt onder meer een verhoging van het recht wegens openbare verkopingen van roerende zaken bii opbod, afslag en inschrijving, van 1% op 3%. Voorts houdt het ontwerp in een voorstel, de eratis-registratie van onderhandse ak ten te vervangen door registratie tegen een recht van 50 cent. Voor zoveel het recht van overdracht wegens onroerend eoed betreft, is onder meer een voor ziening getroffen welke de fiscale facili teiten voor elkaar spoedig opvolgende overdrachten beperkt. Verder houdt het ontwerp nog enige voorzieningen van in hoofdzaak technische aard is. Het verdient opmerking, dat het ta rief van het recht van overdracht we gens onroerend goed op 5% gehand haafd blijft; eveneens ongewijzigd blijft het recht wegens plaatsing en storting van kapitaal in naamloze vennootschap- Den enz Ten slotte zij medegedeeld, dat van de beide voormelde wijzigingswetten een vermeerderde belastingopbrengst van omstreeks f. 8 millioen 's jaars kan worden verwacht. Betekenis der voorgestelde verlaging van de inkomstenbelasting en loonbelasting Volgens het nieuwe ontwerp zullen belastingplichtigen met twee kinderen per belastingjaar minder aan inkomstenbelasting hebben af te dragen: Bij een zuiver inkomen van f.1500: f. 0.80 (dit is 100%); f.2000: f. 33.50 (dit is 95%); f.2500: f. 63.60 (dit is 73%); f.3000: f. 85.30 (dit is 54%); f. 3500: f. 97.00 (dit is 41%); f.4000: f. 104.00 (dit is 33%); f.6000: f. 167 (dit is 21%); f.9000: f. 235.00 (dit is 14%); f. 12.000: f. 271.00 (dit is 10%); f. 18.000: f. 335.00 (dit is 6%)f. 25.000: f. 414.00 (dit is 4.6%)f. 40.000: f. 572.00 (dit is 3.2%); f. 60.000 f. 776.00 (dit is 2.5%); f. 120.000 f. 1.090.00 (dit is 1-5%); f. 200.000: f. 1.090.00 (dit is 0.8%). Voor de loonbelasting komt de vermindering per week voor een gehuwde met twee kinderen neer op: bij een loon (inclusief kinderbijslag) van; f. 26.04 blijft onbelast; f. 31.04 blijft onbelast; f 36.04: was 30 cent, wordt onbelast; f4104: was f. 0.68. wordt onbelast; f.46.04: vermindering f.160; f. 56.04: vermindering f.1.48; f. 66.04: vermindering f 1.81; f. 76.04: vermindering f. 1.97. Vreemdelingen-verkeer VERWACHT VEEL VAN DEVALUATIE Amerikanen komen naar ons land. (Van onze Haagse redacteur). De devaluatie van de gulden zal on getwijfeld het bezoek van Amerikanen aan ons land bevorderen, zo zeide mr De Vries, perschef van de A.N.V.V. Woensdag in een lezing voor het Con tact-Centrum te 's-Gravenhage. Tér vergemakkelijking van onze toe ristische propaganda in de Ver. Staten drong spr. aan op herstel van de vreem delingen-statistiek, zoals die hier voor de oorlog bestond. De A.NV.V. streeft naar spreiding van het verkeersseizoen met het oog op ons tekort aan hotel ruimte. Naar schatting heeft het vreemde lingenverkeer het afgelopen jaar f. 50 millioen legaal in ons land gebracht. Als specimina van onze toeristische voorlichting in het buitenland werden vervolgens de filmpjes .Walcheren", „Delft" en „Amsterdam en omgeving" vertoond. De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende officiële noteringen van 22 September 1949 af (tussen haakjes de koersen gsldig sinds 28 April 1949); VALUTA'S (t.t. cn schriftelijk). Brussel 7,59 —7.61 (6.045 —6.06 Kopenhagen 54,86 55,16 55,13 55.43 Londen 10,63 —10,65 010.68 —10.70 Montreal (t.t.) 3,44 3/4— 3,46^ 2 64 5 8— 2.66 Montreal (schriftelijk) 3,44 3.46 Vi 2.64 2.66 New York (t.t.) 3,79% 3.8016 2.64 7/8— 2.65 3 4) New York (schriftelijk) 3.78',3,80(6 2.64 2.653/4) Oslo 53.05 —53.33 (53.30 —53.60 Stockholm 73.25 —73.66 (73.58 —73.99 Zürich 87.60 —88,— (61.50 —61.75 BANKPAPIER U.S.A. dollar 3,77 3,83 2/62V6 2.67% Zwitserse franc 87,10 88,50 (61.00 62.25 WORDT DREIGENDE STAKING IN DE AMERIKAANSE STAALINDUS TRIE AFGEWEND? President Truman heeft verzocht om een „bestand" van zes dagen in de dreigende staking van een millioen Amerikaanse staalaibeiders, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zou be ginnen. Hjj verzocht de werkgevers en vakbonden eveneens de onderhandelin gen voort te zetten, waarbij regerings- 'cemiddelaars ter "beschikking zouden staan. De leider vande regeringsbe middelaars, Cyrus Chixig, verklaarde na een onderhoud met Truman, de ver wachting te koesteren, datde staking zou worden afgewend. Naar verluidt, zou door de werkgeverseen pensioen regeling zijn aangeboden als in de automobielindustrie, die tot een over eenkomst zou kunnen leiden. De U.S. Steel Corporation heeft het verzeek van Truman ingewilligd en zich bereid verklaard met de bond van staalarbeiders te onderhandelen. WAPENSTEUN AAN EUROPA IN AMERIK. SENAAT. President- Trumans program voor wapensteun aan Europa heeft ziin eer ste grote vuurproef in de Senaat on dergaan. waarbij een krachtige actie be gon om de voorgestelde wapensteun aan de landen van het Noordatlantisch pact, ten bedrage van 1 milliard dollar, te halveren. De Senaat besloot heden het wetsontwerp in stemming te bren gen. In West-DJits parlement VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking, maar op slechts enkele plaatsen, voor namelijk in de Zuidelijke helft van het land, wat lichte regen of motregen. In het Noorden van het land in de na nacht en ochtend nog hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. (Ojagemaakt te 10 uur)... 23 September. Zon op: 6.26 uur; onder; 18.38 uur. Maan op: 7.34 uur; onder: 18.59 uur (n. m.) Hoogwater te Katwijk te 3.24 en 15.50 uur (Springtij) Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Veertien, maanden geleden werd de Bristolse dierentuin verblijd met een leeuwendrieling June, Judith en Tiddler. Doorgaans kunnen zij het uitstekend met elkaar vinden en als er eens een keertje ruzie is. gaat dit meestal om een stuk vlees of om het speelgoed, dat bestaat uit houten ballen en een oude autoband. Judith en Tiddler kijken kwaad toe hoe June probeert al het speelgoed voor zich alleen te houden. GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY NAAR BRUSSEL. Generaal de Lattre de Tassigny. op perbevelhebber van de Westeuröpese landstrijdkrachten, die gelijk men weet. een bezoek aan ons land heeft gebracht. De socialistische leider dr Kurt Schu macher is in de vergadering van het Westduitse parlement uitgejouwd, toen hij enige vriendelijke opmerkingen aan het adres van Engeland had gemaakt. Dit geschiedde enkele uren nadat het militaire bestuur in West-Duitsland of ficieel beëindigd was met- een officiële plechtigheid, waarbij kanselier Adenauer en vijf van zijn ministers aanwezig wa ren te zamen met de drie nieuwbenoem de geallieerde hoge-commissarissen. Schumacher bracht in zijn rede cri- tiek uit op Adenauer, omdat deze in zijn regeringsverklaring bij het dank-bren- gen aan de Amerikanen, niet herinnerd had aan „wat door de Britse belastingbe taler voor het Duitse volk is gedaan". Schumacher zeide verder, dat de Brit se geleide economie beter in