Devaluatie alleen kan niet voldoende zijn België laat franc morgen met 12.34 vallen Minister Stikker zegt: „te ver" WEERBERICHT Lieftinck dringt aan op inspanning en offerbereidheid Problemen blijven in tie grond dezelfde 88ste Jaargang WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1949 00 No. 26801, Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir, en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Thans ook de gulden Zal het binnenlands prijspeil stijgen? (Van onze financiële medewerker). Het was te verwachten Nadat niet minder dan 19 landen het voorbeeld van Engeland haddcr ge volgd, is ook de Nederlandse regering overstag gegaan. Voor alle Europese landen, die tot dusverre hebben gedevalueerd, is het percentage 301/j behalve voor Frankrijk, dat sinds 1914 reeds tienmaal zijn waardemeter heeft ingekort en er nu nog eens 27 afdoet wat de dollar betreft. De Amerikaanse dollar is thans dus f. 3.80 inplaats van f. 2.65 waard en derhalve met circa 43 gestegen, wat dus wil zeggen dat alle in dollars luidende obligaties, vor deringen en aandelen automatisch ruim 40 meer waard zijn dan voorheen, cn dat de Amerikaanse import met ruim 40 meer moet worden betaald! REGERING KtflJGT EEN „POTJE". Wanneer bedacht wordt dat Neder land in 1948 voor circa f. 1 milliard uit de Ver. Staten en Canada invoerde, dan zal voortaan voor die invoer circa f. 400 millioen meer moeten worden betaald. Uit België (ook min of meer een dollar-land) voerden wij in 1948 voor f. 720 millioen in. België is tot een aanzienlijk geringere devaluatie overgegaan, zodat ook de Belgische goederen duurder moeten worden be taald. Dat de ruilvoet met de landen, die ook hebben gedevalueerd, gelijk blijft, spreekt vanzelf. Daar is gezegd, dat wij de gevolgen van de duurdere dollars niet zullen voelen omdat onze invoer feitelijk met Marshalldollars wordt betaald, die wij goeddeels cadeau krijgen. Maar dit is een halve waarheid. Niet het Nederlandse bedrijfsleven krijgt die dollars cadeau, maar de Neder landse schatkist, die ze aan het Ne derlandse bedrijfsleven verkoopt te gen de officiële dollarkoersEn ook voor de Marshall-goederen zal het bedrijfsleven dus hogere prijzen moeten betalen. Het voordelig ver schil is voor de staat, die voor de Marshalldollars meer guldens ont vangt. Uitgaande van het laatst vastgestel de bedrag voor 19491950 ad ruim 300 millioen, kan dus worden gezegd dat de Marshall-hulp de Staat circa f. 350 millioen meer zal opbrengen. Hier staat tegenover dat de Staat ook dollarschul den heeft, waarvoor thans wegens ren te en aflossing meer moet worden be taald. Maar in elk geval wordt het effect van de prijsstijging der Amerikaanse goederen op de Nederlandse-productie kosten en derhalve op het algemeen prijsniveau niet automatisch genivel leerd door de Marshall-hulp. Wel krygt de regering door haar winst op de Marshalldollars een „potje', waaruit zij eventueel toeslagen en subsidies zou kunnen verlenen, indien de bepalingen omtrent de besteding van de Marshall hulp zulks tenminste toelaten. WAT NOG BLIJKEN MOET. Het is by een zo drastische devalua tie, welke, zoals men uit de medede ling van minister Lieftinck wel heeft kunnen opmaken, ook de Ne derlandse regering wel wat ver gaat, nauwelijks denkbaar, dat het binnen lands prijspeil daardoor niet zal wor den beïnvloed, zoals Cripps zijn land genoten heeft willen doen geloven. En dat dit ook hier te lande niet ge loofd wordt, blijkt wel uit de eis van de Vakverenigingen iK.A.B.) dat de „premie voor de werkloosheid" niet ten laste van de arbeiders mag worden ge bracht. Anderzijds heeft „de industrie" de minister reeds gewaarschuwd tegen het belasten der devaluatiewinsten door. haar terecht schijnwinsten genoemd, waarop echter door het knmerlid, de heer Hofstra, wordt aangedrongen. Ook de Benelux-verhouding is in het geding, nu aan de ene kant België beducht is voor een goederenstroom uit Nederland en hier gevreesd wordt, dat we door België zullen worden „leeggekocht". Genoeg om tc