Veeminnend Nederland richf a.s. Woensdag de blik op Leiden KARPETTEN LOPERS van De Vebo-tentoonstelling HASSELMAN 4 PANDER Laatste Berichten Officiële publicatie ZATERDAG 10 SEPTEMBER Er komen o.a. 500 koeien, 100 stieren, 70 paarden en 130 schapen De grote paarden-, fokvee- en zui vel tentoonstelling:, welke a.s. Woens dag voor de negende maal onder auspiciën van de Vebo te Leiden wordt gehouden, zal wederom de blik van vee-minnend Nederland op deze gemeente richten. Een unieke collectie geselecteerd vee zal die dag weer binnen Leidens wallen een plaatsje vinden. Gestimuleerd door de plaatselijke lokvee-dagen, welk$ van tijd tot tijd. in oe Rijnstreek en ook elders worden gehouden, is de veehouderij vooral in de na-oorlogse jaren meerdere -belang stelling aan de dag gaan léggen VQor de fokkerij, waarin de boeren een mid del zien om tot kwaliteitsvee te gera ken, terwijl tevens de productie wordt opgeveerd. Een en ander heeft tot ge volg gehad, dat in zeer korte tijd 30% van de veehouders in Zuid-Holland zich tot doelbewuste fokkers hebben ge transformeerd enmet opmerkelijk resultaat. Wilde het voordien nog wel eens gaan om toch vooral maar een hoge melkgift („de' grote plas") te ver krijgen, meer en meer zijn de boeren gaan inzien, dat juist en vooral het retgehaite en de beste stal.een woord je, en een zeer belangrijk woord, mee spreken. Dit is ook weer van invloed geweest op de zuivel-lndustrie in het algemeen, een industrie, welke zonder overdrijving gerekend mag worden tot ce belangrijkste in ons land, omvang rijker zelfs dan bijv. een mijn- en tex tielindustrie. De Zuidhollandse veehouderij, zich hiervan terdege bewust, heeft bij de komende Vebo-tentoonstelling dan ook wederom alle krachten inge spannen om behoorlijk voor de dag te komen. Zij zal dit bij de a.s. tentoonstelling doen met niet min der dan ruim 500 koeien, waaronder het slachtvee begrepen, bijna 100 stieren, 70 paarden, circa 130 Texelse schapen, pl.m. 100 varkens en 60 geiten. Hoewel, te oordelen naar de inschrij- iringen, er uitsluitend kwaliteitsvee zal worden aangevoerd, zijn er enkele bij zondere „klassen", welke 'sterk de aan dacht zullen trekken. Zo komt er bij de paarden een zeer bijzondere collec tie kroon-merries, welke dieren niet alleen aan de hoogste exterieur-eisen voldoen, doch reeds eerder bij de ver- richtingsproeven een uitstekend figuur maakten. De 65 zwart-blaar-stieren, afkomstig uit de beste stallen van Zuid- Holland, zullen worden aangevoerd door de stier Gustaaf (eigenaar de heer A. H. Rotteveel te Oude-Wetering), 4ie momenteel met 90 3/10 punt de hoogst geclassificeerde n Nederland is; een ernstige mededinger voor de kampioens- prijs, welke over enige tijd op de ten toonstelling in Den Bosch zal worden toegekendOok -het kleinvee-stamboek aal op deze tentoonstelling een belang rijke plaats innemen. Zo komen er gei ten, die in een hoge productie-klasse (pijn. 1000 liter per jaar) zyn onder gebracht. Zoals gezegd komen er voorts uitsluitend schapen van het Texelse ras, zodat ook hier „het neusje van de zalm" te aanschouwen zal zijn. „Dik- blllen" zijn er in zeer grote verschei denheid. Brengen deze ons de klapstuk voor 3 October? Aan de tentoonstelling is ook ditmaal een wedstrijd in de beoordeling van lokvee verbonden, waaraan negen groe pen, gevormd uit leerlingen en oud leerlingen van landbouwscholen, zullen mededoen. Het Vebo-bestuur, dat in dertijd deze wedstrijd instelde, ziet ia deze wedstrijd voor de deelne mers een vruchtbare training voor hun latere leven, terwijl deze wedstrijd voor de landbouwscholen veel kan bijdragen tot de practische vorming van de leer lingen. Boekhouden (ass.) Middenst. Examen door uitsl. bevoegde onderw. krachten prima resultaten. KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEFOON 26558 (Adv.) f. 3.500 AAN PRIJZEN EN VELE MEDAILLES. Behalve dat voor deze tentoonstelling f. 3.500 aan prijzen is uitgeloofde ziin £r 4 wisselbekers beschikbaar voor geregis treerd rundvee entalriike medailles, w.o. 2 van het Ministerie van Landbouw voor de kamDioensstier van het zwart-blaar en het zwart-bont veeslag. Ook de Com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr L. A Kesper. beschermheer van de Vebo, heeft een medaille be schikbaar gesteld bestemd