Laatste Berichten Amechtige Engelsen staren naar de l'icht Raad van Lisse voor verbetering Stationsweg Tentoonstelling zal er wel bij varen UIT BE OMSTREKEN STADSNIEUWS Officiële publicaties Algemene uitdroging gevaarlijk dielit genaderd Bescherml de reddingslijn en haak Gij sleunt daarmee een goede zaak Beurs van Amsterdam DINSDAG 13 SEPTEMEER T Geringe tegenkanting Gisteravond kwam de raad van Lisse in openbare vergadering bijoen ter behandeling van een zeer belang rijk punt: de radicale verbetering van de Stationsweg, De raad heeft op 6 September reeds in geheime ver gadering twee en een half uur oyer dit onderwerp van gedachten gewis seld. Een speciale commissie werd toen benoemd, welke het plan her zien heeft met als resultaat, dat de totale kosten f. 57.000 lager geraamd worden. Het eerste plan hield in een verbete ring in zijn geheel van Huize Veldhorst af tot aan het Station Lisse, benevens de aanlag van waterleiding voor het buurtschap Halfweg, Thans stellen B. en W. voor het eerste gedeelte uit te voeren volgens het oorspronkelijk plan, doch het twee de, van de Loosterweg af tot Station provisorisch te herstellen, maar tevens een rijwiel* en wandelpad aan te leg gen. De aanleg van waterleiding en het herstel van gas- en ejectriciteitsnet dient uitgevoerd te worden door de be treffende diensten. De heer De Vries was de mening toe gedaan, dat de schuldenlast van de pemeente viermaal zo hoog is als voor de oorlog, en was daarom bevreesd, dat andere projecten doop deze voorgestelde kostbare plannen In de knel zouden komen. De heer Schalke opperde tevens be zwaren iv.m, de hoge kosten en meen de. dat alles op touw wordt gezet voor de tentoonstelling, Hij vroeg verder dringend om watervoorziening voor Halfweg, De heer Steenwinkel uitte eensluiden de argumenten. Indien het nlan toch doorgaat, wenst hij inschakeling van werklozen. De heer Van Waveren meende dat de kosten uiteindelijk hoger zullen komen te liggen, gezien de zachte veenbodem van het tweede gedeelte. Vervolgens werd door de heer Rans- HAARLEMMERMEER ERNSTIG ONGELUK TE HOOFDDORP. Omstreeks acht uur gisteravond reed een boerenwagen, waarop een ploeg werd vervoerd en een zevental kinderen, zonder licht op de Kruisweg nabij de Sloterweg te Hoofddorp, Bii bet passeren van een auto sloegen de paarden op hol De oloe? kantelde en viel van de wagen, De kinderen, die zich in hun angst aan de nloee hadden vastgeklampt, werden in de val meegesleurd. Hierbij werden drie hunner zo ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis te Haarlem moes ten worden vervoerd. De andere vier lieoen minder ernstig letsel op en kon den naar huis gaan De inzittenden van een casserende militaire auto verleen den éérste hulp. KATWIJK AAN ZEE - Voor de Jeugdraad werd in de Herv Kerken f§70 gecollecteerd. - Ds. J. J. v. d. Krift zal tot 31 De cember optreden als voorzitter van de Ned. Herv. Kerkeraad en ds. H, Bogers tot 31 October als secretaris. - Gisteren kreeg de familie Bos uit de Roest van Limburgstraat de droeve tijding, dat haar 21-jarige zoon Dirk Bos in Indonesië is gesneuveld. KATWIJK 25 JAAR BIJ „KATWIJK" Bij de N V. Sociëteit voor Chemische Industrie „Katwijk", herdacht de heer A. van der Plas alhier, het feit, dat hij 25 jaren lang aan de fabriek verbon den was. Hartelijke woorden van de directie, prachtige bloemstukken, de bekende enveloppe met inhoud en de lof van z'n collega's, die hem een goed kameraad noemden, maakten deze dag voor de Jubilaris tot een feestdag. wezigen om zich in groter mate achter het P-I.T, te Dlgatsen, opdat voor meer militaire tehuizen, bibliotheken en af leiding kan worden gezorgd, Verder dient men nersoonliik contact te onder houden door correspondentie. Er werden tal van vragen gesteld w.o. een van de afgevaardigden aan de Hoge Mors. die een verwijt maakte, dat men bii de oprichting van een afdel.'ng dorp namens de commissie van ~or/!er- zoek een uitvoerig