Nederland en het Europese Herstel-programma Ministeriële bijeenkomsten te Washington Monetaire maatregelen alle Marshall-landen gelden voor WEERBERICHT Conferentie te Washington was slechts een „waarschuwing" In Londen heerst twijfel en teleurstelling 68ste Jaargang VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1949 00 No. 26797, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De Amerikaanse, Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken hebben gisteren te Washington een bespreking van vier uren gehouden over de Duitse en Oostenrijkse kwes ties. Verklaard werd, dat zij de werk- betrekkingen met de nieuwe West-, duitse regering bezien hadden. Zfl hernieuwden verder hun beroep op de Sovjet-Unie om de plaatsvervan gers van de raad van de ministers van Buit. Zaken de onderhandelingen te laten hervatten over een verdrag voor een onafhankelijk Oostenrijk, op 22 September a.s. te New York. Ook hebben zij van gedachten gewisseld over de huidige ontwikkelingen in Jocgo-Slavië en in de Balkan. Ook hebben de Franse ministers van Buit. Zaken en Financiën besprekingen gevoerd met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, DeanAcheson, Paul Hoffman en Averell Harriman. Aan hen werd medegedeeld, dat de besluiten, genomen tijdens de jongste besprekingen over de dollarcrisis tus sen Engeland, de Ver. Staten en Ca nada, eveneens van toepassing zullen zijn op Frankrijk en andere aan het plan-Marshall deelnemende landen. In een communiqué van het Ameri kaanse ministerie van Buit. Zaken wordt gezegd, dat tijdens de bijeen komst in het bijzonder aandacht is be steed aan het vraagstuk van vrijmaking van handel en betalingen binnen Eu ropa. De besprekingen vorjnden een voort zetting van die, welke minister Snyder in Juli te Parijs heeft gevoerd. DEVALUATIE KRACHTIG WEERSPROKEN. Naar aanleiding van de talrijke ge ruchten die in Amerika en over de gehele wereld circuleren, heeft men in kringen van het Britse Ministerie van Financiën gisteren opnieuw krachtig bevestigd, dat het pond ster ling niet zal worden gedevalueerd. De Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, zal Maandag as. een persconferentie houden, waarop hij de resultaten zal bespreken van de confe rentie te Washington, zo deelden offi ciële kringen te Londen mede. Amerika's milllarden-leningen en schenkingen ENGELANDS MILLIOENENSCHULD. De Amerikaanse regering heeft sedert het einde van de oorlog meer dan 10 milliard dollars aan diverse landen geleend en bovendien nog milliarden dollars geschonken, aldus het Ameri kaanse Dep. van Handel. Engeland ontving voor 4.704 millioen dollar aan leningen of bijna de helft van net totale bedrag der verstrekte leningen Frankrijk voor 2.120 mil lioen dollar, Nederland voor 427 mil lioen dollar en andere landen voor 1.094 millioen dollar. De verplichtingen, die Engeland na de eerste wereldoorlog heeft aangegaan, niet inbegrepen, was dit land op 30 Juni j.l. In totaal 4,857 millioen dollar aan de Ver. Staten schuldig. Voor Frank rijk bedroeg dit cijfer 2.065 millioen dollar. Hoffman voor Europa's economische unificatie MARKT VAN 275 MILLIOEN CONSUMENTEN. Paul Hoffman, de leider van de ECA, zeide in een te Battlecreek (Mi chigan) gehouden rede, dat verdere vooruitgang od de weg naar een blij vend economisch herstel van de Mars hall-landen zal afhangen van de maatregelen, die genomen worden tot economische unificatie van Europa. In baar eigen belang moet Europa zon der onnodige vertraging een economi sche unificatie tot stand brengen,.die een