voor de in Zuid-Holland eefokte koe die het hoog ste aantal punten behaalt. ER KOMT OOK EEN ZUIVELTENT. Dit jaar voor het eerst zal ook een af zonderlijke zuiveltent op het terrein worden ooeesteld. waarin niet minder dan 40 partijen kaas tentoongesteld zul len worden. Tevens zal in deze expositie ruimte vanwege de Wolfederatie een stand worden ingericht. BURGEMEESTER ZAL DE OPENING VERRICHTEN. Terwijl om 9 uur de veekeuring be gint. zal de burgemeester, ihr mr F. H van Kinschot, die dag om 12 uur de Vebo officieel ppenen in de Sociëteit Amicitia. In de middaguren volgt een défilé van de bekroonde dieren, na af loop waarvan genodigden en exposanten in ..Zomerzorg" biieen zullen komen Het Vebo-bestuur, dat sinds 1936 er actief naar heeft gestreefd om de vee teeltbedrijven, die plaats in onzp volks- hiiishouding te doen innemen, waar zil recht op hebben is in de opzet der ko mende tentoonstelling wederom voor treffelijk geslaagd. Dat het daarbij de medewerking van tal van gemeentebe sturen uit de omtrek heeft verkregen, stemt, hoopvol. Leiden. Rijnstreek en Vebo wacht a.s. Woensdag een belangrijke dag! Nieuw handelssysteem buiten „ijzeren gordijn"? Te Washington neemt men aan, dat het onderwerp van de geheime Ameri kaansBrits-r-Canadese besprekingen een nieuw systeem votfr de handel in de gehele \verld buiten het „ijzeren gordijn" is. Men verwacht, dat de ministers van daag een beslissing zullen nemen inzake concrete programma's op korte termijn om de dollarkloof te overbruggen. VOOROORLOGSE BREESTRAAT 1^6 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 J. E I D I AGENDA ZATERDAG: Casino-theater! Jansen-voorstelllng „Die faaze. Mr Jones", 4.30 uur nam. DINSDAG: Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die Csardasfürstin", 8 uur nam. WOENSDAG: Pieterskerk: Kerkconcert, Jo Vincent, uur nam. DONDERDAG: Stationsweg 12: Aandeelhoudersverga- dring N.V. Leldsche Duinwater Maat- Khapplj, 11.30 uur. DE BIOSCOPEN. (islno „Die dwaze Mr. Jones" alle leeft.) Zon 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Udo „Een vrouw werd verkocht" (14 laar) Zat en Zon 2.30, 4.45. 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. U\or „De laatste etappe" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30. 4.45, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. lriinon „De grote race" (alle leeft.) Zat en Zon 2 15. 4.30, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. „Kus des doods" (18 Jaar) Zon 2.15. 4.15, 7.15 en 9 15 uur. overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. avond-, nacht- en Zondagsdienst der ''jtheken te Lelden wordt van Zaterdag September 13 uur tot Zaterdag 17 Sep- ^aber 8 uur waargenomen door Apotheek jading en Blanken. Hogewoerd 171, tel. •^02 en Apotheek Reijst, Steenstraat 35. 20136. Te Oegstgeest. door de Oegstgeester- •Mheek, Wllhelminapark 8, tel. 26274. .De geneeskundige dienst der hulsartsen belden wordt van hedenmiddag 2 uur Maandagmorgen 8 uur waargenomen ifJt de doktoren De Bruyne, De Jager, "'tel en Veldhuyzen. Te Oegstgeest door dr Hugenholtz, tel. •«J90. .De dienst der dierenartsen door de Stol en Weening. Zomerconcert Pieterskerk Sylvia van der Hoef (viool) Mens en Uiterlinden (orgel) Een zomerconcert dient stellig korter te zijn dan dat van gisteravond. Zélfs wanneer het programma interessant is en er van een aangename kennismaking te getuigen valt. Dat was 't geval met de nog jeugdige maar van 't eerste ogenblik af merk baar veelbelovende Amsterdamse vio liste Sylvia van der Hoef. Een klankrijke, vèrdragende toon, ge- sohraagd door een uitstekende techniek, stijlbegrip met zuiver getroffen accen ten, een vloeiende vaart en durf ken merkten haar optreden, dat ook reeds van routine getuigde. Na de Sonate in G moll van de 18e eeuwse componist Senaillé welke wij ons nog wat luchtiger en immatsriëler denken versterkte de violiste de goede indrukken in de met besliste ze kerheid vertolkte, uiterst zware Sonate in e moll van Baoh, waarna z\j ons tot besluit in kermis braoht met een van tragiek doorhuiverde Sarabande van de -huidige Italiaanse componist Tereh- zio Oarglulo, in oude stijl. Een violiste met toekomst! Ulterlinden's bekwaam orgellstlsch kunnen bespraken wij kortelings uit voerig. Ditmaal speelde hij Baches imposante