Tien punten ter overbrugging van Engelands dollar-tekort Tsjecho-Slowaakse bisschoppen bieden „vredes-memorandum" aan Besluiten te Washington Crisis moet in 1952 overwonnen zijn WEERBERICHT T.U.C. hacl aanhangers goed in de hand Communisten hebben geen schijn van kans Pauselijk gezag in kerkelijke zaken dient erkend HEUSS: eerste president van West-Duitsland „Duitsland kan niet zonder Europa" 86ste Jaargang DINSDAG 13 SEPTEMBER 1949 00 No. 26794 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week TelefooD Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57U55 De Ministers van Financiën van de Ver. Staten, Engeland en Canada heb ben gisteren bekend gemaakt, dat zij zijn overeengekomen maatregelen te nemen, die er toe zullen leiden, dat Engelands dollarcrisis in 1952 zal zijn overwonnen. In een officieel communiqué delen de ministers mede, dat het vooruitzicht bestaat, dat er in 1952 een „bevredigend evenwicht zal zijn in de betalin gen tussen de gebieden van het pond sterling en van de dollar". Het communiqué bevat een program- _ia om Engelands dollartekort te over bruggen. dat uit de volgende 10 punten bestaat: 1 Amerikaanse beleggingen in het buitenland: alle drie de landen, die aan de conferentie hebben deelgenomen, rillen trachten de investering van Amerikaans particulier kapitaal in het buitenland te stimuleren, en te bevor deren. dat er bij de Wereldbank en bü de Amerikaanse Import-Export bank nieuwe aanvragen worden ingediend ;oor economische ontwikkelingsprojec ten in landen buiten de VB. Goederenovereenkomsten en voor raad vorming: Canada is bereid stappen te nemen om zijn reservevoorraden van tin en rubber te vergroten. Amerika al met hetzelfde doel zijn programma voor de vorming van strategische voor reden herzien en inmiddels de gelegen heid openen voor grotere verkopen van natuurrubber in de Ver. Staten. 3. Beperkingen van de goederenaan kopen, die met ECA-gelden mogen wor den gefinancierd: de Ver. Staten zien in, dat Engeland meer aankopen In het (iollargebied met ECA-gelden zal moe ten kunnen financieren dan tot dus- Terre het geval is geweest. Paul Hoff man, de leider van de ECA, heeft te kennen gegeven, dat Engeland toestem ming zal krijgen om ECA-gelden te festeden voor het aankopen van Ca nadese tarwe. 4. Douaneprocedure: Zowel Amerika sis Canada hebben toegezegd de proce dure, die bij de heffing van invoerrech ten wordt gevolgd, te herzien teneinde ce goederenlnvoer te vergemakkelijken. De Amerikaanse regering werkt wets voorstellen in dien zin uit. die aan het Congres zullen worden voorgelegd. 5. Tariefpolitiek: Men heeft opge merkt, dat hoge douanetarieven kenne lijk onverenigbaar zijn met de positie van crediteurlanden. De Ver. Staten hebben nogmaals hun politiek beves tigd, die bestaat uit het streven naar bet sluiten van nieuwe handelsovereen komsten, die het mogelijk maken van de Amerikaanse douanetarieven over te taan tot verdere verlagingen. 6. Vrijmaking van het inter-Europese handels- en betalingsverkeer: Engeland beeft ter conferentie een plan inge vend. dat beoogt de handel tussen de landen van West-Europa te vergemak- Wijken en verzachting verzocht van de m de Brits-Amerikaanse leningsover eenkomst vastgelegde bepalingen, waar- fcj het Engeland verboden is discrimi nerende maatregelen te nemen tegen Amerikaanse goederen. Ten aanzien van w punt zijn de Ver. Staten en Canada overeengekomen, dat de Britse invoer ringen „aan een voortdurend on derzoek zullen worden onderworpen", hetgeen kennelijk betekent, dat de Amerikaanse regering bereid is in be- p-aalde gevallen Britse discriminaties, to* zij als gerechtvaardigd beschouwt, w aanvaarden. 