enkele markt zal scheppen van 275 millioen consumenten. Hoffman verklaarde voorts, dat de uit voering van het. plan-Marshall bii het schema vooruit is, doch dat West-Euro- Da nog steeds uiterst kwetsbaar is voor dreiging van een economische cata strophe en nog niet werkelijk immuun teeen totalitaire „ismen". Slechts Indien een ruime consumen tenmarkt wordt geschapen, kan Europa zover komen, dat het werkelijk zichzelf kan bedruipen en kan een stijging van de levensstandaard bereikt worden, Hoffman merkte voorts op. dat .de reeds in Europa aanwezige installaties niet goed genoeg ziln en de productivi teit der industrie-arbeiders niet groot senoeg is". De veiligheid van de Ver. Staten vereist naar ziin mening: le de voortzetting van het plan-Marshall en 2e verdere maatregelen om Europa's chonisch dollartekort te corrigeren. Piesident Tiuman: „Amerika enige bolwerk voor wereldvrede" In een korte toespraak tot het Comité van burgers, die 24 October tot ..dag der VN" willen uitroepen, heeft Truman verklaard, dat de Ver Naties „het enige bolwerk" ziin, dat wil hebben voor de w°Teldvrede. De steufr van de Ver. Sta ten ,met alles wat wii hebben, zoals tot dusver gegeven" achtte de president .absoluut noodzakelijk". Acheson. wiens toespraak werd voor gelezen. zeide, dat de Ver. Staten bil de QDening van de algemene vergadering der Ver. Naties een ..vastbesloten, ge duldige en gpwetensvolle poging" zullen ondernemen om de tegenstrijdige be langen tp verzoenen en overeenstem ming te bereiken op basis van gemeen schappelijke actie met de andere leden- stat en. GRIEKENLAND SCHORT UITVOERING DOODVONNISSEN OP. De Griekse regering heeft de ten uitvoerlegging van alle doodvonnissen opgeschort en het recht van beroep van doodvonnissen, opgelegd door militaire lechtbanken, opnieuw ingesteld. Tot dusver was beroep van dergelijke dood vonnissen niet mogelijk wanneer de lechtbank met algemene stemmen tot bet vonnis besloten had. Alle niet ten uitvoer gelegde doodvonnissen zullen onderzoent worden. MINDER BUIIG. De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met nog slechts op 6nkele plaatsen een regenbui en van- dacht plaatselijk mist. Zwakke tot ma- tee Westelijke wind Iets koudere nacht, ®oreen overdag ongeveer dezelfde tem- beraturen als vandaag. 17 SEPTEMBER ^>n op: 6.17 uur; onder: 18.52 uur. Maan op: 0 00 uur; onder: 17.06 uur (L.K.) ;r te Katwijk te 9 58 en 22.45 u Dit nummer bestaat uit zes pagina's. De nieuwe Amerikaanse opperbevelheb ber in Europa, generaal Thomas Handy, heeft een kort bezoek gebracht aan Ber lijn. V.ljn.r. generaal Thomas Handy, generaal Taylor, commandant van de Amerikaanse sector van Berlijn en over ste Duke. voor het Omgus-gebouw in Berlijn-Zehlendorf. Veiligheidsraad verwerpt der aanvragen „volksdemocratieën" FELLE DEBATTEN OVER SOVJET-RESOLUTIE. De Veiligheidsraad is er gisteren weer niet in geslaagd een beslissing te nemen over de aanbeveling voor het lidmaatschap der V. N. van de landen, die dit aangevraagd hebben. De raad besliste thans afwijzend op de aanvragen van de volksdemocra tieën. dïe door de Sovjet-Unie en de Oekraine werden gesteund. De Sovjet-Unie diende vervolgens een resolutie in tot toelating van alle 13 landen gezamenlijk. Hierop ontspon zich een fel debat over de wettigheid van een dergelijke resolutie, waarbij de Argentijnse afgevaardigde zelfs dreigde de zaal te verlaten, indien de raad tot stemming er over zou besluiten. De Westelijke mogendheden waren van mening, dat iedere aanvrage voor het lidmaatschap afzonderlijk