Wetenswaardigheden uit Rijksbegroting 1950 Onzekerheid heerst op elk gebied College van Europa Ie Brugge geopend Is men „verkocht aan Amerika" Lieftinck kan Tweede Kamer deze week niet inlichten Met een enkel woerd WOENSDAG 21 SEPTEMBER Bij de Tweede Kamer zijn gisteren de hoofdstukken der Rijksbegroting 1950 Ingediend. f Daaraan ontlenen wij: KONINKLIJKE PALEIZEN Voor de voortzetting van de restau ratie aan het Kon. Paleis te Amster dam wordt f. 50.000 meer aangevraagd dan voor 1949. De bedragen, welke in 1949 gemoeid zullen zijn met de restauratiewerk zaamheden aan het Kon. Paleis Noord einde en het Huis Ten Bosch worden suppletoir aangevraagd. GEBOUWEN STATEN GENERAAL Voor restauratie van vergaderzaal en afdelingsgang van de Eerste Kamer zal in totaal naar schatting een bedrag van f. 100.000 gemoeid zijn. waarvan voor 1950 de helft wordt aangevraagd. Het gebouw van de Tweede Kamer voldoet sedert lang niet meer aan rede lijke eisen. De totale kosten van de verbouwin gen en aanbouw worden geschat op f. 778.500. Gerekend wordt, dat in 1949 een bedrag van f. 275.000 zal worden verwerkt. Voor 1950 wordt een bedrag van f. 300.000 aangevraagd, terwijl net restant vermoedelijk in 1951 zal wor den verwerkt. BEZUINIGING. Bü het samenstellen van de begro tingscijfers voor het dienstjaar 1950 is met de noodzakelijkheid soberheid fce betrachten, rekening gehouden. Hoewel voor enige posten hogere bedragen moesten worden uitgetrokken, is toch een bezuiniging bereikt. Het voor de Gewone Dienst geraamde bedrag vertoont een daling van f. 654.920 ten opzichte van het voor 1949 toegestane bedrag, doch hierbij zij opgemerkt, dat voor de Centrale Veiligheids Dienst voor 1950 geen gelden zyn opgevoerd, aangezien deze dienst is komen te ressorteren onder het Departement van Binnenlandse Zaken. Aan de andere kant is een bedrag van f. 200.000 ten laste van de be- Doodstraf tegen Rajk c.s. geëist Tegen de acht beklaagden in het proces Rajk is te Boedapest de dood straf geëist. Bewijs geleverd! WORSTELAAR, GEEN KAPITALIST. Passagiers, die per bus van West- Duitsland naar Berlijn reisden, vertel den de volgende geschiedenis: Toen de bus stopte bij een controle post aan de Russische grens, kwam een sefgeant binnen, om de papieren van de reizigers te controleren. Met de papieren van een der inzittenden was hij het blijkbaar niet eens, want hij vroeg: ,,jtf kapitalist?" ..Neen, worstelaar", antwoordde de passagier. Na wat heen en weer gepraat, waar- b'j de Rus koppig volhield dat hij ka pitalist was en de reiziger beweerde worstelaar te zijn, zeide de Rus plot seling: „Goed we zullen zien". Hy ver dween en kwam even later terug met een Russisch soldaat van formidabele afmetingen, die terstond zijn uniform uittrok en gevechtsklaar ging staan. De Duitser kwam uit de bus, trok zijn jasje uit en had in een minium van tijd de Rus in een dubbele nelson gevloerd. „Goed, jij worstelaar, ga maar door zei de Russische sergeant. (UP.). Adenauer's regerings- verklaring HERWAARDERING DUITSE MARK. Dr Konrad Adenauer, de 73-jarige kanselier van de nieuwe West Duitse regering, hepft te Bonn. na zijn rechtse coalitie-kabinet te hebben voorgesteld, voor het parlement een regeringsver klaring afgelegd. Adenauer verzekerde Rusland, dat Duitsland niet van zins is zijn eis tot herziening van de te Potsdam vastgestelde Oder-Neisse grens op te geven. De verdrijving van Duit sers ten Oosten van de Oder en de Neisse was „in directe tegenspraak" met de overeenkomst van Potsdam van 1945, zo verklaarde hij. „Als ik zeg, dat wij ln vrede met Rusland willen leven, ga ik hierbij uit van de veronderstel ling dat ook de sovjet-unie en Polen onze rechten zullen respecteren en onze Duitse medeburgers in de Oostelijke zone en Berlijn zullen toestaan in vrij heid te leven". De kanselier deelde het parlement mede, dat met de constitutie van de federale regering het bezettingsstatuut van kracht geworden was. Hij kondigde aan, dat een secretariaat van het ka binet