fcaÉlE Economische besprekingen ter R.T.C. Ondanks verschillend inzicht is er wederzijdse bereidheid WEER BERICHT Minister Lieftinck: Economisch probleem nr. 1 „Vrije omwisselbaarheitl van pond in dollar" 68ste Jaargang ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1949 No. 26798 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Tegen de rode springvloed Terwijl te Washington de finantiële besprekingen een voorlopig gunstig beeld tonen, ook al is er nog geen eind resultaat bereikt, dat een afdoende re medie inhoudt voor de ziekten van Eurooa. zijn daarnevens politieke be sprekingen gevoerd, waaromtrent nog geen conclusies zijn te trekken. Daar voor is alles nog te zeer binnenskamers gehouden, al deed men de wereld kond van hetgeen men kwijt wilde zijn. Zo doende is het wel zeer moeilijk om zich een vast-omlijnd beeld te vormen van hetgeen nu werkelijk in het voornemen ligt. Niettemin springen enkele punten toch als van zelf naar voren. Zo. dat men met Japan tot een vrede wil komen. Kan het met de Sovjets, aoveel te beter, kan het niet, dan zon der Moskou. Natuurlijk is dat niet met zoveel woorden gezegd, doch de bedoe ling is toch te duidelijk om zich daar omtrent te kunnen vergissen. En grote moeilijkheden zullen zich daarbij wel 'niet voordoen, daar Moskou slechts een zeer bescheiden „vinger" heeft in de Japanse affaire. Alleen door de gang van zaken in China kan Meskou wel licht enige pressie uitoefenen, overi gens slaat liet geheel buiten deze aan gelegenheid. Maar aan de andere kant drijft juist, net verloop van zaken in China het Westen er toe, om Japan op te nemen in een tegen Moskou gerichte campagne. En daarvan schijnt men thans gebruik te zullen gaan maken. Het is logisch en begrijpelijk. Scherper nog dan in ons werelddeel spitst zich momenteel de scheiding tus sen communisme en anti-communisme in Azië toe. Het is alsof Moskou thans alle krachten heeft ingezet om in Azië het einddoel te bereiken. In deze on ontwikkelde contreien vindt het com munisme uit den aard der zaak trou wens een betere voedingsbodem dan hier in het Westen. De communistische opmars in China, die veel heeft van een walk-over bewijs, hoezeer het bewind van Tsjang kai sjek heeft ge faald bedreigt immers direct alle ten Zuiden van China gelegen landen en ook India heeft het gevaar van de rode invloed thans erkend. Zal India dat ge vaar nog kunnen keren? Het Westen is thans wakker geschrikt en gaat zich inspannen, om de rode springvloed een halt toe te roepen. Rij kelijk laat, dat zij erkend, maar beter laat dan nooit! Juist in dit opzicht kan Japan een grote plaats innemen. Wanneer de Ja panse eilanden geheel buiten het com munistische invloedsmilieu worden ge houden, kunnen zij een gevaarlijke springplank vormen tegen een door Moskou beheerst China. Japan, in com binatie met het Westen, "zal voor Mos kou een bijzonder gevaarlijk element betekenen, speciaal, waar thans wel mag worden aangenomen, dat China in wezen niet zo rood is, als de commu nistische zegetocht schijnt aan te wij- zen. Hoe vreemd het wellicht op het eerste gezicht mag lijken, toch zou in de practijk wel eens kunnen 'blijken, dat hoe meer gebied in .China door de roden wordt bezet, hun macht afneemt. Bij een revolutie van enige omvang is zo'n gebied immers niet te beheersen! In nauw verband hiermede blijft bij zonder de aandacht trekken, hetgeen zich afspeelt op de Balkan. Onwille keurig is men geneigd in de eerste plaats het oog te richten op Zuid-Sla- hë, waar maarschalk Tito zijn strijd tegen de Kominform, dus tegen Mos kou, onverdroten voortzet. Het Kremlin *11 het doen voorkomen, alsof in Zuid- Siavië krachtige ondergrondse stromin gen tegen de maarschalk werken, doch bevestiging daarvan ontbreekt. Integen deel heeft het alle schijn alsof die ondergrondse actie weinig om het lijf heeft, terwijl in de satelliet-landen van Moskou de nationalistische tendenzen eerder groeien dan afnemen, ook al *orden nog zo krachtige zuiverings acties doorgevoerd. Daarnevens