en op eigen verdienste moest worden beoordeeld en een Amerikaanse motie met deze strek king werd goedgekeurd. De Sovjet-resolutie werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen en 4 onthou dingen, terwijl de Argentijnse gedele geerde in de zaal bleef, doch niet aan de stemming deelnam. Slechts de Sovjet-unie en de Oekraïne steunden de resolutie, die door Frank rijk, Engeland. Noorwegen en Canada werd verworpen. De andere gedelegeerden, behalve Argentinië, onthielden zich. GETYPTE EN GECLICHEERDE COURANTEN. Ten top gevoerde perfectie. De drukkers van vijf tot de grote bla den van Chicago behorende drukkers zijn na een staking van 22 maanden over een salarisgeschil weer aan het wérk gegaan. De bladen bleven iedere dag verschijnen, hoewel In een andere vorm. De kranten werden namelijk ge typt en geclicheerd. Deze techniek werd tenslotte zo geperfectionneerd, dat men nauwelijks het verschil met een op gewone wijze gedrukte krant kon zien. TSJOENGKING BRANDT VOOR DE DERDE MAAL. De wet der serie? Woensdag heeft in de voorsteden van Tsjoengking gedurende drie uren een brand gewoed, waardoor duizenden mensen dakloos zijn geworden. Dit is de derde grote brand in Tsjoengking binnen 14 dagen. Een aantal personen is aangehouden; 300 woningen werden vernield. NIEUWE FRANSE AMBASSADEUR. De heer J. P. Gamier is door de Franse regering benoemd tot ambassa deur in Den Haag. Hij is geboren in 1904. In 1928 werd hij ambassade-atta ché; in 1930 onderdirecteur voor Euro pa aan het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken 'en in 1933 secretaris van de Franse ambassade in Den Haag. Van 1934 tot 1939 was de heer Gar- nler secretaris van de Franse ambas sade te Rome. Na een rol te hebben gespeeld in de ondergrondse verzetsbe weging werd hij na de bevrijding be noemd tot onderdircteur van de afde ling Zuid-Europa van het Franse mi nisterie. Voorts was de heer Garnier in 1945 eerste ambassaderaad in Bern en vervolgens te Praag. Hij heeft de func tie van toegevoegd secretaris-generaal bekleed bij de conferentie van Parijs. Daarna, in 1946, werd hij benoemd tot gevolmachtigd minister. Laatstelijk was hij v/eer aan het ministerie werkzaam. Chinese Yoean verklaart: Amerika's politiek is defaitistisch De leden va-n de Chinese Nationalis tische. Wetgevende Yoean (Raad) te Kanton, hebben het Amerikaanse mi nisterie van Buit. Zaken er van be schuldigd een „defaitistische politiek" ten aanzien van China te volgen. Zij keurden een verklaring in het jongste Amerikaanse Witboek, dat de nationalistische regering „het vertrou wen van haar eigen volk en troepen had verloren" scherp af en zeggen, dat de Chinese regering nog een millioen vierkante km grondgebied met een be volking van 200 millioen zielen en twee millioen man geregelde troepen onder haar contróle heeft. Indien de VS werkelijk vastbesloten zijn de wereldvrede te bewaren en Azië te behouden, moeten zij hun „huidige politiekwaarbij China in de steek wordt gelaten." Import- en exportprogramma klopte voor ruim 97 ?o (Van onze Haagse redacteur) Het bureau van de regeringscommis saris voor het Europese herstelprogram ma (dr Hirschfeld) heeft namens de re gering het vierde kwartaalverslag uit gebracht over de werking van de Mars- hall-hulD. en wel over de periode April tot en met Juni 1949, waarmede tevens het versus over het gehele Marshalljaar 19481949 is voltooid. Hierdoor is het in staat een vergelijking te maken tussen het programma voor genoemd jaar. des tijds door de Nederlandse regering bii de O.E.E.C, te