Een goede herinnering aan de oorlogsjaren DE MEESTER-UITTINDER Nieuw Guinea, land der bekende onmogelijkheden Pogingen tot ontsluiting liepen dood in moeras en oerwoud „Stookt de vuren" i.p.v. staakt het vuren" Het noodlottige halssnoer Radio-programma 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 13 September 1949 Tweede Blad No. 26794 Appel van Paris ter R.T.C. (1) Bijna 400.000 vierkante kilometer oerwoud, steile berghellingen, be kroond door eeuwig besneeuwde toppen, oprijzend uit moerassen waaruit een geheimzinnige jungle opschiet in de hete. vochtige lucht, dit alles gevat in een gordel van eilandjes en bewoond door nog geen twee uiterst primitieve papoea's per vierkante kilometer, ziedaar Nederlands Nieuw Guinea, dat reeds als een appel van Paris op de Ponde Tafel in de Ridderzaal lag te schitteren, toen Nederlanders en Indonesiërs de stoelen aanschoven om hun copieus politiek-economisch diner te beginnen. (Van een onzer redacteuren) Niet alles goud, wat blinkt Oppervlakking gezien heeft Nieuw Guinea inderdaad de gouden elans van de aDpel van Paris welke het tot be geerd object en derhalve tot twistappel kan maken. Een geweldige uitgestrekt heid van onontgonnen nauwelilks be woond eebied. sluimerend? bron van ril- ke mineralen gelegen op het kruispunt van wereldscheepvaartwegen. een brug tussen twee continenten en een rust punt od de scheiding van twee oceanen. Deze eigenschappen lokken de overbe volkte landen als Nederland en grote delen van Indonesië, ziin een magneet voor minderheden, gelilk de Indo-Euro peanen die hun positie in het nieuwe Indonesië gevaar zien lopen. Ja. oppervlakking gezien ligt Nieuw Guinea als een glanzend gouden appel op de Ronde Tafel. Maar het is niet alles goud. wat blinkt De snelle evolutie van het Zuid-Oos ten van Azië steekt vreemd af tegen de leegte van dit Nieuw Guinea, welks Ne derlandse deel omstreeks twaalf maal zo groot is als Nederland en twee malen groter dan het dichtsbevolkte eiland eiland van Indonesië. Java. Deze tegen stelling van bloei en sterriliteit der ont wikkeling dwingt to de vraag, of het toe val was dat Nieuw Guinea steeds buiten die evolutie viel. telkenmale werd ge passeerd door de stimulerende invloed van de Westerse maatschappilWat vinden wii onder die gouden glans der oppervlakte? AFSCHEID VAN AZIË Wie Nieuw Guinea betreedt van het Westen uit beseft meteen. Azië te heb ben verlaten Wel is waar vindt hil er de plantenwereld van de Indonesische archipel, maar zowel bevolking als die renwereld en geologische gesteldheid ziinvan een ander type dan men in Azië vindt, hoezeer ook daar reeds stam men en volken variëren De Papoea stamt uit Australië, zdjn lichameliike en geestelijke eigenschap pen vinden hun bakermat aan de Noord kust van het vijfde werelddeel, noch de sterke intellectuele begaafdheid en kunstzinnige aanleg van de Zuid-Oost Aziaten, noch de religieuze stromingen vor Azië uit hebbe> hier voet aan wal gekregen Op slechts enkele plaatsen in Indonesië vinden wil een geologische op bouw van het eiland als hier het geval is. Een moerassig kustland waar een dicht en vrilwel ondoordringbaar net van tropische plantengroei welig tiert in een vochtige, hete. ongezonde lucht, waarin de schaarse bevolking een voort durende infectiehaard voor malaria framboesia en andere tropische ziekten vormt. Uit die onontgonnen moerassen rijzen steile berghellingen op. voor een i deel bekroond door eeuwig besneeuwde toppen. Veelal zijn zii nog nimmer door blanke voet betreden en geëxploreerd. Moeilijk gebaande en opengehouden voetpaden verbinden de enkele neder zettingen van Inboorllneen op de berg wanden. waar de heilig te groot is voor regelmatige cultures. Ver in het bin nenland liggen enkele koelere en voor cultures geschikt? plateaux, die echter van de buitenwereld