resumé gegeven. Duidelijk zette spr. de absolute nood zaak uiteen voor de verbreding van de Stationsweg; het huidige verkeer kan niet meer verwerkt worden; de voorzit ter gaf nog een duidelilke toelichting, speciaal wat betreft het financieel ge deelte. Spr. had de vaste overtuiging, dat de tentoonstelling zeer biizonder zal worden, hetgeen duigenden zal trekken. Ten slotte sprak de raad zich met 14 stemmen voor en 1 tegen (de heer Van Waveren) uit voor de verbetering van de Stationsweg volgens het nieu we plan. Dit zal in hoge mate de ten toonstelling ten goede komen. Direct na de opening van de vergade ring werd de heer Van Kesteren nog beëdigd, daar hii op de oponingsvergade- ring van de zitting niet aanwezig was. VOORHOUT PASTOOR WARMENHOVEN ZEER ERNSTIG ZIEK. Pastoor Warmenhoven van de St. BarMiplomeus-parochie wordt reeds lange tjjd in huize „St. Agnes" alhier verpleegd. Alhoewel hij van zijn ziek bed af nog vele kerkelijke zaken regel de, moest hij toch veel overlaten aan z'n beide kapelaans Thans vernemen wij, dat de gezondheidstoestand van i de pastoor zodanig verergerd is, dgt Kynologenver. „Rijnland" BOSKOOP WERD KAMPIOEN IN BREDA. Op de internationale hondententoon- stellineL welke Zondag j.l. te Breda werd ^houden, waren vele leden van „Rijnland" met hun honden aanwezig. Het was wederom de voortreffelijke Schotse terrier-kampioen Roseland Rich Reward van de heer J. J. van Koolbergen uit Boskoop, die de beste hond van de tentoonstelling (ruim 500 honden) werd en tevens de beste zelf- gefokte hond. Roseland Rin-tin-tjn werd reserve-kampioen en Roseland Right on top werd eerste bij de teven met uitmuntend. Aan dit drietal werd bovendien de ereprijs voor de beste groep toegekend. De heer L. Nullen te Wassenaar ver wierf met zijn Ohow-ohow reu Kou- Llng-Xblsky het kampioenschap, ter wijl deze tevens beste van het ras werd. De imponerende zwart-wit gevlekte Duitse Dog reu „Mennold" van de heer W. Mastenbroek te Wassenaar be haalde de eerste prijs met uitmuntend en tevens het reserve-kampioenschap, De Barsois Topaas van de Vooroff verwierf in de Nat. Fokkersklasse de eerste prijs met uitmuntend en het reserve-kampioenschap, terwijl Beauty van Leuvenhof eerste werd met zeer goed-. Beide Barsois zijn van de heer P. O, Roelandse te Leiden. Mevr. C. de Jong te Oegstgeest kreeg met haar Yorkshire terrier teefje Fan ny of Foxwood het reserve-kampioen schap, terwijl, haar reu Mitsouko van Klein Vossenburg eerste werd met zeer goed in de jeugcjklasse. Mevr. N. van HeusdenRaadsen uit Leiden zag haar keeshond Rekelen- steyns Roderick Polly bekroond met de eerste prijs in de Fokkersklasse met uitmuntend. Bernard en Simone van Dogs Delight, beide airedale terriers van de heer H. Bots te Wassenaar ver wierven resp. de eerste prUs in de Fok kersklasse en de eerste prijs in de jeugdklasse, belde met zeer goed. De heer D. de Jongh uit Oegstgeest 1 zag zijn boxer teef Diana van de Zaan- oeze zeer ernstig genoemd moet wor- Jt i OEGSTGEEST Ds KONINGSBERGEN OVER ONZE JONGE MANNEN OVERZEE. Op uitnodiging van het Prot, Inter kerkelijk Thuisfront sprak gisteravond ds Koningsbergen die, als geestelijk ver zorger van de militairen, door de Geref Kerkeraad in Amsterdam op ziin ver zoek 2Vj jaar in Indonesië vertoefde over: „De geestelijke nood onzer man den hi Indonesië". De spreker werd met een kort woord inseleid door de heer N. Heertjes. Ds Koningsbergen wees er op. dat men kier tP lande veelal niet beseft onder te'ke omstandigheden onze ionge man nen daar leven en dat een 2-jarlg dienstverband als uiterste termijn moet Men beschouwd. In dit verband betreurde sur., dat de aflossing van de 7 December-divisie dit Jaar ziin beslag niet zal kunnen krijgen; Miikbaar wegens gebrek aan scheeps- ruimte. Spr roemde de hogere legerleiding, die alles voor de jongens over heeft, Hij g:n? hierna in 't biizonder de no- jen van de militairen in Indonesië na Bet allerergste