van de kanselier zich zou bezig houden met aangelegenheden van In ternationale aard in verband met het feit, dat er geen ministerie van buiten landse zaken bestond, daar de buiten landse betrekkingen waren voorbehou den aan de bezettingsmogendheden krachtens het statuut. Adenauer deelde mede, dat de dis tributie van brandstoffen per 1 Januari zou worden opgeheven. Het gehele Duitse volk zou dankbaar zijn als „de meest gezaghebbende staatslieden van de VS, Engeland en Frankrijk, die op het ogenblik te Was hington bijeen waren, „van de gelegen heid gebruik zouden maken om de ontmantelingskwestie opnieuw aan een welwillend onderzoek te onderwerpen. Adenauer zeide vervolgens, dat de blokkering van buitenlandse activa in Duitsland spoedig diende te worden opgeheven teneinde het vertrouwen van het buitenlandse kapitaal te winnen. Ten aanzien van Berlijn verklaarde hij, dat deze stad onder geen beding in de stsek gelaten mccht worden. Adenauer drong tenslotte aan op de terugkeer van „de millloenen krijgsgevangenen, die zich neg in Rusland bevinden". Dr Adenauer deelde de Bondsdag nog mede, dat de devaluatie van het pond sterling vermoedelijk een herwaarde ring van de Deutsche Mark ten ge volge zal hebben. Wij betreuren deze maatregel, die ons door de loop der internationale gebeurtenissen wordt opgedrongen, omdat de stabiliteit ln het binnenland van de Deutsche Mark en herwaardering in het geheel niet nodig maakt. Gaan wij hier evenwel i niet toe over, dan betekent dit, dat onze uitvoer-producten niet meer op j de wereldmark zullen kunnen concur- reren, terwijl de basis van ons econo- arische beleid zou worden vernietigd. groting gebracht, in verband met de Nationale tentoonstelling 1950 te Arnhem. Waar bovendien de samenwerking met de tegelijkertijd door particulieren ge organiseerde havententoonstelling te Rotterdam verzekerd is, zijn tentoon stellingsdeskundigen van mening, dat, indien zich geen tegenslagen voordoen, de kosten door de te verwachten baten zullen worden gedekt. TOELAGE PROF. MEYERS. De gewone dienst Justitie vertoont een vermeerdering met f. 5.833.000 tot f 109.066.000 In de toelichting staat o.m.: Het ligt in de bedoeling aan prof. Meyers voor de door hem verrichte belangrijke arbeid voor het ontwer pen van een nieuw Burgerlijk Wet boek, na het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, een toelage toe te kennen. (Zoals bekend, heeft prof. Meyers voor zijn werkzaamhden tot dusverre geen afzonderlijke beloning ontvangen). POLITIEKE DELINQUENTEN. Omtrent het gevangeniswezen wordt opgemerkt: Het totaal der gedetineerde politieke delinquenten wordt voor 1950 geschat op 20.000 (voor 1949 pl.m. 17 500). In verband met de uitvoering van de plannen met betrekking tot de uitbouw van het gevangeniswezen zal de perso neelsbezetting uitbreiding dienen te on dergaan; aan de geestelijke en sociale verzorging, de ontwikkeling en ontspan ning der gedetineerden moet bijzondere aandacht dienen te worden geschonken. Ter bestrijding van de daaruit voort vloeiende kosten hiervoor is f. 170.000 meer geraamd. Het bestuur van de Stichting Toe zicht Politieke Delinquenten heeft besloten per 1 Januari 1950 in liqui datie te gaan. Er bljjven dan nog vrij omvangrijke werkzaamheden ter afwikkeling over. Zo zullen er vermoedelijk in 1950 nog pl.m. 15.000 politieke delinquenten on der toezicht staan, terwijl verder de rapportering inzake voorwaardelijke invrijheidstelling van gedetineerde po litieke delinquenten verzorgd zal moeten worden. f. 5.000.