doen zien, dat we er met de devaluatie niet zijn, maar nog zal moeten blijken of de resultaten zullen worden bereikt, welke er van worden verwacht. Het gevaar voor de nadelen van een devaluatie van de Indische gulden is door de devaluatie van de Nederlandse gulden uiteraard verminderd. De waar devermindering van de Indische gulden met 30 betekent thans voor het Ne derlands kapitaal geen geldelijk ver lies Gelet op het feit. dat de Indische gulden de laatste tijd met 20 25 cent betaald wordt, zal het zeer de vraag zijn. of Indonesië met een deva luatie van 30 zal kunnen volstaan MOEILIJKHEDEN NIET OPGELOST. Ten slotte worden nóch voor Neder land, nóch voor enig ander land de be staande moeilijkheden door devaluatie opgelost. Minister Lieftinck heeft het scherp en klaar gezegd: „devaluatie is geen substituut voor noodzakelijk binnen landse correcties". Het gewenste resultaat zal voor een groot deel afhangen van de vraag, of door die binnenlandse correcties op het verlaagde niveau het internationaal vertrouwen in de valuta terugkeert, dat wil zeggen of het mogelijk zal zijn het vrije geldverkeer, de z g. convertibiliteit der valuta, te herstellen. België heeft dit reeds enige tijd ge leden aangedurfd, ook Frankrijk waagt het erop. En wij zijn geneigd te zeggen: Engeland en Nederland moeten het ook wagen. Want als voor pond en gulden ook nu weer een zwarte markt ontstaat, worden deze valuta opnieuw onder- Helpt mee prijzen controleren DRINGEND BEROEP VAN HET NW. Het dagelijks bestuur van het NW doet een dringend beroep op de ar beidersbevolking nauwlettend toe te zien, dat het door dc regering afge kondigde verbod tot prijsverhoging wordt nageleefd, en adviseert indien men toch prijsopdrijving vaststelt, zich te wenden tot de plaatselijke prijscommissie. Een en ander opdat de lasten der de valuatie niet od de schouders van de minder draagkrachtigen afgewenteld worden en het prijspeil niet nodeloos wordt opgeschroefd. Daarnaast heeft het dagelijks bestuur van het NW zich tot haar vertegen woordigers in de plaatselijke prijscom missies gericht met de oproep te zorgen, dat onmiddellijk maatregelen worden genomen voor een effectieve prijscon- tróle ter plaatse, alsmede voor een •oede en vlotte behandeling van bin nenkomende klachten van het publiek. Koninklijk bezoek aan Amsterdam gaat niet door Het bezoek, dat de Koningin en de Prins morgen aan Amsterdam zouden brengen, gaat niet door wegens de on gesteldheid van ZX.H. Prins Bernhard. BRITSE BEZUINIGING. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen. dat de Engelse premier Attlee alle regeringsdepartementen opdracht heeft gegeven ten minste vijf procent te bezuinigen op de ambtelijke uitgaven gedurende het lopende jaar. Ter gelegenheid van de opening van de de Staten-Generaal in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. sprak HM. Koningin Juliana de Troonrede uit. Ook Griekenland devalueert Na afloop van de Belgische kabi netsraad heeft Liebaert, de minister van Financiën vannacht verklaard, dat van morgen af de officiële koers van de Belgische franc ten opzichte van de dollar van 43,8275 op 50 franc wordt gebracht. De koers van dc Belgische franc ten opzichte van het pond sterling zal van 176 tot 140 franc verlaagd worden. De devaluatie bedraagt 12.34%. In het communiqué wordt verder ge zegd. dat de huidige pariteit van de Congolese franc met de Belgische wordt gehandhaafd. De regering verklaart met nadruk, dat de koerswijziging, waartoe besloten is, niet van zodanige aard is. dat zij een verhoging van de kosten van levenson derhoud zou veroorzaken of rechtvaar digen. De Nationale Bank van België heeft medegedeeld, dat zij alle note ringen voor buitenlandse munten met ingang van gisteren geschorst heeft. Voor de opening van de vergadering van de Algemene Assemblée verklaar de minister Stikker, dat de mate, waarin het pond sterling is gedeva lueerd, hem heeft verbaasd, cn naar zijn mening „te ver" is gegaan. De minister deelde mede, dat hy zo mogelijk op