7. Stcrlingsaldi: De drie landen zijn J net kader van hun streven op lange tfmijn naar verbetering van Enge rds economische positie overeengeko men het probleem van Engelands schul- c-m aan andere landen aan een verder ®aerzoek te onderwerpen. Een bepaal- maatregel werd nog niet voorgesteld. Petroleum: De drie landen zijn preengekomen, dat er een gedetail- ^•rd onderzoek 'zal worden ingesteld ^a; de productie, raffinage en geo- Suische distributie van petroleum, zover hierdoor het Britse dollar- i-£°men wordt beïnvloed. 1 Scheepvaart: Overeengekomen werd scheepvaartkwestie eveneens aan een jtfder onderzoek te onderwerpen in het JfN van Engelands belang bij het ver enen van meer dollars door het ver ben van scheepvaartdiensten. Voortzetting van het overleg: Daar ministers bepaalde punten niet tot oplossing konden brengen, stellen j ach voor het onderzoek voort te .^n van de kwesties, waarover naar '••uoopt wordt overeenstemming kan bereikt. Men verwacht, dat de maatregelen, i:t-oemd onder de nummers 2, 3, 4 en OOSTELIJKE WIND. Bilt verwacht tot morgenavond Jüdelijk overdrijvende bewolking bijna overal droog weer. Matige, bet Noorden van het. land van tijd 'UW nog vrij krachtige oostelijke 'tod. Morgen overdag Iets hogere tem- toaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 'uur). 14 SEPTEMBER J1 op: 6.12 uur; onder: 18.59 uur. op: 21.11 uur. onder: 14.09 uur (15/9 L.K.) ■oogwater te Katwijk te 6.58 en 19.16 u 6 van het programma onmiddellijk in vloed zullen hebben op Engelands dol larinkomen. De ministers waren het er volkomen over eens. dat noodmaatregelen geen blijvende oplossing van het probleem kunnen brengen. Door alle betrokke nen dienen grondiger pogingen in het werk tc worden gesteld om het dol larinkomen van het sterlinggebied te verhogen en de investeringen van Noord-Amerika in de rest van de we reld uit te breiden. HULP NOORD-AMERIKA EIN DIGT MIDDEN 1952. Engeland gaat er mede accoord, dat aangenomen wordt, dat de buitenge wone hulp van Noord-Amerika in het midden van 1952 eindigt, en dat het sterlinggebied te beginnen in 1952 zichzelf zal kunnen bedruipen. Voorts heeft dit land zich bereid verklaard een prikkel te verschaffen voor de uitvoer naar het dollargebied en de productiekosten te verlagen. Amerika en Canada zijn overeenge komen, dat aan de exporteurs van het sterlinggebied de gelegenheid zal worden gegeven om him afzet op de Amerikaanse en de Canadese markt te handhaven en dat de moeilijkhe den, die deze afzet in de weg staan, zullen worden verminderd. nummer bestaat uit zes pagina's. De Nederlandse oorlogsbodem „Tjerk Hiddes" vertrok dezer dagen voor een reis om de wereld uit de Annabaai op Curasao. Het eindpunt van deze reis is Nieuwediep. Besprekingen Acheson-Bevin-Schuman De Amerikaanse minister van Buit Zaken, Acheson, heeft verklaard dat hij de eerstvolgende drie dagen over- lee zal Diegen met Bcvin en dat hü eerstdaags besorekiP"°n zal voeren met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Scliuman. In goed in gelichte kringen tp Washington ge looft men. dat de ministers de alge mene politieke en economische toe stand zulle- bespreken. AMERIKAANSE B-29 NEERGESTORT Valschermen gingen niet open. Een B-29 (viegend fort) van de Ame