ziin afgesloten door de ondoordringbare oerwouden. FALENDE POGINGEN. Ruim een eeuw geleden .om precies te ziin in 1828. nam Nederland nominaal bezit van de Westelijke helft van het eiland. Practisch betekende dit bezit de eerste halve eeuw slechts een onregel matig vlagvertoon voor de kust en eerst in 1898 dwongen de ontginningspogin gen van Egelsen en Duitsers in de Oos telijke helft van Nieuw Guinea tot ves tiging van een reëel gezag door middel van een dun verspreid bestuursapparaat. Van kapitaalsexploitatie of vestiging van grote blanke nederzettingen was nog geen sprake. Het begin van de twintigste eeuw laat een grootse poging zien. door het investeren van belangrijke kapitalen de ontginning en ontwikkeling aan te vattenTien jaar later mislukt een poging tot vestiglnr van Neder landse bevolkingsoverschotten. Later weer probeert Japan, nauwelijks daar in belemmerd door het Nederlandse gezag een bevolkingsoverschot te lo zen in Nieuw Guinea, en zelfs de stra tegische belangen van een vijfde co lonne bliiken niet op te wegen tegen de moeilijkheden der kolonisatie. Ten slotte mislukt enige tiid voor de jong ste oorlog een grootscheepse poging om Indonesische bevolkingsoverschotten te laten koloniseren. Al die tiid blijven er witte plekken op de nauwkeurigste kaarten van het on doordringbare eiland: terra Incognita. Op die kaarten groeien tussen de stippen der Inboorlingengehuchten geen vlekken voor steden, geen cultuurgronden in de oerwouden, die ononderbroken blijven door wegen. Iedere poging tot ontsluiting en ont wikkeling van dit gebied liep dood. werd opgezogen in het alles verzwelgende moeras, overwoekerd door de wildernissen tegen de berghellingen, verteerd door malaria en andere tropische beproevin gen Toen kwam de oorlog met een onge kende blanke bedrijvigheid na het ver drijven van de Japanse aanvalsspitsen. Plaatsen als Hollandia. waar het eerst de driekleur weer woei op eens bezet Nederlands gebied, werden basis voor oorlogsvoering.. Wegen worstelden zich door de jungle en de moerassen. Opslag plaatsen verrezen. Blanken ..vestigden" zich in groten getale. De lendendoek van de Papoea maakte veelal plaats voor de tropenkledlng der blanken De inboor ling werd hier en daar geschoold in de eenvoudige ambachten, waarbij zijn mo torische aanleg en z'n intellectueel onver mogen bevestigd werden. De strildwa- ?en van Mars bracht de uiterlijke teke nen van de Westerse .beschaving" naar de smalle strook aan de kust. welke voor de oorlogvoering van belang was. EVACUATIE DER „BESCHAVING" Wat door velen gehoopt werd. is niet eeschied. Deze geforceerde ont wikkeling heeft eeen stand gehouden. Nog heerst er bedrijvigheid in de cen tra van oorlogsactiviteit. maar zii betreft slechts de ontruiming van oorlogsvoorraden. demontage van loodsen en barakken, afbraak van wat men gehoopt had. als een begin van opbouw te kunnen zien. Is binnenkort de „evacuatie der be schaving" voltooid, dan is er weer de erote leegte van Nieuw Guinea, waar enkele Papoea's vooral op het eiland Biak in de Geelvinkbaai. een scholing voor het moderne ambacht met zich mee dragen, welke zii heel misschien en even hopelijk niet als ballast zul len voelen maar ten nutte kunnen ma ken in de enkele schaarse plaatsen van kleine industriële en mineraliglsche be drijvigheid. die héél héél langzaam zijn gegroeid. En waarom neemt de leegte weer bezit van dit eiland? Het antwoord moet tweeledig zijn: de gouden elans die er over het eiland liet en het doet schijnen als land van ongekende mogelijkheden, ver bergt een inhoud van bekende onmo- ge'jjkheden. Anderzijds is er nimmer een eerlijke poging ondernomen, om dit land tot ontwikkeling te brengen, om de zeer beperkte moeeliikheden daartoe aan te grijpen. Wat tot dus verre gepoogd werd. was niet geba seerd on noden