echter doemen andere strijdvragen, op, die ieder voor zich van grote betekenis zijn. Zo dringt zich di rect naar voren, dat het Westen vol zomer ongeneigd blijft om de Balkan- tanden en Hongarije toe te laten tot ce VN., ook al houdt Sovjet-Rusland ooor middel van zijn veto ook ae toe lating van de andere candidaten tegen, gelfs zal vermoedelijk tegen Bulgarije, Roemenië en Hongarije een actie wor sen ingezet wegens niet nakomen van °e vredesverdragen en zullen deze lan den worden beschuldigd van schending Q-r rechten van de mens, zoals deze ajn neergelegd in het Handvest der "•N Dit bewijst, dat het Westen uit de pencde van verdediging zich heeft los gemaakt en overgaat tot de aanval! Nog sterker bewijs menen wij te mo gen zien in het feit, dat Griekenland cceft aangekondigd, tegen Albanië te -Uien optreden, zo dit land nogmaals uitgeweken Griekse guerilla's zou gestaan orn van Albanië uit wederom unekse bodem te betreden voor voort zetting van de strijd. Athene moet zich can wel zeer geruggesteund gevoelen <;0or het Westen, dat het een dergelijk weigement meent te kunnen uitspre- Het begint er op te lijken, dat het •vesten het rode offensief in Azië gaat ^antwoorden met een offensief op de kan, nu Zuid-Slavië daartoe maar ai te gerede kans biedt. Het bedrag van de staatsschuld, dat de R.I.S. zal overnemen van Nederland, vormt een van de belangrijkste hinder nissen, die de Ronde-tafeiconferentie op haar weg te nemen heeft. Er is tot nu toe geen overeenstemming bereikt over de wijze waarop dit bedrag zal worden vastgesteld. In tegenstelling tot reeds verschenen berichten heeft geen der beide Indone sische delegaties tot nu toe een plan voorgelegd of hierover informeel sug gesties gedaan om het bedrag van deze schuld vast te stellen op basis van de vooroorlogse Nederlands-Indische be groting. Of een dergelijk plan, indien het zou worden voorgesteld, door de Nederland se delegatie gunstig zou worden ont vangen, wordt in Nederlandse kringen ernstig betwijfeld. Het Nederlandse standpunt is, naar men meent, gebaseerd op het reeds lang aanvaard beginsel van internatio naal recht, dat een nieuwe staat de gehele publieke schuld van zijn voor ganger moet overnemen, ofschoon In donesië tot nu toe geen afzonderlijke juridische eenheid vormt met een af zonderlijk bestuur en met een eigen be groting en eigen openbare schulden. Deze schulden zouden, zo meent men van Nederlandse zijde, volledig moeten worden erkend en overgenomen door de R.I.S. Het totale bedrag der schulden be draagt op dit ogenblik ongeveer. 6 tot 6% milliard gulden, waarvan iets meer dan de helft bestaat uit buitenlandse schulden. De jaarlijkse lasten van rente en aflossing, ontstaan uit déze schul den, worden geschat op lager dan drie honderd millioen gulden, een bedrag, dat in Nederlandse kringen niet als exorbitant hoog wordt beschouwd in verband met een voor deze tijd normale Indonesische begroting. Tooh bestaat onder de Indonesische gedelegeerden aanmerkelijke oppositie tegen de Nederlandse eisen, in het bij zonder in zover deze zijn gebaseerd op schulden aangegaan gedurende en na de oorlog met Japan. Over de vooroor logse schulden bestaat weinig verschil van mening. Op het gebied van buitenlandse han delsbetrekkingen heeft de conferentie nog geen ernstige moeilijkheden ont moet. De diplomatieke correspondent van A.N.P. Aneta verneemt dat het Nederlandse standpunt betreffende dit onderwerp is gebaseerd op de wens, dat AFNEMEND BUIIG. De Bilt. verwacht tot morgenavond: i,lsEelende bewolking met vooral aan- \frï5 plaatselijk nog enkele buien. Wn ,n- afnemend buiig. Meest matige estelijke wind. Dezelfde of iets ,""Tere -mperaturen dan vandaan. Opgemaakt te 10 uur). 