rikaanse luchtmacht is nabij San Fran cisco neergestort, nadat een motor in brand was geraakt. Volgens ooggetui gen heeft de bemanning getracht zich met de valschermen in veiligheid te brengen, doch is slechts een enkel scherm opengegaan. Twee vliegtuigen van de kustwacht zijn naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. TSJOENGKING BRAND WEER. Vijf personen gearresteerd. Te Tsjoengking is weer brand uitge broken. die vier uur duurde en ongeveer 80 huizen in het Zuidelijk deel der stad In as legde. Vijf personen, verdacht van brandstichting, ziln gearresteerd. Koninklijk Paar ontving deelnemers R.T.C. RECEPTIE IN PALEIS NOORDEINDE H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteren in het Pa leis Noordeinde de gedelegeerden ter R.T.C. tijdens een receptie ontvangen. Aanwezig waren de voorzitter der R.T.C., de minister-president dr W. Drees. de voorzitter der delegatie der Republiek, de voorzitter der delegatie van het B.F.O., de voorzitter der Ne derlandse delegatie, leden en adviseurs van de republikeinse en B F.O.-delega- ties, leden der Nederlandse delegatie, de leden der voorlopige federale regering, die als adviseurs der Nederlandse dele gatie optreden, de leden en de secre taris der Unci, de waarnemers van de Nederlandse Antillen ter R.T.C.. de secretaris-generaal en de adjunct-se cretarissen-generaal der R.T.C. Nadat de Koningin en de Prins alle aanwezigen hadden begroet, onderhiel den H. M. en Z.K H. zich geruime tijd met minister-president dr Drees, met leidende figuren uit de verschillende delegaties en met de leden der Unci. De Nederlandse ministers en ver scheidene Indonesische gasten waren door hun echtgenoten begeleid. Wordt spoorwegconflict krachtproef? (Van onze correspondent te Londen) In striid met de verwachting is de jaarlijkse conferentie van het Britse Vakverbond zonder sensatie verlopen. De communisten hielden zich muisstil. Nieuwe taktiek? De bijeenkomst weer spiegelde de critieke toestand van het ogenblik waarvoor treffende slagzinnen nu eenmaal geen oplossing kunnen brengen De tegenstrubbeling tegen de loonpolitiek der regering was veel ge ringer dan het vorige laar. Het Tuc getuigde daarmede van een sterk gevoel van verantwoordelijkheid. Dat betekent echter niet. dat cr in de naaste toekomst toch geen moeilijk heden komen, want het blijft smeulen en broeien in de Engelse Vakbewe ging. Vandaar, dat de conferentie in Regering zal voorstellen vermoedelijk niet aanvaarden Door een gezaghebbende woordvoer der van kerkelijke zjjde is te Praag verklaard, dat de Tsjechoslowaakse bisschoppen de Staat een uit zeven punten bestaand vredesaanbod heb ben gedaan. In de afgelopen maand is te Trna- va in Slowakije een geheime bijeen komst van bisschoppen gehouden, zulks ter gelegenheid van het wijden van twee nieuwe bisschoppen; op deze vergadering werd het voorstel geformuleerd. Te Praag is men van mening, al dus Reuter, dat de aanvaarding door de regering van de in het memoran dum vervatte voorwaarden, een ai- gehele ommekeer in het regerings beleid ten opzichte van de kerk zou brengen. Men acht het daarom niet waarschijnlijk, dat de regering de voorstellen zal aanvaarden. In het vredesmemorandum, verklaren de bisschoppen bereid te zijn trouw aan de staat te zweren onder de voorwaar den van de bestaande regeling tussen de Staat en het Vatlcaan, en onder het beding, dat de regering haar aanvallen op de kerk stopzet, godsdienstvrijneid garandeert en