— MEER VOOR IEDERE MINISTER. De algemene onkosten, welke in de tegenwoordige tijd aan de vervulling van het ministersambt zijn verbonden, blijken slechts voor een' gedeelte door het tot nu toe als vergoeding van repre sentatie-kosten uitgetrokken bedrag van f. 1800.te worden gedekt. Een en ander werkt voor de meeste ministers belemmeren om de verplich tingen, aan hun ambt verbonden, zowel in het binnenlands als in het steeds vcel- vuldiger geworden internationale ver keer naar behoren te vervullen. Voorgesteld wordt hierom aan de ministers als vergoeding van de ambts- en representatiekosten een bedrag van f. 5.000.per jaar toe te kennen. Voor de commissarissen der Koningin is thans f6000.uitgetrokken ter be strijding van representatiekosten. BURGERLIJKE VERDEDIGING. In het kader van het Atlantisch Pact is ook aan Nederland een taak toebe deeld in het op dit Pact geba'sqerde ver dedigingssysteem. Deze taak ligt op militair terrein, doch de in de jongste oorlog opgedane ervaringen leren, dat zulk een militaire taak niet naar behoren kan worden volbracht, wanneer niet te vens een goed georganiseerde burger lijke verdediging aanwezig is. Aangenomen wordt, dat in 1950 het stadium van de interne voorbereiding achter de rug zal zijn en dat dan voor lichting aan de gemeentebesturen zal worden gegeven. GEËVACUEERDEN. Het woningprobleem zal ook in 1950 nog niet in die mate zijn opgelost, dat alle geëvacueerden naar hun oor spronkelijke gemeenten teruggekeerd zullen zijn. Een belangrijke taak is nog de vast stelling van de re-evacuatiekosten, be trekking hebbende op ondernemingen en instellingen. Regelmatig komen nieu we aanvragen binnen. Thans zullen nog ongeveer 7500 gevallen moeten worden behandeld. OPBRENGST BUITENGEWONE HEFFINGEN IN 1950. Onder de Rijksuitgaven werd een bedrag voor extra-aflossing van staats schuld opgenomen, gelijk aan de ge raamde opbrengst van de vermogens- aanwasbelasting en de vermogenshef fing ineens. Voor 1950 mag een opbrengst aan bui tengewone heffingen worden verwacht van f. 200.000.000, n.l. f. 150.000.000 voor vermogensaanwasbelasting en f. 50.000.000 voor de vermogensheffing ineens. DE WONINGNOOD. In verband met de nog bestaande wo ningnood worden thans weinig of geen krotten opgeruimd. Het ligt thans in de bedoeling dc in 1949 aangevangen normalisatie van de volkswoningbouw met kracht te ver volgen, waartoe een gedeelte der werk zaamheden tot het ontwerpen cen traal zal moeten worden verricht. Voor bijdragen in tekorten op de ex ploitatie van particuliere nieuwbouw woningen, welke voordat met de bouw begonnen wordt, worden toegezegd, wor den als regel voor het eerst een jaar na ontvangst van de bewoonbaarheidsver klaring van 't pand uitgekeerd. Hiervoor is f.6 millioen uitgetrokken. Ten einde de woningproductie zo hoog mogelijk op te voeren, wordt de toe passing van montagebouw krachtig ge- Matte stemming in Engeland Prijsstijgingen voor brood en vlees (Van onze Londense correspondent). In sommige restaurants in Lorslen hingen reeds Maandagochtend biljet ten. waarop prijsstijgingen van biscuits en gebak waren aangekondigd. Het was de eerste zichtbare uiting van de devaluatie. De matte stemming onder het pu bliek, dat nu beseft dat het leven al weer duurder wordt, verbeterde er niet op. Er zijn in de „herbergen" maar weinigen, die een goed woord voor de regering over hebben. De mening „dat wij aan Amerika verkocht zijn" over heerst bij velen. Meer verantwoordelijke lieden stellen deze vraag op een andere manier. Is het geen illusie gebleken, dat En geland en de rest van Europa een zelfstandige economische „derde macht" vormen? Dc ontwikkeling schijnt thans te gaan in de richting van een Anglo- Amerikaans-Europees blok, waarin de Ver. Staten ongetwijfeld de toon zullen aangeven. Voor de talrijke aanhangers van de „Empire" gedachte is de erken ning van Amerika's rol in de verdere ontplooiing van het Britse Gemene best nog moeilijk te verwerken. De matte stemming is verergerd door het bericht dat ontstelde Britse toeristen in Zwitserland, Frankrijk, België, Italië en Spanje de reisbureaux en consulaten hebben belegerd omdat zij geen geld meer hadden om hun hotelrekening te betalen, en door de paniekachtige tonelen op de straat- beurs. Bovendien heeft het moreel van de arbeiders, die een loonactie hebben in gezet het zijn er reeds vier millioen of de helft van het aantal leden van het Vakverbond door de reeds inge zette