en veeleisende Prélude en Fuga in Es dur, waarin nog een zekere onrust merk baar was, maar die toch van diepgaande studie en beschouwing sprak. Het Franckkoraal no. 1 in E dur, met het zegevierende, juichende slot, bezit stel lig zijn volle liefde, gehoord ook de smaakvolle registratie. Interessant bewerkte orgelkoralen van de Duitse jongere -componist Ernst Pep ping en de Toccata in d moll van Max Reger, meester in het métier, dooh hier wat .hol en bombastisch, schoon zwierig en virtuoos, kwamen als kundig en be heerst slot van een concert, waarin Uiterlinden zich ook als volgzaam ac- compagnateur deed kennen en dat door Leo Mens met Sweellnk's Echo-Fantasie betrouwbaar was ingeleid. H. Een gebundeld beroep Vijf samenwerkende militaire fondsen vragen Uw steun. Zaterdag 17 September a.s. zal hier ter^tede de jaarlijkse collecte gehouden worden ten bate van de gezamenlijke militaire fondsen. Iedereen heeft ongetwijfeld wel eens gehoord van het bestaan van dez fond sen. Kent men oefc de doelstellingen? Voor een ieder, die hiermede niet be kend is, kan in het kort gezegd worden: Ht doel >an de militaire fondsen Prins Bernhard Fonds, Karei Doorman Fonds, Van Weerden Poelman Fonds, Fonds 1813 en nog enkele andere, welke fondsen zoveel mogelijk samenwerken is,.- te trachten financiële en mate riële steutf te verlenen aan militaiiren en oud-militairen en/of him gezinsleden of nagelaten betrekkingen, die in moei lijke omstandigheden verkeren. Wel pleegt men bij het noemen van deze aangelegenheid algemeen op te merken, „daar inoet „het Rijk" maar yoor zorgen". En natuurlijk zorgt in de eerste plaats het Rijk voor deze gevallen, maar he laas heeft men bij deze hulpverlening scherpe grenzen moeten trekken, omdat de financiële positie van ons land, zoals v.'ij allen weten, lang niet rooskleurig is. Hulp van andere zijde, steun yan ons hele volk. is nu eenmaal onontbeerlijk. Daarom wordt in de maand September in het gehele land deze collecte georga niseerd. Zaterdag as. wordt zij in Leiden ge houden. 'De praktijk van vele geldinzamelingen heeft geleerd, dat de financiële 'op brengst rechtstreeks verbandhoudt -V- en daarvan zelfs afhankelijk is! ^met het aantal collectanten. Er is algemeen bij het publiek en stel lig bij de Leidse burgerij wel de bereid heid tot geven, doch het minste wat nodig is om van die bereidheid door een daadte doen blijken, zijn collectanten, die de bus presenteren. Het is te hopen, dat velen zich ge drongen zullen voelen het korps der col lectanten té koirten versterken. Gega digden gelieven zich Zaterdagmorgen te melden aan de bovenzaal der sociëteit „Amicitia", waar die dag het hoofd kwartier der acti'e is gevestigd. H. G. v. LUIJKEN. Breestr. 97, Leiden brengt uit voorraad KILIMA HAWAIIANS w.o. Roos van Honolulu - Hei Hel. Philips Radio. Betaling in overleg. (Advertentie) Het rijke leven in de wijde wereld De verkeerschaos Zopls bekend, doktert men thans aan een nieuwe Wegenverkeèrswet. De nieu we wet komt zeker als geroepen, dat moet ieder onbevooroordeeld mens toe geven: het verkeer is thans een ware warboel. De mankementen van de oude wet moeten opgeheven worden, leemten aangevuld en het geheel dient ten slotte in overeenstemming te ko men met niet alleen de huidige toe stand op verkeersgebied, maar ook re kening te houden met de mogellj-ke ont wikkeling hiervan. Verder moet de mo gelijkheid geschapen worden enkele procedures sneller dan voorheen uit te voeren. Daar is bijvoorbeeld het intrek ken van rijbewijzen. Volgens de huidige gang van zaken kan als straf op het in beschonken toestand besturen van een motorvoertuig het rijbewijs worden ingetrokken. In principe natuurlijk slechts toe te juichen. Een slim heer schap eohter kan de procedure tot één of anderhalf jaar rekken, daar het rtf- bewljs uiteraard slechts ingetrokken kan worden na kracht van gewijsde van de gerechtelijke uitspraak, hetgeen dus wil zeggen, na inwerkingtreding van de einduitspraak in hoogste in stantie. De bestraffingswaarde van het intrekken van een rijbewijs wordt hier mede zo niet imaginair, dan toch zeer Het Leidse Volkshuis EEN GEVARIEERD EN BOEIEND PROGRAMMA. Zaterdag 17 September wordt het cul turele werk van het Volkshuis ingezet met een belangrijke cursus in het Ka- merlmgh