het einde van deze week naar ons land zal terugkeren. mijnd en zal, ondanks de pertinente verklaring van Cripps, dat het niet zal en niet mag gebeuren, t.z.t de valuta manoeuvre moeten worden herhaald. Niet zonder spanning mag dus worden afgewacht, welke pijlen de Engelse en de Nederlandse regering nog op hun boog hebben om de devaluatie voor de Internationale positie der betrokken landen effectief te maken. AANHOUDEND RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot Donderdagavond: In het binnenland eon tamelijk koude nacht en ochtend met weinig wind en op vele plaatsen mist. Overdag wisselende bewolking. In het zuiden van het land enkele verspreide buien, maar elders droog weer. Langs de Waddenkust weinig wind, overigens 2wakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). 22 SEPTEMBER. Zon op: 6.25 uur; onder: 18.40 uur. Maan op: 6 02 uur: onder: 18.46 uur (NM.). Hoogwater te Katwijk te 2.46 en 15.13 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. De Belgische koningskwestie De Belgische Senaatscommissie voor justitie en binnenlandse zaken hebben het wetsvoorstel van senator Struye tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold aangenomen met 23 (kath.) tegen 14 stemmen (soc.) bii 6 onthoudingen (lib Bjj de discussies verklaarden de socia listen dat zii in principe tegenstander blilven van een volksraadpleging, daar zij deze in strijd achten met de grond wet. Zij zouden evenwel bereid ziln aan het organiseren van een dergelijke volksraadpleging hun medewerking te verlenen indien van te voren werd be paald. dat de koning 66 procent van de stemmen in het land op zich zou moe ten verenigen om naar België te kun nen terugkeren De liberalen verklaarden, dat zii zich van stemming hebben onthouden, om dat zii zich hun beslissine wensen voor te behouden. 18 October komt de Senaat bijeen. Met het gebruikelijke ceremonieel is gistermiddag door HM Koningin Ju liana de officiële opening verricht van de Staten-Generaal in de Ridderzaal te Den Haag De gouden koets, waarin de vorstin en Prins Bernhard gezeten zijn. op het Binnenhof. GEZIN IN KIST UIT POT GEVLUCHT. Een Duits gezin van vier personen is er in geslaagd uit zijn woonplaats Rati- bor in het door Polen bezette Opper- Silezië te vluchten door zich op te laten sluiten in een kist. die dichtgetimmerd en verzonden werd en behouden te Furth im Walde in de Amerikaanse zone aankwam aldus meldt het te Frankfort verschijnende blad .Nachtausgabe" Douanebeambten te Furth hoorden vreemde geluiden in de kist. openden deze en vonden moeder vader en twee kinderen uitgeput, doch ongedeerd na hun verblijf van vijf dagen in de kist. GEEN DEVALUATIE CURACAOSE EN SURINAAMSE GULDEN. j Het Gouvernement van de Ned. An tillen heeft besloten niet over te gaan tot devaluatie van de Curaqaose gul den. Er zjjn nieuwe koersen vastgesteld ten opzichte van het pond, als volgt: 5.26 inkoop, 5.29 voor banken en 5.33 een-kwart voor particulieren. De voorzitter van het college van Al gemeen bestuur van Suriname, de heer De Miranda, heeft medegedeeld, dat het bestuur van Suriname van mening is dat er onder de huidige omstandig heden geen aanleiding bestaat tot ver mindering van de waarde der Suri naamse gulden en dat derhalve niet tot devaluering van de Surinaamse gul den zal worden overgegaan. WEL EN NIET. Het hoofd van de exportafdeling van de economische commissie voor de Sovjet-zone heeft te kennen gegeven, dat de Oost-Duitse mark niet zal wor den gedevalueerd. Polen heeft de koers voor het pond sterling gewijzigd van 1600/1616 in 1117/1123 zloty. De koersen voor de andere gedevalueerde munteenheden zullen op overeenkomstige wijze worden aangepast. Het Inter-Monetaire Fonds heeft be- .Jtend gemaakt, dat Griekenland de koers van de drachma heeft gedeva lueerd van 10.000 drachmen per dollar en 32.000 drachmen per pond sterling tot resp. 15.000 en 42.000. De regering van Pakistan heeft beslo ten de koers van de Pakistanse rupee ten opzichte van de dollar niet te de