prijsverhogingen een nieuwe knak gekregen. Voor hen is het de klap op de vuur pijl, omdat zij nu eenmaal niet verder wensen te zien dan hun eigen moeilijk heden. Het brood is gestegen van vier en een half tot 6 pence (2(2 en een half 30 cent) cn Argentinië kondigde reeds aan dat Engeland 30 pet. meer voor vlees zal moeten betalen. Onder deze omstandigheden was het niet te verwonderen dat de Lon- dense spoormannen besloten hun dreigement uit te voeren een „lang- zaam-aan"-actie te beginnen. Cripps is er niet in geslaagd de be volking te overtuigen dat er in Wash ington veel concreets is bereikt, hóe belangrijk het ook is dat Amerika de gezamenlijke verantwoordelijkheid voor dollar en pond heef.t aanvaard. De regering staat voor een reusach tige taak om de onberekenbare gevol gen van de devaluatie in de hand te houden. Velen betwijfelen of zij er sterk genoeg voor zal zijn. De Tories zouden het al evenmin aan kunnen, omdat zij de Vakbonden zeker tegen zich zouden hebben. Is dar de tijd voor een coalitie gekomen? In vredestijd voelt Engeland daar niets voor. Waarschijnlijk zijn wij nu dichter bij de verkiezingen gekomen. Als dc levensstandaard aanhoudend stijgt, zullen Labour's geslonken kansen nog meer afnemen. Het zal Attlee heel wat hoofdbre kens kosten om het juiste moment uit te zoeken! Onzekerheid op schier elk gebied is het kenmerk van de nieuwe situatie! stimuleerd- Een bedrag van f. 5.000.000 is hiervoor opgenomen. Ook in 1950 zal, met betrekking tot de financiering van woningen, gelijk in 1949, worden gestreefd naar een zo ru«m mo gelijke inschakeling van institutionele beleggers. Er is uitgegaan van de ver wachting, dat het grootste .gedeelte der benodigde gelden door dezen gefourneerd zal worden en dat slechts een bedrag van ten hoogste f.30 millioen door het Rijk beschikbaar zal behoeven te wor- den gesteld om een bouwvolume van f. 270.000.000 te verwezenlijken. De in ontwerp zijnde nieuwe rege ling voor het verkrijgen van eigen woningen is nog niet gereed. Wanneer zulks het geval zal zyn, zal worden onderzocht of zij dient te worden ge ïncorporeerd in de woningwet, welker herziening momenteel door een staats- eommissaris wordt voorbereid. Bij haar totstandkoming zal nog w$l ge ruime tijd zijn gemoeid. ACTIEVE SCHEEPVAART- POLITIEK. In het hoofdstuk „Verkeer en Water staat" lezen wii o.a.: Wat de zeescheepvaart betreft wordt krachtige steun verleend aan het her stel van de koopvaardijvloot. De liquidatie van de omvangrijke re geringsbemoeienis met. de scheepvaart tijdens de oorlog nadert haar voltooiing. De internationale omstandigheden, welke zich sinds het einde van de oor log voordoen maken het voeren van een actieve scheepvaartpolitiek noodza kelijk in die zin. dat een voortdurende waakzaamheid is geboden om een be handeling van de scheepvaart onder Nederlandse vlag te waarborgen over eenkomstig de beproefde beginselen van -'eliike rechten voor iedere vlag zonder bevoorrechting Het rapport van de commiss'e welke aan de regering advies zal uitbrengen over een pensioenregeling voor scheep- varenden van de Nederlandse koopvaar dijvloot wordt spoedig tegemoet gezien. 'Zonder verwijl zal dan een wetsontwerp worden voorbereid, teneinde in deze lang gevoelde behoefte te voorzien Met betrekking tot de nationale ha- ven-po'Jtiek liet een voortzetting van de huidiee politiek van internationale samenwerking in de bedoeling. WEG LEIDENBODEGRAVEN Betreffende aanleg van wegen, welke voorkomen op het Riikswegenplan. lezen wii dat in Zuid-Holland wederom een gedeelte van weg no 11 tussen Lieden en Bodegraven zal worden verbeterd. FUNCTIE VAN RAADADVISEUR. Bij het Ministerie bestaat aldus het Hoofdstuk Overzeese Gebieds delen. reeds lang behoefte aan een functionnairs (naast dc secretaris generaal) die de Minister van Over zeese Gebiedsdelen als algemeen raadsman ter zijde zou kunnen staan. Voor het vervullen van deze functie is het oog gevallen op een gewezen Indonesisch hoofdambtenaar, wiens