is, dat men daar geen geloof hecht aan gedane beloften Hij *11 dit niemand verwijten, omdat de om standigheden door het internationale °lan. waarop de Indonesische kwestie is tornen. zich telkens wijzigt: maar het '•s en blijft, funest voor het moreel der lomens. Hii deerl een ernstig beroep op de aan ban het P.I.T de Mors hierin niet direct aai betrokken, Nadat de heer Heertjes dank gebracht kaö aan de spreker en de aandacht ves- cede oo de 24 September a.s. te houden collecte, werd de avond besloten met ket zingen van Gezang 112 1 en 2. RljNSBURG - Ds VroegindeweU, Ned. Herv. Pre dikant uit Hulzen, hoopt 16 Sept. des avonds om halfacht in Vliethof voor te gaan. .De Burgemeester van Leiden zal Don- waag 15 September a.s. van 2 uur 30 3 uur 30 spreekuur houdon. „De Wethouder van Financiën, de Heer »an der Kwaak, is verhinderd Woensdag Weekuur te houden. den. STEUN AAN KLEINE KWEKERS, Na de vele vergaderingen en beraad slagingen over de steun aan kleine bloembollenkwekers, kan thans gemeld worden, dat een deel van de 31 aanvra gen in deze gemeente zijn goedgekeurd. Aan meerdere kwekers zal 3 maanden lang financiële steun worden uitge keerd. In Augustus werd aan het kantoor der P.T.T. alhier op spaarboekjes f. 7914 05 ingelegd en f. 3052 33 terug betaald, Vijf nieuwe boekjes werden uitgegeven. VOORSCHOTEN LAAGHARTIG INDIVIDU. De laatste tijd bereikten de politie al hier verschillende klachten dat een man door het geven van snoepjes kin deren traoht over te halen met hem ontucht te plegen. De politie heeft bij haar onderzoek nog niet veel steun, omdat het door de kinderen opgegeven signalement nog al eens verschilt. De politie roept de medewerking der ouders In, om hun kinderen zodanig te in strueren. dat zij ingeval een vreemde man zich met hen gaatbemoeien^ alarm zullen maken, zodat wellicht dan de politie mot behulp van nabijzjjnde volwassenen de onverlaat op het spoor kan komen. VOORVORK BRAK. Zondagavond deed zich op de Rijks straatweg een ongeluk voor, doordat de voorvork van een motorrijwiel brak, waardoor berijder en duo-passagier op onzachte manier met de straat kennis maakten. Een arts constateerde bij de berijder een scheurtje in het trommel vlies van zijn linkeroor, terwijl de duo- passagier een lichte hersenschudding kant de eerste prijs toegekend met zeer goed, en zijn Esta van Muldershof de derde prijs, eveneens met zeer goed. De heer J. Rijnbende uit Sassenheim had zijn bekende Stockton Karla. het prachtige dwergpinchertje, ter opluis- ring ingezonden. Zijn teefje Stockton Kwiek verwierf de tweede prijs met uitmuntend in de fokkersklasse. De Cocker Spaniel Shamrock Sym phony van de heer F. Alofs te Wasse naar behaalde de tweede prijs met zeer goed in de fokkersklasse, Mevrouw Smits te Lelden zag haar Schotse terrier reu ..Henco" bekroond met de eerste prijs In de jeugdklasse met zeer goed en de derde prijs in de open klasse. Voor de K, V, Rijnland werd der halve de Bredase tentoonstelling we derom een succesvolle dag. opliep Beiden werden naar een zieken huis in Leiden vervoerd. WASSENAAR WETHOUDERS RUILDEN. Wethouder Hazenberg heeft de be- hartiaine van de belangen voor gemeen tewerken 'overgenomen van wethouder Van der Voort. De laatste heeft ge meentebedrijven onder zijn hoede geno men. voordien ressorterende onder wet houder Hazenberg. Wethouder Huib- rechtse behoudt onderwijs, de heer Van Moorsel fjnanoiën. Door middel van inklimming werd bb de heer D. aan de Rijksstraatweg een bedrag van f. 15 gestolen. Op De Klip kwam mevrouw D. alhier met haar flets te vallen. Zij liep een enkelfractuur en een bloed uitstorting in haar linkerbeen op. Over brenging naar het Academisch Zieken huis te Leiden was noodzakelijk. COMMISSARIS DER KONINGIN IN Z.-HOLLAND ZAL VEBO BEZOEKEN. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr L. a. Kcs- ner, zal morgen tegenwoordig ziin bit de openJne van de grote Paarden-. Fokvee- en Zulveltentoonstelling, te organiseren door de „Vebo". C.H VROUWENGROEP ZET SEIZOEN IN. Gisteravond hield de Chr. HJst. Vrou wengroep, afd Leiden, haar eerste bij eenkomst in dit seizoen. De opkomst was zeer bevredigend- De presidente, mrv. E FilippoMeter, opende de vergadering met het voorlezen van een geschiedenis uit het leven van Maria en MartJia. Daarna werden geestige verslagen over de driedaagse conferentie in Jurf te Baarn uitgebracht, waaraan zeer veel leden één of meer dagen hadden deel genomen. Na de pauze kwam de pro vinciale dag, te houden od 26 Sept. te Katwjik aan de orde. De bedoeling van deze bijeenkomst bij de opening van het winterseizoen is. behalve propagan da, ook het vormen van een band tussen de verschillende groepen. Gd deze bij eenkomst zullen de presidente, jkvr, Wttewaal v. Stoetwegen en mevr. Koster- Van Roon spreken. De onderwerpen zullep zijn: „wij Vrouwen" en „Heeft de vrouw een politieke taak". Zeer velen gaven zich reeds spontaan on Na-de op wekking om zoveel mogelllk belangstel lenden mee te brengen, we -d dit gezel lig s^menziln besloten met het zingen van Gez. 180 „Beveel gerust Uw wegen". DE LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN. De Leidse Amateur-Fotografen Ver eniging hield gisteravond in de Doelen haar eerste verenigingsavond van dit seizoen, waar als spreker optrad, de heer Wolfslag, die op duidelijke wijze de noviteiten op foto-gebied te zien en te horen gaf. Na een verklaring van de invloed van het licht op de film, gaf spreker te kennen, dat eigenlijk de man met de „Box" de> drijfveer voor de fabrikant was. om tot een zuiver afgestelde film te komen. Want deze man bekommert zich niet om teohnlsche eisen, De hee- Wolfslag liet zien wat binnen niet al te lange tijd ook in ons land te kcop is, het z.g.' Varigan bromide papier, deze papiersoort heeft de eigenschap met filters van hard tot zacht te verwerken. Ook werd een actuele proef getoond van een dubbelzijdig gevoelige papier soort, bij uitstek geschikt voor re- productlewerk, uit te geven in boek vorm, De populaire kleurenfilm en afdruk- papier voor de „Box"-man is ook in wording. Na nog diverse nieuwigheden ver toond te hebben, besloot de spreker met de beantwoording van vragen der leden. GEVONDEN VOORWERPEN IN AUGUSTUS. Herenhorloge, tuinschaar, muntbiljet, halsketting, gymschoenen, portemon- r.aies, colbert/asje, sleutels, handschoe nen, roeiboor. vulpen, stropdas, porte feuille. rozenkrans, kindersokje, slip over, sigaretten, bankbiljet, haarkam in étui, zakagenda, postduif, kinder- sohoentjes, regenjas, badpak, armband, sigarenkoker, sierspeld, koffer met in houd, pantalonriem (plastic), luier- broekje, kniptang, zadeldek van motor, gouden speld, jongensjas, step, mrtsjes- vest, actetas, snoer met stekker, broche, rijwielportip, pakje met wasgoed, schootje van japon, distributiebeschei den, gouden ring, toegangsbewijs van speeltuin, gouden dameshorloge, para- pluie boodschappentas, ceintuur, kano, sohil derstuk, dekentie, damesjasje, broekie met bandenfluweel, dames hoed, kerkboekje RK„ visnet, schuil plaat, vulpotlood, Terug te bekomen en Inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10, od Woens dag- en Zaterdagmiddag van 14 00— 16 00 uur. AMBTSAANVAARDING PROF. Dr M. C. COLENBRANDER. Op Vrijdag 23 September a.s. des na middags ten 4 ure zal prof. dr M. C. Colenbrander benoemd tot gewoon hoogleraar in de oogheelkunde, ziin ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het Groot- Auditorium van het Academiegebouw. Gaat water op de bon? (Van onze correspondent te Londen). De prachtige zomer, waarvan Enge land dit jaar geniet, heeft een ke r- zijde. Het gras is verdord en de melk- voorziening is reeds tot een minimum teruggelopen. Er doen zich reeds wilde tonelen voor in sommige volks buurten, waar de melkkarren door radeloze huismoeders worden be stormd. Zelfs hel geringe tijdelijke weekrantsoen van anderhalve liter kon