Onneslaboratorium, Nieuw- steeg, n.l. over „Televisie", uiteenzetting met toelichtende demonstraties. Boven dien wordt op nader tè bepalen tijdstip een ontvangst van een volledig televi sie-programma in het laboratorium aan de deelnemers aangeboden. Deze cursus is het begin van een reeks van zes oyer zeer verscheidene en belangrijke onder werpen: de heer Ruarus, psycholoog a. h. lab. voor toegepaste psychologie te Amsterdam spreekt over „Karakters en conflicten"; in November volgt de be kende spreker H. C. Verkruysen met 2 Kunst-kritische bespiegelingen aan de hand van series prachtige lichtbeelden, terwijl in Januari de cursus. „Vreemde landen en volken" ons brengen zal bij „de Steppenvolken van O.-Afrika", spr. Paul Jullen en de heer A. van Nljnan- ten ons aan de hand van film en kleu renbeelden een blik zal doen slaan in de Zwitserse Bergwereld! „Erfelijkheid en verantwoordelijkheid" is het onderwerp dat onze stadgenoot, Dr A. H. Fortanier zal behandelen en de reeks wordt besloten met twee muziek- middagen. ingeleid door Sem Dresden. Voor deze cursussen zijn „algemene toegangskaarten" verkrijgbaar, die te vens gelden voor de reeks van acht voordrachten, o.a. „met de camera on der water; kleurenfilm op 30 M. diepte i. d. Middellandse Zee, door de bekende cineast P. N. Wlndmeyer; Mr G. J. Salm spreekt over: „Is er leven op andere hemellichamen"; de heer W. de Vogel over „Kunst en film" met filmvertoning. Een greep uit de nieuwe Nederl. letter kunde door Mevr. BoldinghGoemans. Prof. Weststra te zal een econ. onder werp behandelen; Prof. Dr Bok spreekt over „De vorming van het bloed"; de heer Verkruysen geeft een film over Asslsi en Prof. Dr Rutten uit Amster dam zal vertellen over zijn reis naar IJsland en lichtbeelden geven over de uitbarsting van de Hekla-vulkaan. Het Volkshuis is er in geslaagd in het gouden jubileumjaar een zeer waardevol programma samen te stellen. Moge hét de belangstelling trekken, welke het" verdient. HET LEDENTAL DER GEREF. KERK. In het zojuist verschenen jaarboekje der Geref. Kerk te dezer stede, lezen wü, dat het aantal belijdende leden 2755 en dat der doopleden 2104 bedraagt, waarmede het totale aantal dit jaar 81 is vooruitgegaan. De Chr. Muziekver. „Concordia" organiseert op 23 November, ln samen werking met een dames-comité, een bazaar ten bate van het Uniformafonds, gering. Het is dan ook mijn mening, welke gebaseerd Is o.m. op gesprekken met mensen die vrijwel dagelijks met deze materie te maken hebben, dat de nieuwe wet déze leemte dient op te vullen. Het is absoluut noodzakelijk, dat een p-ocedure mogelijk wordt gemaakt, waarbij het rijbewijs op zeer korte ter mijn kan worden ingetrokken. Natuur lijk xpas na behoorlijk onderzoek door de rechter. Dit om deze bijkomende straf waarlijk effec tief te maken. Volgens de huidige wet geving is het euvel van het sterk popu lair geworden systeem om niet drie of meer personen waarbij vaak nog heel jonge kinderen 7- op een motorfiets te rijden niet te verhelpen. Een strenge regeling ter wering van deze uit ver keerstechnisch oogpunt gevaarlijke ge woonte dient dus in. de nieuwe wet zeer zeker opgenomen te worden. De -voetgangers vormen eveneens een groot probleem. Tot verkeer in engere zin wonden zij niet gerekend Hun me ning, dat aan hun ondoordachte han delingen nagenoeg geen paal of perk te stellen is, kan niet. tot verbeelding gerekend worden. In de meeste steden zijn bij belangrijke kruisingen, speciale oversteekplaatsen duidelijk aangegeven. Nu merkt men echter herhaaldelijk op, dat zowel naast die speciale banen wordt overgestoken zelfs als -op tijden dat het kruisende verkeer door mag rijden. In de meeste gevallen kent de verontwaardiging van een bijna aange- redene geen grenzen.. Dit geheel ten onrechte. De voetganger is na het. spe lende kind het gevaarlijkste element in onze straten. De wens wordt dan ook uitgesproken, dat" de nieuwe wet. voorzieningen zal treffen om de voetganger duchtig te straffen indien hij een ondoordachte handeling begaat, waarbij het verkeer ln gevaar wordt gebracht. Op verplich te fietspaden wordt gelopen alsof het zo hoort. Alhoewel dit verboden is, steekt men over zonder links of rechts te ktlken, men tracht de fietser en auto mobilist tot stoppen te dwingen door zijn gang