staat was het effect van de devaluatie op binnen landse prijzen en lonen in de hand te houden dan de „vrije" Westduitse eco nomie. Dit werd beantwoord met spot tend gelach van rechtse zijde en heke ling van de Britse geleide economie als „nationaal-socialistisch stelsel". Hierop voegde Schumacher de demonstrerende parlementsleden vinnig toe: „Onder juj- lie waren Nazi's te vinden, maar niet onder de Britten, als ik me goed herin ner". Schumacher deed op de regering een beroep, de Westduitse mark niet met een even groot percentage te deva lueren als met het pond sterling is ge schied. Hij deed verschillende middelen aan de hand om de gevaren van een devaluatie te bezweren: terugkeer tot prijsbeheersing, bevordering van goed kope invoeren, vergroting van interna tionale hulpverlening ten aanzien van het vluchtelingenprobleem en een rui mer gebruikmaken van Duitse scheeps- ruimte voor het vervoer van geïmpor teerde goederen. „Ge kunt alleen dan tegen de Oder- Neisse-grens protesteren, wanneer ge hier uw plicht ten opzichte van de ver drevenen vervult", aldus zeide Schu macher. De strijd tegen de ontmanteling werd nijgt gevoerd om de onder Hitier opge bouwde capaciteit te behouden, doch men eiste een staalproductie-capacitelt zoals in de republiek van Weimar be stond, terwijl de bevolking van Duits land thans toch zeven millioen zielen groter was. Schumacher zeide verder nog, dat het gehele Duitse volk het Saargebied als Duits gebied wenste te behouden, doch hij voegde er aan toe: „Wij socialisten, beschouwen een Frans-Duits accoord als van vitaal belang". Hamongku Buwono IX. sultan van Djokjakarta, maakt op het ogenblik een reis door Midden-Java voor de ten uitvoerlegging van de order .staakt het vuren". Selden Chapin Amerikaans ambassadeur WAS RAADGEVER VAN MINISTER ACHESÖN. President Truman heeft Selden Chapin tot Amerikaans ambassadeur te Den Haag benoemd. Chapin is. gezant geweest der Ver. Staten te Boedapest. Zijn naam werd genoemd in getuigenissen, afgelegd tij dens het proces tegen Kardinaal Mindszenty, waarop de communistische Hongaarse regering zijn terugroeping eiste. Chapin ontkende in deze zaak betrokken te zijn geweest. Hij werd hierin door minister Dean Acheson ge steund. Chapin is, na zijn terugkeer uit Hon garije, in het begin van dit jaar, als raadgever van minister Acheson op het Amerikaanse ministerie van Buit. Za ken werkzaam geweest. GEHEIME DUITSE DOCUMENTEN GEPUBLICEERD. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft geheime Duitse documenten gepubliceerd, die aanto nen. dat Hitier de moord op de Duitse gezant in Tsjecho-Slowakije beraamde om een aanval op dat land omstreeks 1. October 1938 te rechtvaardigen. De documenten, die uit buitgeraakte ar- ohieven van de Nazi-regering zijn ge licht, zijn tot een boek van 1.070 pagi na's verwerkt, dat de betrekkingen tus sen Duitsland en Ts.iecho-Slowakije in de periode van October 1937 tot Sep tember 1938 behandelt. Met f 400,- ontvlucht Gistermiddag heeft een naar schat ting 24-jarige jongeman een overval gepleegd op het postagentschap te DriehuisVelsen. Hij sloeg de inva lide houdster van het agentschap, de 27-j. mej. R. Aris, met een hard voor werp in het gezicht, waardoor haar bril werd verbrijzeld, maakte zich ver volgens snel van het geld uit de kas meester en verdween op de fiets. De vrouw, die even versuft was door de klap, behield haar tegenwoordigheid van geest en