het Pauselijk gezag In kerkelijke zaken erkent. De bisschoppen zeggen voorts, dat zij in „onbeihagelijke" omstandigheden hebben vergaderd, omdat zy bezorgd waren over de „schismatieke" en door de regering geïnspireerde „katholieke actie" en verantwoordelyk gesteld wer den voor de gespannen betrekkingen tussen kerk en Staat. Behalve aartsbisschop Beran en de oude bisschop van Hradec Kralove, die de reis naar Slowakye niet kon onder nemen, waren alle bisschoppen aanwe- „Arbeid gaat boven alles" Theodor Heuss, de 67-jarige leider van de (liberale) vrije democratische party, is gisteren te Bonn tot eerste president van West-Duitsland geko zen. 416 van de 804 leden der boide ka- Prof. Theodor Heuss mers van het West-Duitse parlement kozen met hem de eerste Duitse pre sident, sinds Hitler dit ambt, dat het laatst door veldmaarschalk Von Hin denburg bekleed was, afschafte. Heuss heeft het presidentschap aan vaard. Bij de eerste stemming, waarby Heuss 377 stemmen behaalde, de sociaal-de mocraat Schumacher 311 en de links katholiek Amelunxen 28, kon Heuss niet de vereiste absolute meerderheid behalen. Er waren 76 onthoudingen en 2 ongeldige stemmen. 6 9temmen wer den uitgebracht op Schlange-Schönin- gen, een op Karl Arnold, een op Josef Mliller en een op Alfred Loritz. De overwinning behaalde Heuss bij de tweede stemming, waarbij 800 par lementsleden hun stem uitbrachten. Het aantal onthoudingen was tot 37 gedaald en dat der ongeldige stemmen tot 3 gestegen Dr Schlange-Schönin- gen, die niet officieel candldaat gesteld was. ontving ditmaal 2 stemmen. Drje parlementsleden, die de eerste maal ge stemd hadden, verlieten voor de tweede stemming de zaal. Dr Heuss, die steeds na de parle mentsverkiezingen door de machtige Christen-Demoncratische Party van dr Adenauer voor 't presidentschap is ge steund. stemde als afgevaardigde van de liberaal-democraten in de Rijksdag ln 1933 voor de wet. die Hitier aan de macht bracht. Later werd hii door de Gestapo verhoord. Hij is echter nooit gearresteerd, ofschoon zijn boek .Hit ler's weg" door de Nazi's in het open baar verbrand is. Na de eedsaflegging verklaarde Presi dent. Heuss dat. hii „genoeg had van de elleboog-politiek. De post, waartoe ik ben geroepen is er eeen, waarby men de ellebogen moet gebruiken. 7ij is boven do politieke striid verheven". ..Ik hoop. dat wil in zullen slaven de Duitse eenheid uit de huidige rhaoc te voor schijn te brengen", zo zeide hU Hij gewaagde van het „lot van Ber lijn, dat mij na aan het hart ligt. daar ik mijn halve leven in deze stad heb doorgebracht". „Het lot van Berlijn is met West- Duitsland verbonden", zo zeldc hij. „doch wij moeten niet vergeten, dat het lot van geheel Duitsland met Berlyn verbonden is. Oost-Duitsland is niet alleen een reusachtig aardap pelland, bet is het thuisland van Duitse mensen. Het is Duitse grond, die wij niet kunnen afstaan". Dr Heuss verklaarde, dat Duitsland Europa nodig heeft, doch dat Europa Duitsland evenmin kan missen. „Wy staan voor de grote taak een nieuw nationaal gevoel te scheppen. Wjj willen geen centralisme. Het natio- naal-socialisme heeft ons getoond, waartoe dit leidt. De Lander behoren ieder hun eigen leven te leiden, doch niet hun eigen leren afzonderiyk. Wij willen geen gestandaardiseerde Duit sers". „Mij bewust van myn verantwoorde lijkheid aanvaard ik dit ambt en hier door stel ik het en onze gemeenschap pelijke arbeid boven alles", zo besloot de president. Buiten