van het gebied zelfs, doch op de belangen van hen die de noeine ondernamen: de bezitters van kanitaal (individueel, groeoswiize of nationaal) de volksgemeenschappen die een uitweg zochten voor bevol kingsoverschotten of de legers die steunpunten zochten voor hun oor logvoering. In een volgend artikel zullen wii na gaan. waarin de schaarse moeeliikhe den voor Nieuw Guinea schuilen, om zich gestadig te ontwikkelen tot een peil. waarop het een eigen plants onder de vriie volken rond de Zuid-Oosthoek van Azië kan innemen. Vreemde toestanden te Bandjermasin W Reeds voor 5 millioen aan rubber enz. verbrand (Van onze correspondent te Batavia). Vreemde dingen gebeuren er in Band jermasin. de hoofdplaats van Zuid-Oost Borneo. Zoals men weet, behoort Bor neo tot de zjg. federale gebieden. Reeds te Linggadjati in 1947 heeft de Repu bliek erkend, dat ze er niets te zoeken heeft. Ze had alleen met Java en Su matra te maken. Dit feit maakt de ge beurtenissen nog vreemder. Op 27 Augustus werd het arbeidzame deel van de Bandjermasinse bevolking opgeschrikt door een zeer dreigend en dwingend ..bevelschrift" van de mili taire gouverneur „4e divisie van de ALRI in Zuid-Borneo". De ALRI is de Republikeinse marine, die geen schepen heeft, maar blijkbaar wel divisies. Dit bevelschrift luidde: OPROEP TOT STAKING. „Herhaaldelijk werd door ons bekend gemaakt, dat iedereen het werk moet neerleggen. Hieraan is tot dusverre geen gevolg gegeven. Daarom waar schuwen wfj thans voor de laatste keer, dat alle werkers met ingang van 1 Sep tember niet meer naar hun werk mo gen gaan. Wie geen gehoor geeft aan dit bevel, zal op geëigende wijze wor den gestraf". En om de arme werkers nog meer te imponeren door hoge druk, werd het document niet ondertekend door de mi litaire gouverneur in persoon, maar door niemand minder dan de „kepala daerah" (hoofd van de daerah) Zuid en Oost-Bandjar. die blijkens de onder tekening de naam Rusman draagt. Deze verklaring werd de knuppel in het hoenderhok van Bandjermasin. Noch de bevolking, noch het federale bestuur, noch zelfs DJokJa, waren op de hoogte van het bestaan van al deze hoogwaardigheidsbekleders. Wel was het bekend, dat Bandjermasin onveilig gemaakt werd door een aantal lieden, die men volgens de geldende maatsta ven zou kunnen aanmerken als refu ge's. Op zichzelf was dat niets bijzon ders. want Bandjermasin is altijd een toevluchtsoord geweest voor lieden, die zeer bepaalde redenen hadden om niet langer op hun eigen eiland te blijven. En liever het ruime sop kozen om koers te maken naar de kust van Borneo. Maar nog nimmer waren zulke lieden met zulke dure functies en zulke dwin- ende bevelschriften op de proppen ge komen. Veiligheidshalve is de bevol king maar gaan staken. Slechts enkele plichtsgetrouwe Europeanen er wo nen er niet zo heel erg veel in Band jermasin hebben de mouwen opge stroopt om te trachten gaande te hou den wat er gaande te houden was van de publieke diensten. Inmiddels gaven de hoogmogenden te Bandjar te ver staan, dat zij wel bereid gevonden zou den worden het vuren te staken, mits men maar een officiële Republikeinse vertegenwoordiger zou zenden om over de wapenstilstand te praten, zoals dit in alle gebieden gebeurde, "waar Repu blikeinse strijdkrachten opereerden. Met dit verschil echter, dat deze Re publikeinse strijdkrachten buiten Java en Sumatra ook volgens de Re publikeinse criteria niets te zoeken hebben. Men voelde er aan de Neder landse kant bergiJpelijkerwijze niet veel voor een precedent te scheppen door de Van RoyenRum-overeenkomst ook buiten Java en Sumatra toe te passen, waarmee als het ware een Republikein se claim op Borneo zou worden erkend. Maar na veel strubbelingen ging uit eindelijk toch de Republikeinse gene- raal-majoor Suhardjo er heen, verge zeld door een Australische