antecedenten een goede vervulling van de hem op te dragen taak waar borgen. Het ligt in de bedoeling be trokkene op arbeidsovereenkomst aan te stellen op een loon, overeenko mende met de maximum-bezoldiging, verbonden aan de rang van raad adviseur in algemene dienst. Het ligt in de bedoeling de raad adviseur reeds in de loop van 1949 in dienst te nemen. In 1949 werd aan de stichting voor culturele samenwerking tussen Neder land. Indonesië, Suriname en de Ne derlandse Antillen een belangrijke uit breiding gegeven. De overheidssubsidie dient verhoogd te worden n.l. van f. 630.000 parais- seert. Voor 1950 dient het totaal van de Rijkssubsidie f. 890.000 te bedragen. f. 3.169.791,89 VOOR ZUID HOLLAND. Vooreerst nog een voorlopig karakter Onze Belgische correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Tijdens een plechtige zitting is glste- reji in de grote zaal van het fraaie stadhuis te Brugge het college van Europa ing2wijd. Dit college van Euro pa is voorbestemd om uit te groeien tot een Europese universiteit, waar de stu denten met alle Europese problemen op de hoogte zullen worden gebracht, en waai- zij zullen worden voorbereid op hun taak in Europese organisaties sleu telposities in te nemen. Oud-minister Julius Hoste onder streepte in zijn openingswoord, dat de keuze van Brugge tot zetel van het Europees college een gelukkige is ge weest. daar deze historische stad ook in het verleden een belangrijke rol heeft gespeeld a's cultureel centrum. Hij ver klaarde verder, dat de studenten van deze Europese universiteit met hun leraren tijdens de duur van de cursus in nauw contact zullen samenwerken, en getracht zal worden een echt Euro pese geest op te bouwen. De Engelse staatsman Duncan Sap- dys. voorzitter van het dagelijks bestuur der Europese beweging, wees erop, dat de resultaten, welke tot nu toe door de Europese beweging werden geboekt, van grote betekenis zijn voor de toekomst. Hij stelde in het licht, dat Europa als politieke eenheid meer en meer een fac tor van betekenis wordt en dat vooral de besprekingen van Straatsburg ait hebben aangetoond. De Europese geest moet echter nog groeien en hieri™ zal het college van Europa een belangrijke stoot moeten geven. Prof. Salvador de Madariaga betoogde hierna dat een psy chologische explosie nodig is in de har ten der Europeanen om tot Europees bewustzijn te geraken. Er is niet alleen een objectieve, dus politieke eenheid nodig, doch ook een subjectieve, in die zin, dat wii moeten meevoelen met eikaars ongeluk. Wij moeten tot het. besef komen, dat het lijden van Grieken en Duitsers ook het onze is. Aan deze subjectlvieve solida riteit ontbreekt, aldu£ spr. nog veel in Europa. Het is de taak van deze Euro pese universiteit om daarin wijziging te brengen. De bedoeling der organisatoren is dan ook de studenten, die deelnemen aan de leergangen te bekeren tot goede Europeanen. Aan de lessen zullen een 25-tal studenten, afkomstig uit alle West-Europese landen, waar zij reeds aan een nationale universiteit zijn af gestudeerd. deelnemen. Onder hen be- De provincie Zuid-Holland zal bU de voorlopige verdeling van het Provinciefonds f. 3.169.791,89 ontvan gen. De lasten zowel als de baten van het Staatsvissershavenbedrijf voor het jaar 1950 zijn geraamd op f. 2.219.870, zodat de begroting evenals het vorige jaar sluit. De lasten en de baten zijn beide f. 195.500 hoger geraamd dan voor 1949. AANMUNTING. Voor de aanmuntingen is het vol gende programma geprojecteerd: f. 7.5000.000 aan kwartjes, f. 7.5GO.OOO aan dubbeltjes, f. l.ODO.OOO aan stui vers, f. l.COO.ftOO aan centen. Grootkruis Militaire Willemsorde posthuum voor President Roosevelt De Nederlandse ambassadeur in de V. S-, mr E. N. van Klef fens, heeft tij dens een informele plechtigheid ten huize van mevrouw Roosevelt te New- York de versierselen en oorkonden be horend bij het Grootkruis van de Mili taire Willemsorde overhandigd aan de echtgenote van wijlen president Frank lin D. Roosevelt, aan