18 SEPTEMBER. Zon op. 6.18 uur; onder: 18.49 uur. Maan op: uur; onder: 17.39 uur &.K.). „Rooswater te Katwijk te 11.39 uur; U9/9 te 0.15 en 2.00 uur). nuuimcr bestaat uit tien pagina's. Ter nagedachtenis van de gevallenen on der het spoorwegpersoneel zal Z.K.H. Prins Bemhard vandaag voor het derde hoofdgebouw der Nederlandse Spoor wegen aan de Cathariinesirigel" te Utrecht dit monument onthullen. Het is vervaardigd door de beeldhouwer W. J. Valk. uit Eelderwolde (Groningen), die er 2% jaar aan heeft gewerkt. ONTMANTELING BOCHUMER FABRIEKSHAL STOPGEZET. De ontmanteling van de grote hal van de „Bochumer Vereln" (staalfabriek) is stopgezet. De hal zal worden gebruikt voor culturele en godsdienstige bijeen komsten. Dr Hermann Pünder, aftre dend bizonaal bestuurder, die van dit feit melding maakte, zeide, dat deze be slissing het gevolg was van een door hem op John Mc Cloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris, gedaan persoonlijk beroep. de twee landen elkanders belangen in overweging nemen, wanneer zij met an dere landen handelsbetrekkingen arran geren en dat in die gevallen, waarin dit in beider belang is, zij optreden als een eenheid. Deze wensen, zo meent men, worden in beginsel door de Indo nesiërs aanvaard, maar in het bijzonder wat de eerste wens betreft, zbuden zy er de voorkeur aan geven deze niet vast te leggen in een harde en vaste regel, toepasselijk in alle gevallen, maar deze in overweging te nemen bij elke Incidentele beslissing in ieder afzon derlijk geval. In verantwoordelijke Indonesische kringen wordt echter erkend, dat de Nederlanders bepaald niet trachten „controle" te blijven uitoefenen over de buitenlandse handel van Indonesië, zo als in sommige berichten is gezegd. Zowel Nederlanders als Indonesiërs zijn het er over eens, dat de financleel- economische problemen behoren tot de moeilijkste van de conferentie. Maar een deskundige op dit gebied gaf als zijn mening te kennen: „Ofschoon wij zeker een aantal grote moeilijkheden hebben te overwinnen, voordat deze conferentie eindigt, ben ik er van over tuigd, dat zij zullen worden overwon- n0.Aan Nederlandse zijde bestaat vol doening over het feit, dat de leidende Indonesische gedelegeerden zich volle dig de uitgestrektheid en het ingewik kelde karakter van vele der economi sche problemen realiseren en tevens de noodzakelijkheid inzien deze op te los sen op een wijze, die niet alleen bevre digend is in politiek opzicht, maar ook aan de eisen van de practijk tegemoet komt. Cripps ziet een nieuwe weg OPTLMISTISCH OVER VORDERINGEN. Alvorens uit New York per vliegtuig naar Engeland terug te keren heeft sir Stafford Cripps verklaard: „Ik ben vol optimisme en ik ben er van over tuigd, dat wy werkelijk werk hebben verricht, dat zal bijdragen tot de op lossing van het dollarvraagstuk." Sir Stafford gaf geen commentaar op het vraagstuk van de devaluatie van het pond sterling. De verslaggevers wa ren juist aan dat punt toe met hun vragen, toen de minister te kennen gaf, dat het interview geëindigd was. Sir Stafford zeide voorts nog: „Wij geloven een nieuwe weg te zün inge- I slagen, die ons veel kans geeft, dat wij de moeilijkheden zullen oplossen. Maar, zoals dit met alle moeilijkheden het ge val is, met de opossing der moeilijkhe den zal wel enige tijd gemoeid gaan. Maar wy zyn zeer optimistisch, dat het resultaat goed zal zyn." Sir Stafford is van mening, dat door de dollarbesprekingen der drie landen grote vorderingen zijn gemaakt. Er zijn echter nog vele vraagstukken slechts ten dele opgelost. COMMISSIE ATOOM-ENERGIE KAN GEEN ACCOORD BEREIKEN. Werkzaamheden geschorst. KOMT ER EEN .ATLANTISCHE POLITIE Een uit leden van de twee partijen bestaande groep van elf Amerikaanse senatoren heeft in een amendement op het wetsontwerp voor militaire hulp verlening voorgesteld een politiemacht voor het Atlantisch gebied op te "en ten. bestaande uit vrijwilligers uit de kleinere Europese landen. Deze politie macht zou onder het commando ko men van de Defensieraad, welke in het Noordatlantisch pact is voorzien. Voorgesteld werd 10 a 2«5% van de in het kader der wapenleveringswet te besteden gelden voor deze politiemacht uit te trekken. De Veiligheidsraad heeft gisteren een Canadees voorstel goedgekeurd, de al gemene vergadering van ae V.N. er van