Unci-waar- nemer. DE MISSIE SUHARDJO. Het resultaat was dat een tot dusverre in alle kampen onbekende jonge man luisterend naar de naam Hasan Basri, plotseling vanuit de duisternis naar het licht kwam, doordat generaal Suhardjo hem stante pede tot luitenant-kolonel van de ALRI maakte en commandant van de tot zover onbekende 4de divisie. Het gesprekwordt hervat Ter versterking van de Voiks gem eenschapsgedach te (Speciale berichtgeving). In een gisteren te Den Haag gehou den bijeenkomst met de pers is de Stichting „Nederlands Gesprek-Cen- trum" voor de eers:e maal voor het ■voetlichi getreden. Uit de woorden van haar voorzitter prof. dr Ph. Kohn- stamm, bleek Intussen dat het voorbe reidende werk reeds geruime tyd aan de gang is. Feitelijk dateert het prille begin van dc thans ingezette actie al opererend in Zuid-Oost Borneo. Aan deze machtige jongeling werd vervol gens de order .staakt net vuren" ge geven, waarop hy zich bereid verklaar de deze order ten uitvoer te brengen. Dit verricht hebbende, keerde generaal Suhardjo huiswaarts als een tevreden man. die zich met succes van 'n moei lijke taak heeft gekweten. Men hoopte nu. dat het in Bandjer masin weer pais en vree zou zijn en dat de nijvere bevolking weer aan de arbeid kon gaan. Zo eenvoudig echter bleek de zaak niet te zijn. Op het vlieg veld te Batavia aankomend, verklaarde de generaal aan de pers dat de sta kingen niets te maken hadden met po litieke activiteit en dus bulten de com petentie van de Republikeinse gezags dragers viel. Dit verbijsterde de heren van de pers enigszins en men wees de generaal voor alle zekerheid nog even op het „bevelschrift" van de comman dant van de 4de divisie ALRI, die in middels een officiële rang en legeron derdeel had gekregen, en die het zelf had uitgevaardigd. Door zulke muggen zifterij echter liet de^ generaal zich niet van zijn stuk brengen, hU bleef bij wat hü gezegd had. GEHEIMZINNIGE BRANDEN. Inmiddels breken te Bandjermasin ondanks alle wapenstilstandsverklarin gen op mysterieuze wijze branden uit, die reeds voor meer dan vijf millioen gulden aan rubber- en fabrleksinstal- latles hebben vernietigd. De staking ging aanvankelijk rustig door, maar be gint langzaam te verlopen, daar er geen stakingskas bestaat om haar te finan cieren en de magen hun rechten eisen. Maar niet omdat het stakingsbevel zou zijn opgehaven door de man, die het heeft uitgevaardigd. Indien echter over eenkomstig de verklaring van de gene raal de nieuwbakken luitenant-kolonel van de 4de ALRI-divisle niets met de stakingen heeft te maken, dan moeten we daaruit de bevreemdende conclusie trekken, dat in Bandjermasin verschil lende autoriteiten opereren. En wel een voor het .staken van het vuren", en een voor het „aanvuren van de stakers". En sedert de Jongste ontwikkelingen is men zich bovendien gaan afvragen, of er niet ook nog iemand opereert by wie de begrips verwarring zelfs geleid heeft tot het „stoken van vuren". Met dit al kost de politieke kinder tuin te Bandjermasin de gemeenschap voorlopig weer een bron van inkomsten oor de bevolking, die voorzover het de verbrande rubberinstallaties betreft, door kan gaan met staken. Alleen-verkoop voor Nederland E- G BOUWER» Handelsvereenlglnp Amsterdarn-Z. (Adv.) FEUILLETON door GORDON MCDONELL. 