het glazen parlementsgebouw stonden honderden Duitsers langs de Rynoever en luisterden door luidsprekers naar de verkiezing. HEUSS: DE DEMOCRATISCHE HINDENBURG. Prof. Theodor Heuss, is een van de weinige mannen, die in de Bondsdag, waar de party tegenstellingen scherp- getrokken zyn, vrywel ieders respect genieten. De enige smet is het feit. dat hij. gelyk gezegd, zyn stem uitbracht voor de volmachtwet die Hitier aan de macht bracht. Gedurende de laatste verkiezingscam pagne verwierf de 67-jarige Heuss, die door sommige van zijn tegenstanders „een democratische Hindenburg" wordt genoemd, aanzien, doordat hjj de enige partyleider was, die zyn redevoeringen niet doorspekte met een luidruchtig nationalisme. De president pleegt precies te 7 uur od te staan en gaat zelden voor 1 uur des nachts naar bed Hü spreekt ge- makkeiyk en maakt voor zy*n redevoe ringen «lechts enkele korte aan'^ken'n- gen. Hy was een hartetochteliik sisra- renroker. doch de dokter heeft zijn rantsoen verkleind tot twee of drie sigaretten per dag Heuss Is ook jour nalist en onderwyzer geweest. zig. Beran had medegedeeld, dat hy in zyn paleis te Praag „geïnterneerd" was. Het memorandum bevat de waar schuwing, dat de positie voor de rege ring zeer moeilyk zou worden, als zy wetten zou invoeren, die de kerk niet kan aanvaarden. Het verlangt ook, dat de regering de „Katholieke actie" niet langer zal steunen. De bisschoppen verlangen, zo resu meert men hier het memorandum, dat de regering van een groot deel barer aangekondigde politiek terug komt, De bisschoppen protesteren tegen de benoeming van regeringsagenten in consistoria. omdat naar hun mening de vrye godsdienstuitoefening hierdoor wordt belemmerd. Verder-eisen de bisschoppen, dat „aan de interventie in het onderwijs aan toekomstige katholieke geestelyken of lekenreligieuzen, waardoor de rechten der kerk worden geschonden," een ein de komt. Zij protesteren tegen de „sluiting van kerkeiyke scholen, de requisitie van kerk- en kloostergebouwen en tegen alle stappen, die de godsdienstvryheid beperken." In hun memorandum verklaren de bisschoppen, dat de voorbereiding van de regering tot het uitvaardigen van een wet. waarbij de staat het beheer over alle kerken overneemt, „volko men unilateraal en onaanvaardbaar als een equivalent voor de geconfis- keerde kerkelijke eigendommen" is. De bisschoppen „protesteren tegen de beschuldigingen, dat zij in dienst van het kapitalisme staan en tegen standers zijn van de verrichtingen van het volk en de sociale vooruit gang van onze tyd." hoofdzaak een moraliserend karakter droeg. Attlce deelde wijze lessen uit, nog eens herhalende, dat alleen die loonsverhogingen door de beugel kun nen. die gerechtvaardigd worden doo~ een overeenkomstige vergroting der productie. Hij leede de vinger od een misstand, n.l. kleingeestigheid in verschillende bonden, waar de beter betaalden er zich tegen verzetten, dat de minst gesala rieerde groepen looncorrecties ontvan gen. omdat ze de eenmaal bestaande ver schillen tussen geschoolde en onge schoolde arbeid onder alle omstandte- heden wensen te handhaven. Naarmate de sociale rechtvaardigheid groter wordt, dienen de arbeiders zich bewust te wor den van een hogere sociale verplichting. Velen zitten nog vastgeroest ln het ver leden. Ook voor de Vakbeweging geldt nu dat het algemeen belang vóór het groepsbelang gaat! HET BRILLENSCHANDAAL Attlee hekelde in zijn moraliseren de speech ook het