Parijs ingediend en de verwezenlijking van het programma in de practiik. Deze Vergelijking vormt wel het belangwekkendste deel van de nieu we publicatie. Er blijkt uit dat 97,2 pCt van ons imnort-nrogramma is verwezen lijkt en 97,3 pCt van ons export-pro gramma. voorwaar een gunstig resultaat. En nog gunstiger is dat ons econo misch verkeer met de deelnemende Europese landen zich beter heeft gehou den dan onze handel mee de dollarge- bieden Want de hulp wordt toch voor namelijk verstrekt tot verbetering van de onderlinge Europese handel. Onze import uit de Ver Staten be droeg over het jaar 19481949 872 mil lioen gulden (dat is 98 millioen minder Monsterlijke anti-Joegoslavische provocatie PROCES RAJK VANDAAG TE BUDAPEST BEGONNEN. De Joegoslavische regering heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het proces, dat tegen Laszlo Rajk, de v.ro. Hongaarse minister van Buit. Zaken, en zeven anderen zal worden gevoerd, een „nieuwe monsterlijke anti-Joego slavische provocatie" wordt genoemd. In de verklaring, welke 16 bladzijden beslaat, wordt geen commentaar ge geven op de tegen Rajk zelf inge brachte beschuldigingen, doch alleen op de in de tenlastelegging vervatte beschuldigingen aan het adres van Jocgo-Slavië. Het proces is heden te Budapest be gonnen in de zaal van de vakvereniging van arbeiders in de ijzerfabrieken. On geveer 60 journalisten van de buiten landse pers zullen het proces bijwonen; ongeveer 40 van hen komen speciaal voor deze gelegenheid naar Budapest. Waarnemers achten het proces het belangrijkste in zijn soort sedert het verraad-proces, welke 13 jaar geleden te Moskou werd gevoerd tegen maar schalk Tcechatsjefsky en de Duitse re gering. De president van het Hof, Peter Jan kof, verzocht bij de opening de aanwe zigen nadrukkelijk zich van betogingen tijdens het proces te onthouden. De chef van de Hongaarse politieke politie. Peter Gabor, die volgens de Joegoslavische pers zich enige tijd ge leden „had opgehangen" woont het proces bij. t Rajk deelde het Hof mede, dat hy zich sedert 30 Mei in arrest bevond; daarna werd met de voorlezing van de akte van beschuldiging begonnen. Er moeten drastische dingen gebeuren (Van onze Londense correspondent). Teleurstelling en twijfel zijn, de re- actiss in Londen over het resultaat der dollarbesprekingen te Washing- ton. Er is zelfs een aan verontwaardiging grenzende teleurstelling onder dege nen, zoals de Beaverbrook-bladcn, die alle heil van het Britse Imperium verwachten en voor wie alle vooraf gaande financiële regelingen m?t de Ver. Staten reeds een doom in het oog waren. Volgens hen heeft de Labourregerlng thans een algehele uitverkoop gehouden door de kolo niën en overzeese gebieden aan Amerika te verkwanselen. Zij geloven, dat Engeland 'er op eigen houtje kan komen, indien het van alle handelsconceSsies aan de Amerikanen afstand doet. Volgens Bevin zullen echter de Ver. Staten krachtens hun sterke economische positie de rol moe ten overnemen, welke in de 19e eeuw op Engeland's schouders rustte. Dit schijnt een onvermijdelijke ont wikkeling, hoewel zij een psychische schok meebrengt voor de velen, die zich nog steeds aan het dierbare verleden willen vastklampen. De oprechtste te leurstelling heerst, echter juist onder de realistisch gezinden, die geen en kele reden aanwezig achten voor het officiële optimisme, door Bevin en Cripps na afloop der conferentie ten toon gespreid. Bevin had bii zijn ver trek naar Amerika de reis de „belang rijkste missie in de historie van de beide