op de hoogte te brengen, dat de com missie voor de atoom-energie de onmo gelijkheid om een accoord te bereiken heeft vastgesteld en daarom besloten heeft haar werkzaamheden te schor sen. De resolutie werd met 9 stemmen bij 2 onthoudingen (USSR en Oekraïne) goedgekeurd. „DRIE SLOTEN OP ÉÉN DEUR". Tito, Tsaldaris en Franco. Generaal Hodza, de Albanese premier, heeft in een rede te Skoetari maarschalk Tito er van beschuldigd, de verdeling van Albanië en de vernietiging van het Albanese volk te wensen. Tevoren had Hodza het woord ge voerd ln Tirana, waar hij Tito had ge kenschetst als „een gouwleider van het Amerikaanse imperialisme". „Tito, Tsal daris en Franco zijn drie sloten op één deur", aldus Hodza. ESaSPI Zeepaarden. Dagelijks maakt de bereden politie van Miami (Florida) grote oefen tochten. die o m. door het Crandon Park met ziin beroemde palmbomen leiden. Hoewel paarden en ruiters van deze tochten genieten, verlangen zii na af- er van alleen nog maar naar een ls voor de agenten eenvoudi- even het uniform uit té schie ten en met de paarden zee te -kiezen. Paarden en ruiters nemen een verkwik kend zeebad. SONJA HENIE'S HUWELIJK. In de Methodistenkerk te New York is het huwelijk voltrokken tussen Son ja Henie en mr Linthrop Gardiner. Sonja Henie won 10 jaar geleden het wereldkampioenschap schaatsenrijden en was in de jaren 1928, 1932 en 1936 Olympische kampioene. Ook trad zy in verschillende films op. Zy scheidde in 1940 van haar eerste echtgenoot mr Dan Fopping. Mr Linthrop Gardiner, die 3 jaar ouder is dan zijn vrouw hy is thans 36 jaar is reeds drie maal gescheiden. De belangstelling voor het huwelijk was enorm groot. Vliegende Polen vluchten naar Zweden PASSAGIERS IN BEDWANG DOOR SPEELGOEDPISTOOLTJES. Vijf jonge Polen hebben de piloot van een Dakota van de Poolse lucht vaartmaatschappij „L.O.T." gedwon gen inplaats van naar Kattowitz naar Zweden te vliegen. Het toestel landde gistermorgen op Soedermanlands, een vliegveld bij Stockholm. De piloot was bedreigd met twee ouderwetse revol vers, de overige leden van de beman ning en zeven andere passagiers waren in bedwang gehouden met speelgoed- pistooltjes. De vijf Polen verklaarden aan de Zweedse beambten, dat zij door de Pool se geheime politie werden gezocht en naar Amerika wensten door te reizen. De vreemdelingendienst heeft hun ver zoek om visa in beraad gepomen. De bemanning en de zeven andere passa giers hebben toestemming gekregen naar Polen terug te keren, zodra de ma chine in orde is. De Poolse legatie te Stockholm heeft verzocht om een onderhoud met passa giers en bemanning. Het Zweedse minis terie van Buit. Zaken heeft geantwoord, dat een bijeenkomst gearrangeerd zal worden na beëindiging van de verhoren en wanneer een der Polen dit wenst. Geen wijziging in de goudprijs De Amerikaanse ministei van Finan ciën, John Snyder, heeft gisteren tegen over persvertegenwoordigers verklaard, dat er geen wijziging zal worden ge bracht in de goudprijs. Snyder wees er op. dat onderwerpen als valuta-devaluatie en de wereld- goudprijs zaken ziin, die behandeld en beslist moeten worden door de direc teuren van het Monetair Fonds en niet door de gouverneurs. Het behoort ook niet tot de taak van de gouverneurs besprekingen te voeren over lenings- aanvragen of over bepaalde wisselkoer sen. „Er zyn geen aanbevelingen door de gouverneurs gedaan en zy zyn ook niet te verwachten", aldus Snyder. In een interview te Washington heeft minister Lieftinck als zijn mening te kennen gegeven, dat verlichting van de Britse oorlogsschuld een van de eerste staDDen diende te ziin naar convertabi- liteit van de valuta's, zo bericht Aneta. Het kernprobleem van de huidige toestand der wereldeconomie, aldus de minister, is de behoefte aan vriie on- wisselbaarheid van sterling in dollar. Dit kon niet ineens worden opgelost, maar moest stao voor stap gebeuren. De last van de oorlogsschuld diendp van de Britse staatshuishouding te worden afge nomen. De ervaring in vorige oorlogen had geleerd, dat