wie de orde post huum is verleend als erkenning van de belangrijke bijdrage tot de geallieerde overwinning en bevrijding van Neder land en Indonesië, waarin de Ameri kaanse stijdkrachten een groot aandeel hadden. Bij de versierselen overhandigde mr Van Klef fens tevens een persoonlijk schrijven van Koningin Juliana. Mevr. Roosevelt verklaarde, dat de onderscheiding een grote eer was en be tuigde haar hartelijke dank. De versier selen en oorkonden zullen geplaatst worden in de „Memorial Liberty" van Hyde Park, Roosevelts residentie. MR VAN HOOGSTRATEN NAAR ONS LAND. Mr J. E. van Hoogstraten, de secre taris van Staat voor Econ. Zaken in Indonesië, zal zich a.s. Maandag naar ons land begeven, teneinde deel uit te maken van de vertegenwoordiging der voorlopige Federale regering ter RTC. Hij zal worden vergezeld door mr P. Creutoberg, hoofd van het Economische Secretariaat van het Dep. van Econ. Zaken. Zo spoedig mogelijk begrotings-debatten (Van onze parlementaire redacteur) Toen een blozende heer Lieftinck in de Tweede Kamer zyn millioenennota had aangeboden en mededeling van de devaluatie had gedaan, ontspon zich een debat over de vraag, wanneer men over de begroting zou gaan beraad slagen. Voorzitter Kortenhorst wilde wachten tot het kabinet zich zou hebben bera den of de thans ingediende wetsontwer pen herziening zullen behoeven. De heer Wagenaar (Comm.) wilde al eerder tot behandeling overgaan. Het spreken van „kruitdamp op het slag veld", dat de minister had gedaan, BINNENLAND. Ongeveer 9000 mensen hebben gis teravond ln de Houtrusthal te Den Haag het z.g. „Prinsjesdagconcert" bijgewoond dat gegeven werd ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal. In de Van der Meydestraat te Rot terdam kroop gistermiddag de 3-Jarlge D. van Laren onder een handwagen. Toen de wagen met een lading straatstenen omsloeg, kwam het kindje met het hoofd tussen de bak en de straatstenen. Het werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar het na aankomst ls overleden. Gistermiddag heeft Prinses Wllhel- mlna ln gezelschap van haar hofdame, mevr. De Beaufort, onverwacht een be zoek gebracht aan de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" ln het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam. Ter gelegenheid van het bezoek van een aantal Britse parlementsleden heb ben de voorzitters van de beide kamers der Staten-Generaal. die vergezeld waren door hun echtgenoten, mevrouw Kranen burg en mevrouw Kortenhorst, ln het gebouw der Tweede Kamer gistermiddag een ontvangst gehouden, waar vele auto riteiten aanwezig waren. Onder grote belangstelling werd ln de Groninger Industrieschool een voor ons land nieuwe onderwijsmethode ge opend. n.l. de opleiding tot confectle- naalstcr. BUITENLAND. De gezondheidstoestand van koning Gustaaf van Zweden, die bronchitis heeft, was gisteren zoveel beter, dat de hofarts hoopte dat de koning heden van zijn buitenverblijf op het eiland Oeland naar Stockholm kan reizen om morgen een kabinetsbijeenkomst bij te wonen. John Mc Cloy, Amerikaanse hoge commissaris voor Duitsland, heeft be kend gemaakt, dat generaal-majoor Geor ge Hays tot zijn plaatsvervanger en Ben jamin Buttenwleser tot zijn assistent zal worden benoemd. De onder communistische leiding staande Canadese zeeliedenbond. waar van de Jongste staking leidde tot de langdurige staking in dc Londense ha vens. ls uit het Canadese vakvereni gingscongres gestoten. Wederom zijn zes Duitse leden van de volkspclitle uit de Sovjet-zone, allen onder de 20 Jaar, naar de Amerikaanse zone gevlucht en hebben daar om asyl- recht verzocht. Men verwacht dat te Praag een zui veringsactie ln de communistische partij bekend zal worden gemaakt. Volgens Reuters correspondent 'is het een feit, dat het .Titotsme" buitenge woon populair ls ln de lagere rangen der Tsjechoslowaakse communistische party. Een zekere Henri Vllette was te Alencon bezig een kat in een vijver te verdrinken, maar hi) viel zelf ln 't water en