landen" genoemd. Het uiterst be perkte resultaat der besprekingen, die slechts een technische correctie van het tegenwoordige handelssysteem beogen, rechtvaardigt zulk een gezwollen defi nitie geenszins. Waarschijnlijk waren de beide Britse ministers opgelucht, dat zij na höt eerste misbaar in een erf- deelte der pers een gunstige atmosfeer aantroffen. alsmHe ook volledig begrip voor de wederzijdse positie en bereid heid om later naar een diepgaander oplossing van het stekelige probleem te zoeken. De Tories hebben reeds aangekon digd. dat zij de regering zullen inter pelleren over een mogelijke nieuwe illusie. Is in het jongste verleden niet elke verwachting over het vinden van een evenwicht tussen sterling en dollar be schaamd? Slechts zeer weinig obstakels zijn thans uit de weg geruinyi. In het gun stigste geval blijft er nog een jaarlijks gat van 150 millioen pond. Bevin en Cripps waren er blijkbaar terecht'over verheugd, dat het vertrouwen in En geland in belangrijke mate bleek te zijn hersteld. Dit was ook een politieke noodzakelijkheid tegenover de Russen, die handenwrijvend het schouwspel van onenigheid tussen Britten en Amerikanen moeten hebben gadegesla gen. De Engelse voorstellen vonden een gereed oor Bovendien schijnt de ver dere goudafvloeiing tot staan te zijn gekomen en zullen geen verdere im portrestricties nodig zijn. Buiten het kwart, waartoe in Juli werd besloten. Dat betekent reeds minder suiker, tabak en waarschijnlijk ook benzine. Werd de vreugde, vragen sommigen zich af. misschien ook veroorzaakt, omdat de Labourregering nu de ver kiezingen zal kunnen halen zonder een economische catastrofe? Het zal er echter reeds grimmig genoeg gaan uit zien. Zal werkloosheid in bepaalde in dustrieën. die nu minder grondstoffen kriigen, kunnen worden voorkomen? Hoe zullen de productiekosten snel omlaag gebracht worden? Welke prikkel krijgen exportfirma s om meer zaken met Amerika te doen? Thans geloven sommige bedrijven het wel. Zij wilen hun klanten elders niet kwijtraken. Zal de Britse dollarexport nu worden gesubsidieerd en zal dit niet weer op nieuw verzet stuiten? Vast staat, dat er in Engeland zelf drastische dingen moeten gebeuren en dat een nieuwe koers zal moeten worden inges'agen. Zal devaluatie toch nog vermeden kunnen worden? Washington gaf op dit alles geen antwoord. Van Londen uit gezien, is er nog maar een heel bescheiden be gin gemaakt. Zoals de Times het uitdrukte: de conferentie is niet ge slaagd of mislukt. Zij was enkel een waarschuwing dan voorzien) en onze export naar de Ver. Staten 95 milioen gulden of 27 millioen minder dan eeraamd). Hieruit blijkt- duidelijk hoezeer onze uitvoer naar Amerika uitbreiding be hoeft. De handel met de overige dollarlan- den beliep aan in- en uitvoer respectie velijk 504 en 109 millioen gulden, een iets minder slechte verhouding, doch ook hier is verhoging van onze export geboden. Uit de Europese Marshall-landen voer den wil voor 2663 millioen gulden (108 millioen boven de raming), daarheen exnorteerden wij voor 2051 millioen gul den (88 millioen beneden de raming), 60,91 pCt van onze totale import is door export gedekt (geraamd was 60.88 pCt.V Dit percentage Ls over bet eerste kwar taal van 1949 reeds 63 oCt en over het tweede kwartaal 64 pCt. Het verslag dat van vele statistieken en grafieken is voorzien, bevat voorte de cijfers over onze industriële productie en investeringen over genoemd Mar shall-jaar, die nog onlangs ziin gepubli ceerd Verheugend is althans met het oog op onze handelsbalans en