misbruik, dat er van sommige sociale voorzieningen wordt gemaakt. Had hii daarbij het brillenschandaal in gedachten? Vier millioen mensen hebben een bril aangevraagd, maar velen blijken het alleen maar te hebben gedaan, omdat het niets kost. Deeencn. die werkeliik een bril nodig hebben, spe ciaal kinderen, moeten nu een half jaar en langer wachten. Anderen profiteren van ziektegeld en gaan stiekum een weekje op het land werken En zo is er meer. dat correctie behoeft. Nu Bevin en Cripps in Washington zijn. kon Attlee het verlossende woord. Indien hij het al mocht hebben, niet spreken, evenmin als iemand anders in Bridlingt-on. Bovendien heeft het Tuc alleen maar een adviserende functie. nmdat de bonden volkomen zelfstandig zijn. De meeste vraagstukken zijn dan ook in de lucht blijven zweven zoals b.v. de stakingen; illegale acties wordendoor het arbitragevoorschrift ln de hand ge werkt. Maar wat moet er- gebeuren, indien de a-leiders de ultslar van de bemid deling niet accepteren? Dat is op het moment de brandende vraag bij do spoorwegen, nu het tribunaal de loon eisen heeft verworpen. Staan wc voor een werkelijke krachtproef? Het ver lies van vier millioen Dond in het eer ste jaar der transportnationaliscring kwam tijdens de conferentie als een koude douche. Het vooruitzicht voor het lonende iaar is zelfs noe slechter, al geven sommigen de schuld aan de te hoge compensatie voor de oude maatschapniien, welke volgens een ge flatteerde koers zou zijn berekend. ARBEIDERS ZIJN LOYAAL. De grote troefkaart van de Tuc-lei- ders ls. dat dank zij hun inspanningen de dingen er niet slechter od geworden zyn. Men is er trots op. dat de com munisten in het huidige bestel oractisch Teen schijn van kans hebben Het Tuc zal nooit een Franse CGT worden. Het nieuwe bestuur van het vakver bond telt zelfs helemaal geen commu nist. iets dat tot voor kort heel gewoon was. Bridlington bewees eens te meer, dat men de eigen aanhangers goed in de hand heeft! RICHARD STRAUSS TE MÜN^HEN GECREMEERD. „Vreugdevolle uren aan de mensheid gegeven". Het stoffelijk overschot van Richard Strauss is gisteren na een plechtigheid, welke door familieleden van de over ledene officiële Dersonen en vrienden en bewonderaars werd bijgewoond te Mün- chen. gecremeerd. Gespeeld werden het laatste deel van Beethovens „Erolca" en het terzet van Strauss' ..Rosenkavalier", In het cre matorium waren ongeveer 60 kransen neergelegd De Beierse premier, dr Hans Ehard. zei: „Wij zijn vol bewondering wanneer wij naar de grote werken van man die zoveel vreugde»*»Ue ur*n aan de mensen in de eehelë wereld heeft ge geven. luisteren De as van de overledene zal volgens ziin eigen wens in de tuin van zijn vil la te Garmisch-Partenkirchen waar Strauss ln de afgelopen 25 jaar heeft gewoond, worden begraven. Bij een paardensportfestiin te Twlnken- ham (Engeland) was ook een nummer voor Jeugdige ruiters op ponnies Kleine Barry Minty vond het eigenlijk hele maal geen festijn. Alleen gekleed in een broekie, met een angstige uitdrukking op het gezicht reed hij voor de lury. Onze verliezen sedert „Staakt het vuren" Naar Aneta van welingelichte zyde vernam, bedragen de Neder landse verliezen sedert het van kracht worden van de order tot het staken der vyandelijkheden tot 12 dezer. 14 uur: op Java 18 doden, 52 gewonden, 2 vermisten; op Sumatra 1 dode en 5 gewonden en ln Zuld-Borneo 2 doden en 4 gewonden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1