waarschuwde onmiddel lijk de politie. De dader heeft een bedrag van f.400 de z.g. „zegelkas" meegenomen. De houdster van het agentschap, die slecht ter been is, vertelde, dat de jongeman plotseling voor het loket stond en haar met een voorwerp, dat het midden hield tussen een pijp of een revolver, in het gelaat sloeg. Sinds 1 Augustus j.l. is het postagentschap in gebruik, dat geves tigd is in een oude boerderij aan de grote weg naar IJmuiden. De recherche stelt een uitgebreid onderzoek in. „MASTREECHTER STAAR" GAAT IN AKEN ZINGEN. De Kon. Zangvereniging Mastreech- ter Staar zal, op uitnodiging van de ..Manner Gesangverein Harmonia" te Aken ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van dit koor, op Zondag 2 October, in het grote Eden-palace, verenigen met alle landen en Volken een nieuw bioscooptheater met 1200 zit- sebruikte gistermiddag de lunch ten die vrede en vrijheid liefhebben inplaatsen te Aken, een concert geven. Chinese volksrepubliek uitgeroepen De leider van de Chinese communis ten, Mao tse toeng, heeft te Peiping de vestiging van een ..volksrepubliek Chi na" bekend gemaakt. Mao sprak tot meer dan 600 afge vaardigden. die ..alle democratische par tijen en groepen, volksorganisaties en het communistische leger" vpr^o-en- woordigen. Hij zei: „wii moeten ons huize van de Franse ambassadeur, de heer Jean Riviere in het bijzijn van vele autoriteiten. Generaal de Lattre de Tassigny is gistermiddag naar Brussel vertrokken. de eerste plaats de sovjet-unie en de J De opbrengst zal bestemd worden voor nieuwe democratische landen opdat wij niet alleen staan in onze strijd ter bescherming van de vruchten der over winning". hulpbehoevende Nederlandse kinderen in de kring Aken. Dit is het eerste culturele contact van Nederland met Aken na de oorlog. EFFECTENHANDEL VANDAAG NORMAAL. De Ver. voor de Effectenhandel deelt mede, dat-de beperkingen ten aanzien van de handel in en de notering van effecten, welke gisteren gegolden heb ben, met ingang van heden zijn opge heven. zodat de handel in effecten in het algemeen en de notering ter beurze van Amsterdam weder op de normale Wii ze zullen kunnen plaatsvinden. De enigp uitzondering wordt gevormd door de buitenlandse effecten, luidende of in verband met een valutaclau sule mede luidende in valuta's, ten aanzien waarvan de Nederlandse bank de nieuwe wisselkoers nog niet heeft vastgesteld. Uiteraard blijft de verhan deling van alle buitenlandse effecten onderworpen aan de uit het Deviezen- besluit 1945 voortvloe'ende beperkingen. GARRY DAVIS WEER IN ACTIE. Garry Davis, „wereldburger no. 1", wil dag en nacht waken- voo- de mili taire gevangenis Cherche Midi te Pa rijs. totdat Jean Moreau. een princioiële dienstweigeraar, wordt vrijgelaten Twee maal is hij echter door de polirie op gepakt. daa^ hij nie* in het bezit is van Henlite'tebewü*en Gisterenavond werd Davis kort na zijn eerste arres'atie vrijgelaten. Direct wandelde hii naar ie gevangenis teru"' soreldd° een d°- ken uit. die naar ziin zegeen aan een gev>n°-ene vu h°' -'-r-«- 'e Bucb°nwalde heeft behoord maakte zijn veldbed op en ging Utreen. Enkele minuten late- kwam een auto van de politie 'aanrijden cn Davis v/erd weer meegenomen. Voor het tijdvak van 25 September tot en met 8 October 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909 321 Vlees (a. b. d) 100 gram vlees; 322 Vlees (a.b) 300 gram vlees; 323 Vlees (d) 100 gram vlees; 324 Algemeen (a) 250 gram rijst; 326 Algemeen lab) 200 gram kaas of 250 g|am korstloze kaas; 334 Algemeen <d) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA. ZB, ZC, ZE, MD. MH 911 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter A. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 September worden ge bruikt De niet-aangewezen bonnen 304. 305, 308. 309, 310. 311. 313 315, 316, 317, 318 en 319 kunnen worden vernietigd. Besprekingen van mr s'Jacob in Djokja De voorzitter van de Nederlandse delegatie in Indonesië, mr s'Jacob wordt vandaag uit Djokja in Batavia terug verwacht. Hij voerde besprekingen met de voor- z.tter van de Republikeinse delegatie- mr Susan to Tirtoprodjo, de ministe?c van binnenlandse zaken Wongsonegorc. de minister van verkeer Laoh en kolo-> nel Djatikusumo. Wongsonegoro en Su- santo vertrokken reeds gistermiddag naar Batava, doch mi s'Jacob besloot over Semarang te reizen. Vandaag wordt ook dé Sultan van Djokja op doorreis naar Sumatra in Batavia verwacht. INSTEMMING VAN SURINAAMSE STATEN. De Staten van Suriname hebben de gouverneur verzocht de regering mede t!L$i5-en' instemmen met de in trekking van de ontwerp-interim-rege- Eerste tweetakt benzinemotor in ons land V CONSTRUCTIE VAN DR L. STEENBERGEN TE EMMEN. Een Nederlands werktuigkundig in- vÜ£let£' h steenbergen, directeur van de machinefabriek te Emmen, is er m geslaagd een tweetakt benzine motor van 125 kubieke centimeter cy- lindermhoud te construeren. Deze mo tor kan met een aangebouwde versnel lingsbak worden gebruikt als inbouw- motor ln motorrijwiel- of motordrie wieler frames. Hij kan ook dienst doen als stationnaire tweetakt motor voor de aandrijving van landbouwwerktuigen, pompen, generatoren, compressoren, be tonmolens enz. Patenten zijn aange vraagd. NEDERLANDSE BOTERUITVOER NAAR BELGIË. Het Belgische ministerie van Econ. Zaken en Middenstand deelt mede- In overleg met de Nederlandse in stanties heeft de Belgische regering besloten, dat van Woensdag 21 Septem ber af, de uit Nederland Ingevoerde boter dient gefactureerd tegen de prijs van 77 50 fr franco grens in plaats van de oude prijs van 82 fr. PRIJSVRAAG-WINNAARS KUNNEN AUTO NIET HOUDEN. Het echtpaar Versluis uit Hoek van Holland won de hoofdprijs in de Dool- hof-puzzle van het Rode Kruis Giste ren is deze prijs, een Skoda-automo- biel, aan hen overgedragen. De heer Versluis, die grondwerker is, zeide echter dat. hij zijn nieuwe aan winst in verband met de kosten niet kan behouden. Maar hpt geld. dat hij bij verkoop krijgt, betekent een grote ruggesteun voor h^t gezin. „Er is zo veel nodig", vertelde zijn vrouw, die moeder van twee dochters en een zoon is. „We kunnen ons nu eens een extra- tje gunnen en ook wat achter de hand houden" PER AUTO OF TREIN NAAR BERLIJN. Russisch visum noodzakelijk. De K N.A C. wijst er op, dat vele rei zigers, die per auto of trein naar Ber lijn reizen, in de mening verkeren dat Itet voldoende is, wanneer men beschikt over een geldige militaire inreisvergun- ning, afgegeven door het A.M.P.O., Nieuwe Pa.-klaan 17 te Den Haag. Dat is fechter onjuist, want men behoort tevens in het bezit te zijn van een Russisch visum. Zij, die dit transit visum niet bezitten, worden onherroe pelijk door de Russen terug gestuurd. Alleen zij, die zich per vliegtuig naar Berlijn begeven, hebben dit transit visum niet nodig.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1