maar te gaan. Er is een re medie. welke zeer goed werkt, doch door velen niet od prijs gesteld wordt; de hoge boetes. Dit doet z.g. te veel denken aan het Duitse interregnum. Volkomen ten onrechte. De Duitsers mogen Jiet boetesysteem tot fantasti sche hcogte hebben opgevoerd, in on ze huidige samenleving is eohter nog zeer zeker plaats voor hoge geld straffen. O m. voor wat het verkeer betreft. Is het systeem eenmaal goed ingeburgerd, dan zal men daar de rijpe vruchten van plukken; een aanmeikelyk dalend aantal ongelukken en veel meer orde op onze wegen. En juist die orde moet er uit veiligheidsoverwegingen abso luut zijn. Een ander zeer verward punt in de huidige verkeersregeling is het systeem van voorrang geven. Snelverkeer heeft steeds voorrang. Zit men op een fiets en komt een auto van links, dan moet men voorrang geven, tenzij men op een voorrangsweg rijdt af op het on middellijk aansluitende rijwielpad. In het laatste geval smokkelen zeer vele automobilisten geregeld, er op vertrou wende. dat de fietser voor de auto wel zal wijken. Dit is natuurlijk volkomen on juist. Voorrang is en blijft voorrang. Ook moet die automobilist voorrang geven aan een wandelaar, die een kin derwagen geladen met- aardappelen voortduwt. Hoevelen weten overigens, dat indien men een kinderwagen niet volgens de bestemming gebruikt, men hiermede niet op de voetgangerspaden mag rijden? Dit mag alleen indien een baby in de wagen ligt! Trams zijn. geen uitzonderingsgevallen. De bestuur der dient rekening te houden met alle voorrangsregelingen, het verkeer moet echter de mindere wendbaarheid van de trams in aanmerking nemen, waar uit in de practijk volgt, dat tranfs na genoeg steeds voorrang krijgen. Nood zakelijk is dit niet! Ergens deed zich enige tijd geleden het onaangename feit voor, dat een begrafenisstoet, wel ke steeds voorrang heeft, doorreed toen een tram naderde. Niemand stopte, zo- da: een hevige botsing het gevolg was. De lijkkoets viel op haar zijde, met alle onaangename gevolgen van dien. De trambestuurder was niet in zijn recht. Dat het verkeer steeds voorrang moet geven aan brandweer, ziekenwagens en politie indien met de sirene gewerkt wordt weet een ieder, hoevelen han delen hier echter naar? En dan leg ik nog niet de vinger op de wonde in zake het vrijmaken van de rijbaan. Zo gebeurde 't onlangs, dat 'n brandweer auto moest stoppen omdat één, zegge en schrijve één. fietser rustig doorpeddelde. Dit zijn natuurlijk dwaze toestanden. De vele kneepjes van het op goede manier voorrang verlenen, zijn hierme de nog lang niet uitgeput. Bij het sa menstellen van de nieuwe wegenver keerswet dient men ook duidelijk het verwarde terrein van het voorrangge- ven onder de loupe te nemen. De tegen woordige toestand is voor de meeste weggebruikers een ware doolhof ge worden, temeer als men bedenkt, dat stilstaande trams voorbij gereden mo gen worden als de in- en uitstappende passagiers niet in gevaar worden ge bracht. Dit natuurlijk op de plaatsen waar geen vluchtheuvel aanwezig is. Het individuele beoordelen van „in ge vaar brengen" geeft natuurlijk in na genoeg ieder geval moeilijkheden. Tot slot nog enkele losse opmerkin gen. Het is verboden iemand achterop de fiets mede te laten rijden. In welke gevallen kinderen achterop genomen mogen worden, kan buiten beschouwing blijven. Nu doet zich echter 'het feit voor, dat nagenoeg niemand zich hier aan stoort. De man aan het stuur en de mederijder op de bagagedrager let ten minder op het verkeer dan op na derende agenten. Zij brengen dus het verkeer in gevaar. Duikt plotseling een agent op, dan springt de mederijder er af, het verkeer in de meeste gevallen in gevaar brengend en dat niet alleen, ook zijn eigen welzijn.' Het verdient daarom aanbeveling, hoe vreemd het ook in eerste instantie moge klinken, het achterop rijden toe te staan Ver bieden heeft weinig zin, in zoverre, dat men door dat eeuwige turen naar die naren der wet verkeer en eigen leven ln gevaar blijft brengen en wel ln veel sterkere mate dan bij het legaal ach terop zitten. Dan slechts aandacht voor het verkeer, en geen gedeelde aandacht. De geruchten, als zou men in over weging nemen de bepalingen betreffen de de maximum-snelheid te laten val len in de nieuwe wet, moeten naar het rijk der