11) Ik kreeg de Indruk, dat Wilson niet op Begg Holbrook gesteld was, evenmin als ik en dat hij dat anders niet hardop gezegd zou hebben. Dank je. Wilson, en de blik, die Ives op Holbrook wierp, sprak boek delen. We gaan alles behooriyk na, scheen hij te herhalen. Begg Holbrook zei: Dat Is buiten gewoon, luitenant. Ik neem aan, dat u Marlords alibi eveneens nagegaan hebt? Ik zei: Toevallig was mijnheer Marford bezig met het regisseren van een film. Holbrook keerde zich tot mU, maar voor hU nog iets zeggen kon, zei Ives' fcalme stem: Toevallig, Majoor, was mijnheer Marford niet in de studio tussen halfvier en halfvljf. HIJ zegt, dat bij boodschappen was gaan doen. En u bedoelt, dat hij niet kan be wijzen, dat hij boodschappen was gaan doen? Inderdaad. Ik bedacht mij. dat het nogal vreemd ''as, dat een regisseur de studio uit ging gedurende de opnamen van een film, die hij regisseerde en ik trachtte me te herinneren, wat in de studio's omging. Ik herinnerde mij, dat ze eens, terwijl wij zaten te lunchen, het ene toneel versjouwden naar het andere, waar ze een opzet moesten maken voor een heel andere scène en dat dat veel tijd kostte. Het was heel goed mogelijk, dat Tom van een dergelijke gelegenheid gebruik had gemaakt, om boodschappen te gaan doen. Ik zag, dat Begg Hol brook mij nieuwsgierig aankeek, toen bij zei: U bedoelt, dat u Marford kent? Ik antwoordde: Dat doe ik inder daad. Ik logeer momenteel bi) hem. Hy was verbaasd en keek naar Janet. - Ik dacht, dat je zei, dat hij de man was, die Letty gevonden had. Zij knikte en was blijkbaar ook enigs aas in de war gebracht. Belden keken my aan. Ik weet, wat u denkt. Het is een samenloop van omstandigheden een afschuwelijke samenloop, nietwaar, dat is iemand moet vinden, die een vriend fan mij blijkt te kennen. Daar heb Ik °°k al aan gedacht. Ik ben het volko men niet u eens. maar zo is het nu eenmaal, óf u gelooft mij, óf u gelooft bet niet dat ik haar nooit te voren heb gezien. Niemand zei iets voor een ogenblik. Toen nam Ives zijn actieve rol weer ÖP- Hij nam het halssnoer uit zyn zak en overhandigde dit aan my met de vraag: Vertelt u my eens. Majoor.... y weet waarschy'niyk meer van diedin- gen dan ik. Zou er, voor zover u zien kunt, enige kans zyn, om de man te achterhalen, die dit gemaakt heeft? - Het halssnoer aannemend, bekeek ik het. Ik vroeg my af, wat er in Ives' geest omging en waarom hij de kwes tie van het halssnoer nu juist te berde had gebracht. Ik wist, dat Holbrook nog naar my $tond te kijken en ik wist, dat zij eveneens naar my keek. Ik onderzocht het snoer zorgvuldig en zei toen: De schelpen komen van Guam. Het is gemaakt met draad van een vliegtuig. De man, die het gemaakt heeft, is waarschyniyk een goed zwem mer, speciaal onder water, en een vlie genier dat is te zeggen, als het de zelfde man was. die het snoer maakte en de schelpen opdook en dat is .wel waarschyniyk. Verscheidene mannen van ons eskader maakten die dingen... Pas toen ik die laatste woorden had gesproken, begonnen myn handen te trillen. Ik keek zeer zorgvuldig naar de manier, waarop de draad tussen de schelpen was afgewerkt en de enkele hangende schelp, die in het midden van het snoer was aangebracht. En toen zag ik het. Ik zag, wat ik nooit geloofd zou hebben en wel de manier, waarop de draad was afgesloten. Er was niemand anders, die dat op die manier deed. Ives keek my aan en zyn strakke blik bleef op myn gezicht gevestigd, rustig afwachtend. Ik vroeg my af, wat my te doen stond. Ik bekeek hem zorg vuldig. Hy had iets over zich. dat my beviel. Ik zou zelfs verder willen gaan en zeggen, dat ik in hem niets had opgemerkt, wat my niet beviel. Hy maakte de indruk geen man te zyn, die zijn eigen carrière zou bevorderen ten koste van de gerechtigheid. Met andere woorden, hy gaf Je de idee. dat hij werkelijk een kerel was. Ives was betrouwbaar en dat stond hem op het voorhoofd geschreven, als ik tenminste nog iets van het beoordelen van men sen afwist. Ik keek hem strak aan en zei: Luitenant, ik begrijp dit niet en ik kan alleen maar hopen, dat u het doet. Ik heb dat halssnoer zelf gemaakt. Ik heb het met de andere, die ik gemaakt heb. in 1943 weggegeven. Zijn gezicht vertrok niet en evenmin wendde hy zyn blik af. Hij bleef mij aankyken. Na een ogenblik maakte hij een karakteristiek geluid; geen gegrom