valueren. Pakistan is het enige land van het Britse gemenebest, dat de de valuatie van het pond sterling niet volgt. PRIJSDALING IN ENGELAND OP KOMST? Er waren gisteren te Londen aanwij zingen, dat de Britse regering de strijd heeft aangebonden tegen de stijging van de kosten van levensonderhoud, die een devaluatie met zich brengt. De Britse regering maakte gister avond bekend, dat de broodprijs als resultaat van de Canadese devalua tie niet in die mate zal stijgen als sir Stafford Cripps Zondagavond had voorspeld. De prijzen van bepaalde oederen, voornamelijk kleding, zul- en met ingang van Maandag a.s. reeds met 5% dalen. De Board of Trade had deze prijsverlaging reeds bevolen, voordat tot devaluatie was besloten. Waarschijnlijk zal de prijs verlaging worden uitgestrekt tot vele huishoudelijke artikelen. De Minister-president Attlee. heeft voorts opdracht gegeven de admi nistratieve uitgaven der departemen ten dit jaar aanzienlijk te beperken. De besparingen, die deze maatregel zal op leveren, zullen de regering vermoedelijk in staat stellen de inkomstenbelasting te verlagen. 20% DEVALUATIE IN WEST-DUITSLAND? In financiële kringen te Frankfort rekent men er op, dat de pariteit van de West-Duitse mark ten opzichte van de dollar, die thans 30 dollarcent per D.M. bedraagt, zal worden gewijzigd in 24 dollarcents, hetgeen pen devaluatie met slechts 20% zou betekenen. Naar verluidt wordt de beslissing over de nieuwe pariteit van de West-Duitse mark vertraagd door meningsverschil len tussen de geallieerde bezettings autoriteiten, die hun oorzaak zouden vinden in bepaalde beloften, welke te Washington aan sir Stafford Cripps zouden zijn gedaan. Men vermoedt, dat de Britse minister van Financiën van de Amerikaanse regering ds toezegging heeft ontvangen, dat de West-Duitse mark met ten hoogste 20% zou worden gedevalueerd. Men is van oordeel, dat een beslis sing vóór Zaterdag a.s. waarschijnlijk niet te verwachten is. goi lei Prijsstijging geringer dan devaluatie-percentage Prof. dr P. Lieftinck, minister van Financiën, heeft gisteravond zich in een radiorede tot het Nederlandse volk gericht met een rede, waarin hij de redenen heeft uiteengezet, welke de Regering hebben genoopt, om tot devaluatie van de gulden te beslui ten. Na de devaluatie van het Engelse Pond, zo zei hü o.m., kon de Nederlandse regering geen andere weg bewandelen, dan die, welke zü thans heeft gevolgd. Het Ls vooral de positie van de Nederlandse betalings balans, welke de doorslag heeft ge geven. De concurrentie-positie van ons land wordt niet geschaad. Het is een ingrij pende maatregel, waarvan de nadelige gevolgen zeer ernstig onder ogen moe ten worden gezien, maar daar staan voordelen tegenover. Het beleid zal het devaluatiepercentage van 't Eugelse pond. Differenties zouden ..vreselijk ge vaarlijk" geweest zijn en niet te overzlene consequenties hebben meegebracht. Men kan zich hier niet vergelijken met Frankrijk, dat reeds enige waardever minderingen van zijn munt achter de rue heeft, en evenmin met België, welks valuta veel krachtiger is. De devaluatie, aldus deze bankier, zou voor ons land een lichtpunt kunnen zijn doch dan moet aan enige belangrijke voorwaarden voldaan worden, zoals afschaffing van de dividendstop, en van de speculatie winstbelasting. alsmede consolidatie van de staatsschuld met verhoging van het renteniveau en verlating der politiek van goedkoop geld. In dat eeval zou automatisch het ver- crouwen in de eu'den kunnen terug keren. Vooral met het oog op de Be nelux Over het algemeen achtten bankiers- kringen het thans een psychologisch moment, om noe tot andere maatrege len over te eaan. teneinde het vertrou wen in de gulden te verhogen. OORDEEL VAN BANKIERS De meningen der bankiers blijken oyer het algemeen niet ver uiteen te lopen. Merendeels is men van oordeel, dat de waardevermindering van de gulden zeer drastisch is. Een devalu atie met 20 a 25 procent had men voldoende geacht. Overigens vraagt men zich af. waar om eeen andere maatregelen