fabeltjes verwezen worden. De gemiddelde weggebruiker heeft helaas nog niet zulk een discipline, dat dit mogelijk gemaakt kan worden. En zich beheersen doen zeer velen' nog lang niet. Wij allen wachten dus nu op de nieu we wegenverkeerswet. Dat deze mag getuigen van een wijs inzicht en het verkeer, dat thans vrij chaotisch is, in goede en veilige banen mag lelden. Reiziger. LIdo Wij zijn altijd bereid om door onze vingers heen naar een film te kijken. Niet alleen omdat de markt nu niet direct overstroomd is met uitslui tend goede rolprenten, maar ook om kleine feiten niet 'op te merken. Het grootste deel van het publiek zoekt, toch meestentijds ontspanning en niét een vaak moeilijk te volgen en te be grijpen kunstwerk Het kleinste deel speurt wél naar de cinematografische hoogtepunten. En daar zijn wij ver heugd over. Is een film te rekenen tot de laatste' categorie, dan wordt natuur lijk met strenge maatstaf gemeten. Re gie. fotografie, belichting, montage, ge luid, spel en de harmonie tussen al deze elementen, worden zuiver tegen elkaar afgewogen. En terecht, dat ver dient zo'n filmische uitzondering. Het oog is dan zeer streng, fouten worden niet geduld. Bij de middelmatige films wordt een andere gedragslijn gevolgd, dan kan men niet meer meten met die Ingewikkelde maten. Het welwillende oog kijkt dan door de vingers heen wil schreven reeds waarom. Dan wordt getest op gezellige ontspanning zonder rekening t° houden met film-aesthe- tiek De derde greep bestaat uit slech te films: men doet dan h^t bes'e door ln het geheel maar niet te kiiken. On nodige ergenis is steeds pijnlijk. „Een vrouw werd verkocht" ligt dich ter bij de laatste dan bij de tweede rubriek. Wij drukken ons nog euphe- mistisch uit door te zeggen dat het een mislukt meindr?ma is. De regisseur Norman Foster heef: niet erg ziin best gedaan, de scentariocchrijver in he: geheel niet Loretta Young SDant zich in. doch zij verspilt haar goede krachten. Rohon Bitchum ls even ge wild onverschilüe als in al ziin films.' Een en ander suilt ons oprecht, be'er de waarheid echter gezegd dan holle en schoonklinkende phrasen. Trianon Een film ln het biizondpr voor paardenliefhebbers, déze „De grote race". Om met het slot, te be ginnen: een nog heel jone meisie wint d° Grand Na'ionak e?n bijzonder be- 'anzrijke paardenrace. Zij h°°ff een zuiver gedichtje, maar tor>-> MUft Mickev Rooney haar trainer. Misschien wel omdat zij nog zo heel jong is voor Amerikanen echter geen beletsel voor een andere verhouding misschien ook wel omdat de scénarioschryver in zag dat haar overwinning al genoeg verbeeldingskracht vergt van de be zoekers. Nagenoeg de gehele film is gevuld met het trainen van het inder daad fraaie dier; hieraan kan men zijn hart ophalen. De kleuren zijn gelukkig niet oogverblindend. Het jonge meisje, zij heet Elizabeth Taylör, houdt wer kelijk van paarden. Zij heeft een grote liefde voor deze edele beesten. Haar spel is daarom in de film natuurlijk, niets is gewrongen. Mickey Rooney is weer eens min of meer bruisend weer spannig of opgewonden enthousiast. Dat gaat hem wel af. De vele buiten opnamen zijn zonnig, alhoewel enkele in de avonduren werden opgenomen; de film is dan ook vrolijk. Ziin niet al le medespelenden ln de beginne opge wekt. aan het slot wel. Hetgeen ook te begrijpen valt. De regie heeft zich geheel aangepast aan het paard, dat is en blijft het centrum van de film. De rest is franje zonder fantasie. De film ademt overi gens blijheid. Rex Henry Hathaway weet hoe men een film dient te regisseren. De camera is sluioend. observerend, vertellend of beschrijvend. De belichting streelt de objecten Een kunstie soel van licht en donker is geschapen, zó sterk het sce nario ondersteunend dat- alle kleuren films met hun overvloeiende overdaad hierbij in kunstzinnige en overtuigende beeldcompositie het moeten aflegge.p. Zeer in het kort de intriee De steeds ongevoerde spanning draait om Nick Bianco, een goed uitziende gangster, die ten slotte door de assistent officier van iustitie overgehaald wordt als loods mannetje op te treden. Dit weieert Bi anco aanvankelilk uit een ingeboren, en aangeleerde aanbopkeliikheid tot ziin mede-gangsters Na drie iaar gevange nisstraf geeft hii echter toe en noemt de namen Tommy Udo, een