verdronk. De kat kroop uit het water en verdween. Tijdens de zitting van de door 300 afgevaardigden bijgewoonde vierde alge mene vergadering van de Unesco beeft de voorzitter, dr Carvepalli Radbakrlshnan, die ambassadeur van India bij de Sovjet- russlsche regering ls, voorgesteld dat twee hoofden van Osterse staten, twee van Westerse landen, benevens president Tru man en maarschalk Stalin bijeen zouden komen „niet om resultaten op politiek gebied te bereiken, doch om de verblin dende mist van het wederzijds verkeerd begrijpen te doen optrekken". Albert Bormann. de broer van Mar tin Bormann. ls te Muenchen door een denazlficatle-rechtbank veroordeeld tot 6 maanden dwangarbeid. (U.P.). In Frankrijk hebben de communis ten en Gaullisten de bijeenkomst van het parlement gevraagd ln verband met de devaluatie. De gemeenteraad van de Duitse In dustriestad Offenbach schorste haar loco burgemeester omdat hij de benoeming van een Joodse dokter aan het gemeente ziekenhuis in de weg stond. vond spr. al een heel eigenaardig beeld voor een land, dat zegt in de beste ver standhouding met de andere landen sa men te werken. Ook weer uitgaande van die goede samenwerking vroeg spr. waarom de Nederlandse regering dan niet eerder van de monetaire maatrege len der anderen op de hoogte was ge steld. Zo nodig, zou spr, een Interpel latie-aanvraag indienen. Minister Lieftinck, die aan de voor zitter gaarne toezegde, eventuele wijzi gingen schriftelijk te zullen toelichten, meende dat de voorzitter hem overigens verkeerd begrepen had. Het ls denk baar, aldus de heer Lieftinck. dat bij suppletoire begrotingen wijzigingen zul len worden aangebracht, doch het na der beraad sloeg met name op de be lasting-ontwerpen. Daarom wijzigde de praeses zijn orde voorstel aldus, dat de Kamer zich nog deze week nader zou beraden, in de overtuiging, dat ook de regering spoed wenst. De minister achtte het evenwel niet mogelijk, dat de regering nog in de loop dezer week de Kamer inlicht over de gevolgen der monetaire maatregelen. Die moeten wij rustig afwachten. Dan beeft het kabinet stellig vele dagen nodig om het beleid uit te stippelen in het licht van de nieuwe omstandigheden. De voorzitter stelde dan voor om nauw contact met de regering te houden ten einde zo spoedig mogelijk tot de debat ten te komen, waartoe besloten werd. Op de nomlnatip voor het voorzitter schap stelde de Kamer ten slotte de heren Kortenhorst (Kath.). Donker (Arbeid) en Terpsrta (AR.) in deze volgorde. Morgen komt de Kamer Mi een voor het regelen van huishoudelijke zaken. BROCHURE OVER DE MILLIOENENNOTA. Het Ministerie van Financiën heeft een brochure over de millioenennota 1950 uitgegeven. Daarin wordt een po pulaire uiteenzetting gegeven over deze nota van de Minister van Financiën. vinden zich een drietal bannelingen uit Hongarije, Polen en Spanje. De cursus, die van 20 September tot 10 October a.s. zal worden gehouden, draagt een voorlopig karakter. Indien de resultaten bevredigend zijn, zal met geregelde colleges, welke 8 maanden duren, in November '50 een begin wor den gemaakt. Het college van Europa is gevestigd in het van 1600 daterend Grand Hotel, waar ook keizer Jozef II en Napoleon I enige tijd verbleven. Besprekingen „waardevolle belangen" voortgezet INFORMELE BESPREKINGEN NA NAMEN. Onder presidium van de voorzitter van de week, drs Moh. Hatta, voor zitter van de Republikeinse delegatie, kwam gistermiddag de Centrale Com missie van de R.T.C. in de Trèveszaal voor haar zevende vergadering bijeen, in aanwezigheid van de Unci. De bespreking inzake de .waardevolle belangen" welke in de vorige vergade- rine op verzoek van de BFO-delegatie was uitgesteld is voorgezet. Zil leidde tot het besluit dat op de basis van een door de Unci gedane sug gestie. een subcommissie zal worden in gesteld. welke tot taak zal hebben de waardevolle belangen, te horen nadat deze subcommissie een procedure-rege ling zal hebben opgesteld welke door de Centrale Commissie zal worden