genomen zijn om de export te bevorderen. Nog steeds ontbreekt een vrije inwisselbaar heid van de valuta's, en ook thans zijn de wisselkoersen weer vastgesteld zonder dat. het Int Mon Fonds iets gedaan heeft om de vriie inwisselbaarheid der valuta's te bevorderen. In sommige kringen was men gene'gd deze devaluatie voorlopig als een ..na tionale ramD" te beschouwen. Indien daaruit althans geen andere maatrege len zouden voortvloeien. Uiterst verstandig noemde het een bankier, dat men niet is afgeweken van „DEVALUATIE VOOR INDONESIË NIET ONGUNSTIG". De secretaris van Staat van Econ. Zaken te Bataria, mr J. E. van Hoog straten, heeft verklaard van mening te zijn. dat de Gevolgen der devalu atie voor Indonesië niet ongunstig zullen zijn." T a.v. de Indonesische export zeide mr Van Hoogstraten te verwachten, dat de devaluatie van de gulden ten ooziehte van de dollar een stimulerende invloed zal oefenen od de uitvoer naar het dol- largebied. In verband hiermee is ze'fs besloten de regel ne waarbij t a.v. de ondernemingsrubber de exporteurs op gedragen werd .minstens 50% van hun uitvoer naar landen met een harde va luta te exDOrteren od te heffen In ieder I geval betekent het grotere bedrag, dat in euldens uitgedrukt voor de uit voer va- onderneminesoroducten en andere oroducten naar het dol'argeb ed zal worden ontvangen ongetwiife'd in vele z?vallen eer stimulans tot groter® joroductie en een grotere uitvoermoge- lilkheid, aldus mr Van Hoogstraten. stellig worden bemoeilijkt, als thans een sociale onrust zal ontstaan. Een van de gevolgen van de deva luatie zal geker zyn. de stüging van een aantal kosten en pryzen. De in vloed zal echter zeker veel kleiner zijn dan het percentage, waarmee de gulden is gedevalueerd. De regering is er zich van bewust, dat de economisch zwakkeren onder ons volk, en inzonderheid zij, die op kleine vaste inkomens zijn aangewe zen, het meest worden geschaad, in dien de binnenlandse prijzen verder zouden stijgen. De gevolgen, die de devaluatie kan hebben voor de binnenlandse inko mensverdeling, hebben dan ook de volle aandacht der regering. Slechts in nauwe samenwerking met dc Sta ten-Generaal en met de daarvoor in aanmerking komende organisaties, zullen deze moeilijkheden op bevre digende wyze kunnen worden op gelost De minister besloot zijn rede aLs volgt: Een belangrijk onderdeel van de Nederlandse herstelperiode sedert de oorlog wordt afgesloten. In diepste grond blyven de econo mische en sociale problemen voor ons volk echter dezelfde, en nog iets anders blyit gelijk. Namelijk dit, dat slechts by inspanning en oiferbercid- heid van allen, voor het Nederlandse volk de hoop bestaat om in de ko mende periode zyn economische kracht te herwinnen en de zwakke ren onder ons datgene te verschaf fen, dat hun bestaan verzekert cn menswaardig maakt. De Regering doet een dringend be roep op allen om haar de medewer king. die zij behoeft om dat te berei ken, elk naar zyn kracht, te verlenen. DE KERKSTRIJD IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Uit het district Valasky Mezerice in Noord-Oost-Moravië wordt bericht, dat een communist, een zekere Valleek, dje de Dolitie zou hebben geholpen bij het iDSDoren van een geheime zender, .n een bos werd aangetroffen met twee schoten door het hoofd gedood Valicek zou vermoord zijn, nadat de Dolitie de oastoor van de Dlaats Mikula. had ge arresteerd. Uit protest tegen de arresta tie en de houding van de organist, die de Driester zou hebben verraden, zouden de Darochianen geweigerd hebben te zineen en stil gebeden hebben Buiten de kerk was een billet aanseDlakt met hei ODschrift: .Satan is ziin werk be gonnen De gelovigen worden verzocht n et te zineen in de kerk rmai Ir. stilte voor onze Driester* te bidden i« De niet-officiële maar gezaghebbende 1 inlichtingendienst van de katholieke kerk berichtt» voorts, dat oarochlan^n I van het dom Kelca een eeestellikp had den gered" uit de handen van de oc- I lit.c. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1