in vele gevallen niet worden ge handhaafd. Water bU de melk was ook a! geen oplossing, want het land is een algemene uitdroging gevaarlijk dicht genaderd Londen heeft al sedert 31 Augustus geen druppel regen gehad! Na 1921 is het nog niet zo droog geweest. De watervoorraad van de Britse hoofd stad is sinds het begin van de zomer met meer dan de helft verminderd. Overal wordt thans alarm geslagen! ER WORDT OM REGEN GEBEDEN. In het Westen van het land, waar de toestand "het ergste is, wordt er m de kerken om regen gebeden. Birmingham heeft reeds de waarschuwing gekregen, dat de watervoorziening zal worden stopgezet, als er in de eerstvolgende twee weken geen verandering komt. Dan zal men on d? sLraat met een em mertje in de rij moeten gaan staan bij de standpijpen. Tynemouth heeft een beroep gedaan op zijn 200 000 Inwoners om zichzelf dagelijks te rantsoeneren tot drie emmers per hoofd. Folkestone pompt thans water uit de bronnen, welke diep onder de krijtrotsen liggen, omdat de reservoirs nracMsch leeg zijn. Landbouwers zijn voor het merendeel op noodmaatregelen aangewezen. Ver schillende industrieën worden door -on voldoende watertoevoer met. sluiting bedreigd. Sportclubs mogen thans geen douches meer gebruiken. Een dringend beroep wordt gedaan in sommiee stre ken op de waterverbruikers om hun tuinen op te offeren. Overdadige besproeiing heeft de si tuatie reeds verergerd. Tien steden in Northumberland, die ook practUch geen water meer hadden, hebben het Dep. van Oorlog verzocht een z.g. pluto- pijpleidlng van het soort dat tijdens de invasie voor olieaanvoer door het Kanaal werd gelegd te maken, zodat noodvoorraden uit New-Castle kunnen worden aangevoerd. Karren met water rijden reeds door verschillende dorpen. De meeste rivieren zijn tot op de helft ingekr.ompen. Aan het luchtvaartmi nisterie is verzocht om als regenmaker op te treden door fijne ijsdeeltjes door vliegtuigen op de wolken te laten strooien, maar aangezien er bijna geen wolken zijn. kan deze oplossing a la Veraart ook al niet helpen. Dit Is de zonnigste zomer sinds 1933, maar het watertekort is in hoofdzaak toe te schrijven aan de twee droge winters, die er aan voorafgingen. De amechtige Engelsen staren naar de lucht, maar *an de anders zo ver wenste regen Is niets te bespeuren. Alleen wekenlange regen en boven dien nog een dosis sneeuw, welke tot de diepe grondslagen kan doordrin gen, zal nodig zijn om de normale toestand te herstellen.... Burgerlijke Stand van Leiden geboren: Elsje Helena Wilhelmlna. d. van A. Corct en E. H. Verhagen; Elisabeth, d. van F. A. Rekelhoff en C. Hartman; Gerarda d. van Q. J- Flierman en H. C. Tober; Petrus Johannes, z. van J F. Ouwerkerk en M. e PlasmeMer; ChrlBtiaan, z. van P. Hartevelt en C. Pelt; Joannes Hubertus Alphonsus. z van A. M. Oroot en W. O. J. Manders; Jantje Cornelia, d. van F. Veldman en P- de Mare; Yvonne Louisa, d. van J. Fran ken en L van Berkel; Theodorus Chris- tlaan, z, van M. Prins en H. M. Boekkooi; Jacoba Helena, d, van W. Guyt en J, Eland: Jllles Cornelia, z van C. J. Slin gerland en 8. H. M. van Deur sen; Frede- rik, z. van F. van Delft en G. van der Luljt; Hendrlna. d. van Y. de Groot en J, Voorwinden. OVERLEDEN: P. F. Massaar, wednr., 60 jaar; J. Kok. huisvr., van D. van Woudenberg, 68 Jaar; K. van Delft, man, 46 Jaar. GETROUWD l H. J. van der Pluijm Jm en B- M. Lam- bregts Jd; C. Wlllemse Jm en M. Petiet Jd; J. Jonk Jm en J. G, Krasenberg Jd; S. P. Tulthof Jm en J. C. Koch Jd; C. J. Kruijt gesch, en S. van Gorsel Jd. Cripps verklaart: „Engeland's reserve-positie kan beheerst worden" ONRECHTHEID EN BEGRIP ZONDEK PRECEDENT. Op een persconferentie te Washing ton verklaarde sir Stafford Cripps. de Britse minister van Financiën, dat er als resultaat van de overeenkomst, waartoe de Amerikaans-Brits-Canadese eqoonmische conferentie heeft geleid, een einde zal komen aan de „gevaar lijke" druk op Engeland's goud- en