goedgekeurd Eveneens werd besloten, dat ook groe peringen, die een andere opvatting hul digen desgewenst in de gelegenheid zul len worden gesteld om eveneens gehoord te worden. T.a.v. de resultaten van de in het algemeen gunstig verlopen beperkin gen te Namen deelt de Centrale Com missie mede, dat tussen de drie dele gaties verdere informele besprekingen terzake zullen worden gehouden. Ovatie's voor Koningin Juliana ENTHOUSIASME TUDENS HAAR RIJTOER. Gistermiddag: maakte H.M. Ko- ningin Juliana met dc Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet de op Prinsjesdag gebruikelijke rijtoer door de Residentie. Voor het paleis aan het Noordeinde had zich een grote menigte verzameld, die de vorstin en haar kinderen harte lijk toejuichte. Onder escorte van politieruiters werd de route afgelegd. Vriendelijk groetend reed Koningin Juliana langs de onaf zienbare rijen mensen, die haar hun bliiken-van aanhankelijkheid en eer be toonden. Bil terugkomst aan het Paleis viel Hare Majesteit een ovatie ten deel. Toen Koningin Juliana zich even later met haar kinderen on het bal- con vertoonde, kende het enthousias me van het publiek geen grenzen meer. Men verbrak de politiecordons om vlak voor het Palels de vorstin een „Oranje Boven" en een „Lang zal zij leven" toe te zingen! INCIDENTEN IN ZUID MALANG NEMEN TOE. In het Zuid-Malangse neemt het aantal incidenten toe. Aangenomen wordt, dat communistische groepen hierin de hand hebben. Ook de Bung Tomo, begint actiever te worden. WIJZIGING OMREKENINGSKOERSEN. De Ver. voor de Effectenhandel deelt mede, dat zij heeft bepaald, dat de omrekeningskoers van de Amerikaanse dollar met Ingang van 21 September 1949 wordt gewijzigd en als volgt wordt vastgesteld: Dollar (Amerikaanse) f3,80 (was f. 2.50 resp. f. 2,65). Deze nieuwe omrekeningskoers zal dus niet alleen voor de in U.S. dollars luidende fondsen en certificaten daar van gelden (waarvoor de omrekenings koers f.2,50 bedroeg), doch ook voor de in dollars luidende binnenlandse obli- gatiën en pandbrieven, hij welker ver handeling tot dusver de omrekenings koers van f 2,65 gold. „VERGEET HEN NIET". De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, zal morgenavond, om 19.45 uur via Hilversum I spreken over de postzegelactie „Vergeet hen niet" ten bate van Nederland en Indonesië. ARRESTATIE VAN MOH. DJONI. Mohammed Djonl, leider van een com; munistische splinterpartij in Indonesië, is op bevel der Republikeinse autoritei ten gearresteerd. Djonl had het initiatief genomen tot een guerilla-congres, dat het vorig week eind te Prambana, ten Oosten van Djok- ja. had moeten plaats vinden. Het con gres werd door de Republikeinse rege ring verboden. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 20 Sept. Kaasmarkt. - Aangevoerd 255 partijen kaas; 1ste soort van f.22,10; 2ae soort van f. 1,852.9o; zware soort tot f. 2,15. BOSKOOP, 19 Sept Coöp ver. „De Bos- koopse Veiling" G.A. Rozen, gr.bioeralg. per bos: Florex 110 ct; Butterfly 801^0 ct; Rosalandia 60100 et, Better Times 85110 ct; Edith Helen 110—150 ct; Brlarcllff 2025 ct; Duisburg 120-150 ct; Pechthold 80—140 ct; Hadley 160—200; August Noack 5590 ct; Gemengde ro zen 2530 ct. Babyrozen per bos: Sweet Heart 60—130 ct; Wolfs- Glorie 55—85 ct. Ellen Poulsen 60 tot 75 cent; Else Poulsen 32 tot 44 cent; Juweeltjes 51— 78 ct; Orange Triumph 36, Polyantharo- zen 100—130 ct; Gloria Mundl 37—65 ct; Rosa Mundl 65—90 ct. Diversen per bos: Clematis Mevr. Ie Coultre 230270 et.; Idem Prins Hendrik 180—270 ct; Idem Durandl 61 ct: Chrysanthen gr.bloemlg l 200—230 ct; idem kl.'bloemlg 70—130 ct; Idem tros 36-48 ct; Llatrlx 30 ct; Sneeuw- bessen 5178 ct; Dahlia's ln soorten 19— I 36 et, Vuurpijlen 20—29 ct: Asters 13— 15 ct; Ligustrumtakken goud-bont IS— 46 ct. WOERDEN. 21 Sept. Aanvoer 257 par- I tijen kaas: le kw. 1.892.08 met rl)ka- merk, 2e kw. 1.831.94, zware kwaliteit j 2.12, extra zware kwaliteit 2.15. Hanacii traa^.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2