oorlogsschulden biina nooit kunnen worden afgelost. De schuld zou b.v. worden verlicht als de Domi nions hun vorderingen over een langere nerio^0 uitstrekken of wanneer de Ver Staten bereid werden gevonden een deel van de Britse verplichtingen over te ne men. Als tweede zeer belangrijke stap in dezelfde richting noemde Drof. Lieft'nck een gezamenlijke actie van de Ver. Sta ten en Engeland om de productiviteit en de kooDkracht. van de Oost-Aziatische landen te vergroten. Dit zou de Europese landen in staat stellen od grote schaal naar Oost-Azië te exporteren. Op hun beurt zouden de Oost-Aziatische landen meer dan voorheen naar de dollarge- bieden kunnen exportesen. Od deze wilze zou de onmisbare driehoekshandel tus sen West-Europa Oost-Azië en het Wes- tebik halfrond kunnen worden hersteld Zelfs al slaagden de landen er in even wicht te brengen in de totale betalings balans. dan zou er toch in sommige lan den een overschot en in andere een te kort aart dollars bljiven bestaan. Het wa* daarom van essentieel belang dat een methode werd gevonden om overschot ten aleemeen besch'kbaar te maken en dit. aldus de minister brenet ons weer op de behoefte aan omwisselbaarheid. DE SITUATIE IN BENELUX Prof. Lieftinck illustreerde dit wereld- Drobleem door te wijzen od de toestand in de Beneluxlanden. Hij herinnerde er aan dat Nederland altijd een nadelig saldo met België en Luxemburg had. Vóór de laatste oorlog gaf dit nimmer aanleiding tot bezorgdheid omdat Ne derland met andere landen voordelige saldi had. die het tekort konden dekken. Thans kon het overschot in sterling, als gevolg van de Nederlandse handel met andere landen dan België en Luxemburg, niet worden gebruikt om laatstgenoem de landen te betalen, omdat zii zelf al genoeg oonden hebben. Dit bewees vol gens de minister, dat de gehele kwestie kan worden teruggebracht tot de om wisselbaarheid van Donden in dollars. Als men het eens zou kunnen worden over de wijze om de omwisselbaarheid tot stand tp breneen en dan alleen zou eventueel moeten worden over wogen of het als laatste staD nodig zou zijn het Dond te devalueren. Het zou dan noe mogelijk ziin. dat devaluatie niet nodig was. Ten ^anzien van de ortlanes door Ne derland aangekond:ede maatresten om de Nederlandse uitvoer naar de Ver. Staten te vergroten, zei minister Lief tinck. dat de reeerino- een Drikkel wilde scheDoen om de Nederlandse zakenlie den die tot dusver bii uitvoer naar het sterknggebied een grotere winst in gul dens maakten, te bewegen n°ar het do1- lareebieri over te schakelen. Behalve dat aan exDorteurs zou worden toegestaan tien Drocent. van hun dollaromzet te be houden. overwoog de reaerin^ het ver lenen van een soeriale cnmoensatie ter dekking de extra kosten bil export naar de VS. De minister hoootn dat deze tege moetkomingen de u'tvoe»- naar de V.S. niet alleen in ze°r aanz'enWke mate zouden vergroten maar ook tot cev>'g 7ou hebben, dat soorten eo6ite"<*n I gouden worden eeëxDorteerd b v behal ve de traditionele bteem^olVn en kaas ook fiine textieigoederen. p-»r<*etein en andere Droducten van goed Nederlands vakmanschap. J Rajk: Ik was spion voor Tito ZIJN BESCHULDIGINGEN WORDEN ONTKEND. Laszlo Rajk, de 40-jarige Hongaarse oud-minister van Binnen- en Bui tenlandse Zaken cn eens een van de machtigste communistische leiders in Hongaryc, heeft gisteren gelyk ge meld voor het gerecht volmondig bekend, „dat hjj sinds zyn 22-ste jaar een politiespion in de communistische partij geweest is." In een kalm voorgedragen bekente nis, die vier uur duurde, beschuldig de Rajk herhaaldelijk de hoogste Joe goslavische leiders en verklaarde bü te menen, dat de Amerikaanse ge heime dienst bezwarend materiaal over Tito had en hem daarmee dwong tot collaboratie met de Ver. Staten. Rajk, die zich apatisch toonde, be kende het hem ten laste gelegde tot in de kleinste details. Ten slotte zou hy spion voor Tito ge worden zijn. Selden Chapin, de oud-gezant der Ver. Staten in Hongarije, die Ameri kaans ambassadeur in