dollarpositie. Cripps zeide, dat de besprekingen *Ün go voord in een mate van op rechtheid en 'begrip, die bijna zonder preoedent is in do geschiedenis vun do samenwerking tussen de drie lan den. De resultaten tonen aan, dat de vrije democratiën evenzeer in slaat zijn economische problemen te be handelen als zij getoond hebben po litieke problemen onder het oog te kunnen zien. Als resultaat van het te Washing ton gepleegde overleg is Engeland's reserve-positie thans weer op een ba sis gebracht, waarop zij kan worden beheerst, aldus Cripps. De Driemogendheden-overeenkomst, wordt in diplomatieke kringen te Was hington beschouwd als een resultaat, dat op financieel terrein te vergelijken is met de eenheid, die op politiek ter rein te vergelijken is met de eenheid, die op politiek terrein dqor het Atlan tische verdrag is bereikt. Economisten in de Ver. Staten geven toe, dat er geen reden ls om aan te nemen, dat er medio 1952 geen even wicht zal bestaan in het betalingsver keer tussen de gebieden van de dollar en het pond sterling. Dr Adenauer, kanselier West-Duitse regering? STEUNEND OP CHRISTEN-DEMO CRATEN EN VRIJE DEMOCARTEN. De door dr Konrad Adenauer, de lei der der Ohriston-Demooratische partij, gevoerde onderhandelingen om tot de vorming van een Westduitse regering te komen, verkeerden vandaag in het laat ste stadium. Men verwaoht, dat hii de samenstelling van zijn kabinet morgen ter kennis zal brengen van president dr Theodor Heuss, die er zijn goedkeuring aan moet hechten. Waarnemers te Bonn ziin van me ning. dat de verkiezing van dr Heuss tot president het welslagen heeft ver zekerd van de pogingen van dr Ade nauer om een regering te vormen, die steunt oo do partijen der Christen democraten en der Vrije Democraten. Dc Bonosc»a? zal Donderdag a,s. een zitting houden, waarop het voorstel van president Heuss zal worden be sproken. om dr Adenauer tot kanse lier van de nieuwe Westduitse rege ring te benoemen. EEN „BEGINSELVASTE DEMOCRAAT". De meeste in West-Duitsland verschij nende dagbladen ziin van mening dat dr Heuss de aangewezen man is voor de bekleding van de functie van hoofd van de nieuwe Westduitse republiek, waar van de landszaken worden behartigd door een nlef. bepaald stabiele regerings coalitie. Het officiële orgaan van het Ameri kaanse militairp bestuur schrlift dat prof. Heuss .een volkomen beginselvast de mocraat" is. De „Frankfurter Neus Zeitung" be treurt de kleine meerderheid, waarmede dr Heuss tot DresMênt werd gekozen. Het blad schrijft: „Dr Heuss kan niet als de vertegenwoordiger van een var en; cd Duits volk. dat algemeen vertrou wen In de gang van zaken, heeft, wor den beschouwd". 150.000 BEZOEKERS AAN VALKENBURGSE GEMEENTEGROT. Gistermiddag mocht de Valkenburgse gemeentegrot haar 150.000ste bezoeker van dit jaar noteren. Het was de eerste keer, dat dit geweldige jaaroljfer werd bereikt. De 150.000ste bezoeker bleek te zijn de Leuvense notaris, de h?er Fer- nand Geelis. die nadat hij aan de kassa een toegangsbewijs had gekocht ver rast werd met een hartelijke huldiging: wethouder F. Pessers sprak de 150.000e toe en bood bloemen aan. Daarna moest de verraste notaris zijn handtekening zetten op een gedenkplaat in de Ge meentegrot, waar reeds de 50.000ste en 100.000ste bezoekers dit jaar hun hand tekening hadden geplaatst. TENNIS FRANKRIJK-NEDERLAND (DAMES). Naar wU vernemen zal op 20 en 21 September te Lyon een dameswedstrijd Frankrijk—Nederland worden gehou den, negen partijen in het enkel en vier in het dubbelspel omvattend. Het Nederlandse team is als volgt samon- gesteld: enkelepel: mej. Hermsen, mevr. BlaLsse, mevr. Roos. me>J. Rollin Cou- querque en mevr, Schmier; dubbelspel: mevr. Blaissemèj. Hermsen; meVr. Roosmevr. Schmier. De Nederlandse dames hebben voorts Ingeschreven voor het Internationale tournooi, dat op 91 September te Lym begint. Linck en Van Meegeren nemen hier eveneens aan deel. GEEN UITBREIDING VAN 