uitermate gevaarlijk heerschap zou als cevoig van B'anco's mededelingen veroordeeld moe ten worden. Een advocaat, voor kwade ^«kpn weet de jury echter zo te beïn vloeden dat Udo wor^t vrilgesoroken. Bianco we°t dan. dat Udo zün grootste n-Jcviiand is g*wr"Hen De fascineren de climax van de film is dp striid van Bianco tegen Udo. Nick blijft, leven. „De kus des doods" is eeen verzonnen erhaal. al'e politiemachten kennen hun loodsmannetjes Hathaway heeft met alle hem ten dienste staande middelen een werk ge schapen, dat als voorbeeld kan strekken voor iedere filmmaker „De kils des. doods" is-uitstekend. Fotografie en be lichting zijn in volkomen harmonie Victor Mature vertolkt op uiterlijk rus tige wijze de rol van Bianco, zijn inner- lilke strijd is duidelijk. Luxor Vijf millloen vrouwefi en mannen, kinderen en grijsaards werden door mensen, die zich nog mensen en zelfs meer durfden noemen, in Auschwitz vermoord. Vijf millioen men senkinderen lieten daar in dat kamp der verschrikkingen het leven. De Duit se perverse bestialiteit was grenzeloos. Weinigen kunnen dit thans nog naver tellen met. een krimpend hart, weinigen zijn niet de dood ingejaagd door de in tens verdorven SS-soldaten. Deze vijf millioen gevallenen; deze vijf .millioen onschuldigen, vormen in „De laatste étappe" een schreeuwende aanklacht tegen de Duitse verwording, tegen het harnas van concentratiekampen. Een deel van de mensheid wordt helaas tot afschrikwekkende toonbeelden van af schuwelijke degeneratie ln tijden van hoogmoed, intense spanning of geëxal teerde machtswellust. In het concentra tiekamp Auschwitz vierden enkele Men tallen hun lusten bot. Vijf millioen menden werd het leven hier ontnomen millioenen in andere kampen De Poolse Wanda Jakukowska heeft een visuele aanklacht geschapen tegen Auschwitz als systeem, tegen de bestia le duivels in mensengedaante, die -in chronische verstandsverbijstering het mensdom verkrachtten. Deze dlepont- rofTende film. gefotografeerd met een heilig gevoel voor het leven, is niet'al leen een aanklacht tegen de Duitsers, die in Auschwitz leefden en he°rsten. Ook de kapo's. eerst medegevangenen, later verworden to1- leden van een on derwereld in een kramp»ohtiee pogine het leven te redden, worden ten voeten uit getekend. Het concentratiekamp in al zijn gruwelijke verschrikkingen wordf luide aangeklaagd. Nóóit meer een Auschwitz, nóóit meer millioenen ori- eeliiKkipen zn/oos de dood injagen. D»»r streeft ,D° laatste étaop°" voor. D° valsp oatb°Hek hier en daar in d° film zuUpn wij vergeten. Hoe moeilijk aanschouwen, men moet deze film zien om te wéten wat eens op vele plaatsen in Europa ge beurde. om te wéten wat helaas ook elders nog veelvuldig voorkomt. Casino Red Skelton nog een tweede week als mr Jones. Vrolijke en eenvou dige ontspanning. C.I.O.* steunt Truman's anti-communistische politiek HET „SOVJET-IMPERIALISME" VEROORDEELD. Te Saratoga Springs (staat Ncw- York), wordt een bijeenkomst gehou den van vertegenwoordigers van de onder-afdelingen der CIO (een der twee grote Amerikaanse vakbonden). Besloten werd, dat de CIO steun zal verlenen aan dc door president Tru man gevoerde anti-communistische buitenlands* politiek. Een resolutie werd goedgekeurd, waar in men zich uitsprak tegen het „Sovjet- russische imperialisme", terwijl de com munistische leiders in de gehele wereld worden veroordeeld wegens „het tegen over hun vaderland gepleegde verraad". Voorts sprak de CIO haar scherpe afkeuring uit over de door de Sovjet- Unie en haar vazal-staten ondernomen pogingen om „het Europese herstel te vertragen, met de opzet het imperialis tische streven der Sovjet-Unie te be vorderen" Gezegd wordt, dat de com munistische leiders in de gehele we reld de vrijheden hunner volken hebben vernietigd. In een resolutie over de Amerikaanse buitenlandse politiek wordt critlek uit geoefend op „het fascistische Spanje" en „de huidige zachtynoedige politiek tegenover het Nazidom moet worden beëindigd". TWEE DODELIJKE VERGIFTIGINGEN IN ENSCHEDÉ. Donderdag overleed ln Enschedé zeer plotseling de 32-jarige mevrouw W. E. Visscher7Peters, die bij haar moeder in woonde. Als doodsoorzaak werd vergiftiging verondersteld. In hetzelfde huis wonen kostgangers en gisteren werd een hun ner, de 28-jarige