en geen kuch, maar een soort mengsel van die twee. Aan wie gaf u dit?, vroeg hy. Dat weet ik niet. Ik heb er onge veer een dozyn gemaakt. Ik kan zien, dat dit van mij afkomstig ls aan de manier, waarop ik de draad gedraaid heb, maar ik kan niet van ieder indi vidueel halssnoer zeggen aan wie ik het gegeven heb. Gaf u ze aan meisjes? Meestal wel. Plotseling stond zy toen voor mij met ogen, die flikkerden met een blauw vuur. jy hebt het gedaan! zei zij. jy doodde haar, jy vermoordde Letitia! Niemand anders bewoog zich; nie mand zei Iets. Het was of allen in af wachting stonden, wat ik doen zou; hoe ik hierop reageren zou. Ik keek haar aan en dacht: Arm kind, dat moet Je natuuriyk wel denken! Ik voelde my erg verdrietig, maar keek haar recht in spiertrekking In myn gezicht van enige de ogen. Het hoofd schuddende, zei ik: U weet. dat ik zo iets nooit zou doen. Ik had rustig gesproken, alsof wy slechts met ons beiden in de kamer waren en na een ogenblik, toen zy my weer aankeek, zag ik. dat het vuur uit haar ogen wegstierf. U weet dat evengoed als ik, ging ik voort. Na enkele ogenblikken fluisterde zy: Ik weet niet wat ik geloven moet en waarom ik u geloven zou, maar om de een of andere reden doe ik dat toch. En zy voegde er met een uitdrukking van verwarring op haar gezichtje aan toe: Maar waarom heeft u haar dan opgenomen, als u haar nooit van te voren gezien had? Ik zei bedaard: Had u liever ge wild, dat ik het niet gedaan had? zy antwoordde mij niet, maar er kwam een blik van begrypen ln haar ogen, of beter gezegd van dankbaar heid. Maar Holbrook antwoordde wel en ln zyn manier van doen was niets van begrip of dankbaarheid te bespeuren. Helemaal niet. Je kunt me nog meer vertellen, maar ik geloof er niets van, dat je haar gevonden en meegenomen hebt. Als je het my vraagt, heb je haar helemaal niet in Darkwater Canon ge vonden. jy en zy hebben ergens ruzie over gehad en je hebt haar een mep gegeven en haar gedood en toen heb Je haar binnen gebracht om zelf gedekt te zyn.. Ik wist, dat Ives en Wilson my ga desloegen en dat lk door geen enkele 33). Denderend en dreunend raas den de Beide treinen naderen Pan da zat er juist midden-inen in het yzeren paard was geen beweging meer te krijgenErnest Klapper sprong uit zyn taxi en rende er heen, alsof hy er nog iets aan zou kunnen doen. „Daar gaat het werk van eeuwenl" riep hij. „Van vader op zoon en van zoon weer op vader!" En Panda riep benauwd: „Ik wil naar huis!" maar dat ging niet.. Eén tel later enEen ogenblik zag Ernest Klapper niets anders dan rook en roet, terwijl de belde treinen razend voorby daverdenZou dat nu het einde zijn? Maar toen hij weer opkeek toen zag nytoen zag hyhoe zyn paard, met Panda er bovenop, nog nét op het nippertje over die éne trein heen sprong! Het schudden van de grond had nog juist op tyd de machine weer in beweging gebracht. Daar ging hy.... in de richting van de renbaan! reactie moest doen biyken. Ik bewoog my echter zo snel, dat ik hem neer geslagen had, voor ze my bereiken kon den. Ik sloeg hem zo hard als ik kon en hy smakte recht achterover. Hy was volkomen buiten westen, daar viel niet aan te twyfelen. Ives en Wilson sprongen op m(j af. zy grepen myn armen vast en begonnen my heen en weer te schudden, maar lk trachtte geen moment hen te weerstaan. Ik had gedaan, wat ik wilde doen en ik was niet van plan, om ook een ander letsel toe te brengen. Zal lk hem de boeien aandoen?, zei Wilson, maar Ives gaf ten ant woord: Ik geloof niet dat dat nodig zal zyn, is het wel, Majoor? Neen, zei ik, het zal niet nodig zyn, maar u kunt beter even kijken, of ik hem soms doodgeslagen heb. De vrouw lag al naast Holbrook op de knieën, zy voelde zyn pols en maak te zyn boord los en weldra lagen we allemaal op onze knieën naast hem. Zelfs Wilson had my