ons land wordt, heeft een verklaring van Rajk, dat deze met hem tegen de Hongaarse regering heeft samengezworen, „volkomen onge grond" genoemd. Qjaapin zeide Rajk wel te hebben ontmoet, toen deze mi nister van Binnenlandse Zaken was. doch toen geen besprekingen met hem te hebben gevoerd. De besprekingen, die Chapin onvermijdelijk met Rajk admi nister van Buitenlandse Zaken moest voeren, waren steeds van zakelijke aard geweest. Ook George Kovacs, die van begin 1945 tot eind 1946 hoofd is geweest van de Hongaarse afdeling van de Ameri kaanse militaire missie te Budapest heeft met nadruk ontkend, dat hy ooit getracht heeft van Rajk een anti-com munistische agent te maken. Kovacs zeide. dat hij Rajk nooit ontmoet had en dat deze bovendien nog geen minister was, toen Kovacs te Bu dapest was. Reimann Junior heeft er genoeg van! VOOR HEM BETEKENT COMMUNISME NIETS MEER. Joseph Reimann, de zoon van de Westduitse communistenleider Max Rei mann, die uit de Sovjetrussische zone gevluoht is, verklaarde dat hij „genoeg heeft hij zijn bekomst. De politie ln Duitsers, die in Sovjetrussische krijgs gevangenschap waren geweest, van het zelfde gevoelen waren. Van de politiek heeft men zijn bekomst. De politie in de Sovjet-zone was volgens hem een pseudo-militaire organisatie „waarvan het doel geheel duidelijk is". Het be langrijkste gedeelte van de opleiding aan de politieschool te Torgau, welke hij had meegemaakt, was politieke vor ming, „dat wil zeggen, de vorming der mannen tot goede communisten". De dienst bij de politie was verder geheel op militaire leest geschoeid. Hy zeide verder er ln het geheel niet naar te verlangen, met zijn vader te gaan praten. Na enkele dagen bij de politie in de Sovjetzone geweest te zyn was het hem duidelijk geworden, dat het com munisme in zijn huidige vorm geen kans meer heeft op verbreiding en het winnen van aanhangers. Voor hem betekent het communisme niets meer, aldus zeide Reimann-junior. Snelheidsrecord van Stratocruiser HIJ VERVOERDE DE EUROPESE JOURNALISTEN. De stratocruiser „Europe" van de American Overseas Airlines, waarmede 50 Europese Journalisten door Amerika kruisen, heeft een wereldrecord gesla gen. Hy legde de afstand van San Dlego naar Forth Worth in Texas, ln totaal 1141 myi, af in 3 uur 28 minuten, hetgeen een gemiddelde snelheid van 341 myi per uur betekent. Dit is de snelste vlucht, die ooit een passagiers vliegtuig ter wereld heeft gemaakt. Aan het stuur zat captain Craig, de piloot, die als eerste Amerikaan met een civiel vliegtuig na de oorlog op Schiphol landde. Texas heeft de Europese pers, even als in Hollywood, een grootse ontvangst bereid. De journalisten vertoeven thans te New-York, waar hun eveneens een grandioos welkom bereid ls. VOORTBESTAAN INT. JOURNALIS TENORGANISATIE OP HET SPEL? Communistische journalisten toegelaten Het bestuur van de Internationale Journalistenorganisatie, vergaderend te Praag, heeft besloten journalisten uit Albanië. ,vry Griekenland", communis tisch China en Oost-Duitsland tot het lidmaatschap toe te laten. De vergade ring werd niet bijgewoond door de voor zitter, de Engelsman Archibald Keny- on. die de bijeenkomst, naar men ver neemt. een „onnodige manoeuvre" had genoemd. De vergadering werd geleid door de Rus Pavel Jcedin, hoofdredac teur van het orgaan der Kominform. De organisatie zal de volgende week te Brussei een congres houden, dat wellicht over haar gehele toekomst zal beslissen. De voornaamste Engelse journalistenorganisatie, de „National Union of Journaliststs", heeft ln Juni besloten zich uit de internationale or ganisatie terug te trekken, omdat „die voortdurend gebruikt was voor doelein den van felle politieke propaganda". ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de voleende verliezen ln Ind zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Soldaat le kl W Th. Wolters u t Duiven (Gelderland) Kon. Ned.-Ind. Leger: So'daat 2e kl. Moehamad Enceng uit Indonesië. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1