W. Winkel uit Hooge- veen, plotseling ziek. Hij werd in aller ijl naar het ziekenhuis overgebracht en overleed kort na aankomst. De politie is van oordeel, dat beide slachtoffers na afloop van een bioscoop bezoek in de stad ondeuzdelllk vlees of vis moeten hebben gegeten. „POLITIE-LUCHTMACHT" IN RUSSISCHE ZONE. De te Bei lijn met Britse vergunning verschijnende Sozialdemoxrat" meidt. dat de autoriteiten der „Volkspolitie" in de Sovjetrussische zone van Duitsland opdracht hebben gegeven dat alle po- litie-mannen, die vroeger dienst hebben gedaan bij de Duitse luchtmacht, moe ten worden ingeschreven. Zij zullen worden ingelijfd bij een binnenkort te stichten „politie-luchtmacht". „GEEN OPSTAND TEGEN REGERING IN KOENMING" Generaal Tsjang Tsjoen, de Chinese nationalistische bevelhebber van Zuid- West China verklaart, dat er geen op stand teeen de regering in Koenming, de hoofdstad van de provide Joennan. is geweest Generaal Tsjang is te Kanton terug gekeerd uit Ts.joengkin?. waar hij een bespreking met generalissimus Tsjang- Kai-Sjek en generaal Loe Han heeft ge had. Hij verklaarde, dat generaal Loe Han die de opstand zou hebben geleid, zich trouw aan de regering en aan haar anti-communistisch beleid heeft ver klaard. S.E.D.-CAMPAGNE TEGEN WESTDUITSE REPUBLIEK. De onder communistische leiding staan de Duitse Socialistische Eenheidspartij de S.E.D. heeft in de géhele Sov jetrussische bezettingszone van Duits land een campagne ingezet, die ten doel heeft te protesteren tegen de vorming van de West-Duitse Federale Republiek. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Johan Ferdinand, zn van J. H. Hansen en M. H. J. Gesman; Leendert. zn van A. C. Goedhart en L. Mourlk; Eric, zn van J. Fllemon en W. v. Mourlk: Wilhel mus Thcodorus. zn van W. T. Lamboo en M, de Haas: Hendrlkus Theodorus Maria, zn van W. A B. Oostdam en A. de Frank- rilker; Wilhelmus, zn van C. van der Klaauw en H. H. Roodakker. OVERLEDEN: A. W. Koudijs, man. J. VISSERIJBERICHTEN KATWIJK AAN ZEE. 10 Sept. Vangst- berichten van hedenmorgen: KW 144 8 k.; KW 67 5 k.; KW 18 17 k.; KW 29 50 k.; KW 20 60 k.; KW 33 19 k.; KW 73 75 k. nog 40 netten halen; KW 5 1 k.; KW 3 70 k.; KW 2 10 k.; KW 47 25 k.; KW 54 17 k.; KW 44 3 k.; KW 43 6 k.; KW 173 70 k.; KW 50 17 k.; KW 170 5 k KW 167 2 k KW 151 2 k.; KW 130 25 k.: KW 65 8 k.. KW 175 22 k.; KW 22 25 k.; KW 163 1 k.; KW 56 5 k. Geen vangst: KW 83. KW 38. KW 147, KW 14, KW 68. IJM 75. IJM 268 Harlngtrekkcrs: KW 48 80 k.; KW 41 85 k.; KW 39 50 k.; KW 140 50 k.; KW 85 30 k.; KW 110 120 k KW 15 20 k.; KW 123 60 k KW 37 100 k.: KW 159 70 k KW 16 30 k.; KW 70 60 k. ThulsstomendKW 18. KW 54. KW 173, KW 48. KW 70. Gemiddelde harlngdrljfnetvisserliVlaar- dlngerr 8 k.; Schevenlngen 10 k.; Kat wijk: 17 k. IJMUIDEN. 10 Sept. Besommingen van hedenochtend: 1 stoomtrawler f. 14.000: IJm. 54 f. 9330 gedeeltelilk; IJm. 73 f 9040; KW 69 f.4980; IJm. 230 f.720; IJm. 213 f.310; IJm. 249 f.^20; IJm. 283 f. 260; KW 72 f210, WR 67 f. 1390. VLAARDINGEN, 10 Sept. Binnen van Ae harlnsvlsserll de VI. 85 met 18 last. Aan do afslag was 1 kustvlsser met f. 600 besomming. SCHEVENINGEN. 10 Sept. Besom mingen: Sch. 7 f.1700: Sch. 38 f.350; Sch. 119 f.45; KW 215 f.320; KW 61 f.60: BH 4 f. 340; OD 4 f. 40: OD 5 f. 122; OD 6 f. 160; OD 22 f. 100; OD 18 f. 180: OD 17 f.190; SL16 f.90; SL6 f.90; SL 2 f.140; SL 10 f. 140; SL 8 f. 110. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLG ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemene konnis, dat de Inschrijving van leerlingen voor het openbaar vervolgonderwijs zal plaats hebban op Maandag 12 en Donderdag 15 September a.s. des avonds van 1920 uur. Voor Jongens ln het gebouw van de School voor Voortgezet Gewoon L.O. aan de Oude Vest 35 en voor meisjes ln het schoolgebouw aan de Breestraat 66. Leerlingen van de vorige cursus moe ten zich opnieuw laten inschrijven. Nader inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs zullen by de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd der Jongensschool is de heer A. Meijer. Morskadc 1. Het hoofd der melsjesschoo.1 ls de heer F. J. Riks. Van der Waalsstraat 2. Lelden. 10 September 1949. De Secretaris, De Burgemeester, J. WOOL. F. H. VAN KINSCHOT

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3