loosgelaten, toen hy zag, dat Ives dit beter scheen te vinden. Er kwam wat bloed uit de mond van het slachtoffer en toen ik my over hem heenboog. bemerkte lk, dat er een geur van whisky om hem heen hing. Hy begon zich te bewegen en na enkele ogenblikken zag ik, dat er niet veel met hem aan de hand was alleen maar een paar tanden los en een opgezwollen kaak. Wilson tastte hem af, knikte en zei, dat hem niets byzonders mankeerde. Mevrouw Holbrook keek my met een harde uitdrukking in haar ogen aan en zei: Ik hoop, dat iemand u ook nog eens zo iets aandoet. Toen stond zy op, nam een kan wa ter van een tafeltje en kwam bij hem terug, zyn zakdoek nemend, doopte zy die in het water en begon zyn gezicht te betten en het bloed weg te vegen. Ives stond naar Begg Holbrook te kijken, toen hy weer bykwam. Toen Holbrook my in het oog kreeg, deed hij onmiddeliyk een poging, om overeind te komen, maar Ives legde een hand op zyn schouder. Kalm aan. mynheer Holbrook, zei hy. U bent nogal in de war. wy zullen de majoor wel ln het oog houden. Hoe eerder jullie die moordenaar daar krygt. waar hy thuis hoort, zei Holboook, des te beter is het voor iedereen. En als jullie het niet doet, zal lk het wel doen. Janet zat nog steeds naast hem met haar arm om zyn schouders. Ives zei: We gaan nu weg, me vrouw Holbrook. Tracht u allebei wat te slapen en dan kom lk morgenoch tend trug. Hy knikte tegen Wilson en my en wij gingen samen de kamer uit Het laatste, wat ik van naar zag. was, dat zij nog steeds naast hem zat. (Wordt vervolgd) uit hei Jaar 1947 toen de Nederlandse Volksbeweging een plan ontwierp om net tyoens de bezettingsjaren o m. te St. Michielsgestel zo populair geworden „gesprek" lussen mensen, van veler lei levensopvatting of politieke rich ting weer ingang te doen vinden. Hevig gedesillusioneerd ln zUn gedu rende de oorlog opgewekte verwachtin gen en getroffen door de snel groeiende tweespalt in ons volk. heeft men ge meend de oude paden weer te moeten betreden, maar dan op een andere ma nier. Niet het „gespiek" heeft gefaald. In tegendeel, men heeft alleen getracht de conclusies te snel in daden om te zet- fen. Toen bleek dat deze actie beter behartigd kon worden door een volko- m°n zelfstandige stichting, heeft de NVB gaarne tot de vorming daarvan meegewerkt. Er is nu een dag^iiks bestuur onder leiding van prof. Kohnstamm. die de NVB-exoerimenten van *47 en '48 heeft meegemaakt en volkomen eeslaavd noemde. En er is een cumtorlum van oneeve°- zestig personen uit. het gehele land. 7.il ahen betreuren het dat. -het gesp-ek". dat ln de be7Pfttoirs'aren 7ovp°1 leek te beloven. geleidelijk m^T dreigt te verebben en te verbanden. Wij ziin geplaatst in een volksleven en «taatsleven van zeer heterogene aard. Wij moeten *rachfen elkaa*- to verstaan. Het „gesprek" zal daar in belangrijke mat» toe kunnen bydragen en tegen stand welke soms ln vijandschap wegnemen of althans var- To-i-^n r»oor mensen va.n vprchlllend 'nzleht of lpvensonvattlng bl! elkaar te 70j de onderlinge waardering werden v°rhoo°"d. vooral als zij verant- ^ordpij1kh°ldsbesef hebben en bereid •»iln naar elkaar te luisteren Een dpr- "eUjke contoontotle m°t anderen zal leder der deelnemers dwineen zichzelf en ziin onvattineen te herzien. Van het nuf van zodanige conf-onta- tje is. ln de bijeenkomst van gisteren 7owp1 getuivd door prof Kohnstamm als door enige leden van het, curato rium. de ber?n: rn- dr j. van Vruegen, bestuurslid der C HU.. p~of. mr T. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, dr L. A. H Albenng. be stuurslid de»- Kath Volkspartij en mr H. B. J. W9slander. hectour^ld ven het Humanistisch Verbond. Reeds de volgende maand denkt de stichting ln landelilke. regionale en locale werk groepen (elk van ongeveer twintig man) haar taak aan te vangen. Voor lopig zal men zich bepalen tot een der tigtal groepen, doch het volgend jaar nmst-eeks April hoopt men tot een aan- zieniyke uitbreiding te kunnen over gaan. Prof Kohnstamm wees er oven- gens op dat dit nooit een massale actie kan worden. Pas op de lange duur zal zij bovendien haar invloed op de publieke opinie kunnen doen gevoelen. De gesprekken in de werkgroepen moe ten met zorg worden voorbereid en lang niet ieder ls voor deelneming daaraan geschikt. Voorlopig richt, het Gesprek-Centrum zich voornamelijk tot de drie voor naamste overtuigingen in het Neder landse volksleven: de Reformatorisch- Christeiyke, de Rooms-Katholieke en de humanistische, in hun diverse scha keringen. Men heeft daarby het oog op nersonen, die min of meer representa tief voor hun groep kunnen worden ^HeUtgt in de bedoeling de conclusies der gesprekken ln rapporten aan het hoofdbestuur vast te lepen. Meerdere daarvan zullen t-z.t. natuurlijk worden gepubliceerd. De flnanéiële basis van het N.GC. wordt gevormd door donaties tien gulden. Circa '2500 personen zullen daarvoor nodig zyn. Tot de Sesprek- centra zullen niet worden toegelaten personen, van wie moet worden aan genomen dat zy eventueel bereid zou den zijn er toe mee te werken, dat hun medemensen langs gewelddadige weg zouden worden genoopt tot erkenning van een bepaalde „waarheid". VOOR WOENSDAG 14 september. Illlveisum I (301 M.) NCRV 7.00: niouv/s; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30. gram pi.: 7.45: een woord voor de dag, 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamus; 8.45: gram.pl.; 9.00: ziekenbezoek; 0.30. Concertgebouworkest: 10.30: morgendienst door ds P. Holst; 1100:_ strijkkwartet^ I.45: Vlncente Gomez, gitaar; 2.00: plano- recital; 2.30: „The Messiah", oratorium: 3.15: Promenade orkest: 4.00: voor onze Jeugdige postzegelverzamelaars; 4.15: voor onze meisjes en Jongens; 5.30: Concert gebouw-kwintet; 6.00: Nederlandse koren, en korpsen; 6.30: Ned. strydkrachten; 7.00; nieuws; 7.15: werken van Johann Strauss; 7,30: actueel geluld; 7.45: gram.muziek: 7.55: een goed woord voor een goede zaak; 8.00: nieuws; 8.05: proloog: 8.15: concert: 9.15: de vergadering van de raad van Europa ln Straatsburg; 9.35: orgelconcert; 10.20: pianowerken; 10.45: avondoverden king: 1100: nieuws; 11.1512.00: Louis Levy en zyn orkest. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.15: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8.15: orgelspel: 8.60: voor de hulsvrouw; 9.00: New Yorks Phllh. Orkest; VPRO 10.00: „kinderen": 10.05: morgenwydlng door ds H. A EnklaarVARA 10.20: onze keuken: 10.35: als de stofzuiger zwygt; II.00: (RVU) herfst ln onze bossen: 11.30: populair nonstop-programma; 12.00: Cor Steyn met Accordeola; 12.30: mededelin gen: 12.33: voor het platteland; 12.38: planoduo: 1.00: nieuws; 1.15: kalender; 1.20: Omroeporkest: 2.00: gesproken por tretten: 2.15: Cyril Scott; 3.00: de regen boog: 3.30: de Roodborstjes; 3.50: waar zwerven wy?; 4.00: het orkest van de week: 4.15: voor de kleuters; 4.30: vragen staat vry: 4.55: zo de ouden zongen, pie pen de jongen; 5.15: gram.muziek; 5.45: exotische klanken; 6.00: nieuws; 6.15: varia: 6.20: gram.muziek: 6.30: (RVU) sociale problemen: 7.00: taak en verant woordelijkheid; 7.15: het nieuws uit In donesië VPRO 7.30: voor de Jeugd: VARA 8.00: nieuws; 8.05: dingen van de dag: 8.12: klaar voor de start: 8.17: socialis tisch nieuws: 8 20: Metropole orkest: 8.55: een Weeree ballade, een hoorsnel met zang; 10.25: orgelspel: 10.45: van boek tot boek. 11.00: nieuws; 11.1512.00: dans muziek. AGENDA Pieterskerk uur nam. WOENSDAG: Kerkconcert, Jo Vincent, Warmond: Kortebaandravery te uur nam. DONDERDAG: Stationsweg 12: Anndeelhoudersverga* dering N V. Leldsche Duinwater Maafc- schapp^ 11.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5