10% DOLLARREGELING. In verband met geruchten, dat de regering het voornemen zou hebben de 10 pet dollar-regeling uit te breiden tot het gehele Amerikaanse dollar-gebied, vernemen wii uit de meest bevoegde bron. dat een dergelijke uitbreiding bil de regering momenteel geen punt van overweging uitmaakt. TITO'S VOLKSFRONT TELT 759.000 LEDEN. Het officiële Joegoslavische Persbureau Tanjoeg meldt, dat thans 759.000 per sonen bij het onder leiding van Maar- sohalk Tito staande Volksfront zijn aangesloten, hetgeen neerkomt op 77% van het aantal stemgerechtigden In Joego-Slavië. LAAG WATER VEROORZAAKT MOEILIJKHEDEN. De stand van de Waal voor Nijmegen zakt met de dag. De vaargeul wordt dcor de rijkswaterstaat steeds smaller afgebakend, De ambtenaren Ijken de sohepen op diepgang. De slepen, die op de waal een grotere diepgang hebben dan gemiddeld 2 meter, moeten hun lading verllohten. De scheepvaart op de Waal wordt steeds minder. Soms ziet men geen schip op de anders zo drukke rivier. Men vreest, dat de Waal op het peil komt te staan als in het divogte jaar 1947. Vele schepen uit het Limburgse varen niet meer door het Maas-Waalkanaal van Mook naar Nijmegen, maar gaan recht door de gekanaliseerde Maas naar Grave. De Maas ls thans beter bevaarbaar. Geweldige brand te Atlantic City VUURZEE AAN ZEE. Een geweldige brand heeft het be roemde strand van Atlantic City ineen ware vuurzee herschapen. Hedenoch tend brak brand uit in het weelderige paleis aan de pier. In minder dan een uur stortte dit paleis, dat verscheidene mlllioenen dollar waard is. In. Het vuur bedreigde de andere gebouwen aan het strand. Brandweerafdelingen uit de ge hele streek zijn opgeroepen, doch men is het vuur nog niet meester kunnen worden WITTE TARWE VOOR ZWART LOON. In de Haarlemmermeer hielden C.C.D.- ambtenaren een wagen aan met een lading stro, waaronder 50 mud tarwe was verborgen. Deze tarwe zou voor 22% gulden per mud in Hilversum zwart worden verkocht en uit de op brengst wilde een boer aan zijn loon- dorsers een clandestiene toeslag op het loon uitbetalen. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd) BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 12 September. De meningen ten aanzien van de vraag of er al dan niet devaluatie komt van het pond sterling zijn grondig ge wijzigd. Men meent ter beurze, dat er van de besprekingen te Washlngtoon geer. verdere drang tot devaluatie zal uitgaan, hetgeen vandaag een scherpe uitwerking op de beurs had. De gehele aandelenmarkt was zwak gedisponeerd, Er werden behoprlUke verliezen gele den en nadat de diverse hoeken reeds lager geopend waren, trad in het ver* dere verloop een verdere reactie in, waardoor het slot merendeels kwam op het laagste pell van de dag. Kon. Olie verliet de markt 7% lager >p 313% en ook Philips, Unilever en Aku boekten verliezen van 3 tot 7%. Ook de looale industrieën waren zwak ker. De Indonesische fondsen, die niet zo sterk onder invloed van de devalua tiegedachte gestaan hebben, konden zich niet onttrekken aan de algemene stemming. Er ging weinig in de Indo nesische hoeken om, maar het slot bracht toch koersverliezen van enige percepten. Ook Bankaandelen lagen zwak, uitgezonderd de certificaten Hol- landsche Bank Unie, Koloniale Banken Indische Bank moesten verscheidene punten prijsgeven. De Scheepvaart markt lag flauw. Het meest trok de aandacht de open hoek in de dollarie- ning Nederland, die een tuimeling maakte van 112 op 1091/4. Ook andere dollarobligaties waren awakker. Daar entegen waren de guldenssoorten prijs houdend, gesteund door de optimisti sche verklaring van jninister Lieftlnck bij zijn vertrek naar Amerika. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 12 Sept. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kilo: Rode kool 5.3011; Savoye kool 5—6,30; Groene kool 5,7012.30;Prei 12—18; Kroten 5.107 50; Gek. kroten 8io- Uien 310.30; Peen 713; Aard appelen 3.10—6.50; Andijvie 7—21; Drui ven 64—70; Snijbonen 20—70, Stokbonen 59—71; pronkbonen 12—20; Stambonen 40—^86; Postelein 5—^19; Augurken 551; Spinazie 817; Tomaten 1224. Per 100 tuks; Komkommers 625; Bloemkool 659; Meloenen 1168; Sla 1.50—14.40; Perziken 1.30—10.10; Knolselderle 10, Per 100 bos: Peterselie 1—2.30; Selderie 1— 3 30: Peen 14—20. BODEGRAVEN. 13 Sept Aanvoer 195 partyen kaas. eerste soort 1.871 93; tweede soort 1.821.86, zware soort tot 3,03. Handel vlug. BOSKOOP. 12 Sept. Rozen gr. bloemig per bos; Florex 2035; Butterfly 5480; Rosalandia 3260; Better Times 4565; Edlth Helen 70—92; Brlarcllff 1825; Duisburg 801.10; Pechthold 5081: Hadley 901.30: August Noach 3957; Gemengde rozen 2236. Babyrozen per bos: Sweet Heart 45—75; Wolfeglorle 25 30; Ellen Poulsen 3050; Else Poulsen 4353; Juweeltjes 4668; Orange Triumph 1423: Polyantharozen 40GO; Gloria Mundi 2736, Diversen per bos: Clematis Mevr. le Coultre 1.902 80; idem Prlns Hendrik 2.00; idem Durandl 5062; Chry- santhen gr. bloemlg 1.30—2.40; idem kl. bloemlg l.OO1.80: idem tros 36—62; Phy- salis Francettl 35; Sneeuwbessen 4564; Dahlia's in soorten 14-23; Gladiolen 26; Liatrix -28; AsteTS 1015: Vuurpijlen 16 21; Ligustrumtakken goudbont 2944; Dolphlnium 30. RIJN, 12 Sept. Groen- Bloemkool IA 5771; Idem I KATWIJK tevejllng. B1 26—70; lde mil 13—38; idem III 6—11; Rode kool 6.5013; Groene kool 7—12: Kroten 5—7.25; Bospeen 11—25; Waspeen 11—25: Prino. bonen 52—63; Tomaten 16 —20; Selderie 3.30—4-40; Peterselie 2.10— 2.20; 81a 4—8; Uien 0.10—10.70; Snijbonen 21—58; Radijs 3.80—3.90: Aardappelen 4.60—4.70; Komkommers 17 5018,20. RGELOFARENDSVEEN, 12 Sept. Bloe menveiling, Rayonanten wit 817; lila 6—16; geel 7—17; amber 7—18; Alston 14—32; Blance 819; Geplozen grootbloe- mlg 413: Trosohrysanthen 633; Dahlia 2—13; Gladiolen 644; Potplanten 12— 1.50. RQELOFARENDSVEEN, 12 Sept. Groen teveiling. Aardbeien 10—22 per doosje; Meloenen 16.00'39.00; Tomaten 10.00— 23.00; Kropsla 1.50—17.00; Andyvle 7.00— 16.00; Bloemkool 0.0041.00 per 100; Kassnljbonen 8.307.50; Prinsebonen 4.90 6.30. Dubb. Stambonen 3.604.40; Pronkbonen 1.20—1.65; Spekbonen 2.00 2,40 per 10 kg. Augurken grof 6.307.50; Idem bom 2.Q02.30; Idem stippel 4,50 per 25 kg. ROTTERDAM. 13 Sept. Veemarkt. Aan gevoerd 2798 stuks. 325 vette koelen en ossen; 996 gebrulksvee; 280 graskalveren; 156 nuchtere kalveren; 346 biggen; 63 veulens; 205 paarden; 259 schapen en lammeren; 50 bokken en gelten: 119 var kens. Prijzen per stuk: kalfkoeien le soort 750, 2e soort 640, 3e soort 540; melkkoeien 750. 640, 540; varekoeien 500, 400, 350; vaarzen 550. 450, 350; pinken 450, 350. 275; graskalveren 225, 18Ö. 80; biggen 40, 35. 30; hitten 700, 560. 425; werkpaarden 830, 080. 520. Prijzen per kg: 6lachtpaarden 1.35, 1.25, 1.09. Dinsdag 13 September ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000,— Vorige O. K. koers v, heden 100A p. 97% Dollar-Ing. '47 3 109 A Investeringscert. 3 9711 Ned. p. 1962/4 rn.b 3 98% Indlë '37 A 3 94% Grootboek '46 3 97H ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 71 N Ind H.bank 105 Ned Handelmy 159 186 186% 253% 252% 240 Vi 238% Wilton Feyenoord 181 Kon Olie 313% 310% 132% 132% Dell-Bat Rubber 95 Holl Amer iyn 165 Kon Ned Stoomboot 131 Va 130% Ned Scheepv Unle 162% 161 HV.A 152% 153 72% - 119 142 121 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3&> 3 Den Haag 1947 1 3 R'dam '37 I, II Vh Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3^ Kon. Petr. My 09% iom 101A 103% 103H NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CrcdictlnstciUngen Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 166 172% 180 Industriële Ondernemingen Ned. G en Splr.fabr. 332 Rott Droogd MU 339 Zwanenb. Organon 199% Handelsondernemingen a My 143 Born. Sum, Intematlo Albert Heyn 197 Ned My Walv.Vrt. 117% Spoorwegen DelJ Spoorw My 51 Vi Amerik fondsen Anaconda 27% Shell Union38% 176%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3