onze mone taire positie dat de Ned. consumptie in de eerste helft van 1949 kleiner is dan in de eerste helft van 1948 Het ver slag laat in het midden, of deze daling mede veroorzaakt werd door de toene mende eeldschaarste onder het volk dan wel door verzadiging van de behoeften. Over de eerste 15 maanden, dat de Marshall-hulp loopt, kreeg Nederland 374 5 millioen dollar als schenking en 129,5 millioen als lening totaal dus 504 millioen dollar toegewezen, waarbij nog 71,7 millioen dollar aan trekkingsrech ten. De werkelilke uitbetaling bedroeg me dio '49 268 millioen dollar, terwijl voor nog 75 millioen dollar het wachten is op de o-oedkeuring door de ECA. Naar bekend dient tesen de rembour- serine door de ECA van het schen kingsgedeelte der Marshall-hulp. van Nederlandse zijde de tegenwaarde in °ulrfens op een speciale rekening bii de Ned. Bank te worden gestort. Deze te- pnwaarde-rekening vertoonde medio '49 een saldo van 380 millioen gulden. .Op 11 Juli jl. werd zoals wii toen be richten, met de regering der Ver. Sta ten overeenstemming bereikt inzake de aanwending van 240 millioen gulden van dat saldo, dat on die datum dus terug liep tot 140 millioen gulden. Sindsdien is het saldo der tegenwaar de-rekening weer eestegen. zodat naar wii vernemen, eerstdaags weer een voor st-el aan ECA en Washington zal wor den eedaan over de besteding van 500 millioen gulden Dit voorstel Ls zo spoedig te verwach ten. dat niet zal kunnen worden vol daan aan de verlangens der beide Ka mers der Staten-Generaal om vooraf over de besteding der Marshall-gelden te worden geraadpleegd. Over de aard van het voorstel kon men ons niet inlichten Zoon van communistenleider uitgeweken Josef Reimann, de 22-jarige zoon van de Westduitsë communistenleider Max Reimann, is uit de Oostduitse politie gedeserteerd en heeft de Britse autori teiten om „politiek asyl" verzocht. Hij vervoegde zich Maandag bij het Britse hoofdkwartier en verzocht bescherming tegen de politie uit de Oostelijke zone, waarvan hij gedurende enkele wekèn lid was geweest. Hij is per vliegtuig naar „ergens in de Britse zone" overgebracht. Boliviaanse opstand teneinde VAL VAN SANTA CRUZ WAS BESLISSEND. President Mamerto Urriologiotta van Bolivia heeft bekend gemaakt, dat de „grootste revolutie, die het land ooit ge kend heeft" gisteren met de inneming van Santa Cruz door de regeringstroe pen geëindigd is. De inneming van de twee andere bolwerken der opstandelingen, Camiri en Matoral, is ook gemeld. Het radiostation van de rebellen, Ra dio Electra, deelde mee, dat de leider van de revolutionaire beweging, Troilail Calleja, gistermorgen met onbekende bestemming Santa Cruz verlaten heeft, TOENADERING TOT FRANCO- SPANJE? Diplomatiek? kringen te Parijs gaven gisteren uitdrukking aan hun overtui ging dat Franco-Spanje voortaan gaan deweg meer zal worden beschouwd als partner van de Westelijke mogendheden en dat op den duur een wUziging in de Spaanse staatsvorm een formeel bond genootschap met het Westen mogelijk zal maken. Dit was in het algemeen de reactie in diplomatieke kringen op het officiële bezoek aan Spanje van -Koning Abdul lah van Trans.iordanië op het bezoek van een aantal Amerikaanse oorlogssche pen aan Spaans? havens en op een be richt uit Washington dat verscheidene leden van het Congres in de loop van de maand naar Spanje zullen gaan om een bezoek aan Franco te brengen. (U.P.) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WRAK De Franse journalist, Jean Jaques Vital, vloog in een Piper Cub in de buurt van Nevers. Hij vond dat de lucht bedenkelijk donker werd en zette snel zijn toestel aan de grond op het dichtstbijzijnde open terrein. Nauwelijks was hij na 'n perfecte landing uitgestapt, of een krachtige windvlaag greep het toestel, smeet het 30 meter weg en liet het als een verfom faaid wrak liggen. De journalist moest verder maar gaan wande len NAAR STAKING IN AMERIKAANSE STAALINDUSTRIE? Te Pittsburgh beschouwt men het uitbreken van een nationale staking in de Amerikaanse staalindustrie in tien dagen tijds als onafwendbaar, tenzij de president tussenbeide komt. Het te genwoordige „bestand" tussen de Ame rikaanse staalproducenten en de staal - vakvereniging loopt middernacht 24 September ten einde. Vooraanstaande functionarissen der vakvereniging hebben te verstaan ge geven, dat 25 September tot staking worden opgeroepen öij alle maatschappijen, die weigeren de voor waarden van de commissie van onder zoek te aanvaarden. Deze commissie heeft namelijk aanbevelingen gedaan voor een pensioen- en verzekeringsstel sel. BANDIETEN ROVEN SIERADEN IN LONDEN. Drie bandieten hebben gisteren de ruiten ingeslagen van een juweliers zaak in het Westend te Londen, welke op gezettq, tijden de Britse kroonju welen nakykt en schoonmaakt. Zij zijn ontkomen met een voorraad sieraden ter waarde van een halve ton. Zij waren in een lichtblauwe auto komen aanrijden, stopten vlak voor de zaak, sloegen met een hamer een ruit in, grepen hun buit en verdwenen eer de eigenaar van de zaak wist wat er aan de hand was. De beroofde zaak is die van Gerrards, hofjuweliers en -goudsmeden sedert 1840 (U.P.). P"®5 Het nieuwe transportvliegtuig van Arm- strong-Whitworth is de Apollo". Het vliegtuig kan met 24 tot 40 passagiers op een hoogte van 6000 meter vliegen en dan 2240 km afleggen met een snelheid van 488 km per uur. Mcclay gaat ontmantelings kwestie bespreken De Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland. John Mccloy, zal naar Washington gaan om met de drie Wes telijke ministers van buitenlandse za ken de ontmantelingskwestie te bespre ken en vermoedelijk vertrekken na het eerste officiële bezoek van kanselier Adenauer en nadat het bezettingssta tuut van kracht verklaard is, waar schijnlijk midden volgende week. Öp zijn verzoek en om de atmosfeer voor zijn voorgenomen besprekingen niet te vertroebelen hebbr-n de Duitse leiders besloten de parlementaire be spreking van moties betrelfende de lontmanteling op te schorten. Legt „meerderheid" der priesters zich neer? RADIO-UITZENDING ALS INZET VAN HEFTIG STAATS-OFFENSIEF. De communistische Tsjechoslowaakse regering heeft gisteravond in 'n spe ciale ra-dtouitzending van 10 minuten bekend gemaakt dat „een meerder heid" van de R.K. priesters heeft In gestemd met de nieuwe kerkwetten, welke hen tot regeringsambtenaren zullen maken en hen onder straffe regerlngscontróle zullen plaatsen. De uitzending bevatte een officieel dreigement aan het adres van de hoge geestelijkheid, welke zich heftig tegen de nieuwe wetten verzet. De omroeper citeerde o.a. een brief, welke afkomstig heette te zijn van de consistorie van de Bisschop van Loto- merice. waarin zou zijn medegedeeld „dat de nieuwe wet zeer goed was en zou moeten worden gebruikt als trait d'union tussen kerk en staat." In dit verband moet er aan worden herinnerd, dat de staat het beheer van alle con sistories in Juni heeft overgenomen. Geloofd wordt, dat de uitzending een heftig offensief van de Staat tegen d« Kerk inluidt. lUB.).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1